TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Барак Обама ги поддржа активностите на НАТО по убиството на двајцата американски советници во Авгани

24 Вести - 26.02.2012

Претседателот на САД Барак Обама ги поддржа мерките на командата на НАТО, преземени за заштита на американските војници во Авганистан по убиството на двајца воени советници на САД во Министерството ...

Седуммина повредени во напад врз американска база во Авганистан

Deutsche Welle - 26.02.2012

Во напад врз база на НАТО во Кундус денеска (26.02) се повредени седуммина американски воени инструктори. Полицијата соопшти дека демонстранти фрлиле експлозив во базата.

Обама ги поддржа активностите на НАТО по убиството на двајцата советници

МРТ - 26.02.2012

Tweet Претседателот на САД Барак Обама ги поддржа мерките на командата на НАТО, преземени за заштита на американските војници во Авганистан по убиството на двајца воени советници на САД во ...

Германија и Франција ги повлекуваат советниците од Авганистан

+инфо - 26.02.2012

Германија и Франција денеска одлучија да ги повлечат своите советници од авганистанските министерства поради безбедносни причини, по вчерашното убиство на двајца американски советници во Кабул.

САД го осудија убиството на воените советници на НАТО во Авганистан

Р.С.Европа - 26.02.2012

САД го осудија убиството на двајцата преставници на НАТО силите во Авганистан, кои загинаа во престрелка во Кабул. Потпаролот на секретарот за одбрана Џорџ Литл ги опиша убиствата како неприфатливи и ...

Барак Обама ги поддржа активностите на НАТО по убиството на американските советници

Press24 - 26.02.2012

Претседателот на САД Барак Обама ги поддржа мерките на командата на НАТО, преземени за заштита на американските војници во Авганистан по убиството на двајца воени советници на САД во Министерството ...

Потрага по осомничениот за убиството на американските офицери во Авганистан

Р.С.Европа - 26.02.2012

Авганистанската полиција е во потрага на еден разузнувачки офицер од земјата кој е осомничен за убиството на двајца американски офицери.

Карзаи повторно повикува на смиреност

Р.С.Европа - 26.02.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го повтори неговиот повик за смиреност, по протестите и немирите поради палењето на Куранот во воена база на НАТО.

Обама ги поддржа активностите на НАТО по убиството на двајцата американски советници

Сител - 26.02.2012

Претседателот на САД Барак Обама ги поддржа мерките на командата на НАТО, преземени за заштита на американските војници во Авганистан по убиството на двајца воени советници на САД во Министерството ...

Двајца загинати во протести во Авганистан

Макфакс - 26.02.2012

Најмалку две лица загинаа во протести во северниот дел на Авганистан поради палењето на Куранот во американска воена база.

Немири на протестите во Авганистан

Р.С.Европа - 26.02.2012

Најмалку еден демонстрант загинал, а седум американски војници се повредени при анти-американските протести во Авганистан, според извештаите.

Нападнат американски конзулат во Авганистан

МКД - 26.02.2012

Седум луѓе загинале, а 50 се ранети во обид да влезат во американскиот конзулат во градот Херат. Уште двајца протестанти се убиени во Кабул, јавува Раша тудеј.

Клинтон-протестите во Авганистан мора да престанат

Р.С.Европа - 26.02.2012

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска дека смртоносните протести во Авганистан ,поради палењето на Куранот мора да престанат. Според неа, САД длабоко жалат за инцидентот.

Германија го повлекува својот персонал од авганистанските институции

Р.С.Европа - 26.02.2012

Германските власти соопштија дека ќе го повлечат својот персонал од авганистанските министерства, поради смртоносните протести во земјата против палењето на Куранот од страна на американските војници.

Германија и Франција ги повлекуваат советниците од Авганистан

МРТ - 26.02.2012

Tweet Германија и Франција денеска одлучија да ги повлечат своите советници од авганистанските министерства поради безбедносни причини, по вчерашното убиство на двајца американски советници во Кабул.

Германските власти ќе го повлечат својот персонал од авганистанските министерства

Sky - 26.02.2012

Властите од Германија соопштија дека ќе го повлечат својот персонал од министерствата во Авганистан, поради смртоносните протести кои се случуваа поради палењето на делови од Куранот од страна на ...

Убиството на воените советници на НАТО во Авганистан осудено од САД

Sky - 26.02.2012

Убиството на двајцата преставници на НАТО силите во Авганистан, кои загинаа во престрелка во Кабул беше остро осудено од властите во Соединетите Американски држави.

НАТО ги повлекува сите советници

Вечер Прес - 26.02.2012

Главниот командант на НАТО силите во Авганистан, генерал Џон Ален најави повлекување на сите вработени во министерствата во Кабул, откако завчера беа убиени двајца американски советници во ...

Нови жртви во протестите против палењето на Коранот

Deutsche Welle - 25.02.2012

Најмалку тројца демонстранти се убиени во обидот да упаднат во седиштето на ОН во Кундуз. Обидот за упад во претставништвото на ОН дојде на петтиот ден од демонстрациите против палењето на Коранот.

