TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Православните христијани го слават Велигден

Канал5 - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Заев на полноќна Велигденска литургија во Струмица

Фокус - 08.04.2018

Премиерот Зоран Заев синоќа присуствуваше на полноќната Велигденска литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица. – Најголеми пријатели на верата и на луѓето можат да бидат воздржувањето и одговорност.

Православните христијани го слават Велигден

ТВ21 - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните христијани го слават Велигден

24 Вести - 24.04.2022

Со честитката Христос воскресе, навистина воскресе, свеќи во рацете и традиционалното кршење со јајца, православните христијани ги преплавија храмовие и го одбележаа најголемиот христијански празник - Велигден.

Пасхално послание на г.г. Стефан и САС на МПЦ-ОА

ТВ21 - 08.04.2018

По милоста Божја, Архиепископ Охридски и Македонски, заедно со Светиот Архиерејски синод до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на Македонската православна црква, а по повод велигденските празнувања, испраќа мир и благослов од Бога, ...

Премиерот Заев на Полноќна Велигденска литургија во Струмица

Канал5 - 08.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев присуствуваше на Полноќната Велигденска литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица. - Најголеми пријатели на верата и на луѓето можат да бидат ...

Премиерот Заев на полноќна велигденска литургија во Струмица

ТВ21 - 08.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев присуствуваше на Полноќната Велигденска литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица. – Најголеми пријатели на верата и на луѓето можат да бидат ...

Во градските цркви во Велес одбележано Христовото Воскресение Велигден

Канал5 - 08.04.2018

Епархијата Повардарска со седиште во Велес синоќа го одбележа Христовото воскресение и големиот христијански празник Велигден со златоустова литургија во црквите „Св. Кирил и Методиј“, „Вознесение Христово“ „Св Спас“ и „Св. вмч.

Премиерот Заев на полноќна велигденска литургија во Струмица

24 Вести - 08.04.2018

Премиерот Зоран Заев присуствуваше на полноќната велигденска литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица. Објавата за христовото воскреснување тој ја пречека заедно со градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, ...

Мицкоски: До следниот Велигден да се радуваме сите заедно

Фокус - 08.04.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска присуствуваше на велигденската богослужба во Соборниот храм. Тој на граѓаните им упати честитка за велигденските празници- им посака здравје, среќа, љубов, многу насмевки, да бидат весели и ...

Груевски: Бог нека е со нас и со Македонија!

Фокус - 08.04.2018

Екс премиерот Никола Груевски, денеска на социјалната мрежа „фејсбук“ по повод големиот хрстијански празник Велигден, упати честитка до сите кои го празнуваат. – Во деновите кога се празнува празникот над празниците дозволете на сите граѓани од ...

Иванов на велигденската литургија во Соборен храм

24 Вести - 08.04.2018

По повод Воскресение христово - Велигден денеска во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ се одржа воскресна литургија со која богослужеше архиепископот охридски и македонски г.г Стефан. На литургијата присуствуваше шефот на државата Ѓорге Иванов, ...

Велигден – Победа на животот над смртта

Канал5 - 08.04.2018

Ерусалимската светлина го осветли соборниот храм Свети Климент Охридски. Биењето на камбаните го навестија Христовото воскресение. Свештениците свечено и празнично во бели одежди ја кажаа веста Христос со смрт ја победи смртта.

Фото: Путин и Медведев присуствуваа во храмот Христос Спасител

Канал5 - 08.04.2018

Христовото воскресение се одбележа и во светот. Очекувано, најмасовно беше во бастионот на православието, Русија. Централната литургија се одржа во храмот Христос Спасител во Москва, каде што богослужеше патријархот московски и Серуски Кирил.

Православните христијани го празнуваат најголемиот христијански празник Велигден

Телма - 08.04.2018

Христос воскресе – навистина воскресе! Православните христијани со овој поздрав го слават Велигден, денот кога според Светото писмо, Исус Христос воскреснал од мртвите. Во сите православни храмови на полноќ беше објавено Христовото воскресение, а ...

Која е симболиката на Христовото воскресение?

Канал5 - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден. Централната литургија синоќа се одржа во Соборниот храм, каде што беше донесен и багодатниот оган. За значењето на воскресението и за победата на животот над смртта, ...

Православните христијани го слават Велигден

А1 On - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

(ВИДЕО) Премиерот Заев за Велигден од Струмица: Христос Воскресна – Навистина Воскресна!

А1 On - 08.04.2018

Во вчерашните вечерни часови Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев го дочека Христовото воскресение во црквата Свети Григориј Палама и Димитриј во Струмица и порача: „Најголеми пријатели на верата и на луѓето може да бидат ...

Православните христијани го слават Велигден

Независен - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Во градските цркви во Велес одбележано Христовото Воскресение Велигден

А1 On - 08.04.2018

Епархијата Повардарска со седиште во Велес синоќа го одбележа Христовото воскресение и големиот христијански празник Велигден со златоустова литургија во црквите „Св. Кирил и Методиј“, „Вознесение Христово“ „Св Спас“ и „Св. вмч.

Честитка од Кирацовски за Велигден: Овој голем празник нека го зацврсти духот на заедништво и меѓусебна почит

А1 On - 08.04.2018

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, во чест на големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г.

Кирацовски: Овој голем празник нека го зацврсти духот на заедништво

+инфо - 08.04.2018

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, во чест на големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г.

Православните христијани го слават Велигден

Сител - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните христијани го слават Велигден

Слободен Печат - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Христос Воскресе! Денес се слави Велигден!

Таратур - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Заев: Воздржувањето и одговорноста се најголемите пријатели на луѓето

Слободен Печат - 08.04.2018

Премиерот Зоран Заев присуствуваше на полноќната Велигденска литургија во храмот „Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама“ во Струмица. – Најголеми пријатели на верата и на луѓето можат да бидат воздржувањето и одговорност.

Честитка на генералниот секретар на СДСМ Кирацовски за Велигден

Независен - 08.04.2018

Честитка на генералниот секретар Кирацовски за Велигден: „Овој голем празник нека го зацврсти духот на заедништво и меѓусебна почит.“ Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, во чест на големиот христијански празник Воскресение Христово ...

Православните христијани го слават Велигден- Христос Воскресна, Вистина Воскресна

Курир - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Демократски сојуз: Да се почитуваме, сплотени да одиме напред

Макфакс - 08.04.2018

Демократскиот сојуз на сите православни верници им го честита Велигден, денот на Исусовото воскресение. „На сите граѓани им посакуваме во добро и семејно расположение да ги поминат празниците и да веруваат во иднината, праведноста и просперитетот.

Премиерот Заев на Полноќна Велигденска литургија во Струмица

Курир - 08.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев присуствуваше на Полноќната Велигденска литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица. – Најголеми пријатели на верата и на луѓето можат да бидат ...

