TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Притвор за четворицата уапсени од акцијата во с. Ваксинце

Канал5 - 12.06.2015

Кривичниот суд им одреди притвор на четворицата осомничени за криумчарење мигранти по вчерашната акција во Ваксинце. Двајца добија по 30 дена другите двајца по 8 дена притвор. - “Во основниот суд Скопје 1 – Скопје, пред судија на претходна постапка, ...

Притвор за уапсените од Ваксинце кои криумчареле мигранти

24 Вести - 12.06.2015

Судија на претходна постапка им одреди притвор на четворица жители на кумановското село Ваксинце кои беа приведени во полициската акција која беше спроведена вчера, кога во ова село беа затекнати 128 мигранти.

Прифатилиштето за мигранти полошо и од притвор

Телма - 12.06.2015

Звукот од молитвата и погледот кон џамијата. Ова е се што со денови гледаат овие деца од зад решетките на прозорите во центарот за мигранти во Гази Баба. Тука во објектот кој порано бил градинка сега се наоѓаат стотици илегалци кои паднале во рацете ...

Притвор за уапсените шверцери на мигранти во акцијата во село Ваксинце

МКД - 12.06.2015

Во Основниот суд Скопје 1, пред судија на претходна постапка, вчера беа спроведени 4 лица, државјани на Македонија, приведени во полициската акција во село Ваксинце, со предлог од Основното јавно обвинителство за организиран криминал, за ...

Притвор за уапсените од Ваксинце

Кирилица - 12.06.2015

Судија на претходна постапка им одреди притвор на четворица жители на кумановското село Ваксинце кои беа приведени во полициската акција која беше спроведена вчера, кога во ова село беа затекнати 128 мигранти.

„Бунтовите во домот за мигранти„ – слика и прилика за циркусот во Македонија

Репортер - 12.06.2015

Звукот од молитвата и погледот кон џамијата. Ова е се што со денови гледаат овие деца од зад решетките на прозорите во центарот за мигранти во Гази Баба, информира Телма. Во објектот кој порано бил градинка сега се наоѓаат стотици илегалци кои ...

30 дена притвор за уапсените од акцијата во с. Ваксинце

Правдико - 12.06.2015

Во Основниот суд Скопје 1 – Скопје, пред судија на претходна постапка, вчера беа спроведени 4 лица, државјани на Р.Македонија, приведени во полициската акција во с. Ваксинце, со предлог од Основното јавно обвинителство за организиран криминал, за ...

Притвор за криумчарите на мигранти од Ваксинце

Алфа - 12.06.2015

Судија на претходна постапка одреди мерка притвор за четворица жители на Ваксинце кои полицијата вчера ги уапси под сомнение за трговија со луѓе и криумчарење мигранти. Судија на претходна постапка одреди мерка притвор за четворица жители на ...

Притвор за уапсените жители од Ваксинце за криумчарењето мигранти

Макфакс - 12.06.2015

Судија на претходна постапка им одреди притвор на четворицата жители на кумановското село Ваксинце кои беа приведени во полициската акција којашто беше спроведена во четвртокот, кога во ова село беа затекнати 128 мигранти.

По акцијата во Ваксинце, притвор за четворица за криумчарење мигранти

Нова ТВ - 12.06.2015

Во Основниот суд Скопје 1, пред судија на претходна постапка, вчера беа спроведени четворица државјани на Р.Македонија, приведени во полициската акција во селото Ваксинце, со предлог од ОЈО за организиран криминал, за определување на мерка притвор ...

Притвор за четворицата криумчари од Ваксинце

МРТ - 12.06.2015

Осомничени се за криумчарење мигранти, кои засолнети во нивните домови чекале погоден момент да заминат во Западна Европа... Одреден е притвор за четворица жители на Ваксинце, кои вчера беа приведени во селото, во кое полицијата во 5 куќи пронајде ...

Притвор за четворицата приведени во Ваксинце за криумчарење мигранти

+инфо - 12.06.2015

Притвор од 8, односно 30 дена добија четворица жители на селото Ваксинце кои полицијата вчера ги уапси под сомнение за трговија со луѓе и криумчарење мигранти. На двајца од осомничените им е одреден притвор од 8 дена, а на другите двајца 30 ...

Притвор за уапсените жители од Ваксинце за криумчарење мигранти (видео)

Кајгана - 12.06.2015

Судија на претходна постапка им одреди притвор на четворицата жители на кумановското село Ваксинце кои беа приведени во полициската спроведена вчера, кога во ова село беа затекнати 128 мигранти.

Притвор за уапсените шверцери на мигранти во акцијата во село Ваксинце

Тера - 12.06.2015

Во Основниот суд Скопје 1, пред судија на претходна постапка, вчера беа спроведени 4 лица, државјани на Македонија, приведени во полициската акција во село Ваксинце, со предлог од Основното јавно обвинителство за организиран криминал, за ...

И по акцијата липковско се полни со мигранти

Kumanovo News - 12.06.2015

Два часа откако заврши полициската акција, вчера, педесетина мигранти, главно млади луѓе со жени и деца, излегоа од шумата од соседното село Речица и по локланиот пат се упатија кон Ваксинце на македонско-српската граница.

Притвор за четири лица приведени во Ваксинце заради криумчарење мигранти

Кумановски м. - 12.06.2015

Во Основниот Суд Скопје 1 – Скопје, пред судија на претходна постапка, вчера беа спроведени 4 лица, државјани на Република Македонија, приведени во полициската акција во с. Ваксинце, со предлог од Основното јавно обвинителство за организиран ...

