TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скриен детаљ од пресудата за Младиќ: Хаг го амнестира Слободан Милошевиќ

МКД - 26.11.2017

Во пресудата се вели дека судиите не нашле докази дека Слободан Милошевиќ или некој од неговите белградски колеги биле соучесници во здружениот злосторнички потфат. Хашкиот суд во пресудата за Ратко Младиќ ги амнестираше Слободан Милошевиќ и Белград ...

ФОТО: Националисти до коска, излегоа на терен облечени во маици со ликот на Ратко Младиќ

Спортклуб - 26.11.2017

Национализмот на Балканот се уште е застапен и тоа како. Откако „Делије“ и „Гробари“, навивачите на Црвена Звезда и Партизан му изразија поддршка на осуденикот Ратко Младиќ, уште подрастичен потег преземаа фудбалерите на Кабел.

Хашкиот трибунал го амнестира Милошевиќ!

Вечер Прес - 26.11.2017

Во пресудата се вели дека судиите не нашле докази дека Слободан Милошевиќ или некој од неговите белградски колеги биле соучесници во здружениот злосторнички потфат. Хашкиот суд во пресудата за Ратко Младиќ ги амнестираше Слободан Милошевиќ и Белград ...

Јутарњи: Хашкиот суд во пресудата за Младиќ ги амнестираше Милошевиќ и Белград?

Локално - 26.11.2017

Хашкиот суд во пресудата за Ратко Младиќ ги амнестираше Слободан Милошевиќ и Белград од одговорноста за војната во Босна и Херцеговина, тивко, не трубејќи го тоа на големи ѕвона, пишува Јутарњи лист.

Хашкиот суд во пресудата за Младиќ ги амнестираше Милошевиќ и Белград?

Фактор - 26.11.2017

Хашкиот суд во пресудата за Ратко Младиќ ги амнестираше Слободан Милошевиќ и Белград од одговорноста за војната во Босна и Херцеговина, тивко, не трубејќи го тоа на големи ѕвона, пишува Јутарњи лист .

Хашкиот суд во пресудата за Младиќ ги амнестираше Милошевиќ и Белград?

Република - 26.11.2017

Хашкиот суд во пресудата за Ратко Младиќ ги амнестираше Слободан Милошевиќ и Белград од одговорноста за војната во Босна и Херцеговина, тивко, не трубејќи го тоа на големи ѕвона, пишува Јутарњи лист.

Кој Американец ќе заврши како Ратко Младиќ?

Оff.net - 25.11.2017

Воениот лидер на босанските Срби го доби заслуженото за сите несреќи и ужаси кои ги предизвика неговиот начин на војување. Истиот тој начин на војување, во овој момент се спроведува на еден друг крај на светот, активно помогнат од Соединетите ...

Ратко Младиќ е осуден за опсадната војна во Босна. Дали ќе ѝ се суди и на опсадата во Јемен, поддржана од САД?

МКД - 25.11.2017

Опсадната војна за која Младиќ беше оцрнет, во нејзината јеменска верзија е активно помогната од САД, кои обезбедуваат муниција, разузнавачки податоци и полнење гориво во саудиските авиони во лет, вели Интерсепт .

Ана Младиќ, приказна за античка трагедија

Вечер Прес - 25.11.2017

Шпанската новинарка Клара Усон напишала книга за смртта на Ана, ќерката на генералот Ратко Младиќ, кого деновиве во Хашкиот трибунал го осудија на на доживотен затвор. Што имаат овие два настани заедничо за да се најдат во иста вест? Многу нешта.

Дачиќ: Не постои сомнеж дека Младиќ требаше да биде осуден

Канал5 - 24.11.2017

Нема никакви сомнежи дека Ратко Младиќ требаше да биде осуден за масакрот во Сребреница, но што се случува со илјадниците Срби кои беа убиени во текот на војната, праша министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, додавајќи дека хашкиот ...

Навивачите на Зенит го поддржаа Ратко Малдиќ – следува жестока казна од УЕФА

Таратур - 24.11.2017

Фановите на Зенит синоќа на натпреварот против Вардар, со транспаренти му дадоа поддршка на воениот злосторник Ратко Младиќ, кој завчера во Хаг беше осуден на доживотна затворска казна. УЕФА најави дека еден натпревар пред празни трибини ќе играат ...

Патријархот Иринеј: Пресудата на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот

А1 On - 24.11.2017

Поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј оцени дека пресудата на поранешниот командант на силите на босанските Срби, Ратко Младиќ на доживотен затвор била сосема очекувана.