Владина делегација на свечената Велигденска литургија во соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје

А1 On - 08.04.2018

Владината делегација во состав Заменик претседателката на Владата на РМ и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за здравство Венко Филипче и министерот за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ...

Најубавите пораки за велигден

Скопје24 - 08.04.2018

*… Ова е најубавиот македонски празник … Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА … ДОБРОДУШНОСТА … и секогаш бидете она што и всушност сте за да сите знаат колку е убаво да си бидете само … СВОИ … Имајте … ...

Поглаварот г.г. Стефан се кршеше со јајца со Шекеринска и Шилегов

Макфакс - 08.04.2018

Владината делегација денеска присуствуваше на свечената литургија по повод најголемиот православен празник Христово Воскресение – Велигден, во соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје.

Владина делегација на свечената Велигденска литургија во соборниот храм во Скопје

МКД - 08.04.2018

Владината делегација во состав заменик претседателката на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за здравство Венко Филипче и министерот за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, ...

Иванов, Шекеринска и Мицкоски на Велигденската литургија во Соборен храм

Стандард - 08.04.2018

По повод Воскресение Христово – Велигден денеска во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ се одржа воскресна литургија со која богослужеше Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан. На литургијата присуствуваше шефот на државата Ѓорге Иванов, ...

Најубавите пораки за Велигден

Курир - 08.04.2018

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА … ДОБРОДУШНОСТА … и секогаш бидете она што и всушност сте за да сите знаат колку е убаво да си ...

Иванов, Шекеринска и Мицкоски на Велигденската литургија во Соборен храм

Сител - 08.04.2018

По повод Воскресение Христово - Велигден денеска во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ се одржа воскресна литургија со која богослужеше Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан. На литургијата присуствуваше шефот на државата Ѓорге Иванов, ...

Заев: Најголеми пријатели на верата и на луѓето може да бидат воздржувањето и одговорноста

МКД - 08.04.2018

Во вчерашните вечерни часови Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев го дочека Христовото воскресение во црквата Свети Григориј Палама и Димитриј во Струмица и порача дека најголемите пријатели на верата на луѓето се ...

Груевски со честитка по повод Велигден: Бог нека е со нас и со Македонија

Курир - 08.04.2018

Почесниот претседател на ВМРО- ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска по повод големиот хрстијански празник Велигден, упати честитка до сите кои го празнуваат. -Во деновите кога се празнува празникот над празниците дозволете на сите граѓани од православна ...

Во градските цркви во Велес одбележано Христовото Воскресение Велигден

Сител - 08.04.2018

Епархијата Повардарска со седиште во Велес синоќа го одбележа Христовото воскресение и големиот христијански празник Велигден со златоустова литургија во црквите „Св. Кирил и Методиј“, „Вознесение Христово“ „Св Спас“ и „Св. вмч.

Православните христијани го слават Велигден

+инфо - 08.04.2018

Првите христијани и современици на апостолите почнале да бојадисуваат јајца и да ги подаруваат на Велигден, поздравувајќи се со радосниот поздрав Христос Воскресе! На тоа отпоздравувале: Вистина Воскресе! Православните верници денеска го слават ...

Иванов, Шекеринска и Мицкоски на Велигденската литургија во Соборен храм

МКД - 08.04.2018

По повод Воскресение Христово - Велигден денеска во Соборниот храм „Св. Климент Охридски" се одржа воскресна литургија со која богослужеше Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан. На литургијата присуствуваше шефот на државата Ѓорге Иванов, ...

Премиерот Заев на Полноќна Велигденска литургија во Струмица

Сител - 08.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев присуствуваше на Полноќната Велигденска литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица. - Најголеми пријатели на верата и на луѓето можат да бидат ...

Во градските цркви во Велес одбележано Христовото Воскресение Велигден

Курир - 08.04.2018

По повод Воскресението Христово златоустова литургија утрово во 7.30 часот се одржа во црквата „Св. Богородица“. Епархијата Повардарска со седиште во Велес синоќа го одбележа Христовото воскресение и големиот христијански празник Велигден со ...

Православните христијани го слават Велгиден

Нова ТВ - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Премиерот Заев за Велигден во Струмица

Макфакс - 08.04.2018

Во вчерашните вечерни часови претседателот на Владата, Зоран Заев го дочека Христовото воскресение во црквата Свети Григориј Палама и Димитриј во Струмица и порача: „Најголеми пријатели на верата и на луѓето може да бидат воздржувањето и ...

Кирацовски: Овој голем празник нека го зацврсти духот на заедништво и почит

Макфакс - 08.04.2018

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, во чест на големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г.

Демократскиот сојуз им го честита Велигден на сите православни верници

А1 On - 08.04.2018

Демократскиот сојуз на сите православни верници им го честита Велигден, денот на Исусовото воскресение. „На сите граѓани им посакуваме во добро и семејно расположение да ги поминат празниците и да веруваат во иднината, праведноста и просперитетот.

Мицкоски: Посакувам до следниот Велигден да се радуваме сите заедно, иако не гледам многу потенцијал за такво нешто ...

Курир - 08.04.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска присуствуваше на велигденската богослужба во Соборниот храм. Тој на граѓаните им упати честитка за велигденските празници- им посака здравје, среќа, љубов, многу насмевки, да бидат весели и ...

Владина делегација присуствуваше на Велигденската литургија во Соборен храм

+инфо - 08.04.2018

На литургијата присуствуваше шефот на државата Ѓорге Иванов, кој до верниците упати честитки со желби за многу здравје, радост и среќа. По повод Воскресение Христово – Велигден денеска во Соборниот храм „Св.

Православните христијани го слават Велигден

Кајгана - 08.04.2018

Скопје, 8 април 2017 (МИА) - Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

ВИДЕО: Велигденска литургија во Соборниот храм во Скопје

А1 On - 08.04.2018

Православните верници го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Илјадници верници синоќа ги посетија храмовите низ целата земја.

Заев: Воздржувањето и одговорноста се најголемите пријатели на луѓето

+инфо - 08.04.2018

Премиерот Зоран Заев присуствуваше на полноќната Велигденска литургија во храмот „Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама“ во Струмица. – Најголеми пријатели на верата и на луѓето можат да бидат воздржувањето и одговорност.

Православните христијани го слават Велигден

Стандард - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Христос Воскресе - Велигден одбележан во сите православни храмови во земјава

Сител - 08.04.2018

Величествен дочек на благодатниот оган во Скопје. Со помош на бугарската православна црква за прв пат светиот оган од Ерусалим официјално допатува до Македонија. Оганот кој секоја Велика Сабота слегува во кандилото над гробот на Исус Христос во ...

Камбаните во Охрид го означија Воскресението Христово

Сител - 08.04.2018

Со биење на камбаните и поздравот Христос Воскресе –Навистина воскресе илјадници верници точно на полноќ во Балканскиот Ерусалим ја дочекаа радосната вест за Христовото воскресение.Божјите храмови со ширум отворени порти ги примија сите оние кои ...