Двајца американски советници убиени во Авганистан

24 Вести - 25.02.2012

Вооружен напаѓач денеска уби двајца американски советници во Министерството за внатрешни работи во Кабул, соопштија официјални претставници. Од НАТО потврдија дека се убиени двајца нивни припадници.

НАТО го повлекува својот персонал од авганистанските институции

Телма - 25.02.2012

Главниот командант на НАТО силите во Авганистан, генерал Џон Ален најави повлекување на сите вработени во министерствата во Кабул, по денешното убиството на двајца американски советници во ...

Авганистански муслимани опколија комплекс на ОН во Кундуз

Телма - 25.02.2012

Илјадници Авганистанци го опколија комплексот на ОН во градот Кундуз и се обидуваат да навлезат во зданијата, пренесоа француските меидуми.

Аи: војната во Авганистан создаде 500.000 бегалци

Телма - 25.02.2012

Како резултат на војната во Авганистан, каде силите на САД и НАТО ги продолжуваат операциите против талибанците, денеска повеќе од кога и да било во последните десет години страдаат мирните граѓани, ...

Неофицијално, двајца американски советници убиени во Кабул

Р.С.Европа - 25.02.2012

Западните медиуми, повикувајки се на приватни изјави на официјални авганистански преставници, јавија дека двајца американски советници биле убиени при престрелка во министесртвото за внатрепни работи ...

Двајца припадните на НАТО убиени во Авганистан

Р.С.Европа - 25.02.2012

Двајца преставници на НАТО силите во Авганистан загинале во престрелка во Кабул, денеска, соопштија од Алијансата. Во соопштението се наведува дека првичните извештаи покажуваат оти еден човек пукал ...

Војници на НАТО убиени во авганистанското МВР

Нетпрес - 25.02.2012

Двајца војници на НАТО се убиени во авганистанското министерство за внатрешни работи, јавува “Би-Би-Си“. ИСАФ ја потврди смртта на војниците, но оттаму не сакале да ја откријат националноста на ...

НАТО го повлекува својот персонал од министерствата во Авганистан

Р.С.Европа - 25.02.2012

НАТО ги повлече сите свои членови кои работат во министерствата во авганистанскиот главен град, откако двајца американски офицери беа застрелани во Министерството за внатрешни работи.

Двајца американски советници убиени во Авганистан

Press24 - 25.02.2012

Вооружен напаѓач денеска уби двајца американски советници во Министерството за внатрешни работи во Кабул. Вооружен напаѓач денеска уби двајца американски советници во Министерството за внатрешни ...

Убиени двајца Американци во авганистанско министерство

МКД - 25.02.2012

Снајперист денеска уби двајца американски воени советници во мошне заштитена владина зграда во срцето на Кабул, додека протестите поради палењето на муслиманската света книга во една американска база ...

Воjната вo Авганистан во бегалци претвори 500.000 лица

МРТ - 25.02.2012

Tweet Како резултат на војната во Авганистан, каде силите на САД и НАТО ги продолжуваат операциите против талибанците, денеска повеќе од кога и да било во последните десет години страдаат мирните ...

Двајца американски советници убиени во Авганистан

Сител - 25.02.2012

Вооружен напаѓач денеска уби двајца американски советници во Министерството за внатрешни работи во Кабул, соопштија официјални претставници. Од НАТО потврдија дека се убиени двајца нивни припадници.

НАТО ги повлекува сите советници од министерствата во Авганистан

+инфо - 25.02.2012

Главниот командант на НАТО силите во Авганистан, генерал Џон Ален најави повлекување на сите вработени во министерствата во Кабул, по денешното убиството на двајца американски советници во ...

АИ: Воjната вo Авганистан претвори 500.000 луѓе во бегалци

Алфа - 25.02.2012

Како резултат на војната во Авганистан, каде силите на САД и НАТО ги продолжуваат операциите против талибанците, денеска повеќе од кога и да било во последните десет години страдаат мирните граѓани, ...

Илјадници Авганистанци се обидуваат да упаднат во комплекс на ОН

Алфа - 25.02.2012

Илјадници Авганистанци го опколија комплексот на ОН во градот Кундуз и се обидуваат да навлезат во зданијата, пренесоа француските меидуми.

„Амнести интернешенел“: Секој ден 400 лица го напуштаат својот дом

Курир - 25.02.2012

Во војната во Авганистан денеска повеќе од било кога во последните десет години страдаат мирните граѓани, се тврди во извештај на организацијата „Амнести интернешенел“, цитиран од руските медиуми.

Тројца демонстранти убиени во обид да навлезат во комплекс на ОН во Авганистан

Кајгана - 25.02.2012

Три лица загинаа денес за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите пред комплексот на Обединетине нации во авганистанскиот град Кундуз, во провинцијата Логар, а десетици се повредени, ...

Демонстранти го опколија штабот на ОН во Кундуз

Р.С.Европа - 25.02.2012

Илјадници демонстранти го опколија штабот на ОН во Кундуз и се судрија со полицијата на 5- тиот ден од протестите поради инцидентот со палењето на Коранот во американската база во Баграм.

