TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кодот на Да Винчи е литерарен а не политички код

Дневник - 20.05.2006

Подобро би било кога „проблемот“ со „Кодот на Да Винчи“ на Ден Браун би се поставил на друга основа. Дали се работи за вредно уметничко дело или не? Голема врева се крена за романот „Кодот на Да Винчи“ од Ден Браун, а сега и за неговата екранизација.

Многу врева за малку возбуда

Време - 20.05.2006

ПО ДОМАШНАТА ПРЕМИЕРА НА „КОДОТ НА ДА ВИНЧИ“ По големите контроверзии и оспорувања, наспроти светската хистерија и протестите на верниците во некои земји, кај нас премиерната проекција на филмот „Кодот на Да Винчи“ завчеравечер во киното „Милениум“ помина во сосема опуштена, филмска атмосфера, ...

„Ѓаволскиот филм“ не ги одушеви скопјани

Дневник - 20.05.2006

Разочарана сум и филмот не ми ги расколеба моите размислувања за библиската приказна, вели студентката Верица Јосифова Без инциденти и со студен прием од публиката прексиноќа во скопското кино „Милениум“ помина проекцијата на контроверзниот филм „Кодот на Да Винчи“.

„Кодот на Да Винчи“ не ја воодушеви македонската публика

А1 - 19.05.2006

Громогласна тишина го поздрави „Кодот на Да Винчи“ кај нас, еднакво како и на Канската премиера. Молк на публиката, во која изостануваа политичари, бизнис елита. Очигледно беше дека салата беше полна со луѓе љубители на седмата уметност.

Реакции по премиерата на „Кодот на Да Винчи“

Канал5 - 19.05.2006

Што ќе гледа- добар трилер или филмско остварување кое му се заканува на христијанското учење- ваква дилема имаше македонската публика пред премиерното прикажување на „Кодот на Да Винчи“ на Рон Хауард. По проекцијата поделени мислења за филмуваната приказна на писателот Ден Браун.

„Кодот на Да Винчи“ почна со закани и анатеми

Дневник - 19.05.2006

Анонимни закани до дистрибутерот на филмот, обезбедување пред киното „Милениум“, повикот на МПЦ да се бојкотира делото на „ѓаволот“ и распродадени билети за двете проекции, беше атмосферата што се создаде вчера пред македонската премиера на контроверзниот филм „Кодот на Да Винчи“.

Ладен прием на „Кодот на Да Винчи" во Кан

Утрински - 19.05.2006

Најголемото изненадување го приреди претседателот на жирито Вонг Кар Ваи, кој на бината зборуваше кинески Од нашиот известувач Сунчица Уневска КАН - Канскиот фестивал почна токму онака како што се очекуваше (но без најавениот штрајк на полицијата) со огромна фешта во знакот на „Кодот на Да Винчи“, ...

Не го гледајте Кодот на Да Винчи

Вест - 19.05.2006

МПЦ ГИ ПОВИКА ГРАЃАНИТЕ Македонската православна црква апелира до македонските граѓани и верници да не го гледаат филмот Кодот на да Винчи бидејќи сопред Синодот филмот е навреда за личноста на Господ Исус Христос и Пресвета Богородица.

МПЦ: Не одете во кино за „Кодот на Да Винчи“

А1 - 18.05.2006

Не одете во кино. Филмот „Кодот на Да Винчи“ не им се препорачува на верниците. Владиците на МПЦ едногласни - еретичко писмо инспирирано од ѓаволот. „Апел до македонскиот граѓанин и до македонскиот православен верник, пред се, да се воздржи ако сака да го послуша гласот на црквата, да не го гледа ...

„Кодот на Да Винчи“ ги обедини муслиманите и христијаните во Индија

А1 - 18.05.2006

Моќната организација на Индиски исламски свештеници им вети помош на христијанските групи кои најавија протести доколку властите не забранат прикажување на контроверзниот филм „Кодот на Да Винчи“. „Светата книга Куранот го признава Исус како пророк.

Преполни кино сали на светската премиера на филмот Кодот на Да Винчи

Канал5 - 18.05.2006

Кино-благајните во светските метрополи беа преполни, дури и во земји како Филипините, каде доминанира католичкото учење. Кино-благајните во светските метрополи беа преполни, дури и во земји како Филипините, каде доминанира католичкото учење.

