TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дипломатска офанзива за уставното име

Н.Македонија - 29.09.2012

Од 193 земји-членки на ОН, Македонија има воспоставено дипломатски односи со 167. Со 26 земји што се членки на организацијата државава нема никакви контакти.

Нимиц: Пресудата на МСП е значајна, средба на преговарачите во октомври

24 Вести - 28.09.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во врска со спорот меѓу Македонија и Грција, е значајна, и на неа треба да се обрне внимание, изјави посредникот на ОН во македонско-грчките ...

Нимиц: Пресудата на Хаг е значајна, средба на преговарачите во октомври

Вест - 28.09.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во врска со спорот меѓу Македонија и Грција, е значајна, и на неа треба да се обрне внимание, изјави посредникот на ОН во македонско-грчките ...

Иванов: Личниот ангажман на Бан става нов притисок врз Грција

Вест - 28.09.2012

Личниот ангажман на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун за интензивирање на разговорите во спорот за името, според претседателот Иванов е најзначајното придвижување во спорот за ...

Нимиц најавува нова можна средба во октомври

Deutsche Welle - 28.09.2012

Долгогодишниот посредник во спорот, Метју Нимиц, по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов најавува скори разговори на преговарачите во спорот за името и можна посета на регионот.

Иванов бара достоинствено именување на Македонија

Утрински - 28.09.2012

Шефот на македонската држава, во својот говор на Ист ривер, им се заблагодари на сите 134 земји што ја признаа Македонија под уставното име Претседателот Ѓорге Иванов побара индиректно од Генерално ...

Апсурдно е да не викаат поранешна држава

Дневник - 28.09.2012

Денес, во 21 век, се чини апсурдно некој да биде ословуван како поранешна држава или поранешна колонија. Од името на достоинството на мојот народ ја користам пригодата јавно да им се заблагодарам на ...

Иванов: Личниот ангажман на Бан става нов притисок врз Грција

24 Вести - 28.09.2012

Личниот ангажман на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун за интензивирање на разговорите во спорот за името, според претседателот Иванов е најзначајното придвижување во спорот за ...

Нимиц: Пресудата на МСП е значајна, средба на преговарачите во октомври

Дневник - 28.09.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во врска со спорот меѓу Македонија и Грција, е значајна, и на неа треба да се обрне внимание, изјави посредникот на ОН во македонско-грчките ...

Нимиц најави преговори во октомври

Утрински - 28.09.2012

Медијаторот и ја поддржува и се оградува од Хашката пресуда Њујорк - Медијаторот за спорот околу името, Метју Нимиц најави нова рунда преговори меѓу двајцата преговарачи, Зоран Јолевски и Адамантиос ...

Нимиц: Одлуките на Меѓународниот суд треба да се почитуваат

Канал5 - 28.09.2012

Меѓународниот суд во Хаг е важна светска институција чии одлуки треба да се почитуваат изјави доцна вчеравечер медијаторот Нимиц по средбата со македонскиот претседател Иванов.

Нимиц ќе „запне“ за решение

24 Вести - 28.09.2012

Нова средба Јолевски - Василакис во октомври. Медијаторот Нимиц најавува дека ќе се обиде да го динамизира процесот на преговори за македонско-грчкиот спор, а стартот ќе биде средба на двајцата ...

Иванов во Њујорк побара достоинствено именување на Македонија

Deutsche Welle - 28.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во говорот пред Генералното собрание на ОН упати повик до сите држави – членки на Светската организација кои се’ уште не ја признале Македонија под уставното ...

Иванов и Нимиц најавија интензивирање на разговорите

Кајгана - 28.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и специјалниот посредник на ОН во разговорите за името Метју Нимиц во четвртокот имаа едночасовна средба во просториите на македонската мисија во ОН, јави Гласот ...

Нимиц: Пресудата на МСП е значајна, средба на преговарачите во октомври

МРТ - 28.09.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во врска со спорот меѓу Македонија и Грција, е значајна, и на неа треба да се обрне внимание, изјави посредникот на ОН во македонско-грчките ...

Иванов - Имаме лична заинтересираност од Ки-Мун за решавање на спорот

Inpress - 28.09.2012

Њујорк, 28. септември 2012 (ИНПРЕС) По средбата со посредникот на ОН, македонскиот претседател Ѓорге Иванов изјави дека „Нимиц лично од господинот Бан Ки-мун добил задача да ги интензивирасредбите“.

Иванов: Ангажманот на Бан Ки-Мун - дополнителен притисок за Грција

Press24 - 28.09.2012

Личниот ангажман на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун за интензивирање на разговорите во спорот за името, според претседателот Иванов е најзначајното придвижување во спорот за ...

