TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гимназија „Орце Николов“: Наставниците мора да се обединат и да покажат општествена и морална одговорност

Фокус - 25.01.2015

Синдикалната организација на СУГС Гимназија „Орце Николов“ – Скопје преку писмо образложи зошто го поддржува штрајкот Синдикалната организација на Гимназијата „Орце Николов“ од Скопје, излезе со отворено писмо до јавноста за штрајкот на СОНК, зад ...

Гимназијата „Орце Николов“: Го продолжуваме штрајкот, мора да бидеме единствени!

МКД - 25.01.2015

42 наставници од угледната скопска гимназија „Орце Николов“ во отворено писмо до јавноста порачуваат дека го продолжуваат штрајкот поради лошите услови за македонските наставници и ги објаснуваат причините за својата одлука.

Отворено писмо од професорите во „Орце Николов“: Штрајкуваме!

+инфо - 25.01.2015

Синдикалната организација на гимназијата „Орце Николов“ од Скопје, испрати отворено писмо до јавноста во кое истакнува дека целосно стои зад штрајкот на СОНК. Писмото го пренесуваме во целост: „Засегнати од последните случувања, во исклучително ...

Отворено писмо до граѓаните од вработените во ООУ „Крсте Мисирков“ – Куманово

Нова ТВ - 25.01.2015

Писмото НОВА Ви го пренесува интегрално: Со оглед на случувањата поврзани со штрајкот на просветните работници изминатите денови, ние вработените во ООУ „Крсте Мисирков “- Куманово, упатуваме јавно писмо до сите граѓани на Република Македонија, со ...

Гимназијата „Орце Николов“: Штрајкуваме во одбрана на наставниците, учениците и вистинските вредности

Радио МОФ - 25.01.2015

Синдикална организација на СУГС Гимназија „Орце Николов“ – Скопје со отворено писмо денеска се обрати до јавноста образложувајќи ги причините за штрајкот во образованието. Писмото го пренесуваме во продолжение: „Засегнати од последните случувања, во ...

Гимназија „Орце Николов“: Наставниците со штајкот да покажат морална и општествена одговорност

А1 On - 25.01.2015

Синдикалната организација на Гимназијата „Орце Николов“ од Скопје, излезе со отворено писмо до јавноста за штрајкот на СОНК, зад кој застануваат целосно, образложувајќи ги причините за овој став.

Гимназија "Орце Николов": Штрајкот е апел за лична и морална одговорност

Нова ТВ - 25.01.2015

Синдикалната организација на Гимназијата „Орце Николов“ од Скопје, излезе со отворено писмо до јавноста за штрајкот на СОНК, зад кој застануваат целосно, образложувајќи ги причините за овој став.

Драма во „Илија Николовски Луј“: Ги оставила печатот, штембилот и си дала оставка!

+инфо - 25.01.2015

Драматичен состанок на синдикалната организација во Државниот музичко-балетски училишен центар „Илија Николовски Луј“ се случил во петокот, кога претседателката на синдикалната организација во ова училиште демонстративно го напуштила состанокот и си ...

42 наставници од гимназијата „Орце Николов“ продолжуваат со штрајк: Настапуваме исклучиво во одбрана на вистинскиот ...

Либертас - 25.01.2015

Отворено писмо до јавноста од Синдикална организација на СУГС Гимназија „Орце Николов“ – Скопје: Засегнати од последните случувања, во исклучително тешки моменти за нас, во услови на силен притисок, од различни инстанци и во различни форми, 42 ...

Наставници од „Орце Николов“ го поддржуваат штрајкот на СОНК

Sky - 25.01.2015

Синдикалната организација на Гимназијата „Орце Николов“ од Скопје, излезе со отворено писмо до јавноста за штрајкот на СОНК во кое се вели дека 42 наставници од гиназијата ќе го продолжат штрајкот.

Гимназија „Орце Николов“: И покрај силните притисоци продолжуваме со штрајкот

Бриф - 25.01.2015

Синдикалната организација на Гимназијата „Орце Николов“ од Скопје, излезе со отворено писмо до јавноста за штрајкот на СОНК, зад кој застануваат целосно, образложувајќи ги причините за овој став.

Штрајкот продолжува и утре – СОНК во Куманово се оградува од екстерно

Кумановски м. - 25.01.2015

Регионалната канцеларија на СОНК за Североисточниот регион ја информира јавноста дека штрајкот во образованието продолжува и утре. Според претседателот на РСОНК, Сељадин Дестани, СОНК не навлегува во тоа дали ќе има или ќе нема екстерно за ...

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Заменски деца

Вест - 24.01.2015

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Кога не пиеме нафта, вистинската реалност е анус споен со вагина Еве цела недела како што заврши распустот, дома држам часови по граѓанско образование. Морам да им објаснам на децата зошто не одат во школо.

Крстевски:Агенцијата нема доставено списоци за заменските наставници

Kumanovo News - 24.01.2015

Од Секторот за образование во Општина Куманово негираат дека вчера во училиштата пристигнале околу 70 проценти од заменските наставници, кои треба да почнат со работа во училиштата на местата на оние кои штрајкуваат.

СОНК ќе го спречи полагањето екстерни тестови за матурантите

Н.Македонија - 24.01.2015

Одговорните во Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) вчера информираа дека штрајкот продолжува и од понеделник, и покрај, како што велат, притисоците за прекин што ги има врз членството СИНДИКАТОТ НАЈАВИ ДЕКА ШТРАЈКОТ ПРОДОЛЖУВА И ОД ...

Во Липково не можат да најдат 300 штрајкбрехери

Фокус - 23.01.2015

Таму штрајкуваат сите училишта, освен гимназијата „Исмет Јашари“. Откако започна генералниот штрајк на СОНК, министерството за образование во повеќето училишта ангажира заменски наставници, кои ќе го пополнат празното место на своите колеги.

Неделков: Штрајкувачите нема да одржат екстерно тестирање, штрајкбрехерите се подготвуваат во Центарот за лаги и ...

Фокус - 23.01.2015

Според него, провладините медиуми водат кампања против генералниот штрајк на СОНК и нивното известување е непрофесионално, некоректно и полно со гнасотии. И, покрај огромните притисоци и закани, штрајкот на просветните работници пропдолжува се ...

СОНК продолжува со штрајкот

Утрински - 23.01.2015

Штрајкот на СОНК ќе продолжи и од понеделник, соопшти попладнево на прес-конференција претседателот на Синдикатот Јаким Неделков, кој демантира дека се штрајкува само во училишта во Куманово и Струмица.

Четврти ден штрајк во дел од основните и средните училишта

24 Вести - 23.01.2015

Наставниците во дел од основните и средните училишта, четврти ден штрајкуваат. Тие се појавуваат на своите на работни места, но не држат настава. Од СОНК велат дека притисоците врз просветарите се засилуваат, но не отстапуваат од штрајкот.

Штрајкот на СОНК продолжува во училиштата, а во градинките ставен во мирување

Телма - 26.04.2022

Штрајкот на СОНК продолжува во основните и средните училишта, а градинките во интерес на прифаќањето на децата се враќаат на нормално работење. Ова е епилогот од денешното 3 часовно заседавање на Советот на СОНК, на кое беа сондирани повеќе предлози ...

Кекеновски: Власта ги подели студентите, професорите, новинарите, уметниците, а сега и наставниците

Фокус - 23.01.2015

Според него, ова јасно укажува дека има нарушена еднаквост на граѓаните пред законите, но и уште еден доказ дека неуставните, конфузните и контрадикторни решенија, импровизаците и незнаењето, кои во последно време земаа невиден замав, само повеќе ги ...

СОНК притиска, експресно се менуваат раководители на училишни синдикати

Press24 - 23.01.2015

Силните притисоци од страна на највисокото раководство на СОНК, по секоја цена наставниците во музичкото училиште во Скопје да ја бојкотираат наставата, се причината поради која претседателката на синдикалната организација во ова училиште, денес ...

Отворено писмо од вработени во СОТУ „Ѓорѓи Наумов” Битола

А1 On - 23.01.2015

„Почитувани колеги во средно и основно образование, родители, ученици, членови на СОНК кои штрајкуваат и оние кои под притисок и закани не штрајкуваат, Веќе четврт ден трае штрајкот на СОНК со кој се бара начин за враќање на достоинството на ...

Сите несреќи во животот не доаѓаат од незнаењето туку од привидното т.е од лажното знаење

А1 On - 23.01.2015

Врз основа на неуставните и квази законски направените измени и дополнувањата на законите кои го третираат основното и средното образование и детската заштита, заменски наставници треба да се обезбедат во сите училишта каде се штрајкува.

Отворено писмо од вработените од ООУ "Браќа Миладиновци" - Струга

Факултети - 23.01.2015

Почитувани граѓани, родители, колеги наставници и медиуми Револтирани од начинот на кој дел од медиумите се обидуваат да ја информираат јавноста за штрајкот, кој веќе неколку денови трае во повеќе од 80% од училиштата во републиката, решивме и ние ...

Целосен прекин на наставата во техничкото училиште „Ѓорѓи Наумов“ во Битола

Нова ТВ - 23.01.2015

Наставниците од средното општинско техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ од Битола четврт ден се наоѓаат во штрајк. Како што самите велат, тие се единствени во решеноста да истраат во намерата за остварување на нивните барања и покрај огромните притисоци ...

Учениците од „Ѓорги Наумов“ во Битола си отидоа дома

+инфо - 23.01.2015

Четврти ден наставниците од средното училиште „Ѓорги Наумов“ во Битола не држат настава, а учениците си одат дома. Генералниот штрајк на СОНК за повисоки плати од 25 проценти, подобри работни услови и барања да не се казнуваат наставниците за ...

Криза во Липково, не може да се најдат 300 штрајкбрехери

+инфо - 23.01.2015

Околу 300 заменски наставници се бараат во Липково, објави Куманово њуз. Сите училишта во Липково освен гимназијата „Исмет Јашари“ штрајкуваат. - Доставен е список до градоначалникот за да даде согласност за заменски наставници.

Штрајк има, а до кога не зависи од СОНК, туку од власта

Р.С.Европа - 23.01.2015

Власта го игнорира, но штрајк во образованието и во културата има и покрај притисоците, велат од СОНК. Од Министерството за образование засега нема одговор на нивните барања. И покрај обидите на повеќето медиуми да креираат слика во јавноста дека ...

40 наставници во „Мустафа Кемал Ататурк“ во Центар Жупа штрајкуваат

+инфо - 23.01.2015

Вкупно 40 наставници од училиштето „Мустафа Кемал Ататурк“ од Центар Жупа од денеска се приклучија на штрајкот на СОНК. Како што за „Плусинфо“ извести наставник од училиштето, не штрајкува само еден нивни колега.

СОНК притиска, експресно се менуваат раководители на училишни синдикати

Нетпрес - 23.01.2015

Силните притисоци од страна на највисокото раководство на СОНК, по секоја цена наставниците во музичкото училиште во Скопје да ја бојкотираат наставата, се причината поради која претседателката на синдикалната организација во ова училиште, денес ...

СОНК продолжува со штрајкот

Кајгана - 23.01.2015

Штрајкот на СОНК ќе продолжи и од понеделник, соопшти денеска попладне на прес-конференција претседателот на Синдикатот, Јаким Неделков. Тој демантираше дека се штрајкува само во училишта во Куманово и Струмица, туку дека се штрајкува и во други ...

ВИДЕО СДСМ Крива Паланка: Се вршат невидени притисоци и залажување на наставниците

+инфо - 23.01.2015

Огромни притисоци имаат вработените во воспитно-образовните институции во Крива Паланка, а власта на Груевски сега прави обид и да ги убеди дел од наставниците така што сега им се поништуваат казните од екстерното тестирање, но тоа не се прави ...

Неделков: Нема екстерно во понеделник, штрајкуваме!

+инфо - 23.01.2015

Штрајкот во образованието ќе продолжи и покрај притисоците врз наставниците и кампањата од провладините медиуми, порача претседателот на СОНК, Јаким Неделков, на прес-конференција пред малку.

Наставниците - штрајкувачи нема да спроведат екстерно тестирање во понеделник

Нова ТВ - 23.01.2015

Генералниот штрајк на просветарите во земјава зема се поголем замав. Листата на општини во кои не се држи наставата од ден на ден се зголемува, а просветарите кои ја бојкотираат наставата нема да го спроведат екстерното тестирање кое во овој период ...

