TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НСДП: Договорот е шанса да се порази диктатурата на Груевски

Фокус - 16.07.2015

„Ние не веруваме дека за толку кратко време Груевски може да се трансформира од тиранин во демократ. Во секој случај, овој договор заслужува да му се даде шанса.“ -Постигнатиот договор за надминување на политичката криза може да биде добра шанса и ...

Заев: Договорот значи фер и демократски избори по долго време

Фокус - 16.07.2015

Вака обезвластен Груевски, со преодна Влада, разбудени граѓани, охрабрени, ќе се случи најсилниот пораз на ВМРО-ДПМНЕ во новата македонска историја, порача лидерот на СДСМ. Преговарачкиот процес за излез од кризата донесе документ којшто со ...

Договорот почнува да се реализира

Телма - 16.07.2015

Од вчера, работни групи на потписниците на Протоколот од Пржино почнаа да работат на имплементација на договореното. Треба да завршат до 31 јули. Од СДСМ потврдуваат дека се дефинираат законските и персоналните решенија во Државната изборна ...

НСДП: Изборот на специјалниот обвинител тест за одржливоста на Договорот

+инфо - 16.07.2015

Првиот и најсериозен тест за одржливоста договорот од Пржино ќе го има на 15 септември 2015 година, кога ќе треба да се избере т.н. Специјален обвинител, кој треба да ги процесира кривичните пријави против Никола Груевски и криминалната група околу ...

НСДП: Постигнатиот договор – шанса да се порази диктатурата на Груевски

А1 On - 16.07.2015

„Постигнатиот договор за надминување на политичката криза може да биде добра шанса и моќно оружје во рацете на демократски определените и слободољубиви граѓани за доаѓање до конечната цел – слободни и фер избори, на кои треба да се порази ...

НСДП: Договорот за излез од политичката криза заслужува шанса

Кирилица - 16.07.2015

Постигнатиот договор за надминување на политичката криза може да биде добра шанса и моќно оружје во рацете на демократски определените и слободољубиви граѓани за доаѓање до конечната цел – слободни и фер избори, на кои треба да се порази диктатурата ...

НСДП: За толку кратко време, Груевски не може од тиранин да се претвори во демократ

Кумановски м. - 16.07.2015

Постигнатиот договор за надминување на политичката криза може да биде добра шанса и моќно оружје во рацете на демократски определените и слободољубиви граѓани за доаѓање до конечната цел – слободни и фер избори, на кои треба да се порази диктатурата ...

НСДП: Ако договорот се почитува, шансите за фер избори се колку-толку реални

Sky - 16.07.2015

Постигнатиот договор за надминување на политичката криза може да биде добра шанса и моќно оружје во рацете на демократски определените и слободољубиви граѓани за доаѓање до конечната цел – слободни и фер избори, на кои треба да се порази диктатурата ...

Тешко со Договорот, потешко без него!

Призма - 15.07.2015

Добро е што лидерската четворка постигна договор, но најважното прашање е дали има искрена политичка волја тој доследно да се спроведе, односно дали неговата процедурална легитимност ќе води кон достигнување легитимни вредности, укажуваат ...

Партиски реакции за договорот на надминување на политичката криза

Канал5 - 15.07.2015

Политичките партии во Македонија преку соопштенија до јавноста го поздравуваат постигнатиот договор помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, за надминување на политичката криза во ...

Партиски реакции за договорот на надминување на политичката криза

Алсат-М - 15.07.2015

Политичките партии во Македонија преку соопштенија до јавноста го поздравуваат постигнатиот договор помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, за надминување на политичката криза во ...

ДОМ: Спроведувањето на Договорот ќе сопре редица негативни процеси

+инфо - 15.07.2015

ДОМ го поздравува договорот за разрешување на политичката криза во Македонија и го смета за основа за демократизација на земјата „Договорот содржи повеќе елементи за политичка кохабитација и споделена одговорност во транзициониот период: преодна ...

ДОМ: Договорот е постигнат, ама да не се заборави екологијата!

