TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сириските бунтовници го отфрлија мировниот план на ОН

24 Вести - 04.10.2015

Сириските бунтовнички групи, кои ја имаат поддршката на Западот, синоќа едногаслно го отфрилија планот на ОН за ставање крај на граѓанската војна во Сирија. Ваквиот став на сириските бунтовници уследи само еден ден откако властите во Дамска изразија ...

Русија ќе ги интензивира нападите во Сирија

Алсат-М - 04.10.2015

Русија соопшти дека ќе го зголеми интензитетот на воздушните напади во Сирија. Андреи Картаполов од министерството за одбрана изјави дека над 50 објјекти на Исламската држава биле цел на воздушните напади на Русија.

Сириските бунтовници го отфрлија мировниот план на ОН

Утрински - 04.10.2015

Сириските бунтовнички групи, кои ја имаат поддршката на Западот, синоќа едногласно го отфрилија планот на ОН за ставање крај на граѓанската војна во Сирија. Ваквиот став на сириските бунтовници уследи само еден ден откако властите во Дамаск изразија ...

Ердоган: Русија прави „сериозна грешка“ во Сирија

24 Вести - 04.10.2015

Актуелните руски воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив Русија прави „сериозна грешка“, изјави денеска во Анкара, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пред заминувањето во дводневна посета на Брисел.

Ердоган: Русија прави „сериозна грешка“ во Сирија

Алсат-М - 04.10.2015

Актуелните руски воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив Русија прави „сериозна грешка“, изјави денеска во Анкара, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пред заминувањето во дводневна посета на Брисел.

Русија: Паника во редовите на ИСИС, бегаат кон Европа

Канал5 - 04.10.2015

Руските воздушни напади врз Исламската држава во Сирија предизвикале паника во нивните редови и милитантите започнале во групи да ги напуштаат своите позиции, а 600 платеници се обидуваат да го најдат патот кон Европа, соопштуваат од Москва.

Пушков: САД една година глумат дека напаѓаат цели на ИД

Алфа - 04.10.2015

Претседателот на рускиот Парламентарен совет за меѓународни односи, Алексеј Пушков оцени дека САД потрошиле една година бомбардирајќи ја пустината во Сирија и Ирак, наместо да напаѓаат цели на џихадиситчката група Исламска држава (ИД).

„САД една година глумат дека напаѓаат цели на ИД“

Курир - 04.10.2015

Претседателот на рускиот Парламентарен совет за меѓународни односи, Алексеј Пушков оцени дека САД потрошиле една година бомбардирајќи ја пустината во Сирија и Ирак, наместо да напаѓаат цели на џихадиситчката група Исламска држава (ИД).

Сириските бунтовници го отфрлија мировниот план на ОН

А1 On - 04.10.2015

Сириските бунтовнички групи, кои ја имаат поддршката на Западот, синоќа едногаслно го отфрилија планот на ОН за ставање крај на граѓанската војна во Сирија. Ваквиот став на сириските бунтовници уследи само еден ден откако властите во Дамска изразија ...

Пушков: САД една година глумат дека напаѓаат цели на ИД

Сител - 04.10.2015

Претседателот на рускиот Парламентарен совет за меѓународни односи, Алексеј Пушков оцени дека САД потрошиле една година бомбардирајќи ја пустината во Сирија и Ирак, наместо да напаѓаат цели на џихадиситчката група Исламска држава (ИД).

Пушков: САД една година глумат дека напаѓаат цели на ИД

А1 On - 04.10.2015

Претседателот на рускиот Парламентарен совет за меѓународни односи, Алексеј Пушков оцени дека САД потрошиле една година бомбардирајќи ја пустината во Сирија и Ирак, наместо да напаѓаат цели на џихадиситчката група Исламска држава (ИД).

Пушков: САД една година глумат дека напаѓаат цели на ИД

Репортер - 04.10.2015

Претседателот на рускиот Парламентарен совет за меѓународни односи, Алексеј Пушков оцени дека САД потрошиле една година бомбардирајќи ја пустината во Сирија и Ирак, наместо да напаѓаат цели на џихадиситчката група Исламска држава (ИД).

СИРИЈА: Бунтовничките групи го отфлија планот за мир на ОН

Телеграф - 04.10.2015

Според нив, предложениот план не ги зема предвид поголемиот број од резолуциите на ОН, вклучително и оние за предавање на хемиското оружје од страна на сириските власти и за обезбедување на сигурна достава на хуманитарна помош до лицата во ...

Ердоган: Русија прави „сериозна грешка“ во Сирија

А1 On - 04.10.2015

Актуелните руски воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив Русија прави „сериозна грешка“, изјави денеска во Анкара, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пред заминувањето во дводневна посета на Брисел.

Ердоган: Русија прави „сериозна грешка“ во Сирија

Сител - 04.10.2015

Актуелните руски воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив Русија прави „сериозна грешка“, изјави денеска во Анкара, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пред заминувањето во дводневна посета на Брисел.

Ердоган: Русија прави сериозна грешка во Сирија

+инфо - 04.10.2015

Актуелните руски воздушни напади во Сирија се неприфатливи и со нив Русија прави сериозна грешка, изјави денеска во Анкара, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган пред заминувањето во дводневна посета на Брисел.

ЕРДОГАН: Нападите врз Сирија нема да ѝ донесат ништо добро на Русија

Телеграф - 04.10.2015

Турција и западните земји обвинуваат дека во најголем дел руските авиони ги напаѓаат силите на умерената сириска опозиција Актуелните руски воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив Русија прави „сериозна грешка“, изјави во Анкара, ...

Сириските бунтовници го отфрлија мировниот план на ОН

+инфо - 04.10.2015

Сириските бунтовнички групи, кои ја имаат поддршката на Западот, синоќа едногаслно го отфрилија планот на ОН за ставање крај на граѓанската војна во Сирија. Ваквиот став на сириските бунтовници уследи само еден ден откако властите во Дамска изразија ...

Ердоган: Русија прави „сериозна грешка“ во Сирија

Репортер - 04.10.2015

Актуелните руски воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив Русија прави „сериозна грешка“, изјави денеска во Анкара, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пред заминувањето во дводневна посета на Брисел.

Сириските бунтовници го отфрлија мировниот план на ОН

Репортер - 04.10.2015

Сириските бунтовнички групи, кои ја имаат поддршката на Западот, синоќа едногаслно го отфрилија планот на ОН за ставање крај на граѓанската војна во Сирија. Ваквиот став на сириските бунтовници уследи само еден ден откако властите во Дамска изразија ...

Сириските бунтовници го отфрлија мировниот план на ОН

Сител - 04.10.2015

Сириските бунтовнички групи, кои ја имаат поддршката на Западот, синоќа едногаслно го отфрилија планот на ОН за ставање крај на граѓанската војна во Сирија. Ваквиот став на сириските бунтовници уследи само еден ден откако властите во Дамска изразија ...

Сириските бунтовници го отфрлија мировниот план на ОН

Алфа - 04.10.2015

Сириските бунтовнички групи, кои ја имаат поддршката на Западот, синоќа едногаслно го отфрилија планот на ОН за ставање крај на граѓанската војна во Сирија. Сириските бунтовнички групи, кои ја имаат поддршката на Западот, синоќа едногаслно го ...

(ФОТО) Кинески воени авиони се очекува секој момент да бомбардираат позиции на ИД во Сирија!?

Репортер - 04.10.2015

Кина се приклучи кон Русија и Иран во битката против “Исламска држава” и за зачувување на режимот на Башар Асад во Сирија. Ова го соопшти израелското интернет издание “Дебка фајл”, кое има тесни врски со разузнавачката служба Мосад.

Песков: Деловните односи на Путин и Обама дозволуваат директно поставување остри прашања

Руска реч - 04.10.2015

Претходно Владимир Путин го нарече разговорот со претседателот на САД „за чудо отворен“. Портпаролот на рускиот лидер Дмитриј Песков потврди дека Владимир Путин не случајно го нарече претседателот на САД Барак Обама по име во текот на разговорот со ...

Русија ќе ги интензивира нападите во Сирија

Р.С.Европа - 04.10.2015

Русија соопшти дека ќе го зголеми интензитетот на воздушните напади во Сирија. Андреи Картаполов од министерството за одбрана изјави дека над 50 објјекти на Исламската држава биле цел на воздушните напади на Русија.

Пушков: САД една година глумат дека напаѓаат цели на ИД

+инфо - 04.10.2015

Претседателот на рускиот Парламентарен совет за меѓународни односи, Алексеј Пушков оцени дека САД потрошиле една година бомбардирајќи ја пустината во Сирија и Ирак, наместо да напаѓаат цели на џихадиситчката група Исламска држава (ИД).

Русија: Ја намаливме моќта на терористите, ИСИС во паника

Кајгана - 04.10.2015

Русија по бомбардирањата на џихадистите во Сирија тврди дека постои паника меѓу припадниците на ИСИС и дека околу 600 припадници веќе дезертирале. „Успеавме значително да ја ослабиме воената моќ на терористите.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Како во ИД се казнуваат пушачите

Нетпрес - 04.10.2015

Во ова вознемирувачко видео се гледа како во терористичката организација Исламска држава – ИД се казнуваат пушачите . Видео снимката на кое се гледа бруталното тепање на соборците поради заплената на сигари на подрачјето што е под контрола на ИД се ...

Египет ја поддржува руската операција во Сирија

Макфакс - 04.10.2015

Руската интервенција во Сирија ќе го оневозможи ширењето на тероризмот и ќе помогне да ѝ се зададе смртоносниот удар на Исламската држава во земјата којашто е разорена од војната, изјави египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри.

Руски генерал: Сериозно ги оштетивме ИСИС, ќе ги интензивираме нападите

Нова ТВ - 04.10.2015

Москва ќе ги интензивира нападите врз „Исламската држава” во Сирија, најави шефот на Генералштабот на вооружените сили на Русија, генералот Андреј Картаполов. Тој вели руските воздушни напади, предизвикале паника во редовите на ИСИС, и се повеќе ...

Русија-Нападнати 10 позиции на ИД во Сирија

Р.С.Европа - 04.10.2015

Руските власти соопштија дека нивните воени авиони во изминатите 24 часа извршиле воздушни напади врз 10 позиции на Исламската држава во Сирија. Според министерството за одбрана, во нападите бил погоден тренинг камп, како и фабрика за самоубиствени ...

(ФОТО) Руските бомбардери во Сирија уништија камп за обука на терористи на ИД

Репортер - 04.10.2015

Руските авиони во изминативе 24 часа изведoа над 20 нови воздушни напади во Сирија и погодија 10 цели на Исламската Држава соопшти денеска Министерството за одбрана на нејзината веб страница.

Британија се вклучува во воздушните напади врз Сирија

Нетпрес - 04.10.2015

И Британија се вклучува во воздушните напади врз Сирија . Британија се подготвува за воена акција, со тврдење дека заканата од тероризмот со која се соочува земјата е најголема во историјата.

Ердоган: Русија прави „сериозна грешка“ во Сирија

Алфа - 04.10.2015

Актуелните руски воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив Русија прави „сериозна грешка“, изјави денеска во Анкара, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пред заминувањето во дводневна посета на Брисел.

Ердоган: Руските воздушни напади во Сирија се сериозна грешка

МКД - 04.10.2015

Претседателот на Турција рече дека руските воздушни напади што се фокусирани на бунтовниците во Сирија поддржани од странство се неприфатливи и ја предупреди Москва дека ризикува да се отуѓи од регионот.

Ердоган-Русија прави грешка со нападите во Сирија

Р.С.Европа - 04.10.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека руските воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив земјата прави „сериозна грешка“. Според него, таквите акции ги нарушуваат нивните билатерални односи.

МНР Египет: Операцијата на Русија во Сирија ќе го искорени тероризмот во таа земја

Руска реч - 04.10.2015

Станува збор за првата официјална реакција на Египет на руската интервенција во Сирија. Операцијата на Воздушно-космички сили на Русија со воздушните напади врз „Исламската држава“ во Сирија ќе придонесе за искоренување на тероризмот во таа земја, ...

Песков: Никој досега не дефинирал јасно кои се „умерените бунтовници“ во Сирија

МКД - 04.10.2015

Додека Западот ги обвинува руските воздухопловни сили за бомбардирањето на умерените бунтовнички сили во Сирија, наместо на Исламска држава, никој не кажа јасно и гласно која е таа умерена опозиција, рече во интервју портпаролот на рускиот ...