Во Авганистан продолжуваат протестите поради палењето на Куранот

Р.С.Европа - 25.02.2012

Стотици гневни авганистанци поради инцидентот со палењето на Коранот во американската база во Баграм и денеска 5 ти ден протестираат.

Илјадници Авганистанци опколија комплекс на ОН

+инфо - 25.02.2012

Илјадници Авганистанци го опколија комплексот на ОН во градот Кундуз и се обидуваат да навлезат во зданијата, пренесоа француските меидуми.

Илјадници Авганистанци го опколија комплексот на ОН

Курир - 25.02.2012

Комплексот на ОН во градот Кундуз го опколија илјадници Авганистанци кои се обидуваат да навлезат во зданијата, пренесоа француските медиуми.

Илјадници Авганистанци се обидуваат да упаднат во комплекс на ОН во Кундуз

МРТ - 25.02.2012

Tweet Илјадници Авганистанци го опколија комплексот на ОН во градот Кундуз и се обидуваат да навлезат во зданијата, пренесоа француските медиуми.

Тројца демонстранти убиени во обид да навлезат во комплекс на ОН во Авганистан

Макфакс - 25.02.2012

Три лица загинаа во саботата за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите пред комплексот на Обединетине нации во авганистанскиот град Кундуз, во провинцијата Логар, а десетици се повредени, ...

НАТО ги повлекува сите советници од министерствата во Авганистан

Press24 - 25.02.2012

Главниот командант на НАТО силите во Авганистан, генерал Џон Ален најави повлекување на сите вработени во министерствата во Кабул.

Авганистанци го опколија комплексот на ОН

Sky - 25.02.2012

Илјадници Авганистанци го опколија комплексот на ОН во градот Кундуз, пренесуваат француските медиуми. Протестите во земјата се предизвикани од палењето на примероци на Куранот во американска воена ...

НАТО ги повлекува сите советници од Авганистан

Н.Македонија - 25.02.2012

Главниот командант на НАТО силите во Авганистан, генерал Џон Ален најави повлекување на сите вработени во министерствата во Кабул, по денешното убиството на двајца американски советници во ...

„Амнести интернешенел“: 500.000 Авганистанци се бегалци

Н.Македонија - 25.02.2012

Како резултат на војната во Авганистан, каде што силите на САД и НАТО ги продолжуваат операциите против талибанците, денеска повеќе од кога и да било во последните десет години страдаат мирните ...

Во Авганистан нема македонски жртви

24 Вести - 24.02.2012

Нема повредени македонски мировнци, ниту информации за нападнати македонски работници во Авганистан, откако по палењето на куранот пред три дена, не престануваат напади врз воените бази на ...

Германците времено повлекуваат 50 војници

Утрински - 24.02.2012

Германските војници, стационирани во Талокан, на северот на Авганистан, времено се повлекуваат, бидејќи по американското палење на Куранот во Авганистан, како и во секторот на Германците, расте ...

Обама му се извини на Карзаи за палењето на Куранот

Дневник - 24.02.2012

Американскиот претседател Барак Обама денеска му испрати писмо на претседателот на Авганистан Хамид Карзаи во кое му се извинува за палењето на примерок од Куранот во американската воена база во ...

Германските војници привремено се повлекуваат

Телма - 24.02.2012

Германските војници, стационирани во Талокан, на северот на Авганистан, времено се повлекуваат, бидејќи по американското палење на Куранот во Авганистан, како и во секторот на Германците, расте ...

Германските војници се повлекоа предвреме од база во Авганистан

Deutsche Welle - 24.02.2012

Германските војници се повлекуваат од една од нивните бази во Авганистан порано од планираното поради стравувањето од насилни протести.

Германски војници времено се повлекуваат од северен Авганистан

Дневник - 24.02.2012

Германските војници, стационирани во Талокан, на северот на Авганистан, времено се повлекуваат, бидејќи по американското палење на Куранот во Авганистан, како и во секторот на Германците, расте ...

Амбасадата на САД во Кабул предупредува на можни напади врз западни граѓани

МРТ - 24.02.2012

Tweet Американската Амбасада во Кабул ги предупреди Американците на територијата на Авганистан за можни напади денеска врз западни граѓани по палењето примероци на Коранот.

Крвави демонстрации поради палење на Куранот

+инфо - 24.02.2012

Двајца демонстранти денеска беа застрелани во одделни протести во Кабул поради палењето на примероци на Куранот во воена база на НАТО, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на локалната ...

Помалку шминка, повеќе бурки

Окно - 24.02.2012

Иако денес уживаат многу повеќе права и слободи отколку за време на десетгодишното владење на Талибанците, жените во Авганистан се грижат за својата иднина.

Бундесверот времено се повлекува од Авганистан

МРТ - 24.02.2012

Tweet Германските војници, стационирани во Талокан, на северот на Авганистан, времено се повлекуваат, бидејќи по американското палење на Куранот во Авганистан, како и во секторот на Германците, расте ...