Отворено писмо до граѓаните на Република Македонија од вработените во ООУ „Крсте Мисирков“ – Куманово

А1 On - 23.01.2015

Вработените во ООУ „Крсте Мисирков“ – Куманово упатија јавно писмо до сите граѓани на Република Македонија, со цел разјаснување на причините за штрајкот во образованието. Го пренесуваме писмото во целост: Почитувани родители, медиуми, граѓани, ...

Неделков: И покрај пропагандата, има штрајк во образованието

А1 On - 23.01.2015

И покрај силните притисоци врз наставниците и негативната кампања во провладините медиуми, штрајкот во образованието ќе продолжи, изјави претседателот на СОНК, Јаким Неделков, на прес-конференција.

СОНК: Штрајкот ќе продолжи и во понеделник

Макфакс - 23.01.2015

Штрајкот на СОНК ќе продолжи и од понеделник, соопшти во петок попладне на прес-конференција претседателот на Синдикатот Јаким Неделков. Тој демантираше дека се штрајкува само во училишта во Куманово и Струмица, туку дека се штрајкува и во други ...

„Солидарност“ со осуда за притисоците и заканите за членовите на СОНК

+инфо - 23.01.2015

Левичарското движење Солидарност порача дека остро ги осудува притисоците, опструкциите и заканите врз членовите на синдикалната организација СОНК кои преку нивното легитимно право на штрајк се борат за подобрување на нивните работнички права.

Солидарност до СОНК: Истрајте во борбата за своите права! Не сте сами

А1 On - 23.01.2015

Левичарското движење СОЛИДАРНОСТ остро ги осудува притисоците, опструкциите и заканите врз членовите на синдикалната организација СОНК кои преку нивното легитимно право на штрајк се борат за подобрување на нивните работнички права.

СОНК притиска, експресно се менуваат раководители на училишни синдикати

Курир - 23.01.2015

Силните притисоци од страна на највисокото раководство на СОНК, по секоја цена наставниците во музичкото училиште во Скопје да ја бојкотираат наставата, се причината поради која претседателката на синдикалната организација во ова училиште, денес ...

Отворено писмо од ОУ „Крсте Мисирков“: Да си го вратиме достоинството!

+инфо - 23.01.2015

Отворено писмо до граѓаните на Република Македонија испратија и вработените во ООУ „Крсте Мисирков“ од Куманово со цел, како што велат, да се разјаснат причините за штрајкот во образованието кој е поддржан од сите вработени во ова училиште.

СОНК: Штрајкот продолжува, нема да има екстерно во понеделник

Радио МОФ - 23.01.2015

Притисоците за уништување на штрајкот на просветарите стануваат пожестоки, но и покрај тоа штрајкот се разгорува во повеќе општини што ја прави централната и локалната власт сè понервозна, изјави денеска претседателот на Самостојниот Синдикат за ...

Ги поделија студентите,професорите, работниците,уметниците а сега и наставниците

Нова ТВ - 23.01.2015

Врз основа на неуставните и квази законски направените измени и дополнувањата на законите кои го третираат основното и средното образование и детската заштита, заменски наставници треба да се обезбедат во сите училишта каде се штрајкува.

Отворено писмо од наставници во СОТУ „Ѓорѓи Наумов“ Битолa: Овој штрајк е за сите нас

Радио МОФ - 23.01.2015

Наставниците од средното општинско техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ од Битола преку отворено писмо се обратија до своите колеги од сите основни и средни училишта во државата, до учениците и нивните родители, до сите членови на СОНК кои штрајкуваат и ...

Отворено писмо од вработените од ООУ „Браќа Миладиновци“ од Струга

+инфо - 23.01.2015

Револтирани од медиумите кои се обидуваат да претстават дека штрајк нема, со писмото до јавноста се обратија и вработените од ООУ „Браќа Миладиновци“ од Струга, кои велат дека наспроти шашмите што се обидуваат да ги прават некои медиуми, се ...

„Да му го вратиме достоинството на наставникот, а не да го покоруваме и контролираме!“

МКД - 23.01.2015

Вистински хаос владее во основното и средното образование по почетокот на штрајкот. Едни штрајкуваат, други не, во некои училишта се учи, во некои не, замени тешко се наоѓаат, учениците се збунети, наставниците уплашени, СОНК вели дека ќе се ...

(ВИДЕО) СДСМ Крива Паланка: Врие во воспитно – образовните институции во Крива Паланка

А1 On - 23.01.2015

„Сакаме да ве информираме дека врие во воспитно-образовните институции во Крива Паланка. Вработените се под огромни притисоци да се откажат од легитимното право на штрајк. Знаете ли што се случува? Власта на Груевски на дел од наставниците кои беа ...

Раководството на СОНК соопшти дека го продолжува штрајкот

Сител - 23.01.2015

Штрајкот на СОНК ќе продолжи и од понеделник, соопшти попладнево на прес-конференција претседателот на Синдикатот Јаким Неделков, кој демантира дека се штрајкува само во училишта во Куманово и Струмица.

„Солидарност“: Поддршка за СОНК, нивната борба е борба за подобра иднина на сите

Нова ТВ - 23.01.2015

Левичарското движење Солидарност остро ги осудува притисоците, опструкциите и заканите врз членовите на синдикалната организација СОНК „кои преку нивното легитимно право на штрајк се борат за подобрување на нивните работнички права“.

Отворено писмо од вработените од ООУ “Браќа Миладиновци” – Струга: Медиумите сакаат да го задушат штрајкот!

Бриф - 23.01.2015

Почитувани граѓани, родители, колеги наставници и медиуми Револтирани од начинот на кој дел од медиумите се обидуваат да ја информираат јавноста за штрајкот, кој веќе неколку денови трае во повеќе од 80% од училиштата во републиката, решивме и ние ...

Потребни 300 заменски наставници за Липково

Kumanovo News - 23.01.2015

Се бараат 300 заменски наставници кои би работеле на место на штрајкувачите, во училиштата во општина Липково. Сите училишта во општина Липково, со исклучок на Гимназијата “Исмет Јашари“ која не е зачленета во синдикат, се во штрајк.

Кај е изворот на несреќата

Либертас - 23.01.2015

Каде е изворот на нашите несреќи што не живееме во слободно општество. Ќе го откриете кај децата чии учители штрајкуваат и кај децата чии учители не штрајкуваат. Прашајте ги нешто за штрајкот на нивните наставници и ќе ја чуете болната приказна како ...

Најдени заменски наставници за 70 отсто од основните училишта

Kumanovo News - 23.01.2015

Преку Центарот за вработување Куманово веќе се пронајдени заменски наставници за 70 отсто од основните училишта во Куманово, а за средните допрва ќе се бара наставен кадар. Заменските наставници денеска се појавиле во основните училишта каде треба ...

Од сите училишта – писмо за заменски наставници доставено само во едно

Кумановски м. - 23.01.2015

Како што информира Секторот за образование при Општина Куманово, досега по пат на писмена комуникација, само ОУ ”Браќа Миладиновци” било информирано од Центарот за вработување дека се најдени 15 заменски наставници за итни и неодложни работи.

Неделков: В понеделник нема да има екстерно-тестирање, штрајкбрејкерите се дел од центар за шпекулации, лаги и ...

Локално - 23.01.2015

Во понеделник наставниците кои штрајкуваат нема да го спроведат предвиденото екстерно тестирање за учениците од четврта година, истакнува првиот синдикалец на СОНК, Јаким Неделков. Тој вели дека провладините медиуми водат кампања против генералниот ...

Неделков: Штрајкот продолжува, не се штрајкува само во Куманово и Струмица, некаде штрајкот е стопроцентен

Либертас - 23.01.2015

Штрајкот на СОНК ќе продолжи и од понеделник, соопшти попладнево на прес-конференција претседателот на Синдикатот Јаким Неделков, кој демантира дека се штрајкува само во училишта во Куманово и Струмица.

Силни притисоци на СОНК, експресно се менуваат раководители на училишни синдикати

Денешен - 23.01.2015

Силните притисоци од страна на највисокото раководство на СОНК, по секоја цена наставниците во музичкото училиште во Скопје да ја бојкотираат наставата, се причината поради која претседателката на синдикалната организација во ова училиште, денес ...

Отворено писмо до граѓаните на Република Македонија од вработените во ООУ „Крсте Мисирков“ – Куманово

Кумановски м. - 23.01.2015

Со оглед на случувањата поврзани со штрајкот на просветните работници изминатите денови, вработените во ООУ „Крсте Мисирков “-Куманово, упатија јавно писмо до сите граѓани на Република Македонија, со цел разјаснување на причините за штрајкот во ...

Како се одвива штрајкот во Битола

Тера - 23.01.2015

На четвртиот ден од стапувањето на штрајкот на СОНК, се се одвива без проблем и измени во однос на намалување на бројот на штрајкувачи, вели Фанче Јошевска, претседател на Регионалната канцеларија на СОНК во Битола во интервју за Тера.

Наставници во СОТУ „Ѓорѓи Наумов” Битола: Никакви притисоци не може да бидат оправдување за ничија покорност

Либертас - 23.01.2015

Во целост ви го пренесуваме отвореното писмо на наставници во Средно општинско техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ – Битола: Почитувани колеги во средно и основно образование, родители, ученици, членови на СОНК кои штрајкуваат и оние кои под притисок и ...

Писмо од вработените во ООУ „Крсте Мисирков“ – Куманово, разјаснување на причините за штрајкот

Либертас - 23.01.2015

Во целост ви го пренесуваме отвореното писмо до граѓаните од 76 вработените во ООУ „Крсте Мисирков“ – Куманово кои се во штрајк: Со оглед на случувањата поврзани со штрајкот на просветните работници изминатите денови, ние вработените во ООУ „Крсте ...

(ВИДЕО) Павловски: Невидени притисоци за штрајкот во Крива Паланка

Либертас - 23.01.2015

Прес конференција на Ратко Павловски, Советник во совет на Општина Крива Паланка од СДСМ: Сакаме да ве информираме дека врие во воспитно-образовните институции во Крива Паланка. Вработените се под огромни притисоци да се откажат од легитимното право ...

Алџазира: Наставниците во Македонија на штрајк, министерството ги игнорира барањата

Sky - 23.01.2015

Наставниците, кои бараат зголемување на платите, второто полугодие го започнаа со штрајк, а министерот за образование не нуди решение, објави Алџазира . Алџазира во својата статија пишува дека дел од наставниците штрајкуваат, а дел работат.

Неделков: Од нас не зависи до кога ќе трае штрајкот, но зависи од нив кога ќе прифатат преговори

Локално - 23.01.2015

СОНК информираат дека освен во Струмица и во Куманово, штајк има и во Центар, во Дебар, во училишта во Липково, Арачиново, Чаир, Бутел, Аеродром, Карпош, Сопиште, Сарај, Делчево. Целосен штрајк имало и во Гостивар и во Струга, а од денеска во знак ...

СОЛИДАРНОСТ: Истрајте во борбата за своите права! Не сте сами!

Sky - 23.01.2015

Левичарското движење СОЛИДАРНОСТ остро ги осудува притисоците, опструкциите и заканите врз членовите на синдикалната организација СОНК кои преку нивното легитимно право на штрајк се борат за подобрување на нивните работнички права.

Солидарност: Остро ги осудуваме притисоците врз штрајкот на СОНК

Либертас - 23.01.2015

Соопштение на левичарското движење СОЛИДАРНОСТ: Левичарското движење СОЛИДАРНОСТ остро ги осудува притисоците, опструкциите и заканите врз членовите на синдикалната организација СОНК кои преку нивното легитимно право на штрајк се борат за ...

Општина Липково четири дена штрајкува – медиумите упорно молчат

Кумановски м. - 23.01.2015

Со речиси 28.000 жители и шест основни и едно средно училиште, Општина Липково како да не постои за одредени портали и медиумски куќи, пласирајќи информации дека штрајкот во образованието се одржува само во Куманово и Струмица како општини ...

СОНК: Штрајкот ќе продолжи и во понеделник

Тера - 23.01.2015

Штрајкот на СОНК ќе продолжи и од понеделник, соопшти во петок попладне на прес-конференција претседателот на Синдикатот Јаким Неделков. Тој демантираше дека се штрајкува само во училишта во Куманово и Струмица, туку дека се штрајкува и во други ...

