TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кореја и Турција - нови фудбалски нации

А1 - 23.06.2002

17 -тото светско фудбалско првенство во Јапонија и Јужна Кореја на површината исфрли нови фудбалски нации. Репрезентациите на Кореја и Турција се најпријатните изненадувања и се најдоа во големата четврка со четирикратниот првак Бразил и трикратниот шампион Германија.

Италија продолжува да "плаче" за елиминацијата

Утрински - 22.06.2002

И по враќањето на репрезентативците од Светското првенство Италијанските фудбалери во четвртокот се вратија дома, с? уште ламентирајќи околу нивното шокантно исфрлање од Светското првенство, како и за очајното судење што според нив е главната причина за нивната рана елиминација.

Севернокорејците во мрак околу СП

Утрински - 21.06.2002

Подвигот на Јужна Кореја без одглас на северот од Корејскиот полуостров Затворениот Север досега "покри" 24 средби Граѓаните на Северна Кореја останаа во блажена неинформираност за пласманот на Јужна Кореја во четврт-финалето на Светското фудбалско првенство, без вести за грандиозната прослава на ...

Крај на италијанската декаденција

Утрински - 20.06.2002

АНАЛИЗА Осминафиналните нокаут-натпревари на Светското првенство во Јапонија и Јужна Кореја, предизвикаа уште еден земјотрес за фудбалските фанови. Епицентарот овојпат беше на стадионот Даежон на средбата Јужна Кореја -Италија, а настрадаа италијанските навивачи, а нивните миленици "Азурите" се ...

Трапатони не размислува за оставка

Утрински - 20.06.2002

И покрај неуспехот на СП Првиот човек на клупата на Италија, Џовани Трапатони изјави дека нема да се повлече од селекторската функција и покрај тоа што неговата репрезентација беше елиминирана во осминафиналето, од домаќинот Јужна Кореја.

Корејска казна за италијанското "катеначо"

Дневник - 19.06.2002

ФУДБАЛ - 17. СВЕТСКО ПРВЕНСТВО: ЈУЖНА КОРЕЈА - ИТАЛИЈА 2-1 (0-1) Во четврт-финалето Ј. Кореја ќе се сретне со Шпанија Кодомаќинот Јужна Кореја е последниот четврт-финалист на 17. Светско фудбалско првенство, откако со "златниот гол" на Ан Јунг Хван во 117.

Во трилер-натпревар, чао и за Италија

Утрински - 19.06.2002

Ан Јунг-ван со златниот гол во 116 минута и донесе победа на Ј. Кореја против Италија од 2:1 Италијанскиот селектор Џовани Трапатони истакна дека неговата репрезентација немала среќа Ан Јунг-ван со златниот гол во 116 минута и донесе победа на Јужна Кореја во драматичниот осминафинален дуел во ...

Италија поразена од домаќинот Јужна Кореја

А1 - 18.06.2002

Јужна Кореа - нова сензација на фудбалскиот мундијал, златен гол во мрежата на трикратниот светски шампион Италија која ќе им прави друштво на Франција, Аргентина и Уругвај. Италија беше сензационално елиминирана од Јужна Кореја на драматичен начин со златниот гол на фудбалерот на Перуџа Ан Јунг ...

Трапатони најавува неколку промени

Утрински - 18.06.2002

Пред денешниот осминафинален натпревар меѓу Јужна Кореја и Италија Тоти во незавидна положба по голот на Дел Пјеро против Мексико Италија до последен момент нема да ја знае дефинитивната одлука на селекторот Трапатони, околу формацијата со која азурите ќе настапат на денешниот натпревар против Ј.

Италија стравува од Ј. Кореја

Утрински - 17.06.2002

Пред утрешниот последен осминафинален дуел на СП Напаѓачот на Италија, Кристијан Виери, смета дека едниот од сорганизаторите на ова СП, Јужна Кореја, е еден од најнезгодните противници кој "Азурите" можеле да го добијат во осминафиналето.