Ердоган: Русија стори тешка грешка во Сирија

Макфакс - 04.10.2015

Руските воздушни удари во Сирија се неприфатливи, изјави во неделата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, оценувајќи дека Русија со тоа сторила „тешка грешка“. „Руските акции и кампањата за бомбардирање во Сирија се неприфатливи за Турција“, ...

Пушков: САД една година глумат дека напаѓаат цели на ИД

Денешен - 04.10.2015

Претседателот на рускиот Парламентарен совет за меѓународни односи, Алексеј Пушков оцени дека САД потрошиле една година бомбардирајќи ја пустината во Сирија и Ирак, наместо да напаѓаат цели на џихадиситчката група Исламска држава (ИД).

Москва : Зголемување на интензитетот на ударите на Русија врз “Исламска држава”

Локално - 04.10.2015

Министерството за одбрана на Русија планира да го зголеми интензитетот на воздушните напади на терористите во Сирија и повика на соработка на сите засегнати страни. Ова го изјави шефот главен оперативен менаџмент на Генералштабот на вооружените сили ...

Кој глуми, кој навистина ја напаѓа ИД

Вечер Прес - 04.10.2015

Претседателот на рускиот Парламентарен совет за меѓународни односи, Алексеј Пушков оцени дека САД потрошиле една година бомбардирајќи ја пустината во Сирија и Ирак, наместо да напаѓаат цели на џихадиситчката група Исламска држава (ИД).

(ВИДЕО) Русија ги засилува нападите врз ИСИС, над 600 џихадисти дизертираа

Фактор - 04.10.2015

Москва планира со поголем интензитет да ги продолжи нападите врз „Исламската држава” во Сирија, најави шефот на Генералштабот на вооружените сили на Русија генералот Андреј Картаполов. Тој вели дека нивните воздушни напади, предизвикале паника во ...

Ердоган: Русија прави „сериозна грешка“ во Сирија

еМагазин - 04.10.2015

Актуелните руски воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив Русија прави „сериозна грешка“, изјави денеска во Анкара, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пред заминувањето во дводневна посета на Брисел.

Ердоган-Русија прави грешка со нападите во Сирија

Бриф - 04.10.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека руските воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив земјата прави „сериозна грешка“. Според него, таквите акции ги нарушуваат нивните билатерални односи.

Путин интервенираше затоа што неговиот клиент Асад пропаѓа!

Вечер Прес - 04.10.2015

САД ќе продолжат да ги снабдуваат со оружје бунтовниците кои се борат против Асад, а рускиот премиер Медведев пак смета дека тврдењата оти со нападите Русија си го штити пазарот за продажба на оружје е чиста теорија на заговор САД продолжуваат со ...

Паника од Руската армија: Над 600 членови на ИД ја напуштиле терористичката организација

МК News - 04.10.2015

Откако руските сили почнаа со напади врз позиции на Исламска држава во Сирија, над 600 припадници на терористичката организација ги напуштиле позициите и се обидуваат да стигнат во Европа, изјави претставник на рускиот Генералштаб, јави Тасс.

Продолжуваат нападите на Русија: Погледнете ги новите воздушни удари на мети на Исламска држава (ВИДЕО)

Sky - 04.10.2015

Руските авиони во последниве 24 часа извршиле 20 нови воздушни напади во Сирија и погодиле десет мети на Исламска држава. Како што соопшти руското Министерство за одбрана, во нападите погоден е камп за обука на терористи, како и фабрика за изработка ...

ЕРДОГАН: Русија направи ГОЛЕМА ГРЕШКА!

Sky - 04.10.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека руската воена интервенција во Сирија е неприфатлива и дека Русија направила сериозна грешка. - Руското бомбрардирање во Сирија е целосно неприфатливо. Русија направи сериозна грешка, рекол Ердоган.

Русија до Европа: Подгответе се стигнуваат џихадисти кои бегаат од нашите бомби!

Вечер Прес - 04.10.2015

Руските воздушни напади врз цели на Исламската држава во сирија предизвикаа паника во нивните редови и припадници на милитантните групи ги напуштаат своите упоришта, а 600 платеници се обидуваат да најдат пат кон Европа, соопшти официјална Москва.

Русија ќе ги засили нападите во Сирија

Н.Македонија - 04.10.2015

Москва планира со поголем интензитет да ги продолжи нападите врз „Исламската држава” во Сирија, најави шефот на Генералштабот на вооружените сили на Русија генералот Андреј Картаполов. Тој вели дека нивните воздушни напади, предизвикале паника во ...

Пушков: САД една година глумат дека напаѓаат цели на ИД

Н.Македонија - 04.10.2015

Претседателот на рускиот Парламентарен совет за меѓународни односи, Алексеј Пушков оцени дека САД потрошиле една година бомбардирајќи ја пустината во Сирија и Ирак, наместо да напаѓаат цели на џихадиситчката група Исламска држава (ИД).

Ердоган: Русија прави „сериозна грешка“ во Сирија

Н.Македонија - 04.10.2015

Актуелните руски воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив Русија прави „сериозна грешка“, изјави денеска во Анкара, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пред заминувањето во дводневна посета на Брисел.

Пушков: САД една година глумат дека напаѓаат цели на ИД

Идивиди - 04.10.2015

Претседателот на рускиот Парламентарен совет за меѓународни односи, Алексеј Пушков оцени дека САД потрошиле една година бомбардирајќи ја пустината во Сирија и Ирак, наместо да напаѓаат цели на џихадиситчката група Исламска држава (ИД).

Пушков: САД една година глумат дека напаѓаат цели на ИД

Lider - 04.10.2015

Претседателот на рускиот Парламентарен совет за меѓународни односи, Алексеј Пушков оцени дека САД потрошиле една година бомбардирајќи ја пустината во Сирија и Ирак, наместо да напаѓаат цели на џихадиситчката група Исламска држава (ИД).

Ердоган: Русија прави „сериозна грешка“ во Сирија

Lider - 04.10.2015

Актуелните руски воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив Русија прави „сериозна грешка“, изјави денеска во Анкара, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пред заминувањето во дводневна посета на Брисел.

Руска армија : Над 600 членови на ИД ја напуштиле терористичката организација

24 Вести - 03.10.2015

Откако руските сили почнаа со напади врз позиции на Исламска држава во Сирија, над 600 припадници на терористичката организација ги напуштиле позициите и се обидуваат да стигнат во Европа, изјави претставник на рускиот Генералштаб, јави Тасс.

Москва: Почна паниката, 600 милитанти дезертираа и бегаат кон Европа (ВИДЕО)

МКД - 03.10.2015

Денешните руски воздушни напади врз цели на Исламска држава во Сирија предизвикале „паника“, принудувајќи околу 600 „милитанти“ да ги напуштат своите позиции и да тргнат кон Европа, тврди Москва.

Руска армија:Над 600 членови на ИД ја напуштиле терористичката организација

Сител - 03.10.2015

Откако руските сили почнаа со напади врз позиции на Исламска држава во Сирија, над 600 припадници на терористичката организација ги напуштиле позициите и се обидуваат да стигнат во Европа, изјави претставник на рускиот Генералштаб, јави Тасс.

Руска армија: Над 600 членови на ИД ја напуштиле терористичката организација

Алфа - 03.10.2015

Откако руските сили почнаа со напади врз позиции на Исламска држава во Сирија, над 600 припадници на терористичката организација ги напуштиле позициите и се обидуваат да стигнат во Европа, изјави претставник на рускиот Генералштаб, јави Тасс.

Руска армија: Над 600 членови на ИД ја напуштиле терористичката организација

А1 On - 03.10.2015

Откако руските сили почнаа со напади врз позиции на Исламска држава во Сирија, над 600 припадници на терористичката организација ги напуштиле позициите и се обидуваат да стигнат во Европа, изјави претставник на рускиот Генералштаб, јави Тасс.

Руска армија : Над 600 членови на ИД ја напуштиле терористичката организација

Репортер - 03.10.2015

Откако руските сили почнаа со напади врз позиции на Исламска држава во Сирија, над 600 припадници на терористичката организација ги напуштиле позициите и се обидуваат да стигнат во Европа, изјави претставник на рускиот Генералштаб, јави Тасс.

Вистината за војната во Сирија

Факултети - 03.10.2015

Видео кое ви нуди совршено објаснување за војната во ...

Русија извршила 20 воздушни напади во Сирија

Р.С.Европа - 03.10.2015

Руските воени авиони извршиле 20 возушни напади во Сирија во изминатите 24 часа. Портпаролот на руското министерство за одбрана, Игор Конашенков изјави дека целта на нападите биле девет позиции на Исламската држава.

САД разгледуваат нова поддршка за бунтовниците во Сирија

Макфакс - 03.10.2015

Додека САД разгледуваат давање дополнителна помош на сунитските сириски бунтовници кои ги смета за „умерени“ во борбата против Исламската држава, којашто може да вклучува и оружје и воздушни удари, коалициските сили под американско водство извршиле ...

Русија извршила над 60 летови во Сирија, уништен подземен бункер на IS - ВИДЕО

Макфакс - 03.10.2015

Руските воздушни сили во Сирија извршиле повеќе од 60 борбени летови во изминатите четири дена при што се уништени 50 објекти на терористичката организација Исламска држава (IS), изјави во саботата началникот на Главната оперативна команда на ...

РУСИЈА: 600 членови ја напуштиле ИД и тргнале кон Европа

Телеграф - 03.10.2015

Во изминатите три дена руски воени авиони извршиле над 60 летови во кои уништиле над 50 објекти од инфраструктурата на Исламска држава Повеќе од 600 припадници на терористичката организација Исламска држава ги напуштиле своите позиции во Сирија ...

Руската авијација во Сирија уништила над 50 објекти на ИД

Руска реч - 03.10.2015

Според информациите на Генералштабот на Вооружените сили на РФ, бунтовниците ги зафатила паника и тие „се обидуваат да се пробијат до Европа“. Руската авијација извршила над 60 борбени летови за да уништи над 50 инфраструктурни објекти на ...

(ВИДЕО) Страотни руски удари – најмалку 60 напади на исламската држава за три дена

Репортер - 03.10.2015

Руските воздухопловни сили извршија, во последните 72 часа најмалку 60 напади во Сирија и значајно го намалија воениот потенцијал на терористите во оваа земја, изјави денеска високо официјално лице на оваа земја, Андреј Картаполов.

Во страв од руските напади, ИСИС не ја одржала петочната молитва (ВИДЕО)

МКД - 03.10.2015

Активистите велат дека Исламска држава не ја одржала петочната молитва во неколку џамии во својот самопрогласен главен град Рака во северна Сирија, стравувајќи од руските воздушни напади. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во ...

Дебакл на Обама: Американскиот план за Сирија забрзано се распаѓа

Точка - 03.10.2015

Голем број на аналитичари, вклучувајќи и бројни експерти од САД се согласуваат со тоа дека САД во овој момент изгледа прилично немоќно, па дури и понижено. Американскиот колумнист Чарлс Краутхамер објави текст во "The Washington Post" со наслов ...

ВИДЕО: Нови снимки – џихадистите бегаат пред руските бомби

МК News - 03.10.2015

Русија продолжи со нападите на џихадистите во Сирија, а се појавија и нови снимки за хаосот кој владее помеѓу припадниците на терористичката организација. Од министерството за одбрана на Русија соопштија дека руските авиони уништиле попладнево ...

Турција и нејзините партнери ја повикаа Русија да ги прекине нападите врз сириската опозиција

Бриф - 03.10.2015

Турција и нејзините партнери во коалицијата предводена од САД за борба против Исламска држава, денеска ја повикаа Русија да ги прекине нападите против сириската опозиција, и да се фокусира врз борбата против исламистичките бунтовници Анкара и ...

Над 600 членови ја напуштиле ИД!

Вечер Прес - 03.10.2015

Откако руските сили почнаа со напади врз позиции на Исламска држава во Сирија, над 600 припадници на терористичката организација ги напуштиле позициите и се обидуваат да стигнат во Европа, изјави претставник на рускиот Генералштаб, јави Тасс.

Русите јасно порачаа: Во Сирија остануваме во следните 3 до 4 месеци, а нападите ќе бидат уште поинтензивни

Точка - 03.10.2015

Високиот руски државен функционер Алексеј Пушков порача дека руската армија ќе ја продолжи кампањата во Сирија во следните 3 до 4 месеци, а нападите ќе станат уште поинтензивни. Русите проценуваат дека нивната воздушна кампања во Сирија ќе трае од 3 ...

