TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бошњаковски: Малку луѓе веруваа во преговорите како што веруваа премиерите Заев и Ципрас

Фокус - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Бошњаковски: Историски момент за двете земји, за Балканот, но и за Европа

24 Вести - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Бошњаковски: Историски момент за двете земји, за Балканот, но и за Европа

ТВ21 - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Бошњаковски: Историски момент за двете земји, за Балканот, но и за Европа

Канал5 - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Бошњаковски: Ова е историски момент за двете земји, Балканот и Европа

Press24 - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Бошњаковски: Историски момент за двете земји, за Балканот, но и за Европа

Слободен Печат - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Бошњаковски: Историски момент за двете земји, за Балканот, но и за Европа

Сител - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Бошњаковски: Историски момент за двете земји, за Балканот, но и за Европа

Стандард - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Бошњаковски: Историски ден и за Европа

Независен - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Бошњаковски: Ова е историски момент и за двете земји и за Балканот и за Европа

МКД - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

ВО ЖИВО: Потпишување на историскиот конечен договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.06.2018

Со почеток во 09:30ч, проследете го во живо потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство. Линк на Влада на ...

Бошњаковски: Историски момент за двете земји, за Балканот, но и за Европа

А1 On - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Потпис

Кајгана - 17.06.2018

Потпишан договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу двете земји. (Фото: МИА / Фросина ...

Бошњаковски: Историски момент за двете земји, за Балканот, но и за Европа

МК News - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Бошњаковски: Историски момент за двете земји, за Балканот, но и за Европа

Вечер Прес - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА­МПА.

Бошњаковски: Историски момент за двете земји, за Балканот, но и за Европа

Локално - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Во живо: Следете го преку Sky потпишување на договорот меѓу Македонија Грција

Sky - 17.06.2018

Со почеток во 09:30ч, проследете го во живо потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Бошњаковски: Историски момент за двете земји, за Балканот, но и за Европа

Либертас - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Бошњаковски: Ова е историски момент за двете земји, за Балканот, за Европа

Н.Македонија - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Потпишување на историскиот Конечен договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името(видео)

AKO - 17.06.2018

Со почеток во 10:00ч, се случи потпишувањето на Конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство. Линк на Влада на ...

Бошњаковски: Историски момент за двете земји, за Балканот, но и за Европа

1tv - 17.06.2018

Ова е историски момент не само за двете земји, ова е историски момент и за целиот регион, за Балканот, за Западен Балкан, но и за Европа, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски за грчката новинска агенција АНА-МПА.

Бошњаковски: Договорот за името ќе биде потпишан во недела

Алсат-М - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името ќе се потпише во недела, информираше владиниот портпарол Миле Бошњаковски, по неколкуте верзии што денес ги пласираа и македонските и грчките медиуми.

Бошњаковски: Договорот со Грција ќе се потпише во недела – дел од настанот на грчка, дел на македонска територија

А1 On - 15.06.2018

Договорот за името помеѓу Македонија и Грција ќе се потпишува во недела, потврди портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски. Бошњаковски информираше дека настанот е поделен на два дела, од кои едниот ќе биде во Грција, а ...

Владата го декласифицира договорот, Парламентот на Грција расправа за него

Сител - 15.06.2018

Декласифицирање на договорот со Грција од страна на македонската Влада и негово ставање на увид на јавноста, седница на врвот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, почеток на седница на грчкиот Парламент на кој централна тема е договорот со Македонија, но и ...

Владата го декласифицира договорот, Парламентот на Грција расправа за него

Слободен Печат - 15.06.2018

Декласифицирање на договорот со Грција од страна на македонската Влада и негово ставање на увид на јавноста, седница на врвот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, почеток на седница на грчкиот Парламент на кој централна тема е договорот со Македонија, но и ...

Потпишување на договорот за името во недела, брифираа од Владата

Р.С.Европа - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името ќе се потпише во недела, информираше владиниот портпарол Миле Бошњаковски, по неколкуте верзии што денес ги пласираа и македонските и грчките медиуми.

