TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уапсени двајца за бомбашкиот напад во Косовска Митровица

Вест - 26.07.2003

Приштина, 26 јули - Две лица беа уапсени вчера на Косово поради осомниченост дека се поврзани со неодамнешниот бомбашки напад врз локалната канцеларија на ОН во Косовска Митровица, во кој едно лице загина, а четири беа ранети, изјави портпаролот на УНМИК Андреа Ањели.

Горанец загинал при напад во Косовска Митровица

Дневник - 26.07.2003

ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО Едно лице загинало, а петмина биле повредени откако непознати лица завчеравечер фрлиле две гранати во дворот на полициската станица во јужниот, албански дел на Косовска Митровица, јави Ројтерс. Едно лице загинало, а петмина биле повредени откако непознати лица завчеравечер фрлиле ...

Изрешетана куќата на претседателот на косовскиот Парламент

Дневник - 23.07.2003

НАПАДИ ВО ПРИШТИНА Непознати лица завчера во Приштина го изрешетале домот на Неџат Даци, претседавачот на косовското Собрание, јави МИА. При нападот немало жртви. Косовската Влада и претседателот Ибрахим Ругова го осудија завчерашниот напад, како и претходното ракетирање на зградите на судот и ...

Вооружен напад врз куќата на претседателот на косовскиот парламент

А1 - 21.07.2003

Непознати напаѓачи синоќа отвориле оган од автоматско оружје врз куќата на претседателот на косовскиот Парламент Неџат Даци, потврди денеска портпаролот на полицијата на УНМИК Бери Флечер. „Со неколку куршуми е погодена куќата на претседателот на косовскиот Парламент, никој не е повреден, меѓутоа ...