Нимиц: Пресудата од Хаг заслужува внимание - средба на преговарачите во октомври

Press24 - 28.09.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во врска со спорот меѓу Македонија и Грција, е значајна, и на неа треба да се обрне внимание, изјави посредникот на ОН во македонско-грчките ...

Иванов побара почитување на пресудата од Хаг и достоинствено именување на Македонија

Таратур - 28.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов се обрати во Генералното собрание на Обединетите нации, со повик до сите држави – членки на Светската организација кои се уште не ја признале Македонија под уставното име, ...

Нимиц - Одлуката на Хаг се однесува на други аспекти

Inpress - 28.09.2012

Њујорк, 28. септември 2012 (ИНПРЕС) Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и специјалниот посредник на ОН во разговорите за името Метју Нимиц имаа едночасовна средба во просториите на македонската ...

Иванов: Личниот ангажман на Бан става нов притисок врз Грција

МРТ - 28.09.2012

Личниот ангажман на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун заинтензивирање на разговорите во спорот за името, според претседателот Иванов е најзначајното придвижување во спорот за името ...

Иванов и Нимиц најавија интензивирање на разговорите

Макфакс - 28.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и специјалниот посредник на ОН во разговорите за името Метју Нимиц во четвртокот имаа едночасовна средба во просториите на македонската мисија во ОН, јави Гласот ...

Иванов и Нимиц најавија интензивирање на преговорите

Таратур - 28.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и специјалниот посредник на Обединетите Нации во разговорите за името Метју Нимиц синоќа имаа едночасовна средба во просториите на македонската мисија во ОН, ...

Иванов: Aнгажманoт на Бан нов притисок зa Грција

Курир - 28.09.2012

Личниот ангажман на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун за интензивирање на разговорите во спорот за името, според претседателот Иванов е најзначајното придвижување во спорот за ...

Иванов и Нимиц најавија интензивирање на преговорите

Нетпрес - 28.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и специјалниот посредник на Обединетите Нации во разговорите за името Метју Нимиц синоќа имаа едночасовна средба во просториите на македонската мисија во ОН, ...

Средба Иванов - Нимиц

Глас на Америка - 28.09.2012

И македонскиот претседател, и посредникот на ОН најавија интензивирање на преговорите. Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и специјалниот посредник на ОН во разговорите за името Метју Нимиц синоќа ...

Нимиц: можно интензивирање на разговорите за името

Р.С.Европа - 28.09.2012

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов синоќа во Њујорк разговараше со специјалниот посредник на Обединетите нации во разговорите за името Метју Нимиц кој оценил дека е добро што двете страни во ...

Нимиц: Средба на преговарачите во октомври

Курир - 28.09.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во врска со спорот меѓу Македонија и Грција, е значајна, и на неа треба да се обрне внимание, изјави посредникот на ОН во македонско-грчките ...

Иванов: Личниот ангажман на Бан става нов притисок врз Грција

Алфа - 28.09.2012

Личниот ангажман на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун за интензивирање на разговорите во спорот за името, според претседателот Иванов е најзначајното придвижување во спорот за ...

Нимиц вети интензивирање на разговорите за името

МКД - 28.09.2012

Добро е тоа што двете страни сакаат интензивирање на разговорите, му рекол посредникот на ОН Метју Нимиц на претседателот на Македонија Ѓорге Иванов синоќа во Њујорк.

Нимиц: Пресудата на МСП е значајна, средба на преговарачите во октомври

Алфа - 28.09.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во врска со спорот меѓу Македонија и Грција, е значајна, и на неа треба да се обрне внимание, изјави посредникот на ОН во македонско-грчките ...

Надворешна политика оптоварена од домашните настани

Р.С.Европа - 28.09.2012

Посредникот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, оценил дека Македонија и Грција покажале подготвеност за продолжување на разговорите.

Иванов: Ангажманот на Бан Ки-мун нов притисок за Грција

Нетпрес - 28.09.2012

Личниот ангажман на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун за интензивирање на разговорите во спорот за името, според претседателот Ѓорѓе Иванов е најзначајното придвижување во спорот ...

И Иванов и Нимиц на ОН најавија интензивирање на преговорите

А1 On - 28.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и специјалниот посредник на ОН во разговорите за името Метју Нимиц синоќа имаа едночасовна средба во просториите на македонската мисија во ОН.

За Нимиц одлуката во Хаг заслужува почит

Алфа - 28.09.2012

Во наредниот месец Метју Нимиц ќе ги повика преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. Тоа го најави самиот медијатор по средбата со претседателот Иванов во Њујорк.