Во Авганистан состојба на готовност

Р.С.Европа - 24.02.2012

Авганистанските безбедносни сили се во состојба на готовност поради очекуваните демонстрации по петочните молитви поради палењето на Куранот во една база на НАТО.

Mожни напади врз странци во Кабул

+инфо - 24.02.2012

Американската Амбасада во Кабул ги предупреди Американците на територијата на Авганистан за можни напади денеска врз западни граѓани по палењето примероци на Коранот.

Во очекување на нови немири во Кабул

Алфа - 24.02.2012

Американската Амбасада во Кабул ги предупреди Американците на територијата на Авганистан за можни напади денеска врз западни граѓани, по палењето примероци на Куранот.

Во Авганистан и деца стануваат бомбаши-самоубијци

+инфо - 24.02.2012

Авганистанската полиција спаси 41 дете на возраст од шест до 11 години за да не станат бомбаши-самоубијци и уапси четворица терористи осомничени за нивна обука, објави „Дејли телеграф“.

Продолжуваат демонстрациите во Авганистан за палењето на Куранот

Р.С.Европа - 24.02.2012

Авганистанците и денеска, четврти ден по ред, протестираат поради палењето на копии од Куранот во НАТО базата во Баграм.

Крвави демонстрации заради палење на Куранот во база на НАТО

Сител - 24.02.2012

Двајца демонстранти денеска беа застрелани во одделни протести во Кабул заради палењето на примероци на Куранот во воена база на НАТО, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на локалната ...

Бундесверот времено се повлекува од Авганистан

Press24 - 24.02.2012

Германските војници, стационирани во Талокан, на северот на Авганистан, времено се повлекуваат, бидејќи по американското палење на Куранот во Авганистан, како и во секторот на Германците, расте ...

Во Авганистан 41 дете спасени од судбина да бидат бомбаши-самоубијци

МРТ - 24.02.2012

Tweet Авганистанската полиција спаси 41 дете на возраст од шест до 11 години за да не станат бомбаши-самоубијци и уапси четворица терористи осомничени за нивна обука, објави Дејли телеграф.

Шест лица загинаа во Авганистан во денешните демонстрации

МРТ - 24.02.2012

Tweet Двјца демонстранти денеска беа застрелани во одделни протести во Кабул заради палењето на примероци на Куранот во воена база на НАТО, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на локалната ...

Демонстрации поради палење на Куранот

Sky - 24.02.2012

Денеска во Кабул во одделни протести беа застрелани двајца демонстранти кои протестираат поради палењето на примероци на Куранот во воената база на НАТО.

Карзаи: Aмерикански офицер го запали Куранот

Дневник - 23.02.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи обвини американски офицер за палењето на Куранот во воената база на НАТО во Баграм, што предизвика насилни протести низ земјата.

Крвави демонстрации во Авганистан

Дневник - 23.02.2012

Најмалку пет лица загинаа, а над 30 се повредени во текот на антиамерикански демонстрации во Авганистан организирани во знак на протест поради завчерашното палење на Kоранот во база на НАТО во ...

Во одмазда за запалениот Куран убиени двајца војници на НАТО

Дневник - 23.02.2012

За време на протестите кои веќе трет ден се одржуваат во Авганистан како одговор на, наводното, палење на Куранот во база на Алијансата, убиени се двајца војници на НАТО.

Македонци во нападната база во Авганистан?

24 Вести - 23.02.2012

Околу 400 демонстранти денеска ја каменуваа норвешката воена база во северноавганистанска провинција Фарјаб, во која има и Македонци.

Обама се извини за палењето на Куранот во Авганистан

Канал5 - 23.02.2012

Со писмо до претседателот Хамид Карзаи Обама му се извини на авганистанскиот народ поради палењето на Куранот во американската база.

Талибанците повикуваат на одмазда за палењето на Куранот

Р.С.Европа - 23.02.2012

Талибанците, по палењето на Куранот во НАТО базата во Баграм, ги повикаа авганистанците да ги убиваат странците. Во дводневните протести ширум Авганистан, поради палењето на исламската света книга, ...

Талибанците ги повикуваат Авганистанците да вршат напади

МРТ - 23.02.2012

Tweet Талибанците ги повикаа Авганистанците да ги напаѓаат странските воени бази и да убиваат западни претставници како одмазда за палењето на Коранот во база на НАТО во таа држава.

Талибаните повикаа да се убиваат странските војници во Авганистан

Макфакс - 23.02.2012

Талибаните во петок повикаа да се убиваат странските војници во Авганистан, откако примероци на Куранот беа запалени во една американска воена база во таа земја. „Со цел заштита на светата книга..

Протестите поради палењето на Куранот во Авганистан продолжуваат

Р.С.Европа - 23.02.2012

Денеска стотици авганистанци ја нападнале со камења американската база во провинцијата Лангман. Овој напад доаѓа по повикот на Талибанците за одмазда за палењето на Куранот во НАТО базата во Баграм.

Амнести: Во Авганистан има половина милион раселени лица

Press24 - 23.02.2012

Околу половина милион Авганистанци останале без своите домови за време на војната и живеат во многу тешки услови во привремени живеалишта во Кабул и други градови поради немарност на Владата и ...