Големиот Султан ќе моли кај Царот во Москва за Сирија

Локално - 03.10.2015

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган ќе може да ја убеди Русија да ја преиспита својата позиција за настаните во Сирија, пренесоа агенциите. Ердоган изјави ова го изјави во интервју емитувано денеска од телевизија “Ал Џезира”.

САД разгледуваат нова поддршка за бунтовниците во Сирија

Точка - 03.10.2015

Додека САД разгледуваат давање дополнителна помош на сунитските сириски бунтовници кои ги смета за "умерени" во борбата против Исламската држава, којашто може да вклучува и оружје и воздушни удари, коалициските сили под американско водство извршиле ...

Руската авијација уништи 50 позиции на „Исламската држава“

Н.Македонија - 03.10.2015

Руската авијација извршила над 60 борбени летови за да уништи над 50 инфраструктурни објекти на „Исламската држава“, соопшти во саботата началникот на главната оперативна управа на Генералштабот на Вооружените сили на РФ генерал-полковник Андреј ...

Запад бара Русија да ги запре нападите

Утрински - 02.10.2015

Партнерите во коалицијата предводена од САД за борба против ИСИС ја повикаа Русија да ги прекине воздушните напади против сириската опозиција и цивили. Во заедничка изјава објавена вчера, САД, Велика Британија, Франција, Германија и Турција и ...

САД ја повикаа Русија да се бори само против Исламска држава

24 Вести - 02.10.2015

Пентагон ја повика Русија да се фокусира врз воздушните напади против Исламска држава, а не врз противниците на сирискиот претседател Башар ал Асад, велат американски функционери. - Важно е Русија да не се ангажира во борбата против било кого освен ...

Дамаск најави учество во преговорите на ОН за мир во Сирија

Утрински - 02.10.2015

Сириската Влада ќе учествува на прелиминарните преговори за мир во Сирија, што ги иницираа ОН, соопшти денеска во Њујорк, шефот на сириската дипломатија Валид Муалем. Тој нагласи дека властите во Дамаск овие преговори ги сметаат за „необврзувачки“ и ...

САД ја повикаа Русија да се бори само против ИД

Канал5 - 02.10.2015

Пентагон ја повика Русија да се сконцентрира на воздушни напади против Исламската држава а не на противниците на режимот на Асад. - Важно е Русија да не се ангажира во борби против кој било освен Исламската држава.

Русија призна дека во Сирија мета не е само ИД

Вест - 02.10.2015

РУСИЈА, 2 октомври (АП) - Како одговор на критиките дека Русија напаѓа противници на сириската влада, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин вчера призна дека руските воздушни напади во Сирија се насочени на мети на групата Исламска држава, ...

Коалицијата против ИД ја повика Русија да ги прекине нападите

24 Вести - 02.10.2015

Членките на коалицијата против Исламска држава денска во заедничко соопштение побараа прекин на руските воздушни напади во Сирија. Според нив руската операција само ќе предизвика зголемување на екстремизмот во Сирија.

Уништен команден центар на ИД, џихадистите му се закануваат на Путин

Дневник - 02.10.2015

Руското министерство за одбрана објави вчера дека неговите авиони „сухој-34“ уништиле команден центар и камп за обука на терористичка организација Исламска држава (ИД) и центар за обука на бунтовниците во Сирија.

Руската воздушна кампања во Сирија ќе трае три до четири месеци

Алсат-М - 02.10.2015

Руската кампања на воздушни напади во Сирија ќе трае три до четири месеци со зголемување на интензивноста, изјави денеска претседателот на Комисијата за надворешни работи во Државната дума - Долниот дом на Рускиот Парламент, Алексеј Пушков.

Пушков: Возудшните напади во Сирија ќе траат три до четири месеци

Утрински - 02.10.2015

Руската кампања на воздушни напади во Сирија ќе трае три до четири месеци со зголемување на интензивноста, изјави денеска претседателот на Комисијата за надворешни работи во Државната дума - Долниот дом на Рускиот Парламент, Алексеј Пушков.

Еве до кога ќе трае рускиот напад во Сирија

Press24 - 02.10.2015

Руската кампања на воздушни напади во Сирија ќе трае три до четири месеци со зголемување на интензивноста, изјави денеска претседателот на Комисијата за надворешни работи во Државната дума - Долниот дом на Рускиот Парламент, Алексеј Пушков.

Пушков: Руската воздушна кампања во Сирија ќе трае три до четири месеци

+инфо - 02.10.2015

Руската кампања на воздушни напади во Сирија ќе трае три до четири месеци со зголемување на интензивноста, изјави денеска претседателот на Комисијата за надворешни работи во Државната дума - Долниот дом на Рускиот Парламент, Алексеј Пушков.

САД: Русија да се бори само против Исламска држава

Репортер - 02.10.2015

Пентагон на повика Русија да се фокусира врз воздушните напади против Исламска држава, а не врз противниците на сирискиот претседател Башар ал Асад, велат американски функционери. – Важно е Русија да не се ангажира во борбата против било кого освен ...

Фотографии кои покажуваат каков бил животот во Сирија пред граѓанската војна

Факултети - 02.10.2015

Од 2006 до 2011 година, Сирија ја доживеа најголемата суша во историјата на светот, погодувајќи милиони рурални селани кои ги изгубиле своите фарми. Овие селани се преселиле во градовите со надеж дека ќе пронајдат работа за да ги одржуваат нивните ...

ПОРАДИ РУСКИТЕ НАПАДИ: Нови бегалци од Сирија доаѓаат на Балканот

Телеграф - 02.10.2015

Досега преку Македонија поминаа над 100.000 бегалци, главно од Сирија и од Ирак. Речиси сите од без исклучок ја потенцираа лошата безбедносна состојба во земјата и малтретирањата на кои се изложени како од борците на „Исламската држава“, така и од ...

Седум земји вознемирени поради воздушните удари на Русија во Сирија

Руска реч - 02.10.2015

Руската операција во Сирија ги вознемири Франција, Германија, Катар, Саудиска Арабија, Турција, Велика Британија и САД. МНР Турција објави во петокот соопштение во кое се вели дека Франција, Германија, Катар, Саудиска Арабија, Турција, Велика ...

Русија: Ова е само почеток – нападите ќе траат со месеци

Репортер - 02.10.2015

Ударите на руските воздухопловни сили во Сирија ќе бидат интензивирани и ќе траат три до четири месеци, изјави денеска претседателот на Надворешниот одбор на Државната дума Алексеј Пушков.

Русија: Воздушните напади ќе траат три до четири месеци (ВИДЕО)

МКД - 02.10.2015

Русија проценува дека нејзините воздушни напади во Сирија може да траат три до четири месеци, соопшти денеска шефот на комисијата за надворешни работи во Државната дума, односно рускиот парламент.

Пушков: Русија ќе бомбардира во Сирија 3-4 месеци – за резултати треба поефикасно да дејствуваме

Капитал - 02.10.2015

Руските воздушни операции во Сирија може да продолжат 3-4 месеци, изјави претседателот на Комисијата за меѓународни односи во Државната дума, Алексеј Пушков. „Значаен е интензитетот на операциите.

Авиони, веројано руски, бомбардирале град во Сирија кој е под контрола на ИС

А1 On - 02.10.2015

Борбени авиони, за кои се смета дека се руски, во текот на ноќта го бомбардирале сирискиот град Карјатеин, кој е под контрола на „Исламска држава“. Западните медиуми оваа информација ја добиле од Рами Абгулрахман, директор на сирискиот Центар за ...

Бомбардиран сириски град под контрола на Исламска држава

Нетпрес - 02.10.2015

Воени авионо, најверојатно руски во текот на изминатата ноќ извршиле бомбашки напади врз сирискиот град Карјатеин, кој е под контрола на Исламска држава . Западните медиуми оваа информација ја добиле од Рами Абгулрахман, директор на сирискиот Центар ...

Руската интервенција во Сирија во една реченица

Оff.net - 02.10.2015

Една година откако Американците ги започнаа воздушните напади во Сирија, против ИСИС, во борбата се приклучи и руската воена авијација. Првите денови од руската интервенција во Сирија, во американските медиуми (и политичари и експерти) беше дочекано ...

Сириски конфликт: САД се сомнева во намерата на руските напади

Press24 - 02.10.2015

Членовите на коалицијата предводена од САД против Исламската држава, се сомневаат дека воздушните напади на Русија се насочени кон сириската опозиција и цивили. Во петокот, САД, Обединетото Кралство, Турција и Саудиска Арабија обвинуваат дека поради ...

Пентагон и Министерството за одбрана на Русија ги оддржаа првите консултации за Сирија

Руска реч - 02.10.2015

Пентагон и Министерството за одбрана на Русија првпат одржаа консултации за Сирија, изјави портпаролот на Белата куќа Џош Ернест. Пентагон и Министерството за одбрана на Русија првпат одржаа консултации за Сирија, изјави портпаролот на Белата куќа ...

Руската авијација уништи команден центар и тренинг-камп на ИСИС (ВИДЕО)

МКД - 02.10.2015

Вчера руските борбени авиони во Сирија нападнаа терористички тренинг-камп и команден центар, уништувајќи ги со прецизни напади од висина над 5.000 метри, соопшти руското министерство за одбрана.

Руските бомбардери уништиле штаб на IS во Сирија - ВИДЕО

Макфакс - 02.10.2015

Руското министерство за одбрана во петокот објави дека неговите авиони „Сухој-34“ уништиле команден центар на терористичка организација Исламска држава (IS) и центар за обука на бунтовниците во Сирија, соопштија медиумите.

САД ја повикаа Русија да се бори само против Исламска држава

А1 On - 02.10.2015

Пентагон на повика Русија да се фокусира врз воздушните напади против Исламска држава, а не врз противниците на сирискиот претседател Башар ал Асад, велат американски функционери. – Важно е Русија да не се ангажира во борбата против било кого освен ...

Русија трет ден извршува воздушни напади во Сирија

Р.С.Европа - 02.10.2015

Русија соопшти дека трет ден извршува воздушни напади во Сирија и оти се погодени 12 цели на групата на Исламската држава, во услови кога продолжуваат да се креваат дипломатските тензии за целите на Москва во земјата.

(ВИДЕО/ФОТО) Погледнете со какви чудовишта Путин ја решава ИД

Репортер - 02.10.2015

Русија пред два дена ги спроведе првите воздушни напади на Сирија за да се обиде да ја уништи Исламската држава и слободно може да се каже дека за ваква борба се подготвила и повеќе од добро.

Руските напади врз цели на ИД можат да траат 3-4 месеци

МРТ - 02.10.2015

Министерството за одбрана објави нови видео снимки од воздушните напади врз позиции на Исламска држава. Уништени се пет цели, меѓу кои магацин за муниција и команден пункт... Руските воздушни напади на цели на Исламска Држава можат да траат три до ...

Висок ирачки духовник повикува на глобална војна против ИД

А1 On - 02.10.2015

Највлијателниот шиитски духовник во Ирак денеска повика за глобална војна против џихадистичката група Исламска држава (ИД). Големиот ајатолах Али ал Систани, кој има голем број следбеници и може да влијае врз Владата, ја дал својата изјава преку ...

Турција и Западот побараа Русија да запре со нападите во Сирија

Р.С.Европа - 02.10.2015

Турција и нејзините партнери од коалицијата предводена од САД против групата на Исламската држава ја повикаа Русија да престане да ја таргетира сириската опозиција при воздушните напади и да се фокусира на борбата против исламистичките милитанти.

Дамаск најави учество на преговорите на ОН за мир во Сирија

Алфа - 02.10.2015

Сириската Влада ќе учествува на прелиминарните преговори за мир во Сирија, што ги иницираа ОН, соопшти денеска во Њујорк, шефот на сириската дипломатија Валид Муалем. Сириската Влада ќе учествува на прелиминарните преговори за мир во Сирија, што ги ...

Давутоглу негира дека има закани од конфронтација меѓу Турција и Русија поради операциите во Сирија

Макфакс - 02.10.2015

Руските воздушни операции во соседна Сирија предизвикуваа загриженост во Анкара, но притоа тоа не претставува сериозна закана за спротиставеност меѓу Турција и Русија, изјави турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

Турција и нејзините партнери ја повикаа Русија да ги прекине нападите врз сириската опозиција

+инфо - 02.10.2015

Турција и нејзините партнери во коалицијата предводена од САД за борба против Исламска држава, денеска ја повикаа Русија да ги прекине нападите против сириската опозиција, и да се фокусира врз борбата против исламистичките бунтовници.

