TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Богата жетва за "Парите се отепувачка" на Битолскиот театар

Утрински - 15.06.2002

Доделени наградите на 37. МТФ "Војдан Чернодрински" Ѕвонко Мишевски ПРИЛЕП - Апсолутен победник на годинашното издание на МТФ "Војдан Чернодрински" е претставата "Парите се отепувачка" во продукција на Народниот театар од Битола која освои вкупно пет награди.

Битолскиот театар со најмногу награди на „Војдан Чернодрински“

А1 - 14.06.2002

Претставата „Парите се отепувачка“ на Народниот театар од Битола е прогласена за најдобра на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што денеска завршува во Прилеп. Режисерот на оваа битолската претстава Љупчо Ѓорѓиевски е прогласен за најдобар од страна на петчленото фестивалско ...

Свечено затворање и доделување на наградите

Утрински - 14.06.2002

Денеска завршуваат 37. МТФ "Војдан Чернодрински" ПРИЛЕП - С вечерашното свечено затворање кога ќе бидат доделени наградите за најдобри остварувања во сите предложени категории завршува годинешното издание на нашата најеминентна театарска манифестација.

Се чека одлуката на жирито

Утрински - 13.06.2002

Хроника на МТФ "Војдан Чернодрински" Само уште една претстава од официјалната програма на Фестивалот остана да биде изведена во вечерашниот термин со што фактички завршува неговиот натпреварувачки дел. Синоќа пред полни салони, како и во изминатите денови, со свои изведби се претставија НТ од ...

"Операција Лир" на Струмички театар последна на програмата на фестивалот

Дневник - 13.06.2002

ВЕЧЕРВА НА "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" Претставата "Операција Лир", од авторот Владимир Плавевски, во режија на Владимир Талески, која вечерва на сцената на Домот на културата "Марко Цепенков" во Прилеп ќе ја одигра ансамблот на Народниот театар "Антон Панов" од Струмица, е последна во програмата на ...

Кумановски театар со "Суд"

Вест - 12.06.2002

ДЕНЕСКА НА "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" Денеска во официјална конкуренција на фестивалот "Војдан Чернодрински" во Прилеп се две претстави. Во Домот на културата (19.30ч.) Кумановскиот театар ќе ја изведе "Суд" од Коле Чашуле, во режија на Владимир Талески.

Овации за "Писание" на МНТ

Дневник - 12.06.2002

ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ"-ПРИЛЕП Актерскиот тандем Мето Јовановски - Владимир Светиев ја одушеви фестивалската публика Прилеп деновиве живее со најголемиот државен театарски фестивал"Војдан Чернодрински". Салите на Домот на културата "Марко Цепанков" и на Народниот театар "Војдан ...

Разговорите на тркалезните маси - невралгична точка на Фестивалот

Утрински - 12.06.2002

Хроника на 37. МТФ "Војдан Чернодрински" Заедно со денешниот ден остануваат уште три фестивалски дена во кои ќе се реализираат зацртаните програмски содржини кои што го даваат вистинското лице на фестивалот кое непосредно, но силно наликува (е составено) од она што е наша театарска реалност.

"Синдром Чернодрински" ќе се одигра!

Утрински - 12.06.2002

Зоран Љутков, актер во претставата Веднаш по разговорот со претседателот на Советот на Фестивалот Кирил Ристоски и приложените материјали од кои се гледа барањето на продуцентот Бојан Перин, но и пропишаните регулативи според кои доаѓаат сите учесници на Фестивалот добивме изјава и од еден од ...

Перин побара двојно повеќе пари од потребното

Утрински - 12.06.2002

Кирил Ристоски, претседател на Фестивалскиот совет Претставата "Синдром Чернодрински" во продукција на "Нова сцена" од Скопје регуларно се пријави на конкурсот за годинашното издание. Селекторката Лилјана Велјанова регуларно ја гледаше во рамките на оние 45 дена во кои беа гледани и останатите ...

На игрите игри без граници

Утрински - 12.06.2002

Бојан Перин, продуцент на "Синдром Чернодрински" Кој е Бојан Перин и "Нова Сцена"? Бојан Перин е дипломиран невработен театарски и радио продуцент од Факултетот за драмски уметности - Белград кој се обидува да преживее а притоа да ја работи работата за која е квалификуван, што денес се испоставува ...

Наместо тркалезни маси, разговори со авторите

Дневник - 11.06.2002

ФЕСТИВАЛ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ", ПРИЛЕП За разлика од минатите години, сега нема "тркалезни маси", зашто според Кирил Ристески, тој начин на работа бил застарен На театарскиот фестивал "Војдан Чернодрински" досега се одиграа половина од претставите во конкуренција за награди.

Фестивалот го оформува своето вистинско лице

Утрински - 11.06.2002

Хроника на 37. МТФ "Војдан Чернодрински" ПРИЛЕП - Две нови претстави, полни салони и поангажирани разговори со авторите и творците на тркалезните маси е сублиматот на четвртиот по ред фестивалски ден. Годинешното издание на МТФ како да ја добива својата структура во сите составни делови и се ...

МНТ со "Писание", велешани со "Дупло дно"

Вест - 10.06.2002

ДЕНЕСКА НА "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" На фестивалот "Војдан Чернодрински" во Прилеп вечерва во официјална конкуренција ќе бидат изведени две претстави. Во Домот на културата (19. 30ч.) ќе биде изведена "Писание" од Живко Чинго, во режија на Бранко Ставрев, проект на Македонскиот народен театар.

Во Прилеп се гледа вистинска претстава за театарот

Дневник - 10.06.2002

"ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" Со одиграните претстави, промоцијата на ексклузивни изданија и со присуството на еминентни личности од театарот, фестивалот "Војдан Чернодрински" во Прилеп го привлече вниманието на културната јавност. Најголемата театарска смотра во земјава вечерва ќе продолжи со втората ...