МКД - 15.07.2015

ДОМ го поздравува договорот за разрешување на политичката криза во Македонија и го смета за основа за демократизација на земјата. „Договорот содржи повеќе елементи за политичка кохабитација и споделена одговорност во транзицискиот период: преодна ...

ДС: Политичка одговорност за генераторите на кризата

Нова ТВ - 15.07.2015

Демократскиот сојуз, договорот помеѓу четирите партии (ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА), го оценува како значаен компромис за демократска и европска Македонија. Оттаму велат, тие активно ќе се вклучат во неговата имплементација, при што ќе бараат за ...

Демократски сојуз: Направен е компромис за иднината на Македонија

МКД - 15.07.2015

Демократскиот сојуз, договорот помеѓу четирите партии ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА го оценува како значаен компромис за демократска и европска Македонија. Најавуваат активно вклучување во негова имплементација, при што ќе бара за политичката криза ...

ДС: Договорот е значаен компромис за демократска и европска Македонијa

Кирилица - 15.07.2015

Демократскиот сојуз, договорот помеѓу четирите партии го оценува како значаен компромис за демократска и европска Македонијa и најавува дека активно ќе се вклучи во неговата имплементација, при што ќе бара за политичката криза да расправа и ...

ДС: Компромис за иднината на Македонија

А1 On - 15.07.2015

„Демократскиот сојуз, договорот помеѓу четирите партии (ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА), го оценува како значаен компромис за демократска и европска Македонија. Демократскиот сојуз активно ќе се вклучи во неговата имплементација, при што ќе бара за ...

СДСМ: Еве ги отстапките на Груевски и зошто се премисли (Одговори на новинарски прашања - Видео)

Кирилица - 15.07.2015

По прес конференцијата на која лидерот на СДСМ Зран Заев изрази задоволство од постигнатиот договор за излез од политичката криза, тој одгораше на новинарски прашања, чиј транскрипт ви го пренесуваме во целост: Дали ќе продолжите со објавување на ...

ДС: Ќе бараме политичка одговорност за генераторот на кризата

+инфо - 15.07.2015

Демократскиот сојуз, договорот помеѓу четирите партии го оценува како значаен компромис за демократска и европска Македонијa и најавува дека активно ќе се вклучи во неговата имплементација, при што ќе бара за политичката криза да расправа и ...

ДС: Договорот е компромис за демократска и европска Македонија

Телеграф - 15.07.2015

Од Демократскиот сојуз додаваат дека веруваат дека со овој договор се отвораат можности за фер и демократски политички натпревар и победа на граѓаните Партијата на Павле Трајанов, Демократскиот сојуз, која е дел од владејачката коалиција го оценува ...

ДОМ: Договорот е основа за демократизација на земјата

А1 On - 15.07.2015

„ДОМ го поздравува договорот за разрешување на политичката криза во Македонија и го смета за основа за демократизација на земјата. Договорот содржи повеќе елементи за политичка кохабитација и споделена одговорност во транзициониот период: преодна ...

ДОМ: Договорот е основа за демократизација на земјата

Кирилица - 15.07.2015

Од Демократска обнова на Македонија(ДОМ) го поздравуваат договорот за разрешување на политичката криза во Македонија и го смета за основа за демократизација на земјата. „Договорот содржи повеќе елементи за политичка кохабитација и споделена ...

Партиски реакции на помалите партии за договорот

Р.С.Европа - 15.07.2015

Политичките партии во Македонија преку соопштенија до јавноста го поздравуваат постигнатиот договор надминување на политичката криза во земјава. Демократскиот сојуз, договорот помеѓу четирите партии (ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА), го оценува како ...

ДС: Политичка и друг вид одговорност да понесат генераторите на кризата

Репортер - 15.07.2015

Демократскиот сојуз, договорот помеѓу четирите партии (ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА), го оценува како значаен компромис за демократска и европска Македонија. Демократскиот сојуз активно ќе се вклучи во неговата имплементација, при што ќе бара за ...

