TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По 4 илјади евра од мигрант до посакуваната европска дестинација

Канал5 - 28.02.2016

Во еден огромен див бегалски камп, без никакви услови е претворен атинскиот плоштад Викторија, каде што илјадници мигранти, претежно од Авганистан поминуваат и по неколку денови, додека да најдат начин како да стигнат до македонско-грчката граница, ...

Турција се бори да спречи шверц на мигранти

Фактор - 28.02.2016

Турција презема мерки за да го спречи шверцот на мигранти на нејзина територија. По постигнување на договор со Европската Унија во ноември лани, земјата ги засили поморските патроли, презема строги мерки против шверцерите и оние кои произведуваат и ...

Пахор: Парламентот да каже колку мигранти можат да влезат

ТВ21 - 27.02.2016

Словенечкиот претседател Борут Пахор предложи на Парламентот да одреди максимален број мигранти кои Словенија би можела да ги прими, соочена со протестите во повеќе словенечки градови против мигрантите, јави Танјуг.

Заедно до решение за мигрантите

Утрински - 27.02.2016

Македонија мора да соработува со соседите околу бегалците, оти за овој проблем имаме заеднички интерес Една година по ескалацијата на најголемата мигрантската криза во последните седум декади, двата соседа, кои се меѓу најзасегнатите, конечно седнаа ...

Пахор: Парламентот да одлучи колку мигрантри ќе влезат во Словенија

Телма - 27.02.2016

Словенечкиот претседател Борут Пахор предложи на Парламентот да одреди максимален број мигранти кои Словенија би можела да ги прими, соочена со протестите во повеќе словенечки градови против мигрантите, јави Танјуг.

Француски суд одобри делумно уривање на кампот во Kале

Дневник - 27.02.2016

Француски суд го одобри во четвртокот планот на владата за делумно уривање на мигрантската дива населба во предградието на Kале, од каде што мигрантите се обидуваат да стигнат во Велика Британија, соопшти портпаролот на судот.

Пахор: Парламентот да каже колку мигранти можат да влезат

24 Вести - 27.02.2016

Словенечкиот претседател Борут Пахор предложи на Парламентот да одреди максимален број мигранти кои Словенија би можела да ги прими, соочена со протестите во повеќе словенечки градови против мигрантите.

Пахор: Парламентот да каже колку мигранти можат да влезат

Сител - 27.02.2016

Словенечкиот претседател Борут Пахор предложи на Парламентот да одреди максимален број мигранти кои Словенија би можела да ги прими, соочена со протестите во повеќе словенечки градови против мигрантите, јави Танјуг.

Со Мерцедесот се обидел да прошверцува седум мигранти

Репортер - 27.02.2016

На 26.02.2016 година околу 06,45 часот од страна на полициски службеници од ПС-Сопот, од правец на с.Речица и с.Ваксинце било забележано како од ПМВ „Мерцедес“ со скопски ознаки излегуваат група мигранти кои веднаш почнале да бегаат.

Приведени 14 илегални мигранти

Нетпрес - 27.02.2016

Приведени 14 илегални мигранти. Вчера околу 06.45 часот од страна на полициски службеници од полициската станица Сопот, од правец на село Речица и село Ваксинце било забележано како од автомобил „Мерцедес“ со скопски ознаки излегуваат група мигранти ...

Приведени 14 мигранти, се трага по возилото и лицето што ги превезувало

МКД - 27.02.2016

Полициски службеници од полицискатат станица Сопот вчера околу 06:45 часот, на правец на селата Речица и Ваксинце, забележале како од возило „Мерцедес“ со скопски ознаки излегуваат група мигранти кои веднаш почнале да бегаат.

Уапсени 14 мигранти кај Ваксинце

+инфо - 27.02.2016

Вчера околу 6.45 часот полициски службеници од полициската станица Сопот, од правец на село Речица и село Ваксинце забележале како од автомобил „мерцедес“ со скопски таблички излегуваат 14 мигранти.

Полицијата откри криумчарени мигранти кај Ваксинце

Алфа - 27.02.2016

Полицијата вчера утрото, фати мигранти, кај кумановското село Ваксинце, кои биле криумчарени од јужната граница. Полицијата вчера утрото, фати мигранти, кај кумановското село Ваксинце, кои биле криумчарени од јужната граница.

Во „мерцедес“ пикнати 14 мигранти, возачот побегнал

Сител - 27.02.2016

Вчера околу 06,45 часот од страна на полициски службеници од полициската станица Сопот, од правец на с.Речица и с.Ваксинце било забележано како од патничко моторно возило „Мерцедес“ со скопски ознаки излегуваат група мигранти кои веднаш почнале да ...

КРИУМЧАРЕЊЕ МИГРАНТИ: Полицијата трага по возачот на возилото

Телеграф - 27.02.2016

Полициските службеници привеле 14 мигранти, кои по извршениот разговор изјавиле дека за одреден паричен надоместок биле превезени со возилото Во текот на минатиот ден (26 февруари) околу 06:45 часот од страна на полициски службеници од полициската ...

Приведени 14 илегални мигранти

Точка - 27.02.2016

Вчера околу 06.45 часот од страна на полициски службеници од полициската станица Сопот, од правец на село Речица и село Ваксинце било забележано како од автомобил "Мерцедес" со скопски ознаки излегуваат група мигранти кои веднаш почнале да бегаат.

Секој петти лондонски бездомник на улица е од Бугарија и Романија

Република - 27.02.2016

Секој петти бездомник кој спие на лондонските тротоари, без покрив на главата, е дојден од Бугарија и Романија, пишува „Сан“ повикувајќи се последниот извештај на британското Биро за статистика (ОНС) според кој вкупната годишна миграција во Велика ...

Пахор: Парламентот да каже колку мигранти можат да влезат

Вечер Прес - 27.02.2016

Словенечкиот претседател Борут Пахор предложи на Парламентот да одреди максимален број мигранти кои Словенија би можела да ги прими, соочена со протестите во повеќе словенечки градови против мигрантите, јави Танјуг.

Превезувал 14 мигарнти за пари во „мерцедес“

Република - 27.02.2016

Вчера околу 06,45 часот од страна на полициски службеници од полициската станица Сопот, од правец на с. Речица и с. Ваксинце било забележано како од патничко моторно возило „Мерцедес“ со скопски ознаки излегуваат група мигранти кои веднаш почнале да ...

Полицијата откри криумчарење на 14 мигранти кај село Речица

Кумановски м. - 27.02.2016

Како што јавува СВР Куманово, во текот на вчерашниот ден, поточно во 06,45 часот од страна на полициски службеници од ПС Сопот, од правец на с.Речица и с.Ваксинце било забележано како од ПМВ „Мерцедес“ со скопски ознаки излегуваат група мигранти кои ...

Спречен шверц на мигранти, ограбена куќа, пронајдени фалс евра, истепани обезбедувачи…

Локално - 27.02.2016

На 26.02.2016 година околу 06,45 часот од страна на полициски службеници од ПС-Сопот, од правец на с.Речица и с.Ваксинце било забележано како од ПМВ „Мерцедес“ со скопски ознаки излегуваат група мигранти кои веднаш почнале да бегаат.

Пахор: Парламентот да каже колку мигранти можат да влезат

Lider - 27.02.2016

Словенечкиот претседател Борут Пахор предложи на Парламентот да одреди максимален број мигранти кои Словенија би можела да ги прими, соочена со протестите во повеќе словенечки градови против мигрантите, јави Танјуг.

Хаос со мигрантите во Грција

Телма - 26.02.2016

Овие слики покажуваат колку е тензична ситуацијата со мигрантите во грција. двајца пакистански мигранти се обидоа да се обесат на дрво плоштадот викторија во центарот на Атина, по што во бессознание беа пренесени во болница.

Хрватска и Словенија ќе пуштаат до 500 мигранти дневно

Алсат-М - 26.02.2016

Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дека Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат најмногу 500 мигранти на ден, јави Танјуг. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави за локални медиуми дека побарал ...

Грција времено го запре транспортот на мигранти од островите на копно

Телма - 26.02.2016

Грција времено го запре транспортот на мигранти и бегалци со фериботи од островите со цел да го олесни застојот на протокот на бегалци на копното, соопшти грчкиот министер за поморска трговија Теодорос Дрицас.

Бродовите стануваат привремени прифатни центри за бегалците и мигрантите

Канал5 - 26.02.2016

Околу 25 илјади бегалци и мигранти се заглавени низ цела Грција, а драматична е ситуацијата и на островите, каде што илјадници чекаат да стигнат во Атина. Владата најде привремено решение – траектите од Самос, Хиос и Лезбос остануваат закотвени на ...

Хрватска и Словенија нема да пуштаат по 500 мигранти дневно

Телма - 26.02.2016

Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дек Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат не повеќе од 500 мигранти на ден, јави Танјуг. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави за локални медиуми дека побарал ...

Хрватска и Словенија нема да пуштаат по 500 мигранти дневно

+инфо - 26.02.2016

Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дек Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат не повеќе од 500 мигранти на ден, јави Танјуг. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави за локални медиуми дека побарал ...

Хрватска и Словенија нема да пуштаат по 500 мигранти дневно

Алфа - 26.02.2016

Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дек Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат не повеќе од 500 мигранти на ден. Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дек Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат не ...

Грција привремено го сопре превозот на мигранти од грчките острови кон Атина

Нетпрес - 26.02.2016

Грција времено го запре транспортот на мигранти и бегалци со фериботи од островите со цел да го олесни застојот на протокот на бегалци на копното, соопшти грчкиот министер за поморска трговија Теодорос Дрицас, пренесува МИА .

Хрватска и Словенија ќе пуштаат до 500 мигранти дневно

Р.С.Европа - 26.02.2016

Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дека Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат по не повеќе од 500 мигранти на ден, јави Танјуг. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави за локални медиуми дека ...

Хрватска и Словенија нема да пуштаат по 500 мигранти дневно

Репортер - 26.02.2016

Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дека Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат не повеќе од 500 мигранти на ден, јави Танјуг. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави за локални медиуми дека побарал ...

