TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почнува изборната кампања

А1 - 01.03.2009

Од вечер на полноќ официјално стартува кампањата на политичките партии и другите учесници на четвртите претседателски и петтите локални избори што ќе се одржат на 22 март.

Почнува изборната кампања

Алсат-М - 01.03.2009

Од вечер на полноќ официјално стартува кампањата на политичките партии и другите учесници на четвртите претседателски и петите локални избори што ќе се одржат на 22 март.

На полноќ започнува изборната кампања

Телма - 01.03.2009

Од вечер на полноќ официјално стартува кампањата на политичките партии и другите учесници на четвртите претседателски и петите локални избори што ќе се одржат на 22 март.

Институт за демократија: Иванов во водство

Алсат-М - 01.03.2009

На претседателските избори за Иванов би гласале 25,5, за Фрчковски 12,1 процент,а 11,7 проценти за Имер Селмани, лидерот на Нова демократија Во последната телефонска анкета на Институтот за демократија 25,5 ...

Кампањите за претседателските и локалните избори почнуваат на полноќ

Канал5 - 01.03.2009

Вечерва на полноќ е официјалниот старт на кампањата за претседателските и локални избори. На 22 март граѓаните ќе го избираат четвртиот претседател на земјава, а по петти пат ќе се гласа за претставници во ...

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател Иванов и натаму ја ужива најголемата поддршка од граѓаните

Канал5 - 01.03.2009

Институтот за демократија од 20-ти до 22-ри февруари спровел телефонска анкета врз 1093 испитаници, врз кои ги тестирал прашањата за кого ќе гласаат на претстојните претседателски избори и во кој политичар ...

Љубомир Фрчкоски попладнето се сретна со фармерите

Канал5 - 01.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски попладнето се сретна со фармерите. Тие му се пожалија за ситуацијата во која и натаму не можат да си го наплатат долгот од шведската млекарница, која неодамна ...

Изборните карвани до 20 март во лов на гласови

Дневник - 01.03.2009

Власта ветува инвестиции и развој, а опозицијата стравува од сиромаштија, изолација и од нова безбедносна криза. И СД СМ и ВМРО-ДПМНЕ меѓу себе се обвинуваа за поделба на антички и на словенски Македонци Со ...

Почнува изборната кампања

Алфа - 01.03.2009

Од вечер на полноќ официјално стартува кампањата на политичките партии и другите учесници на четвртите претседателски и петите локални избори што ќе се одржат на 22 март.

Почнува изборната кампања

Сител - 01.03.2009

Од вечер на полноќ официјално стартува кампањата на политичките партии и другите учесници на четвртите претседателски и петите локални избори што ќе се одржат на 22 март.

Иванов Убедливо прв, Фрчкоски и Селмани во борба за второто место

Сител - 01.03.2009

Ѓорѓе Иванов прв, Љубомир Фрчкоски и Имер Селмани во трка за влез во вториот изборен круг. Анкетата на Институтот за демократија, спроведена од 20 од 22 февруари, покажува неизвесна трка за противникот на ...

Ѓорѓе Иванов со најголема поддршка за претседaтел, а многу граѓани не би гласале за никого

Нетпрес - 01.03.2009

Институтот за демократија, помеѓу 20-22 Февруари годинава, спроведе редовна телефонска анкета за испитување на перцепциите на граѓаните за рејтингот на политичките партии во Македонија, нивното мислење за ...

НДМ ги претстави своите кандидати за изборите

Нетпрес - 01.03.2009

Народно движење за Македонија на денешната прес конференција ги претстави градоначалничките и советничките листи како и темелните основи на изборната програма.

Од полноќ официјално стартува изборната кампања

Нетпрес - 01.03.2009

Вечерва на полноќ официјално почнува кампањата за претстојните локални и претседателски избори што ќе се одржат на 22 март. Сите учесници во кампањата, имаат 20 дена да покажат зошто бараат довербата од ...

Стартува предизборната кампања

Вечер Прес - 01.03.2009

Денеска и официјално започнува предизборната кампања за претседателските и локалните избори кои ќе се одржат на 22 март. Партиите, коалициите и независните кандидати кои се пријавија за учество на изборите во ...

Сега и Фрчко ќе ја спасува Македонија!