Обама му се извини на Карзаи за палењето на Куранот

МРТ - 23.02.2012

Tweet Американскиот претседател Барак Обама денеска му испрати писмо на претседателот на Авганистан Хамид Карзаи во кое му се извинува за палењето на примерок од Куранот во американската воена база ...

Маж во авганистанска воена униформа уби двајца војници на НАТО

Сител - 23.02.2012

Маж во авганистанска воена униформа уби денеска двајца војници на силите на НАТО во Авганистан, а четворица Авганистанци загинаа во протестите, кој веќе трет ден се одржуваат во земјата поради ...

Амнести: Во Авганистан има половина милион раселени лица

МРТ - 23.02.2012

Tweet Околу половина милион Авганистанци останале без своите домови за време на војната и живеат во многу тешки услови во привремени живеалишта во Кабул и други градови поради немарност на Владата и ...

Обама формално се извини за палењето на Куранот во Авганистан

Р.С.Европа - 23.02.2012

Кабинетот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи соопшти дека американскиот претседател Барак Обама испратил псимо во Кабул во кое формално се извинува за палењето на Куранот во базата на НАТО ...

Карзаи обвини американски офицер за палење на Куранот

Р.С.Европа - 23.02.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи обвини американски офицер за палењето на Куранот во воената база на НАТО во Баграм, што предизвика насилни протести низ земјата.

Нови шест жртви во денешните протести во Авганистан

МРТ - 23.02.2012

Tweet Шест лица загинаа во денешните протести во Авганистан против сквернавањето на Куранот во базата на силите на НАТО во Баграм.

Обама му се извини на Карзаи за палење на куранот

Макфакс - 23.02.2012

Американскиот претседател Барак Обама му упати денеска писмо на претседателот на Авганистан, Хамид Карзаи во кое му се извинува за палење на Куранот во американска воена база во Авганистан, објави ...

Униформирано лице уби двајца војници на НАТО

Курир - 23.02.2012

Двајца војници на НАТО во Авганистан денеска беа убиени од страна на маж облечен во авганистанска воена униформа. Исто така, четворица Авганистанци загинаа во протестите, кој веќе трет ден се ...

Обама му се извини на Карзаи за палењето на Куранот

Сител - 23.02.2012

Американскиот претседател Барак Обама денеска му испрати писмо на претседателот на Авганистан Хамид Карзаи во кое му се извинува за палењето на примерок од Куранот во американската воена база во ...

Маж во авганистанска воена униформа уби двајца војници на НАТО

МРТ - 23.02.2012

Tweet Маж во авганистанска воена униформа уби денеска двајца војници на силите на НАТО во Авганистан, а четворица Авганистанци загинаа во протестите, кој веќе трет ден се одржуваат во земјата поради ...

Талибаните повикаа да се убиваат странските војници во Авганистан

Кајгана - 23.02.2012

Талибаните во петок повикаа да се убиваат странските војници во Авганистан, откако примероци на Куранот беа запалени во една американска воена база во таа земја.

Обама се извини за палењето на Куранот

Курир - 23.02.2012

Американскиот претседател Барак Обама денеска му испрати писмо на претседателот на Авганистан Хамид Карзаи во кое му се извинува за палењето на примерок од Куранот во американската воена база во ...

Обама му се извини на Карзаи за палењето на Куранот

+инфо - 23.02.2012

Американскиот претседател Барак Обама денеска му испрати писмо на претседателот на Авганистан Хамид Карзаи во кое му се извинува за палењето на примерок од Куранот во американската воена база во ...

Обама се извини за палењето на Куранот во Авганистан

Sky - 23.02.2012

Американскиот претседател Барак Обама упати писмо до претседателот Хамид Карзаи со извинување за авганистанскиот народ поради палењето на Куранот во американската база.

Двајца војници на НАТО убиени во Авганистан

Sky - 23.02.2012

Од страна на еден авганистански војник во источен Авганистан биле убиени двајца војници на НАТО. Инцидентот се случил кај местото Нангахар кога во американската база двајца демонстранти отвориле оган.

Нападната база во Авганистан во која имало и Македонски државјани

Sky - 23.02.2012

Во северноавганистанската провинција Фарјаб денеска околу 400 демонстранти ја нападанаа норвешката воена база, во која има и Македонци.

Шест мртви во демонстрациите против палењето на Коранот

Н.Македонија - 23.02.2012

Најмалку шест лица се убиени, а десетици други се ранети во дводневните протести против палењето примероци од Коранот во американска воздухопловна база во Авганистан Едно лице било убиено во Кабул, ...

Обама се извини за палење на куранот

Н.Македонија - 23.02.2012

Американскиот претседател Барак Обама му упати денеска писмо на претседателот на Авганистан, Хамид Карзаи во кое му се извинува за палење на Куранот во американска воена база во Авганистан, објави ...

Крвави Демонстрации во Кабул - горат згради во кои живеат странци

Телма - 22.02.2012

Демонстранти во Кабул запалија дел од станбен комплекс, користен од странски работници, на вториот ден од нередите кои избија по палењето на копија од Куранот во база на НАТО.