Притвор за уапсените жители од Ваксинце за криумчарењето мигранти

Точка - 12.06.2015

Судија на претходна постапка им одреди притвор на четворицата жители на кумановското село Ваксинце кои беа приведени во полициската акција којашто беше спроведена во четвртокот, кога во ова село беа затекнати 128 мигранти.

Притвор за уапсените од Ваксинце

Sky - 12.06.2015

Судија на претходна постапка им одреди притвор на четворица жители на кумановското село Ваксинце, кои беа приведени во полициската акција што беше спроведена вчера, кога во ова село беа затекнати 128 мигранти.

Притвори за четворица уапсени во полициската акција во с. Ваксинце

Локално - 12.06.2015

Во Основниот суд Скопје 1 – Скопје, пред судија на претходна постапка, вчера беа спроведени 4 лица, државјани на Р.Македонија, приведени во полициската акција во с. Ваксинце, со предлог од Основното јавно обвинителство за организиран криминал, за ...

Мигрантите од Ваксинце бунтуваат поради сместување во нечовечки услови (видео)

Кумановски м. - 12.06.2015

Мигрантите кои се сметени во импровизираниот прифатен центар, инаку поранешна детска градинка бараат да бидат преместени во Центарот за азил во Визбегово, пишува НоваТВ. Вчера полицијата успеа да го смири бунтот со ветување дека ќе ја забрзаат ...

Оди, сине, и најди подобар живот

Н.Македонија - 12.06.2015

Екипата на „Нова Македонија“, покрај својата професионална должност, вчерашниот ден го помина и во хуманитарна мисија во Демир Капија, делејќи им храна и вода на околу двесте мигранти од Сирија, Авганистан, Ирак, Сомалија, Јемен и од Конго што ги ...

ФОТО+ВИДЕО: При полициската акција во Ваксинце, откриени 128 мигранти

Утрински - 11.06.2015

Во полициската акција во село Ваксинце ноќеска се затеканти 128 мигранти од Сирија, Ирак и други држави. Полицијата исто така во една од куќите што ги претресувала пронашла и едно 68-годишно лице по кое било распишана потерница поради извршено ...

128 илегални мигранти откриени во Ваксинце

24 Вести - 11.06.2015

Во полициската акција во село Ваксинце ноќеска се затеканти 128 мигранти од Сирија, Ирак и други држави. Полицијата исто така во една од куќите што ги претресувала пронашла и едно 68-годишно лице по кое било распишана потерниза поради извршено ...

Во акцијата во Ваксинце уапсен и осуденик за убиство

Канал5 - 11.06.2015

Во полициската акција во Ваксинце беше пронајдено и едно 68 годишно лице од с.Ваксинце кое се бараше по потерница за издржување на казна затвор за извршено кривично дело убиство. Тој се товари за убиство кое го извршил на 6 јануари 2001 година, во ...

Полицијата откри околу 120 илегални мигранти во Ваксинце

Утрински - 11.06.2015

Полицијата од рано изутрината спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти. Од МВР за МИА потврдија дека акцијата е завршена. Според првичните информации, откриени се околу 120 илегални ...

Полициска акција во Ваксинце

24 Вести - 11.06.2015

Голема полициска акција од утрово се спроведува во Ваксинце, каде што илегално се сместени голем број мигранти. Според првичните информации, полицијата затекнала стотина мигранти сместени во куќи во селото.

Полициска акција во кумановско Ваксинце

Телма - 11.06.2015

Во моментов полицијата спроведува акција во кумановското погранично село Ваксинце. Акцијата следи по написите во медиумите за лошата состојба на мигрантите и нивната злоупотреаба од страна на на криминални групи.

Полициска акција во Ваксинце - откриени 120 мигранти

Канал5 - 11.06.2015

Голема полициска акција утринава се спроведува во липковско Ваксинце, селото за кое во медиумите постојано се пишуваше дека имало огромен број на мигранти. Информацијата за Канал 5 телевизија ја потврди министерството за внатрешни работи.

Пронајдени 120 мигранти и уапсени жители на Ваксинце

Телма - 11.06.2015

Во Ваксинце е мирно, заврши полициската акција, јавува нашиот репортер, Билјана Николовска. Во селото биле пронајдени 120 мигранти, а приведени се и неколку сопственици на куќите во кои биле сместени.

Полициска акција во Ваксинце – пронајдени 128 мигранти

Канал5 - 11.06.2015

128 илегални мигранти откри полицијата во пет објекти од вкупно 10 во кои е извршен претрес утринава во липковско Ваксинце. Големата полициска акција беше спроведена под сомнение дека се криумчарат мигранти во селото.

Притвор за четворица жители на Ваксинце

Телма - 11.06.2015

Околу 4 часот утрото започнала полициската акција во Ваксинце. Пронајде 128 мигранти, а уапси четворица кои се осомничени дека се занимавале со криумчарење. Иако биле претресени 10 објекти само во пет имало скриени мигранти.

Мигранти и нивни превезувачи на едно место во обвинителство

Телма - 11.06.2015

Тројца мажи и една жена се осомничени дека ги криеле мигрантите во кумановското село Ваксинце. Со лисици на рацете врзани еден со друг и неколкумина добро вооружени полицајци поладнево беа донесени во Скопје каде се одлучува дали ќе одат во притвор.

Голема полициска акција во Ваксинце

Алсат-М - 11.06.2015

МВР откри 128 емигранти кои се засолнувале во кумановско Ваксинце, по полициската акција која ја спроведе рано утрото. Полицијата извршила претрес на 10 куќи во ова село а во пет од нив биле сместени емигранти.