Вечер Прес - 01.03.2009

Со појавувањеето на предизборната Конвенција на СДСМ во петокот во салата "Борис Трајковски", претседателот Бранко Црвенковски, ги стави во втор план претседателскиот кандидат на социјал-демократите, Љубомир ...

Ѓорге Иванов со двојно водство над Фрчковски

Вечер Прес - 01.03.2009

На претстојните претседателски избори за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов би гласале 25,5 проценти од испитаниците, за кандидатот на СДСМ Љубомир Фрчковски 12,1 процент, а 11,7 за Имер Селмани, лидерот на ...

Иванов со судии и обвинители, Селмани со здравствените работници

Канал5 - 28.02.2009

Иванов со судии и обвинители, Селмани со здравствените работници. Кандидатот за претседател од ВМРО - ДПМНЕ предаваше на академијата за обука на судии и обвинители, Селмани пак се сретна со луѓето од ...

Иванов е за ТВ-дуел во вториот круг

Утрински - 28.02.2009

Претходен број Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, вчера одржа консултативна средба со академици, истакнати интелектуалци и културни работници кои ја поддржаа неговата кандидатура за ...

Билјана Јовановска

Утрински - 28.02.2009

Претходен број Ако се цени според сегашниот интерес на јавноста за претседателските избори, за секој кандидат одделно, каде се појавил и што рекол, ама и за тоа ќе има или не вкрстување на аргументите во ...

Иванов: Ќе продолжиме со позитивната мисла

Дневник - 28.02.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов вчера се сретна со неколку академици, интелектуалци и културни работници, кои ја поддржаа неговата кандидатура.

ВМРО-ДПМНЕ со проекти за руралните општини

Дневник - 28.02.2009

Наспроти грижата за стимулирање на земјоделското и сточарското производство како природни за руралниот развој, ВМРО-ДПМНЕ ќе настојува со посебни мерки да ги поттикне граѓаните да се занимаваат и со други ...

Македонија е зрела за свој Обама

Дневник - 28.02.2009

Убеден сум дека никому нема да му успее да им го смени идентитетот на Македонците, оти идентитетот се создава со историјата,а не со административни мерки, катего ричен е Селмани Ако не верував дека е дојден ...

Фрчкоски: Ќе создадам пријатели од земјите кои одлучуваат

Алсат-М - 28.02.2009

Опозициската СДСМ на изборите гласачите ќе ги привлекува со мотото “Македонија интегрирана и обезбедена“. Вечерва во салата Борис Трајковски во Скопје беа промовирани кандидатот за претседател и за локалните ...

Груевски нема да толерира злоупотреби од градоначалниците

Алсат-М - 28.02.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ вечерва ги претстави кандидатите за локалните избори кои ќе настапуваат под мотото „Заедно можеме повеќе“.

Конвенција на СДСМ

Телма - 28.02.2009

Под мотото „Македонија интегрирана и обезбедена“, СДСМ синоќа на предизборна конвенција во Скопје ги претстави кандидатите за претседател на Македонија и за градоначалници за претстојните мартовски избори.

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 28.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ синоќа на конвенција во Универзалната сала во Скопје ги претстави кандидатите за градоначалници и носителите на листите за советници на партијата и на коалицијата „За подобра Македонија“.

Ќе се штеди на се, освен на навреди

Време - 28.02.2009

Игор Чавески Непосредните средби со граѓаните и скромноста ќе бидат главните адути на кандидатите за претседател и за градоначалници во трката по гласови на претстојната изборна кампања која почнува на втори ...

Селмани ја посети Лекарската Комора

Алсат-М - 28.02.2009

Претседателскиот кандидат од редовите на Нова Демократија, Имер Селмани ја посети Лекарската Комора на Македонија каде се информираше за активностите и резултатите од нивната работа.

Партиска конвенција на СДСМ, присуствуваше и Црвенковски

Сител - 28.02.2009

Овие овации не се ниту за в.д. лидерот Зоран Заев, ниту за претседателскиот кандидат Фрчкоски. Бранко Црвенковски беше ѕвездата на вчерашната конвенција на СДСМ.

Иванов кај идните судии, Селмани кај здравствените работници

Сител - 28.02.2009

Иванов кај идните судии и обвинители, Селмани кај здравствените работници. Владеење на правото и немешање на политиката во судството ветува претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ.

Црвенковски омилен на Конвенцијата на СДСМ

Форум - 28.02.2009

Како претседател на државата, Љубомир Данаилов Фрчкоски, ќе ги вложи сите сили да обезбеди пријатели на Македонија, а кандидатите за градоначалници, од редовите на СДСМ, се тие што знаат како да ги решат ...