Албанскиот војник убиен по расправа со авганистански полицајци

Дневник - 22.02.2012

Вооружениот напад кај Кандахар, во кој беше убиен еден албански војник, а друг тешко ранет, бил последица на претходна расправија меѓу нив и авганистански полицајци.

Протести за палењето на Коранот го запалија и Кабул

Утрински - 22.02.2012

Демонстрантите во Кабул извикуваа „Смрт за Америка!“ и фрлаа камења кон кампот Феникс, главната американска база во градот БАГРАМ - Најмалку пет лица се убиени, а 20 повредени во Авганистан додека ...

Протести во Авганистан поради палењето на Куранот

Канал5 - 22.02.2012

Најмалку шестмина загинаа, а 30-ина се повредени во анти американските протести што втор ден се шират во Авганистан, поради наводното палење на Куранот од страна на американски војници.

Американци се извинија за сквернавење на Коранот

Утрински - 22.02.2012

Американски командант на силите на НАТО во Авганистан се извини поради информациите дека странски сили „несоодветно располагале“ со копии од Коранот.

Анти-американски демонстрации во Кабул

Deutsche Welle - 22.02.2012

Учесници на анти-американски демонстрации денеска во Кабул се обидуваат да стигнат до центарот на градот, притоа палејќи автомобили и напаѓајќи продавници. Полицијата го блокира центарот на Кабул.

(ФОТО) Крвави протести во Авганистан поради палење на Куранот

Дневник - 22.02.2012

Во насилните демонстрации до кои дојде во Кабул поради наводно палење на Куранот во база на НАТО, едно лице загина, а повеќе од 20 се ранети, јавуваат светски агенции.

Авганистански официјални лица разговараат со талибанци во Пакистан

МРТ - 22.02.2012

Tweet Шефот на покраинскиот мировен совет во Кандахар, главно упориште на талибанците, соопшти дека авганистански официјални лица разговараат со талибанци во Пакистан што може да биде знак дека ...

Втор ден на протести заради палење на Коранот

Глас на Америка - 22.02.2012

Стотици Авганистанци се судрија со полицијата и безбедносните сили втор ден по ред, во протести како реакција на некоректно постапување на НАТО трупите со копии на Коранот.

Нови протести во Авганистан

Р.С.Европа - 22.02.2012

Нови протести се случуваат пред база на НАТО во Авганистан откако во објектот беа пронајдени запалени книги на Куранот, најсветата книга на Исламот.

Расте бројката на загинати на протестите во Авганистан

Р.С.Европа - 22.02.2012

Авганистанското министерство за внатрешни работи соопшти дека најмалку седум лица загинале во судирите меѓу безбедносните сили и демонстрантите, кои протестираат против случајното палење на копии од ...

Карзаи повика на смиреност по протестите во Авганистан

Р.С.Европа - 22.02.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи повика на смиреност по судирите меѓу безбедносните сили и демонстрантите, кои протестираат против случајното палење на копии од Куранот во базата на НАТО во ...

Авганистански официјални лица разговараат со талибанци во Пакистан

Алфа - 22.02.2012

Шефот на покраинскиот мировен совет во Кандахар, главно упориште на талибанците, соопшти дека авганистански официјални лица разговараат со талибанци во Пакистан што може да биде знак дека Исламабад ...

Авганистански официјални лица разговараат со талибанци во Пакистан

Press24 - 22.02.2012

Шефот на мировниот совет на Кандахар, Ата Мохамад Ахмади изјави дека авганистански официјални лица „извесно време“ имаат средби со талибански наредник во југозападниот град Квета каде постојат ...

Убиени најмалку пет демонстранти во Авганистан

Р.С.Европа - 22.02.2012

Најмалку пет лица загиналe, кога авганистанските сили пукале врз демонстрантите кои протестираат поради случајното палење на копии од Куранот во базата на НАТО во Баграм.

Престрелки и повредени на демонстрациите во Авганистан

Р.С.Европа - 22.02.2012

Најмалку еден демонстрант загинал во авганистанскиот град Џалалабад, а над 10-мина биле повредени кога авганистанските сили пукале врз демонстрантите кои протестираат поради случајното палење на ...

Авганистански демонстранти запалија дел од станбен комплекс

Press24 - 22.02.2012

Пожарот уништил дел од пансионот во комплексот Грин Вилиџ, каде што живеат и работат 1.500 претежно странски работници. Демонстранти во Кабул запалија дел од станбен комплекс, користен од странски ...

Авганистански демонстранти запалија дел од станбениот комплекс за странци

МРТ - 22.02.2012

Tweet Демонстранти во Кабул запалија дел од станбен комплекс, користен од странски работници, на вториот ден од нередите кои избија по палењето на копија од Куранот во база на НАТО.

Авганистан: При демонстрации едно лице загина, а над 20 се повредени

Курир - 22.02.2012

Западните медиуми, повикувајќи се на извори од болницата јавуваат дека во Авганистан, поточно Кабул едно лице загинало, а 20 се тешко повредени и дел од нив се во критична состојба.

