TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Олмерт пред истражни органи за финансиски скандал

Макфакс - 09.10.2007

Ерусалим Израелскиот премиер Ехуд Олмерт денеска треба да биде испитан од истражните органи заради сомневање дека е вмешан во финансиски скандал, соопшти портпаролот на полицијата, Мики Розенфелд. Олмерт е осомничен дека во 2005 година, кога ја извршувал функцијата заменик министер за финансии бил ...

Израелскиот премиер болен од рак на простата

Макфакс - 09.10.2007

Ерусалим Израелскиот премиер Ехуд Олмерт денеска соопшти дека боледува од рак на простатата, но, оти болеста не е опасна по неговиот живот и ќе продолжи со извршување на својата функција. Олмерт (62) најави дека ќе му биде извршен оперативен зафат и оти очекува „целосно опоравување“ затоа што ...

Израелската влада ќе ја поддржи поделбата на Ерусалим

Канал5 - 08.10.2007

Израелскиот вицепремиер Хаим Рамон изјави дека кабинетот ќе ја поддржи поделбата на Ерусалим на израелски и палестински дел. Ерусалим, 8 октомври (МИА) - Израелскиот вицепремиер Хаим Рамон изјави дека кабинетот ќе ја поддржи поделбата на Ерусалим на израелски и палестински дел.

Израелската Влада ќе поддржи поделба на Ерусалим

Макфакс - 08.10.2007

Ерусалим Израелската Влада ќе поддржи поделба на Ерусалим што е клучен елемент во израелско-палетинската декларација, чие усвојување е планирано за наредниот месец на мировниот собир под покровителство на САД. Заменикот-претседател на Владата Хаим Рамон, како дел од неодамнешните преговори меѓу ...

Израелскиот премиер во посета на Москва

Макфакс - 08.10.2007

Ерусалим Израелскиот премиер Ехуд Олмерт денеска ќе престојува во официјална посета на Москва каде се очекува да оствари средба со рускиот претседател Владимир Путин. Посетата на Олмерт на Русија, следува неколку дена по посетата на Путин на Техеран и разговорите со иранскиот претседател Махмуд ...