Заев: За „бомбите“ сега ќе се грижи новиот јавен обвинител (ВИДЕО)

МКД - 15.07.2015

Претседателот на СДСМ по изјавата по повод постигнувањето договор со посредство на еврокомесарот Хан рече дека новиот јавен обвинител, со целосни, автономни овластувања ќе ги добие материјалите, аудиоснимките од прислушуваните разговори, кои ќе ...

Одговорите на Заев на новинарски прашања: Еве ги отстапките на Груевски и зошто се премисли (ВИДЕО)

+инфо - 15.07.2015

Прашањата и одговорите по синоќешната прес-конференција на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ги пренесуваме интегрално: Новиот јавен обвинител, со целосни, автономни овластувања ќе ги добие материјалите, кадешто на транспарентен начин, во име на ...

ДОМ го поздрави Договорот за решавање на политичката криза

Телеграф - 15.07.2015

ДОМ бара во овој транзициски период да запре сечењето на дрвја по градовите и по планините и да се донесе закон за зеленило со консензус ДОМ го поздрави Договорот за разрешување на политичката криза во Македонија и го смета за основа за ...

Партиски реакции за договорот на надминување на политичката криза

Вечер Прес - 15.07.2015

Политичките партии во Македонија преку соопштенија до јавноста го поздравуваат постигнатиот договор помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, за надминување на политичката криза во ...

(ВИДЕО) Одговорите на Заев на новинарски прашање: Еве ги отстапките на Груевски и зошто се премисли

Бриф - 15.07.2015

Прашањата и одговорите по синоќешната прес-конференција на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ги пренесуваме интегрално: Дали ќе продолжите со објавување на материјалите? Новиот јавен обвинител, со целосни, автономни овластувања ќе ги добие материјалите, ...

ДС: Политичка и друг вид одговорност да понесат генераторите на кризата

Локално - 15.07.2015

Демократскиот сојуз, договорот помеѓу четирите партии (ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА), го оценува како значаен компромис за демократска и европска Македонија. Демократскиот сојуз активно ќе се вклучи во неговата имплементација, при што ќе бара за ...

ДОМ: Договорот е широка политичка рамка, но очекуваме дека при нејзиното спроведување ќе сопрат редица негативни ...

Локално - 15.07.2015

ДОМ го поздравува договорот за разрешување на политичката криза во Македонија и го смета за основа за демократизација на земјата. Договорот содржи повеќе елементи за политичка кохабитација и споделена одговорност во транзициониот период: преодна ...

Компромис за иднината на Македонија

Sky - 15.07.2015

Демократскиот сојуз, договорот помеѓу четирите партии (ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА), го оценува како значаен компромис за демократска и европска Македонија. Демократскиот сојуз активно ќе се вклучи во неговата имплементација, при што ќе бара за ...

Еве ги отстапките на Груевски и зошто се премисли

Sky - 15.07.2015

Одговори на новинарски прашања на Зоран Заев, Претседател на СДСМ дадени на утринската прес конференција: П1: Дали ќе продолжите со објавување на материјалите? Новиот јавен обвинител, со целосни, автономни овластувања ќе ги добие материјалите, ...

Сите одговори на Заев за оставката на Груевски и договорот со Хан

Локално - 15.07.2015

П1: Дали ќе продолжите со објавување на материјалите? Новиот јавен обвинител, со целосни, автономни овластувања ќе ги добие материјалите, кадешто на транспарентен начин, во име на вистината за Македонија треба да бидат процесирани.

(ВИДЕО) Одговорите на Заев на новинарски прашање: Еве ги отстапките на Груевски и зошто се премисли

Либертас - 15.07.2015

Прашањата и одговорите по синоќешната прес-конференција на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ги пренесуваме интегрално: Дали ќе продолжите со објавување на материјалите? Новиот јавен обвинител, со целосни, автономни овластувања ќе ги добие материјалите, ...

ДС: Политичка одговорност за генераторите на кризата

Либертас - 15.07.2015

Демократскиот сојуз, договорот помеѓу четирите партии (ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА), го оценува како значаен компромис за демократска и европска Македонија. Оттаму велат, тие активно ќе се вклучат во неговата имплементација, при што ќе бараат за ...