Нимиц: Пресудата од Хаг заслужува почит, но преговорите продолжуваат

+инфо - 28.09.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во врска со спорот меѓу Македонија и Грција, е значајна, и на неа треба да се обрне внимание, изјави посредникот на ОOН во македонско-грчките ...

Иванов: Личниот ангажман на Бан става нов притисок врз Грција

Денешен - 28.09.2012

Личниот ангажман на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун за интензивирање на разговорите во спорот за името, според претседателот Иванов е најзначајното придвижување во спорот за ...

Нимиц: Пресудата на МСП е значајна, средба на преговарачите во октомври

Денешен - 28.09.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во врска со спорот меѓу Македонија и Грција, е значајна, и на неа треба да се обрне внимание, изјави посредникот на ОН во македонско-грчките ...

Иванов: Ангажманот на Бан Ки-мун нов притисок за Грција

Точка - 28.09.2012

Личниот ангажман на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун за интензивирање на разговорите во спорот за името, според претседателот Ѓорѓе Иванов е најзначајното придвижување во спорот ...

Иванов и Нимиц најавија интензивирање на преговорите

Точка - 28.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и специјалниот посредник на Обединетите Нации во разговорите за името Метју Нимиц синоќа имаа едночасовна средба во просториите на македонската мисија во ОН, ...

Можно е забрзување на преговорите за името

Либертас - 28.09.2012

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов синоќа во Њујорк разговараше со специјалниот посредник на Обединетите нации во разговорите за името Метју Нимиц кој оценил дека е добро што двете страни во ...

Јолевски и Василакис на преговори во октомври!

Вечер Прес - 28.09.2012

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ СО МЕДИЈАТОРОТ МЕТЈУ НИМИЦ Следниот чекор, како што најави долгогодишниот посредник, е средба на двајцата именувани преговарачи, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис, ...

Нимиц: Хашката пресуда заслужува почит

Sky - 28.09.2012

Треба да се обрне внимание на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, во врска со спорот меѓу Македонија и Грција.

Денеска обраќање на Иванов на Генералното собрание на ОН

Канал5 - 27.09.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67 то Генерално собрание на Обединетите Нации.

Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН и ќе се сретне со Нимиц

Утрински - 27.09.2012

Претседателот на Република МАкеднија Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67. Генерално собрание на Обединетите нации. Иванов денеска во Њујорк треба да се сретне и со посредникот на ОН во ...

Иванов ја креваше пресудата од Хаг на подиумот на генералното собрание во Њујорк

Вест - 27.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов се обрати во Генералното собрание на Обединетите нации, со повик до сите држави – членки на Светската организација кои се уште не ја признале Македонија под уставното име, ...

Иванов во оон побара почитување на името И на одлуката од Хаг

Телма - 27.09.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов се обрати во Генералното собрание на Обединетите нации, со повик до сите држави – членки на Светската организација кои се уште не ја признале ...

Иванов на разговори со Бан Ки-мун

Утрински - 27.09.2012

Аврамопулос по средбата со Хилари се пофали дека односите на Грција со САД се на најдобро можно ниво ЊуЈорк - Претседателот Ѓорге Иванов доцна вчера во Њујорк требаше да се сретне со генералниот ...

Бан Kи-мун побарал од Самарас ангажман за името

Дневник - 27.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Kи-мун, како што најави при посетата на Македонија во јули, имал разговор со грчкиот премиер Андонис Самарас во кој побарал да се интензивираат ...

Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН и ќе се сретне со Нимиц

24 Вести - 27.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67 Генерално собрание на Обединетите нации и треба да се сретне со посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц.

Иванов во ОН побара достоинствено именување на Македонија

Дневник - 27.09.2012

Сите држави – членки на Светската организација кои се уште не ја признале Македонија под уставното име, да го сторат тоа, побара меѓу другото претседателот Ѓорге Иванов во рамките на неговото ...

Иванов побара да се почитува хашката пресуда

Канал5 - 27.09.2012

Апсурдно е во 21-от век некој да биде ословуван како поранешна држава, порача претседателот Иванов во обраќањето пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк.

Бан Ки-мун го информирал Иванов за разговорот со Самарас

Дневник - 27.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и ...

Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН

Дневник - 27.09.2012

Претседателот на Република МАкеднија Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67. Генерално собрание на Обединетите нации. Иванов денеска во Њујорк треба да се сретне и со посредникот на ОН во ...

Иванов со Бан Ки-мун - Грција да не отстапува од рамката на ОН

Deutsche Welle - 27.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов побарал од Бан Ки-мун на вчерашната средба во Њујорк идентитетските прашања да не бидат дел од разговорите кои се водат меѓу Грција и Македонија за името.

