TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Непартизирана администрација- само сон?

Deutsche Welle - 10.12.2010

Законот за државна управа повторно се најде на дневниот ред на македонското Собрание. Се очекува за него да се расправа и гласа деновиве откако во првиот обид не беше обезбедено неопходното ...

Македонија - Опозицијата „откри“ шверц со закони

Време - 10.12.2010

Стадионска атмосфера како на најжешките фудбалски натпревари вчера владееше во пленарната сала на Собранието поради повторното ставање на дневен ред на измените на Законот за организација и работа на ...

Законот за државна управа повторно пред пратениците

А1 - 09.12.2010

Власта не отстапува - законот за државна управа експресно, по скратена постапка, го врати пред пратениците. Овој пат како предлог на група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Македонија - „Втора мајка“ за партиските службеници

Време - 09.12.2010

Игор Чавески Собранието денеска од „втора мајка“ ќе се обиде да ги донесе измените на Законот за државна управа, откако во понеделникот владејачкото мнозинство не успеа да го обезбеди потребното ...

Законот за организација и државна управа повторно пред Собранието

Телма - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска ја почна 128. седница, на која на дневен ред повторно се најде Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Собранието ќе расправа за интерпелација на министерката за култура

Сител - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија на денешната 128-та седница треба ја разгледа интерпелацијата за работата на министерот за култура Елизабета Канческа-Милеска, поднесена од пратениците од СДСМ.

Законот за државна управа повторно пред пратениците

Сител - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска ја почна 128. седница, на која на дневен ред повторно се најде Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Измените на законот за организација на државната управа повторно пред пратениците

МРТ - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска ја почна 128. седница, на која на дневен ред повторно се најде Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на ...

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата на Канческа-Милевска

Курир - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија на денешната 128-та седница треба ја разгледа интерпелацијата за работата на министерот за култура Елизабета Канческа-Милеска, поднесена од пратениците од СДСМ.

На вмровците им падна законот и моралот

Шпиц - 08.12.2010

Министерството за информатичко општество не ја доби во свои раце судбината на државната администрација. Опозицијата смета дека тоа министерство ниту е екипирано, ниту финансиски поддржано за ...

Фијаско на реформата за администрацијата

Утрински - 07.12.2010

Реформата на администрацијата доживеа фијаско во Собранието. На вчерашната седница владејачката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успеа да ги обезбеди потребните 80 гласа за системскиот закон што ја ...

За еден глас не помина законот за јавната администрација

Дневник - 07.12.2010

Пратениците од владејачкото мнозинство вчера не успеаја да соберат 80 гласа за да го изгласаат законот за организацијата и работата на органите на државната управа.

Пратениците ќе расправаат за „Скопје 2014“

Курир - 07.12.2010

Денес во Собранието на Република Македнија, во рамки на 124-тата седница, пратениците ќе расправаат за Информацијата за проектот „Скопје 2014“.

Падна законот за државна управа

А1 - 06.12.2010

Падна законот за државна управа, административците за момент може да здивнат. За нив се уште ќе одлучува Агенцијата за државни службеници, а не Министерството за информатика.

Како ќе се менува македонската администрација?

BBC - 06.12.2010

Македонската влада подготви законски измени за работењето на јавната администрација, што во јавноста беа дочекани со критики.

Собранието на РМ за Законот за државни службеници

Р.С.Европа - 06.12.2010

Пратениците ќе се изјаснат по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државната управа.

Зголемените ингеренции на МИО денеска пред пратениците

Дневник - 06.12.2010

Пратениците денеска ќе се изјаснат за Предлог-законот за изменување и за законот за државната управа, со кои Министерството за информатичко општество покрај сегашните ингеренции, треба да ги преземе ...

Власта не обезбеди двотретинско мнозинство за Законот за државна управа

Форум - 06.12.2010

Предлог Законот за организација и работа на органите на државна управа денеска не го доби потребното двотретинско мнозинство, откако за овој закон се изјаснија 79 пратеници, од присутните 107 За ...

Собранието ќе дебатира за измените на законите од областа на јавната администрација

Сител - 06.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи третото продолжение на 127. седница. На седницата се преостанати две точки на дневниот ред - Предлог законот за изменување и дополнување на ...

Собранието ќе дебатира за измените на законите од областа на јавната администрација

МРТ - 06.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи третото продолжение на 127. седница. На седницата се преостанати две точки на дневниот ред - Предлог законот за изменување и дополнување на ...

Законот за државна управа не помина, опозицијата аплаудираше

Кирилица - 06.12.2010

Предлог Законот за организација и работа на органите на државна управа денеска не го доби потребното двотретинско мнозинство, откако за овој закон се изјаснија 79 пратеници, од присутните 107 ...

Собранието не ги донесе измените на Законот за органите на државната управа

Сител - 06.12.2010

Пратениците на денешното продолжение на 127. седница со 79 гласа „за“ и 27 „против“ не го донесоа Законот за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државната ...

Седници на четири комисии и продолжување на 127-тата седница на Собранието

Курир - 06.12.2010

Денес ќе продолжи 127-тата седница на Собранието на Република Македнија. Исто така Комисијата за финансирање и буџет, Комисијата за транспорт, врски и екологија, како и комисиите за образование, ...

Пратениците против Предлог законот за државна управа

Нетпрес - 06.12.2010

Предлог Законот за организација и работа на органите на државната управа што беше на денеска дневен ред пред пратениците не беше изгласан откако за овој закон гласаа 79 пратеници, од 107-те присутни, ...

Собрание: Не помина законот за реорганизација на управата, опозицијата со жолти маички бара избори

eReporter - 06.12.2010

Владејачката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во Собранието не успеа да обезбеди двотретинско мнозинство – над 80 гласа потребни за Предлог-законот за изменување и за законот за државната управа За ...

Власта не обезбеди двотретинско мнозинство за Законот за државна управа

Макфакс - 06.12.2010

Предлог Законот за организација и работа на органите на државна управа денеска не го доби потребното двотретинско мнозинство, откако за овој закон ..

Собранието ќе го одржи продолжувањето на 127-тата седница

Inpress - 06.12.2010

Скопје, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Собранието на Република Македонија денес ќе го одржи продолжението на 127-та седница. Народните избраници ќе расправаат по две точки - Предлог законот за изменување ...

Богата комисиска расправа во Собранието - Ќе расправаат четири комисии

Inpress - 06.12.2010

Скопје, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Во Собранието на Република Македнија денеска седници ќе одржат четири комисии. Ќе заседаваат Комисијата за финансирање и буџет, Комисијата за транспорт, врски и ...