Путин на велигденската литургија внимателно ја слушаше пораката на патријархот Кирил

Макфакс - 08.04.2018

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, служеше велигденска литургија во храмот на Христос Спасителот во главниот град на Русија. Литургијата ја посетија илјадници верници, меѓу кои беа и рускиот претседател Владимир Путин, премиерот Дмитриј ...

Заев на Полноќна Велигденска литургија во Струмица

Стандард - 08.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев присуствуваше на Полноќната Велигденска литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица. – Најголеми пријатели на верата и на луѓето можат да бидат ...

Владина делегација присутвуваше на свечената Велигденска литургија во соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје

iPortal - 08.04.2018

Владината делегација во состав Заменик претседателката на Владата на РМ и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за здравство Венко Филипче и министерот за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ...

Православните христијани го слават Велигден- Христос Воскресна, Вистина Воскресна

МК News - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Најубавите пораки за Велигден

Скопје инфо - 08.04.2018

Велигден е еден од најубавите и најважни христијански празници. Тоа е денот кога христијаните насекаде во светот го слават воскресението на Исус Христос, па заедно и во убава атмосфера се радуваат.

Иванов, Шекеринска и Мицкоски на Велигденската литургија во Соборен храм

Локално - 08.04.2018

По повод Воскресение Христово – Велигден денеска во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ се одржа воскресна литургија со која богослужеше Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан. На литургијата присуствуваше шефот на државата Ѓорге Иванов, ...

Православните христијани го слават Велигден

Канал 77 - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните христијани го слават Велигден

Бриф - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Демократски сојуз: Да се почитуваме, сплотени да одиме напред

Sky - 08.04.2018

Демократскиот сојуз на сите православни верници им го честита Велигден, денот на Исусовото воскресение. „На сите граѓани им посакуваме во добро и семејно расположение да ги поминат празниците и да веруваат во иднината, праведноста и просперитетот.

Путин на велигденската литургија внимателно ја слушаше пораката на патријархот Кирил

Sky - 08.04.2018

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, служеше велигденска литургија во храмот на Христос Спасителот во главниот град на Русија. Литургијата ја посетија илјадници верници, меѓу кои беа и рускиот претседател, Владимир Путин, премиерот Дмитриј ...

Христос воскресна! Навистина воскресна!

Скопје инфо - 08.04.2018

Со молитвени желби за изобилна духовна радост, надеж и благослов, Ви го честитаме Велигден – Празникот над празниците! Нека светлината на воскресенското утро засветли во нашите срца и ја разбуди надежта и радоста која доаѓа од Христос Воскреснатиот, ...

Христос воскресе, навистина воскресе!

Женски магазин - 08.04.2018

Христос воскресе, навистина воскресе е поздравот со кој Христијаните во наредните три денови ќе се отпоздравуваат меѓу себе ширејќи ја веста за победата на Спасителот на животот над смртта.

Православните верници во Гостивар слават Велигден, веста за воскресението ја дочекаа заедно во црквата на плоштадот

Gostivarpress.mk - 08.04.2018

„Христос Воскресна-Навистина Воскресна“, со овие зборови, како што налагаат обичаите, православните верници во Гостивар си го честитаа големиот христијански празник Велигден, точно на полноќ.

Честитајте го Велигден со овие пораки

Женски магазин - 08.04.2018

*Светото јајце Христово што денес куќата ви ја краси, нека ви донесе многу здравје, среќа и од секакви маки нека Ве спаси среќни празници на сите *... Ова е најубавиот македонски празник ... Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас ...

Каде Мицкоски го одбележа Воскресението Христово?

Фактор - 08.04.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа заедно со граѓаните пред Соборниот храм го одбележува Воскресението Христово. Православните христијани денеска во Македонија го слават Велигден.

Воскресение Христово -Велигден e!

Локално - 08.04.2018

Денеска е Воскресение Христово (Велигден) Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението.

Кирацовски: Овој голем празник нека го зацврсти духот на заедништво и почит

Sky - 08.04.2018

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, во чест на големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г.

Премиерот Заев за Велигден од Струмица

Sky - 08.04.2018

Во вчерашните вечерни часови претседателот на Владата, Зоран Заев го дочека Христовото воскресение во црквата Свети Григориј Палама и Димитриј во Струмица и порача: „Најголеми пријатели на верата и на луѓето може да бидат воздржувањето и ...

Велигден во Соборниот Храм во Скопје (фотогалерија)

Република - 08.04.2018

Православните верници го слават хрстовото воскресение. Синоќа голем број граѓани се собраа пред Соборниот храм бо Скопје каде ја слушнаа веста за воскреснувањето на Исус ...

Премиерот Заев на Полноќна Велигденска литургија во Струмица

Локално - 08.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев присуствуваше на Полноќната Велигденска литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица. – Најголеми пријатели на верата и на луѓето можат да бидат ...

Христос Воскресе-Православните во светот го слават Велигден

Локално - 08.04.2018

Православните христијани во повеќе од 60 земји во светот го слават денес Воскресението Христово. Пасха по Јулијанскиот календар одбележуваат Руската, Бугарската, Ерусалимската, Македонската, Српската, Грузиската, Вселенската и други помесни ...

Заев на полноќна литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица

Република - 08.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев присуствуваше на Полноќната Велигденска литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица. – Најголеми пријатели на верата и на луѓето можат да бидат ...

Премиерот Заев на Полноќна Велигденска литургија во Струмица

Бриф - 08.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев присуствуваше на Полноќната Велигденска литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица. – Најголеми пријатели на верата и на луѓето можат да бидат ...

Православните христијани го слават Велигден

Република - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Мицкоски го прославува Велигден во Соборниот храм

Либертас - 08.04.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера во Соборниот храм го одбележа Воскресението ...

Велигден: „Христос воскресна – навистина воскресна“

Sky - 08.04.2018

Велигден или Воскресение Христово е најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог Исус Христос, кој се случила по неговата смрт со распнување околу 27-33 ...

Православните христијани го слават Велигден

Локално - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Владина делегација присутвуваше на свечената Велигденска литургија во соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје

Бриф - 08.04.2018

Владината делегација во состав Заменик претседателката на Владата на РМ и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за здравство Венко Филипче и министерот за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ...

Православните верници го слават Велигден: Од кога потекнува обичајот за бојадисување црвени јајца

еМагазин - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните христијани го слават Велигден- Христос Воскресна, Вистина Воскресна

Пулс24 - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Премиерот Заев на Полноќна Велигденска литургија во Струмица

Либертас - 08.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев присуствуваше на Полноќната Велигденска литургија во храмот Свети Димитриј Мироточив и Свети Григориј Палама во Струмица. – Најголеми пријатели на верата и на луѓето можат да бидат ...

Да Му благодариме на Бога, Кој ни дарува победа преку нашиот Господ Исус Христос

Република - 08.04.2018

По милоста Божја, Архиепископ Охридски и Македонски, заедно со Светиот Архиерејски синод до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на Македонската православна црква, а по повод велигденските празнувања, испраќа мир и благослов од Бога, ...