Обраќање на претседателот Иванов на заседанието на ГС на ОН

Р.С.Европа - 27.09.2012

Во Њујорк продолжува 67-то годишно заседание на Генералното Собрание на ОН. На третиот ден обраќање ќе има Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

“Почитување на пресудата од Хаг и достоинствено именување на Македонија“

МРТ - 27.09.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов се обрати во Генералното собрание на Обединетите нации, со повик до сите држави – членки на Светската организација кои се уште не ја признале ...

Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН

А1 On - 27.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67 Генерално собрание на Обединетите нации и треба да се сретне со посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју ...

Обраќање на претседателот Иванов пред Генералното Собрание на ОН

Макфакс - 27.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов во четврток ќе се обрати пред 67-то Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, а ќе се сретне и со посредникот во македонскот-грчкиот спор за името, Метју Нимиц.

Иванов: Да се почитува одлуката на хашкиот суд

Макфакс - 27.09.2012

Повик за почитување на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во врска со македонско-грчкиот спор за името упати претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање пред 67-то Генерално собрание ...

Иванов повика да се почитува хашката пресуда

Р.С.Европа - 27.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање пред 67-то Генерално собрание на Обединетите нации повикa да се почитува пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во врска со македонско-грчкиот ...

„Обраќајте ни се од аспект на иднината!“

Глас на Америка - 27.09.2012

Елаборирајќи го македонскиот став во спорот околу името од говорницата на Генералното собрание на ОН, претседателот Иванов коментираше дека денес е апсурдно некој да биде ословуван како поранешна ...

Иванов: Обраќајте ни се од аспект на иднината!

А1 On - 27.09.2012

Елаборирајќи го македонскиот став во спорот околу името од говорницата на Генералното собрание на ОН, претседателот Иванов коментираше дека денес е апсурдно некој да биде ословуван како поранешна ...

Иванов во ОН: Бараме пресудата од Хаг да се почитува

МКД - 27.09.2012

Денес е апсурдно некој да биде ословуван како поранешна држава или поранешна колонија, рече во својот говор на Генералното собрание на ОН македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов.

Иванов во Њујорк: Македонија достоинствено да се именува и да се почитува пресудата од Хаг

Press24 - 27.09.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во своето обраќање на Генералното собрание на Обединетите нации ги повика сите држави – членки на Светската организација конечно да ја признаат ...

Иванов: Да се почитува одлуката на хашкиот суд

Кајгана - 27.09.2012

Повик за почитување на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во врска со македонско-грчкиот спор за името упати претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање пред 67-то Генерално собрание ...

Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН и ќе се сретне со Нимиц

Нетпрес - 27.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67. Генерално собрание на Обединетите нации. Иванов денеска во Њујорк треба да се сретне и со посредникот на ОН во македонско-грчките рагзовори за ...

Иванов побара од Бан Ки-мун идентитетските прашања да не бидат дел од разговорите за името

Таратур - 27.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и ...

Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН и ќе се сретне со Нимиц

МРТ - 27.09.2012

Претседателот на Република МАкеднија Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67. Генерално собрание на Обединетите нации. Иванов денеска во Њујорк треба да се сретне и со посредникот на ОН во ...

Претседателот Иванов на средба со Нимиц

Press24 - 27.09.2012

Претседателот на Република МАкеднија Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67. Генерално собрание на Обединетите нации. Иванов денеска во Њујорк треба да се сретне и со посредникот на ОН во ...

Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН и ќе се сретне со Нимиц

Алфа - 27.09.2012

Претседателот на Република Македнија Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67. Генерално собрание на Обединетите нации. Иванов денеска во Њујорк треба да се сретне и со посредникот на ОН во ...

Претседателот Иванов денес ќе се обрати пред Генералното Собрание на ОН

Кајгана - 27.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денес ќе се обрати пред 67-то Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, а ќе се сретне и со посредникот во македонскот-грчкиот спор за името, Метју Нимиц.

Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН

Таратур - 27.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67. Генерално собрание на Обединетите нации. Иванов денеска во Њујорк треба да се сретне и со посредникот на ОН во македонско-грчките рагзовори за ...

Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН и ќе се сретне со Нимиц

Кирилица - 27.09.2012

Иванов денеска во Њујорк треба да се сретне и со посредникот на ОН во македонско-грчките рагзовори за името Метју Нимиц.

Иванов побара од Бан Ки-мун идентитетските прашања да не бидат дел од разговорите за името

Нетпрес - 27.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и ...

Иванов: Да се почитува пресудата од Хаг и достоинствено именувајте ја Македонија

Курир - 27.09.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов се обрати во Генералното собрание на Обединетите нации, со повик до сите држави – членки на Светската организација кои се уште не ја признале ...

Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН

Курир - 27.09.2012

Претседателот на Република Македнија Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67. Генерално собрание на Обединетите нации. Иванов денеска во Њујорк треба да се сретне и со посредникот на ОН во ...

Иванов - денес е апсурдно некој да биде ословуван како поранешна држава или поранешна колонија

Inpress - 27.09.2012

Њујорк, 27. септември 2012 (ИНПРЕС) Добрососедските односи да ги градиме врз основа на солидарност. За возврат, од нашите соседи очекуваме солидарност во акција за побезбеден регион.

Иванов во ОН побара почитување на пресудата од Хаг

Нетпрес - 27.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов се обрати во Генералното собрание на Обединетите нации, со повик до сите држави – членки на Светската организација кои се уште не ја признале Македонија под уставното име, ...

Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН и ќе се сретне со Нимиц

Точка - 27.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67. Генерално собрание на Обединетите нации. Иванов денеска во Њујорк треба да се сретне и со посредникот на ОН во македонско-грчките рагзовори за ...

Иванов побара од Бан Ки-мун идентитетските прашања да не бидат дел од разговорите за името

Точка - 27.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и ...

Иванов ќе се обрати на Генералното собрание на ОН и ќе се сретне со Нимиц

Денешен - 27.09.2012

Претседателот на Република МАкеднија Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67. Генерално собрание на Обединетите нации. Иванов денеска во Њујорк треба да се сретне и со посредникот на ОН во ...

Иванов: Достоинствено именувајте ја Македонија

Sky - 27.09.2012

Претседателот Иванов се обрати во Генералното собрание на Обединетите нации. Во своето обраќање Иванов ги повика сите држави, членки на Светската организацијада ја признаат Македонија под уставното ...

Иванов: Да се почитува одлуката на хашкиот суд

Пулс24 - 27.09.2012

Повик за почитување на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во врска со македонско-грчкиот спор за името упати претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање пред 67-то Генерално собрание ...

Бан Ки-мун ќе го поттикне решавањето на спорот со името

Вечер Прес - 27.09.2012

Генералниот секретар вети дека повторно ќе разговара и со Нимиц, за да може да се интензивира оваа дебата која ја имаме веќе 19 години.

Иванов денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Sky - 27.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на 67. Генерално собрание на Обединетите нации. Денеска во Њујорк, Иванов треба да се сретне со посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за ...

Иванов побара достоинствено именување на Македонија

Н.Македонија - 27.09.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов се обрати во Генералното собрание на Обединетите нации, со повик до сите држави–членки на Светската организација кои се уште не ја признале ...

Во Њујорк средба Иванов – Бан Ки-мун

Дневник - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација Бан ...

Во Њујорк средба Иванов – Бан Ки Мун

Deutsche Welle - 26.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67. Генерално собрание на ОН, денеска (26.09.2012) во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската ...

Средба Иванов - Бан Ки-мун во Њујорк

Утрински - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67. Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација ...

Бан Ки-мун информирал за разговорот со Самарас, Иванов побара разговорите да се водат без навлегување во идентитетските ...

24 Вести - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и ...

Иванов ќе се сретне со Бан Ки-мун

24 Вести - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун. Се очекува главна тема на разговорите да биде процесот на разрешување на проблемот со името.

Иванов на средба со Бан Ки Мун ќе бара реализација на ветувањето за интензивирање на преговорите

Канал5 - 26.09.2012

Македонија ќе биде една од земјите кои сигурно ќе гласаат и потоа најсилно ќе ја бранат резолуцијата на Обединетите Нации со која од членките ќе се бара да ги почитуваат одлуките на судот на правдата ...

Иванов: Само рамките од ОН, за идентитетот нема преговори

Канал5 - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун, го одржал ветувањето дадено во Охрид во јули и разговарал со грчкиот премиер Андонис Самарас во кој побарал да се интензивираат разговорите за ...

Иванов и Бан Ки Мун разговараа за спорот за името

Телма - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун ќе се обиде да влијае да се интензивираат преговорите меѓу Македонија и Грција за спорот со името.

Бан Ки-мун ветил ангажман во решавање на спорот со Грција

Утрински - 26.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов побарал од генералниот секретар на ОН, идентитетот да не биде дел од разговорите за името Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со ...

Иванов бара Грција да не отстапува од рамката на ОН

Алфа - 26.09.2012

Грција, во процесот за името, да се држи до рамката предвидена со резолуциите на Обединетите нации, Привремената спогодба, но и да ја почитува хашката пресуда – побарал Ѓорѓе Иванов од Бан Ки Мун на ...