ВИДЕО: Во акцијата во Ваксинце пронајдени 128 мигранти

Press24 - 11.06.2015

Одделот за Сузбивање на Организиран и Сериозен Криминал при МВР денес по претходно добиени Наредби за вршење на претрес на дом и други простории од Судија на претходна постапка, спроведе акција за влез во десет објекти во с.Ваксинце со цел откривање ...

Ексклузивно: Голема полициска акција во Ваксинце

Press24 - 11.06.2015

Голема полициска акција утринава се спроведува во Ваксинце, селото за кое во медиумите пишуваше дека имало огромен број на мигранти. Полицијата според првичните сознанија затекнала 120 мигранти во селото. Дел од нив биле во куќите .

Голема полициска акција во Ваксинце

+инфо - 11.06.2015

Голема полициска акција утринава се спроведува во Ваксинце, каде илегално се сместени голем број мигранти, дознава Плусинфо од извори во МВР. Засега не можеме да добиеме повеќе податоци, но очекуваме наскоро помошник-министерот Иво Котевски да ни ...

Голема полициска акција во Ваксинце

Репортер - 11.06.2015

По информациите кои ги објавија неколку медиуми за зголемен број на имигранти во Ваксинце, утринава полицијата спровела голема акција, јавува Прес24. Неофицијално полицијата затекнала 120 мигранти.

Голема полициска акција во Ваксинце

Нетпрес - 11.06.2015

Голема полициска акција утринава се спроведува во Ваксинце, селото за кое во медиумите пишуваше дека имало огромен број на мигранти, пишува Прес 24. Полицијата според првичните сознанија затекнала 120 мигранти во селото. Дел од нив биле во куќите.

Во Ваксинце отркиени 128 илегални мигранти (ВИДЕО)

Сител - 11.06.2015

Во полициската акција во село Ваксинце ноќеска се затеканти 128 мигранти од Сирија, Ирак и други држави. Полицијата исто така во една од куќите што ги претресувала пронашла и едно 68-годишно лице по кое било распишана потерниза поради извршено ...

Во Ваксинце во тек е полициска акција

Кирилица - 11.06.2015

Голема полициска акција утринава се спроведува во Ваксинце, каде илегално се сместени голем број мигранти, јави Плусинфо од извори во МВР. Извори на Кирилица кои се во близина на Ваксинце велат дека во акцијата засега немало пукање и дека ...

Голема полициска акција во Ваксинце

МКД - 11.06.2015

Голема полициска акција е во тек во селото Ваксинце, а причината, неофицијално, е присуството на голем број мигранти. Голема полициска акција се одвива во селото Ваксинце, во кумановскиот регион.

Полициска акција во Ваксинце, затекнати стотина мигранти

Макфакс - 11.06.2015

Министерството за внатрешни работи спроведува од четвртокот наутро полициска акција во кумановско Ваксинце, селото за кое медиумите и претходно пишуваа дека има огромен број мигранти и дека токму таму оперира голема криминална група.

Заврши големата полициска акција во Ваксинце - уапсен и еден убиец

Press24 - 11.06.2015

Полицијата од рано изутрината спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти. Од МВР за потврдуваат дека акцијата е завршена. Според првичните информации, откриени се околу 120 илегални ...

МВР: Пронајдени 128 мигранти и локално лице што се товари за убиство (ВИДЕО)

МКД - 11.06.2015

Откако објавивме дека е спроведена полициска операција во Ваксинце и уапсени голем број лица, официјално соопштение и потврда за акцијата стигна и од Министерството за внатрешни работи. Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР ...

Голема полициска акција во Ваксинце

Нова ТВ - 11.06.2015

Голема полициска акција е во тек во селото Ваксинце, а причината, неофицијално, е присуството на голем број мигранти. Се споменува бројка од над сто мигранти. Повеќе детали се очекуваат во текот на ...

Полициска акција во Ваксинце – откриени стотина мигранти

Академик - 11.06.2015

Од МВР потврдуваат дека акцијата е завршена. Според првичните информации, откриени се околу 120 илегални мигранти, од кои триесетина биле сместени по куќи во селото. Против лица од Вакцинце за кои ќе се утврди дека криумчареле мигранти ќе бидат ...

МВР пронајде 120 илегални мигранти во Ваксинце

Р.С.Европа - 11.06.2015

Полицијата од рано изутрината спровела акција во кумановското село Ваксинце, каде што престојувале голем број илегални мигранти. Од МВР, како што јавува МИА, потврдиле дека акцијата е завршена.

НЕОФИЦИЈАЛНО: Акцијата во Ваксинце завршена, откриени 120 мигранти, петмина уапсени

Кирилица - 11.06.2015

Според се уште официјално непотврдени извори, акцијата во кумановското село Ваксинце е завршена. Според првичните информации, откриени се околу 120 илегални мигранти, од кои триесетина биле сместени по куќи во селото.

Полициска акција во Ваксинце, затекнати стотина мигранти

Кајгана - 11.06.2015

Министерството за внатрешни работи утрово спроведе полициска акција во кумановско Ваксинце, селото за кое медиумите и претходно пишуваа дека има огромен број мигранти и дека токму таму оперира голема криминална група.

Опсежна полициска акција во кумановско Ваксинце

МРТ - 11.06.2015

Полицијата затекнала 120 мигранти во различни куќи од селото. Се уште нема информација дали има приведени криумчари на овие бегалци... Опсежна полициска акција изутринава се спроведува во куманосвксото село Ваксинце, кадешто има голем број на ...