УЕФА ќе ги казни: Навивачите на Зенит го поддржаа Ратко Младиќ

Репортер - 24.11.2017

Воениот злосторник Ратко Младиќ, кој вчера во Хаг беше осуден на доживотна затворска казна, покрај очекувната поддршка од навивачите на Црвена звезда и партизан, доби помалу и неочекувата поддршка од фановите на Зенит, која скапо ќе ја чини рускиот ...

(ФОТО) Звезда и Партизан не смееја, Зенит смее: Името на Ратко Младиќ осамна на натпреварот на Вардар

Спортклуб - 24.11.2017

Партизан и Црвена Звезда некако успеаја да ги исконтролираат своите навивачи и тие се откажаа од јавно искажување поддршка кон Ратко Младиќ (неговото име не беше спомнато никаде иако „Делије“ на мечот на Звезда извадија еден голем транспарент) на ...

Пресудата на Младиќ доведена во прашање - Хаг потврди дека се манипулира со бројката на жртви во Сребреница

Press24 - 24.11.2017

Пресудата на Младиќ повторно ја разбранува јавноста и ги разбуди духовите на балканот, а во преден план се истакнува масакарот во Сребреница која е симбол за страдањето на босанскиот народ.

УЕФА најави казна за Зенит поради политичките транспаренти на мечот со Вардар!

Екипа - 24.11.2017

Руски Зенит е предаден на Дисциплинската комисија на УЕФА поради транспарентите со политичка содржина на синоќешниот натпревар против Вардар во Санкт Петербург од Лигата на Европа. Навивачите на Зенит на мечот се појавија со транспарент со поддршка ...

Фото: Тајната порака на Ратко Младиќ која никој не ја забележа - детаљ на кој никој не обрна внимание

Press24 - 24.11.2017

Ратко Младиќ е осуден со првостепена пресуда на доживотна казна пред Хашкиот трибунал, но за деталите ќе се зборува долго по пресудата. Имено, Младиќ при изрекувањето на пресудата носел вратоврска на која со кирилица било испишано КПРФ - кратенка од ...

УЕФА ќе ги казни: Навивачите на Зенит го поддржаа Ратко Младиќ

Макфакс - 24.11.2017

Воениот злосторник Ратко Младиќ, кој завчера во Хаг беше осуден на доживотна затворска казна, покрај очекуваната поддршка од навивачите на Црвена ѕвезда и Партизан, доби по малку и неочекувата поддршка од фановите на Зенит, која скапо ќе ја чини ...

Навивачите на Зенит го поддржаа Ратко Малдиќ – следува жестока казна од УЕФА

Спортски - 24.11.2017

Фановите на Зенит синоќа на натпреварот против Вардар, со транспаренти му дадоа поддршка на воениот злосторник Ратко Младиќ, кој завчера во Хаг беше осуден на доживотна затворска казна. УЕФА најави дека еден натпревар пред празни трибини ќе играат ...

УЕФА ќе биде ригорозна кон Зенит за објавување на политички транспаренти на мечот со Вардар

Дерби - 24.11.2017

Натпреварот меѓу Вардар и Зенит одигран вчера вечер во Санкт Петербург во Лига Европа, ќе добие и трето полувреме. Причината е многу едноставна, навивачите на руски Зенит на мечот со Вардар извадија транспарент со поддршка за воениот осуденик за ...

Младиќ ќе се жали, но пред друг суд

Слободен Печат - 24.11.2017

Бранителите на Ратко Младиќ најавија дека ќе ја обжалат максималната казна од доживотен затвор изречена на поранешниот командант на воените сили на босанските Срби поради обвинувања за геноцид и злосторства против човештвото.

Парола за Ратко Младиќ на мечот Зенит - Вардар

Оff.net - 24.11.2017

Зенит е предаден на Дисциплинската комисија на УЕФА бидејќи беше забележан транспарент со политичка содржина на синоќешниот натпревар од Лига Европа против Вардар во Санкт Петербург. Навивачите на Зенит напишаа „Ратко Младиќ - херој на Србија“ и со ...

Зенит ќе биде казнет поради Ратко Младиќ

МКД - 24.11.2017

На натпреварот со Вардар навивачите на Зенит истакнаа транспарент со поддршка за Ратко Младиќ за што им се подготвува казна од УЕФА. УЕФА ги предупреди сите клубови дека доколку истакнат транспарент со политичка содржина и ќе го слават Ратко Младиќ ...

Патријархот Иринеј: Пресудата на Младиќ е дело на ѓаволот- светските моќи одлучуваат а ние треба да молчиме

Press24 - 24.11.2017

Патријархот Иринеј изјавил дека пресудата на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот и дека не е првпат србите да излезат виновни за се а другите да останата невини. -Уште еден Србин е осуден во Хаг, Ние знаевме дека Ратко Младиќ ќе биде осуден и дека тоа ќе ...