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција ги претстави кандидатите за градоначалници и носителите на советничките листи

Алфа - 28.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ синоќа на конвенција во Универзалната сала во Скопје ги претстави кандидатите за градоначалници и носителите на листите за советници на партијата и на коалицијата „За подобра Македонија“.

СДСМ на конвенција ги претстави претседателскиот кандидат и претендентите за градоначалници

Алфа - 28.02.2009

Под мотото „Македонија интегрирана и обезбедена“, СДСМ синоќа на предизборна конвенција во Скопје ги претстави кандидатите за претседател на Македонија и за градоначалници за претстојните мартовски избори.

Иванов со 17,5 отсто рејтинг, а Фрчкоски со 12 отсто

Н.Македонија - 28.02.2009

СДСМ на почетокот на февруари спровела анкета за претседателските кандидати и според резултатите ќе има неизвесна битката помеѓу нивниот кандидат Љубомир Фрчкоски и кандидатот на ВМРО - ДПМНЕ, Ѓорге Иванов.

Ивановски: Масовна кампања со позитивна енергија

А1 - 27.02.2009

Во салата „Борис Трајковски“ се одржува конвенцијата на СДСМ, каде што ќе биде претставен кандидатот за претседател на Република Македонија, Љубомир Фрчкоски, и 62-цата кандидати за градоначалници.

Фрчкоски: Изолацијата и авантуризмот мора да запрат

А1 - 27.02.2009

За некого изненадување, но сепак ѕвезда на партиската конвенција беше претседателот на државата Бранко Црвенковски, кој доби најмногу аплаузи и овации.

Македонија на 22 март по четврти пат избира претседател

А1 - 27.02.2009

Граѓаните на Република Македонија на 22 март, по четврти пат на непосредни избори ќе избираат шеф на државата. Новиот претседател ќе се избира меѓу Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Љубомир Фрчкоски ...

Иванов и Селмани со највисок рејтинг

Утрински - 27.02.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, ја има довербата од 30,5 отсто од граѓаните, а веднаш зад него е кандидатот на Нова демократија Имер Селмани со 18,8 отсто.

Македонија на 22 март по четврти пат ќе избира претседател

Канал5 - 27.02.2009

Граѓаните на Република Македонија на 22 март, по четврти пат на непосредни избори ќе избираат шеф на државата. Новиот претседател ќе се избира меѓу Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Љубомир Фрчкоски ...

Иванов: Дуел можеби во вториот круг

Алсат-М - 27.02.2009

За телевизиски дуели ќе зборувам по првата изборна рунда, најави денеска претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов.

Предизборни конвенции на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Сител - 27.02.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Универзалната сала, а опозициската СДСМ во салата „Борис Трајковски“ вечерва на конвенции ќе ги претстават кандидатите за претседател на државата и за градоначалници на претстојните ...

ВМРО-ДПМНЕ: Обединети за подобра Македонија

Форум - 27.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ го прифати концептот на опозициската СДСМ на мартовските локални и претседателски избори да се судрат двете идеологии.

Ѓорѓе Иванов е за дуел во вториот изборен круг

Сител - 27.02.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓе Иванов за првиот изборен круг прифаќа соочување на сите седумина кандидати за претседател.

Македонија ќе избира претседател по четврти пат

Кирилица - 27.02.2009

Граѓаните на Република Македонија на 22-ри март, по четврти пат на непосредни избори ќе избираат шеф на државата Новиот претседател ќе се избира меѓу Ѓорге Иванов кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Љубомир Фрчкоски ...

Конвенции на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со кандидатите за градоначалници

Макфакс - 27.02.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициониот СДСМ вечерва во Скопје ќе ги претстават партиските кандидати за градоначалници на претстојните локални избори.

Тодоровски: Сите сме убедени во неговата победа

Вечер Прес - 27.02.2009

Неколку дена пред почетокот на кампањата, претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ се сретна со интелектуалците кои ја поддржаа неговата номинација и кандидатура за шеф на државата.

Иванов и Селмани со најголем рејтинг

Н.Македонија - 27.02.2009

Според анкетата на Центарот за истражување и креирање политики спроведена на 14 и 15 февруари на примерок од 1.100 лица, за Ѓорге Иванов на следните претседателски избори би гласале 30,5 отсто од испитаниците, ...