Груевски со честитка по повод Велигден: Бог нека е со нас и со Македонија

Република - 08.04.2018

Почесниот претседател на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска по повод големиот хрстијански празник Велигден, упати честитка до сите кои го празнуваат. – Во деновите кога се празнува празникот над празниците дозволете на сите граѓани од ...

Православните христијани го слават Велигден - Христос Воскресна, Вистина Воскресна!

Скопје инфо - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Заев за Велигден од Струмица: Христос Воскресна – Навистина Воскресна!

Фактор - 08.04.2018

Во вчерашните вечерни часови Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев го дочека Христовото воскресение во црквата Свети Григориј Палама и Димитриј во Струмица и порача: „Најголеми пријатели на верата и на луѓето може да бидат ...

Иванов, Шекеринска и Мицкоски на Велигденската литургија во Соборен храм

CivilMedia - 08.04.2018

По повод Воскресение Христово – Велигден денеска во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ се одржа воскресна литургија со која богослужеше Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан. На литургијата присуствуваше шефот на државата Ѓорге Иванов, ...

Премиерот Заев за Велигден од Струмица: Христос Воскресна – Навистина Воскресна!

iPortal - 08.04.2018

Во вчерашните вечерни часови Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев го дочека Христовото воскресение во црквата Свети Григориј Палама и Димитриј во Струмица и порача: „Најголеми пријатели на верата и на луѓето може да бидат ...

Православните христијани го слават Велигден- Христос Воскресна, Вистина Воскресна

Поглед - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Премиерот Заев Велигден го помина во родната Струмица (фото галерија)

AKO - 08.04.2018

,,Нека е за многаја лета големиот празник, порачавме синоќа со граѓаните на Струмица во црквата Св. Григориј Палама и Димитриј. Христос Воскресна – Навистина Воскресна! Да се слави животот над смртта, да ја славиме и вербата во Бога, кој стана ...

Христос воскресе! Навистина воскресе! – православните христијани го слават Велигден

Денар - 08.04.2018

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Мицкоски го прославува Велигден во Соборниот храм

Фокус - 07.04.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва пред Соборниот храм го одбележува Воскресението ...

Честитка од Иванов по повод Велигден

ТВ21 - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Честитка од Иванов по повод Велигден

Канал5 - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Иванов во велигденската честитка порача дека е потребно помирување во македонското општество

Фокус - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Честитка од Заев по повод Велигден

Канал5 - 07.04.2018

Премиерот Зоран Заев по повод големиот христијански празник Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија г.г. Стефан, до Синодот, свештенството на МПЦ и до сите православни христијани.

На полноќ ќе се објави воскресението Христово

Канал5 - 07.04.2018

Денеска е Велика Сабота денот меѓу смртта и воскресението. И годинава во сите православни храмови се очекува присуството на голем број на верници. На оваа тема во вестите на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со отец Горан.

Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Кајгана - 07.04.2018

Скопје, 7 април 2018 (МИА) - Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово - Велигден.

Г.г. Стефан: Да продолжиме по патот на Господа, да ја чуваме чистотата на верата, грижејќи се и бранејќи ги нашите ...

Скопје24 - 07.04.2018

Оттаму, овој Голем ден е дар Божји, во кој треба да препознаеме дека ништо не завршува со страдањето и смртта, туку дека Велигден е денот на животот! Тој настан ја откри и смислата на страдањето, но и потребата да внимаваме во нашите животи, во ...

Претседателот Иванов со честитка по повод Велигден

Курир - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Метеорологот ПОПОСКИ со прекрасни ИНФОРМАЦИИ: постепено стабилизирање И затоплување на времето

Скопје24 - 07.04.2018

Променливото време со сончеви периоди и со услови за сосема слаб локален дожд ќе продолжи уште во текот на денешниот саботен ден додека навечер облачноста ќе се намалува. За време на Воскресението Христово кога граѓаните низ цела Македонија ...

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Независен - 07.04.2018

Фото: Б. Грданоски Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува ...

Заев упати честитка по повод Велигден: Да се усовршуваме како луѓе и да ги чуваме душата и телото чисти

Макфакс - 07.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитки до сите православни христијани во нашата земја, до Синодот и до свештенството на МПЦ-ОА и со пораката Христос Воскресна – Навистина Воскресна им го честиташе најголемиот ...

Честитка од Иванов по повод Велигден

А1 On - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Велигденска честитка од Иванов: Помирување во македонското општество и посветеност кон заедничка иднина

Макфакс - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Денеска е Велика Сабота, ден пред Велигден

Сител - 07.04.2018

Велика сабота е ден на исчекување, на свештен трепет пред Христовото Воскресение. Денешниот ден ги спојува распнувањето и радоста. Велика сабота е определена како ден за чување на гробот. Од изутрина православните верници дојдоа во храмовите.

Охрид полн со туристи за празникот

Сител - 07.04.2018

Главниот туристички центар полн со туристи .Продолжениот празничен викенд и сончевото време допринесоа голем број на посетители од земјава, регионот но и од подалечните земји воскресението Христово да го дочекаат во градот под Самоиловата ...

Заев: Да си посакаме во претсојните празнични денови со искушенијата да се соочуваме со смирението на Оној кој ја ...

А1 On - 07.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитки до Синодот и до свештенството на МПЦ-ОА, и до сите православни Христијани во нашата земја, со пораката Христос Воскресна – Навистина Воскресна им го честиташе најголемиот ...

ФОТО: Мицкоски со народот пред Соборен храм го одбележува Воскресението Христово

Курир - 07.04.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва заедно со народот пред Соборниот храм го одбележува Воскресението ...

Честитка од Иванов по повод Велигден

Стандард - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Честитка од Иванов по повод Велигден

Сител - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Честитка од Заев по повод Велигден

Сител - 07.04.2018

Премиерот Зоран Заев по повод големиот христијански празник Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија г.г. Стефан, до Синодот, свештенството на МПЦ и до сите православни христијани.

Денес се чествува Велика Сабота – денот меѓу смртта и воскресението на Исус

Таратур - 07.04.2018

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста.

Ново моќно видео од Бигорскиот манастир пред Велигден

Скопје24 - 07.04.2018

Во пресрет на најголемиот христијански празник, Воскресението Христово, Велигден, Бигорската обител подготви ново видео. Во видеото се искористени материјали од минатогодишното празнување на празникот во Обителта.

Заев, Иванов и Џафери го честитаа Велигден

+инфо - 07.04.2018

Државниот врв на Република Македонија, премиерот , претседателот и претседателот на Собранието ги упатија своите честитки по повод големиот христијански празник Велигден. го честиташе празникот на поглаварот на Македонската православна црква – ...

Честитка од Заев по повод Велигден

Курир - 07.04.2018

Премиерот Зоран Заев по повод големиот христијански празник Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан, до Синодот, свештенството на МПЦ и до сите православни христијани.