Аврамопулос: Миграцискиот систем на ЕУ би можел целосно да се урне

Нетпрес - 26.02.2016

Еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос денеска изјави дека Европската унија има време до самитот на 7. март значително да го намали приливот на мигранти кои пристигнуваат во Европа или европскиот систем за прифаќање на бегалците „би можел ...

Хрватска и Словенија од денеска ќе примаат само по 500 мигранти дневно

МКД - 26.02.2016

Србија и официјално била известена од хрватската полиција дека Словенија и Хрватска дневно нема да примаат повеќе од 500 мигранти, изјави денеска министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ.

Грција привремено го сопира превозот на мигранти

Макфакс - 26.02.2016

Грчките власти ги повикаа во петокот бродарите привремено да го прекинат превозот на мигрантите и бегалците од островите во Егејското море на копно во рами на мерките за забавување на мигрантскиот притисок на границата со Македонија.

Грција ги блокира мигрантите на островите

Капитал - 26.02.2016

Грчките бродарите привремено ќе го прекинат превозот на мигрантите и бегалците од островите во Егејското море на копно во рамки на мерките за забавување на мигрантскиот притисок на северната грчка граница.

„Сан“: Секој петти лондонски бездомник на улица е од Бугарија и Романија

А1 On - 26.02.2016

Секој петти бездомник кој спие на лондонските тротоари, без покрив на главата, е дојден од Бугарија и Романија, пишува „Сан“ повикувајќи се последниот извештај на британското Биро за статистика (ОНС) според кој вкупната годишна миграција во Велика ...

ЛИПКОВО: Државјанин на Албанија шверцувал мигранти

Телеграф - 26.02.2016

Во домот на пријавениот во с.Лојане, пронајдени се четири мигранти од кои двајца државјани на Египет и по еден државјанин на Алжир и на Сирија Граничната полиција поднесе кривична пријава против Ф.С. (26) од Р.

Албанец со привремен престој во земјава криел илегалци во домот

МКД - 26.02.2016

Регионалниот центар за гранични работи -Север поднесе кривична пријава против Ф.С. (26) од Албанија со привремен престој во село Лојане, општина Липково, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело криумчарење мигранти.

„Сан“: Секој петти лондонски бездомник на улица е од Бугарија и Романија

+инфо - 26.02.2016

Секој петти бездомник кој спие на лондонските тротоари, без покрив на главата, е дојден од Бугарија и Романија, пишува „Сан“ повикувајќи се последниот извештај на британското Биро за статистика (ОНС) според кој вкупната годишна миграција во Велика ...

Грција времено го запре транспортот на мигранти од островите на копно

Сител - 26.02.2016

Грција времено го запре транспортот на мигранти и бегалци со фериботи од островите со цел да го олесни застојот на протокот на бегалци на копното, соопшти грчкиот министер за поморска трговија Теодорос Дрицас.

Грција привремено го запре транспортот на мигранти од островите до копно

Телеграф - 26.02.2016

Пет напуштени воени локации во северна Грција ќе се пренаменат во кампови за вкупно 4.000 лица Грција времено го запре транспортот на мигранти и бегалци со фериботи од островите, за да го олесни застојот на протокот на бегалци на копното, соопшти ...

Грција го запре транспортот на мигранти од островите на копно

+инфо - 26.02.2016

Грција времено го запре транспортот на мигранти и бегалци со фериботи од островите со цел да го олесни застојот на протокот на бегалци на копното, соопшти грчкиот министер за поморска трговија Теодорос Дрицас.

Грција времено го запре транспортот на мигранти од островите на копно

Алфа - 26.02.2016

Грција времено го запре транспортот на мигранти и бегалци со фериботи од островите со цел да го олесни застојот на протокот на бегалци на копното, соопшти грчкиот министер за поморска трговија Теодорос Дрицас.

Грција привремено го запре транспортот на мигранти од островите на копно

Репортер - 26.02.2016

Грција привремено го запре транспортот на мигранти и бегалци со фериботи од островите со цел да го олесни застојот на протокот на бегалци на копното, соопшти грчкиот министер за поморска трговија Теодорос Дрицас.

Грција привремено го запира превозот на мигранти

Кајгана - 26.02.2016

Грчките власти ги повикаа бродарите привремено да го прекинат превозот на мигрантите и бегалците од островите во Егејското Море на копно во рамки на мерките за забавување на мигрантскиот притисок на границата со Македонија.

Хрватска и Словенија нема да пуштаат по 500 мигранти дневно

Сител - 26.02.2016

Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дек Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат не повеќе од 500 мигранти на ден, јави Танјуг. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави за локални медиуми дека побарал ...

Хрватска и Словенија ќе пуштаат до 500 мигранти дневно

Нетпрес - 26.02.2016

Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дека Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат не повеќе од 500 мигранти на ден, јави Танјуг. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави за локални медиуми дека побарал ...

Грција времено го запре превозот на мигранти од островите

Р.С.Европа - 26.02.2016

Грција времено го запре транспортот на мигранти и бегалци со фериботи од островите со цел да го олесни застојот на протокот на бегалци на копното, соопшти грчкиот министер за поморска трговија Теодорос Дрицас.

„Сан“: Секој петти лондонски бездомник на улица е од Бугарија и Романија

Локално - 26.02.2016

Секој петти бездомник кој спие на лондонските тротоари, без покрив на главата, е дојден од Бугарија и Романија, пишува „Сан“ повикувајќи се последниот извештај на британското Биро за статистика (ОНС) според кој вкупната годишна миграција во Велика ...

Хрватска и Словенија ќе пуштаат до 500 мигранти дневно

Точка - 26.02.2016

Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дека Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат не повеќе од 500 мигранти на ден, јави Танјуг. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави за локални медиуми дека побарал ...

Хрватска и Словенија нема да пуштаат по 500 мигранти дневно

Локално - 26.02.2016

Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дек Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат не повеќе од 500 мигранти на ден, јави Танјуг. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави за локални медиуми дека побарал ...

Србија и Хрватска дневно ќе примаат по 500 мигранти

Фактор - 26.02.2016

Србија и Хрватска од денеска ќе примаат најмногу 500 мигранти дневно, пишува Танјуг. Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ за локалните медиуми изјави дека побарал писмена потврда од хрватска страна, за да може да докаже дека ...

Секој петти лондонски бездомник на улица е од Бугарија и Романија

Денешен - 26.02.2016

Секој петти бездомник кој спие на лондонските тротоари, без покрив на главата, е дојден од Бугарија и Романија, пишува „Сан“ повикувајќи се последниот извештај на британското Биро за статистика (ОНС) според кој вкупната годишна миграција во Велика ...

Грција времено го запре транспортот на мигранти од островите на копно

Локално - 26.02.2016

Грција времено го запре транспортот на мигранти и бегалци со фериботи од островите со цел да го олесни застојот на протокот на бегалци на копното, соопшти грчкиот министер за поморска трговија Теодорос Дрицас.

Аврамопулос: Миграцискиот систем на ЕУ може да се сруши

Локално - 26.02.2016

До самитот на 7-ми март ЕУ и Турција треба да се ограничи бројот на мигрантите кои доаѓаат во Европа, инаку миграцискиот систем на ЕУ може “целосно да се урне”, изјави еврокомесарот за миграцијата Димитрис Аврамопулос.

Грција привремено го запре транспортот на емигранти од островите на копно

Република - 26.02.2016

Грција времено го запре транспортот на мигранти и бегалци со фериботи од островите со цел да го олесни застојот на протокот на бегалци на копното, соопшти грчкиот министер за поморска трговија Теодорос Дрицас.

Грција времено го запре транспортот на мигранти од островите на копно

Денешен - 26.02.2016

Грција времено го запре транспортот на мигранти и бегалци со фериботи од островите со цел да го олесни застојот на протокот на бегалци на копното, соопшти грчкиот министер за поморска трговија Теодорос Дрицас.

Средба Попоски-Сијарто

Денешен - 26.02.2016

Македонско-унгарските билатерални односи, европската и евроатлантската интеграција на Македонија и актуелниот проблем сo мигрантската криза, беа тема на денешната средба во Будимпешта на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со ...

Грција привремено го сопира превозот на мигранти

Точка - 26.02.2016

Грчките власти ги повикаа во петокот бродарите привремено да го прекинат превозот на мигрантите и бегалците од островите во Егејското море на копно во рами на мерките за забавување на мигрантскиот притисок на границата со Македонија.

Аврамопулос: Миграцискиот систем на ЕУ би можел целосно да се урне

Точка - 26.02.2016

Еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос денеска изјави дека Европската унија има време до самитот на 7. март значително да го намали приливот на мигранти кои пристигнуваат во Европа или европскиот систем за прифаќање на бегалците "би можел ...

Грција времено го запре транспортот на мигранти од островите на копно

Тера - 26.02.2016

Грција времено го запре транспортот на мигранти и бегалци со фериботи од островите со цел да го олесни застојот на протокот на бегалци на копното, соопшти грчкиот министер за поморска трговија Теодорос Дрицас.

Јаже околу врат: Страшни сцени од центарот на Атина, кои покажуваат колку се мигрантите очајни

Точка - 26.02.2016

Двајца мигранти од Блискиот исток се врзале со јаже околу вратот на главниот плоштад во Атина, во знак на протест што Македонија ги затворила границите. Мигрантите, очајни поради затворањето на македонските граници и лошите услови со кои се ...

Хрватска и Словенија нема да пуштаат по 500 мигранти дневно

Lider - 26.02.2016

Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дека Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат не повеќе од 500 мигранти на ден, јави Танјуг. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави за локални медиуми дека побарал ...

Хрватска и Словенија нема да пуштаат по 500 мигранти дневно

Идивиди - 26.02.2016

Белград, 26 февруари 2016 (МИА) – Србија добила официјална потврда од хрватската полиција дек Словенија и Хрватска од денеска ќе прифаќаат не повеќе од 500 мигранти на ден, јави Танјуг. Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави ...

„Сан“: Секој петти лондонски бездомник на улица е од Бугарија и Романија

Lider - 26.02.2016

Секој петти бездомник кој спие на лондонските тротоари, без покрив на главата, е дојден од Бугарија и Романија, пишува „Сан“ повикувајќи се последниот извештај на британското Биро за статистика (ОНС) според кој вкупната годишна миграција во Велика ...