Владата го декласифицира договорот, Парламентот на Грција расправа за него

Курир - 15.06.2018

Декласифицирање на договорот со Грција од страна на македонската Влада и негово ставање на увид на јавноста, седница на врвот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, почеток на седница на грчкиот Парламент на кој централна тема е договорот со Македонија, но и ...

Владата го декласифицира договорот, Парламентот на Грција расправа за него

МКД - 15.06.2018

Декласифицирање на договорот со Грција од страна на македонската Влада и негово ставање на увид на јавноста, седница на врвот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, почеток на седница на грчкиот Парламент на кој централна тема е договорот со Македонија, но и ...

ДАТУМОТ ЗА ПОТПИС НА ДОГОВОРОТ СКОПЈЕ-АТИНА НЕ Е ПРЕЦИЗИРАН: Се ќе се знае денеска

Фактор - 15.06.2018

Декласифицирање на договорот со Грција од страна на македонската Влада и негово ставање на увид на јавноста, седница на врвот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, почеток на седница на грчкиот Парламент на кој централна тема е договорот со Македонија, но и ...

Конечен договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името

Н.Македонија - 15.06.2018

Владата на РМ едногласно го разгледа и усвои извештајот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство и донесе одлука да го декласифицира договорот. Веќе е закачен на веб страницата на Владата и целата македонска ...

Влада: Го декласифициравме договорот, оваа Влада е горда на решението

Фокус - 14.06.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски вечерва соопшти дека Владата на вечерашната седница го декласифицирала договорот за името со Грција и тој е веќе објавен на владината веб страница.

Владата го декласифицира договорот со Грција

Телма - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски веќе е објавен на веб ...

Владата едногласно го усвои извештајот за договорот

Алсат-М - 14.06.2018

Владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, изјави дека извештајот за договорот за името бил разгледан на денешната седница и едногласно усвоен. Истиот е веќе деклафициран и закачен на страницата на Владата односно на овој линк.

Владата го објави договорот за името

Телма - 14.06.2018

По еден час разгледување, владата го усвои договорот со Грција за решавање на спорот со името и тој сега на 19 страници и со 20 члена е ставен на увид на јавноста. Министерот за надворешни Никола Димитров на затворената седница на владата, што се ...

Владата го декласифицира договорот со Грција

ТВ21 - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски веќе е објавен на веб ...

Oбјавен договорот за името, потпишувањето најверојатно в недела

24 Вести - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски веќе е објавен на веб ...

Владата го декласифицира договорот со Грција

Канал5 - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски веќе е објавен на веб ...

Владата ќе го разгледува и ќе го декласифицира договорот со Грција

Канал5 - 14.06.2018

Почна владината седница, по која и официјално ќе биде декласифициран договорот со Грција. Се знае ли можеби конечниот датум кога ќе биде потпишан договорот, најавен за викендов во Мала ...

Во живо: Изјава на портпаролот на Владата

Алсат-М - 14.06.2018

По затворената седница на Владата, портпаролот Миле Бошњаковски, ќе даде изјава во врска со договорот со ...

(ВИДЕО) Во секој момент изјава од Владата за декласифицирањето на Договорот со Грција

Фокус - 14.06.2018

Во секој момент се очекува да започне кусата прес конференција на која изјава ќе даде портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски по денешната затворена владина седница на која требаше да биде декласифициран Договорот со Грција за ...

Владата го декласифицира договорот со Грција

Кајгана - 14.06.2018

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) - Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле ...

Владата официјално го објави договорот со Грција

Press24 - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски веќе е објавен на веб ...

Владата го усвои и го декласифицираше договорот со Грција

А1 On - 14.06.2018

Владата го разгледа и усвои Договорот со Грција. Исто така на денешната седницата, владата го декласифицираше договорот. Тој е достапен на следниот линк . Во текот на утрешниот ден ќе се знаат локацијата и точниот датум кога ќе биде потпишувањето на ...

Владата го декласифицира договорот со Грција

Стандард - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски, веќе е објавен на веб ...

Владата го декласифицираше и го усвои договорот со Грција

Press24 - 14.06.2018

Владата на Република Македонија вечерва го разгледа и усвои договорот за решавање на македонско грчкиот спор со името, соопшти владиниот потпарол Миле Бошњакоски. Тој е достапен на следниот линк .