Заканати го налутија - Путин во Сирија испраќа носачи на авиони и ракетни системи

Сител - 02.10.2015

Телевизијата Ал Маџајден тврди дека Русите веќе вежбаат користење на ракети кои би можеле да се користат во Сирија, и дека испратиле бродови кон Медитеранот. Руското министерството за одбрана разгледува можност да испрати воени трупи за заштита на ...

Поделеност меѓу САД и Русија за Сирија

Глас на Америка - 02.10.2015

Русија веќе трет ден врши напади врз цели на Исламската држава, но САД ја обвинуваат дека ја користи кампањата за да ја поддржи владата на Башар ал-Асад. Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе се сретне со неговиот француски колега Франсоа ...

(ВИДЕО) ПЕСКОВ: Над 4 милиони лица на youtube ги гледаа кадрите од нападите на руските авиони врз ИД

Репортер - 02.10.2015

Кадрите со првите воздушни напади, распространети од руското воено министерство, собраа веќе 4 милиони посетители на youtube На интернет се поведе вистинска информациска војна, откако денес различни изданија напишаа дека Саудиска Арабија побарала од ...

(ВИДЕО/ФОТО) Погледнете со какви чудовишта Путин ја решава ИД

Press24 - 02.10.2015

Русија пред два дена ги спроведе првите воздушни напади на Сирија за да се обиде да ја уништи Исламската држава и слободно може да се каже дека за ваква борба се подготвила и повеќе од добро.

Руска офанзива: Ќе ги зголемиме нападите врз џихадистите во Сирија, војната завршува за 4 месеци!

Сител - 02.10.2015

Руското воено воздухопловство во Сирија ќе се интензивира и ќе трае три до четири месеци, изјави претседателот на Комитетот за надворешни работи, Алексеј Пушков. - Секогаш постои ризик дека нешто ви го одвлекува вниманието, но во Москва се зборува ...

Пушков: Руската воздушна кампања во Сирија ќе трае три до четири месеци

А1 On - 02.10.2015

Руската кампања на воздушни напади во Сирија ќе трае три до четири месеци со зголемување на интензивноста, изјави денеска претседателот на Комисијата за надворешни работи во Државната дума – Долниот дом на Рускиот Парламент, Алексеј Пушков.

ТУРЦИЈА: Русија да ги прекине нападите против сириската опозиција

Телеграф - 02.10.2015

Во заедничка изјава, дадена заедно со САД, Велика Британија, Франција, Германија и со арапските сојузници од Заливот, Турциja посочи дека дејствијата на Русија претставуваат понатамошна ескалација на конфликтот Турција и нејзините партнери во ...

Пушков: Руската воздушна кампања во Сирија ќе трае три до четири месеци

Алфа - 02.10.2015

Тој наведе дека францускиот претседател Франсоа Оланд може да има важна улога во подобрувањето на односите меѓу Русија и САД. Руската кампања на воздушни напади во Сирија ќе трае три до четири месеци со зголемување на интензивноста, изјави денеска ...

Руските бомбардери уништиле штаб на Исламска држава во Сирија (видео)

Кајгана - 02.10.2015

Руското министерство за одбрана објави дека неговите авиони „Сухој-34“ уништиле команден центар на терористичка организација Исламска држава, како и центар за обука на бунтовниците во Сирија.

ПУТИН УДИРА И ОД ВОДА И ОД ЗЕМЈА: Русите испраќаат носачи на авиони и ракетни системи во СИРИЈА! (ВИДЕО)

Sky - 02.10.2015

Телевизијата Ал Мајаден тврди дека Русите веќе вежбаат користење ракети кои би можеле да се користат во Сирија, и дека ќе испраќаат бродови од Медитеранот. Руското министерство за одбрана разгледува испраќање на морнарички трупи како би ги заштитиле ...

Висок ирачки духовник повикува на глобална војна против ИД

Вечер Прес - 02.10.2015

Највлијателниот шиитски духовник во Ирак денеска повика за глобална војна против џихадистичката група Исламска држава Али ал Систани Највлијателниот шиитски духовник во Ирак денеска повика за глобална војна против џихадистичката група Исламска ...

Руските удари врз Сирија ќе продолжат 3 до 4 месеци со зголемување на интензитетот

Фактор - 02.10.2015

Најмалку седум цивили, вклучувајќи и две деца, загинаа во руски воздушни напади, извршени во сириската провинција Идлиб, соопшти „Франс прес“, повикувајќи се на Сирискиот центар за набљудување на човековите права.

Авиони, веројано руски, бомбардирале град во Сирија кој е под контрола на ИС

Денешен - 02.10.2015

Борбени авиони, за кои се смета дека се руски, во текот на ноќта го бомбардирале сирискиот град Карјатеин, кој е под контрола на „Исламска држава“. Западните медиуми оваа информација ја добиле од Рами Абгулрахман, директор на сирискиот Центар за ...

Се вжештува ситуацијата во Сирија: Пентагон разгледува одговор на руската операција!

Sky - 02.10.2015

Пентагон во овој момент разработува стратегија за заштита на „умерената“ сириска опозиција. Како што наведуваат воени извори од Вашингтон, станува збор за случај на претпоставени напади на Руската Федерација на силите на сириската опозиција.

Русија одлучно тврди: Го уништивме командниот центар на ИСИС! (видео)

Република - 02.10.2015

Русија тврди дека метите во Сирија се одредени според известувачките податоци, а помеѓу метите се нашол и командниот центар на Исламската држава, како и кампот за обука на терорирсти. Русија објави видео запис во кој, како што кажуваат самите, ...

САД и Русија разговараа како да избегнат инциденти во Сирија

Локално - 02.10.2015

Американски и руски воени претставници разговараа како да бидат избегнати ненамерни инциденти меѓу борбената авијација на двете држави во Сирија, пренесоа агенциите, повикувајќи се на Министерството за одбрана на САД.

Сириски бунтовници: Ова што го прават Русите се уште не сме го виделе!

Денешен - 02.10.2015

Руските воздушни удари на центрите на исламистите во Сирија предизвика нервоза во нивните редови, а сведоци тврдат дека „такво разурнување не виделе од почетокот на сириската криза ниту за време на воздушните напади на западната алијанса“.

Турција и нејзините партнери ја повикаа Русија да ги прекине нападите врз сириската опозиција

Либертас - 02.10.2015

Турција и нејзините партнери во коалицијата предводена од САД за борба против Исламска држава, денеска ја повикаа Русија да ги прекине нападите против сириската опозиција, и да се фокусира врз борбата против исламистичките бунтовници Анкара и ...

Русија очекува операцијата во Сирија да продолжи 3-4 месеци

Локално - 02.10.2015

Руските воздушни напади во Сирија ќе продолжат 3-4 месеци и ќе бидат засилени. Ова го изјави претседателот на Комисијата за надворешна политика кон долниот дом на рускиот парламент, Државната дума, Алексеј Пушков пред радио Europe 1, цитиран од ...

Путин: Информациите за цивилни жртви се појавија пред да полетаат авионите

Sky - 02.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин ги нарече „информативна војна“ изјавите за наводни цивилни жртви во руските воздушни удари во Сирија, додека руското министерство за одбрана објави дека во текот на ноќта кон четвртокот биле извршени нови напади.

Давутоглу негира дека има закани од конфронтација меѓу Турција и Русија поради операциите во Сирија

Точка - 02.10.2015

Руските воздушни операции во соседна Сирија предизвикуваа загриженост во Анкара, но притоа тоа не претставува сериозна закана за спротиставеност меѓу Турција и Русија, изјави турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

Русија одлучно тврди: Го уништивме командниот центар на ИСИС!

Точка - 02.10.2015

Русија тврди дека метите во Сирија се одредени според известувачките податоци, а помеѓу метите се нашол и командниот центар на Исламската држава, како и кампот за обука на терорирсти. Русија објави видео запис во кој, како што кажуваат самите, ...

САД ја повикаа Русија да се бори само против Исламска држава

Денешен - 02.10.2015

Пентагон на повика Русија да се фокусира врз воздушните напади против Исламска држава, а не врз противниците на сирискиот претседател Башар ал Асад, велат американски функционери. – Важно е Русија да не се ангажира во борбата против било кого освен ...

Русија да ги прекине нападите во Сирија!

Вечер Прес - 02.10.2015

Турција и нејзините партнери во коалицијата против ИД ја повикаа Русија да ги прекине нападите Турција и нејзините партнери во коалицијата предводена од САД за борба против Исламска држава, денеска ја повикаа Русија да ги прекине нападите против ...

ВИДЕО: Џихадистите бегаат пред руските бомби

Денешен - 02.10.2015

Русија продолжи со нападите на џихадистите во Сирија, а се појавија и нови снимки за хаосот кој владее помеѓу припадниците на терористичката организација. Од министерството за одбрана на Русија соопштија дека руските авиони уништиле попладнево ...

Русија обвинета за „селективност“ во нападите против џихадистите

Н.Македонија - 02.10.2015

Вашингтон ја критикува Москва дека ги напаѓа само опозициските бунтовници, вклучувајќи ги и оние што ги обучуваше американската ЦИА. Русија, според Западот, наместо да ги бомбардира позициите на ИД, ги напаѓа опозициските бунтовнички групи што се ...

Дамаск најави учество на преговорите на ОН за мир во Сирија

Н.Македонија - 02.10.2015

Сириската Влада ќе учествува на прелиминарните преговори за мир во Сирија, што ги иницираа ОН, соопшти денеска во Њујорк, шефот на сириската дипломатија Валид Муалем Тој нагласи дека властите во Дамаск овие преговори ги сметаат за „необврзувачки“ и ...

Пушков: Руската воздушна кампања во Сирија ќе трае три до четири месеци

Н.Македонија - 02.10.2015

Руската кампања на воздушни напади во Сирија ќе трае три до четири месеци со зголемување на интензивноста, изјави денеска претседателот на Комисијата за надворешни работи во Државната дума - Долниот дом на Рускиот Парламент, Алексеј Пушков - Секогаш ...

Нови руски воздушни напади врз позиции на исламистички групи во Сирија

24 Вести - 01.10.2015

Руската авијација изврши денеска нова серија воздушни напади врз позициите на разните исламистички групи во Сирија, јавуваат од Дамаск западните медиуми. Главна цел на денешните бомбардирања била алијансата позната како „Армија на освојувачите“.

Руската армија распоредила повеќе од 50 авиони во Сирија

Телма - 01.10.2015

Руската армија распореди повеќе од 50 авиони и хеликоптери, како и падобрански и единици на специјалните сили во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Ова е првпат Москва официјално да го соопшти обемот на воениот ангажман во ...

Русите ја бомбардираат ИД во Сирија, западните медиуми Русија

Дневник - 01.10.2015

Русија и САД ќе одржат итни разговори во обид да се избегне нивен судир во воздушниот простор над Сирија, пишува британски „Индепендент“. Планирана е средба на највисоко дипломатско ниво да се одржи што е можно поскоро откако претставниците на ...

Во руските напади загинаа 36 цивили, според сириската опозиција

Утрински - 01.10.2015

Во воздушните напади, кои Русија вчера ги изврши во Сирија загинаа најмалку 36 цивили, вклучувајќи и пет деца, соопшти главната сириска опозициска група, Националната коалиција. - Во руските напади во покраината Хомс се убиени најмалку 36 цивили, ...

Москва и Вашингтон спорат за целите на руските воздушни напади во Сирија

24 Вести - 01.10.2015

По почнувањето на воздушните напади на Русија во Сирија, различни се реакциите за тоа кои цели се нападнати. Москва тврди дека целта на нападите се милитантите на Исламската држава (ИД), додека западните претставници велат дека офанзивата може да е ...

НАТО загрижен поради руската акција во Сирија

Алсат-М - 01.10.2015

НАТО синоќа изрази загриженост дека во воздушните напади на Русија во Сирија се разорени области на земјата кои ги држат бунтовниците, а не позиции на Исламска држава. - Загрижен сум поради извештаите дека мета на руските воздушни напади не била ИД, ...

Русија објави видео снимка од нападите во Сирија

Телма - 01.10.2015

Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, спроведени се првите воздушни напади врз позиции на ИД во земјата. Руското Министерство за одбрана објави видео кое прикажува напад на воено летало на ИД во ...

Башар Ал Зуби: Воздушните удари на Русија ќе ја продолжат војната!

Канал5 - 01.10.2015

Истакнат командант на сириските бунтовници денеска оцени дека воздушните удари на Русија во Сирија како поддршка на претседателот Ал Асад ќе влијаат на продолжување на војната во таа држава.