Директорот на БЈБ во Солун на состанок со неговиот грчки колега

Телма - 25.02.2016

Директорот на Бирото за јавна безбедност Горанче Савовски денеска во Солун е на средба со неговиот грчки колега Константинос Сувалас. Од Министерството за внатрешни работи оценуваат дека се работи за состанок од исклучителна важност бидејќи е прв од ...

Берлин ги заостри мерките за азилантите- Бугарија и Србија испраќаат војска на граница

Телма - 25.02.2016

Берлин ги заостри мерките- новиот закон за азил предвидува обврзувачки престој на беглаците во прифатните центри. Германскиот парламент го одобри пакетот на мерки за забрзана обработка на податоците за добивање на азил и за намалување на борјот на ...

Мигрантите ги седнаа Грција и Македонија на заедничка маса

Утрински - 25.02.2016

Горан Адамовски Мигрантската криза и нејзината ескалација ги натера првите луѓе на грчката и македонската полиција, конечно, да седнат на иста маса. На состанокот во Солун, домаќинот Константинос Сувалас и првиот човек на македонското Биро за јавна ...

Подобрување на соработката во справувањето со мигрантската криза

Вест - 25.02.2016

Директорот на Бирото за јавна безбедност Горанче Савовски се сретна со неговиот грчки колега Константинос Сувалас вчера во Солун. Од Министерството за внатрешни работи оценуваат дека се работи за состанок од исклучителна важност бидејќи е прв од ...

Македонската и грчката полиција го скршија мразот – средба на директорите на двете полиции

Канал5 - 25.02.2016

Илегалната миграција,криумчарење мигранти, размена на информации поврзани со балканската рута на мигрантите, справување со организираниот криминал – се дел од темите за кои денеска, на работниот состанок во Солун, разговарале директорите на ...

Мигрантите низ Македонија може да минуваат само со валидни документи

Канал5 - 25.02.2016

И натамуе напнато на граничните премини со Грција поради проблемот со мигрантите. Македонските власти на јужната граница веќе не пропуштаат мигранти без валидни пасоши и лични карти. Каква е ситуацијата, на јужната граница од јавувањето на Стојне ...

Мигрантите може да направата штети во туризмот во земјите долж рутата

Канал5 - 25.02.2016

Во Европа се прават и проценките за штетите кои можат да ги предизвикаат мигрантите. Впечатокот е дека на удар ќе биде туристичката сезона која треба да започне за некој месец.. На оваа тема во Дневникот на Канал 5, Ивана Стојкова разговараше со ...

Ако Британија ја напушти ЕУ, Франција ќе ги отвори границите за мигрантите

Дневник - 25.02.2016

Франција се закани во средата вечерта дека ќе ги шутнат илјадниците емигранти на прагот на Велика Британија ако таа гласа за излез од Европската Унија, пренесува британски „Експрес“. Дипломатскиот спор изби кога висок француски официјален ...

Попоски: Редуцирањето на бранот мигранти е дополнителен товар за Македонија

Телма - 25.02.2016

Барањата за редуцирање на бранот мигранти ќе претставуваат дополнителен сериозен товар за земјите долж мигрантската рута и особено за Македонија која е ставена во незгодна позиција да делува како надворешна граница на ЕУ.

Околу 500 мигранти од Прешево се упатиле кон Шид

ТВ21 - 25.02.2016

Околу 500 мигранти, кои рано изутрината со воз пристигнале од Гевгелија во Прешево, се упатиле организирано со автобуси кон Шид, јави Танјуг. Тие биле регистрирани во прифатниот центар во Прешево, по што го продолжиле патот кон Одашевци и Шид.

Савовски на билатерален состанок со Сувалас во Солун

Канал5 - 25.02.2016

Директорот на бирото за јавна безбедност, Горанчо Савовски денес е на билатерален состанок во Солун на покана на директорот на полицијата на Грција, Константинос Сувалас. Од МВР соопштуваат дека овој состанок е од исклучителна важност бидејќи е прв ...

Средба Попоски-Сијарто

Канал5 - 25.02.2016

Македонско-унгарските билатерални односи, европската и евроатлантската интеграција на Македонија и актуелниот проблем сo мигрантската криза, беа тема на денешната средба во Будимпешта на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со ...

Ципрас: Грција нема да стане стовариште за мигранти

Алсат-М - 25.02.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара од земјите на ЕУ да ги почитуваат одлуките на Унијата за поделба на товарот од мигрантската криза. Во спротивно, како што рече, Атина ќе ги блокира идните договори.

Поповски: ЕУ да ги концентрира сите напори за мигрантите во Грција

Канал5 - 25.02.2016

ЕУ да ги концентрира сите напори за мигрантите во Грција, став на министерот за надворешни работи Никола Попоски на конференцијата во виена на која учествуваа министрите за надворешни и внатрешни работи на земјите долж западно-балканската мигрантска ...

Фронтекс: Бројот на бегалци не се намалува

Deutsche Welle - 25.02.2016

Планината со проблеми околу бегалците е голема, оцени шефот на Фронтекс, Фабрис Леџери, во Берлин. Само сите земји на ЕУ заедно може да излезат на крај со проблемите, друг ефикасен план нема, уверен е тој.

Француски суд одобри делумно уривање на кампот во Кале

Макфакс - 25.02.2016

Француски суд ја одобри во четвртокот планот на владата за делумно уривање на мигрантската дива населба во предградие на Кале, од каде мигрантите се обидуваат да стигнат во Велика Британија, соопшти портпаролот на судот.

Грција со капацитет за 13.000 мигранти, веќе 12.000 се пополнети и чекаат за транзит кон Македонија

Алфа - 25.02.2016

Околу 80 автобуси континуирано кружат во Грција а синоќа се обиделе и илегално да влезат 100тина кај местото Селемли. На македонска страна е мирно. Ако Грција има капацитети за 13.000 мигранти, веќе 12.000 се пополнети и чекаат за транзит кон ...

(ВИДЕО) РСЕ: Грција лута на ЕУ околу мигрантите

Репортер - 25.02.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара од земјите на ЕУ да ги почитуваат одлуките за поделба на товарот од мигрантската криза. Австрија, и покрај критиките од Грција и УНХЦР, презеде нови потези за координирање на граничните рестрикции на Балканот со ...

Аврамопулос: Мигрантскиот систем на ЕУ би може да доживее колапс

А1 On - 25.02.2016

Еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос денеска изјави дека Европската унија има време до самитот на 7. март значително да го намали приливот на мигранти кои пристигнуваат во Европа или европскиот систем за прифаќање на бегалците „би можел ...

Аврамопулос: Мигрантскиот систем на ЕУ би може да доживее колапс

Сител - 25.02.2016

Еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос денеска изјави дека Европската унија има време до самитот на 7. март значително да го намали приливот на мигранти кои пристигнуваат во Европа или европскиот систем за прифаќање на бегалците „би можел ...

Средба Попоски - Сијарто во Будимпешта

Макфакс - 25.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски во четвртокот оствари работна средба со унгарскиот министерот за надворешни работи и трговија Петер Сијарто. За време на средбата било разговарано за билатералните односи, ...

МВР: За проблемот со мигрантите Македонија и Грција договараат заеднички гранични патроли

МКД - 25.02.2016

Горанчо Савовски, директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР денеска во Солун се сретна со неговиот грчки колега, директорот на полиција на Република Грција, Константинос Сувалас. За овој состанок МВР соопшти дека е од исклучителна важност ...

Средба Попоски-Сијарто

Алфа - 25.02.2016

Македонија исклучително ја цени поддршката што Унгарија и ја дава во делот на евроинтегративниот процес и членството во НАТО, истакнал министерот Попоски. Македонско-унгарските билатерални односи, европската и евроатлантската интеграција на ...

Средба Попоски-Сијарто

Сител - 25.02.2016

Македонско-унгарските билатерални односи, европската и евроатлантската интеграција на Македонија и актуелниот проблем сo мигрантската криза, беа тема на денешната средба во Будимпешта на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со ...

СРЕДБА ПОПОСКИ - СИЈАРТО: За справување со мигрантската криза потребен е заеднички пристап

Телеграф - 25.02.2016

Притисокот од мигрантската криза да не се пренесува врз земји кои не се членки во ЕУ Македонско-унгарските билатерални односи, европската и евроатлантската интеграција на Македонија и актуелниот проблем сo мигрантската криза, беа тема на денешната ...

Средба Попоски-Сијарто

Репортер - 25.02.2016

Македонско-унгарските билатерални односи, европската и евроатлантската интеграција на Македонија и актуелниот проблем сo мигрантската криза, беа тема на денешната средба во Будимпешта на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со ...

Солун: Директорот на БЈБ Савовски на средба со неговиот грчки колега

Нетпрес - 25.02.2016

Директорот на Бирото за јавна безбедност Горанче Савовски денеска во Солун е на средба со неговиот грчки колега Константинос Сувалас. Од Министерството за внатрешни работи оценуваат дека се работи за состанок од исклучителна важност бидејќи е прв од ...

Директорот на БЈБ во Солун на состанок со неговиот грчки колега

Сител - 25.02.2016

Директорот на Бирото за јавна безбедност Горанче Савовски денеска во Солун е на средба со неговиот грчки колега Константинос Сувалас. Од Министерството за внатрешни работи оценуваат дека се работи за состанок од исклучителна важност бидејќи е прв од ...

Околу 500 мигранти од Прешево се упатиле кон Шид

Телеграф - 25.02.2016

Станува збор за бегалците што вчера беа запрени во Гевгелија Околу 500 мигранти , кои рано изутрината со воз пристигнале од Гевгелија во Прешево, се упатиле организирано со автобуси кон Шид , јави агенцијата „Танјуг“.

Ципрас: Грција нема да стане стовариште за мигранти

Р.С.Европа - 25.02.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара од земјите на ЕУ да ги почитуваат одлуките на Унијата за поделба на товарот од мигрантската криза. Во спротивно, како што рече, Атина ќе ги блокира идните договори.