Наставници од ООУ “Браќа Миладиновци” Струга: Медиумите диригирани од власта сакаат да го задушат штрајкот

Либертас - 23.01.2015

Ви го пренесуваме отвореното писмо на Вработени во ООУ “Браќа Миладиновци” Струга: Почитувани граѓани, родители, колеги наставници и медиуми Револтирани од начинот на кој дел од медиумите се обидуваат да ја информираат јавноста за штрајкот, кој веќе ...

Сите несреќи во животот не доаѓаат од незнаењето, туку од привидното т.е. од лажното знаење

Либертас - 23.01.2015

Врз основа на неуставните и квази законски направените измени и дополнувањата на законите кои го третираат основното и средното образование и детската заштита, заменски наставници треба да се обезбедат во сите училишта каде се штрајкува.

Опаѓа ли расположението за штрајк?

Н.Македонија - 23.01.2015

Некои директори од скопските училишта велат дека децата секој ден доаѓаат на часови и не се губи настава, додека од СОНК информираат за нови синдикални организации што им се приклучуваат Децата во неизвесност дали изгубените часови треба да се ...

Синдикалниот лидер го поддржуваат само наставниците од Струмица и Куманово

Канал5 - 22.01.2015

На третиот ден од штрајкот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура, во најголем дел од училиштата во земјава наставата редовно се одржува, а дополнително се намалува бројот на училишта каде се реализира штрајкот.

БЕСА го поддржа штајкот на СОНК

Фокус - 22.01.2015

Министерството за образование да изнајде начин за комуникација со синдикатот за разрешување на овие проблеми, наместо да им наметнува притисок врз наставниците и професорите. Движењето БЕСА денеска соопшти дека гo подржува штрајкот организиран од ...

Каде завршуваат 72 милиони годишно - пари за членарина од СОНК?

Press24 - 22.01.2015

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) е бунар без дно. На Јаким Неделков и СОНК не им е до работничките права, туку до финансиските средства и бенефитите кои ги носи лидерското место во Синдикатот.

Албанските наставници похрабри за штрајк од македонските колеги

Нова ТВ - 22.01.2015

Речиси во сите училишта ширум земјава каде наставата се одвива на албански јазик или двојазично, бројката на наставници што штрајкуваат од почетокот на второто полугодие надминува 90 отсто.

Наставата се одвива непречено и покрај повиците за штрајк од страна на СОНК

МРТ - 22.01.2015

Наставниците кои се противат на одлуката на независниот синдикат и денеска се пожалија на притсоци од раководството. Тврдат дека се убедени оти штрајкот е лична амбиција на поединци... Наставниците предаваат, учениците се на часови.

Штрајкот на СОНК ја губи поддршката од членството

Сител - 22.01.2015

Продолжува наставата во училиштата. Штрајкот на СОНК ја губии поддршката. Според информациите на ресорното министерство,целосен бојкот на настава има само во Струмица и Куманово, школите кои не работеле се откажуваат од штрајк, онаму каде тој бил ...

Во Дебар наставниците се во генерален штрајк

+инфо - 22.01.2015

Наспроти тврдењата на „Сител“ и „Канал 5“ дека во Дебар не се почитува генералниот штрајк на СОНК, активист на платформата „Ајде“ го информира „Плусинфо“ дека во Дебар има генерален штрајк.

Утре и наставниците од „Мустафа Кемал Ататурк“ ќе штрајкуваат со СОНК

+инфо - 22.01.2015

Основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ од Центар Жупа од утре се приклучува на штрајкот на СОНК дознава „Плусинфо“ од наставници во училиштето. Во ова училиште се учи на три јазици, македонски, турски и албански.

Штрајк во образованието: ИМА или НЕМА?!

Факултети - 22.01.2015

Бомбардирани од информации, од една страна има, од друга страна нема штрајк. А штрајк ...

Училиштата кои не работеа се откажуваат од штрајкот

Press24 - 22.01.2015

Најголемиот дел од училиштата работат и не го поддржуваат штрајкот на СОНК предводен од лидерот Јаким Неделков. Оние училишта кои вчера и завчера не работеа се откажуваат од штрајкот, онаму каде што имаше делумен штрајк, денеска и тој е прекинат ...

Штрајк нема ниту во матичното училиште на претседателот на СОНК

Нетпрес - 22.01.2015

Колкав дебакл доживеа штрајкот на лидерот на СОНК Јаким Неделков се чини дека најдобро покажува информацијата дека штрајк нема ниту во неговото матично училиште, објави порталот Курир. Штрајк нема ниту во матичното основно училиште на Јаким Неделков ...

На Јаким и на СОНК им е до 72 милиони денари, а не до работничките права

Нетпрес - 22.01.2015

СОНК добива месечно по 1 отсто од платата на секој член на Синдикатот. Просечна плата на наставниците е околу 20 000 денари, што значи дека СОНК од секој член добива месечно по 200 денари, а претседателот на СОНК, Јаким Неделков самиот посочи дека ...

Вклучи телевизор - нема штрајк, однеси дете во градинка - има штрајк

+инфо - 22.01.2015

Поради некоректното известување на провладините медиуми за генералниот штрајк на СОНК, дел од родителите се збунети и мислејќи дека ќе се одржи настава, ги носат своите деца во градинка или во пониските класови од основното училиште, каде ги ...

Каде завршуваат 72 милиони годишно, пари за членарина од СОНК?

Курир - 22.01.2015

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) е бунар без дно. На Јаким Неделков и СОНК не им е до работничките права, туку до финансиските средства и бенефитите кои ги носи лидерското место во Синдикатот.

Штрајкувачки лудории: Наставничке надвор, да седне дефектологот!

+инфо - 22.01.2015

Притисоците врз наставниците во основните и средните училишта се заоструваат, велат од СОНК. За тоа сега почнуваат да ги користат и психолозите, библиотекарите и дефектолозите. - Најново во сите училишта, освен списоците што се обезбедуваат преку ...

Паднаа маските СДСМ и официјално зад штрајкот на СОНК

Нетпрес - 22.01.2015

Штрајкот на СОНК не беше поддржан од најголемиот број професори и членови на СОНК, а се штрајкува само во општините Струмица и Куманово, каде локалната власт е во рацете на СДСМ. Како директна потврда за тоа дека зад штрајкот на СОНК стои токму СДСМ ...

Паднаа маските- СДСМ и официјално застана зад штрајкот на СОНК

Курир - 22.01.2015

Неуспешниот штрајк на Јаким Неделков и СОНК има единствено политичка конотација. Ова и официјално се потврди откако синоќа најголемата опозициска партија СДСМ и официјално застана зад штрајкот на овој синдикат, кој инаку доживеа целосен дебакл.

И БЕСА го поддржа штрајкот на просветарите

+инфо - 22.01.2015

Движењето БЕСА денеска соопшти дека гo подржува штрајкот организиран од Синдикатот за образование наука и култура (СОНК), и истовремено го повика Министерството за образование „наместо притисокот што го наметнуваат врз наставниците и професорите, ...

Најголемиот дел од училиштата работат, на штрајкувачите плати треба да им исплати СОНК

Нетпрес - 22.01.2015

Најголемиот дел од училиштата работат и таму наставата се одвива редовно, без никакви одложувања. Училиштата што во претходните денови не работеа се откажуваат од штрајкот, а во училиштата каде што имаше делумен штрајк сега и тој е прекинат.

Отворено писмо на професорите од СОУ „Димитар Влахов“ за штрајкот на СОНК

+инфо - 22.01.2015

Професорите од Средното општинско училиште „Димитар Влахов“ во Струмица, денеска доставија отворено писмо до родителите, учениците, но и до останатите просветни работни, по повод актуелниот штрајк на СОНК, пренесува Струмицанет .

Училиштата кои не работеа се откажуваат од штрајкот

Курир - 22.01.2015

Најголемиот дел од училиштата работат и не го поддржуваат штрајкот на СОНК предводен од лидерот Јаким Неделков. Оние училишта кои вчера и завчера не работеа се откажуваат од штрајкот, онаму каде што имаше делумен штрајк, денеска и тој е прекинат.

Јаким Неделков: Да сакав нов мандат во СОНК, можеби ќе се договорев со власта!

+инфо - 22.01.2015

Претседателот на СОНК Јаким Неделков во изјава за Либертас вели дека отрпнал на јавниот линч што провладините медиуми и власта му ги прават деновиве. - Првиот пат збунува, после ви станува јасно дека сакаат да ве скршат.

Движењето БЕСА со поддршка на штрајкот организиран од СОНК

Макфакс - 22.01.2015

Движењето БЕСА гo подржува штрајкот организиран од Синдикатот за образование наука и култура, истовремено го повикува Министерството за образование, да изнајде начин за комуникација со СОНК за разрешување на овие проблеми.

Штрајк нема ниту во матичното училиште на Неделков

Курир - 22.01.2015

Колкав дебакл доживеа штрајкот на лидерот на СОНК Јаким Неделков се чини дека најдобро покажува информацијата дека штрајк нема ниту во неговото матично училиште. Штрајк нема ниту во матичното основно училиште на Јаким Неделков каде што тој предава, ...

Штрајкот во образованието во Куманово и Липково не познава партии и припадност

Кумановски м. - 22.01.2015

Денес напладне ќе се одржи состанок на Регионалната канцеларија на СОНК со сите претседатели на синдикати од сите училишта, за да се согледа ситуацијата на терен, откако вработените во образованието веќе трет ден одбиваат да работат поради ...

Најголемиот дел од училиштата работат, на штрајкувачите плати треба да им исплати СОНК

Точка - 22.01.2015

Најголемиот дел од училиштата работат и таму наставата се одвива редовно, без никакви одложувања. Училиштата што во претходните денови не работеа се откажуваат од штрајкот, а во училиштата каде што имаше делумен штрајк сега и тој е прекинат.

СДСМ отворено застана зад штрајкот на СОНК

Република - 22.01.2015

Струшкиот огранок на СДСМ испрати соопштение околу таканаречениот штрајк на просветните работници. Во сопштението претседателот на СДСМ- Струга Даме Ложанкоски, прво оценува дека законските измени се со цел „за заплашување и уценување на просветните ...

Никој не знае каде завршуваат 72 милиони денари пари на СОНК

Денешен - 22.01.2015

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), годишно од членарина собира дури 72 милиони денари, со оглед на тоа се поставува прашањето каде завршуваат овие пари? Ова прашање се погласно членовите на СОНК го поставуваат до претседателот на ...

Дваесет училишта во Куманово поднеле барање за 1300 заменски наставници

Кумановски м. - 22.01.2015

Иако формално се` уште не е назначен за нов раководител на Секторот за образование при Општина Куманово, и во моментот ја извршува функцијата вршител на должноста по заминување на Миле Стојменовиќ во пензија, сегашниот в.д раководител на Секторот за ...

Беса го поддржа штрајкот на СОНК

Sky - 22.01.2015

Движењето БЕСА гo подржува штрајкот организиран од Синдикатот за образование наука и култура, истовремено го повикува Министерството за образование, наместо притисокот што го наметнуваат врз наставниците и професорите, кои низ штрајк ги бараат ...

И БЕСА го поддржа штрајкот на СОНК

Локално - 22.01.2015

Движењето БЕСА информираше дека гo подржува штрајкот организиран од Синдикатот за образование наука и култура (СОНК), и истовремено го повика Министерството за образование „наместо притисокот што го наметнуваат врз наставниците и професорите, кои ...

Професорите од СОУ „Димитар Влахов“ до родителите: Штрајкуваме за подобрување на воспитно-образовниот процес

Либертас - 22.01.2015

Професорите од Средното општинско училиште „Димитар Влахов“ во Струмица, денеска до порталот Струмица.нет го доставија отвореното писмо, упатено до родителите, учениците, но и до останатите просветни работни, по повод актуелниот штрајк на СОНК.

Во чии џебови и на чија сметка завршуваат 72 милиони евра годишно, пари за членарина од СОНК?

Пулс24 - 22.01.2015

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) е бунар без дно. На Јаким Неделков и СОНК не им е до работничките права, туку до финансиските средства и бенефитите кои ги носи лидерското место во Синдикатот.