Заврши полициската акција во Ваксинце - уапсени поголем број лица

МКД - 11.06.2015

Според полициски извори, заврши полициската операција во кумановското село Ваксинце, која што започна рано утрово. Во селото наводно, биле затекнати околу 120 мигранти и локални групи кои ги злоупотребувале луѓето Голем број од мигрантите биле ...

Околу 120 мигранти откриени во Ваксинце

МРТ - 11.06.2015

Против луѓето коишто асистирале во криумчарењето на мигрантите ќе бидат поднесени пријави... Рано изутрината полицијата спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојувле голем број илегални мигранти.

Полициска акција во Ваксинце: Откриени 120 мигранти

Нова ТВ - 11.06.2015

Полициската акција во кумановското село Ваксинце е завршена. Како што пишува МИА, според првичните информации откриени се околу 120 мигранти од кои 30 биле сместени во куќата на селото. Против лица од Вакцинце за кои ќе се утврди дека криумчареле ...

(ВИДЕО) Официјално во Ваксинце отркиени 128 мигранти

Репортер - 11.06.2015

Во полициската акција во село Ваксинце ноќеска се затеканти 128 мигранти од Сирија, Ирак и други држави. Полицијата исто така во една од куќите што ги претресувала пронашла и едно 68-годишно лице по кое било распишана потерниза поради извршено ...

ВИДЕО: Полицијата пронајде 128 мигранти во Ваксинце

Нетпрес - 11.06.2015

Полицијата денеска спроведе акција во село Ваксинце со цел откривање на лица за кои постојат сомненија дека прикриваат мигранти, односно дека учествуваат во кривични дела поврзани со криумчарење на мигранти.

МВР: Во Ваксинце пронајдени 128 мигранти, „домаќините“ земале по 1.500 евра месечно (ВИДЕО)

+инфо - 11.06.2015

Во пет од вкупно 11 објекти во селото Ваксинце во кои утрово влегле припадници на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР, биле пронајдени вкупно 128 мигранти од Сирија, Ирак и други земји од Блискиот Исток и едно 68 годишно ...

Приведени четворица жители на Ваксинце- криумчареле мигранти

МРТ - 11.06.2015

При претрес на десет куќи во селото, во пет од нив полицијата пронашла 128 мигранти од Сирија и од Ирак... Четворица жители на кумановско Ваксинце се приведени синоќа под сомнение за криумчарење мигранти.

Полициска акција во Ваксинце

Курир - 11.06.2015

Голема полициска акција утринава се спроведува во Ваксинце, селото за кое во медиумите пишуваше дека имало огромен број на мигранти, пишува Вечер. Полицијата според првичните сознанија затекнала 120 мигранти во селото. Дел од нив биле во куќите.

(ВИДЕО) Во Ваксинце откриени 128 илегални мигранти

А1 On - 11.06.2015

Во полициската акција во село Ваксинце ноќеска се затеканти 128 мигранти од Сирија, Ирак и други земји од Блискиот Исток. Полицијата исто така во една од куќите што ги претресувала пронашла и едно 68-годишно лице по кое било распишана потерница за ...

МВР: Ниту еден од мигрантите во Ваксинце не посочил дека е жртва на присилба, закана или уцена

Макфакс - 11.06.2015

Ниту еден од мигрантите кои беа пронајдени во полициската акција во кумановското село Ваксинце не посочил дека бил жртва на присилба, закана или уцена и сите дошле во Ваксинце по сопствена волја, велат од Министерството за внатрешни работи по ...

Во полициската акција во Ваксинце пронајдени 128 мигранти (Видео)

Кирилица - 11.06.2015

Во полициската акција во село Ваксинце ноќеска се затеканти 128 мигранти од Сирија, Ирак и други држави. Полицијата исто така во една од куќите што ги претресувала пронашла и едно 68-годишно лице по кое било распишана потерниза поради извршено ...

ГРУЕВСКИ: ЗАЕВ СЕ ПЛАШИ ОД ИЗБОРИ

Сител - 11.06.2015

ГРУЕВСКИ: ЗАЕВ СЕ ПЛАШИ ОД ИЗБОРИ АНАЛИЗА: ЗОШТО ПРОПАДНАА ПРЕГОВОРИТЕ ВО БРИСЕЛ? ГОЛЕМА АКЦИЈА ВО ВАКСИНЦЕ: МИГРАНТИ ПЛАЌАЛЕ ПО 1.500 ЕВРА ЗА ДА СПИЈАТ ВО ПОДРУМ УБИСТВО НА ПЛОШТАДОТ ВО КИЧЕВО ДЕТЕ ВО СКОПЈЕ ИСПИЛО ДИЈАЗЕПАМ ОД ЧАНТАТА НА БАБАТА- ...

Сител во Ваксинце неколку часа по акцијата

Сител - 11.06.2015

Во пет објекти во липковско Ваксинце полицијата откри 128 илегални мигранти. Полициската акција се спроведе утринава под сомнение дека жители на селото криумчарат илегалци и се богатат на нивниот грб.

МВР: 128 мигранти се криеле во Ваксинце

МРТ - 11.06.2015

Четворица жители на кумановско Ваксинце се уапсени под сомнение за криумчарење мигранти откако полицијата синоќа во пет куќи од селото пронајде 128 државјани на Сирија и на Ирак. Мигрантите доброволно се засолнувале во нивните домови од каде чекале ...