Петмина загинати во антиамерикански протести во Авганистан

МРТ - 22.02.2012

Tweet Најмалку пет лица загинаа, а над 30 се повредени за време на антиамерикански демонстрации во Авганистан организирани во знак на протест поради вчерашното палење на Коранот во база на НАТО во ...

Еден загинат и над 20 повредени во антиамерикански демонстрации во Авганистан

МРТ - 22.02.2012

Tweet Еден загинат и над 20 ранети е билансот од протестите во Кабул против палење на Коранот во НАТО база, јавуваат западни медиуми повикувајќи се на извори во болниците во Кабул.

Петмина загинати во антиамерикански протести во Авганистан

Press24 - 22.02.2012

Најмалку пет лица загинаа, а над 30 се повредени за време на антиамерикански демонстрации во Авганистан организирани во знак на протест поради вчерашното палење на Коранот во база на НАТО во земјата.

Петмина загинати во антиамерикански протести во Авганистан

Алфа - 22.02.2012

Најмалку пет луѓе загинаа, а над 30 се повредени за време на антиамериканските демонстрации во Авганистан организирани поради вчерашното палење на Куранот во база на НАТО во земјата.

Карзаи и талибанците на заедничка маса?

Вечер Прес - 22.02.2012

Претседателот Хамид Карзаи го повика и соседен Пакистан, по десетгодишната војна, да ги помогне мировните настојувања на Авганистан Со цел да бидат исполнети задачите на мировниот процес, упатувам ...

Најмалку 5 лица ги загубија животите во протестите во Авганистан

Sky - 22.02.2012

Поради случајното палење на куранот во воената база на НАТО во Баграм, најмалку 5 лица ги загубија животите кога авганистанските сили пукале врз демонстрантите кои протестирале.

Авганистанскиот претседател повика на смиреност по протестите

Sky - 22.02.2012

Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи по судирите помеѓу безбедносните сили и демонстрантите, кои протестираат против палењето на копии од Куранот во базата на НАТО во Баграм повика на смиреност.

Нереди во Авганистан- американски војници го запалија Куранот

Канал5 - 21.02.2012

Околу две илјади разгневени Авганистанци со молотови коктели и камења, ја нападнаа најголемата американска воена база во Авганистан, огорчени од сознанијата дека НАТО војници синоќа го запалиле ...

Авганистанската полиција спаси 41 дете од канџите на терористите

Дневник - 21.02.2012

Полицијата во Авганистан од судбината да станат бомбаши-самоубијци спаси 41 дете, кои терористите имале намера тајно да ги пренесат преку планините во Пакистан, соопшти вчера авганистанската влада.

Американска база во Авганистан нападната поради палење на Куранот

Дневник - 21.02.2012

Камења и молотови коктели околу 2.000 авганистански демонстранти фрлаа врз најголемата американска база во Авганистан, како реакција на извештаите дека војници на НАТО запалиле примероци на Куранот.

Карзаи ги повика на директни преговори талибанците

Р.С.Европа - 21.02.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска ги повика талибанските лидери на директни преговори со властите од земјата. Тој воедно го повика и Пакистан да помогне во преговорите.

Карзаи ги повика талибаните на директни преговори

Макфакс - 21.02.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги повика денеска талибаните директно да преговараат со неговата влада, барајќи истовремено од Пакистан да ги поддржи мировните преговори во Авганистан.

Карзаи го покани Талибан на директни разговори

Глас на Америка - 21.02.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го покани талибанското раководство на директни разговори со неговата влада, со барање од Пакистан да ги „поддржи и овозможи“ преговорите со крајна цел ставање ...

Панета им се извини на Авганистанците поради палењето на Куранот

+инфо - 21.02.2012

Американскиот министер за одбрана Лион Панета им се извини денеска на Авганистанците, откако се прошири веста дека американски војници несоодветно се однесувале кон исламска религиозна литература, ...

Двајца албански војници загинаа во Авганистан

Р.С.Европа - 21.02.2012

Двајца албански војници од составот на меѓународните сили во Авганистан биле убиени вчера, откако авганистански полицајци отвориле оган врз нив, соопшти албанското министерство за одбрана.

Извинување поради наводни злоупотреби на Куранот

Р.С.Европа - 21.02.2012

Командантот на меѓународните сили во Авганистан, американскиот генерал Џон Ален се извини во врска со новите наводи дека странски трупи злоупотребиле исламски верски материјали, вклучувајќи го и ...

Протести во Авганистан поради палењето на Куранот

Макфакс - 21.02.2012

Речиси две илјади Авганистанци протестираа пред американската воена база во нивната земја во вторникот по информациите дека странските војници палеле примероци од муслиманската света книга Куранот и ...

Протести пред базата на САД во Авганистан поради палење на Куранот

Сител - 21.02.2012

Околу 2.000 авганистански демонстранти, огорчени поради извештаите дека војниците на НАТО запалиле примероци на Куранот, фрлаа денеска камења и молотови коктели врз најголемата американска база во ...