„Њујорк Тајмс“: Руските авиони ги бомбардираа сириските бунтовници обучувани од ЦИА

А1 On - 01.10.2015

Во првиот напад на руската авијација во Сирија, се бомбардирани позициите на вооружените групи на сириска опозиција, кои војуваат против претседателот Башар ал Асад, а не џихадистите на Исламска држава (ИД), тврди „Њујорк Тајмс“.

АПОКАЛИПСА ОД ВОЗДУХ: Руската авијација ги продолжува нападите (ВИДЕО)

Телеграф - 01.10.2015

Би ве замолил да го „исчистите“ воздушниот простор над Сирија за да не ни сметате додека ги бомбардираме бунтовниците. Тргнуваме за еден час, им рекол руски генерал на американските дипломати во Амбасадата на САД во Багдад Како сцена од култниот ...

Ризик од американско - руски инциденти во Сирија

Р.С.Европа - 01.10.2015

Руските воздушни напади во Сирија се долевање масло на огнот, оценуваат американски претставници, изразувајки сомневање дека цел се милитантите на Исламската Држава. Москва и Вашингтон започнуваат воени консултации за да се избегнат несакани ...

Запознајте ги авионите со кои Русија ја бомбардира ИД

Press24 - 01.10.2015

Русија за напад на Сирија ги користи борбените авиони SU-34. Тие достигаат максимална брзина од 1.900 километри на час, а максималниот дострел изнесува 4.000 километри. Сриската граѓанска војна трае веќе четири години помеѓу низа на вооружени групи.

Русија втор ден извршува воздушни напади во Сирија

Р.С.Европа - 01.10.2015

Руски авиони наводно втор ден бомбардираат цели во Сирија, додека Саудиска Арабија повика итно да запрат воздушните напади и додека Кремљ се обидува да се одбрани од обвинувањата дека нејзините авиони не ја напаѓаат групата на Исламската држава.

Стратешко бомбардирање: Русија праќа над 50 борбени авиони во Сирија

Press24 - 01.10.2015

Руските воздушни сили во Сирија имаат пратено над 50 борбени авиони и хелихоптери. „Воздушната група беше распоредена за многу брзо време. Тоа беше можно бидејќи најголем дел од материјалните средства и муницијата беше подготвен во складиштето во ...

Медиуми: Русија во Сирија си ја враќа водечката улога во светската политика

Руска реч - 01.10.2015

Со своите постапки во Сирија Русија си ја враќа водечката улога во светската политика, сметаат некои од германските медиуми. Русија игра сѐ поважна улога во решавањето на сириското прашање поради нерешителноста на Западот во борбата против ...

Песков: Многу искривени информации за операциите во Сирија

Макфакс - 01.10.2015

Кремљ повикува на многу внимателно однесување кон информациите кои се јавуваат во врска со започнувањето на руските воздушни операции во Сирија, бидејќи многу од нив претставуваат дезинформации и се искривени, изјави во четвртокот портпаролот на ...

Русија во контакт со Пентагон за акциите во Сирија

Р.С.Европа - 01.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска соопшти дека руското Министерство за одбрана е во контакт со Пентагон за текот на нивните воени акции во Сирија. Путин исто така рече дека извештаите за цивилни жртви како резултат на руските воздушни ...

СИРИЈА: Опозицијата тврди дека во руските напади загинале 36 цивили

Телеграф - 01.10.2015

Во руските напади во покраината Хомс се убиени најмалку 36 цивили, кои се бореле против екстремистите, тврди лидерот на Националната коалиција, Халед Хоја Во воздушните напади, кои Русија вчера ги изврши во Сирија загинаа најмалку 36 цивили, ...

Путин: Тврдењата дека руските авиони убиле цивили во Сирија се појавија уште пред да почнат нападите (ФОТО)

МКД - 01.10.2015

Информациите за наводни жртви меѓу цивилите, предизвикани од руските воздушни напади во Сирија, се појавија дури и пред руските воени авиони да полетаат во својата прва борбена мисија, рече рускиот претседател Владимир Путин нарекувајќи ги тие ...

„Њујорк Тајмс“: Руските авиони ги бомбардираа сириските бунтовници обучувани од ЦИА

+инфо - 01.10.2015

Во првиот напад на руската авијација во Сирија, се бомбардирани позициите на вооружените групи на сириска опозиција, кои војуваат против претседателот Башар ал Асад, а не џихадистите на Исламска држава (ИД), тврди „Њујорк Тајмс“.

Путин: Информациите за цивилни жртви се појавија пред да полетаат авионите

Макфакс - 01.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин ги нарече „информативна војна“ изјавите за наводни цивилни жртви во руските воздушни удари во Сирија, додека руското министерство за одбрана објави дека во текот на ноќта кон четвртокот биле извршени нови напади.

Песков: Русија нема да испрати војници регрути во Сирија

+инфо - 01.10.2015

Русија нема да користи копнена војска во својата воена операција во Сирија, ситуацијата таму воопшто не влијае на параметрите на есенската регрутација на руската армија, истакна денеска Дмитриј Песков, прес-секретарот на рускиот претседател, ...

Руските авиони од воздух, Асад со копнени сили – офанзива против терористите во Сирија

Алфа - 01.10.2015

Руската авијација втор ден по ред продолжува со жестоките напади врз позициите на различни терористички групи во Сирија. Според руските власти, веќе се уништени повеќе објекти на групата Исламска држава Руската авијација втор ден по ред продолжува ...

Русија е подготвена да преземе воздушни напади врз ИД во Ирак

А1 On - 01.10.2015

Руското Министерство за надворешни работи ќе ја разгледа секоја молба од ирачката Влада за руски воздушни напади врз Исламска држава на ирачка територија, но досега не добиле таква молба. – Ако добиеме таква молба од ирачката Влада или ако има ...

САД и Русија бараат начин за паралелни кампањи во Сирија

Р.С.Европа - 01.10.2015

Русија втор ден извршува воздушни напади во Сирија, велејќи дека цел се позиции на групата на Исламската држава. Но, погодените области се чини дека се на групи различни од милитантите на ИД и од ооние на сириската Влада.

Путин: Вестите за жртви во Сирија се појавија пред самите авиони

Руска реч - 01.10.2015

Информациите за жртви меѓу цивилното население во Сирија се појавија пред полетувањето на самите авиони, забележа претседателот на РФ о Владимир Путин. „По повод информациите во медиумите за страдањето на цивилното население можам да го кажам ...

Реакции на рускитe напaди во Сирија

Глас на Америка - 01.10.2015

Дваесет и осум цивили, вклучувајќи жени и деца загинаа во првите руски воздушни напади во средата во Сирија, тврди групата за следење на опозицијата. Оваа е прва воена акција на Русија надвор од поранешниот Советски Сојуз, по окупацијата на ...

Снимки направени од руските авиони ја покажуваат моќта на нападите врз исламистите (ВИДЕО)

МКД - 01.10.2015

Снимки од првите руски воздушни удари во Сирија се појавија уште вчера, но денес снимки направени од кокпитите на авионите објави и руското министерство за одбрана. Руското воено воздухопловство објавило дека флотата во Сирија брои 50 борбени авиони ...

(ВИДЕО) Нови снимки, џихадистите бегаат пред руските бомби

А1 On - 01.10.2015

Русија продолжи со нападите на џихадистите во Сирија, а се појавија и нови снимки за хаосот кој владее помеѓу припадниците на терористичката организација. Од министерството за одбрана на Русија соопштија дека руските авиони уништиле попладнево ...

Ризик од американско – руски инциденти во Сирија

Правдико - 01.10.2015

Руските воздушни напади во Сирија се долевање масло на огнот, оценуваат американски претставници, изразувајки сомневање дека цел се милитантите на Исламската држава. Москва и Вашингтон започнуваат воени консултации за да се избегнат несакани ...

Втор ден на руски напади во Сирија

Глас на Америка - 01.10.2015

Цел на нападите биле команден ценатар и две складишта за муниција на ИСИС Руски воени авиони, втор ден по ред, вршат воздушни напади во Сирија, и целат на мети врз екстремните милитантите од Исламската држава и борците поддржани од САД, велат ...

Песков: Русија нема да испрати војници регрути во Сирија

А1 On - 01.10.2015

Русија нема да користи копнена војска во својата воена операција во Сирија, ситуацијата таму воопшто не влијае на параметрите на есенската регрутација на руската армија, истакна денеска Дмитриј Песков, прес-секретарот на рускиот претседател, ...

Песков: Русија нема да испрати војници регрути во Сирија

Алфа - 01.10.2015

Русија нема да користи копнена војска во својата воена операција во Сирија, ситуацијата таму воопшто не влијае на параметрите на есенската регрутација на руската армија, истакна денеска Дмитриј Песков, прес-секретарот на рускиот претседател, ...

ПЕСКОВ: Русија нема да испрати регрути војници во Сирија

Телеграф - 01.10.2015

Операцијата во Сирија, воопшто не влијае на регрутите, истакна претставникот на Кремљ Русија нема да користи копнена војска во својата воена операција во Сирија, ситуацијата таму воопшто не влијае на параметрите на есенската регрутација на руската ...

(ВИДЕО) Последни вести од сирискиот фронт: Русија извршила над 30 воздушни удари

Репортер - 01.10.2015

Руски воени авиони спроведоа најмалку 30 воздушни напади во Сирија, вклучувајќи над контролиран од сириските бунтовници град Џиср аш Шугур во северозападниот дел на земјата, соопштуваат Ројтерс и “Скај њуз”, повикувајќи се на либанска телевизија, ...

Руската армија распоредила повеќе од 50 авиони и хеликоптери во Сирија

А1 On - 01.10.2015

Руската армија распореди повеќе од 50 авиони и хеликоптери, како и падобрански и единици на специјалните сили во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Ова е првпат Москва официјално да го соопшти обемот на воениот ангажман во ...

Руската армија распоредила повеќе од 50 авиони и хеликоптери во Сирија

Репортер - 01.10.2015

Руската армија распореди повеќе од 50 авиони и хеликоптери, како и падобрански и единици на специјалните сили во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Ова е првпат Москва официјално да го соопшти обемот на воениот ангажман во ...

ВИДЕО: Светот во паника - руски генерал во амбасадата на САД - излегувајте зашто ние тргнуваме

Press24 - 01.10.2015

Цел свет е во паника и тоа со причина. Што доколку се случи неочекувана средба во воздухот меѓу американските и руските авиони? Што доколку Русите ги бомбардираат противниците на Асад кој ги поддржуваат Американците? Прашања има многу, а од ...

Ал Абади: Ирак ќе ги поздрави руските напади против ИД на своја територија

Алфа - 01.10.2015

Ирачката Влада ќе ги поздрави руските воздушни напади против џихадистичката група Исламска држава (ИД) на ирачка територија, изјави ирачкиот премиер Хајдер ал Абади. Ирачката Влада ќе ги поздрави руските воздушни напади против џихадистичката група ...

(ВИДЕО) Џихадистите во паника – руските бомби им го уништија еланот

Репортер - 01.10.2015

Русија продолжи со нападите на џихадистите во Сирија, а се појавија и нови снимки за хаосот кој владее помеѓу припадниците на терористичката организација. Од министерството за одбрана на Русија соопштија дека руските авиони уништиле попладнево ...

Американско-руски разговори за нападите во Сирија

А1 On - 01.10.2015

Воени претставници на САД и Русија одржаа средба посветена на „спречување на недоразбирањата меѓу силите на двете земји“ кои извршуваат воздушни напади во Сирија, соопшти вечерва портпарплот на Белата куќа, Џош Ернест.

Ал Абади: Ирак ќе ги поздрави руските напади против ИД на своја територија

А1 On - 01.10.2015

Ирачката Влада ќе ги поздрави руските воздушни напади против џихадистичката група Исламска држава (ИД) на ирачка територија, изјави ирачкиот премиер Хајдер ал Абади. На новинарско прашање дали со Русија е разговарано за воздушни напади против ИД во ...

НАТО загрижен поради руската акција во Сирија

Сител - 01.10.2015

НАТО синоќа изрази загриженост дека во воздушните напади на Русија во Сирија се разорени области на земјата кои ги држат бунтовниците, а не позиции на Исламска држава. - Загрижен сум поради извештаите дека мета на руските воздушни напади не била ИД, ...

ВИДЕО: Во воздушните напади на Русија врз Сирија, загинаа 36 цивили

Нетпрес - 01.10.2015

Најмалку 36 цивили загинаа во воздушните напади , кои Русија вчера ги изврши во Сирија. Меѓу загинатите има и пет деца, соопшти главната сириска опозициска група, Националната коалиција, пренесува МИА .