МПЦ повика да се бојкотира гледањето на Кодот на Да Винчи

Канал5 - 18.05.2006

МПЦ побара од јавноста да не го гледаат филмот Кодот на Да Винчи. Ставот Светиот синод го соопштува на денот на македонската премиера на делото кое веќе го возбуди христијанскиот свет. Владиците се едногласни дека кодот на Да Винчи пренесува противхристијанска и лажна порака.

Слободата на уметниците во судир со изборот на верниците

Време - 18.05.2006

„КОДОТ“ Е ПРВА ТЕМА И ВО ЦРКОВНИОТ И ВО ПРОФАНИОТ СВЕТ Наташа Бунтеска Карикатурите на пророкот Мухамед, книгата „Сатански стихови“ на Салман Ружди и контроверзниот филм „Кодот на да Винчи“, како и истоимениот роман што му претходеше, му припаѓаат на ист феномен: од аспект на верниците тие ...

"Кодот на Да Винчи" ги навредува верските чувства, вели владиката Петар

Утрински - 18.05.2006

За митрополитот преспанско-пелагониски поканата за специјалната проекција на филмот е провокација "Не е фер да ни се нудат специјални проекции на филмот ‘Кодот на Да Винчи’ за свештенството и монаштвото на Македонската православна црква кога е општопознато дека неговата содржина ги навредува нашите ...

Да Винчи

Дневник - 18.05.2006

Измислија извонреден рецепт - за проблемите да биде виновна само власта, а за успесите да бидат заслужни сите. Па дури и тие што од петни жили се противеле и ја блокирале успешната политика На главниот јунак на Ден Браун му требаа сите негови дипломи и познавања, паметна партнерка, малку среќа и ...

Премиера на филмот Кодот на Да Винчи

Вечер Прес - 18.05.2006

Контроверзниот холивудски филм Кодот на Да Винчи во режија на Рон Хауард снимен по истоимениот бестселер на американскиот писател Ден Браун по синоќештата премиерна во Кан, од денеска ќе почне да се прикажува во кино Милениум во Скопје.

Две третини од Британците веруваат дека Исус Христос и Марија Магдалена имале дете

Вечер Прес - 18.05.2006

Две третини од Британците кои ја прочитале книгата на американскиот писател Ден Браун Кодот на Да Винчи, веруваат дека Исус Христос и Марија Магдалена имале дете, пишува весникот Дејли телеграф повикувајќи се на истражување на јавното мислење.

МПЦ ќе го формулира ставот против филмот „Кодот на да Винчи“

А1 - 17.05.2006

Македонските владици утре на синодската седница ќе го формулираат официјалниот став против прикажувањето на филмот „Кодот на да Винчи“ во Македонија и најверојатно ќе им препорачаат на верниците да го бојкотираат екранизираниот бестселер на Ден Браун.

„Кодот на Да Винчи“ вечерва го отвора Канскиот филмски фестивал

А1 - 17.05.2006

Kонтраверзниот филм „Кодот на Да Винчи“ на режисерот Рон Хауард вечерва ќе го отвори Канскиот филмски фестивал. Овогодинешниот избор ветува комбинација на филмови со политички интриги, сексуални експерименти и големи хитови. Во главната натпреварувачка селекција ќе бидат прикажани 20 филмови со ...

Романот „Кодот на Да Винчи“ постигнува нови рекорди

А1 - 17.05.2006

За помалку од два месеца, возбудливиот трилер на Ден Браун, романот „Кодот на Да Винчи“ е продаден во речиси три милиони примероци во пресрет на светската премиера на истоимениот филм во кој Том Хенкс и Одри Тоту ги имаат главните улоги.

Заедно со цел свет "Кодот на Да Винчи" и во Скопје

Вест - 17.05.2006

Утревечер во киното "Милениум"(20.00 ч.), на ден по премиерата на Канскиот филмски фестивал, во Скопје се одржува премиерата на контоверзниот светски филмски хит "Кодот на Да Винчи". Режисер е Рон Хауард кој го доби оскарот за "Прекрасен ум", а главните улоги ги играат Том Хенкс и Одри Тату.

Дистрибутерот ја кани Црквата, таа не одговара

Време - 17.05.2006

„КОДОТ НА ДА ВИНЧИ“ ЈА БРАНУВА И МАКЕДОНСКАТА ЈАВНОСТ Наташа Бунтеска Филмот „Кодот на Да Винчи“, кој по денешното отворање на Канскиот филмски фестивал од утре се прикажува и во скопското кино „Милениум“, и кај нас наидува на негативни реакции кај претставниците на црквата.