Заев по повод Велигден: Воздржувањето е најголема човечка вредност

Независен - 07.04.2018

Премиерот Зоран Заев по повод големиот христијански празник Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија г.г. Стефан, до Синодот, свештенството на МПЦ и до сите православни христијани.

Иванов: Овој светол ден е темелот на нашата вера

Независен - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Денеска е Велика Сабота - денот меѓу смртта и воскресението

Женски магазин - 07.04.2018

Велика Сабота е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грбот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено бивајќи на престолот со Отецот и Духот, поради ...

Заев упати честитка по повод Велигден: Да се усовршуваме како луѓе и да ги чуваме душата и телото чисти

Sky - 07.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитки до сите православни христијани во нашата земја, до Синодот и до свештенството на МПЦ-ОА и со пораката Христос Воскресна – Навистина Воскресна им го честиташе најголемиот ...

За поубав Велигден: Занимливости и обичаи

Скопје инфо - 07.04.2018

Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена. Неговиот датум се менува секоја година, но мора да биде во недела.

Заев: Да се усовршуваме како луѓе и да ги чуваме душата и телото чисти

Локално - 07.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитки до сите православни христијани во нашата земја, до Синодот и до свештенството на МПЦ-ОА и со пораката Христос Воскресна – Навистина Воскресна им го честиташе најголемиот ...

Денеска е Велика Сабота - денот меѓу смртта и воскресението

Скопје инфо - 07.04.2018

Велика Сабота е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грбот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено бивајќи на престолот со Отецот и Духот, поради ...

Честитка од Иванов по повод Велигден

Либертас - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Честитка од Заев по повод Велигден

Република - 07.04.2018

Премиерот Зоран Заев по повод големиот христијански празник Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан, до Синодот, свештенството на МПЦ и до сите православни христијани.

Петар Колев со честитка по повод Велигден

Поглед - 07.04.2018

Почитувани сограѓани, нека ни е за многу години Воскресението Христово! Нека Бог ни ги исполни душите и срцата со љубов, почит едни кон други и јасна волја да продолжиме напред! Нека добрината, семејната среќа и општествениот напредок се оние мисли ...

Заев: Да си посакаме во претстојните празнични денови со искушенијата да се соочуваме со смирението на Оној кој ја ...

Фактор - 07.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитки до Синодот и до свештенството на МПЦ-ОА, и до сите православни Христијани во нашата земја, со пораката Христос Воскресна – Навистина Воскресна им го честиташе најголемиот ...

Честитка од Заев по повод Велигден

Либертас - 07.04.2018

Премиерот Зоран Заев по повод големиот христијански празник Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан, до Синодот, свештенството на МПЦ и до сите православни христијани.

Иванов: Помирување на македонското општество и посветеност кон заедничка иднина

Локално - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Заев упати честитка по повод Велигден: Да се усовршуваме како луѓе и да ги чуваме душата и телото чисти

Точка - 07.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитки до сите православни христијани во нашата земја, до Синодот и до свештенството на МПЦ-ОА и со пораката Христос Воскресна – Навистина Воскресна им го честиташе најголемиот ...

Велигденска честитка од Иванов: Помирување во македонското општество и посветеност кон заедничка иднина

Точка - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Мицкоски вечерва пред Соборниот храм во Скопје (ФОТО)

Република - 07.04.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва го дочекува воскресението на Исус Христос пред Соборниот храм во ...

Велигден во Охрид – во живо од црквата „Свети Богородица – Каменско“

Република - 07.04.2018

Во исчекување на Христовото воскресение – во живо од црквата „Св. Богородица – Каменско“ во ...

Премиерот Заев упати честитки по повод празникот Велигден: Да си посакаме во претсојните празнични денови со ...

Бриф - 07.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитки до Синодот и до свештенството на МПЦ-ОА, и до сите православни Христијани во нашата земја, со пораката Христос Воскресна – Навистина Воскресна им го честиташе најголемиот ...

Претседателот Иванов со честитка по повод Велигден

Поглед - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Оттаму, овој Голем ден е дар Божји, во кој треба да препознаеме дека ништо не завршува со страдањето и смртта, туку ...

Пулс24 - 07.04.2018

Оттаму, овој Голем ден е дар Божји, во кој треба да препознаеме дека ништо не завршува со страдањето и смртта, туку дека Велигден е денот на животот! Тој настан ја откри и смислата на страдањето, но и потребата да внимаваме во нашите животи, во ...

Честитка од Иванов за Велигден: Помирувањето во македонското општество треба да биде обновување на посветеноста кон ...

Република - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Денеска е единствената сабота во годината кога се пие само вода

Пулс24 - 07.04.2018

Велика Сабота е посветена на споменот на пребивањето на Господ Исус Христос во грбот, и Неговото слегување во адот. Христос е присутен во гробот со телото, а со духот е присутен во адот, истовремено бивајќи на престолот со Отецот и Духот, поради ...

Велигденска честитка од Иванов: Помирување во македонското општество и посветеност кон заедничка иднина

Sky - 07.04.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите православни христијани во Република Македонија, како и до сите верници на Евангелско-методистичката ...

Заев: Да си посакаме во претстојните празнични денови со искушенијата да се соочуваме со смирението на Оној кој ја ...

iPortal - 07.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитки до Синодот и до свештенството на МПЦ-ОА, и до сите православни Христијани во нашата земја, со пораката Христос Воскресна – Навистина Воскресна им го честиташе најголемиот ...

Мицкоски го претрка г.г. Стефан и прв честиташе Велигден со видео порака(видео)

AKO - 07.04.2018

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, годинава реши да му го земе ексклузивното право на Поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, и прв, уште вчера на Велики петок, упати видео порака до христијанските верници.

Денеска е Велики петок – најтежок христијански празник и ден на строг пост

Фокус - 06.04.2018

За православните христијани денеска е Велики петок, кој уште го нарекуваат и Распет петок зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија.

Денеска е Велики петок – најтешкиот ден во христијанството

Канал5 - 06.04.2018

Денеска е Велики петок, најтажниот и најтешкиот ден во христијанството. Од Велики четврток до велигден не бијат црковните ѕвона зошто во православната црква тие се знак на радост. Православните христијани во недела го одбележуваат Велигден.

За православните христијани денеска е Велики Петок

24 Вести - 06.04.2018

За православните христијани денеска е најтажниот дел во годината. Велики Петок се вика и распет петок затоа што на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш не се работи дури и не се готви ...

Водата со која се миете на Велики петок , ги мие сите болести: Направете ги обичаите за среќа на вашата фамилија

Скопје24 - 06.04.2018

Велики петок е денот со кој се одбележува страдањето на Исус Христос и воедно најтешкиот христијански празник. На овај ден после многу мачење , Исус е распнат на крст, каде што и починал. Баш поради тоа овај ден е ден на жалост и строг пост, и ...

Г.Г. Стефан испрати велигденска порака

+инфо - 06.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден.

Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

Стандард - 06.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден.