НАТО загрижен поради руската акција во Сирија

А1 On - 01.10.2015

НАТО синоќа изрази загриженост дека во воздушните напади на Русија во Сирија се разорени области на земјата кои ги држат бунтовниците, а не позиции на Исламска држава. – Загрижен сум поради извештаите дека мета на руските воздушни напади не била ИД, ...

Русија објави снимки од нападите врз позиции на ИД во Сирија

Алфа - 01.10.2015

Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, спроведени се првите воздушни напади врз позиции на ИД во земјата. Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, ...

Рисија ја нападна ИД во Сирија (ВИДЕО)

Нетпрес - 01.10.2015

Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, спроведени се првите воздушни напади врз позиции на ИД во земјата. Руското Министерство за одбрана објави видео кое прикажува напад на воено летало на ИД во ...

Во руските напади, загинаа 36 цивили, според сириската опозиција

Алфа - 01.10.2015

Во воздушните напади, кои Русија вчера ги изврши во Сирија загинаа најмалку 36 цивили, вклучувајќи и пет деца, соопшти главната сириска опозициска група, Националната коалиција. Во воздушните напади, кои Русија вчера ги изврши во Сирија загинаа ...

Русија објави снимки од нападите врз позиции на ИД во Сирија

Сител - 01.10.2015

Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, спроведени се првите воздушни напади врз позиции на ИД во земјата. Руското Министерство за одбрана објави видео кое прикажува напад на воено летало на ИД во ...

НАТО загрижен поради руската акција во Сирија

Алфа - 01.10.2015

НАТО синоќа изрази загриженост дека во воздушните напади на Русија во Сирија се разорени области на земјата кои ги држат бунтовниците, а не позиции на Исламска држава. НАТО синоќа изрази загриженост дека во воздушните напади на Русија во Сирија се ...

(ВИДЕО) Снимки од руските напади во Сирија

Репортер - 01.10.2015

Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, спроведени се првите воздушни напади врз позиции на ИД во земјата, извор либертас Руското Министерство за одбрана објави видео кое прикажува напад на воено ...

„Њујорк Тајмс“: Руските авиони ги бомбардираа сириските бунтовници обучувани од ЦИА

Сител - 01.10.2015

Во првиот напад на руската авијација во Сирија, се бомбардирани позициите на вооружените групи на сириска опозиција, кои војуваат против претседателот Башар ал Асад, а не џихадистите на Исламска држава (ИД), тврди „Њујорк Тајмс“.

Руските авиони ги бомбардираа борците во Сирија кои ги обучува САД

Press24 - 01.10.2015

Во првиот напад на руската авијација во Сирија, се бомбардирани позициите на вооружените групи на сириска опозиција, кои војуваат против претседателот Башар ал Асад, а не џихадистите на Исламска држава (ИД), тврди „Њујорк Тајмс“.

Москва и Западот спорат околу целите на руските напади во Сирија

Р.С.Европа - 01.10.2015

По почнувањето на воздушните напади на Русија во Сирија, различни се реакциите за тоа кои цели се нападнати. Москва тврди дека целта на нападите се милитантите на Исламската држава (ИД), додека западните претставници велат дека офанзивата може да е ...

НАТО загрижен поради руската акција во Сирија

Курир - 01.10.2015

НАТО синоќа изрази загриженост дека во воздушните напади на Русија во Сирија се разорени области на земјата кои ги држат бунтовниците, а не позиции на Исламска држава. - Загрижен сум поради извештаите дека мета на руските воздушни напади не била ИД, ...

Во руските напади, загинаа 36 цивили, според сириската опозиција

А1 On - 01.10.2015

Во воздушните напади, кои Русија вчера ги изврши во Сирија загинаа најмалку 36 цивили, вклучувајќи и пет деца, соопшти главната сириска опозициска група, Националната коалиција. – Во руските напади во покраината Хомс се убиени најмалку 36 цивили, ...

Русија објави снимки од нападите врз позиции на ИД во Сирија ВИДЕО

+инфо - 01.10.2015

Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, спроведени се првите воздушни напади врз позиции на ИД во земјата. Руското Министерство за одбрана објави видео кое прикажува напад на воено летало на ИД во ...

(ВИДЕО) Светот во паника: Руски генерал во амбасадата на САД – излегувајте зашто ние тргнуваме!

Репортер - 01.10.2015

Цел свет е во паника и тоа со причина. Што доколку се случи неочекувана средба во воздухот меѓу американските и руските авиони? Што доколку Русите ги бомбардираат противниците на Асад кој ги поддржуваат Американците? Прашања има многу, а од ...

Видео: Русија објави снимки од нападите врз позиции на ИД во Сирија

Денешен - 01.10.2015

Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, спроведени се првите воздушни напади врз позиции на ИД во земјата. Руското Министерство за одбрана објави видео кое прикажува напад на воено летало на ИД во ...

Москва: Западот води информативна војна против Русија

Република - 01.10.2015

Руското Министерство за надворешни работи денеска ги обвини западните земји дека по стартот на руските напади врз цели на џихадистичката група Исламска држава во Сирија, започнале информативна војна против Русија.

(ВИДЕО) Русија објави снимки од нападите врз позиции на ИД во Сирија

Бриф - 01.10.2015

Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, спроведени се првите воздушни напади врз позиции на ИД во земјата. Руското Министерство за одбрана објави видео кое прикажува напад на воено летало на ИД во ...

(ВИДЕО) Русија објави снимки од нападите врз позиции на ИД во Сирија

Либертас - 01.10.2015

Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, спроведени се првите воздушни напади врз позиции на ИД во земјата. Руското Министерство за одбрана објави видео кое прикажува напад на воено летало на ИД во ...

Цивилни жртви во руските напади врз Сирија? Тоа се манипулации тврди Путин

Фактор - 01.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека информациите за цивилни жртви во Сирија, предизвикани од руските воздушни напади, се „информативни напади“ и дека тие се појавиле пред руските авиони да ги започнат воздушните напади.

Русија нема да испрати војници регрути во Сирија

Вечер Прес - 01.10.2015

Русија нема да користи копнена војска во својата воена операција во Сирија, ситуацијата таму воопшто не влијае на параметрите на есенската регрутација на руската армија, истакна денеска Дмитриј Песков Русија нема да користи копнена војска во својата ...

НАТО загрижен поради руската акција во Сирија

Вечер Прес - 01.10.2015

НАТО синоќа изрази загриженост дека во воздушните напади на Русија во Сирија се разорени области на земјата кои ги држат бунтовниците, а не позиции на Исламска држава НАТО синоќа изрази загриженост дека во воздушните напади на Русија во Сирија се ...

Руски удар на Исламистите: Уништен командниот центар на ИСИС во Сирија, џихадистите во паника!

Точка - 01.10.2015

Руските сили денес продолжиле со бомбардирање на положбите на "освојувачката армија" на територијата на Сирија, а во текот на последните 24 часа уништени биле 12 мети, меѓу кои и командниот центар и еден од штабовите на Исламската држава.

Почна ли Третата светска војна !? Русија признава дека ударите од воздухот може да влијаат и врз други земји!

Локално - 01.10.2015

Вчера попладне руската борбена авијација ги нанесе првите воздушни напади во Сирија. Нападите беа нанесени во реонот на градот Хомс и област Хама. Прв за операцијата соопшти американски воен претставник за Си Ен Ен.

Москва објави видео од воздушните напади против исламистите во Сирија

Локално - 01.10.2015

Властите во Москва размножија видео од вчерашните напади на руската борбена авијација врз позициите на Исламската држава во Сирија, во реонот на градот Хомс и област Хама. Портпаролот на руското Министерство за одбрана ген.

ВИДЕО: Последни вести од Сирија – Русија извршила над 30 воздушни удари

МК News - 01.10.2015

Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, спроведени се првите воздушни напади врз позиции на ИД во земјата. Руското Министерство за одбрана објави видео кое прикажува напад на воено летало на ИД во ...

Медиуми: Русија во Сирија си ја враќа водечката улога во светската политика

Денешен - 01.10.2015

Русија игра сѐ поважна улога во решавањето на сириското прашање поради нерешителноста на Западот во борбата против „Исламската држава“, ги оценуваат германските медиуми руските воздушни операции против терористичката организација во Сирија, ...

Песков: Многу искривени информации за операциите во Сирија

Точка - 01.10.2015

Кремљ повикува на многу внимателно однесување кон информациите кои се јавуваат во врска со започнувањето на руските воздушни операции во Сирија, бидејќи многу од нив претставуваат дезинформации и се искривени, изјави во четвртокот портпаролот на ...

Разорни воздушни напади на руски авиони врз џихадисти (видео)

Република - 01.10.2015

Видео снимки од првите воздушни напади на руски авиони во Сирија се појавија на интернет во текот на вчерашниот ден. Снимките се направени во кокпитот на борбените авиони. – Во рамките на одлуката на врховниот командант на руските оружени сили ...

Ирак ја покани Русија да ја погоди ИДИЛ и на нејзина територија!

Локално - 01.10.2015

Ирачката Влада ги поздравува руските воздушни напади против “Исламска држава” на ирачка територија, изјави ирачкиот премиер Хајдер ал Абад, цитиран од Ројтерс и ТАСС. На прашање на француската телевизија Франс 24 дали разговарал со Русија за ...

Русија прати над 50 борбени авиони и хеликоптери во Сирија!

Пулс24 - 01.10.2015

Руските воздушни сили во Сирија имаат пратено над 50 борбени авиони и хеликоптери. „Воздушната група беше распоредена за многу брзо време. Тоа беше можно бидејќи најголем дел од материјалните средства и муницијата беше подготвен во складиштето во ...

Дожд од бомби: Снимки од кокпитот на руските ловци ги покажуваат разорните напади на исламистите

Точка - 01.10.2015

Снимките од првите руски воздушни напади на Сирија, кои се случија во текот на вчерашниот ден, се објавени. „Во согласност со одлуката на врховниот командант на руските вооружени сили Владимир Путин, авионите денес почнаа воздушни операции, меѓу кои ...

Западот „оди кон амбис" во врска со Сирија

Вечер Прес - 01.10.2015

Би-Би-Си коментира дека политичарите на Западот сега се соочени со уште едни неочекувани последици од нивниот неуспех одлучно да стават крај на конфликтот кој досега одзема над 250 000 животи и расели уште 11 милиони луѓе Сирија повторно е во ...

Путин: Информациите за цивилни жртви се појавија пред да полетаат авионите

Точка - 01.10.2015

Рускиот претседател Владимир Путин ги нарече "информативна војна" изјавите за наводни цивилни жртви во руските воздушни удари во Сирија, додека руското министерство за одбрана објави дека во текот на ноќта кон четвртокот биле извршени нови напади.

Како Путин ја "чисти" Исламска Држава?

Вечер Прес - 01.10.2015

По вчерашните напади на руската авиација во Сирија над позициите на Исламска Држава, една руска телевизија објави снимки од напад врз една од базите на радикалните исламисти. Очите на целиот свет деновиве се вперени кон Сирија откако руската армија ...

Руските авиони ги бомбардираа сириските бунтовници обучувани од ЦИА

Вечер Прес - 01.10.2015

Во првиот напад на руската авијација во Сирија, се бомбардирани позициите на вооружените групи на сириска опозиција, кои војуваат против претседателот Башар ал Асад, а не џихадистите на Исламска држава (ИД), тврди „Њујорк Тајмс" Во првиот напад на ...

„Њујорк Тајмс“: Руските авиони бомбардираа сириски бунтовници обучувани од ЦИА

Република - 01.10.2015

Во првиот напад на руската авијација во Сирија, се бомбардирани позициите на вооружените групи на сириска опозиција, кои војуваат против претседателот Башар ал Асад, а не џихадистите на Исламска држава (ИД), тврди „Њујорк Тајмс“.

Ирак не побара помош од Русија во борбата против ИД, Сирија побара

Вечер Прес - 01.10.2015

Руската кампања против џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, нема да биде проширена и во Ирак, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков Руската кампања против џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, нема да ...

Ќе се изненадите: 12 ФАКТИ за Сирија кои многумина не ги знаат!

Sky - 01.10.2015

Овие 12 факти сигурно ќе ве заинтересираат и ќе ви откријат нешто што досега не сте го знаеле. Сирија, официјално „Сиријска Арапска Република“, во која се војува повеќе од четири години, денес е уништена земја.