Владата го декласифицира договорот со Грција

Слободен Печат - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски веќе е објавен на веб ...

(Видео) Владата го декласифицираше договорот со Грција

Макфакс - 14.06.2018

На денешната седница на Владата, беше донесена одлука за декласифицирање на договорот со Грција. Спогодбата, како што рече портпаролот Миле Бошњаковски, сега е достапен за јавноста. На седницата, како што истакна Бошњаковски, Министерот за ...

ВО ЖИВО: Изјава на портпаролот на Владата

Слободен Печат - 14.06.2018

По затворената седница на Владата на која треба да помине договорот за името и тој да се декласифицира за да биде достапен за јавноста, се очекува изјава на владиниот портпарол Миле ...

Бошњаковски: Владата го декласифицираше договорот со Грција

Р.С.Европа - 14.06.2018

Портпарол на Владата Миле Бошњаковски по затворената седница изјави дека Владата вечерва едногласно го разгледа и усвои извештајот за договорот за името. Владата на седницата донесе одлука да се декласифицира договорот и тој веќе е закачен на веб ...

Владата го објави целосниот текст на договорот

Нова ТВ - 14.06.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски вечерва на прес конференција соопшти дека Владата вечерва едногласно го разгледала и усвоила извештајот за договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство.

Владата го објави договорот за решавање на спорот со името

Радио МОФ - 14.06.2018

На интернет-страницата на Владата на Република Македонија предмалку е објавена спогодбата за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство . Договорот, составен од преамбула, 3 дела и завршни одредби, со вкупно 20 члена, ...

Владата го објави текстот на договорот со Грција

Академик - 14.06.2018

Владата го декласифицираше договорот со Грција и го објави на нејзината веб страница . Договорот е насловен како „Конечна спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите Нации, ...

Во живо изјава на потпаролот на Влада по затворената седница за договорот за името (видео)

Press24 - 14.06.2018

По затворената седница на Владата на која треба да помине договорот за името и тој да се декласифицира за да биде достапен за јавноста, се очекува изјава на владиниот портпарол Миле ...

Владата го објави договорот со Грција

Независен - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски веќе е објавен на веб ...

Бошњаковски: Владата едногласно го разгледа и го усвои извештајот за договорот

МКД - 14.06.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски по затворената седница изјави дека Владата едногласно го разгледа и усвои извештајот за договорот за името. Ќе се декласифицира договорот и веќе е закачен на веб страницата на Владата.

Договор за името - одобрување и протести

Р.С.Европа - 14.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција разочара дел од граѓаните. Некои протесираа а други сметаат дека е направен интеграциски исчекор на земјата кон НАТО и ЕУ. Од Владата велат дека личните документите нема да се менуваат одеднаш туку етапно.

Владата го декласифицира договорот со Грција

Сител - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски веќе е објавен на веб ...

ВО ЖИВО: Изјава на портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, за договорот со Грција

Сител - 14.06.2018

Изјава на портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски за договорот со Грција кој беше рагледуван на денешната владина ...

ВО ЖИВО: Изјава на портпаролот на Владата

+инфо - 14.06.2018

По затворената седница на Владата на која треба да помине договорот за името и тој да се декласифицира за да биде достапен за јавноста, се очекува изјава на владиниот портпарол Миле ...

Што со документите откако ќе се смени името на земјата?

iPortal - 14.06.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски вчера на прес-конференција околу промените со името Северна Република македонија, изјави дека граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за менување на документите.

(ВИДЕО)Изјава на портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, за договорот со Грција

Либертас - 14.06.2018

Изјава на портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски за договорот со Грција кој беше рагледуван на денешната владина ...

Изјава на портпаролот на Владата (ВО ЖИВО)

Република - 14.06.2018

По затворената седница на Владата на која треба да помине договорот за името и тој да се декласифицира за да биде достапен за јавноста, се очекува изјава на владиниот портпарол Миле ...

Владата го објави целиот договор со Грција

еМагазин - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот е објавен на веб страницата на Владата. Погледнете го целиот договор на македонски јазик, ...