Директорот на БЈБ на билатерален состанок со грчкиот колега Сувалас

МКД - 25.02.2016

На покана од страна на директорот на полиција на Грција, Константинос Сувалас, денес директорот на БЈБ Горанче Савовски е на билатерален состанок во Солуn. Овој состанок е од исклучителна важност, велат од Министерството за внатрешни работи (МВР), ...

Грција лута на ЕУ околу мигрантите

Р.С.Европа - 25.02.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара од земјите на ЕУ да ги почитуваат одлуките за поделба на товарот од мигрантската криза. Австрија, и покрај критиките од Грција и УНХЦР, презеде нови потези за координирање на граничните рестрикции на Балканот со ...

Мигрантска криза: Средба на министри на ЕУ во услови на зголемени тензии

Репортер - 25.02.2016

Министрите на Европската унија (ЕУ) денес ќе одржат средба во Брисел поради предупредувања дека мигрантската криза може да го загрози опстанокот на унијата, објави БиБиСи. Австрија и балканските држави договорија мерки за ограничување на бројот на ...

Грција со ултиматум до ЕУ: Ќе се дели товарот со бегалците или нема веќе договор

Нова ТВ - 25.02.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара од земјите на ЕУ да ги почитуваат одлуките за поделба на товарот од мигрантската криза. - Нема да прифатиме земјата да ни се претвори во место на постојан истовар на мигранти додека Европа продолжува да ...

Аврамопулос: Ова е критичен момент, во прашање се единството на ЕУ и човечки животи

Макфакс - 25.02.2016

Ова е критичен критичен состанок, бидејќи во прашање се доведени единството на Европската унија и човечки животи, изјави по доаѓањето на состанокот на министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ во Брисел, еврокомесарот за миграции ...

Савовски на билатерален состанок со Сувалас во Солун

Курир - 25.02.2016

Директорот на БЈБ Горанче Савовски денес е на билатерален состанок во Солун на покана на директорот на полицијата на Грција, Константинос Сувалас. Од МВР соопштуваат дека овој состанок е од исклучителна важност бидејќи е прв состанок помеѓу двата ...

Околу еден милион мигранти ќе пристигнат во Европа годинава

Репортер - 25.02.2016

Околу еден милион мигранти ќе пристигнат во Европа оваа година, соопшти шефот на границите на ЕУ Фабрис Легари. Тој рече дека е невозможно да се запре напливот на пристигања кој веќе ја достигна бројката од 110.000 оваа година.

Околу 500 мигранти се упатиле од Прешево кон Шид

Нетпрес - 25.02.2016

Околу 500 мигранти, кои рано изутрината со воз пристигнале од Гевгелија во Прешево, се упатиле организирано со автобуси кон Шид, јави МИА , повикувајќи се на „Танјуг“. Тие биле регистрирани во прифатниот центар во Прешево, по што го продолжиле патот ...

Вкупната годишна миграција во Велика Британија изнесува 323.000 лица

А1 On - 25.02.2016

Вкупната годишна миграција во Велика Британија изнесува 323.000 лица, соопшти денеска британското Биро за национална статистика (ОНС). Таа е за 31.000 поголема во споредба со ситуацијата во периодот 2013-2014 година, но е благо намалена во споредба ...

Ципрас: Грција нема да биде магацин за бегалци, ако не се сподели товарот, ќе ја блокираме ЕУ (ВИДЕО)

МКД - 25.02.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас рече дека ЕУ ризикува да ја претвори неговата земја во „магацин“ за бегалци, освен ако другите народи во блокот не го споделат товарот на мигрантската криза.

Шефот на македонската полиција на состанок со неговиот грчки колега

Р.С.Европа - 25.02.2016

Директорот на Бирото за јавна безбедност Горанче Савовски денеска во Солун е на средба со неговиот грчки колега Константинос Сувалас. Од Министерството за внатрешни работи оценуваат дека се работи за состанок од исклучителна важност бидејќи е прв од ...

Кои мерки се преземаат на Балканот и Европа за ограничување на бранот бегалци

А1 On - 25.02.2016

Од почетокот на годината на Балканот и во цела Европа се зголемија мерките за ограничување на бранот бегалци и за нивно убедување да не се доселуваат во тие делови на светот, пренесува бугарската новинска агенција БТА.

Прва средба на директорите на полициите на Македонија и на Грција во Солун

Сител - 25.02.2016

Размена на податоци, заеднички патроли, борба со криумчарите и обуки за полициските службеници се дел од мерките кои заеднички ќе ги преземат македонската и грчката полиција за справување со мигрантската криза.

Кои мерки се преземаат на Балканот и Европа за ограничување на бранот бегалци

Сител - 25.02.2016

Од почетокот на годината на Балканот и во цела Европа се зголемија мерките за ограничување на бранот бегалци и за нивно убедување да не се доселуваат во тие делови на светот, пренесува бугарската новинска агенција БТА.

Кои мерки се преземаат на Балканот и Европа за ограничување на бранот бегалци

+инфо - 25.02.2016

Од почетокот на годината на Балканот и во цела Европа се зголемија мерките за ограничување на бранот бегалци и за нивно убедување да не се доселуваат во тие делови на светот, пренесува бугарската новинска агенција БТА.

Балканот и Европа преземаат мерки за ограничување на бранот бегалци

Репортер - 25.02.2016

Од почетокот на годината на Балканот и во цела Европа се зголемија мерките за ограничување на бранот бегалци и за нивно убедување да не се доселуваат во тие делови на светот, пренесува бугарската новинска агенција БТА.

Прва средба на македонскиот директорот за јавна безбедност со неговиот грчки колега

еМагазин - 25.02.2016

Директорот на Бирото за јавна безбедност Горанче Савовски денеска во Солун е на средба со неговиот грчки колега Константинос Сувалас. Од Министерството за внатрешни работи оценуваат дека се работи за состанок од исклучителна важност бидејќи е прв од ...

Кои мерки се преземаат во Македонија и Европа за ограничување на бранот бегалци

еМагазин - 25.02.2016

Од почетокот на годината на Балканот и во цела Европа се зголемија мерките за ограничување на бранот бегалци и за нивно убедување да не се доселуваат во тие делови на светот, пренесува бугарската новинска агенција БТА.

Годишната миграција во Британија изнесува над 300 илјади лица

Локално - 25.02.2016

Вкупната годишна миграција во Велика Британија изнесува 323.000 лица, соопшти денеска британското Биро за национална статистика (ОНС). Таа е за 31.000 поголема во споредба со ситуацијата во периодот 2013-2014 година, но е благо намалена во споредба ...

Околу 500 мигранти се упатиле од Прешево кон Шид

Точка - 25.02.2016

Околу 500 мигранти, кои рано изутрината со воз пристигнале од Гевгелија во Прешево, се упатиле организирано со автобуси кон Шид, јави МИА, повикувајќи се на "Танјуг". Тие биле регистрирани во прифатниот центар во Прешево, по што го продолжиле патот ...

Аврамопулос: Ова е критичен момент, во прашање се единството на ЕУ и човечки животи

Точка - 25.02.2016

Ова е критичен критичен состанок, бидејќи во прашање се доведени единството на Европската унија и човечки животи, изјави по доаѓањето на состанокот на министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ во Брисел, еврокомесарот за миграции ...

Колку криумчарите се обогатија од шверцот на мигранти

Фактор - 25.02.2016

Строгите контроли на гранични премини и селекцијата на мигрантите го активираа бизнисот на криумчарите. Европол објави дека криумчарите минатата година заработиле 3-6 милијарди долари од мигрантите.

Над 100 000 мигранти влегле во Европа само од почетокот на 2016-та

Локално - 25.02.2016

Мигрантскиот бран на балканската рута продолжува да се засилува, иако се уште е зима. Од почетокот на оваа година 110 000 мигранти влегле во Европа, главно од Турција во Грција. Во Грција според податоците на нејзините власти околу 4.000 мигранти се ...

Солун: Директорот на БЈБ Савовски на средба со неговиот грчки колега

Точка - 25.02.2016

Директорот на Бирото за јавна безбедност Горанче Савовски денеска во Солун е на средба со неговиот грчки колега Константинос Сувалас. Од Министерството за внатрешни работи оценуваат дека се работи за состанок од исклучителна важност бидејќи е прв од ...

Унгарија ја потврди поддршката за прием на ЕУ и НАТО

Република - 25.02.2016

Македонско-унгарските билатерални односи, европската и евроатлантската интеграција на Македонија и актуелниот проблем сo мигрантската криза, беа тема на денешната средба во Будимпешта на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со ...

Француски суд одобри делумно уривање на кампот во Кале

Точка - 25.02.2016

Француски суд ја одобри во четвртокот планот на владата за делумно уривање на мигрантската дива населба во предградие на Кале, од каде мигрантите се обидуваат да стигнат во Велика Британија, соопшти портпаролот на судот.

Кои мерки се преземаат на Балканот и Европа за ограничување на бранот бегалци

Lider - 25.02.2016

Од почетокот на годината на Балканот и во цела Европа се зголемија мерките за ограничување на бранот бегалци и за нивно убедување да не се доселуваат во тие делови на светот, пренесува бугарската новинска агенција БТА.

Средба Попоски-Сијарто

Lider - 25.02.2016

Македонско-унгарските билатерални односи, европската и евроатлантската интеграција на Македонија и актуелниот проблем сo мигрантската криза, беа тема на денешната средба во Будимпешта на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со ...

Аврамопулос: Мигрантскиот систем на ЕУ би можел да доживее колапс

Lider - 25.02.2016

Еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос денеска изјави дека Европската унија има време до самитот на 7. март значително да го намали приливот на мигранти кои пристигнуваат во Европа или европскиот систем за прифаќање на бегалците „би можел ...

Состојбата со мигрантите на Табановце е стабилна

Утрински - 24.02.2016

Полицијата денеска открила 22 мигранти во затворен вагон во транспортен воз, профилација е извршена, истрагата е во тек, а мигрантите се сместени во центарот, информираше денеска координаторот на ТЦ Табановце, Горан Стојановски.