1.500 евра плаќале имигрантите во Ваксинце за да изрентaат куќа

Алфа - 11.06.2015

Засолништето пак било поевтино од 5 до 10 евра, бегалците за тие пари не добивале кревет,само покрив над главата - вакви биле приказните на 128 те мигранти кои полицијата утрово го пронајде во 4 куќи во селото Ваксинце.

АКЦИЈА ВО ВАКСИНЦЕ: Мигранти плаќале по 10 евра да се засолнат (ВИДЕО)

Телеграф - 11.06.2015

Дел од мигрантите во моментов се наоѓаат во центрите за азил додека останатите, кои би требало да бидат сведоци во понатамошната кривична постапка, се во Транзитниот центар Во полициската акција во село Ваксинце ноќеска се затекнати 128 мигранти од ...

Тројца мажи и една жена осомничени за криење на мигранти во Ваксинце

Кирилица - 11.06.2015

Тројца мажи и една жена се осомничени дека ги криеле мигрантите во кумановското село Ваксинце. Со лисици на рацете врзани еден со друг и во придружба на неколкумина добровооружени полицајци, тие поладнево беа донесени во Скопје каде се одлучува дали ...

Првични информации за акцијата во Ваксинце

Курир - 11.06.2015

Полицијата од рано изутрината спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти. Од МВР за МИА потврдија дека акцијата е завршена. Според првичните информации, откриени се околу 120 илегални ...

МВР: Ниту еден од мигрантите во Ваксинце не посочил дека е жртва на присилба, закана или уцена

Кајгана - 11.06.2015

Ниту еден од мигрантите кои беа пронајдени во полициската акција во кумановското село Ваксинце не посочил дека бил жртва на присилба, закана или уцена и сите дошле во Ваксинце по сопствена волја, велат од Министерството за внатрешни работи по ...

МВР: Ниту еден од мигрантите во Ваксинце не посочил дека е жртва на присилба, закана или уцена

Академик - 11.06.2015

Во акцијата на МВР пронајдени се вкупно 128 мигранти од Сирија, Ирак и од други земји од Блискиот Исток. Илегалните мигранти биле сместени во пет објекти, а биле претресени вкупно десет куќи.

(ВИДЕО) Полициска акција во с.Ваксинце пронајдени вкупно 128 мигранти

Правдико - 11.06.2015

Денес, Одделот за Сузбивање на Организиран и Сериозен Криминал при МВР на РМ по претходно добиени Наредби за вршење на претрес на дом и други простории од Судија на претходна постапка, спроведе акција за влез во десет објекти во с.Ваксинце со цел ...

Фатено лице барано со потерница

Репортер - 11.06.2015

Шеесет и осум годишен жител на Ваксинце е упасен, по распишана потерница за убиство извршено пред 14 години во Куманово. Приведениот заедно со уште двајца негови познаници со пиштоли, кои ги поседувале без одобрение, усмртиле едно лице.

Заврши полициската акција во Ваксинце, меѓу уапсените и еден убиец

Сител - 11.06.2015

Полицијата од рано изутрината спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти. Од МВР за потврдуваат дека акцијата е завршена. Според првичните информации, откриени се околу 120 илегални ...

Голема полициска акција во кумановско

А1 On - 11.06.2015

Голема полициска акција утринава се спроведува во Ваксинце, селото за кое во медиумите пишуваше дека имало огромен број на мигранти. Полицијата според првичните сознанија затекнала 120 мигранти во селото. Дел од нив биле во куќите.

ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО ВАКСИНЦЕ: Откриени 120 илегални мигранти

Телеграф - 11.06.2015

Во акцијата е пронајдено и едно лице кое се барало по потерница за извршено убиство Полицијата од рано изутрината спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти.

Заврши акцијата во Ваксинце, откриени 120 мигранти

+инфо - 11.06.2015

Заврши акцијата од рано изутрината спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти. Од МВР за МИА потврдиле дека акцијата е завршена.

Голема полициска акција во кумановско

Сител - 11.06.2015

Голема полициска акција утринава се спроведува во Ваксинце, селото за кое во медиумите пишуваше дека имало огромен број на мигранти. Полицијата според првичните сознанија затекнала 120 мигранти во селото. Дел од нив биле во куќите.

Полицијата откри околу 120 илегални мигранти во Ваксинце

Алфа - 11.06.2015

Полицијата од рано изутрината спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти. Полицијата од рано изутрината спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем ...

Полициска акција во Ваксинце

Правдико - 11.06.2015

Полицијата утрово спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти. Според МВР акцијата е завршена. Според првичните информации, откриени се околу 120 илегални мигранти, од кои триесетина биле ...

ВИДЕО: Во акцијата во Ваксинце пронајдени 128 мигранти

Курир - 11.06.2015

Одделот за Сузбивање на Организиран и Сериозен Криминал при МВР денес по претходно добиени Наредби за вршење на претрес на дом и други простории од Судија на претходна постапка, спроведе акција за влез во десет објекти во с.Ваксинце со цел откривање ...

(ВИДЕО) МВР за акцијата во Ваксинце: Пронајдени 128 емигранти

еМагазин - 11.06.2015

Денес, Одделот за Сузбивање на Организиран и Сериозен Криминал при МВР на РМ по претходно добиени Наредби за вршење на претрес на дом и други простории од Судија на претходна постапка, спроведе акција за влез во десет објекти во с.Ваксинце со цел ...

Заврши големата полициска акција во Ваксинце – уапсен и еден убиец

Вечер Прес - 11.06.2015

Заврши големата полициска акција која изутринава беше спроведена во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број емигранти, информираат од МВР. Заврши големата полициска акција која изутринава беше спроведена во кумановското ...