Што ќе објави Владата вечерва? Во 19 часот изјава во врска со објавувањето на договорот со Грција

Sky - 14.06.2018

Вечерва портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски ќе даде кратка изјава во врска со објавувањето на договорот со Република Грција. – Во 19:00 часот, портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски ќе даде ...

Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат (видео)

Sky - 14.06.2018

„Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се на толкување од нивната Влада, туку новото име ќе биде преведено на сите јазци.

Владата го објави договорот за решавање на македонско - грчкиот спор

Фактор - 14.06.2018

Како што соопшти владиниот портпарол, Миле Бошњаковски вечерва на веб страната на Владата е објавен договорот со Атина. Граѓаните ќе можат да видат што содржи документот насловен како Конечен договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и ...

Видео: Изјава на портпаролот на Владата

МК News - 14.06.2018

По затворената седница на Владата на која треба да помине договорот за името и тој да се декласифицира за да биде достапен за јавноста, изјава на владиниот портпарол Миле ...

Владата го декласифицира договорот со Грција (видео)

Локално - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски веќе е објавен на веб ...

Владата го објави целосниот текст на договорот

Република - 14.06.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски вечерва на прес конференција соопшти дека Владата вечерва едногласно го разгледала и усвоила извештајот за договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство.

Владата го декласифицира договорот, Парламентот на Грција расправа за него

CivilMedia - 14.06.2018

Декласифицирање на договорот со Грција од страна на македонската Влада и негово ставање на увид на јавноста, седница на врвот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, почеток на седница на грчкиот Парламент на кој централна тема е договорот со Македонија, но и ...

Во живо: Се очекува изјава на портпаролот на Владата

Sky - 14.06.2018

По затворената седница на Владата, портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски ќе даде кратка изјава во Медиа Центарот на Владата на Република Македонија во врска со објавувањето на договорот со Република ...

Бошњаковски: Владата едногласно го разгледа и усвои извештајот за договорот

Фактор - 14.06.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски по затворената седница изјави дека Владата едногласно го разгледа и усвои извештајот за договорот за името. Ќе се декласифицира договорот и веќе е закачен на веб страницата на Владата.

ВО ЖИВО: Изјава на портпаролот на Владата

Фактор - 14.06.2018

По затворената седница на Владата на која треба да помине договорот за името и тој да се декласифицира за да биде достапен за јавноста, се очекува изјава на владиниот портпарол Миле ...

Владата го објави целиот договор за името – еве што пишува во него

Sky - 14.06.2018

По затворената седница на Владата, портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски изјави дека договорот со Грција е објавен и македонската јавност веќе може да го види на страницата на Владата.

Владата го декласифицира договорот со Грција

Вечер Прес - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски веќе е објавен на веб ...

Бошњаковски: Владата едногласно го разгледа и усвои извештајот за договорот

24Инфо - 14.06.2018

Бошњаковски: Владата едногласно го разгледа и усвои извештајот за договорот Владиниот портпарол Миле Бошњаковски по затворената седница изјави дека Владата едногласно го разгледа и усвои извештајот за договорот за името.

Владата го објави договорот за името со Грција

Денар - 14.06.2018

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот е веќе објавен на веб страницата на Владата. Можете да го погледнете тука ...

Бошњаковски: Владата го усвои извештајот и го декласифицираше Договорот (ВИДЕО)

1tv - 14.06.2018

Владата на вечерашната седница едногласно го разгледа и го усвои извештајот за договорот за решавањето на спорот за името и документот го декласифицираше и го објави на нејзиниот сајт . Како што соопшти владиниот портпарол Миле Бошњаковски, ...

Владата го објави целиот текст на Конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името

AKO - 14.06.2018

Линк до целосниот текст на Конечен договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Бошњаковски: Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Канал5 - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија. Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно ...

Бошњаковски: Ќе се издаваат пасоши со новото име како што ќе истекува важноста на старите

Фокус - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...