Анкета: Паѓа ли рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ?

А1 - 26.02.2009

Доколку утре се одржат парламентарни избори, според анкетата на Центарот за истражување и креирање политики, за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 30,9 отсто од испитаниците, за СДСМ 19,7, а за ЛДП 1,5 отсто од ...

Супсахарско племе

Утрински - 26.02.2009

ко го погледнеме нивото на политичкиот дискурс во Македонија во последните неколку изборни циклуси, ќе разбереме зошто меѓународната заедница не' третира како супсахарско племе.

Спроведено истражување на гласачкото тело од центарот за истражување и креирање политики

Канал5 - 26.02.2009

Според последното истражување на гласачкото тело спроведено од центарот за истражување и креирање политики, кандидатите Ѓорѓе Иванов и Имер Селмани имаат најстабилни и сигурни рејтинзи кои им гарантираат трка ...

Фрчкоски ја обжалува пресудата за клевета на Груевски

Утрински - 26.02.2009

Професорот Љубомир Данаилов Фрчкоски, преку својот правен застапник, денеска ќе поднесе жалба по пресудата што ја донесе Основниот суд Скопје 1 кон крајот на минатиот декември, а по приватната тужба на ...

Иванов убедливо води, Селмани Втор

Сител - 26.02.2009

Ѓорѓе Иванов и Имер Селмани имаат најстабилни рејтинзи меѓу седумината претседателски кандидати. Последното истражување на гласачкото тело, направено од центарот за истражување и креирање политики, покажува ...

CRPM: Иванов и Селмани ќе се борат во вториот изборен круг за претседател на државата

Нетпрес - 26.02.2009

Според последното истражување на глачкото тело спроведено од Центарот за истражување и креирање политики, кандидатите Ѓорѓе Иванов и Имер Селмани имаат најстабилни и сигурни рејтинзи кои им гарантираат трка и ...

Анкета на ЦРПМ: Иванов и Селмани во втор круг

Форум - 26.02.2009

Над 30 отсто од испитаниците се определиле за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, , за кого имаат и позитивно мислење, а 18,8 отсто се определиле за од Нова Демократија.

Иванов убедливо води, втор Селмани

Вечер Прес - 26.02.2009

Ѓорѓе Иванов и Имер Селмани имаат настабилни рејтинзи меѓу седумтемина претстедателски кандидати. Последното истражување на гласачкото тело, направено од центарот за истражување и креирање политики, покажува ...

Се заострува речникот пред изборите

Утрински - 25.02.2009

Како што се доближува официјалниот старт на кампањата за претстојните избори, така се' повеќе се вжештуваат меѓусебните препукувања и дисквалификации на претседателските кандидати.

Фрчкоски: Еден за сите, сите за Фрчко

Дневник - 25.02.2009

Претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски вчера изјави дека слоганот на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов , „Еден за сите“ е добар, но би го дополнил: „Еден за сите, сите за Фрчко“.

Дебатата е должност на кандидатите

Време - 25.02.2009

Јавните дебати се должност на кандидатите кон граѓаните, чиишто гласови ги бараат, а не само лични односи меѓу нив, изјави вчера претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски, коментирајќи ги најавите на неговиот ривал Ѓорѓе Иванов дека нема да се појави на ...

"Не бираме фикус, еден за сите, сите за Фрчко" !

Телма - 25.02.2009

Д алиборка Демјанска Кандидатот на СДСМ за претседател на државата, Љубомир Фрчковски, смета дека нема зошто да му се извинува на Ѓор ге Иванов, кој јавно му го постави тоа како услов за да излезе на тв - дуел со него.

ТВ-дуелот главна тема за изборите

Утрински - 25.02.2009

Претседателската изборна кампања официјално се' уште не е почната, а веќе се навестува дека јавноста, најверојатно, нема да има можност да ги проследи ТВ-соочувањата на своите фаворити.

„Еден за сите, сите за Фрчко“

А1 - 24.02.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски нема намера да му се извини на Иванов бидејќи поканата за ТВ дуел бил однос кон граѓаните, а не персонален однос меѓу кандидатите.

Построени кандидатите за Скопје

Време - 24.02.2009

Општинската изборна комисија на град Скопје вчера го утврди редоследот на кандидатите на избирачкото ливче за градоначалници на Град Скопје на изборите што ќе се одржат на 22 март.