Две третини од Британците веруваат дека Исус Христос и Марија Магдалена имале дете

Канал5 - 17.05.2006

Две третини од Британците кои ја прочитале книгата на американскиот писател Ден Браун Кодот на Да Винчи, веруваат дека Исус Христос и Марија Магдалена имале дете, пишува весникот Дејли телеграф повикувајќи се на истражување на јавното мислење.

Се во знакот на "Кодот на Да ВинЧи"

Утрински - 17.05.2006

Денеска се отвора 59. Кански филмски фестивал Екипата на филмот стигна со возот "Еуростар" на 16 мај па Ќе ги избегне демонстрациите на полицијата закажани за денот на отворањето Сунчица Уневска Почетокот на 59. Кански филмски фестивал целосно е во знакот на "Кодот на Да Винчи".

МПЦ ќе го бојкотира „Кодот на Да Винчи“

Дневник - 17.05.2006

Од „Манаки филм“ предложиле затворена проекција на филмот само за свештениците, но тие одбиле Христијанските верници во Македонија не треба да го гледаат филмот „Кодот на Да Винчи“ бидејќи тој претставува навреда на христијанската вера.

Премиера на филмот Кодот на Да Винчи - од утре и во Македонија

Канал5 - 17.05.2006

Контроверзниот холивудски филм Кодот на Да Винчи во режија на Рон Хауард снимен по истоимениот бестселер на американскиот писател Ден Браун денеска ќе има светска премиера на Канскиот филмски фестивал, а утре ќе почне да се прикажува во кино Милениум во Скопје.

МПЦ се приклуЧува кон пре останатиот христијански блок во светот

Утрински - 17.05.2006

"Кодот на Да Винчи" во Скопје на 18 мај На 18 мај, значи веднаш со светската премиера, дистрибутерот "Манаки филм" во киното "Милениум" го носи моментно најактуелниот и најинтригантен филм во светот "Кодот на Да Винчи", кој само ден пред тоа го отвора Канскиот фестивал.

СИНОДОТ ВО ОБИД ДА ЈА СПРЕЧИ ПРЕМИЕРАТА НА "КОДОТ НА ДА ВИНЧИ"

Вечер Прес - 17.05.2006

Македонските владици утре на синодска седница, само неколку часа пред официјалната светска промоција на филмот "Кодот на Да Винчи", ќе ги повикаат верниците да го бојкотираат екранизираното дело на Ден Браун. Ставот на Македонската Православна Црква, кој најверојатно утре на седницата едногласно ќе ...

Актерите од „Кодот на Да Винчи“ со воз до Кан

А1 - 16.05.2006

Том Хенкс и другите главни актери во контроверзното холивудско остварување „Кодот на Да Винчи“ денеска тргнаа од Лондон со специјален воз со цел да постават светски рекорд во најдолго нон-стоп меѓународно патување. Крајната дестинација на супер брзиот воз Јуростар кој е наречен „Кодот на Да Винчи“ ...

Се продаваат билети за премиерата на "Кодот на Да Винчи"

Вест - 16.05.2006

ВО КИНО МИЛЕНИУМ Од вчера билетите за светската премиера на филмот "Кодот на Да Винчи" се пушени во продажба во киното "Милениум", каде в четврток во 20 ч. е свечената премиера. Слично како и "Последното Христово искушение" и за овој филм, според книгата на Ден Браун, се покрена огромна бура меѓу ...

Билетите за "Кодот на Да Винчи" во продажба

Вечер Прес - 16.05.2006

Од вчера билетите за светската премиера на филмот "Кодот на Да Винчи", во режија на Рон Хауард, се пуштени во продажба во киното "Милениум". Во четврток со свечената премиера, од 20 ч. ќе се прикаже еден од најконтроверзните филмови на сите времиња.

"Кодот на Да Винчи" влегува и во музиката

Вест - 15.05.2006

АМСТЕРДАМ (Ројтерс) - "Кодот на Да Винчи" е златен рудник не само за неговите творци туку и за многу други кои произведуваат сродни артикли како видео игри и водичи кои едвај избегнуваат да го користат полниот наслов на книгата.