Во Куманово се бараат заменски наставници

Kumanovo News - 22.01.2015

Заменски наставници ќе бидат ангажирани на местата на оние кои штрајкуваат, по што наставата ќе продолжи да тече нормално, тврдат од Општина Куманово. Директорите на кумановските училишта доставиле списоци за добивање согласност и ангажирање на ...

Наставниците се враќаат на работа, дигаат раце од штрајкот

Република - 22.01.2015

И денеска најголемиот дел од училиштата работат. Спротивно, пак, на информациите од СОНК, во дел од училишта во кои не се работеше, се откажуваат од таканаречениот Генерален штрајк. Во редовна рабопта влегоа и оние наставници во училиштата делумно ...

(ВИДЕО) Царовска: Власта гази Устав исплашена од незадоволството во образованието

Sky - 22.01.2015

Правото на штрајк е загарантирано со Уставот на Република Македонија. Со опструирање на правото на штрајк не само што власта го гази Уставот на Република Македонија туку се газат и загарантираните права на работниците според Конвенциите на ...

Од штрајкот се откажуваат и училиштата кои што не работеа

Денешен - 22.01.2015

Училиштата кои вчера и завчера не работеа се откажуваат од штрајкот, онаму каде што имаше делумен штрајк, денеска и тој е прекинат. Во општините каде немаше штрајк вчера и завчера, нема штрајк ниту денеска.

СОНК: Штрајкот ќе трае до исполнување на нашите барања

Kumanovo News - 22.01.2015

Информациите што се проширија во градот дека во понеделник ќе ќе заврши штрајкот и ќе започне наставата во училиштата, не се точни. Од Регионалниот просветен синдикат ги отфрлаат овие информации и тврдат дека штрајкот ќе трае додека не се исполнат ...

Неделков: На линчот од власта и нејзините медиуми отрпнав, синдикалната борба ќе ја продолжиме

Либертас - 22.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, за Либертас вели дека “отрпнал на јавниот линч“ кој деновиве власта преку телевизиите и другите медиуми што ги контролира му го прави. -Првиот пат збунува, после ви станува јасно дека така сакаат да ве скршат – ...

Неделков: На линчот од власта и нејзините медиуми отрпнав, синдикалната борба ќе ја продолжиме

Локално - 22.01.2015

Председателот на СОНК, Јаким Неделков, за Либертас вели дека “отрпнал на јавниот линч“ кој деновиве власта преку телевизиите и другите медиуми што ги контролира му го прави. -Првиот пат збунува, после ви станува јасно дека така сакаат да ве скршат – ...

Наставниците штрајкуваат под закани и притисоци, а во училиштата почнаа да се носат заменски наставници

Фокус - 21.01.2015

Нашите извори коментираат дека ова не е единственото училиште каде се носат заменски наставници, туку во текот на денот се планира ресорното министерство да донесе наставници во скоро сите училишта, каде што просветарите штрајкуваат.

Важно е што ќе направат просветарите, а не што мисли премиерот!

Фокус - 21.01.2015

Интервју со Јаким Неделков, претседател на СОНК Текстот е објавен на 26-ти септември 2014-та во неделникот „Фокус“ во бројот 990 Јаким Неделков веќе четири години е претседател на СОНК. За два дена тие ќе почнат со генерален штрајк на кој се очекува ...

Штрајкот продолжува во дел од училиштата, директорите ангажираат заменски наставници

24 Вести - 21.01.2015

Под силен притисок, во присуство на просветни инспектори и списоци со име и презиме, наставниците во дел од основните и средните училишта втор ден штрајкуваат. Опструкциите се засилуваат, велат од СОНК.

Заменски наставници за одржување настава

Телма - 21.01.2015

Во дел од училиштата заменски наставници веќе држат настава. Некои се ангажирани денеска, а некои уште вчера, за време на првиот ден од штрајкот Дента кога видоа колку наставници се во штрајк директорот на училиштето ангажира заменски наставници, ...

Продолжи штрајкот на дел од просветните работници

Алсат-М - 21.01.2015

Штрајкот на наставниците продолжи и денеска речиси во сите основни и средни училишта во Скопје. Потпретседателот на Синдикатот за образование, наука и култура, Илирјан Чаволи, вели дека притисоците на власта за спречување на штрајкот, се големи.

Нереални 25 отсто

Дневник - 21.01.2015

Лепа Ѓоргиевска Најавениот штрајк на просветните работници кој требаше во вторникот да се реализира во сите градови на самиот почеток на второто полугодие, условно речено доживеа голем неуспех.

Наставници против штрајкот се жалат на закани со исклучување од СОНК

Утрински - 21.01.2015

Наставници кои не ја поддржуваат одлуката на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) за штрајк тврдат дека раководството им се заканува со исклучување од Синдикатот. Лидија Балџиева, одделенски наставник во ОУ „Димитар Македонски“, која во ...

Продолжува штрајкот во дел од училиштата

24 Вести - 21.01.2015

Штрајкот во дел од основните, средните училишта и градинките, продолжува и денеска. Наставниците одат на работа, но не држат часови. Во дел од училиштата каде што целиот наставнички кадар штрајкува, настава воопшто нема, додека во установите каде ...

Џорлев: Го видов градоначалникот на Василево во училиште утринава

+инфо - 21.01.2015

Претседателот на СОНК за струмичко-радовишкиот регион, Никола Џорлев, во телефонски разговор за „Плусинфо“ вели дека денеска во Василево го видел градоначалникот внатре во училишна зграда каде се спроведува штрајкот на просветарите.

Неделков: Власта намерачила да го растури СОНК

Нова ТВ - 21.01.2015

Штрајкот на просветарите продолжува и денеска во сè поголем број, додека во неколку училишта министерството за образование веќе почна да филтрира заменски наставници на местото на оние кои штрајкуваат, велат од СОНК за НОВА.

Царовска: Власта го погази Уставот кој гарантира право на штрајк

Нова ТВ - 21.01.2015

- Со опструирање на правото на штрајк не само што власта го гази Уставот туку се газат и загарантираните права на работниците според Конвенциите на Меѓународната организација на трудот, чијашто потписничка е Македонија, напомена денеска на ...

Резервни наставници распоредени во неколку училишта

+инфо - 21.01.2015

Во основното училиште „Христијан Тодоровски Карпош“ во Карпош донесени се неколку резервни наставници дознава „Плусинфо“. Резервни наставници има и во училишта во скопска Кисела Вода и во населбата Ѓорче Петров.

Неделков: Власта сака да го растури СОНК!

+инфо - 21.01.2015

Претседателот на СОНК Јаким Неделков вели дека власта има намера да го растури СОНК. - Жалам што одредени медиуми воопшто не известуваат за ова. Ние немаме комуникација со власта, зашто таа не покажува никакво разбирање за нашите барања.

Наставата во училиштата редовна- штрајкувачите се повлекуваат

Курир - 21.01.2015

Наставата во најголемиот дел од училиштата во Македонија се одвива редовно. Штрајкот на првиот човек на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков, доживеа вистински дебакл.

Наставници против штрајкот се жалат на закани со исклучување од СОНК

Сител - 21.01.2015

Наставници кои не ја поддржуваат одлуката на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) за штрајк тврдат дека раководството им се заканува со исклучување од Синдикатот. Лидија Балџиева, одделенски наставник во ОУ „Димитар Македонски“, која во ...

Штрајкот во дел од училиштата продолжи и денеска

Макфакс - 21.01.2015

Штрајкот во дел од основните, средните училишта и градинките, продолжи и во среда. Во училиштата каде што сите наставници штрајкуваат нема настава, додека во оние образовни установи каде што дел од наставниците не се приклучија кон штрајкот, ...

Неделков: Со солзи во очите и со дневник под рака, наставнички излегуваат од кај директорите

+инфо - 21.01.2015

Со солзи во очите наставнички излегуваат од кај директорите во училиштата и со дневникот под рака се упатуваат на настава, тврди за Плусинфо претседателот на СОНК Јаким Неделков запрашан дали има притисоци врз одржувањето на генералниот штрајк што ...

По дебаклот на штрајкот, Јаким Неделков почнува со притисоци

Курир - 21.01.2015

Јаким Неделков, претседателот на СОНК, по дебаклот со кој се соочи вчера кога наставниците се спротивставија на штрајкот, почна да се заканува и да врши притисок, реагираат дек од наставниците.

Сите што држат часови ќе летаат од СОНК

+инфо - 21.01.2015

Сите членови на СОНК кои не го поддржале штрајкот и одржуваат настава, според статутот на Синдикатот ќе бидат исклучени од него. Денеска во повеќе училишта на замена се донесени повеќе наставници кои треба да ги заменат штрајкувачите од СОНК.

Штрајк и во библиотеката „Тане Георгиевски“ во Куманово

+инфо - 21.01.2015

Вработените во Градската библиотека „Тане Георгиевски“ од вчера штрајкуваат на своите работни места, јави „ Куманово Њус “. Додека трае штрајкот граѓаните не можат да позајмуваат книги, ниту да ја користат читалната.

По дебаклот, СОНК и Неделков со силни притисоци кон наставниците

Press24 - 21.01.2015

Јаким Неделков не може да се соочи со дебаклот кој го доживеа вчера кога наставниците од цела Македонија му покажаа дека децата за нив се поважни отколку неговата лична амбиција. Затоа денес, како што дознаваме, врз наставниците од повеќе училишта ...

Со закани и притисоци се спречува бојкотот на наставата во Струмичкиот регион

Нова ТВ - 21.01.2015

Се поголем е бројот на наставници и професори кои се приклучуваат кон штрајкот во струмичките населени места, но истите се под големи притисоци и закани, велат од СОНК во струмичкиот регион.

Наставата во најголемиот дел од училиштата во Македонија се одвива редовно

Сител - 21.01.2015

Настава, лекции, предавања. Второто полугодие тече во најголем дел од училиштата, велат од ресорното министерство. Со исклучок на Куманово и Струмица, штрајкот ја губи поддршката и од оние членови кои вчера му дадаоа поддршка.

Штрајкот на просветарите продолжи и денеска со притисоци и носење заменски наставници

А1 On - 21.01.2015

Под силени притисоци, во присуство на просветни инспектори и списоци со имиња и презимиња на тие што штрајкуваат, се одвива вториот ден на штрајкот на наставниците во дел од основните и средните училишта. Опструкциите се засилуваат, велат од СОНК.

СОНК со притисоци врз професорите кои не штрајкуваат

Алфа - 21.01.2015

Дел од професорите кои не се приклучија на штрајкот во образованието се жалат дека трпат притисоци од претседателот на СОНК Јаким Неделков и раководството на синдикатот. Професорите велат дека Неделков и првите луѓе им се заканувале дека ќе ги ...

Наставата во речиси сите образовни институции во Македонија нормално се одвива

Алфа - 21.01.2015

И вториот ден од второто полугодие, во речиси сите региони во Македонија нормално се одвива. Наставата во најголемиот дел од училиштата, тече без никакви пречки. Наставниците редовно држат настава, а учениците се присутни во училиштата.

Наставата се одвива нормално во најголем дел од училиштата

МРТ - 21.01.2015

Се раситни и онака малиот број на училиште во кои нема настава и на наставници кои го поддржуваат штрајкот. Во Скопје, речиси нема средно училиште каде што нема настава. Слична е состојбата и во другите општини во земјава...

Уцени и притисоци за членовите на СОНК

МРТ - 21.01.2015

На наставничката Лидија Балџиева од раководството на синдикатот и се заканиле дека по 33 години таа ќе биде исклучена од СОНК, само затоа што се спротиставила на одлуката за штрајк... Уцени и притисоци за членовите на СОНК кои одлучија да работат ...

Штрајкувачите се повлекуваат, наставата се одвива редовно

Нетпрес - 21.01.2015

Наставата во најголемиот дел од училиштата во Македонија се одвива редовно. Штрајкот на првиот човек на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков, доживеа вистински дебакл, објави порталот Курир.

СДСМ: Власта го опструира штрајкот во образванието и го гази Уставот

Макфакс - 21.01.2015

Со опструирање на правото на штрајк не само што власта го гази Уставо туку се газат и загарантираните права на работниците според Конвенциите на Меѓународната организација на трудот, рече Мила Цароска од СДСМ.