Иванов – Бан Ки-мун: Заживување на преговорите за името

МКД - 26.09.2012

Неопходно е заживувањето на преговорите за името. Ова е еден од заклучоците на средбата на македонскиот претседател Ѓорге Иванов и генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун на маргините на Генералното ...

Иванов денеска на средба со Бан Ки Мун

+инфо - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67. Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација ...

Средба Иванов - Бан Ки Мун во Њујорк

Кајгана - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој престојува во Њујорк на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун.

Средба Иванов – Бан Ки-мун во Њујорк

Нетпрес - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација Бан ...

Иванов денеска ќе разговара со Бан Ки Мун

А1 On - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација Бан ...

Во Њујорк средба Иванов–Бан Ки-мун

Капитал - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67-то Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на светската организација, ...

Средба Иванов – Бан Ки-мун во Њујорк

Таратур - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација Бан ...

Во Њујорк средба Иванов – Бан Ки-мун

Кирилица - 26.09.2012

Се очекува главна тема на разговорите да биде процесот на разрешување на проблемот со името. На средбата, претседателот Иванов ќе побара цврста заложба за реактуелизирање и заживување на процесот на ...

Иванов побара од Бан Ки-Мун идентитетските прашања да не бидат дел од разговорите за името

Press24 - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и ...

Бан Ки-Мун ветил негов ангажман околу решавање на спорот со Грција

Press24 - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас околу спорот меѓу Македонија и ...

Иванов: Никој на овој свет не разговара за идентитетски прашања

МКД - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки – мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов најавил дека ќе преземе активности со кои ќе го потикнува решавањето на спорот со Грција.

Средба Иванов - Бан Ки Мун во Њујорк

Курир - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација Бан ...

Ки-Мун: Ќе започнам со други активности за решавање на спорот со името

+инфо - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки - Мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и ...

Иванов: Бан Ки-мун вети интензивирање на преговорите за името

+инфо - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, на средбата со претседателот Ѓорге Иванов, информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и ...

Бан Ки Мун ветил ангажман во решавање на спорот со Грција

А1 On - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки мун на средбата која ја имаше денеска со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер ...

Иванов побара идентитетските прашања да не бидат дел од разговорите за името

МРТ - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и ...

Иванов од Бан побара почитување на преземените обврски и пресудата од Хаг

Кајгана - 26.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Њујорк каде што присуствува на Генералното собрание на ОН се сретна со Генералниот секретар на светската организација Бан Ки-Мун, при што двете страни во ...

Иванов денеска ќе разговара со Бан Ки Мун

Р.С.Европа - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација Бан ...

Во Њујорк средба Иванов – Бан Ки Мун

МКД - 26.09.2012

Mакедонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на ОН, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација, Бан Ки ...

Средба Иванов - Бан ки - Мун во Њујорк

Макфакс - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој престојува во Њујорк на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун.

ФОТО: Иванов се сретна со Бан Ки-Мун

Press24 - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк се сретна со генералниот секретар на Светската организација Бан ...

ОН за средбата Бан Ки-мун - Ѓорге Иванов

Глас на Америка - 26.09.2012

Генералниот секретар ја повторил важноста од придвижување кон одлуки во спорот околу името. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на денешната ...

Бан ја повторил важноста од придвижување во спорот околу името

Макфакс - 26.09.2012

Важно е да има придвижување во спорот со името, е пораката што Генералниот Секретар на Обединетите Нации Бан Ки-Мун го упатил на средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Идентитетските прашања не се дел од преговорите

Курир - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и ...

Средбата Бан Ки Мун - Ѓорге Иванов

Р.С.Европа - 26.09.2012

Во кусото соопштение од Канцеларијата на портпаролот на Генералниот секретар на ОН, за средбата меѓу генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Mун и претседателот Ѓорге Иванов, се наведува ...

Во Њујорк средба Иванов – Бан Ки Мун

Алфа - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација Бан ...

Во Њујорк средба Иванов – Бан Ки-мун

МРТ - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација Бан ...

Македонскиот претседател се сретна со генералниот секретар на ОН

Глас на Америка - 26.09.2012

Обете страни во првичните информации по средбата го акцентираат заживувањето на преговорите за името. Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун денеска остварија ...

Иванов од Бан побара почитување на преземените обврски и пресудата од Хаг во врска со спорот со името

Макфакс - 26.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Њујорк каде што присуствува на Генералното собрание на ОН се сретна со Генералниот секретар на светската организација Бан Ки-Мун, при што двете страни во ...

Бан Ки-мун информирал за разговорот со Самарас, Иванов побара разговорите да се водат без идентитетските прашања

Денешен - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и ...