Денеска е Велики Петок, најтешкиот ден во годината

Независен - 06.04.2018

Христијаните денеска го одбележуваат Велики Петок, кој освен Велипеток уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. За православните христијани денеска е денот на најстрогиот пост.

Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Таратур - 06.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден.

Денеска е Велики Петок- најтешкиот ден во годината

+инфо - 06.04.2018

Велики Петок е денот на Христовите страданија. Тие започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велики Петок. Тие се случувале доцна во ноќта – по полноќ. Според европското мерење на времето – во петок.

г.г. Стефан: Верата во Воскресението е извор на трпение, љубов и надеж

МКД - 06.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово - Велигден.

Г.г. Стефан: Да продолжиме по патот на Господа, да ја чуваме чистотата на верата, грижејќи се и бранејќи ги нашите ...

Курир - 06.04.2018

Оттаму, овој Голем ден е дар Божји, во кој треба да препознаеме дека ништо не завршува со страдањето и смртта, туку дека Велигден е денот на животот! Тој настан ја откри и смислата на страдањето, но и потребата да внимаваме во нашите животи, во ...

Денеска е најтешкиот ден во годината: Еве што треба да правите на Велики петок

Скопје24 - 06.04.2018

Велики Петок е денот на Христовите страданија. Тие започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велики Петок. Тие се случувале доцна во ноќта – по полноќ. Според европското мерење на времето – во петок.

Православните верници денес го чествуваат Велики Петок – најтешкиот ден во православието

Таратур - 06.04.2018

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики Петок. Овој ден е познат како ден на најстрогиот пост, го нарекуваат и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. На овој ден во сите храмови ќе се изнесе на поколение плаштеницата ...

Велики Петок, најтешкиот ден во годината

Слободен Печат - 06.04.2018

Денеска е Велики Петок денот на Христовите страданија. Овој ден е познат како ден на најстрогиот пост, го нарекуваат и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. На овој ден во сите храмови ќе се изнесе на поколение плаштеницата ...

Обичаи за најтажниот ден- еве што треба, а што не треба да правите денеска

Курир - 06.04.2018

Денешниот ден- Велики Петок се смета за најтажниот ден во христијанството и на тој ден не се служи литургија во црквите, освен ако не се поклопи со Благовестие. Од Велики Четврток до Велигден не бијат црковните ѕвона зошто во православната црква тие ...

Мицкоски со честитка за Велигден: Многу семејства денес живеат во неизвесност, сиромаштија и несигурност (ВИДЕО)

Стандард - 06.04.2018

„Дозволете ми во мое лично име и во името на ВМРО-ДПМНЕ на сите православни верници да им го честитам празникот Воскресение Христово Велигден, со искрени желби за здравје, благодет и среќни и успешни денови пред Вас.

Мицкоски на сите православни верници им го честиташе Велигден

Макфакс - 06.04.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати честитка до сите православни верници по повод празникот Воскресение Христово Велигден. „Велигден е денот кога нашиот спасител Исус Христос ја победи смртта, со Воскресението тој ја воскресна ...

Мицкоски со велигденска порака: Граѓаните и државата заслужуваат подобро

Независен - 06.04.2018

„Ние не смееме да станеме држава каде поделбите се секојдневие. Треба да се напуштат политиките кои не втурнуваат во табори, не двојат, прават граници и подигаат вештачки ѕидови. Неуспехот на државата е колективен неуспех.

Мицкоски со честитка по повод Велигден: Не смееме да станеме држава каде поделбите се секојдневие, неуспехот на ...

Курир - 06.04.2018

Дозволете ми во мое лично име и во името на ВМРО-ДПМНЕ на сите православни верници да им го честитам празникот Воскресение Христово Велигден, со искрени желби за здравје, благодет и среќни и успешни денови пред Вас.

Денеска е најтешкиот ден во годината – Велики петок

Макфакс - 06.04.2018

Велики Петок е денот на Христовите страданија, кои започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велики Петок. Тие се случувале доцна во ноќта – по полноќ. Според европското мерење на времето – во петок.

Велики петок - симболиката и традициите на најтешкиот празник во православниот свет

Црнобело - 06.04.2018

Преку страданието исусово треба да дојдеме до Велигденот, односно воскреснувањето. Велики петок (уште нарекуван и Распет петок) се смета за најтежок празник во христијанската религија. Настанот кој е поврзан со овој празник е Христовото распнување ...

Мицкоски: Треба да се напуштат политиките кои подигаат вештачки ѕидови

+инфо - 06.04.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати честитка до сите православни верници по повод празникот Воскресение Христово Велигден. „Велигден е денот кога нашиот спасител Исус Христос ја победи смртта, со Воскресението тој ја воскресна ...

Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Независен - 06.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово - Велигден.

Мицкоски го честита Велигден на православните верници

А1 On - 06.04.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го честита Велигден на православните верници. „Дозволете ми во мое лично име и во името на ВМРО-ДПМНЕ на сите православни верници да им го честитам празникот Воскресение Христово Велигден, со искрени ...

Воскресението Христово – Велигден: стабилно, сончево и многу топло! (анализа)

Скопје24 - 06.04.2018

За време на дочекот на Воскресението Христово во државава облачноста ќе с енамалува и врнежи ќе нема никаде а ќе дува и слаб до умерен ветер од северен правец додека температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 12 степени.

Македонското друштво „Илинден“ со честитка за Велигден

А1 On - 06.04.2018

Претседателот на Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана, Никола Ѓурѓај денеска упати честитка по повод верскиот празник Велигден до поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан и до православните верници.

Празнични обичаи и занимливости: Велигден (Воскресение)

Бриф - 06.04.2018

Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена и претставува т.н. подвижен празник, што значи дека неговиот датум се менува секоја година, ...

Денеска е најтешкиот ден во годината – Велики петок

Точка - 06.04.2018

Велики Петок е денот на Христовите страданија, кои започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велики Петок. Тие се случувале доцна во ноќта – по полноќ. Според европското мерење на времето – во петок.

ЗА ПОУБАВ ВЕЛИГДЕН: Занимливости и обичаи

Фактор - 06.04.2018

Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена. Неговиот датум се менува секоја година, но мора да биде во недела.

г.г. Стефан: цел еден милениум ја сведочи историјата на нашата света Црква

Фактор - 06.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден.

г.г. Стефан: Воскресението Христово е коренот на нашата вера

еМагазин - 06.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово - Велигден.

ДЕНЕСКА Е ВЕЛИКИ ПЕТОК: Строг пост и најтежок празник во христијанската религија

Фактор - 06.04.2018

За православните христијани денеска е Велики петок. Овој ден е познат како ден на најстрогиот пост, го нарекуваат и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија.

Обичаи за најтажниот ден - еве што треба, а што не треба да правите денеска

Скопје инфо - 06.04.2018

Денешниот ден- Велики Петок се смета за најтажниот ден во христијанството и на тој ден не се служи литургија во црквите, освен ако не се поклопи со Благовестие. Од Велики Четврток до Велигден не бијат црковните ѕвона зошто во православната црква тие ...

