TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буџетот стокмен- фокусот на капиталните инвестиции

Курир - 23.09.2016

Редовни плати во администрацијата и повисоки пензии, социјални трансфери, субвенции, зголемување на вработеноста, раст на извозот и на увозот, динамизирање на економската активност, рекордно ниво на капитални инвестиции.

Редовни плати, повисоки пензии, субвенции - фокусот на капиталните инвестиции

Press24 - 23.09.2016

Редовни плати во администрацијата и повисоки пензии, социјални трансфери, субвенции, зголемување на вработеноста, раст на извозот и на увозот, динамизирање на економската активност, рекордно ниво на капитални инвестиции.

Буџетот скроен - Фокусот ставен на капитални инвестиции

Пулс24 - 23.09.2016

Редовни плати во администрацијата и повисоки пензии, социјални трансфери, субвенции, зголемување на вработеноста, раст на извозот и на увозот, динамизирање на економската активност, рекордно ниво на капитални инвестиции.

Буџетот стокмен, фокусот на капиталните инвестиции

Lider - 23.09.2016

Редовни плати во администрацијата и повисоки пензии, социјални трансфери, субвенции, зголемување на вработеноста, раст на извозот и на увозот, динамизирање на економската активност, рекордно ниво на капитални инвестиции.

Буџетот е скроен со стари ветувања и со нови задолжувања

+инфо - 22.09.2016

Zа сервисирање на јавниот долг во 2017 година ќе се потрошат 8,2 милијарди денари, пари доволни да се изградат четири клинички центри. Буџетот не е развоен и служи само за покривање на тековните трошоци, во кои има нереално зголемување на пензиите и ...

Финансирањето преку еврообврзница ќе биде многу поскапо од задолжувањето на домашниот пазар

Фактор - 21.09.2016

Новиот Буџет за 2017 година стигна во Собрание. Владата одлучи до распуштање на Собранието на 12-октмоври, пред закажаните избори, да донесе редовен Буџет. Дел од економистите сметаат дека на секој Буџет треба да му претходи дебата особено со ...

Како е проектиран буџетот за 2017 година?

Тера - 21.09.2016

Повеќе пари за капитални инвестиции, но и за плати и надоместоци на буџетарите. Со Буџетот за 2017, Владата на хартија проектираше уште една оптимистичка година. Економски раст од 3% и намалување на буџетскиот дефицит во однос на сегашниот, ...

Две третини буџет за социјала и плати, ронки за инвестициите!

Фактор - 21.09.2016

Повеќе пари за капитални инвестиции, но и за плати и надоместоци на буџетарите. Со Буџетот за 2017, Владата на хартија проектираше уште една оптимистичка година. Економски раст од 3% и намалување на буџетскиот дефицит во однос на сегашниот, ...

Буџет од 3,3 милијарди евра во цајтнот

Призма - 20.09.2016

Според предлогот на власта, што пред јавноста го претстави министерот за финансии Кирил Миноски, Владата догодина планира да потроши вкупно 3,35 милијарди евра што е за 175 милиони евра, односно 5,5%, повеќе отколку годинава.

Предлог-буџетот за 2017 година одобрен од Владата и доставен до Собранието

Сакам да кажам - 20.09.2016

Владата на вчерашната седница го одобри предлог-буџетот за 2017 година и денеска тој беше доставен до Собранието. Како што информираше министерот за финансии, Кирил Миноски, буџетот за 2017 година е работен врз основа на проекција за пораст на ...

Владата го усвои предлог буџетот за 2017

Канал5 - 20.09.2016

Владата го усвои предлог буџетот за 2017-та година тежок 3 милијарди евра. Министерот за финансии Кирил Миновски проектира раст на економијата од 3 проценти. Предвидено е увозот да забележи раст од 4,7 отсто.

Владата го усвои Предлог Буџетот за 2017 година

Алсат-М - 20.09.2016

Владата го донесе Предлог Буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година. Ова го изјави министерот за финасии Кирил Миноски кој најави дека предлогот во текот на ...

Нова евробврзница, повеќе пари за плати и капитални инвестиции

24 Вести - 20.09.2016

Повеќе пари за плати на буџетарите, за стоки и услуги, за капиталните расходи. Според новите буџетски проекции, догодина ќе се троши најголемиот буџет. Владата планира економски раст од 3 отсто. Се планира издавање на уште една еврообврзница.