Наставници против штрајкот се жалат на закани со исклучување од СОНК

Press24 - 21.01.2015

Наставници кои не ја поддржуваат одлуката на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) за штрајк тврдат дека раководството им се заканува со исклучување од Синдикатот. Лидија Балџиева, одделенски наставник во ОУ „Димитар Македонски“, која во ...

Штрајкот во дел од училиштата продолжи и денеска

Кајгана - 21.01.2015

Штрајкот во дел од основните, средните училишта и градинките, продолжи и денеска. Во училиштата каде што сите наставници штрајкуваат нема настава, додека во оние образовни установи каде што дел од наставниците не се приклучија кон штрајкот, ...

Правото на штрајк како уставно загарантирано право

Правдико - 21.01.2015

Правото на штрајк претставува уставно загарантирано демократско право, кое работникот го остварува преку организиран прекин на работата, заради остварување на своите права и интереси од работен однос.

Штрајкбрехерите влегоа на настава - прва смена предаваат ликовно, втора историја!

+инфо - 21.01.2015

Во неколку скопски училишта каде наставниците штрајкуваат, веќе им се донесени заменици, велат од СОНК за Плусинфо. Од Синдикатот сметаат дека ова се прави за да се влее страв и несигурност кај големиот број просветари што го поддржаа штрајкот на ...

Штрајкот продолжува, од Министерството за образование молк

МКД - 21.01.2015

Синдикатот за образование, култура и наука (СОНК) информира дека штрајкот на просветарите продолжува и понатаму сè до исполнување на нивните барања. Јаким Неделков Според претседателот на СОНК Јаким Неделков штрајкот продолжува со ист интензитет, а ...

(ВИДЕО) Царовска: Власта гази Устав исплашена од незадоволството во образованието

А1 On - 21.01.2015

Правото на штрајк е загарантирано со Уставот на Република Македонија. Со опструирање на правото на штрајк не само што власта го гази Уставот на Република Македонија туку се газат и загарантираните права на работниците според Конвенциите на ...

По дебаклот, СОНК и Неделков со силни притисоци кон наставниците

Курир - 21.01.2015

Јаким Неделков не може да се соочи со дебаклот кој го доживеа вчера кога наставниците од цела Македонија му покажаа дека децата за нив се поважни отколку неговата лична амбиција. Затоа денес, како што дознаваме, врз наставниците од повеќе училишта ...

ВИДЕО Царовска: Попусто се бараат списоци, попусто се вршат притисоци

+инфо - 21.01.2015

Власта најгрубо се обидува да го спречи штрајкот во образованието, стравувајќи од револтот на учителите и професорите, поради што и претходно донесуваше измени, но сето тоа е попусто, оти свеста на луѓето се разбуди и враќање назад нема, порача ...

Штрајк и во Градската библиотека “Тане Георгиевски“

Kumanovo News - 21.01.2015

Вработените во Градската библиотека “Тане Георгиевски“ од вчера штрајкуваат на своите работни места. Додека трае штрајкот граѓаните не можат да зајмуваат книги, ниту да ја користат читалната. “Ние стапивме во штрајк и тоа е истакнато на влезот.

Силен притисок од власта врз наставниците да се прекине штрајкот

Бриф - 21.01.2015

- Се прават списоци и се бараат заменски наставници. Со ова се прекршуваат неколку закони, затоа инсистираме вакви списоци да не се доставуваат од директорите – вели за Телма претседателот на СОНК, Јаким Неделков Целта на власта е да се растури ...

Штрајкот во дел од училиштата продолжи и денеска

Тера - 21.01.2015

Штрајкот во дел од основните, средните училишта и градинките, продолжи и во среда. Во училиштата каде што сите наставници штрајкуваат нема настава, додека во оние образовни установи каде што дел од наставниците не се приклучија кон штрајкот, ...

Штрајкот продолжува – Наставниците одат на работа, но не држат часови

Фактор - 21.01.2015

Штрајкот на просветарите продолжува и ќе трае се до исполнување на нивните барања. Наставниците одат на работа, но не држат часови. Иако еден дел од наставниците не ја поддржаа одлуката на СОНК за протест поради несиполнување на барањата за повисоки ...

Неделков: Власта сака да го растури СОНК

Локално - 21.01.2015

Штрајкот на просветарите продолжува и денеска, a во неколку училишта министерството за образование веќе почна да филтрира заменски наставници на местото на оние кои штрајкуваат Претседателот на СОНК Јаким Неделков вели дека просветарите се соочуваат ...

(ВИДЕО)СДСМ:Власта гази Устав исплашена од незадоволството во образованието

Локално - 21.01.2015

Правото на штрајк е загарантирано со Уставот на Република Македонија! Со опструирање на правото на штрајк не само што власта го гази Уставот на Република Македонија туку се газат и загарантираните права на работниците според Конвенциите на ...

Штрајкбрехери прва смена предаваат ликовно, втора историја

Либертас - 21.01.2015

Во неколку скопски училишта каде наставниците штрајкуваат, веќе им се донесени заменици, велат од СОНК за Плусинфо . Од Синдикатот сметаат дека ова се прави за да се влее страв и несигурност кај големиот број просветари што го поддржаа штрајкот на ...

Продолжува штрајкот на просветарите во Куманово и Липково

Kumanovo News - 21.01.2015

Наставниците во Куманово и Липково и денеска продолжуваат со штрајк. Тие се на своите работни места, но не држат настава. Досега ниту еден штрајкувач во синдикатот не се пожалил на закани и притисоци.

Се бара замена за наставниот кадар – штрајкот во Куманово и Липково продолжува

Кумановски м. - 21.01.2015

Поради неисполнување на барањата поставени од СОНК, наставниците – членови на синдикатот во сите училишта во општините Куманово и Липково, продолжуваат со генералниот штрајк и денес. Училишните клупи се празни, додека директорите на училиштата се во ...

СОНК-Просветни инспектори во училиштата во коишто се штрајкува

Канал 77 - 21.01.2015

Продолжува и денес штрајкот во образованието. Според првиот човек на СОНК, Јаким Неделков на штрајкот се приклучиле и нови штрајкувачи, а притисоците и уцените не изостанале ниту денес. „Денес на вториот ден од генералниот штрајк на СОНК,сите ...

Штрајкувачите се повлекуваат, наставата се одвива редовно

Точка - 21.01.2015

Наставата во најголемиот дел од училиштата во Македонија се одвива редовно. Штрајкот на првиот човек на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков, доживеа вистински дебакл, објави порталот Курир.

Наставата се одвива непречено, штрајкувачите се повлекуваат

Денешен - 21.01.2015

Штрајкот на првиот човек на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков, доживеа вистински дебакл. Наставата во најголемиот дел од училиштата во Македонија се одвива непречено и редовно, со исклучок на Струмица и Куманово, ...

Неделков: Заменските наставници работат еден предмет претпладне, друг попладне

Локално - 21.01.2015

Штрајкот во дел од основните, средните училишта и градинките, продолжува и денеска. Наставниците одат на работа, но не држат часови. Во дел од училиштата каде што целиот наставнички кадар штрајкува, настава воопшто нема, додека во установите каде ...

Рецензии: Во повеќе општини во Македонија во вторник нема да се штрајкува

СПФМ - 21.01.2015

Спроти најавите на СОНК – мнозинскиот синдикат во областа на образованието, предучилишното воспитување и културата – дека од 20 јануари нивните членови нема да работат, односно ќе стапат во штрајк, многу наши медиуми објавија прилози во кои негираат ...

СОНК со притисок врз наставниците да штрајкуваат

Денешен - 21.01.2015

И покрај тоа што штрајкот во образованието доживеа вистински дебакл, врз наставниците и понатаму се врши невиден притисок да штрајкуваат. Ова само по себе го покажува демократскиот капацитет на претседателот на СОНК, Јаким Неделков, како и желбата ...

Продолжува штрајкот во Општина Битола

Тера - 21.01.2015

Претседателката на Регионалната канцеларија на СОНК во Битола, Фанче Јошевска денес изјави дека генералниот штрајк во Општина Битола продолжи, како во текот на вчерашниот ден, така и денес.

Талески за штрајкот на СОНК

Тера - 21.01.2015

Градоначалникот на Битола, д-р Владимир Талески, денес изјави дека од вкупно 21 образовни институции, само во една има прекин на наставата, во Техничкото училиште. Во другото училиште каде вчера имаше прекин на наставата, има делумно воспоставување ...

И последното училиште од општина Липково се приклучи кон штрајкот

Кумановски м. - 21.01.2015

Основното Училиште ”Дитурија” од с. Липково од денес се придружи на генералниот штрајк организиран од СОНК, информираше Сељадин Дестани, претседател на Регионалната канцеларија на СОНК за североисточниот регион.

Неделков со закани присилува на штрајк на СОНК

Република - 21.01.2015

Раководството на СОНК, поддржано од опозициски дејци создаваат невиден притисок врз наставниците во намерата да ги притиснат и тие да штрајкуваат. Откако и на денот на закажаниот Генерален штрајк на дело се спроведе тоа што членството му го порача ...

Вработените во Центарот за култура не го поддржуваат штрајкот

Kumanovo News - 21.01.2015

Центарот за култура “Трајко Прокопиев“ работи нормално, бидејќи вработените не се приклучија на штрајкот на СОНК. Од синдикатот објаснуваат дека повеќе од половина од нивните вработени не се зачленети во синдикат, а остатокот се задоволни од ...

(ВИДЕО) Царовска: Власта го гази Уставот исплашена од незадоволството во образованието

Либертас - 21.01.2015

Прес конференција на Мила Царовска, претседателка на Комисија за социјална политика на СДСМ: Правото на штрајк е загарантирано со Уставот на Република Македонија! Со опструирање на правото на штрајк не само што власта го гази Уставот на Република ...

Едни наставници беа на час, други си седеа во канцеларија

Н.Македонија - 21.01.2015

СОНК ќе штрајкува додека не им се исполнат барањата за зголемување на платите на наставниците, додека не престанат да важат казните од екстерното тестирање, како и додека не се поедностави работата со електронскиот дневник На влезните врати на некои ...

Втор ден штрајк во струмичките училишта

Н.Македонија - 21.01.2015

Во девет основни и три средни училишта, во Струмица, втор ден се штрајкува и не се изведува настава. Покрај тоа, штрајкува и едно лице во основното училиште во Ново Село, додека останатите наставници држат настава.

Над 220 кичевски просветари и денес во штрајк

Н.Македонија - 21.01.2015

Втор ден учениците од О.С.У.„ Дрита“ и Ц.О.У„ Санде Штерјоски“ немаат настава поради штрајкот на вработените, додека по вчерашната делумна настава во О.С.У „Мирко Милески“, денес во ова училиште наставата целосно се одвива -Во нашето училиште ...

Образование, Почна второто полугодие

Алсат-М - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распут. Второто полугодие почнува со најава од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) за штрајк.

Наставата стартуваше, дел од училиштата штрајкуваат

Утрински - 20.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, оцени дека почетокот на штрајкот е успешен, но обвини дека се вршат и опструкции Најавениот штрајк на просветните работници организиран од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) денеска не се ...

Почна второто полугодие од учебната година

Канал5 - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распут. Второто полугодие почнува со најава од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) за штрајк.

СОНК на штрајк, наставата со заменски наставници

Телма - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распут. Второто полугодие почнува со најава од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) за штрајк.

Почнува второто полугодие во училиштата, СОНК штрајкува

24 Вести - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распуст. СОНК за почетокот на второто полугодие од учебната година најави генерален штрајк во градинките, основното, средното образование, ученичките ...

Дел од наставниците на часови, дел на штрајк, од СОНК обвинуваат за притисоци

24 Вести - 20.01.2015

Празни ходници, училници и плакати на кои пишува штрајк, залепени на влезните врати – ваква е сликата во дел од основните, средните училишта и градинките. Во дел пак наставата се одвива нормално, наставниците и учениците се во училниците.

Наставата стартуваше во училиштата, дел штрајкуваат

Канал5 - 20.01.2015

Најавениот штрајк на просветните работници организиран од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) денеска не се реализира во повеќето општини, додека во дел од општините не се одржува воспитно-образовниот процес.