Попоски - ЕУ да ги концентрира сите напори за мигрантите во Грција

Утрински - 24.02.2016

Барањата за редуцирање на бранот мигранти ќе претставуваат дополнителен сериозен товар за земјите долж мигрантската рута и особено за Македонија која е ставена во незгодна позиција да делува како надворешна граница на ЕУ и да мора да воспостави ...

Министерот Попоски на Конференција за западно-балканската мигрантска рута во Виена

Телма - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ќе учествува на Конференција за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко менаџирање на миграциите“ што се одржува во Виена, во организација на ...

Министерот Попоски на Конференција за западно-балканската мигрантска рута во Виена

ТВ21 - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ќе учествува на Конференција за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко менаџирање на миграциите“ што се одржува во Виена, во организација на ...

750 мигранти во Транзитниот центар Табановце

Канал5 - 24.02.2016

Дваесет и двајца мигранти откри полицијата утрово во затворен вагон на транспортен воз на Табановце. Со овие илегалци бројката на мигрантите во Транзитниот центар се зголеми на 750. Меѓу нив се и 138-те мигранти од Ирак и Сирија кои што вчера беа ...

Министерот Попоски на Конференција за западно-балканската мигрантска рута во Виена

Канал5 - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ќе учествува на Конференција за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко менаџирање на миграциите“ што се одржува во Виена, во организација на ...

Попоски на Конференција за Балканската рута во Виена

Утрински - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе учествува на Конференција за западнобалканската мигрантска рута насловена „Заедничко менаџирање на миграциите“ што се одржува во Виена, во организација на министерствата за надворешни и ...

ГИ ИЗВАДИЈА ДЕЦАТА НА АВТОПАТ: Мигрантите го блокираа сообраќајот во Грција, сакаат во Македонија

Репортер - 24.02.2016

Мигранти со мали деца го блокираа автопатот во централниот дел на Грција со барање да им се дозволи влез во македонија. Семејствата извикуваа„ Сакаме да одиме“ откако полицијата го запре нивниот конвој во местото Темпе, бидејќи грција ги засили ...

ЕВРОПОЛ: Шверцот на мигранти е бизнис кој „тежи“ неколку милијарди евра

Телеграф - 24.02.2016

Над 90 проценти од над милион протнати мигранти во Европа во текот на минатата година користеле услуги на криминални групи и нивни соучесници Шверцот на мигранти во Европа е драстично нараснат и во овој бизнис тежок милијарди евра активни се над 40 ...

Попоски: Македонија делува како надворешна граница на ЕУ

Макфакс - 24.02.2016

Барањата за редуцирање на бранот мигранти ќе претставуваат дополнителен сериозен товар за земјите долж мигрантската рута и особено за Македонија која е ставена во незгодна позиција да делува како надворешна граница на ЕУ.

Поповски: ЕУ да ги концентрира сите напори за мигрантите во Грција

Курир - 24.02.2016

Барањата за редуцирање на бранот мигранти ќе претставуваат дополнителен сериозен товар за земјите долж мигрантската рута и особено за Македонија која е ставена во незгодна позиција да делува како надворешна граница на ЕУ и да мора да воспостави ...

Попоски: Имаме 700 Авганистанци што чекаат влез во Србија, 600 мигранти во воз и 5.000 доаѓаат од грчка страна (ФОТО)

МКД - 24.02.2016

Ние денес сме на Х денови од тој ден кога ќе сфатиме дека не може да функционира системот така како што функционирал во минатата година кога над 750.000 мигранти поминаа низ Македонија, а од она што го знам од нашите австриски колеги 90.000 останаа ...

ПОПОВСКИ: ЕУ треба да се фокусира на мигрантите во Грција

Телеграф - 24.02.2016

Поповски потенцирал дека ЕУ треба веднаш да се соочи со реалноста на терен доколку сака да изгради заедничко решение Барањата за редуцирање на бранот мигранти ќе претставуваат дополнителен сериозен товар за земјите долж мигрантската рута и особено ...

Поповски: ЕУ да ги концентрира сите напори за мигрантите во Грција

Репортер - 24.02.2016

– Барањата за редуцирање на бранот мигранти ќе претставуваат дополнителен сериозен товар за земјите долж мигрантската рута и особено за Македонија која е ставена во незгодна позиција да делува како надворешна граница на ЕУ и да мора да воспостави ...

Поповски: ЕУ да ги концентрира сите напори за мигрантите во Грција

Press24 - 24.02.2016

Барањата за редуцирање на бранот мигранти ќе претставуваат дополнителен сериозен товар за земјите долж мигрантската рута и особено за Македонија која е ставена во незгодна позиција да делува како надворешна граница на ЕУ и да мора да воспостави ...

Попоски: Македонија е најзаинтересирана за добра соработка со Грција и таа да биде дел од решението

Нетпрес - 24.02.2016

Барањата за редуцирање на бранот мигранти ќе претставуваат дополнителен сериозен товар за земјите долж мигрантската рута и особено за Македонија која е ставена во незгодна позиција да делува како надворешна граница на ЕУ и да мора да воспостави ...

Атина се жали на построгите контроли на балканските граници

Р.С.Европа - 24.02.2016

Атина го изрази своето „незадоволство“ до ЕУ во врска со построгите гранични контроли во балканските земји, поради кои илјадници мигранти останаа заглавени во Грција, соопшти кабинетот на премиерот Алексис Ципрас.

Попоски на Конференција во Виена за бегалската криза

Нетпрес - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ќе учествува на Конференција за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко менаџирање на миграциите“ што се одржува во Виена, во организација на ...

Попоски на Конференција за западно-балканската мигрантска рута во Виена

МКД - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува на Конференција за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко менаџирање на миграциите" што се одржува денес во Виена, во организација на министерствата за надворешни и ...

Министерот Попоски на Конференција за западно-балканската мигрантска рута во Виена

Сител - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ќе учествува на Конференција за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко менаџирање на миграциите“ што се одржува во Виена, во организација на ...

Попоски ќе учествува на Конференцијата за мигрантската криза во Виена

Макфакс - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува во среда, на Конференција за западно-балканската мигрантска рута „Заедничко менаџирање на миграциите“ во Виена. Конференцијата за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко ...

КОНФЕРЕНЦИЈА ВО ВИЕНА: Ќе се бара начин за заедничко справување со бегалската криза

Телеграф - 24.02.2016

Главна тема на Конференцијата ќе биде разгледување на можностите за унифицирање на начинот на менаџирање на бегалско-мигрантската криза по должина на балканската рута Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска ...

Атина се пожалила до ЕУ за построгите контроли на балканските граници

Сител - 24.02.2016

Атина го изрази своето „незадоволство“ до ЕУ во врска со построгите гранични контроли во балканските земји, поради кои илјадници мигранти останаа заглавени во Грција, соопшти кабинетот на премиерот Алексис Ципрас.

Европол: Шверцот на мигранти во Европа „тежи“ неколку милијарди евра

Нетпрес - 24.02.2016

Шверц на мигранти во Европа е драстично нараснат и во овој бизнис тежок милијарди евра активни се над 40 илјади лица во слабо поврзани криминални мрежи, покажуваат податоците на европската полициска агенција Европол, што беа објавени во текот на ...

Состојбата со мигрантите на Табановце е стабилна

Курир - 24.02.2016

Полицијата денеска открила 22 мигранти во затворен вагон во транспортен воз, профилација е извршена, истрагата е во тек, а мигрантите се сместени во центарот, информираше денеска координаторот на ТЦ Табановце, Горан Стојановски, пренесува МИА.

Каква е состојбата со мигрантите во Македонија?

Press24 - 24.02.2016

- Полицијата денеска открила 22 мигранти во затворен вагон во транспортен воз, профилација е извршена, истрагата е во тек, а мигрантите се сместени во центарот, информираше денеска координаторот на ТЦ Табановце, Горан Стојановски.

Европол: Шверцот на мигранти за Европа е бизнис тежок неколку милијарди евра

+инфо - 24.02.2016

Шверц на мигранти во Европа е драстично нараснат и во овој бизнис тежок милијарди евра активни се над 40 илјади лица во слабо поврзани криминални мрежи, покажуваат податоците на европската полициска агенција Европол, што беа објавени во текот на ...

Состојбата со мигрантите на Табановце е стабилна

Репортер - 24.02.2016

Полицијата денеска открила 22 мигранти во затворен вагон во транспортен воз, профилација е извршена, истрагата е во тек, а мигрантите се сместени во центарот, информираше денеска координаторот на ТЦ Табановце, Горан Стојановски.

Попоски во Виена на Конференција за западно-балканската мигрантска рута

Курир - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ќе учествува на Конференција за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко менаџирање на миграциите“ што се одржува во Виена, во организација на ...

Шверцот на мигранти за влез во ЕУ е бизнис тежок неколку милијарди евра

Репортер - 24.02.2016

Шверцот на мигранти во Европа е драстично е зголемен и во овој бизнис тежок милијарди евра активни се над 40 илјади лица, кои се поврзани во криминални мрежи, покажуваат податоците на Европол, што беа објавени во текот на оваа недела и цитирани од ...

Состојбата со мигрантите на Табановце е стабилна

Сител - 24.02.2016

Полицијата денеска открила 22 мигранти во затворен вагон во транспортен воз, профилација е извршена, истрагата е во тек, а мигрантите се сместени во центарот, информираше денеска координаторот на ТЦ Табановце, Горан Стојановски.

Над 12.000 бегалци заглавени во Грција

Нетпрес - 24.02.2016

Над 12.000 бегалци и мигранти се заглавени во Грција, а официјална Атина отпочна со дипломатска акција за да се справи со ограничувањата на север што го предизвикуваат застојот, пишува грчкиот весник „ Катимерини “.

Над 110.000 бегалци стасале во ЕУ во првите два месеци од годинава

Нетпрес - 24.02.2016

Според последните податоци бројот на мигранти што на дневна основа пристигнуваат во ЕУ се зголемил за десет пати. Од почетокот на годинава во ЕУ влегле над 110.000 мигранти или над 2.000 лица дневно, пишува „ Дејли Експрес “.