Владата го усвои Предлог Буџетот за 2017 година

Р.С.Европа - 20.09.2016

Владата го донесе Предлог Буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година. Ова го изјави министерот за финасии Кирил Миноски кој најави дека предлогот во текот на ...

Владата го усвои предлог-буџетот за 2017 година, вреден 3,3 милијарди евра

МКД - 20.09.2016

Владата на вчерашната седница го одобри предлог-буџетот за 2017 година и денеска веќе е доставен до Собранието. Министерот за финансии, Кирил Миноски соопшти дека буџетот за 2017 година е работен врз основа на проекција за пораст на економијата од ...

Скроен буџетот за 2017-та година

МРТ - 20.09.2016

Предлог буџетот за 2017-та стигна во Собранието. Државната каса ќе тежи 3,3 милијарди евра. Проектиран економски раст од три проценти, исто толкав буџетски дефицит. Според министерот за финансии Миноски, капиталните иневстиции се повисоки за 20 ...

Рекорден Буџет од 3,3 милијарди евра во 2017 година

Капитал - 20.09.2016

Владата планира да потроши вкупно 3,35 милијарди евра, догодина што е 5,5% повеќе отколку годинава., покажува предлог – Буџетот за 2017 година што пред јавноста го претстави министерот за финансии, Кирил Миноски.

Владата го усвои Предлог Буџетот за 2017 година

Press24 - 20.09.2016

Владата на денешната седница го донесе Предлог Буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година и во текот на наредниот ден ќе го достави до Собранието, информира ...

Скроен буџетот за 2017-та, државната каса ќе тежи рекордни 3,3 милијарди евра

МРТ - 20.09.2016

Предлог буџетот за 2017-та стигна во Собранието. Државната каса ќе тежи рекордни 3,3 милијарди евра. Проектиран економски раст од три проценти, исто толкав буџетски дефицит. Според министерот за финансии Миноски- капиталните иневстиции се повисоки ...

Владата в година планира да потроши 3,3 милијарди евра!

+инфо - 20.09.2016

Во Буџетот ќе влезат дури 7,6 проценти повеќе пари отколку годинава, а расходите ќе се зголемат за 4,5 проценти. Нешто пред полноќ, министерот за финансии, по одржаната седница на Владата, го образложи Буџетот за 2017 година, за чие носење ...

Владата го усвои Предлог Буџетот за 2017 година

Репортер - 20.09.2016

Владата на денешната седница го донесе Предлог Буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година и во текот на наредниот ден ќе го достави до Собранието, информира ...

Предлог Буџетот за 2017 година тежок 3,3 милијарди евра е доставен до Собранието

Алфа - 20.09.2016

Предлог – буџетот за 2017 година вчера го усвои Влада и утрово го достави до Собрание. Рекордниот буџет од 3,3 милијарди евра ќе биде распределен за капитални инвестиции, економски раст, за зголемување на пензиите и платите, соопшти доцна синоќа ...

Скроен буџетот за 2017-та: Рекорден износ за капитални инвестиции

Нетпрес - 20.09.2016

Предлог Буџетот за 2017 година е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20% во споредба со оваа година, истакна министерот за финансии Кирил Миновски кој на јавноста и ги соопшти деталите за новиот Буџет.

Предлог-буџетот за 2017 година проектира раст од 3 отсто

Макфакс - 20.09.2016

Владата на синоќешната седница го донесе предлог-буџетот за 2017 година кој, според министерот за финансии е развоен, со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година, а во вторник трерба да биде ...

Владата го усвои Предлог Буџетот за 2017 година

Алфа - 20.09.2016

Владата на денешната седница го донесе Предлог Буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година и во текот на наредниот ден ќе го достави до Собранието, информира ...

Владата го усвои Предлог Буџетот за 2017 година

Сител - 20.09.2016

Владата на денешната седница го донесе Предлог Буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година и во текот на наредниот ден ќе го достави до Собранието, информира ...

Скроен буџетот за 2017-та: Рекорден износ за капитални инвестиции

Точка - 20.09.2016

Предлог Буџетот за 2017 година е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20% во споредба со оваа година, истакна министерот за финансии Кирил Миновски кој на јавноста и ги соопшти деталите за новиот Буџет.

Владата го усвои предлог-буџетот за 2017

Канал 77 - 20.09.2016

Владата на вчерашната седница го донесе Предлог Буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година и во текот на наредниот ден ќе го достави до Собранието – информира ...