Јавноста од утре ќе има увид во договорот, Владата ќе го декласифицира

Фокус - 13.06.2018

Владата утре на седница ќе го декласифицира договорот постигнат со Грција за промена на името на нашата земја. Со ова договорот ќе и биде достапен на јавноста, рече по денешната средба со премиерот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Химната, знамето и грбот остануваат исти

+инфо - 13.06.2018

Граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за менување на патните исправи и други документи, тие ќе се менуваат кога ќе истече нивната важност. Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Како ќе се менуваат личните документи ако се смени името?

Факултети - 13.06.2018

Личните документи нема веднаш да се менуваат, туку кога ќе им истече важноста, доколку и Македонија и Грција ги ратификуваат договорите за менување на името на државата во Република Северна Македонија.

Бошњаковски: Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

А1 On - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Бошњаковски: Документите ќе се менуваат кога ќе истечат

Press24 - 13.06.2018

Портпаролот Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција околу промените со името Северна Република македонија, истакна дека граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за менување на документите, туку ќе се менуваат кога ќе им истече важноста.

Влада: Македонските граѓани сами ќе си ги платат трошоците за промена на документите

Курир - 13.06.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, денеска на прес конференција, одговарајќи на прашање дали има пресметки колку државата ќе ја чини новото име, предвидено со договорот помеѓу Македонија и Грција, и кој ќе ги плати трошоците за новите патни и ...

Бошњаковски: Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Сител - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Грчкиот нон-пејпер не соодветствува со договорот, велат од Владата

Стандард - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...

Бошњаковски: Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат

Сител - 13.06.2018

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада. „Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се ...

Бошњаковски: Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат (видео)

Press24 - 13.06.2018

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада. „Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се ...

Бошњаковски: Химната, знамето и грбот остануваат исти

Независен - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...

Бошњаковски: Грчкиот нон-пејпер не соодветствува со договорот

А1 On - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...

Владата го демантира грчкиот нон-пејпер

Р.С.Европа - 13.06.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски изјави дека нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се појави во грчката јавност, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните членови на ...

Јавноста од утре ќе има увид во договорот, Владата ќе го декласифицира

Слободен Печат - 13.06.2018

Владата утре на седница ќе го декласифицира договорот постигнат со Грција за промена на името на нашата земја. Со ова договорот ќе и биде достапен на јавноста, рече по денешната средба со премиерот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Бошњаковски: Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Независен - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Бошњаковски: Се наоѓаме во клучен момент, историски за Република Македонија

Press24 - 13.06.2018

емократски капацитети да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, рече Бошњаковски. Најави дека Владата ќе продолжи конструктивно да се однесува и да ги објаснува бенефитите и позитивните работи кои ...

Бошњаковски: Патните исправи нема да се менуваат одеднаш, туку по истекот на нивниот рок

Слободен Печат - 13.06.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски на прес конференција изјави дека нема потреба од грижа, бидејќи граѓаните нема да мора да ги менуваат патните исправи веднаш. – Самиот договор е етапен договор, и тој треба да се имплементира во наредните 5 год.

Бошњаковски: Македонските институции ќе мора да се придржуваат до договорот со Грција

Слободен Печат - 13.06.2018

АРМ, МАНУ, Македонската радио телевизија и останатите државни институции ќе мора да го следат договорот потпишан со Грција, посочи владиниот портпарол Миле Бошњаковски. – Во однос на придавките „македонски“, сите институции ќе мора да се придржуваат ...

Бошњаковски: Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Стандард - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Владата реагира на грчкото толкување на делови од Договорот

Нова ТВ - 13.06.2018

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада. Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се ...

Влада: Македонската химна нема да се менува

еМагазин - 13.06.2018

Портпаролот на македонската Влада, Миле Бошњаковски на денешната прес конференција рече дека со договорот помеѓу Македонија и Грција, се зачувува македонскиот идентитет и македонскиот јазик. “Нема да постои фуснота во ОН.

Влада: АРМ и другите државни институции ќе добијат нови имиња во „духот“ на договорот

еМагазин - 13.06.2018

Портпаролот на македонската Влада, Миле Бошњаковски на денешната прес конференција, одговарајќи на новинарско прашање што ќе се случи со имињата на државните институции како на пр. Армија на Република Македонија, одговори дека тие треба да го следат ...