СОНК без посакуваната поддршка – штрајк само во Струмица, Куманово и Струга

Канал5 - 20.01.2015

И покрај најавите за штрајк на просветните работници, второто полугодие од учебната година почна во најголем дел од училиштата. Околу 280 илјади ученици денеска тргнаа на училиште, освен во неколку општини како Струмица, Куманово, Струга и во дел од ...

Второто полугодие почна во речиси сите училишта

Канал5 - 20.01.2015

Повикот на СОНК за генерален штрајк, го испочитуваа малкумина, додека најголемиот број од членството како и што најавуваа му откажаа послушност на претседателот Јаким Неделков. Со исклучок на Струмица и Куманово, во останатите општини во државава ...

Наставниците поделени во штрајкот

Телма - 20.01.2015

Во најголемиот дел од училиштата каде што се штрајкуваше учениците беа само згрижени. Откако на нивните родители им беше кажано дека нема да имаат настава некои од нив веднаш ги вратија децата дома, а дел ги оставија во училниците.

Дел од наставниците на часови, дел штрајкуваат, од СОНК обвинуваат за притисоци

24 Вести - 20.01.2015

Во страв и под силен притисок, повеќе од 70% од членовите на СОНК денеска штрајкуваат- ова е заклучокот на првиот човек на СОНК, Јаким Неделков. Според податоците од терен, во најголем дел од општините и градовите, штрајк имало.

Струмица: Наставниците на штрајк, се бараат замени

24 Вести - 20.01.2015

Струмичките просветни работници- членови на СОНК од денеска стапија во штрајк. Училиштата бараат заменски наставници. Тие согласно законот поднеле барања за заменски наставници и до општината и до Агенцијата за вработување.

Како помина штрајкот на СОНК?

Алсат-М - 20.01.2015

Според медиумите блиски до власта, организираниот штрајк од СОНК пропаднал. Освен во Куманово, Струмица и Струга, општини кои се предводени од опозицијата, во останатите општини во државата немало штрајк.

Штрајкот на СОНК без одзив во Кочани

24 Вести - 20.01.2015

Штрајкот на СОНК официјално остана без одзив кај наставниците во училиштата во општина Кочани. Претпладнево со писмено известување до медиумите локалната самоуправа информираше дека второто полугодие започнало нормално, а наставниците и другите ...

Штрајк на наставниците некаде имаше, некаде не

Вест - 20.01.2015

Дел од наставниците влегоа во генералниот штрајк кој го организираше СОНК. Во некои училишта настава воопшто немаше, во некои, пак, второто полугодие почна со редовна настава. Имаше и такви училишта каде што наставниците беа поделени, едните ...

Наставата почна, штрајкoт не се реализира во повеќето општини

Дневник - 20.01.2015

Најавениот штрајк на просветните работници организиран од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНK) не се реализира во повеќето општини. Наставата без проблеми се одвива во Маврово-Ростуше, Центар Жупа, Охрид, Дебарца, Kочани, Виница, Старо ...

На генерален штрајк само едно училиште од Скопје

Press24 - 20.01.2015

Ниту наставниците од сите училишта ширум Скопје, не го поддржаа генералниот штрајк поттикнат од СОНК и претседателот Јаким Неделков. Од вкупно 21 средно училиште во главниот град, во вкупно 14 немаше никаков штрајк и наставата се одвиваше без ...

Учениците се вратија во училишните клупи - наставата стартуваше во училиштата

Press24 - 20.01.2015

Најавениот штрајк на просветните работници организиран од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) денеска не се реализира во повеќето општини, додека во дел од општините не се одржува воспитно-образовниот процес.

Дел од наставниците на час, дел на штрајк

Телеграф - 20.01.2015

Во Маврово-Ростуше, Центар Жупа, Охрид, Дебрца, Кочани, Виница и Старо Нагоричане наставата се одвива без проблеми, додека наставниците во Куманово, Гостивар и Струмица се приклучија кон штрајкот Најавениот штрајк на просветните работници ...

Родители од Струмица: Проблемите да се решаваат на друго место, децата ни трпат поради штрајкот!

Press24 - 20.01.2015

Родителите од општина Струмица се изреволтирани од односот на наставниците кои денеска штрајкуваа. Тие велат дека на овој начин страдаат и децата и родителите, како и образовниот процес и дека тоа најмногу паѓа на грбот на учениците.

Охрид не го поддржа штрајкот на просветните работници

Нетпрес - 20.01.2015

Второто полугодие од учебната година без никаков проблем стартуваше денеска низ сите училишта во општина Охрид. Од Aктивот на директори во Охрид посочија дека ниту еден од просветните работници во Охрид не го поддржал штрајкот организиран од ...

Родителите на струмичките ученици против штрајк

Нетпрес - 20.01.2015

Родителите од општина Струмица се изреволтирани од односот на наставниците кои денес штрајкуваа. Тие велат дека на овој начин страдаат и децата и родителите, како и образовниот процес и дека тоа најмногу паѓа на грбот на учениците.

Во Охрид немаше штрајк - наставниците беа на работните места

Press24 - 20.01.2015

Второто полугодие од учебната година без никаков проблем стартуваше денеска низ сите училишта во општина Охрид. Од Aктивот на директори во Охрид посочија дека ниту еден од просветните работници во Охрид не го поддржал штрајкот организиран од ...

Во Прилеп денеска никој не штрајкуваше

Press24 - 20.01.2015

Во прилепските училишта денес започна наставата од второто полугодие. -Наставата се одвива непречено. Сите професори и ученици се во училиштата. Професорите си ги извршуваат своите работни задачи, истакна директорот на средното училиште „Ѓорче ...

Во Прилеп наставата се одвива непречено, никој не штрајкуваше

Курир - 20.01.2015

Во прилепските училишта денес започна наставата од второто полугодие. Наставниците се на своите работни места, а децата во ученичките клупи. Во Прилеп наместо штрајк, се одвива редовна настава. -Наставата се одвива непречено.

Дебакл на штрајкот на Јаким Неделков

Press24 - 20.01.2015

Ништо од најавите за генерален штрајк на СОНК. Претседателот на Синдикатот, Јаким Неделков, денес беше соочен со дебакл. Наставниците од цела Македонија, денес си држеа настава и го започнаа второто полугодие.

Родители од Куманово: Нашите деца да не се злоупотребуваат за остварување на нечии цели

Курир - 20.01.2015

Онаму каде што немаше настава денес, реагираа родители на учениците. Изреволтирани од односот на наставниците кои штрајкуваа, бараа да не се злоупотребуваат нивните деца. По родителите од Струмица, се огласија и револтираните од Куманово каде имаше ...

Штрајк во организација на СОНК

Р.С.Европа - 20.01.2015

За денеска, на почетокот на второто полугодие во училиштата е најавен генерален штрајк во организација на Синдикатот за образование, наука и култура, СОНК. Според најавите, наставниците и професорите би требало да дојдат на работа, но немале да ...

Заврши зимскиот распуст, учениците се враќаат на настава

Курир - 20.01.2015

Заврши зимскиот распуст, околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи. Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) најави штрајк за почетокот на второто полугодие.

Штрајк на СОНК: Просветните работници ќе доаѓаат на работа, но нема да предаваат?

Факултети - 20.01.2015

Второто полугодие во училиштата низ Македонија започнува со најавениот штрајк на СОНК (Синдикатот за образование, наука и култура). Според најавите од синдикатот, наставниците и професорите би требало да дојдат на работа, но немале да предаваат.

Родители од Куманово: Нашите деца да не се злоупотребуваат за остварување на нечии цели

Press24 - 20.01.2015

Онаму каде што немаше настава денес, реагираа родители на учениците. Изреволтирани од односот на наставниците кои штрајкуваа, бараа да не се злоупотребуваат нивните деца. По родителите од Струмица, се огласија и револтираните од Куманово каде имаше ...

Почна второто полугодие за учениците во Штип – Штрајкуваат само 7 образовци од над 500 наставници и професори

Нетпрес - 20.01.2015

6532 ученика, од кои 4045 во основното и 2487 во средното образование денес се вратија во образовните клупи во Штип. Практично од денес започна второт полугодие а и покрај најавениот штрајк на СОНК, во Штип наставата се одвива без проблем и истата ...

Во Штип штрајкуваат само седум наставници

Макфакс - 20.01.2015

Учениците од основното и средното образование во Штип денеска се вратија во школските клупи, со што започна второто полугодие, а и покрај најавениот штрајк на СОНК, наставата се одвива без проблем, пренесува „1.м“.

СОНК штрајкува на почетокот на второто полугодие

Макфакс - 20.01.2015

Во вторник почна второто полугодие за учениците од основното и средното образование, но почна и штрајкот на наставниците и професорите, а во СОНK се собираат податоците од терен и регионалните организации.

Некои наставници во Чаир и во Бутел држат настава, некои штрајкуваат

+инфо - 20.01.2015

Некои наставници седат во наставничките канцеларии и не држат настава, а други се на час во училница на првиот ден од генералниот штрајк на просветните работници во општините Чаир и Бутел, јави „Нова Македонија“.

Се штрајкува во музичкото училиште во Струмица

+инфо - 20.01.2015

Седумдесет проценти од професорите во основното музичко училиште во Струмица „Боро Џони“ утринава го почнаа генералниот штрајк. Плусинфо стапи во контакт со дел од наставниците што штрајкуваат, кои ги објаснија условите во кои се одвива прекинот на ...

И наставниците се поделени, едни сакаат поголема плата, другите се задоволни со платата

МКД - 20.01.2015

Дел од наставниците во училиштата во цела Македонија утрово штрајкуваат, а дел редовно си ги одржуваат работните обврски. Има примери каде во едно исто училиште дел од професорите се во канцелариите, меѓутоа не одржуваат настава, а дел држат часови.

Пропадна штрајкот на СОНК

Press24 - 20.01.2015

Второто полугодие започна без никакви проблеми во сите општини во земјава, освен во Куманово и Струмица каде локалната власт е во рацете на опозицијата, односно со истата раководат Зоран Дамјановски – Циц во Куманово и лидерот на СДСМ Зоран Заев во ...

Во Штип наставата тече нормално, седумте професори го прекинаа штрајкот

Макфакс - 20.01.2015

Нема штрајк во штипското образование. И оние седуммина кои штрајкуваа се повлекоа и најавија дека во втората смена ќе дојдат на настава. Шестмина од професорите кои штрајкуваа беа од средното електро-техничко училиште, а само еден во основно ...

Паднаа маските- само општините на СДСМ стојат зад штрајкот на СОНК

Курир - 20.01.2015

Штрајкот на СОНК пропадна, фијаското на синдикатот е пропаст и за СДСМ. Низ целата држава има непречена настава, единствено само во Струмица и Куманово каде со притисоци и закани наставата е прекината.

Штрајкот на Неделков пропадна

Нетпрес - 20.01.2015

Штрајк нема никаде, освен во Куманово и Струмица. За денес најавениот страјк на СОНК доживува дебакл. Речиси во сите општини во државата штрајк нема. Наставата се одвива редовно и се реализира наставната програма.

Во Струга сите основни и средни училишта штрајкуваат, во Охрид нема штрајк

Нова ТВ - 20.01.2015

Сите основни и средни училишта во Струга денес се во штрајк, додека во соседен Охрид се одржува редовна настава. И покрај притисоците, претседателите на Синдикатот за образование во Струга велат дека сите професори и наставници во Струга се на ...

Учениците на настава, второто полугодие ќе започне без одложување

Телеграф - 20.01.2015

За најавите на СОНК дека неговите членови ќе одат на работа, но нема да ги извршуваат своите работни задачи, надлежните соопштија дека за наставниците кои сакаат да штрајкуваат ќе бидат обезбедени замени, а за тоа време нема да примаат плата Околу ...

Неделков: СОНК ќе го одржи најавениот штрајк

Правдико - 20.01.2015

Претседателот на Синдикатот изјави дека штрајкот ќе се одвива така што вработените ќе одат на работа, но нема да ги извршуваат своите работни задачи. Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата во вторник ќе го одржи најавениот ...

СОНК со притисок врз наставниците да штрајкуваат

Нетпрес - 20.01.2015

И покрај тоа што штрајкот во образованието доживеа вистински дебакл, врз наставниците и понатаму се врши невиден притисок да штрајкуваат. Ова само по себе го покажува демократскиот капацитет на претседателот на СОНК, Јаким Неделков, како и желбата ...