Видео: Во Ваксинце отркиени 128 илигални мигранти

Денешен - 11.06.2015

Во полициската акција во село Ваксинце ноќеска се затеканти 128 мигранти од Сирија, Ирак и други држави. Полицијата исто така во една од куќите што ги претресувала пронашла и едно 68-годишно лице по кое било распишана потерниза поради извршено ...

(ВИДЕО) МВР објави снимка од акција во Ваксинце, пронајдени 128 мигранти

Бриф - 11.06.2015

Министертвото за внатрешни работи објави видео од акција во Ваксинце во која се пронајдени вкупно 128 ...

По мигранти во Ваксинце-Голема полициска акција ноќеска

Локално - 11.06.2015

Голема полициска акција рано утринава се спроведува во Ваксинце, селото за кое во медиумите пишуваше дека имало огромен број на мигранти, но и базата на тие кои ги шверцуваат и спроведуваат.

МВР приведе 128 мигранти, кривична пријава за четворица криумчари

Вечер Прес - 11.06.2015

Најмногу мигранти се од Сирија и Ирак а во акцијата беше приведен и Адем Алили (68) кој е баран со потерница за сторено убиство во 2001 година фото: Н.Батев Македонската полиција приведе 128 мигранти кои претстојувале во пет објекти од 11 во кои бил ...

МВР: Пронајдени 128 мигранти и локално лице што се товари за убиство

Тера - 11.06.2015

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР по добиен налог влегле во единаесет објекти во селото, а со цел откривање на лице за кои постојат сомненија дека прикриваат мигранти. Полицијата објави и видео од акцијата.

Во Ваксинце отркиени 128 илигални мигранти (ВИДЕО)

Република - 11.06.2015

Во полициската акција во село Ваксинце ноќеска се затеканти 128 мигранти од Сирија, Ирак и други држави. Полицијата исто така во една од куќите што ги претресувала пронашла и едно 68-годишно лице по кое било распишана потерниза поради извршено ...

Голема полициска акција во кумановско

Денешен - 11.06.2015

Голема полициска акција утринава се спроведува во Ваксинце, селото за кое во медиумите пишуваше дека имало огромен број на мигранти, пренесува порталот Пресс24. Полицијата според првичните сознанија затекнала 120 мигранти во селото.

ВИДЕО Детали за жестоката акција во Ваксинце

Sky - 11.06.2015

Денес, Одделот за Сузбивање на Организиран и Сериозен Криминал при МВР на РМ по претходно добиени Наредби за вршење на претрес на дом и други простории од Судија на претходна постапка, спроведе акција за влез во десет објекти во с.Ваксинце со цел ...

Полициска акција во Ваксинце – на мета криумчарење со мигранти

Кумановски м. - 11.06.2015

Во селото Ваксинце, општина Липково, од рано изутрина, во тек е полициска акција за приведување и спречување на криумчарење мигранти. Засега нема официјални информации од МВР за тоа колку и дали има приведени осомничени лица.

Голема полициска акција во Ваксинце, затечени 120 емигранти во селото

Република - 11.06.2015

Голема полициска акција утринава се спроведува во Ваксинце, селото за кое во медиумите пишуваше дека имало огромен број на мигранти. Полицијата според првичните сознанија затекнала 120 мигранти во селото. Дел од нив биле во куќите.

ГОЛЕМА АКЦИЈА: МВР откри над 100 илегални имигранти сместени во Ваксинце!

Пулс24 - 11.06.2015

Полицијата од рано изутрината спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти. Од МВР потврдуваат дека акцијата е завршена. Според првичните информации, откриени се околу 120 илегални ...

(ВИДЕО) Полициска акција во с.Ваксинце пронајдени вкупно 128 мигранти

Локално - 11.06.2015

Денес, Одделот за Сузбивање на Организиран и Сериозен Криминал при МВР на РМ по претходно добиени Наредби за вршење на претрес на дом и други простории од Судија на претходна постапка, спроведе акција за влез во десет објекти во с.Ваксинце со цел ...

Заврши големата полициска акција во Ваксинце – уапсен и еден убиец

Република - 11.06.2015

Заврши големата полициска акција која изутринава беше спроведена во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти, информираат од МВР. Според првичните информации, откриени се околу 120 илегални мигранти, од ...

Приведени 128 мигранти во Ваксинце

Kumanovo News - 11.06.2015

Во полициската акција што беше спроведена утринава во липковското село Вакцинце пронајдени се 128 мигранти. Мигрантите биле откриени во пет објекти, кои сопствениците ги изнајмувале за околу 1500 евра месечно или им наплатувале од 5 до 10 евра само ...

(ВИДЕО) Полицијата разби мафијашка група и откри 128 илегални мигранти кај Ваксинце

Фактор - 11.06.2015

Повеќе од 120 илегални мигранти се откриени во село Ваксинце кај Куманово. Полициската акција следеше само некокку дена откако британски „Канал 4“ ја објави приказната за киднапираните мигранти, кои во тоа село ги држи албанска мафија.

Пронајдено лице барано по потерница за убиство

Kumanovo News - 11.06.2015

Шеесет и осум годишен жител на Ваксинце е упасен, по распишана потерница за убиство извршено пред 14 години во Куманово. Приведениот заедно со уште двајца негови познаници со пиштоли, кои ги поседувале без одобрение, усмртиле едно лице.

Полициска рација во Ваксинце. Приведени емигранти и криумчари

Либертас - 11.06.2015

Голема полициска акција утринава се спроведува во Ваксинце, селото за кое во медиумите пишуваше дека имало огромен број на мигранти, јавува прес 24.Полицијата според првичните сознанија затекнала 120 мигранти во селото. Дел од нив биле во куќите .