Дома криел 17 илеглаци, требало да ги пренесе преку граница

МКД - 24.02.2016

Регионалниот центар за гранични работи-Север поднесе кривична пријава против Т.Ќ. (54) од село Ваксинце поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело криумчаење мигранти. На 17 февруари од страна на полициски службеници извршен е ...

Европол: Шверцот на мигранти за Европа е бизнис тежок неколку милијарди евра

А1 On - 24.02.2016

Шверц на мигранти во Европа е драстично нараснат и во овој бизнис тежок милијарди евра активни се над 40 илјади лица во слабо поврзани криминални мрежи, покажуваат податоците на европската полициска агенција Европол, што беа објавени во текот на ...

Мигрантите повторно дивеат: Овој пат изби масовна меѓусебна тепачка во Белгија

Точка - 24.02.2016

Околу 100 мигранти меѓусебно се пресметале во бегалски камп во Сирија, а најмалку седмина од нив биле потешко повредени. Конфликтот настанал поради жена која што одбила да носи хиџаб. Набрзо избила масовна тепачка во која што учествувале над ...

Министерот Попоски на Конференција за западно-балканската мигрантска рута во Виена

Денешен - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ќе учествува на Конференција за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко менаџирање на миграциите“ што се одржува во Виена, во организација на ...

Поповски: ЕУ да ги концентрира сите напори за мигрантите во Грција

Денешен - 24.02.2016

Барањата за редуцирање на бранот мигранти ќе претставуваат дополнителен сериозен товар за земјите долж мигрантската рута и особено за Македонија која е ставена во незгодна позиција да делува како надворешна граница на ЕУ и да мора да воспостави ...

Масовна тепачка на мигранти во Белгија (Видео)

Канал 77 - 24.02.2016

Стотина мигранти меѓусебно се пресметале во бегалски камп во Белгија. Најмалку седум од нив се здобиле со тешки телесни повреди, во конфликтот кој настанал поради жена што одбила да носи хиџаб.

Во дом во село Ваксинце откриени 17 мигранти од Пакистан

Кумановски м. - 24.02.2016

Регионалниот Центар за гранични работи – Север поднесе кривична пријава против Т.Ќ. (54) од с.Ваксинце поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчаење мигранти“. Полицијата на 17 февруари извршила претрес во домот на ...

Министерот Попоски на Конференција за западно-балканската мигрантска рута во Виена

Канал 77 - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ќе учествува на Конференција за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко менаџирање на миграциите“.

Над 12.000 бегалци заглавени во Грција

Точка - 24.02.2016

Над 12.000 бегалци и мигранти се заглавени во Грција, а официјална Атина отпочна со дипломатска акција за да се справи со ограничувањата на север што го предизвикуваат застојот, пишува грчкиот весник "Катимерини".

Состојбата со мигрантите на Табановце е стабилна- сфаќаат дека се затворени, но не по вина на Р.Македонија

Локално - 24.02.2016

Полицијата денеска открила 22 мигранти во затворен вагон во транспортен воз, профилација е извршена, истрагата е во тек, а мигрантите се сместени во центарот, информираше денеска координаторот на ТЦ Табановце, Горан Стојановски.

Попоски ќе учествува на Конференцијата за мигрантската криза во Виена

Точка - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски ќе учествува во среда, на Конференција за западно-балканската мигрантска рута "Заедничко менаџирање на миграциите" во Виена. Конференцијата за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко ...

Над 110.000 бегалци стасале во ЕУ во првите два месеци од годинава

Точка - 24.02.2016

Според последните податоци бројот на мигранти што на дневна основа пристигнуваат во ЕУ се зголемил за десет пати. Од почетокот на годинава во ЕУ влегле над 110.000 мигранти или над 2.000 лица дневно, пишува "Дејли Експрес".

Поповски: ЕУ да ги концентрира сите напори за мигрантите во Грција

Република - 24.02.2016

Барањата за редуцирање на бранот мигранти ќе претставуваат дополнителен сериозен товар за земјите долж мигрантската рута и особено за Македонија која е ставена во незгодна позиција да делува како надворешна граница на ЕУ и да мора да воспостави ...

Европол: Шверцот на мигранти за Европа е бизнис тежок неколку милијарди евра

Денешен - 24.02.2016

Шверц на мигранти во Европа е драстично нараснат и во овој бизнис тежок милијарди евра активни се над 40 илјади лица во слабо поврзани криминални мрежи, покажуваат податоците на европската полициска агенција Европол, што беа објавени во текот на ...

Европол: Шверцот на мигранти во Европа "тежи" неколку милијарди евра

Точка - 24.02.2016

Шверц на мигранти во Европа е драстично нараснат и во овој бизнис тежок милијарди евра активни се над 40 илјади лица во слабо поврзани криминални мрежи, покажуваат податоците на европската полициска агенција Европол, што беа објавени во текот на ...

Попоски: Македонија делува како надворешна граница на ЕУ

Точка - 24.02.2016

Барањата за редуцирање на бранот мигранти ќе претставуваат дополнителен сериозен товар за земјите долж мигрантската рута и особено за Македонија која е ставена во незгодна позиција да делува како надворешна граница на ЕУ.

Министерот Попоски на Конференција за западно-балканската мигрантска рута во Виена

Вечер Прес - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ќе учествува на Конференција за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко менаџирање на миграциите" што се одржува во Виена, во организација на ...

ЕУ да ги концентрира сите напори за мигрантите во Грција

Пулс24 - 24.02.2016

Барањата за редуцирање на бранот мигранти ќе претставуваат дополнителен сериозен товар за земјите долж мигрантската рута и особено за Македонија која е ставена во незгодна позиција да делува како надворешна граница на ЕУ и да мора да воспостави ...

Состојбата со мигрантите на Табановце е стабилна

Lider - 24.02.2016

Полицијата денеска открила 22 мигранти во затворен вагон во транспортен воз, профилација е извршена, истрагата е во тек, а мигрантите се сместени во центарот, информираше денеска координаторот на ТЦ Табановце, Горан Стојановски, пренесува МИА.

Европол: Шверцот на мигранти за Европа е бизнис тежок неколку милијарди евра

Lider - 24.02.2016

Шверц на мигранти во Европа е драстично нараснат и во овој бизнис тежок милијарди евра активни се над 40 илјади лица во слабо поврзани криминални мрежи, покажуваат податоците на европската полициска агенција Европол, што беа објавени во текот на ...

Министерот Попоски на Конференција за западно-балканската мигрантска рута во Виена

Lider - 24.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ќе учествува на Конференција за западно-балканската мигрантска рута насловена „Заедничко менаџирање на миграциите“ што се одржува во Виена, во организација на ...

Состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна, 733 мигранти синоќа заминаа кон Табановце

ТВ21 - 23.02.2016

Претпладнево состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна. Во моментот во кампот нема бегалци, тој е празен откако последната група од 733 мигранти од Сирија и Ирак синоќа беа транспортирани кон Табановце, соопштија од регионалниот центар за управување со ...

Германија се закани со санкции за членките на ЕУ поради мигрантскиот хаос

Дневник - 23.02.2016

Огромен јаз се отвори меѓу Германија и остатокот на Европа откако десната рака на германската канцеларка Ангела Меркел се закани со санкции против членките на ЕУ кои не успеваат да го контролираат приливот на мигранти, пишува британски „Експрес“.

Кампот во Табановце дом на 730 мигранти

Телма - 23.02.2016

Кампот во Табановце останува дом на 730 мигранти од Авганситан и Ирак. Вратените групи од Хрватска со денови делат покрив над глава на Македонска страна Во кампот нема инциденти ниту протести, но освен хуманиот третман, надлежните се уште немаат ...

Се расчистува граничната линија на каменот 59 кај Гевгелија

Телма - 23.02.2016

Се расчистува граничната линија на каменот 59 кај Гевгелија. Грчката полиција ги повлече мигрантите кои вчера протестираа за да се отворат границите кон Македонија блокирајќи ја пругата. Од утрово 20 автобуси со мигранти се упатија кон бегалскиот ...

Многумина мигранти и натаму на ничија земја

Алсат-М - 23.02.2016

Илјадници мигранти остануваат блокирани во меѓуграничната зона на македонско-грчката граница, а дел од нив се обидуваат со пробивање на оградата на нелегален начин да стигнат до прифатните центри во Гевгелија.

Состојбата во центарот за бегалци во Гевгелија е мирна, над 700 мигранти заминаа кон Табановце

24 Вести - 23.02.2016

Претпладнево состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна. Во моментот во кампот нема бегалци, тој е празен откако последната група од 733 мигранти од Сирија и Ирак синоќа беа транспортирани кон Табановце, соопштија од регионалниот центар за управување со ...

Состојбата во Гевгелија е мирна, 733 мигранти синоќа заминаа кон Табановце

Утрински - 23.02.2016

Претпладнево состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна. Во моментот во кампот нема бегалци, тој е празен откако последната група од 733 мигранти од Сирија и Ирак синоќа беа транспортирани кон Табановце, соопштија од регионалниот центар за управување со ...

Легери: Невозможно е да се вратат бегалците што стасале во Грција

Нетпрес - 23.02.2016

Шефот на европската погранична агенција Фронтекс Фабрис Легери вели дека се покажало дека е речиси е невозможно да ги вратат назад во Турција бегалците што стасале во Грција. Легери навел дека новодојдените мигранти што не ги исполнуваат условите за ...

Притвор за српски шверцер, во комбито имало 33 илегалци

МКД - 23.02.2016

Регионалниот центар за гранични работи -Југ поднесе кривична пријава против Н.Х. (36) од Србија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело криумчарење мигранти. На 22 февруари во 2.40 часот на автопатот А1 во правец Демир Капија - ...

Повеќе ресурси за обезбедување на грчката поморска граница

Р.С.Европа - 23.02.2016

Шефот на европската Агенција за гранична контрола (Фронтекс), Фабрис Леџер, изјави дека се неопходни повеќе гранични службеници, бродови и авиони за обезбедување на широката поморска граница на Грција, преку која во Европската унија влегуваат ...