Протести пред базата на САД во Авганистан поради палење на Куранот

МРТ - 21.02.2012

Tweet Околу 2.000 авганистански демонстранти, огорчени поради извештаите дека војниците на НАТО запалиле примероци на Куранот, фрлаа денеска камења и молотови коктели врз најголемата американска база ...

Масовни протести во Авганистан

Алфа - 21.02.2012

Околу 2000 луѓе протестираат пред главната база на американските сили во Баграм, бесни поради гласините дека странски војници го запалиле Коранот.

Авганистанските власти секојдневно преговараат со талибанците

Р.С.Европа - 21.02.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека властите секојдневно преку посредници преговараат со талибанците за ставање крај на конфликтот во земјата.

Протести во Авганистан поради палењето на Куранот

Кајгана - 21.02.2012

Речиси две илјади Авганистанци протестираа пред американската воена база во нивната земја во вторникот по информациите дека странските војници палеле примероци од муслиманската света книга Куранот и ...

Спасени 41 дете од логор за камикази

Вечер Прес - 21.02.2012

Полицијата во Авганистан од судбината да станат бомбаши-самоубијци спаси 41 дете, кои терористите имале намера тајно да ги пренесат преку планините во Пакистан, соопшти авганистанската влада.

Протести во Авганистан поради палење на Куранот

Н.Македонија - 21.02.2012

Околу 2.000 авганистански демонстранти, огорчени поради извештаите дека војниците на НАТО запалиле примероци на Куранот, фрлаа денеска камења и молотови коктели врз најголемата американска база во ...

Деца умираат во Авганистан од студ

Телма - 20.02.2012

Повеќе од 40 луѓе воглавно деца, ги загубија животите до последици на студен бран во Авганистан, соопшти денеска авганистанското Министерство за здравство.

Во Авганистан убиени двајца војници од Албанија

Телма - 20.02.2012

Албанското Министерство за одбрана денеска соопшти дека авганистанската полиција отворила оган врз авганистански и други странски војници во јужниот дел на земјата, од кој загинале двајца албански ...

Над 40 починати од студ во Авганистан

Р.С.Европа - 20.02.2012

Портпаролот на авганистанското министерство за здравство Гулам Саки Каргар изјави дека изјави дека како последица на студот во земјата живото го загубиле 41 лице. Меѓу нив има и неколку деца.

Во Авганистан повеќе од 40 жртви на студениот бран

Алфа - 20.02.2012

Повеќе од 40 луѓе воглавно деца, ги загубија животите како последица на студениот бран во Авганистан, соопшти денеска авганистанското Министерство за здравство.

Студениот бран во Авганистан однесе повеќе од 40 жртви

Курир - 20.02.2012

Авганистанското Министерство за здравство соопшти денеска дека повеќе од 40 луѓе, повеќето деца, ги загубија своите животи како последица од студениот бран во Авганистан.

Тројца италијански војници загинаа во Авганистан

Р.С.Европа - 20.02.2012

Италијанското министерство за одбрана соопшти дека тројца италијански војници во мисијата на НАТО во Авганистан загинале откако нивниот џип се превртел преку мост во река во Херат.

Авганистан подготвен за жена претседател?

Р.С.Европа - 20.02.2012

Проминетна авганистанска политичарка најави дека можеби ќе се кандидира на претседателските избори кои ќе се одржат за две години.

Аваганистанската полиција спаси 41 дете од канџите на терористите

Сител - 20.02.2012

Полицијата во Авганистан од судбината да станат бомбаши-самоубијци спаси 41 дете, кои теротистите имале намера тајно да ги пренесат преку планините во Пакистан, соопшти денеска авганистанската влада.

Во Авганистан повеќе од 40 жртви на студениот бран

МРТ - 20.02.2012

Tweet Повеќе од 40 луѓе воглавно деца, ги загубија животите до последици на студен бран во Авганистан, соопшти денеска авганистанското Министерство за здравство.

Аваганистанската полиција спаси 41 дете од канџите на терористите

МРТ - 20.02.2012

Tweet Полицијата во Авганистан од судбината да станат бомбаши-самоубијци спаси 41 дете, кои теротистите имале намера тајно да ги пренесат преку планините во Пакистан, соопшти денеска авганистанската ...

Во Авганистан повеќе од 40 жртви на студениот бран

Сител - 20.02.2012

Повеќе од 40 луѓе воглавно деца, ги загубија животите до последици на студен бран во Авганистан, соопшти денеска авганистанското Министерство за здравство.

Студот во Авганистан однесе над 40 животи

Sky - 20.02.2012

Во Авганистан како последица на студот и ниските температури животот го загубиле 41 лице. Овие информации беа соопштени од страна на Гулам Саки Каргар, портпарол на авганистанското министерство за ...

Убиени двајца албански војници во Авганистан

Н.Македонија - 20.02.2012

Авганистанската полиција отворила оган врз авганистански и други странски војници во јужниот дел на земјата, од кој загинале двајца албански војници, пренесоа американски медиуми Ова се првите жртви, ...