Патните исправи ќе се менуваат по истекот на нивната важност

Кумановски м. - 13.06.2018

loading... Граѓаните своите патни исправи нема да мораат да ги менуваат веднаш, туку по истекот на нивната важност, рече денеска на прес конференција портаролот на Владата Миле Бошњаковски.

Химната, грбот и знамето остануваат исти, институциите со нови имиња

Кумановски м. - 13.06.2018

loading... Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, а тоа не било ниту дел од преговорите за промена на името на Република Македонија, посочи денеска на прес конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Влада: Македонските граѓани сами ќе си ги платат трошоците за промена на документите

еМагазин - 13.06.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, денеска на прес конференција, одговарајќи на прашање дали има пресметки колку државата ќе ја чини новото име, предвидено со договорот помеѓу Македонија и Грција, и кој ќе ги плати трошоците за новите патни и ...

Бошњаковски: Очекуваме Иванов и сите политички фактори да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за ...

Либертас - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Химната,грбот и знамето нема да се менуваат,личните документи и пасошите ќе се менуваат

24Инфо - 13.06.2018

Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада.

Јавноста од утре ќе има увид во договорот, Владата ќе го декласифицира

iPortal - 13.06.2018

Владата утре на седница ќе го декласифицира договорот постигнат со Грција за промена на името на нашата земја. Со ова договорот ќе и биде достапен на јавноста, рече по денешната средба со премиерот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Што со документите откако ќе се смени името на земјата?

Фактор - 13.06.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција околу промените со името Северна Република македонија, изјави дека граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за менување на документите.

Личните документи нема да се менуваат, се додека не им истече важноста

Либертас - 13.06.2018

Личните документи нема да се менуваат, се додека не им истече важноста, доколку и Македонија и Грција ги ратификуваат договорите за менување на името на државата во Република Северна Македонија.

Кој лаже – Бошњаковски или Катимерини?

Република - 13.06.2018

На денешната редовна прес-конференција на портпаролот на Владата Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање Бошњаковски изјави дека документите ќе се менуваат кога ќе истечат, односно граѓаните нема да бидат изложени на дополнителен трошок.

Бошњаковски: Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат

МК News - 13.06.2018

„Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се на толкување од нивната Влада, туку новото име ќе биде преведено на сите јазци.

Бошњаковски: Грчкиот нон-пејпер кој излезе во јавност не соодветствува со договорот

Либертас - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...

Бошњаковски: Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Бриф - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Химната, знамето и грбот не се менуваат, пасошите по истекот на важноста

Вечер Прес - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...

Бошњаковски: Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Фактор - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Ова е клучен момент за Македонија и за интеграциите во ЕУ и НАТО

Вечер Прес - 13.06.2018

Владата очекува сите политички фактори во Република Македонија да соберат доволно демократски капацитети и да сфатат дека ова е клучен момент за Македонија и за нејзината интеграција во ЕУ и НАТО, изјави денеска портпаролот на Владата Миле ...

Бошњаковски: Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат (видео)

Република - 13.06.2018

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада. – Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи ...

Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, личните документи и пасошите ќе се менуваат

Скопје инфо - 13.06.2018

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови, велат од македонската Влада. „Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се ...

Химната, знамето и грбот остануваат исти, документи ќе се менуваат по истекот

Локално - 13.06.2018

Граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за менување на патните исправи и други документи, тие ќе се менуваат кога ќе истече нивната важност. Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Бошњаковски: Химната, грбот и знамето нема да се менуваат

Точка - 13.06.2018

Интерпретацијата од грчката Влада на делови од Договорот не соодветствува со оригиналните делови , велат од македонската Влада. „Договорот не предвидува транскрипција на новото име на латинично писмо, како што напишаа грчките медиуми, повикувајќи се ...

Бошњаковски: Ќе се издаваат пасоши со новото име како што ќе истекува важноста на старите

iPortal - 13.06.2018

Нон-пејперот од договорот за решавање на спорот за името помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што се појави во грчката јавност, според портпаролот на македонската Влада Миле Бошњаковски, е интерпретација и не соодветствува со оригиналните ...