"Еден за сите"

Вест - 24.02.2009

"Еден за сите" е слоганот под кој ќе се одвива кампањата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов. Неговата програма, која дополнително ќе биде промовирана, ќе се заснова на заедништвото и промоција на европските вредности.

Зошто ВМРО-ДПМНЕ не го напаѓа Бошкоски?

Утрински - 24.02.2009

Испитувањата на јавното мислење го исфрлуваат независниот претседателски кандидат Љубе Бошкоски како најсериозен противник на фаворитот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓе Иванов.

Фрчкоски:Нема да се извинам, дебатите се наша должност кон избирачите

Алсат-М - 24.02.2009

Кандидатот на СДСМ Љубомир Фрчковски го обвини претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ дека нема познавања од внатрешната и надворешната политика, и дека поради тоа се плаши од дебата со него.

Фрчковски нема посебна желба да дебатира со Иванов

Канал5 - 24.02.2009

Фрчковски нема посебна желба да дебатира со Иванов. Тврди дека кандидатот на ВМРО ДПМНЕ немал познавања од надворешната и внатрешната политика. Неговата реакција е по повикот на Иванов да му се извини оти го обвинил дека ја антиквизира земјата па пота ќе ...

Фрчкоски го кани Иванов на дуел

Утрински - 24.02.2009

Од претседателскиот штаб на Љубомир Фрчкоски вчера порачаа дека со љубопитност ги следат „очајничките обиди на ВМРО-ДПМНЕ и нивниот претседателски кандидат по секоја цена да го одбегнат дуелот со Фрчкоски, а за тоа неказнето да поминат кај граѓаните“.

На листата за Скопје Трајановски трети, а Петковски петти

Утрински - 24.02.2009

Прв кандидат на избирачкото ливче за градоначалници на Скопје ќе биде Мирјана Најчевска од ЛДП, на второ место е кандидатот на ДУИ, Шефкет Веколи,, а на трето место е Коце Трајановски од ВМРО-ДПМНЕ.

Иванов се гледа себеси во обединувачка мисија

Утрински - 24.02.2009

„Еден за сите“ е изборниот слоган со кој претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, ќе настапи на претседателските избори. Централна точка во неговата кампања ќе биде промовирање на заедништвото и на европските вредности, а себеси се гледа ...

Жребување на кандидатите за скопски градоначалник

Телма - 24.02.2009

Дa либорка Демјанска Името на единствената жена кандидат за градоначалник на Скопје, Мирјана Најчевска од ЛДП, ќе стои прво на гласачкото ливче. Нејзиниот овластен претставник го извлече бројот 1 при денешното жребување пред изборната комисија на град ...

ТВ-дуелот исклучен од кампањата

Дневник - 24.02.2009

Политичките комуниколози оценуваат дека основна демократска практика е пред избори да има телевизиско соочување меѓу кандид атите, бидејќи така граѓаните се запознаваат со нив и со платформата што ја нудат Телевизиски дуел меѓу претседателските кандидати ...

Утврден редоследот на кандидати за градоначалник на Скопје

Дневник - 24.02.2009

Општинската изборна комисија на град Скопје вчера го утврди редоследот на кандидатите на избирачкото ливче за градоначалници за изборите што ќе се одржат на 22 март.

Иванов со слоган „Сите за еден“

Дневник - 24.02.2009

Слоганот „Сите за еден“ ќе биде мотото под кое претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов ќе ја води кампањата на претстојните избори. На вчерашната промоција на слоганот тој рече дека земјава треба да добие претседател што ќе ги обединува сите ...

Иванов бара Фрчкоски да му се извини

Време - 24.02.2009

Игор Чавески Ѓорѓе Иванов бара Љубомир Фрчкоски јавно да му се извини за, како што рече, сите лаги и навреди што досега му ги нанел, пред да реши дали ќе се појави на предизборен телевизиски дуел со него.

Спорен кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ

Време - 24.02.2009

Меѓу кандидатите за градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ има и такви што немаат чисто минато, обвини вчера опозициската СДСМ. За штипскиот кандидат Зоран Алексов, кој воедно е и член на партискиот разгранок и директор на Државниот централен регистар, а во исто ...