Средба Иванов- Ки-мун: Идентитетските прашања да не се мешаат во разговорите за името

Sky - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун во врска со разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и Грција за името го информирал претседателот ...

Бан Ки-мун најавил активности за решавање на спорот со името

Sky - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со претседателот Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот меѓу Македонија и ...

Претседателот Иванов ќе се сретне со Бан Ки-мун

Sky - 26.09.2012

Средба на претседателот Ѓорге Иванов со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун денеска во Њујорк. Главна тема на разговорите да биде процесот на разрешување на проблемот со името.

Средба Иванов – Бан Ки-мун во Њујорк

Точка - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација Бан ...

Ѓорге Иванов и Бан Ки-Мун разговарале за преговорите со Грција

Либертас - 26.09.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на денешната средба на маргините на Генералното собрание разговарале за редица прашања, а меѓу нив и за ...

Во Њујорк средба Иванов – Бан Ки-мун

Денешен - 26.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација Бан ...

Иванов на средба со Бан Ки Мун

Либертас - 26.09.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67. Генерално собрание на ОН, денескаво Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација, Бан Ки ...

Бан ја повторил важноста од придвижување во спорот околу името

Пулс24 - 26.09.2012

Важно е да има придвижување во спорот со името, е пораката што Генералниот Секретар на Обединетите Нации Бан Ки-Мун го упатил на средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Претседателот Иванов се сретна со Бан Ки-мун

Н.Македонија - 26.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун на средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас, за спорот помеѓу ...

Средба Иванов – Бан Ки-мун

Идивиди - 26.09.2012

Њујорк, 26 септември 2012 (МИА) - Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот ...

Хашката пресуда повторно во игра - ОН бара членките да ги почитуваат одлуките на Mеѓународниот суд

Канал5 - 25.09.2012

Хашката пресуда на голема врата се враќа во Обединетите Нации. Генералниот секретар Бан Ки Мун во Њујорк ќе бара ветување од земјите членки дека ќе ги испочитуваат одлуките на меѓународниот суд.

Почна Генералната дебата на ОН

Deutsche Welle - 25.09.2012

Во Њујорк почна Генералната дебата на 67-мото Заседание на Генералното собрание на Обединетите нации. До понеделник (01.10.) пред делегатите треба да зборуваат околу 200 говорници.

Нимиц ги мери следните чекори

Утрински - 25.09.2012

Аврамопулос побарал од медијаторот да ги засили напорите за барање решение за името Од нашиот дописник Атина - Медијаторот Метју Нимиц ќе одлучи за следните чекори во преговорите за името по средбите ...

Топката ќе му се префрли на Нимиц

Дневник - 25.09.2012

Утре попладне по њујоршко време, претседателот Ѓорге Иванов и министерот Попоски ќе имаат средба со Бан Ки-мун. По овие разговори, се очекува Нимиц да процени дали има расположение за да свика нова ...

Иванов денеска ќе се сретне со Бан Ки-Мун

Утрински - 25.09.2012

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска треба да се сретне со генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-Мун. Генералното собрание на ОН кое ќе се одржи во седиштето на ОН во Њујорк почнува денеска ...

Бан Ки Мун против заканите за воени напади

Р.С.Европа - 25.09.2012

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, на отворањето на годишното Генералното собрание на ОН рече дека тој е против заканите од било која држава за воена акција против друга земја.

Бан: ОН ќе се придржуваат до принципот на неутраланост за статусот на Косово

Сител - 25.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун го убеди српскиот претседател Томислав Николиќ дека ОН ќе се придржуваат до принципот на неутраланост за статусот на Косово, јавија српските ...

Бан Ки Мун - Конфликтот во Сирија го загрозува мирот во светот

Inpress - 25.09.2012

Њујорк, 25. септември 2012 (ИНПРЕС) Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изјави дека граѓанската војна во Сирија е „катастрофа“, закана за мирот во светот и бара акција од поделениот Совет за ...

Бан Ки-мун ја отвори политичката дебата на годишната сесија на Генералното собрание на ОН

Press24 - 25.09.2012

Несигурноста, неправедноста и нетолеранцијата се главните закани за глобалниот мир, предупреди денеска генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун во обраќањето со кое ја отвори политичката дебата на 67-та ...

Сирија во фокусот на Генералното собрание на ОН

Р.С.Европа - 25.09.2012

Во Њујорк почна Генералната дебата на 67-мото Заседание на Генералното собрание на Обединетите нации. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, на отворањето на годишното Генералното собрание на ОН ...

Во Њујорк почнува седницата на Генералното Собрание на ОН

Р.С.Европа - 25.09.2012

Во седиштето на ОН во Њујорк денеска почнува седницата на Генералното собрание кое ќе трае до 1 октомври.Пред отворањето на Генералното Собрание ,генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ќе го претстави ...