Велики петок е - најтешкиот ден за Христос и христијаните

Женски магазин - 06.04.2018

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики петок. Овој ден е познат како ден на најстрогиот пост, го нарекуваат и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. На овој ден во сите храмови ќе се изнесе на поколение плаштеницата ...

Велигденска порака на г.г. Стефан: Да ја чуваме чистотата на верата, единството во Црквата и меѓу нашиот народ

Република - 06.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден.

Лидерот н ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски им го честита Велигден на православните верници (видео)

Република - 06.04.2018

Лидерот н ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски им го честита Велигден на православните верници. „Дозволете ми во мое лично име и во името на ВМРО-ДПМНЕ на сите православни верници да им го честитам празникот Воскресение Христово Велигден, со искрени желби ...

За православните христијани денеска е Велики Петок

Поглед - 06.04.2018

За православните христијани денеска е најтажниот дел во годината. Велики Петок се вика и распет петок затоа што на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш не се работи дури и не се готви ...

Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Канал 77 - 06.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден.

Денеска е Велики петок – најтежок христијански празник и ден на строг пост

iPortal - 06.04.2018

За православните христијани денеска е Велики петок, кој уште го нарекуваат и Распет петок зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија.

Денеска е најтешкиот ден во годината – Велики петок

Sky - 06.04.2018

Велики Петок е денот на Христовите страданија, кои започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велики Петок. Тие се случувале доцна во ноќта – по полноќ. Според европското мерење на времето – во петок.

(Видео) Како изгледа: Дочекот на Велгиден во Св. Јован Бигорски е неповторливо духовно доживување

еМагазин - 06.04.2018

Додека лани не појдов да го дочекам Велигден во Св.Јован Бигорски, мислев дека до тогаш сум знаела нешто за дочекот на Христовото Воскресение во македонските храмови. Собрани граѓани пред храмовите, со нетрпение чекаат свештениците да изговорат ...

Обичаи за најтажниот ден- еве што не треба да правите денеска

Пулс24 - 06.04.2018

Денешниот ден- Велики Петок се смета за најтажниот ден во христијанството и на тој ден не се служи литургија во црквите, освен ако не се поклопи со Благовестие. Од Велики Четврток до Велигден не бијат црковните ѕвона зошто во православната црква тие ...

Велики петок масовно одбележан во Албанија (видео+фото)

AKO - 06.04.2018

Велики петок, ден пред големиот христијански празник Велигден, масовно беше одбележан во повеќе градови во Албанија. Во Тирана: Велики петок одбележан и во Корча: ...

Г.г.Стефан: Веруваме дека ќе ни се врати местото во сеправославното семејство

Канал5 - 05.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во пасхалното послание по повод претстојниот празник Воскресение Христово - Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински ...

Симболиката на црвеното велигденско јајце

+инфо - 05.04.2018

Вапсањето црвени јајца за Велигден е најраспространетата традиција во сиот христијански свет. Вапсањето започнува денеска на Велики Четврток. Домаќините, рано наутро, пред изгревањето на Сонцето ги бојадисуваат првите три црвени Велигденски јајца.

г.Стефан: Веруваме дека ќе ни се врати местото во сеправославното семејство

Независен - 05.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во пасхалното послание по повод претстојниот празник Воскресение Христово - Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински ...

Православните христијани го празнуваат Величетврток

Макфакс - 05.04.2018

Православните христијани денеска го слават Величетврток со што ќе почнат и велигденските празници. Уште пред изгрејсонце домаќинките ги вапсаа првите три црвени велигденски јајца, а црквата на овој ден споменува за светото миење на нозете, тајната ...

Величетврток - почна чествувањето на Велигден

Факултети - 05.04.2018

До вчера низ домовите се правеше големо чистење, а денес обичаите почнуваат уште рано взори, пред изгрејсонце, кога се вапсуваат првите јајца - најраспространетата христијанска традиција. Денеска е Величетврток.

Честитка по повод Велигден од директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

А1 On - 05.04.2018

По повод најголемиот христијански празник Воскресение – Христово Велигден, Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи г-дин Даријан Сотировски, упати честитка до поглаварот на МПЦ – ОА Г.Г.

Денес се одбележува Велики четврток - и на најголемите грешници денес им се простуваат гревовите

Сител - 05.04.2018

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики четврток во знак на сеќавање на последното јадење на Исус Христос, Тајната вечера. На Велики четврток е востановена и Светата тајна причест, поради што се верува дека и на најголемите грешници ...

Честитка од Бочварски по повод христијанскиот празник Велигден

А1 On - 05.04.2018

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден, упати честитка до митрополитот на Брегалничката Епархија, Иларион и до сите верници од православната вероисповед.

Г.г.Стефан: Веруваме дека ќе ни се врати местото во сеправославното семејство

Стандард - 05.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во пасхалното послание по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински ...

Г.Г.Стефан: Не губиме надеж и веруваме дека ќе ни се врати местото во сеправославното семејство

Слободен Печат - 05.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во пасхалното послание по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински ...

Г.г. Стефан: Веруваме дека ќе ни се врати местото во православието

МКД - 05.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во пасхалното послание по повод претстојниот празник Воскресение Христово - Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински ...

Г.г. Стефан: Веруваме дека ќе ни се врати местото во сеправославното семејство

А1 On - 05.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во пасхалното послание по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински ...

Г.г.Стефан: Веруваме дека ќе ни се врати местото во сеправославното семејство

Курир - 05.04.2018

Да се молиме во мир, но и со мир да излегуваме во светот, зашто не би можеле вистински да се радуваме ако сè уште грешиме и ако не сме помирени со Бога, се наведува во посланието. Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска ...

Г.Г.Стефан: Веруваме дека ќе ни се врати местото во сеправославното семејство

+инфо - 05.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во пасхалното послание по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински ...

Православните христијани го празнуваат Велики Четврток

Sky - 05.04.2018

Православните христијани денеска го слават Велики Четврток со што ќе отпочнат и Велигденските празници. Уште пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисаа првите три црвени велигденски јајца, а црквата на овој ден споменува за светото миење на нозете, ...

Велигденска честитка од градоначалникот на Кр.Паланка, Борјанчо Мицевски

iPortal - 05.04.2018

Почитувани сограѓани, Ми претставува чест и задоволство од мое лично име и од име на општинската администрација на Крива Паланка, на сите граѓани – православни верници, да ви го честитам величественото Христово воскресение и ви пожелувам мир и ...

Православните христијани го празнуваат Велики Четврток

Точка - 05.04.2018

Православните христијани денеска го слават Велики Четврток со што ќе отпочнат и Велигденските празници. Уште пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисаа првите три црвени велигденски јајца, а црквата на овој ден споменува за светото миење на нозете, ...