Фрчковски одржа предавање за постапките пред меѓународните судови

Сител - 24.02.2009

Кандидатот на СДСМ за претседател на Република Македонија Љубомир Фрчковски денеска одржа предавање за постапките пред меѓународните судови во Академијата за судии и обвинители.

ТВ дуел треба да има

Алфа - 24.02.2009

ТВ дуелот е една од најдемократските борби на претендентите за некоја функција и се смета за прифатено правило насекаде во развиените демократии. Дебатата е дел од демократскиот амбиент и затоа треба да ја има, смета експертската јавност.

Фрчкоски: Еден за сите - сите за Фрчко

Форум - 24.02.2009

Љубомир Данаилов Фрчкоски, претседателскиот кандидат на СДСМ и на НСДП, нема посебна желба да дебатира со кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, кој бара извинување од него за да се сретнат на дуел.

Кој бега, а кој има желба ЗА ТВ дуел?

Сител - 24.02.2009

Со сила убавина не бидува. Освен мерак да стане претседател, капацитет за јавна дебата Ѓорѓе Иванов нема. Претседателскиот кандидат на СДСМ со се пожесток вокабулар.

Фрчкоски и Иванов со нови меѓусебни обвинувања

Алфа - 24.02.2009

Фрчкоски ја обвини владејачката ВМРО – ДПМНЕ и нивниот кандидат Иванов дека водат агресивна кампања против него, поттикната како што вели од стравот што рејтингот на власта се повеќе опаѓа.

И овие избори без тв-дуел

Н.Македонија - 24.02.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов телевизискиот дуел го условува со јавно извинување од неговиот противкандидат Љубомир Фрчкоски, затоа што тој за него изнел лаги и невистини.

Сенката на претседателот е преголема за градоначалниците

Н.Македонија - 24.02.2009

Активностите на кандидатите за претседател на државата го потиснаа значењето на кандидатите за градоначалници и нивните програми, иако локалните и претседателските избори ќе се одржат во ист ден, 22 март.

Иванов ќе се промовира со „Еден за сите“

Н.Македонија - 24.02.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов изборната кампања ќе ја води под „Еден за сите“. Неговата програма ќе се заснова на заедништвото и на промоција на европските вредности.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ во Штип кандидира неморален градоначалник

Н.Македонија - 24.02.2009

СДСМ вчера го обвини ВМРО-ДПМНЕ дека за градоначалник на Штип кандидира човек што бил обвинет за фалсификување и за нанесување телесни повреди. - Врз основа на кои партиски заслуги, лични способности и квалитети Зоран Алексов, директор на Државниот ...

Градоначалничка листа за Скопје

А1 - 23.02.2009

Општинските изборни комисии денеска треба да извршат жребување за редоследот на кандидатите за градоначалници и на кандидатите за членови на советите на општините.

Фрчкоски го повика Иванов на ТВ дуел

А1 - 23.02.2009

Фрчкоски го повика на ТВ дуел претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов. Шефот на изборниот штаб на Фрчкоски, Ѓунер Исмаил вели дека власта има проект за спречување на Македонија за влез во НАТО и во ЕУ, која очигледно претседателскиот ...

„Еден за сите“ - слоган на кампањата на Иванов

А1 - 23.02.2009

„Еден за сите“ е слоганот на кампањата на Ѓорѓе Иванов. Претседателскиот кандидат на владејачката партија најави позитивна кампања, во која ке ги промовира духот на заедништвото и европските вредности.

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ од Штип има кривични пријави обвинуваат од СДСМ

Канал5 - 23.02.2009

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ од Штип, Зоран Алексов иако е директор на централниот регистар и на пливачката федерација, има кривични пријави и пресуди за сторени кривични дела, обвинуваат од СДСМ.

Никола Поповски и Ѓорѓи Спасов пишувале колумни за Фрчкоски

Канал5 - 23.02.2009

Од Демократскиот Сојуз потсетуваат на колумните на високите функционери во СДСМ Никола Поповски и Ѓорѓи Спасов каде што за нивниот кандидат за претседател Фрчковски пишувале како за превртлив човек.

Иванов не прифаќа тв-дуел со фрчкоски

Телма - 23.02.2009

„Еден за сите“ е слоганот под кој ќе се одвива кампањата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов. Неговата програма која дополнително ќе биде промовирана ќе се заснова на заедништвото и на промоција на европските вредности.