САД ќе ги поддржи руските напади во Сирија, но само против ИД

Вечер Прес - 01.10.2015

САД се подготвени да ги поздрават руските операции во Сирија доколку тие се фокусирани врз цели на Исламска држава (ИД) и групи поврзани со Ал Каеда, изјави американскиот државен секретар Џон Кери на седница на Советот за безбедност во ОН Џон Кери ...

Песков: Русија нема да испрати војници регрути во Сирија

Денешен - 01.10.2015

Русија нема да користи копнена војска во својата воена операција во Сирија, ситуацијата таму воопшто не влијае на параметрите на есенската регрутација на руската армија, истакна денеска Дмитриј Песков, прес-секретарот на рускиот претседател, ...

(ВИДЕО) Последни вести од сирискиот фронт: Русија извршила над 30 воздушни удари

Локално - 01.10.2015

Руски воени авиони спроведоа најмалку 30 воздушни напади во Сирија, вклучувајќи над контролиран од сириските бунтовници град Џиср аш Шугур во северозападниот дел на земјата, соопштуваат Ројтерс и “Скај њуз”, повикувајќи се на либанска телевизија.

НАТО загрижен поради руската акција во Сирија

МК News - 01.10.2015

НАТО синоќа изрази загриженост дека во воздушните напади на Русија во Сирија се разорени области на земјата кои ги држат бунтовниците, а не позиции на Исламска држава – Загрижен сум поради извештаите дека мета на руските воздушни напади не била ИД, ...

(ВИДЕО-ФОТО) Со ова моќно оружје, Русите ги уништуваат џихадистите во Сирија!

Фактор - 01.10.2015

Русија вчера ги изврши првите воздушни напади на Сирија како би се обидела да ја уништи Исламската држава и слободно можеме да кажеме дека за ваква борба повеќе од добро се подготвила. Имено, Русија на чело со Владимир Путин веќе подолг временски ...

Русија објави снимки од нападите врз позиции на ИД во Сирија

Вечер Прес - 01.10.2015

Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, спроведени се првите воздушни напади врз позиции на ИД во земјата Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, ...

Путин вети: Ниту еден џихадист, нема да замине жив од Сирија

МК News - 01.10.2015

Русија го изведе првиот воздушен напад во Сирија. Воздушните напади на Русија во Сирија се насочени кон противниците на режимот на Башар ал Асад, пренесува Б92. Нападите се извршени во областа околу градот Хомс, а претходно бил известен и Вашингтон ...

Во руските напади, загинаа 36 цивили

Вечер Прес - 01.10.2015

Во воздушните напади, кои Русија вчера ги изврши во Сирија загинаа најмалку 36 цивили, вклучувајќи и пет деца, соопшти главната сириска опозициска група, Националната коалиција Во воздушните напади, кои Русија вчера ги изврши во Сирија загинаа ...

Руската армија распоредила повеќе од 50 авиони и хеликоптери во Сирија

Н.Македонија - 01.10.2015

Руската армија распореди повеќе од 50 авиони и хеликоптери, како и падобрански и единици на специјалните сили во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Ова е првпат Москва официјално да го соопшти обемот на воениот ангажман во ...

Русија удри по терористите во Сирија

Н.Македонија - 01.10.2015

Рускиот парламент го одобри барањето на претседателот Владимир Путин за употреба на руските вооружени сили во Сирија. Дозволата од рускиот парламент не се однесува на копнени акции на руската војска, туку само на воздушни напади врз позициите на ...

Ирак ќе ги поздрави руските напади против ИД на своја територија

Н.Македонија - 01.10.2015

Ирачката Влада ќе ги поздрави руските воздушни напади против џихадистичката група Исламска држава (ИД) на ирачка територија, изјави ирачкиот премиер Хајдер ал Абади. На новинарско прашање дали со Русија е разговарано за воздушни напади против ИД во ...

Американско-руски разговори за нападите во Сирија

Н.Македонија - 01.10.2015

Воени претставници на САД и Русија одржаа средба посветена на „ спречување на недоразбирањата меѓу силите на двете земји“ кои извршуваат воздушни напади во Сирија, соопшти вечерва портпарплот на Белата куќа, Џош Ернест.

Русија објави снимки од нападите врз позиции на ИД во Сирија

Идивиди - 01.10.2015

Москва, 1 октомври 2015 (МИА) - Истиот ден кога Горниот дом на рускиот Парламент одобри распоредување на трупи во Сирија, спроведени се првите воздушни напади врз позиции на ИД во земјата.

Во руските напади загинаа 36 цивили

Идивиди - 01.10.2015

Дамаск, 1 октомври 2015 (МИА) - Во воздушните напади, кои Русија вчера ги изврши во Сирија загинаа најмалку 36 цивили, вклучувајќи и пет деца, соопшти главната сириска опозициска група, Националната коалиција.

Руската армија распоредила повеќе од 50 авиони и хеликоптери во Сирија

Lider - 01.10.2015

Руската армија распореди повеќе од 50 авиони и хеликоптери, како и падобрански и единици на специјалните сили во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Ова е првпат Москва официјално да го соопшти обемот на воениот ангажман во ...

Вашингтон: Русија започна со воздушни напади во Сирија

Идивиди - 01.10.2015

Вашингтон, 30 септември 2015 (МИА) - САД имаат информација дека Русија почнала да извршува воздушни напади врз цели на цихадистичката група Исламска држава во Сирија, соопштија американски официјални претставници.

Москва го потврди почетокот на воените операции во Сирија

Телма - 30.09.2015

Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека руските сили почнале воени операции против Исламска држава во Сирија. Цели на нападите се опрема, комуникации, складишта со оружје, муниција и гориво, се наведува во соопштението на руското ...

САД ќе ги поддржи руските напади во Сирија само ако се против ИД

24 Вести - 30.09.2015

САД се подготвени да ги поздрават руските операции во Сирија доколку тие се фокусирани врз цели на Исламска држава (ИД) и групи поврзани со Ал Каеда, изјави американскиот државен секретар Џон Кери на седница на Советот за безбедност во ОН.

Русија почна со воздушни напади во Сирија

Вест - 30.09.2015

САД имаат информација дека Русија почнала да извршува воздушни напади врз цели на цихадистичката група Исламска држава во Сирија, соопштија американски официјални претставници. Истите извори инфромираа дека ударите на руските сили најверојатно се ...

Почна битката за Сирија - Русија ги изведе првите воздушни напади

Канал5 - 30.09.2015

Русија ги изведе првите воздушни напади во Сирија, само неколку часа, откако рускиот парламент го одобри барањето на Путин за користење на руската војска во оваа земја. Според американски извори, руските авиони бомбардирале цели околу градот Хомс ...

Вашингтон: Русија започна со воздушни напади во Сирија

Утрински - 30.09.2015

САД имаат информација дека Русија почнала да извршува воздушни напади врз цели на цихадистичката група Исламска држава во Сирија, соопштија американски официјални претставници. Истите извори инфромираа дека ударите на руските сили најверојатно се ...

Русија започна воздушни напади во Сирија

24 Вести - 30.09.2015

Горниот дом на Рускиот парламент денеска го одобри извршување воздушни напади врз цели на Исламската држава на територијата на Сирија. Според извори од Белата куќа, руските воздухопловни сили веќе ги извршиле првите напади во близина на Хомс.

Москва го потврди почетокот на воените операции во Сирија

Утрински - 30.09.2015

Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека руските сили почнале воени операции против Исламска држава во Сирија. Цели на нападите се опрема, комуникации, складишта со оружје, муниција и гориво, се наведува во соопштението на руското ...

Русија започна воздушни напади во Сирија

Телма - 30.09.2015

Русија започна со воздушни напади во Сирија против непријателите на режимот на Башар ал-Асад. Според информациите, бомбардирани биле регионите во провинциите Хомс и Хама, кои се под контрола на бунтовниците.

Русија ги изведе првите воздушни напади во Сирија

Дневник - 30.09.2015

Русија вчера попладне ги изведе своите први воздушни напади врз цели во Сирија, два дена откако рускиот претседател Владимир Путин говореше во ОН и повика на меѓународната коалиција против тероризмот за борба против Исламската држава, пренесува ...

Коалцијата предводена од САД останува да се бори против ИД

Телма - 30.09.2015

Руските воздушни удари во Сирија на никаков начин не ги менуваат задачите на коалицијата предводена од САД против Исламска држава, соопшти Стејт департментот. – Бевме јасни, и државниот секретар е јасен: Тие руски акции нема да ги променат на ...

Меѓународната коалиција изврши 30 воздушни напади врз ИД во Ирак и Сирија

А1 On - 30.09.2015

Меѓународната коалиција, предводена од САД вчера изврши 30 воздушни напади врз групацијата Исламска држава во Ирак и Сирија. Дваесет и шест од нападите биле извршени врз џихадистите во Ирак, а четири во Сирија.

Русија ги нападна позициите на Исламската држава во Сирија

Сител - 30.09.2015

Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека руските сили почнале воени операции против Исламска држава во Сирија. Цели на нападите се опрема, комуникации, складишта со оружје, муниција и гориво, се наведува во соопштението на руското ...

Москва го потврди почетокот на воените операции во Сирија

Алфа - 30.09.2015

Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека руските сили почнале воени операции против Исламска држава во Сирија. Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека руските сили почнале воени операции против Исламска држава во Сирија.

Русија ја напаѓа сириската опозиција, а не ИД, според француски дипломатски претставник

А1 On - 30.09.2015

Руските воздушни напади во Сирија изгледа имаат цел да го поддржат претседателот Башар ал Асад, доколку се насочени против опозициските групи, а не против групацијата Исламска држава, изјави француски дипломатски извор, јави БТА.

Русија ја напаѓа сириската опозиција, а не ИД, според француски дипломатски претставник

+инфо - 30.09.2015

Руските воздушни напади во Сирија изгледа имаат цел да го поддржат претседателот Башар ал Асад, доколку се насочени против опозициските групи, а не против групацијата Исламска држава, изјави француски дипломатски извор, јави БТА.

Москва: Западот води информативна војна против Русија

+инфо - 30.09.2015

Руското Министерство за надворешни работи денеска ги обвини западните земји дека по стартот на руските напади врз цели на џихадистичката група Исламска држава во Сирија, започнале информативна војна против Русија.

Руски воени авиони извршиле над 20 удари врз цели на ИД

Нетпрес - 30.09.2015

Русија извршила околу 20 удари во Сирија врз осум објекти на Исламска држава, соопштија од руското Министерство за одбрана. – Руските ВВС нанесоа денеска точни удари врз осум објекти на терористичката група ИД на територијата на Сирија.

Руски воени авиони извршиле над 20 удари врз цели на ИД во Сирија

Алфа - 30.09.2015

Русија извршила оклу 20 удари во Сирија врз осум објекти на Исламска држава, соопштија од руското Министерство за одбрана. Русија извршила оклу 20 удари во Сирија врз осум објекти на Исламска држава, соопштија од руското Министерство за одбрана.

Руски воени авиони извршиле околу 20 удари врз цели на ИД во Сирија

+инфо - 30.09.2015

Русија извршила околу 20 удари во Сирија врз осум објекти на Исламска држава, соопштија од руското Министерство за одбрана. – Руските ВВС нанесоа денеска точни удари врз осум објекти на терористичката група ИД на територијата на Сирија.

Москва: Западот води информативна војна против Русија

А1 On - 30.09.2015

Руското Министерство за надворешни работи денеска ги обвини западните земји дека по стартот на руските напади врз цели на џихадистичката група Исламска држава во Сирија, започнале информативна војна против Русија.

Џон Кери: Ако Русија војува против ИД ќе добие поддршка од САД

Press24 - 30.09.2015

САД се подготвени да ги поздрават руските операции во Сирија доколку тие се фокусирани врз цели на Исламска држава (ИД) и групи поврзани со Ал Каеда, изјави американскиот државен секретар Џон Кери на седница на Советот за безбедност во ОН.

Руски воени авиони извршиле над 20 удари врз цели на ИД во Сирија

А1 On - 30.09.2015

Русија извршила оклу 20 удари во Сирија врз осум објекти на Исламска држава, соопштија од руското Министерство за одбрана. – Руските ВВС нанесоа денеска точни удари врз осум објекти на терористичката група ИД на територијата на Сирија.

САД ќе ги поддржи руските напади во Сирија само ако се однесуваат против ИД

А1 On - 30.09.2015

САД се подготвени да ги поздрават руските операции во Сирија доколку тие се фокусирани врз цели на Исламска држава (ИД) и групи поврзани со Ал Каеда, изјави американскиот државен секретар Џон Кери на седница на Советот за безбедност во ОН.