Штрајкувачите штрајкуваат, штрајкбрехерите држат настава

Р.С.Европа - 20.01.2015

Синдикатот за образование вели дека 30 илјади нивни членови штрајкуваат, но состојбата на терен покажува дека во некои училишта и градинки не се штрајкува. Триесет илјади членови на СОНК одат на работа, но не ги извршуваат своите работни задачи, ...

Дебакл на штрајкот на Јаким Неделков

Курир - 20.01.2015

Ништо од најавите за генерален штрајк на СОНК. Претседателот на Синдикатот, Јаким Неделков, денес беше соочен со дебакл. Наставниците од цела Македонија, денес си држеа настава и го започнаа второто полугодие.

Учениците се враќаат на настава

Алфа - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распуст. Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распуст.

Почна второто полугодие, СОНК не доби поддршка за штрајкот

МРТ - 20.01.2015

Почна второто полугодие. Учениците од средните и основните училишта се вратија во училишните клупи. И покрај најавите штрајкот на СОНК не доби целосна подршка. Наставниците ја почнаа наставата освен во Куманово и во Струмица.

На генерален штрајк само едно училиште од Скопје

Курир - 20.01.2015

Ниту наставниците од сите училишта ширум Скопје, не го поддржаа генералниот штрајк поттикнат од СОНК и претседателот Јаким Неделков. Од вкупно 21 средно училиште во главниот град, во вкупно 14 немаше никаков штрајк и наставата се одвиваше без ...

Учениците се враќаат на настава

Сител - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распут. Второто полугодие почнува со најава од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) за штрајк.

(ВИДЕО) Неделков од Куманово: Ќе продолжиме со штрајкот, до 24 часот чекаме прифатливо решение

А1 On - 20.01.2015

Основните и средните училишта од Куманово денеска стапија во генералниот штрајк, но не и училиштата во Старо Нагоричане. Како што информираше претседателот на регионалниот просветен синдикат, Селјадин Дестани сите училишта од градот, градинките но и ...

Едни штрајкуваат, други држат настава, со замените оди тешко

МКД - 20.01.2015

Синдикатот за образование, наука и култура информира дека 30 илјади нивни членови штрајкуваат. Во Скопје, а и во други градови очигледна е поделеноста на наставниците за и против штрајкот на СОНК.

Струмица: Второто полугодие во училиштата почна со штрајк на наставниците

А1 On - 20.01.2015

Второто полугодие од учебната 2014/2015 година во општинските основни и средни училишта во општина Струмица, денеска, почна со штрајк на наставниците. Согласно законските обврски и своите надлежности Општина Струмица ги обезбеди сите услови за ...

Заврши распустот: Учениците се враќаат во училишните клупи

Press24 - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распут. Второто полугодие почнува со најава од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) за штрајк.

Се притискаат наставниците да ќутат за ниските плати

+инфо - 20.01.2015

Просветарите во основните и во средните училишта, во библиотеките и ученичките домови и останатите установи од културата од денеска стапија во генерален штрајк. Тие меѓу другото бараат 25 проценти повисока плата, да не бидат казнувани од плата за ...

Просветните работници во Струга штрајкуваат, во Охрид не знаат зошто не штрајкуваат

А1 On - 20.01.2015

Генералниот штрајк на просветниот синдикат денеска започна и во Струга. Сите основни и средни училишта од денеска стапија во генерален штрајк и наставата е во прекин. Ова за А1он го потврди претседателот на регионалниот одбор на СОНК од Струга, ...

Наставата стартуваше во училиштата, дел штрајкуваат

Сител - 20.01.2015

Најавениот штрајк на просветните работници организиран од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) не се реализира во повеќето општини. Наставата без проблеми се одвива во Маврово-Ростуше, Центар Жупа, Охрид, Дебрца, Кочани, Виница, Старо ...

Родители од Струмица: Проблемите да се решаваат на друго место, децата ни трпат поради штрајкот!

Курир - 20.01.2015

Родителите од општина Струмица се изреволтирани од односот на наставниците кои денес штрајкуваа. Тие велат дека на овој начин страдаат и децата и родителите, како и образовниот процес и дека тоа најмногу паѓа на грбот на учениците.

Во Охрид немаше штрајк-наставниците беа на работните места и наставата течеше нормално

Курир - 20.01.2015

Второто полугодие од учебната година без никаков проблем стартуваше денеска низ сите училишта во општина Охрид. Од Aктивот на директори во Охрид посочија дека ниту еден од просветните работници во Охрид не го поддржал штрајкот организиран од ...

Во охридските училишта нема штрајк, во повеќето струшки наставата во прекин

OhridNews - 20.01.2015

Додека во дел од градовите низ земјава, меѓу кои и во Струга, денес се одржа најавениот штрајк на просветните работници, во општина Охрид наставата од второто полугодие започна без проблеми.

Прилепските наставници во училница, не го поддржаа штрајкот

Нетпрес - 20.01.2015

Во прилепските училишта денес започна наставата од второто полугодие. Наставниците се на своите работни места, а децата во ученичките клупи. Во Прилеп наместо штрајк, се одвива редовна настава. -Наставата се одвива непречено.

Во Штип штрајкуваат само седум наставници

Кајгана - 20.01.2015

Учениците од основното и средното образование во Штип денеска се вратија во школските клупи, со што започна второто полугодие, а и покрај најавениот штрајк на СОНК, наставата се одвива без проблем.

Учениците во клупа, наставниците на работа – Пропадна штрајкот на Јаким Неделков

Сител - 20.01.2015

Учениците на школо, наставниците на работа. Стратуваше второто полугодие од учебната година. Речиси во сите училишта се држеше настава. Градинките редовно работат, дечињата се згрижени. Според информациите од терен, штрајкот на СОНК во целост се ...

Учениците се враќаат на настава

Нетпрес - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распут. Второто полугодие почнува со најава од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) за штрајк.

Ѕвончето заѕвони во најголем број општини, во три се штрајкува

МРТ - 20.01.2015

Наставниците и професорите кои денеска се појавија на своите работни места велат дека нема да штрајкуваат затоа што сметаат дека тоа не е во интерес на учениците... По три неделниот распуст, детскиот џагор се слушна во училиштата.

Родителите од општините каде СОНК штрајкува бараат да не се злоупотребуваат нивните деца

МРТ - 20.01.2015

Раководството на СОНК смета дека штрајкот е успешен. Но, онаму каде што немаше настава, реагираа родители на ученици. Бараат да не се злоупотребуваат нивните деца... Се огласија револтирани родители во Струмица и Куманово каде имаше штрајк на ...

Второто полугодие успешно стартуваше

Алфа - 20.01.2015

Второто полугодие успешно стартуваше во речиси сите општини во Македонија и покрај штрајкот на СОНК. Наставниците и професорите, уште рано утрово беа на своите работни места, учениците во своите клупи, а наставата се одвиваше редовно.

Штрајкот на СОНК пропадна

Курир - 20.01.2015

Второто полугодие започна без никакви проблеми во сите општини во земјава, освен во Куманово и Струмица каде локалната власт е во рацете на опозицијата, односно со истата раководат Зоран Дамјановски – Циц во Куманово и лидерот на СДСМ Зоран Заев во ...

Училишта без настава поради штрајкот на СОНК

Глас на Америка - 20.01.2015

Денеска штрајкуваат вработените во образованието науката и културата, а претседателот на синдикатот изјави дека е задоволен од одзивот. Претседателот на Синдикатот на вработените во образованието науката и културата, Јаким Неделков, изјави дека е ...

Паднаа маските- само општините на СДСМ стојат зад штрајкот на СОНК

Press24 - 20.01.2015

Штрајкот на СОНК пропадна, фијаското на синдикатот е пропаст и за СДСМ. Низ целата држава има непречена настава, единствено само во Струмица и Куманово каде со притисоци и закани наставата е прекината.

Куманово: Не даваме децата да ни се злоупотребуваат за туѓи цели

Нетпрес - 20.01.2015

Онаму каде што немаше настава денес, реагираа родители на учениците. Изреволтирани од односот на наставниците кои штрајкуваа, бараа да не се злоупотребуваат нивните деца. По родителите од Струмица, се огласија и револтираните од Куманово каде имаше ...

Учениците се враќаат на настава

А1 On - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распут. Второто полугодие почнува со најава од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) за штрајк.

(ВИДЕО) Неделков од Куманово: Ќе продолжиме со штрајкот, до 24 часот чекаме прифатливо решение

Локално - 20.01.2015

Основните и средните училишта од Куманово денеска стапија во генералниот штрајк, но не и училиштата во Старо Нагоричане. Како што информираше претседателот на регионалниот просветен синдикат, Селјадин Дестани сите училишта од градот, градинките но и ...

Пропадна штрајкот на СОНК

Пулс24 - 20.01.2015

Второто полугодие започна без никакви проблеми во сите општини во земјава, освен во Куманово и Струмица каде локалната власт е во рацете на опозицијата, односно со истата раководат Зоран Дамјановски – Циц во Куманово и лидерот на СДСМ Зоран Заев во ...

Наставата се одвива непречено во цела Македонија, освен во Куманово и Струмица

Денешен - 20.01.2015

Со завршувањето на зимскиот распуст, околу 280.000 основци и средношколци денеска се вратија во училишните клупи, освен во општините каде локалната власт е во рацете на СДСМ. Второто полугодие започна без никакви проблеми во сите општини во земјава, ...

Штрајкот на СОНК пропадна

Република - 20.01.2015

Второто полугодие започна без никакви проблеми во сите општини во земјава, освен во Куманово и Струмица каде локалната власт е во рацете на опозицијата, односно со истата раководат Зоран Дамјановски – Циц во Куманово и лидерот на СДСМ Зоран Заев во ...

Во Куманово наставниците единствени во штрајкот

Kumanovo News - 20.01.2015

Наставниците од основните и средните училишта во Куманово денеска се единствени во штрајкот и велат дека тој ќе трае се до исполнување на нивните баеања. Тие велат дека казните од екстерно тестирање се главниот мотив поради кој штрајкуваат и бараат ...

Штрајк во две училишта во Битола

Тера - 20.01.2015

Целосен прекин во наставата во две училишта во Битола, Долната гимназија и Техничкото училиште. Како што велат од штрајкувачкиот одбор од Средното општинско техничко училиште „Ѓорѓи Наумов" кај нив има 100% штрајк.

Родители од Струмица: Децата не се должни да трпат поради штрајкот!

Денешен - 20.01.2015

Родителите од општина Струмица се изреволтирани од односот на наставниците кои денес штрајкуваа. Тие велат дека на овој начин страдаат и децата и родителите, како и образовниот процес и дека тоа најмногу паѓа на грбот на учениците.

Заврши зимскиот распуст, учениците се враќаат во училишните клупи

Денешен - 20.01.2015

Заврши зимскиот распуст, околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи. Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) најави штрајк за почетокот на второто полугодие.

ВИСТИНАТА ИЗЛЕЗЕ НА ВИДЕЛИНА: Само општините на СДСМ го поддржаа штрајкот на СОНК

Пулс24 - 20.01.2015

Штрајкот на СОНК пропадна, фијаското на синдикатот е пропаст и за СДСМ. Низ целата држава има непречена настава, единствено само во Струмица и Куманово каде со притисоци и закани наставата е прекината.

Штрајкот нема поддршка од наставниците

Република - 20.01.2015

Штрајк нема никаде освен во Куманово и во Струмица. Најавениот штрајк на СОНК доживува дебакл. Наставата се одвива редовно и се реализира наставната програма. Наставниците држат часови, учениците се присутни.

Штрајкот ги подели битолските наставници

Sky - 20.01.2015

Најавениот штрајк на СОНК ги подели вработените во битолското образование. Едни штрајкуваат, други држат настава. Во дел од основните и од средните училишта во градот наставата почна, во други – децата останаа сами во училниците, а во неколку ...

Наставата почна, некаде се штрајкуваше

Sky - 20.01.2015

Денеска почна второто полугодие за околу 280.000 основци и средношколци по тринеделниот зимски распуст. СОНК најави штрајк поради неуспешните преговори со Министерството за образование и наука.