Г.г.Стефан: Веруваме дека ќе ни се врати местото во сеправославното семејство

Скопје инфо - 05.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во пасхалното послание по повод претстојниот празник Воскресение Христово - Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински ...

Утре е големиот ден, Велики Петок, кој воедно е неработен ден

Скопје инфо - 05.04.2018

Секој ден од оваа недела која е најтешка од велигденскиот пост има посебно значење и посебни обичаи. Утре е големиот ден, Велики петок, кој воедно е неработен ден. Велики петок се празнува со свети литургии и принесување на бескрвна жртва, со читање ...

г.г. Стефан: Животот на сите вистински следбеници на Христа е исполнет со искушенија, со духовни падови и подеми

Фактор - 05.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во пасхалното послание по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински ...

Веруваме дека ќе ни се врати местото во сеправославното семејство

Пулс24 - 05.04.2018

Да се молиме во мир, но и со мир да излегуваме во светот, зашто не би можеле вистински да се радуваме ако сè уште грешиме и ако не сме помирени со Бога, се наведува во посланието. Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска ...

Симболиката на црвеното велигденско јајце

Скопје инфо - 05.04.2018

Вапсањето црвени јајца за Велигден е најраспространетата традиција во сиот христијански свет. Вапсањето започнува денеска на Велики Четврток. Домаќините, рано наутро, пред изгревањето на Сонцето ги бојадисуваат првите три црвени Велигденски јајца.

Симболиката на црвеното велигденско јајце: Традицијата потекнува од првиот век по Христос

Бриф - 05.04.2018

Вапсањето црвени јајца за Велигден е најраспространетата традиција во сиот христијански свет. Вапсањето започнува денеска на Велики Четврток. Домаќините, рано наутро, пред изгревањето на Сонцето ги бојадисуваат првите три црвени Велигденски јајца.

Г.г Стефан: Не бараме ништо повеќе од она што го заслужува нашиот православен народ

Мета - 05.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во посланието по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински ...

Веруваме дека ќе ни се врати местото во сеправославното семејство

Република - 05.04.2018

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА во пасхалното послание по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден истакнуваат дека животот на сите вистински ...

Симболиката на црвеното велигденско јајце

CivilMedia - 05.04.2018

Вапсањето црвени јајца за Велигден е најраспространетата традиција во сиот христијански свет. Вапсањето започнува денеска на Велики Четврток. Домаќините, рано наутро, пред изгревањето на Сонцето ги бојадисуваат првите три црвени Велигденски јајца.

Православните христијани го празнуваат Величетврток

Денар - 05.04.2018

Православните христијани денеска го слават Величетврток со што ќе почнат и велигденските празници. Уште пред изгрејсонце домаќинките ги вапсаа првите три црвени велигденски јајца, а црквата на овој ден споменува за светото миење на нозете, тајната ...

Работилница на победи!

Слободен Печат - 04.04.2018

Низ сета комплексност на човековото битие, познато е дека се профилираат и следниве два типови луѓе: пчели и муви. Ако на ѓубриштето изникнал цвет, тогаш пчелата го пронаоѓа и црпи само од цветот, без да обрнува внимание на сметот.

Работилница на победи!

+инфо - 04.04.2018

Низ сета комплексност на човековото битие, познато е дека се профилираат и следниве два типови луѓе: пчели и муви. Ако на ѓубриштето изникнал цвет, тогаш пчелата го пронаоѓа и црпи само од цветот, без да обрнува внимание на сметот.

Обичаи за Велики Петок: Ова никако не смеете да го правите на најтешкиот ден во годината

Скопје24 - 04.04.2018

Велики петок се смета за најтажниот ден во христијанството и на тој ден не се служи литургија во црквите, освен ако не се поклопи со Благовестие. Од Велики четврток до Велигден не бијат црковните ѕвона зошто во православната црква тие се знак на ...

Денес е најтешкиот ден: Еве што треба да правите на Велики петок

Сител - 06.04.2018

Секој ден од оваа недела која е најтешка од велигденскиот пост има посебно значење и посебни обичаи. Денес е големиот ден, Велики петок, кој воедно е неработен ден. Велики петок се празнува со свети литургии и принесување на бескрвна жртва, со ...

Утре е најтешкиот ден: Еве што треба да правите на Велики петок

Курир - 03.04.2018

Секој ден од оваа недела која е најтешка од велигденскиот пост има посебно значење и посебни обичаи. Утре е големиот ден, Велики петок, кој воедно е неработен ден. Велики петок се празнува со свети литургии и принесување на бескрвна жртва, со читање ...

Доаѓа најтешкиот ден: Што треба да правиме на Велики петок

Пулс24 - 03.04.2018

Секој ден од оваа недела која е најтешка од велигденскиот пост има посебно значење и посебни обичаи. Во петок е големиот ден, Велики петок, кој воедно е неработен ден. Велики петок се празнува со свети литургии и принесување на бескрвна жртва, со ...

Започнува Светата недела пред Велигден, последната од животот на Исус

Скопје24 - 02.04.2018

Од денес започнува Светата недела или Недела на страдање, последната од животот на Исус Христос . Според Православниот календар, се слави и одбележува секој ден од оваа недела. Православните Христијани секоја година се соочуваат со Светата недела за ...

Доаѓа празникот над празниците: Бигорскиот манастир објави прекрасно видео

Сител - 02.04.2018

Во пресрет на најголемиот православен христијански празник, Празникот над празниците – Воскресението Христово, Велигден, Бигорската обител подготви ново видео, овој пат „Воскресение Христово“.

Започна Страстната недела- последната недела од Велигденскиот пост

Курир - 02.04.2018

За православните христијани денеска почна Страстната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота верниците ја поминуваат во строг пост, молитви и покајание.

Започнува Светата недела пред Велигден, последната од животот на Исус

Курир - 02.04.2018

Со првото обоена јајце, се галат образите и лицата на децата за да се црвени и да се тресат од здравје. Кој нема да успее да обои јајца во четврток, може да го стори тоа во сабота. Од денес започнува Светата недела или Недела на страдање, последната ...

Ново моќно видео од Бигорскиот манастир пред Велигден

Поглед - 02.04.2018

Во пресрет на најголемиот христијански празник, Воскресението Христово, Велигден, Бигорската обител подготви ново видео. Во видеото се искористени материјали од минатогодишното празнување на празникот во Обителта.

Започнува Светата недела пред Велигден

Локално - 02.04.2018

Од денес започнува Светата недела или Недела на страдање, последното од животот на Исус Христос . Според Православниот календар, се слави и одбележува секој ден од оваа недела . Православните христијани секоја година се соочуваат со Светата недела ...

Започнува Светата недела пред Велигден, последната од животот на Исус

Пулс24 - 02.04.2018

Со првото обоена јајце, се галат образите и лицата на децата за да се црвени и да се тресат од здравје. Кој нема да успее да обои јајца во четврток, може да го стори тоа во сабота. Од денес започнува Светата недела или Недела на страдање, последната ...