Утврден редоследот на 11-те кандидати за градоначалник на Скопје

Канал5 - 23.02.2009

Општинската изборна комисија на град Скопје денеска го утврди редоследот на кандидатите на избирачкото ливче за градоначалници за претстојните избори што ќе се одржат на 22 март.

Жребување за редоследот на кандидатите за локалните избори

Алсат-М - 23.02.2009

Општинските изборни комисии денеска треба да извршат жребување за редоследот на кандидатите за градоначалници и на кандидатите за членови на советите на општините.

Кои адути ги чуваат кандидатите за претседател

Утрински - 23.02.2009

Претседателските кандидати, речиси сите без исклучок, најавуваат изненадување за македонските граѓани во текот на кампањата за претседателските избори. Сепак, разбирливо, не сакаат да откријат кој им е тајниот рецепт со кој ќе ја освојат довербата на ...

Младите на ВМРО-ДПМНЕ- На тапет вокабуларот на Фрчкоски

Утрински - 23.02.2009

Студентите од повеќе факултети и Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ вчера на плоштадот „Македонија“ поставија платно на кое ги запишаа вулгарните зборови искажани или напишани од кандидатот за претседател на Република Македонија, Љубомир Фрчкоски.

Бошковски поголема мака од Фрчкоски

Време - 23.02.2009

Тони Ангеловски По најновите анкети, кои покажаа дека Љубе Бошковски ќе откине добар дел од гласовите на десницата, владејачката партија се повеќе го насочува вниманието кон дискредитација на овој кандидат, велат експертите, кои ги следат ...

Платно за вулгарностите на Фрчкоски

Вест - 23.02.2009

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ и студенти од повеќе факултети вчера на плоштадот Македонија во Скопје поставија платно на кое ги запишаа вулгарните зборови искажани или напишани од кандидатот за претседател на Република Македонија Љубомир Фрчкоски.

Избори: Иванов го промовираше мотото, СДСМ инсистира на тв дуел

Алсат-М - 23.02.2009

„Еден за сите“ е мотото со кое ќе се трка кандидатот за претседател на изборите од редовите на ВМРО- ДПМНЕ Ѓорѓи Иванов. Неговата програма која дополнително ќе биде промовирана ќе се заснова на промоција на европските вредности, евроинтеграцијата и ...

Утврден редоследот на кандидатите за градоначалник на Скопје и советничките листи

Алсат-М - 23.02.2009

Општинската изборна комисија на град Скопје денеска го утврди редоследот на кандидатите на избирачкото ливче за градоначалници за претстојните избори што ќе се одржат на 22 март.

Претседателските кандидати и денеска на средби со амбасадорите

Канал5 - 23.02.2009

Евро амбасадорот Фуере на гости кај Ѓорѓе Иванов и Љубе Бошковски - шефот на ОБСЕ Питер Ајкер кај Имер Селмани. Сите апелираа за фер и демократски избори.

Општинските изборни комисии денеска со жрепка го утврдуваа редоследот на кандидатите

Канал5 - 23.02.2009

Општинските изборни комисии денеска со жрепка го утврдуваа редоследот на кандидатите за градоначалници и за советници на избирачкото ливче. Ова е извлекувањето на броевите за распоредот на претендентите за први луѓе на град Скопје.

„Еден за сите“ - слоганот на претседателската кампања на Ѓорге Иванов

Кирилица - 23.02.2009

„Еден за сите“ е слоганот под кој ќе се одвива кампањата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов. Неговата програма која дополнително ќе биде промовирана ќе се заснова на заедништвото и на промоција на европските вредности - Сакам во ...

Ѓорге Иванов ќе биде „Еден за сите“

Форум - 23.02.2009

Слоган на кампањата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов, ќе биде „Еден за сите“. Тој денеска на промоцијата на својот слоган претстави и дел од својата програма, која официјално ќе ја објави деновиве.

СДСМ: За кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Штип говорат судски документи

Нетпрес - 23.02.2009

СДСМ денеска излезе со обвинување дека владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ дека за градоначалник на Штип, освен што кандидира лице кое врши неколку функции, за него има и судски документи.

Жребување за редоследот на кандидатите за градоначалници и за членови на Општинските совети

Сител - 23.02.2009

Општинските изборни комисии денеска треба да извршат жребување за редоследот на кандидатите за градоначалници и на кандидатите за членови на советите на општините.