ПОПЛАКИ ДО ЕУ: Грција се жали за строгите контроли на балканските граници

Телеграф - 23.02.2016

Ципрас, исто така, се пожалил што бил изоставен од конференцијата која е планирано да се одржи утре во Виена Атина го изрази своето „незадоволство“ до ЕУ во врска со построгите гранични контроли во балканските земји, поради кои илјадници мигранти ...

УНХЦР ги критикува Австрија и балканските земји за предизвикување миграциски хаос

Сител - 23.02.2016

Новите имиграциски ограничување долж балканската маршрута создаваат хаос на неколку гранични премини, денеска соопшти Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР), пренесе ДПА. Мерките преземни од Австрија и од неколку балкански земји во овој ...

Состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна, 733 мигранти синоќа заминаа кон Табановце

Курир - 23.02.2016

Претпладнево состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна. Во моментот во кампот нема бегалци, тој е празен откако последната група од 733 мигранти од Сирија и Ирак синоќа беа транспортирани кон Табановце, соопштија од регионалниот центар за управување со ...

(ВИДЕО) БРУТАЛНА ТЕПАЧКА ВО БЕЛГИЈА: Мигранти се степале поради девојка

Репортер - 23.02.2016

Околу 100 мигранти направија хаос во еден бегалски камп по конфликтот меѓу сиријските и ирачките мигранти со Авганистанците поради девојка која не носела марама. Млада Сиријка станала мета на Авганистанците откако неколку дена одбивала да носи ...

ИОМ: Над 100.000 мигранти пристигнаа во Европа од почетокот на годинава

А1 On - 23.02.2016

Повеќе од 100.000 мигранти и бегалци пристигнаа во Грција и Италија од почетокот на годинава, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Од тој број, најмалку 97.325 пристигнале на грчките острови, а 7.507 во Италија, се наведува ...

ИОМ: Над 100.000 мигранти пристигнаа во Европа од почетокот на годинава

Сител - 23.02.2016

Повеќе од 100.000 мигранти и бегалци пристигнаа во Грција и Италија од почетокот на годинава, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Од тој број, најмалку 97.325 пристигнале на грчките острови, а 7.507 во Италија, се наведува ...

Фронтекс бара засилување на поморската граница на Грција

Нетпрес - 23.02.2016

Американските медиуми пренесуваат ја пренесуваат изјавата на пефот на европската Агенција за гранична контрола Фронтекс, Фабрис Леџер, преку која тој потенцира дека неопходни се повеќе гранични службеници, бродови и авиони за обезбедување на ...

Состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна, 733 мигранти синоќа заминаа кон Табановце

Сител - 23.02.2016

Претпладнево состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна. Во моментот во кампот нема бегалци, тој е празен откако последната група од 733 мигранти од Сирија и Ирак синоќа беа транспортирани кон Табановце, соопштија од регионалниот центар за управување со ...

Фронтекс бара повеќе граничари, бродови и авиони за обезбдување на поморската граница на Грција

+инфо - 23.02.2016

Шефот на европската Агенција за гранична контрола (Фронтекс) Фабрис Леџер изјави дека се неопходни повеќе гранични службеници, бродови и авиони за обезбедување на широката поморска граница на Грција, преку која во Европската унија влегуваат повеќето ...

Фронтекс бара повеќе граничари, бродови и авиони за обезбeдување на поморската граница на Грција

Сител - 23.02.2016

Шефот на европската Агенција за гранична контрола (Фронтекс) Фабрис Леџер изјави дека се неопходни повеќе гранични службеници, бродови и авиони за обезбедување на широката поморска граница на Грција, преку која во Европската унија влегуваат повеќето ...

НОВ ПРИСТАП: ЕУ ќе ја решава мигрантската криза преку сузбивање на шверцот на луѓе

Академик - 23.02.2016

Според извештаите на Еуропол, шверцерите на мигранти заработиле меѓу три и шест милијарди евра само во 2015 година. Оваа бројка може и двојно да се зголеми доколку мигрантската криза продолжи да се развива.

Во Грција и натаму пристигнуваат мигранти

Р.С.Европа - 23.02.2016

Илјадници мигранти пристигнуваат во грчкото пристаниште Пиреја несвесни дека не можат да го продолжат нивното патување. Илјадници други остануваат заглавени на грчко македонската граница откако се заведени построги контроли.

Состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна, 733 мигранти синоќа заминаа кон Табановце

А1 On - 23.02.2016

Претпладнево состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна. Во моментот во кампот нема бегалци, тој е празен откако последната група од 733 мигранти од Сирија и Ирак синоќа беа транспортирани кон Табановце, соопштија од регионалниот центар за управување со ...

Над 100.000 мигранти пристигнаа во Европа од почетокот на годинава

+инфо - 23.02.2016

Повеќе од 100.000 мигранти и бегалци пристигнаа во Грција и Италија од почетокот на годинава, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Од тој број, најмалку 97.325 пристигнале на грчките острови, а 7.507 во Италија, се наведува ...

Германија ново засолниште за мигрантите хомосексуалци!

Сител - 23.02.2016

Во Германија утре ќе се отвори камп за мигранти хомосексулаци кој ќе може да прими повеќе од 120 луѓе, соопшти асоцијата која стои позади целиот овој проект. Говорејќи на конференцијата за новинари Марсел де Грот, кој го предводи советодавниот ...

Состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна, 733 мигранти синоќа заминаа кон Табановце

Република - 23.02.2016

­ Претпладнево состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна. Во моментот во кампот нема бегалци, тој е празен откако последната група од 733 мигранти од Сирија и Ирак синоќа беа транспортирани кон Табановце, соопштија од регионалниот центар за управување со ...

Над 100.000 мигранти пристигнаа во Европа од почетокот на годинава

Либертас - 23.02.2016

Повеќе од 100.000 мигранти и бегалци пристигнаа во Грција и Италија од почетокот на годинава, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Од тој број, најмалку 97.325 пристигнале на грчките острови, а 7.507 во Италија, се наведува ...

Легери: Невозможно е да се вратат бегалците што стасале во Грција

Точка - 23.02.2016

Шефот на европската погранична агенција Фронтекс Фабрис Легери вели дека се покажало дека е речиси е невозможно да ги вратат назад во Турција бегалците што стасале во Грција. Легери навел дека новодојдените мигранти што не ги исполнуваат условите за ...

Атина се пожалила до ЕУ за построгите контроли на балканските граници

Локално - 23.02.2016

Атина го изрази своето „незадоволство“ до ЕУ во врска со построгите гранични контроли во балканските земји, поради кои илјадници мигранти останаа заглавени во Грција, соопшти кабинетот на премиерот Алексис Ципрас.

Шверцерите со луѓе заработиле милијарди

Вечер Прес - 23.02.2016

Европол и другите полициски сили идентификувале над 12 илјади осомничени за криумчарење мигранти и бегалци Банди кои шверцуваат луѓе минатата година заработиле шест милијарди евра, најмногу од криумчарење бегалци и мигранти во Европс, соопшти ...

ВИДЕО: Мигранти се степале поради девојка која не сакала да носи марама

Денешен - 23.02.2016

Околу 100 мигранти направија хаос во еден бегалски камп по конфликтот меѓу сиријските и ирачките мигранти со Авганистанците поради девојка која не носела марама. Млада Сиријка станала мета на Авганистанците откако неколку дена одбивала да носи ...

Состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна, 733 мигранти синоќа заминаа кон Табановце

Вечер Прес - 23.02.2016

Во моментот во кампот нема бегалци,граничниот премин е празен откако последната група од 733 мигранти од Сирија и Ирак синоќа беа транспортирани кон Табановце, соопштија од регионалниот центар за управување со кризи од Гевгелија.

ИОМ: Над 100.000 мигранти пристигнаа во Европа од почетокот на годинава

Денешен - 23.02.2016

Повеќе од 100.000 мигранти и бегалци пристигнаа во Грција и Италија од почетокот на годинава, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Од тој број, најмалку 97.325 пристигнале на грчките острови, а 7.507 во Италија, се наведува ...

Фронтекс бара засилување на поморската граница на Грција

Точка - 23.02.2016

Американските медиуми пренесуваат ја пренесуваат изјавата на пефот на европската Агенција за гранична контрола Фронтекс, Фабрис Леџер, преку која тој потенцира дека неопходни се повеќе гранични службеници, бродови и авиони за обезбедување на ...

Практично нема безбедна размена на податоци за потенцијални мигранти-терористи

Локално - 23.02.2016

Размената меѓу земјите-членки на ЕУ на отпечатоци на мигранти, кои влегле на територијата на Унијата, има само во случаи во кои станува збор за бегалците кои побарале азил како бегалци-странци во конкретна држава.

Српски државјанин фатен при обид да прошверцува 32 мигранти

Кумановски м. - 23.02.2016

Регионалниот центар за гранични работи Југ поднесе кривична пријава против Н.Х, 36 – годишен државјанин на Републија Србија, откако полицијата на 22 февруари открила 33 илегални мигранти од Пакистан и од Иран, пренесува Министерството за внатрешни ...

Фронтекс бара повеќе граничари, бродови и авиони за обезбдување на поморската граница на Грција

Локално - 23.02.2016

Шефот на европската Агенција за гранична контрола (Фронтекс) Фабрис Леџер изјави дека се неопходни повеќе гранични службеници, бродови и авиони за обезбедување на широката поморска граница на Грција, преку која во Европската унија влегуваат повеќето ...

Фронтекс бара повеќе граничари, бродови и авиони за обезбдување на поморската граница на Грција

Денешен - 23.02.2016

Шефот на европската Агенција за гранична контрола (Фронтекс) Фабрис Леџер изјави дека се неопходни повеќе гранични службеници, бродови и авиони за обезбедување на широката поморска граница на Грција, преку која во Европската унија влегуваат повеќето ...

Словенија испраќа армијата на границите против мигрантите

Локално - 23.02.2016

Парламентот на Словенија одобри користењето на армијата за контрола на ситуацијата со новите во земјата мигранти. За прифаќање на амандманот во Законот за заштита на државните граници, гласаа 69 пратеници, а против – само петмина.