Голема полициска акција во Ваксинце, затекнати стотина мигранти

Точка - 11.06.2015

Министерството за внатрешни работи спроведува од четвртокот наутро полициска акција во кумановско Ваксинце, селото за кое медиумите и претходно пишуваа дека има огромен број мигранти и дека токму таму оперира голема криминална група.

1500 евра за изнајмување куќа на мигрантите

Канал 77 - 11.06.2015

Илегалните мигранти кои беа откриени при утрнската акција во кумановдсското село Ваксинце биле сместени во пет објекти. Според портпаролот на МВР Иво Котески, , сопствениците на објектите ги изнајмувале по цени во просек од 1.500 евра месечно, во ...

Сириските бегалци во канџите на мафијата!

Вечер Прес - 11.06.2015

"Ова е голем бизнис луѓе!. Овде се вртат огромни пари. Им продаваат векна леб за 200 денари, стари точаци за 200 евра... ова е мафија. Бегајте од овде денеска. И дојдете ни за убави работи.

Полициска акција во Ваксинце - селото во кое се кријат мигранти

Канал 77 - 11.06.2015

Полицијата утрово спроведува голема акција во Ваксинце, селото за кое медиумите пишуваа дека имало огромен број на мигранти. Според првичните информации, полицијата затекнала 120 мигранти во селото. Дел од нив биле во куќите.

Полициска акција во Ваксинце, затекнати стотина мигранти

Тера - 11.06.2015

Министерството за внатрешни работи спроведува од четвртокот наутро полициска акција во кумановско Ваксинце, селото за кое медиумите и претходно пишуваа дека има огромен број мигранти и дека токму таму оперира голема криминална група.

Акција во Ваксинце: Полицијата откри околу 120 мигранти

еМагазин - 11.06.2015

Полицијата од рано изутрината спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти. Од МВР за МИА потврдија дека акцијата е завршена. Според првичните информации, откриени се околу 120 илегални ...

Ексклузивно: Голема полициска акција во Ваксинце

Вечер Прес - 11.06.2015

Полицијата според првичните сознанија затекнала 120 мигранти во селото Голема полициска акција утринава се спроведува во Ваксинце, селото за кое во медиумите пишуваше дека имало огромен број на мигранти.

Акција за приведување мигранти во Ваксинце

Kumanovo News - 11.06.2015

Заврши големата полициска акција што утринава се спроведуваше во липковско село Ваксинце, за апсење мигранти. Првичните информации говорат дека полицијата затекнала 120 мигранти во селото, а дел од нив биле сместени во куќите.

ДРАМАТИЧНО ВО ВАКСИНЦЕ - Полицијата во жестока акција

Sky - 11.06.2015

Полицијата е во голема акција во Ваксинце, неофицијално дознава Скај. Според информациите акцијата доаѓа по написите во странски медиуми за група која држи во заложништво многу мигранти. Неофицијално дознаваме дека се уапсени неколку лица, но засега ...

Заврши полициската акција во Ваксинце - уапсен поголем број лица

Тера - 11.06.2015

Според полициски извори, заврши полициската операција во кумановското село Ваксинце, која што започна рано утрово. Во селото наводно, биле затекнати околу 120 мигранти и локални групи кои ги злоупотребувале луѓето Голем број од мигрантите биле ...

Големата акција финишира: Полицијата пронајде 128 мигранти во Ваксинце

Точка - 11.06.2015

Полицијата денеска спроведе акција во село Ваксинце со цел откривање на лица за кои постојат сомненија дека прикриваат мигранти, односно дека учествуваат во кривични дела поврзани со криумчарење на мигранти.

Полициска акција во Ваксинце

Бриф - 11.06.2015

Полицијата утрово спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти. Според МВР акцијата е завршена. Според првичните информации, откриени се околу 120 илегални мигранти, од кои триесетина биле ...

ВИДЕО: Плаќале по 10 евра за засолниште – еве како беа откриени мигрантите во Ваксинце

МК News - 11.06.2015

Во полициската акција во село Ваксинце ноќеска се затеканти 128 мигранти од Сирија, Ирак и други држави. Полицијата исто така во една од куќите што ги претресувала пронашла и едно 68-годишно лице по кое било распишана потерниза поради извршено ...

Заврши полициската акција во Ваксинце…

Локално - 11.06.2015

Извори од МВР потврдуваат дека акцијата во Вкасинце е завршена.Специјалците влегле во селото, каде што илегално престојуваа голем број мигранти. Според првичните информации, откриени се околу 120 илегални мигранти, од кои триесетина биле сместени по ...

Полициска акција во Ваксинце – се бара киднаперите и мигрантите

МК News - 11.06.2015

Голема полициска акција утринава се спроведува во Ваксинце, селото за кое во медиумите пишуваше дека имало огромен број на мигранти, пишува Вечер. Полицијата според првичните сознанија затекнала 120 мигранти во селото. Дел од нив биле во куќите.

Полицијата во Ваксинце приведе „јатаци“ на мигранти

Н.Македонија - 11.06.2015

Во полициската операција во кумановското село Ваксинце, која што започна рано утрово, биле затекнати околу 120 мигранти и локални групи кои ги злоупотребувале луѓето Од МВР не се открива колку лица се уапсени за време на акцијата поради сомневање за ...

Полициска акција во Ваксинце: Откриени околу 120 илегални мигранти

Lider - 11.06.2015

Полицијата од рано изутрината спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти, пренесе МИА. Од МВР за МИА потврдија дека акцијата е завршена.