Ѓорѓе Иванов: ТВ дуел ќе има кога Фрчковски јавно ќе се извини за сите лаги што ги кажал

Нетпрес - 23.02.2009

Претседателскиот кандидат Ѓорѓе Иванов после денешната средба со евро претставникот Ерван Фуере изјави дека новиот претседател на Македонија треба да биде моторот на евроинтеграциите.

Ќе има ли дуел на претседателските кандидати?

Форум - 23.02.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, е единствениот, кој никако не сака да се соочи со претседателскиот кандидат на СДСМ и на НСДП, Љубомир Фрчкоски, на дуел, зашто според него, Фрчкоски, многупати повторил дека нема противкандидат.

На СДСМ не му се допаѓаат кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ

Форум - 23.02.2009

СДСМ прашува, како ВМРО-ДПМНЕ ги бирала кандидатите за градоначалници од нејзините редови, обвинувајќи го кандидатот за градоначалник на Штип, Зоран Алексов, за милионски долгови што треба да ги исплати по неколку судски пресуди „Врз основа на кои ...

Ќе има ли ТВ дуел со претседателските кандидати?

Алфа - 23.02.2009

Кандидатот на владејачката ВМРО – ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов, му порачa на Фрчкоски дека очекува јавно извинување од него за навредите што наводно ги изнесол преку медиумите.

Жребување за редоследот на кандидатите за градоначалници и за членови на општинските совети

Кирилица - 23.02.2009

Општинските изборни комисии денеска треба да извршат жребување за редоследот на кандидатите за градоначалници и на кандидатите за членови на советите на општините Државната изборна комисија им препорача на ОИК при жрепката да го применат транспарентниот ...

Средба на претседателскиот кандидат Иванов со евроамбасадорот Фуере

Алфа - 23.02.2009

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска имаше средба со евроамбасадорот Ерван Фуере. - Имавме многу конструктивен разговор со амбасадорот Фуере. Зборувавме за сите претстојни активности, за кампањата...

Иванов: Хунзите се проект на Фрчкоски

Форум - 23.02.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со евроамбасадорот Ерван Фуере, со кој дискутирале за сите претстојни активности околу кампањата.

Промовиран слоганот на претседателската кампања на Ѓорге Иванов

Сител - 23.02.2009

„Еден за сите“ е слоганот под кој ќе се одвива кампањата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов. Неговата програма која дополнително ќе биде промовирана ќе се заснова на заедништвото и на промоција на европските вредности.

Утврден редоследот на кандидатите за градоначалник на Град Скопје

Сител - 23.02.2009

Две извлекувања беа потребни за единаесетмината кандидати да ги добијат редните броеви на гласачкото ливче со кои ќе настапат на трката за избор на градоначалник на Град Скопје.

Легитимитетот на Фрчкоски под знак прашалник

Сител - 23.02.2009

Каков легитимитет ужива кандидатот за претседател на СДСМ Љубомир Фрчкоски, ако зад неговата кандидатура не стои, ниту комплетното членство на партијата.

Утврден редоследот на 11-те кандидати за градоначалник на Скопје

Кирилица - 23.02.2009

Општинската изборна комисија на град Скопје денеска го утврди редоследот на кандидатите на избирачкото ливче за градоначалници за претстојните избори што ќе се одржат на 22 март Прва на избирачкото ливче ќе биде Мирјана Најчевска кандидат на Либерално ...

Претседателот е тој што ги обединува граѓаните

Вечер Прес - 23.02.2009

Досегашните средби со сите граѓани не наведоа на тоа дека претседателот е тој што обединува, претседателот е тој што ги претставува сите, тој е личност која ја претставува државата.

Фрчко е левичар или десничар?!

Вечер Прес - 23.02.2009

Ниту партијата што го кандидира Љубомир Фрчковски за претседател целосно не ја поддржува неговата кандидатура, рече портпаролот на Демократски сојуз Драгана Букилица.

Најчевска доби единица, Трајановски тројка

Вечер Прес - 23.02.2009

Општинската комисија на Град Скопје вчера со ждрепка го утврди редоследот на кандидатите за градоначалници на главниот град,на локалните избори на 22 Март.

Професорите-кандидати за претседател заборавија на студентите

Н.Македонија - 23.02.2009

Кај Фрчкоски редовно имавме предавања во првиот семестар, но овој семестар не го слушаме неговиот предмет. Иванов не доаѓа на секое предавање, исто како и Хоџа, а Ружин е редовен.