Во Охрид се учи, во Струга се штрајкува

Sky - 20.01.2015

Во Охрид наставата се одвива нормално и вообичаено, додека во соседна Струга повеќе се штрајкува отколку што се учи. – На ниво на општина, во Струга и во сите села, со исклучок на Вевчани, според нашите согледувања, 70 проценти од наставниците и од ...

Во Србија денес започна второто полугодие и продолжи штрајкот на просветните работници

Канал 77 - 20.01.2015

За поголемиот дел од учениците во Србија денес започна второто полугодие а синдикатот истакнува дека штрајкот продолжува нагласувајќи дека за штрајкувачите нема да има намалување на платите.

Во Кочани и Виница нема штрајк-образованието и културата на работа

Канал 77 - 20.01.2015

Во Кочани и Виница нема штрајк на членовите на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата. Во институциите од споменатите области денеска нормално се одвива работниот процес.

​Штрајкот на СОНК во ВМРО-вските општини не е поддржан

Канал 77 - 20.01.2015

Во дел од македонските училишта, наставата се одвива нормално, во дел се штрајкува, а во одделни институции има наставници кои работати наставници кои штрајкуваат. Не се штрајкува во поголемиот дел од општините каде градоначалниците се од ВМРО ...

Штрајк на СОНК ги подели вработените во битолското образование

Канал 77 - 20.01.2015

Едни штрајкуваат други држат настава. Ваква е сликата денеска во Битола и битолско по највениот штрај на СОНК. Во дел од основните и средните училишта во градот наставата започна, во други децата останаа сами во училниците, а во неколку училишта ...

Почнува второто полугодие – учениците се враќаат на настава

Република - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распут. Второто полугодие почнува со најава од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) за штрајк.

Почнува второто полугодие во училиштата, СОНК штрајкува

Тера - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распуст. СОНК за почетокот на второто полугодие од учебната година најави генерален штрајк во градинките, основното, средното образование, ученичките ...

Штрајкот на Неделков пропадна

Точка - 20.01.2015

Штрајк нема никаде, освен во Куманово и Струмица. За денес најавениот страјк на СОНК доживува дебакл. Речиси во сите општини во државата штрајк нема. Наставата се одвива редовно и се реализира наставната програма.

Штрајк нема, штрајкува раководството на СОНК

Република - 20.01.2015

Дебаклот на штрајкот на Јаким Неделков низ бројки. Во најголемиот број на општини со исклучок на Куманово и на Струмица, нема штрајк на членството на СОНК. Охрид:13 училишта, 734 вработени, штрајкуваат двајца; Прилеп:16 училишта, 1021 вработен, нема ...

Учениците се враќаат на настава

Точка - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распут. Второто полугодие почнува со најава од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) за штрајк.

СОНК очекува наставниците да штрајкуваат

Канал 77 - 20.01.2015

Еден час по официјалниот почеток на второто полугодие, но и од почетокот на штрајкот на наставниците и професорите, во СОНK се собираат податоците од терен и регионалните организации. Се’ уште нема информација дали штрајкот се одвива во сите ...

Неделков: Штрајкот е исклучително успешен

Kumanovo News - 20.01.2015

Раководството на Синдикатот на образование, наука и култура (СОНК) денеска беше во посета на неколку училиште во Куманово, каде се спроведува штрајкот на просветните работници. Претседателот на СОНК Јаким Неделков го смета почетокот на штрајкот за ...

Во Скопје штрајкуваат само во „Зеф Љуш Марку“

Република - 20.01.2015

Од 21 средно училиште во Скопје во 14 нема штрајк, додека целосен штрајк се спроведува во Зеф Љуш Марку. Делумен штрајк има само во 6 училишта во кои штрајкуваат по неколку наставници. 1. Оеце Николов- 14 наставници 2. 8 септември- 5 наставника 3.

Наставата стартуваше во училиштата, дел штрајкуваат

Локално - 20.01.2015

Најавениот штрајк на просветните работници организиран од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) денеска не се реализира во повеќето општини, додека во дел од општините не се одржува воспитно-образовниот процес.

Родители од Куманово: Апелираме просветните работници и вработените во градинки, да не ги злоупотребуваат децата

Денешен - 20.01.2015

Онаму каде што немаше настава денес, реагираа родители на учениците. Изреволтирани од односот на наставниците кои штрајкуваа, бараа да не се злоупотребуваат нивните деца. По родителите од Струмица, се огласија и револтираните од Куманово каде имаше ...

Заврши одморот, учениците од денес на настава

Пулс24 - 20.01.2015

Заврши зимскиот распуст, околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи. Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) најави штрајк за почетокот на второто полугодие.

Кумановските и липковските наставници штрајкуваат, во Нагоричане работат

Kumanovo News - 20.01.2015

Просветните работници во Куманово и Липково денеска стапија во штрајк, додека во општина Старо Нагоричане наставата се изведува вообичаено. Наставниците кои штрајкуваат се на своите работни места, но не држат часови.

Второто полугодие започна со генерален штрајк на СОНК

Фактор - 20.01.2015

Тринеделниот зимски распуст за основците и средношколците заврши. Од денес околу 280 илјади ученици се враќаат во училишните клупи за да го започнат второто полугодие од учебната година. Но за некои од учениците настава нема да има бидејќи паралелно ...

Претседателот на СОНК со порака од Куманово: Почетокот на штрајкот е успешен

Кумановски м. - 20.01.2015

До полноќ ќе чекаме да ги исполнат нашите барања или во спротивно, ќе продолжиме со штрајкот во образованието, изјави денес во Куманово, претседателот на СОНК, Јаким Неделков, при посетата на СДУ ”Перо Наков” .

Неделков тврди: Над 65 проценти од членовите штрајкуваат

Канал 77 - 20.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков при неговата посета на Гостивар, потврди дека најавениот генерален штрајк започнал и се одвива според најавеното. Според него, во штрајк влегле нивните членови кои се вработени во областите на детска заштита, ...

Наставниците се на часови, се штрајкува само во Куманово и во Струмица

Вечер Прес - 20.01.2015

Второто полугодие започна без никакви проблеми во сите општини во земјава, освен во Куманово и Струмица каде локалната власт е во рацете на опозицијата, односно со истата раководат Зоран Дамјановски во Куманово и лидерот на СДСМ Зоран Заев во ...

Дамјановски: Го подржуваме штрајкот на просветарите

Kumanovo News - 20.01.2015

Општината Куманово дава целосна подршка на просветните работници за отпочнување на штрајкот, заради остварување на нивните работнички и егзистенцијални права. Градоначалникот Зоран Дамјановски смета дека просветните работници се најважниот сегмент ...

Општина Штип: Штрајкуваат само седум професори

Sky - 20.01.2015

Во Штип има само седум штрајкувачи, а воспитно-образовните институции работат нормално, информираат од Општина Штип. „Штрајкуваат шест професори од едно средно училиште и еден во едно основно училиште.

Второто полугодие почна, СОНК штрајкува

Sky - 20.01.2015

Денеска почнува второто полугодие за околу 280.000 основци и средношколци по тринеделниот зимски распуст, во услови кога СОНК најави штрајк поради неуспешните преговори со Министерството за образование и наука.

Штрајкувачите штрајкуваат, штрајкбрехерите држат настава

Либертас - 20.01.2015

Т риесет илјади членови на СОНК одат на работа, но не ги извршуваат своите работни задачи, велат од Синдикатот, но состојбата на терен покажува дека во некои училишта и градинки не се штрајкува, информира Радио Слободна Европа.

Учениците се враќаат на настава

Вечер Прес - 20.01.2015

Завршни тринеделниот зимски распуст за 280 илјади основци и средношколци и тие денеска се враќаат во училишните клупи. Второто полугодие почнува со најава од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) за штрајк.

Второто полугодие во Струмица почна со штрајк на наставниците

Бриф - 20.01.2015

Второто полугодие од учебната 2014/2015 година во општинските основни и средни училишта во општина Струмица, денеска, почна со штрајк на наставниците. Согласно законските обврски и своите надлежности Општина Струмица ги обезбеди сите услови за ...

Се штрајкува во музичкото училиште во Струмица

Локално - 20.01.2015

Според +Инфо речиси 70 проценти од професорите во основното музичко училиште во Струмица „Боро Џони“ утринава го почнале генералниот штрајк. Истиот портал, пренесува дека професорите, кои одлучиле да пштрајкуваат се оделени во посебна просторија во ...

Кумановските и липковските училишта обединети – нема настава поради штрајк

Кумановски м. - 20.01.2015

Со исклучок на едно основно училиште во с. Лојане, сите училишта во Куманово и Липково не работат, изјави денес за Кумановски Муабети, претседателот на регионалната канцеларија на СОНК, Сељадин Дестани Кумановските основни и средни училишта не ...

Кочани: Започна редовната настава

Пулс24 - 20.01.2015

Градоначалникот на Општина Кочани, Ратко Димитровски соопштува дека започна редовната настава од второто полугодие во основните и средните училишта во Кочани. Вработените од шесте основни и двете средни училишта се на своите работни места, а сите ...

Не војувајте врз грбот на учениците

Н.Македонија - 20.01.2015

Како да стана традиција секогаш копјата да се кршат врз грбот на учениците, а токму нив никој не ги ни спомнува периодов. Додека едните и другите се расправаат поради ним познати причини, децата и нивните мајки и татковци се збунети, не знаат дали ...

(ФОТО): Штрајк - едни на улица, други во училница

Н.Македонија - 20.01.2015

Некои од наставниците штрајкуваат, а други редовно држат настава во општините Чаир и во Бутел На првиот ден од генералниот шптрајк на просветниците, на терен сликата е речиси иста во училиштата - некои наставници седат во наставничките канцеларии и ...

Половина кичевски училишта во штрајк

Н.Македонија - 20.01.2015

Во Ц.С.О „Дрита“ и ЦОУ „Санде Штерјоски“ наставата целосно е во прекин поради штрајкот на вработените, додека во Ц.С.О„ Мирко Милески“ наставата делумно се одвива, бидејќи дел од вработените одговорија на повикот за штрајк.

Учениците се враќаат на настава

Идивиди - 20.01.2015

Скопје, 20 јануари 2015 (МИА) - Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распут. Второто полугодие почнува со најава од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) ...

На генерален штрајк само едно училиште од Скопје

Lider - 20.01.2015

Ниту наставниците од сите училишта ширум Скопје, не го поддржаа генералниот штрајк поттикнат од СОНК и претседателот Јаким Неделков. Од вкупно 21 средно училиште во главниот град, во вкупно 14 немаше никаков штрајк и наставата се одвиваше без ...

Дебакл на штрајкот на Јаким Неделков

Lider - 20.01.2015

И покрај сините притисоци, како од СОНК, така и од СДСМ, во најголемиот дел од училиштата и градинките во земјава, штрајк нема. Исклучок се само градовите Струмица и Куманово, каде локалната власт е во рацете на опозицискиот СДСМ.

Учениците се враќаат на настава

Lider - 20.01.2015

Околу 280.000 основци и средношколци денеска се враќаат во училишните клупи по тринеделниот зимски распут. Второто полугодие почнува со најава од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) за штрајк.

СОНК оди на штрајк

Алсат-М - 19.01.2015

Еден ден пред започнувањето на генералниот штрајк во образованието, претседателот на Синдикатот, Јаким Неделков, истакнува дека штрајкот ќе се одржи бидејќи тоа го поддржуваат поголемиот број од членството на СОНК.

СОНК утре ќе штрајкува без оглед на заканите и притисоците

Фокус - 19.01.2015

Тој тврди дека нема да подлегнат на притисокот и се надева дека повеќето од членството ќе ја испочитува синдикалната одлука. И, покрај секојдневните притисоци и закани, дел од наставниците и професорите утре го почнуваат својот генерален штрајк ...

Штрајкот во образованието неизвесен

Утрински - 19.01.2015

Дали и во колку училишта низ земјава утре ќе има штрајк, останува до крај неизвесно. Повеќе градоначалници на општини и директори на училишта и на градинки низ Македонија деновиве официјално изјавија дека утре, на почетокот на второто полугодие од ...

Во најголемиот број општини наставата утре ќе се одвива нормално

Канал5 - 19.01.2015

Во најголем дел од училиштата низ државата утре, кога почнува второто полугодие од учебната година, ќе нема штрајк на просветните работници како што најави Самостојниот синдикат за образование, наука и култура.