Полицијата акција во Ваксинце

Идивиди - 11.06.2015

Куманово, 11 јуни 2015 (МИА) - Полицијата од рано изутрината спроведе акција во кумановското село Ваксинце, каде што илегално престојуваа голем број илегални мигранти. Од МВР за МИА потврдија дека акцијата е завршена.

Во Ваксинце откриени 128 илегални мигранти/Видео

Lider - 11.06.2015

Во полициската акција во село Ваксинце ноќеска се затеканти 128 мигранти од Сирија, Ирак и други земји од Блискиот Исток. Полицијата исто така во една од куќите што ги претресувала пронашла и едно 68-годишно лице по кое било распишана потерница за ...

Во Ваксинце отркиени 128 илигални мигранти

Идивиди - 11.06.2015

Скопје, 11 јуни 2015 (МИА) - Во полициската акција во село Ваксинце ноќеска се затеканти 128 мигранти од Сирија, Ирак и други држави. Полицијата исто така во една од куќите што ги претресувала пронашла и едно 68-годишно лице по кое било распишана ...

Екипата на Алсат спречена да влезе во Ваксинце каде беа киднапирани 200 мигранти

Точка - 10.06.2015

На екипата на "Алсат М" им се закануваа мигрантите кои се во село Ваксинце, општина Липково. И покрај заканите, екипата стигна до куќата каде неколку дена, повеќе од 200 мигранти беа во заложништво од криминална група предводена од авганистанскиот ...

ВИДЕО: Екипата на Алсат спречена да влезе во Ваксинце каде беа киднапирани 200 мигранти

МК News - 10.06.2015

На екипата на „Алсат М“ им се закануваа мигрантите кои се во село Ваксинце, општина Липково. И покрај заканите, екипата стигна до куќата каде неколку дена, повеќе од 200 мигранти беа во заложништво од криминална група предводена од авганистанскиот ...

(ВИДЕО) Екипата на Алсат спречена да влезе во Ваксинце каде беа држени 200 мигранти

Репортер - 09.06.2015

На екипата на „Алсат М“ им се закануваа мигрантите кои се во село Ваксинце, општина Липково. И покрај заканите, екипата стигна до куќата каде неколку дена, повеќе од 200 мигранти беа во заложништво од криминална група предводена од авганистанскиот ...

Екипата на Алсат-М спречена да влезе кај мигрантите во Ваксинце

А1 On - 09.06.2015

Мигрантите кои се во село Ваксинце, општина Липково се закануваа на екипата на Алсат-М. Екипата сепак стигна до куќата каде неколку дена, повеќе од 200 мигранти беа во заложништво од криминална група предводена од авганистанскиот криминалец, познат ...

Суровоста на провинциските култури

Окно - 09.06.2015

Бегалската криза во Сирија, на чуден начин, укажа на нашата провинциска култура полна со суровост, немање емпатија и институционална неспособност. Да не должам, ситуацијата е следна: Потполн институцонален молк.

Ваксинце: Ноќевање за мигрант 10 евра

еМагазин - 09.06.2015

„Шаторската“ мода од центарот на Скопје одамна е реалност во кумановското село Ваксинце, пишува во репортажа од селото Утрински весник. Зад високите ѕидови во неколку куќи „никнале“ десетина шатори каде што преспиваат мигранти од Африка и од Азија.

ВИДЕО: Екипата на Алсат спречена да влезе кај мигрантите во Ваксинце

Либертас - 09.06.2015

На екипата на Алсат М им се закануваа мигрантите кои се во село Ваксинце, општина Липково. И покрај заканите, екипата стигна до куќата каде неколку дена, повеќе од 200 мигранти беа во заложништво од криминална група предводена од авганистанскиот ...

(ВИДЕО) Екипата на Алсат спречена да влезе кај мигрантите во Ваксинце

Локално - 09.06.2015

На екипата на Алсат М им се закануваа мигрантите кои се во село Ваксинце, општина Липково. И покрај заканите, екипата стигна до куќата каде неколку дена, повеќе од 200 мигранти беа во заложништво од криминална група предводена од авганистанскиот ...

Екипата на Алсат спречена да влезе кај мигрантите во Ваксинце

Алсат-М - 08.06.2015

На екипата на Алсат М им се закануваа мигрантите кои се во село Ваксинце, општина Липково. И покрај заканите, нашата екипа стигна до куќата каде неколку дена, повеќе од 200 мигранти беа во заложништво од криминална група предводена од ...

Екипата на „Алсат М“ спречена да влезе кај мигрантите во Ваксинце

Кирилица - 08.06.2015

По застрашувачката репортажа на британскиот ТВ “Канал 4“, која извести за организирана криминална група која секојдневно киднапира мигранти и ги држи како заробеници во куќа во селото Ваксинце, барајќи им да платат откуп, денеска екипа на ...

Полицијата имала престрелка со грабнувачите на мигрантите?

+инфо - 08.06.2015

Неколку дена пред во медиумите да биде објавена информацијата за куќата во Вакцинце каде се чувале киднапираните мигранти, полицијата имала престрелка со грабнувачите, кои биле сместени на истата локација, велат од невладината „Легал“, повикувајќи ...

Суровоста на провинциските култури

Либертас - 08.06.2015

Бегалската криза во Сирија, на чуден начин, укажа на нашата провинциска култура полна со суровост, немање емпатија…и инититуционална неспособност. Да не должам, ситуацијата е следната: Потполн институцонален молк, да не беа информациите за ...