Претседателот Иванов ќе се сретне со Бан Ки Мун

Курир - 25.09.2012

Претседателот Ѓорѓе Иванов синоќа присуствуваше на приемот организиран од страна на американскиот претседател Барак Обама, а денеска треба да се сретне со генералниот секретар на Обединетите нации ...

Иванов денеска на средба со Бан Ки-Мун

Press24 - 25.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов, кој ја предводи македонската делегација на 67 Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Светската организација Бан ...

Иванов и Попоски денес ќе се сретнат со Бан Ки-мун

Капитал - 25.09.2012

Претседателот Ѓорге Иванов и министерсот за надворешни работи, Никола Попоски, денес во Њујорк ќе се сретнат со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун.

Започнува седницата на Генералното Собрание на ОН

Inpress - 25.09.2012

Њујорк, 25. септември 2012 (ИНПРЕС) Во седиштето на ОН во Њујорк денес започнува седницата на Генералното собрание кое ќе трае до 1 октомври.

Ки-мун: ОН ќе се придржуваат со неутраланоста за статусот на Косово

Курир - 25.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун го убеди српскиот претседател Томислав Николиќ дека ОН ќе се придржуваат до принципот на неутраланост за статусот на Косово, јавија српските ...

Претседателот Иванов денес ќе се сретне со Бан Ки-Мун

Inpress - 25.09.2012

Њујорк, 25. септември 2012 (ИНПРЕС) Претседателот на Република Макеоднија Ѓорге Иванов и министерот Никола Попоски денес во Њујорк ќе се сретнат со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Бан Ки-мун ја отоври овогодинешната политичката дебата на Генералното собрание на ОН

Денешен - 25.09.2012

Несигурноста, неправедноста и нетолеранцијата се главните закани за глобалниот мир, предупреди денеска генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун во обраќањето со кое ја отвори политичката дебата на 67-та ...

Почнаа разговорите за името во Њујорк

Дневник - 24.09.2012

Преку средба со генералниот секретар на светската организација, Бан Kи-мун, и посредникот за името, Метју Нимиц, вчера почна политичката и дипломатска програма на шефот на грчката дипломатија, ...

Бан Ки-мун и Јахјага за дијалогот меѓу Белград и Приштина

Алфа - 24.09.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун разговараше во Њујорк со косовската претседателка Атифете Јахјага, изразувајќи го значењето од зачувувањето на стабилноста на Косово, додека Јахјага инсистирала ...

Бан Ки Mун и Јахјага разговарале за дијалогот Белград-Приштина

Р.С.Европа - 24.09.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун во Њујорк разговарал со косовската претседателка Атифете Јахјага. Тој го изразул значењето од зачувувањето на стабилноста на Косово, додека Јахјага инсистирала ...

Бан Ки-мун и Јахјага за дијалогот меѓу Белград и Приштина

МРТ - 24.09.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун разговараше во Њујорк со косовската претседателка Атифете Јахјага, изразувајќи го значењето од зачувувањето на стабилноста на Косово, додека Јахјага инсистирала ...

Бан Ки Мун со предупредување до Ахмадинеџад

Р.С.Европа - 24.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун го предупреди иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад за опасноста од „ провокативната реторика“.

Бан Ки-мун и Јахјага за дијалогот меѓу Белград и Приштина

Сител - 24.09.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун разговараше во Њујорк со косовската претседателка Атифете Јахјага, изразувајќи го значењето од зачувувањето на стабилноста на Косово, додека Јахјага инсистирала ...

Бан Ки-мун и Јахјага за дијалогот меѓу Белград и Приштина

Press24 - 24.09.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун за време на престојот во Њујорк разговараше со косовската претседателка Атифете Јахјага.

Сирискиот судир во фокусот на ОН

Глас на Америка - 24.09.2012

Прашањето ќе доминира на дневниот ред на Генералното добрание и мора итно да се реши, вели првиот човек на Светската организација Бан Ки-мун.

Бан Ки-Мун и Јахјага за дијалогот меѓу Белград и Приштина

Нетпрес - 24.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-Мун, разговараше во Њујорк со косовската претседателка Атифете Јахјага, изразувајќи го значењето од зачувувањето на стабилноста на Косово, додека ...

Бан Ки-Мун и Јахјага за дијалогот меѓу Белград и Приштина

Точка - 24.09.2012

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-Мун, разговараше во Њујорк со косовската претседателка Атифете Јахјага, изразувајќи го значењето од зачувувањето на стабилноста на Косово, додека ...