Владата го одобри предлог-буџетот за 2017 година

Мета - 20.09.2016

Владата на вчерашната седница го одобри предлог-буџетот за 2017 година и во текот на денешниот ден тој ќе биде доставен до Собранието. Како што информираше министерот за финансии, Кирил Миноски, буџетот за 2017 година е работен врз основа на ...

Одобрен предлог - буџетот за 2017, се очекува раст од три проценти

Фактор - 20.09.2016

Владата вчера на седница го одобри предлог-буџетот за 2017 година и денеска тој ќе биде доставен до Собранието. Министерот за финансии, Кирил Миноски вели дека буџетот за 2017 година е работен врз основа на проекција за раст на економијата од 3% ...

Изборна година е! Владата го одобри буџетот за 2017-та тежок 3 милијарди евра…

Локално - 20.09.2016

Владата на вчерашната седница го одобри предлог-буџетот за 2017 година и во текот на денешниот ден тој ќе биде доставен до Собранието. Како што информираше министерот за финансии, Кирил Миноски, буџетот за 2017 година е работен врз основа на ...

Владата го одобри предлог-буџетот за 2017 година

Либертас - 20.09.2016

Владата на вчерашната седница го одобри предлог-буџетот за 2017 година и во текот на денешниот ден тој ќе биде доставен до Собранието. Како што информираше министерот за финансии, Кирил Миноски, буџетот за 2017 година е работен врз основа на ...

Владата го усвои Предлог Буџетот за 2017 година

еМагазин - 20.09.2016

Владата на синоќешната седница го донесе Предлог Буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година и во текот на наредниот ден ќе го достави до Собранието, информира ...

Владата го усвои Предлог Буџетот за 2017 година

Бизнис Вести - 20.09.2016

Владата на денешната седница го донесе Предлог Буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година и во текот на наредниот ден ќе го достави до Собранието, информира ...

Владата го усвои предлог-буџетот за 2017 година...

Н.Македонија - 20.09.2016

Владата го усвои предлог-буџетот за 2017 година Владата на вчерашната седница го донесе предлог-буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година и во текот на ...

Предлог-буџетот за 2017-та година проектира раст од 3 отсто

Денар - 20.09.2016

Владата на синоќешната седница го донесе предлог-буџетот за 2017 година кој, според министерот за финансии е развоен, со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година, а во вторник треба да биде доставен ...

Владата го усвои Предлог Буџетот за 2017 година

Lider - 20.09.2016

Владата на денешната седница го донесе Предлог Буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година и во текот на наредниот ден ќе го достави до Собранието, информира ...

Владата го усвои Предлог Буџетот за 2017 година

Идивиди - 20.09.2016

Скопје, 19 септември 2016 (МИА) - Владата на денешната седница го донесе Предлог Буџетот за 2017 година кој е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20 отсто во споредба со оваа година и во текот на наредниот ден ќе го ...

Скроен буџетот за 2017-та: Рекорден износ за капитални инвестиции, економски раст, зголемени пензии

Курир - 19.09.2016

Владата на Република Македонија го донесе Предлог Буџетот за 2017 година и истиот веќе утре ќе го достави до Собранието. Предлог Буџетот за 2017 година е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20% во споредба со оваа ...

Скроен буџетот за 2017-та: Рекорден износ за капитални инвестиции, економски раст, зголемени пензии

Press24 - 19.09.2016

Владата на Република Македонија го донесе Предлог Буџетот за 2017 година и истиот веќе утре ќе го достави до Собранието. Предлог Буџетот за 2017 година е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20% во споредба со оваа ...

Предлог-буџетот за 2017 денес пред Собранието: Рекордни капитални инвестиции, економски раст, зголемени пензии

Република - 19.09.2016

Владата на Република Македонија го донесе Предлог Буџетот за 2017 година и истиот веќе утре ќе го достави до Собранието. Предлог Буџетот за 2017 година е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20% во споредба со оваа ...

Ова буџетот за 2017: Рекорден износ за капитални инвестиции, економски раст, зголемени пензии

Вечер Прес - 19.09.2016

Владата на Република Македонија го донесе Предлог Буџетот за 2017 година и истиот веќе утре ќе го достави до Собранието. Предлог Буџетот за 2017 година е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20% во споредба со оваа ...