Криумчарите на мигранти заработиле 6 милијарди евра

Денар - 23.02.2016

Криумчарите минатата година заработиле од три до шест милијарди евра преку криумчарење на мигранти, соопшти Европол, предупредувајќи дека со овој „мигрантски ритам“ тој број би можел двојно да се зголеми, па дури и тројно.

Состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна, 733 мигранти синоќа заминаа кон Табановце

Lider - 23.02.2016

Претпладнево состојбата во ПТЦ Гевгелија е мирна. Во моментот во кампот нема бегалци, тој е празен откако последната група од 733 мигранти од Сирија и Ирак синоќа беа транспортирани кон Табановце, соопштија од регионалниот центар за управување со ...

УНХЦР ги критикува Австрија и балканските земји за предизвикување миграциски хаос

Lider - 23.02.2016

Новите имиграциски ограничување долж балканската маршрута создаваат хаос на неколку гранични премини, денеска соопшти Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР), пренесе ДПА. Мерките преземни од Австрија и од неколку балкански земји во овој ...

Мигранти тргнаа пеш кон Хрватска

Утрински - 22.02.2016

Сакајќи да го продолжат своето патување кон Хрватска, од 120 до 150 бегалци тргнаа пеш од прифатниот центар во Шид кон автопатот ШИД – Запрени се во село Адашевци, а полицијата по мирен пат се обидува да ги врати во прифатниот центар.

Драстично зголемување на бројот на мигрантите кои нелегално влегуваат од Србија и Хрватска во Унгарија

ТВ21 - 22.02.2016

Бројот на мигрантите, кои нелегално влегле од Србија и Хрватска во Унгарија драстично се зголеми изминатите денови и покрај оградите од бодликава жица, кои Будимпешта ги постави на границите со двете балкански земји, јави БТА.

Европа ги заостри правилата - притисок во земјите од балаканска рута

Телма - 22.02.2016

Земјите од балакнската рута треба да го започнат најавеното зедничко профилирање и регистрација на мигрантите. Илјадници мигранти кои во текот на викендот од Труција преминаа во Грција сосема го блокираа пристаништето Пиреја откако Европа ги заостри ...

Македонија нема да ја затвора границата

Утрински - 22.02.2016

Слободанка Јовановска Македонија нема да ја затвори границата за мигрантите, порача вчера шефот на дипломатијата Никола Попоски, нагласувајќи дека државниот врв нема да дозволи ниту земјата да стане тампон зона за тие што нема да се пропуштаат или ...

Можно е и затворање на границата со Грција

Вест - 22.02.2016

Македонија ќе преземе еднострани одлуки за затворање на границата со Грција ако од први март бројот на бегалци, од кои повеќето се економски мигранти, дојде до 6.000 на ден. Министерството за надворешни работи во неформален брифинг пред новинарите, ...

Сијарто: Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

Телма - 22.02.2016

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто порача дека оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон Австрија или Германија. Тој во интервју за виенскиот весник „Курир“ изјави дека Унгарија сака да го спречи секој ...

Сијарто: Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

Вест - 22.02.2016

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто порача дека оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон Австрија или Германија. Тој во интервју за виенскиот весник „Курир“ изјави дека Унгарија сака да го спречи секој ...

Сијарто: Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

ТВ21 - 22.02.2016

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто порача дека оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон Австрија или Германија. Тој во интервју за виенскиот весник „Курир“ изјави дека Унгарија сака да го спречи секој ...

Сијарто - Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

Утрински - 22.02.2016

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто порача дека оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон Австрија или Германија. Тој во интервју за виенскиот весник „Курир“ изјави дека Унгарија сака да го спречи секој ...

Сијарто: Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

Дневник - 22.02.2016

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто порача дека оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон Австрија или Германија. Тој во интервју за виенскиот весник „Курир“ изјави дека Унгарија сака да го спречи секој ...

Сијарто: Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

+инфо - 22.02.2016

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто порача дека оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон Австрија или Германија. Тој во интервју за виенскиот весник „Курир“ изјави дека Унгарија сака да го спречи секој ...

Сијарто: Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

А1 On - 22.02.2016

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто порача дека оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон Австрија или Германија. Тој во интервју за виенскиот весник „Курир“ изјави дека Унгарија сака да го спречи секој ...

„Фронтекс“: Поради лошото време намален бројот на пристигнати мигранти во Грција

Нетпрес - 22.02.2016

Поради лошото време во Грција во јануари пристигнале 40 проценти помалку мигранти во споредба со декември минатата година, соопшти денеска европската гранична служба ФРОНТЕКС, пренесува МИА.

Сијарто: Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

Сител - 22.02.2016

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто порача дека оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон Австрија или Германија. Тој во интервју за виенскиот весник „Курир“ изјави дека Унгарија сака да го спречи секој ...

Бројот на мигранти кои нелегално влегуваат од Србија и Хрватска во Унгарија се зголемува

Репортер - 22.02.2016

Бројот на мигрантите, кои нелегално влегле од Србија и Хрватска во Унгарија драстично се зголеми изминатите денови и покрај оградите од бодликава жица, кои Будимпешта ги постави на границите со двете балкански земји, јави БТА.

Сијарто: Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

Нетпрес - 22.02.2016

Оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон Австрија или Германија, порача унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто. Тој во интервју за виенскиот весник „Курир“ изјави дека Унгарија сака да го спречи секој ...

Кривична за лица од Ваксинце и Лојане за криумчарење мигранти

Нетпрес - 22.02.2016

Полицијата поднесе кривична пријава против Т.Т. (55) од село Ваксинце поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело криумчарење мигранти. При извршен претрес во неговата куќа биле пронајдени 17 мигранти од Пакистан и Иран.

ФРОНТЕКС: Поради лошото време намален бројот на пристигнати мигранти во Грција

Сител - 22.02.2016

Поради лошото време во Грција во јануари пристигнале 40 проценти помалку мигранти во споредба со декември минатата година, соопшти денеска европската гранична служба ФРОНТЕКС. Поголемиот број од 68.000 луѓе кои минатиот месец преку Средоземно Море ...

Пораст на обидите на мигрантите за влез во Унгарија

Р.С.Европа - 22.02.2016

Унгарија денеска соопшти дека има голем пораст на бројот на мигранти што се обидуваат нелегално да ја преминат нејзината јужна граница. Тоа е прво значително зголемување на обидите за влез во Унгарија, откако земјата подигна ограда на границата со ...

ВУЛИН: Србија не ја затвори границата кон ниту една држава

Телеграф - 22.02.2016

Новиот систем за регистрација на мигранти ќе почне да се применува од полноќ на грчко-македонската граница и контролата ќе биде заедничка од сите земји потписнички на договорот од Брисел Српскиот министер Александар Вулин изјави денеска дека Србија ...

Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

Телеграф - 22.02.2016

Унгарија сака да го спречи секој нелегален премин на границата, изјави шефот на дипломатијата, Петер Сијарто Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто порача дека оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон ...

Драстично зголемен бројот на илегални мигранти

Вечер Прес - 22.02.2016

Бројот на мигрантите, кои нелегално влегле од Србија и Хрватска во Унгарија драстично се зголеми изминатите денови и покрај оградите од бодликава жица, кои Будимпешта ги постави на границите со двете балкански земји, јави БТА.

Србија ја предупреди Бугарија дека единствената легална рута за бегалците е преку Македонија

Тера - 22.02.2016

Од денеска, единствениот легален пат за мигрантите од Блискиот исток кои патуваат кон некоја земја од ЕУ е грчко-македонската граница. Сите останати поминувања ќе се сметаат за нелегални, а мигрантите ќе бидат вратени назад во државата, од каде ...

Македонија не сака бегалски кампови на своја територија

Фактор - 22.02.2016

На територијата на Република Македонија нема да има ниту привремени центри, ниту кампови за мигранти и бегалци, соопштуваат извори од Министерство за надворешни работи. Властите немаат намера да ја затвораат границата, но ќе продолжат со затегнатата ...

Драстично зголемување на бројот на мигрантите кои нелегално влегуваат од Србија и Хрватска во Унгарија

Денешен - 22.02.2016

Бројот на мигрантите, кои нелегално влегле од Србија и Хрватска во Унгарија драстично се зголеми изминатите денови и покрај оградите од бодликава жица, кои Будимпешта ги постави на границите со двете балкански земји, јави БТА.

Кривична за лица од Ваксинце и Лојане за криумчарење мигранти

Точка - 22.02.2016

Полицијата поднесе кривична пријава против Т.Т. (55) од село Ваксинце поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело криумчарење мигранти. При извршен претрес во неговата куќа биле пронајдени 17 мигранти од Пакистан и Иран.

Сијарто: Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

Точка - 22.02.2016

Оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон Австрија или Германија, порача унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто. Тој во интервју за виенскиот весник „Курир“ изјави дека Унгарија сака да го спречи секој ...

Сијарто: Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

Република - 22.02.2016

­ Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто порача дека оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон Австрија или Германија. Тој во интервју за виенскиот весник „Курир“ изјави дека Унгарија сака да го спречи секој ...

ФРОНТЕКС: Поради лошото време намален бројот на пристигнати мигранти во Грција

Локално - 22.02.2016

Поради лошото време во Грција во јануари пристигнале 40 проценти помалку мигранти во споредба со декември минатата година, соопшти денеска европската гранична служба ФРОНТЕКС. Поголемиот број од 68.000 луѓе кои минатиот месец преку Средоземно Море ...

ФРОНТЕКС: Поради лошото време намален бројот на пристигнати мигранти во Грција

Lider - 22.02.2016

Поради лошото време во Грција во јануари пристигнале 40 проценти помалку мигранти во споредба со декември минатата година, соопшти денеска европската гранична служба ФРОНТЕКС. Поголемиот број од 68.000 луѓе кои минатиот месец преку Средоземно Море ...

Сијарто: Мигрантите нема да минуваат низ Унгарија

Lider - 22.02.2016

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто порача дека оваа година преку унгарска територија нема да минуваат мигранти кон Австрија или Германија. Тој во интервју за виенскиот весник „Курир“ изјави дека Унгарија сака да го спречи секој ...