Разговори меѓу Русија и САД за активности против ИД

Р.С.Европа - 30.09.2015

Американски и руски воени претставници ќе разговараат за нивните активности против Исламската држава (ИД) во Сирија, најави вчера Пентагон. Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер му наложи на својот персонал да „ги отвори линиите на ...

Рускиот парламент едногласно одобри воена интервенција на руската војска во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 30.09.2015

Некои блискоисточни медиуми јавуваат дека руски воени авиони веќе почнале да вршат воздушни напади во Сирија. Кремљ одби да го потврди тоа. Рускиот парламент денеска едногласно му даде право на претседателот Владимир Путин да прати руска војска во ...

Москва го зголемува военото присуство во близина на Сирија

МРТ - 30.09.2015

На пат низ Босфорот кон Сирија е забележан конвој руски бродови, како знак дека Москва го засилува военото присуство во близина на оваа земја... По снимките на руските борбени авиони на сириските аеродроми, на пат низ Босфорот кон Сирија е забележан ...

Видео: Конвој на руската морнарица тргна кон Сирија

Кајгана - 30.09.2015

По снимките на руските воени авиони на аеродромите во Сирија што ги објавија француските медиуми, сега се појавија уште знаци дека Москва го засилува военото присуство во и околу оваа земја.

Мора да биде поразена идеологијата на екстремистите

Р.С.Европа - 30.09.2015

Борбата против милитантите на така-наречената Исламска држава ќе биде долга, но меѓународната коалиција ќе победи. Ова е заклучокот од самитот посветен на битката против исламските милитанти, што во организација на Соединетите Држави, се одржа во ...

Конвој руски бродови пловат кон Сирија (ВИДЕО)

МКД - 30.09.2015

По снимката на руските воени авиони на аеродромите во Сирија кои ги објавија француските медиуми, еве уште еден знак за јакнење на руското воено присуство во таа земја. Низ Босфорскиот теснец во Истанбул минал конвој руски воени и транспортни ...

Кремљ: Основната задача на Военото воздухопловство на Русија во Сирија е борба против тероризмот

Руска реч - 30.09.2015

Основната задача на вклучувањето на Военото воздухопловство на Сирија во операциите во Сирија е борба со тероризмот и поддршка во тие напори за легитимните власти на земјата, изјави портпаролот на претседателот на РФ Дмитриј Песков.

Кремљ потврди дека руските сили во Сирија ќе се борат против тероризмот

Макфакс - 30.09.2015

Главната воена цел на Русија во Сирија е борбата против тероризмот и поддршка на силите на владата на претседателот Башар ал-Асад, изјави во средата портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, а парламентот одобри користење на руската армија во странство.

САД сметаат дека Русија започнала воздушни напади во Сирија

Сител - 30.09.2015

САД имаат информација дека Русија почнала да извршува воздушни напади врз цели на Исламска држава во Сирија, јавија западни медиуми повикувајќи се на американски официјални претставници. Нападите на руските сили се извршени најверојатно во реонот на ...

Претставник на САД: Русија започна воздушни напади во Сирија

Р.С.Европа - 30.09.2015

Американски претставници велат дека руски воздушни напади биле извршени во Сирија, во близина на западниот град Хомс. Тие за Ројтерс изјавиле дека Русија еден час пред операциите го известиле САД, но не се дадени информации за бројот на нападите и ...

САД тврдат дека Русија веќе започнала со нападите во Сирија

Макфакс - 30.09.2015

САД тврдат дека Русија веќе започнала со првите воздушни удари на територијата на Сирија, додека во Москва потврдуваат дека испратиле борбени авиони во оваа земја на Блискиот исток, откако претходно парламентот го одобри барањето на претседателот ...

САД: Русија започнала воздушни напади во Сирија

+инфо - 30.09.2015

САД имаат информација дека Русија почнала да извршува воздушни напади врз цели на Исламска држава во Сирија, јавија западни медиуми повикувајќи се на американски официјални претставници. Нападите на руските сили се извршени најверојатно во реонот на ...

Русија ги започна воздушните напади во Сирија

Нова ТВ - 30.09.2015

Русија започна со воздушните напади во Сирија против опонентите на претседателот Башар ал-Асад, соопштил претставник на американското Министерство за одбрана, објави BBC. Нападите биле изведувани на западниот дел на земјата околу градот Хомс, а ...

Русија го изведе првиот воздушен напад во Сирија

Нетпрес - 30.09.2015

Русија го изведе првиот воздушен напад во Сирија . Воздушните напади на Русија во Сирија се насочени кон противниците на режимот на Башар ал Асад, пренесува Б92. Нападите се извршени во областа околу градот Хомс, а претходно бил известен и Вашингтон ...

Путин не чекаше многу: Русија го изведе првиот воздушен напад во Сирија

МКД - 30.09.2015

Русија го изведе првиот воздушен напад во Сирија, во близина на Хомс, изјави американски функционер за Си-ен-ен . Русите на САД им кажале дека треба да летаат во Сирија, но не им дале географски позиции за тоа каде планираат да удрат.

30 воздушни напади врз ИД во Ирак и Сирија за еден ден

+инфо - 30.09.2015

Меѓународната коалиција, предводена од САД, вчера изврши 30 воздушни напади врз групацијата Исламска држава во Ирак и Сирија. Дваесет и шест од нападите биле извршени врз џихадистите во Ирак, а четири во Сирија.

Песков: Ирак не побара помош од Русија во борбата против ИД

+инфо - 30.09.2015

Руската кампања против џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, нема да биде проширена и во Ирак, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Ирак досега не побара од Русија да извршува напади на негова територија - рече ...

Картер: Русија веројатно ги промашила позициите на ИД

+инфо - 30.09.2015

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер денeска изјави дека се чини оти руските напади во Сирија били извршени во реони каде веројатно нема сили на џихадистичката група Исламска држава.

Русија ги потврди воздушните напади во Сирија

Р.С.Европа - 30.09.2015

Русија соопшти дека нејзини авиони извршуваат воздушни напади против групата на Исламската држава во Сирија. Портпаролот на министерството за одбрана Игор Конашенков денеска соопшти дека руски воени авиони извршуваат напади врз позиции, возила и ...

Русија ги потврди првите воздушни удари во Сирија

Макфакс - 30.09.2015

Авионите на Воздухопловни сили на Русија започнаа во средата со нанесување прецизни удари врз позициите на терористичката организација Исламска држава на територијата на Сирија, изјави портпаролот на руското министерство за одбрана, генерал-мајорот ...

Конвој на руски бродови плови кон Сирија (ВИДЕО)

Нетпрес - 30.09.2015

Низ Босфор во Истанбул минал конвој со руски воени и транспортни бродови, кој се упатил кон Средоземјето. Очевидци велат дека од август па наваму, присуството на руските воени бродови кон брегот на Сирија се’ повеќе се зголемува.

Руските авиони почнаа со воздушни напади врз ИД во Сирија

Руска реч - 30.09.2015

Ударите се нанесуваат врз воената техника, комуникациските јазли, транспортот, складовите за оружје, муниција и гориво што им припаѓаат на терористите од „Исламската држава“. Авионите на руското Воено воздухопловство почнаа со реализација на ...

Руските авиони ја нападна Исламската држава - Ова се првите снимки

Сител - 30.09.2015

Авионите на руските вооружени сили денеска ги бомбардирале позициите на терористичката организација, Исламска држава во Сирија, потврдиле од Министерството за одбрана на Руската Федерација, јавува Агенција Анадолу (АА).

(ВИДЕО) Русија ги започна ударите во Сирија!

Репортер - 30.09.2015

Русија ги нанесе првите воздушни напади во Сирија. Руската авијација бомбардирала позиции на Исламската држава недалеку од градот Хомс, извор локалномк Тоа го изјави висок американски претставник, цитиран од Си-Ен-Ен.

Русите погодија база - џихадистите бегаат

Press24 - 30.09.2015

Сириската новинска агенција Сана потврди дека Русија изведе напади на Исламската Држава на седум различни локации и дека на џихадистите им нанеле тешки загуби. Инаку Руското министерство за одбрана денеска соопшти дека почна војната операција против ...

Убиени 12 деца-војници во француските воздушни напади во Сирија

Р.С.Европа - 30.09.2015

Сириски активисти велат дека во првите воздушни напади на Франција против групата на Исламската држава во Сирија, убиени се најмалку 30 луѓе, вклучително 12 деца-војници. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон соопшти дека ...

Пентагон го одби руското барање за повлекување на американската авијација од Сирија

Руска реч - 30.09.2015

Коалицијата на чело со САД ги продолжува воздушните напади во Ирак и Сирија, и покрај барањето на руската страна да го избегува воздушниот простор на арапската република, соопшти Пентагон.

(ВИДЕО) Русија почна со воздушни напади во Сирија

А1 On - 30.09.2015

Русија ги изведе првите воздушни напади во Сирија насочени кон Исламска држава, потврди руското министерство за одбрана. Американските официјални лица претходно објавија дека нападите се извршени околу градот Хомс, како и тоа дека Вашингтон е ...

Русија отпочна воздушни напади во Сирија

Глас на Америка - 30.09.2015

Акцијата уследи откако рускиот парламент ја одобрил употребата на воена сила во оваа земја. Русија отпочна воздушни напади во Сирија, неколку часа откако горниот дом на парламентотот го одобри барањето на рускиот претседател Владимир Путин за ...

ВИДЕО: Русија започна со бомбардирање - погледнете ја првата снимка од воздушниот напад на ИД

Press24 - 30.09.2015

Русија започна со воздушните удари во Сирија во близина на Хомс. Русите на САД и порачаа дека не би требало да летаа над Сирија, но и дека не им дале никакви географски информации за тоа каде планираат да напаѓаат.

Кери: Руските напади во Сирија мора да бидат против ИД

Р.С.Европа - 30.09.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Вашингтон ќе има „големи грижи“ ако тековната руска воздушна кампања во Сирија заврши со напади на области каде не оперираат милитантите на Исламската држава или други екстремистички милитанти.

Вашингтон: Русија започна со воздушни напади во Сирија

А1 On - 30.09.2015

САД имаат информација дека Русија почнала да извршува воздушни напади врз цели на цихадистичката група Исламска држава во Сирија, соопштија американски официјални претставници. Истите извори инфромираа дека ударите на руските сили најверојатно се ...

МНР Сирија: Имаме целосна доверба во Русија и Путин

Руска реч - 30.09.2015

Шефот на сириската дипломатија Валид Муалем додаде дека нема ни најмалку доверба во САД и нивната коалиција која, според неговите зборови, без резултати извршија 9 илјади воздушни напади врз Сирија и Ирак.

САД ќе ги поддржи руските напади во Сирија само ако се против ИД

Нетпрес - 30.09.2015

САД се подготвени да ги поздрават руските операции во Сирија доколку тие се фокусирани врз цели на Исламска држава ( ИД ) и групи поврзани со Ал Каеда, изјави американскиот државен секретар Џон Кери на седница на Советот за безбедност во ОН.

Сириските бунтовници тврдат дека тие биле цел на руските напади - ВИДЕО

Макфакс - 30.09.2015

Наместо позициите на џихадистичката Исламска држава, руските бомбардери во средата во Сирија ги гаѓале позициите на вооружената сунитска опозиција која ја поддржува Западот и биле ранети осум од нив, тврди нивни командант.

Картер: Русија веројатно ги промашила позициите на ИД

А1 On - 30.09.2015

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер денска изјави дека се чини оти руските напади во Сирија били извршени во реони каде веројатно нема сили на џихадистичката група Исламска држава.

Песков: Ирак не побара помош од Русија во борбата против ИД

А1 On - 30.09.2015

Руската кампања против џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, нема да биде проширена и во Ирак, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков – Ирак досега не побара од Русија да извршува напади на негова територија, рече Пексов.

САД не ги потврдуваат наводните сириски жртви во руските напади

Макфакс - 30.09.2015

Челникот на американското министерство за одбрана Ештон Картер не ја потврди во средата вечерта информацијата од сириската опозиција којашто ја поддржува Западот дека руските воздушни напади биле насочени кон нивните позиции и оти во нив наводно ...

Вашингтон информира дека Русија започна со воздушни напади во Сирија

Курир - 30.09.2015

САД имаат информација дека Русија почнала да извршува воздушни напади врз цели на цихадистичката група Исламска држава во Сирија, соопштија американски официјални претставници. Истите извори информираа дека ударите на руските сили најверојатно се ...