Патријархот Иринеј: Пресудата на Младиќ е дело на ѓаволот

Макфакс - 24.11.2017

Патријархот Иринеј вели дека пресудата на Хашкиот трибунал на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот и дека не е прв пат да се направи само Србите да се виновни за се додека другите остануваат невини. „Уште еден Србин е осуден во Хаг.

Дачиќ: Не постои сомнеж дека Младиќ требаше да биде осуден

Макфакс - 24.11.2017

Нема никакви сомнежи дека Ратко Младиќ требаше да биде осуден за масакрот во Сребреница, но што се случува со илјадниците Срби кои беа убиени во текот на војната, праша министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, додавајќи дека хашкиот ...

(Видео) Игњат Панчевски: Ратко Младиќ се криел и на Скопска Црна Гора

Макфакс - 24.11.2017

Адвокатот Игњат Панчевски со уште едно необично тврдење дека осудениот српски генрал Ратко Младиќ со години се криел во тајна куќа во селото Бродец на Скопска Црна Гора и преку курир кој е Македонец контактирал со странски разузнавачи.

Путин сака да го извади Младиќ од Хаг- српскиот генерал на лечење во Русија

Press24 - 24.11.2017

После преговори со Хашкиот Трибунал , Русија од САД бара тие да водат сметка за здравствената состојба на генералот Ратко Младиќ. Српски Курир дознава дека Русија води преговори со САД да му се овозможи лечење на Младиќ во Русија.

Српскиот патријарх Иринеј: Пресудата на Младиќ е дело на ѓаволот

МКД - 24.11.2017

Врховниот поглавар на Српската православна црква патријархот Иринеј тврди дека пресудата на Хашкиот трибунал на Ратко Младиќ е „дело на ѓаволот“, и дека не е првпат да се тврди дека само Србите се виновни за сѐ додека останатите се невини.

Поради Ратко Младиќ казни ќе добијат Зенит, Црвена Звезда и Партизан

SportSport - 24.11.2017

Кога политиката ќе се вмеша во спортот, следуваат казни. Токму поради тоа тоа, пред казни од УЕФА се екипите на Зенит, Црвена Звезда и Партизан. На мечевите од Лигата на Европа на кои играа овие екипи, беа истакнати пароли во знак на поддршка на ...

Патријархот Иринеј: Пресудата на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот

+инфо - 24.11.2017

Иринеј изјави дека оваа пресуда, како и сите останати против Србите, се резултат на тоа што „светските моќници работат ѓаволски дела“. Поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј оцени дека пресудата на поранешниот командант на ...

Патријархот Иринеј: Пресудата на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот

Сител - 24.11.2017

Поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј оцени дека пресудата на поранешниот командант на силите на босанските Срби, Ратко Младиќ на доживотен затвор била сосема очекувана.

Зенит ќе добие казна поради транспарент на мечот со Вардар

24Фудбал - 24.11.2017

На натпреварот со Вардар навивачите на Зенит истакнаа транспарент со поддршка за Ратко Младиќ за што им се подготвува казна од УЕФА. УЕФА ги предупреди сите клубови дека доколку истакнат транспарент со политичка содржина и ќе го слават Ратко Младиќ ...

УЕФА ќе ги казни навивачите на Зенит кои го поддржаа Ратко Младиќ

Кајгана - 24.11.2017

Воениот злосторник Ратко Младиќ, кој завчера во Хаг беше осуден на доживотна затворска казна, покрај очекуваната поддршка од навивачите на Црвена ѕвезда и Партизан, доби по малку и неочекувата поддршка од фановите на Зенит, која скапо ќе го чини ...

Мистеријата за смртта на неговата ќерка остана, но го направи Младиќ суров и бесчувствителен

Press24 - 24.11.2017

Ќерката на Ртко Младиќ, Ана, една од најдобрите студентки на медицина, била миленичка на својот татко. На 24 март 1994 година го зела омилениот пиштол на татко и и во семејната куќа извршила самоубиство.

Казна за Зенит поради транспаренти на мечот со Вардар (фото)

Република - 24.11.2017

Зенит е предаден на Дисциплинската комисија на УЕФА поради транспарентите со политичка содржина на синоќешниот натпревар против Вардар во Санкт Петербург од Лигата на Европа. Навивачите на Зенит на мечот се појавија со транспарент со поддршка за ...

Хаг потврди дека се манипулира со бројката на жртви во Сребреница

Пулс24 - 24.11.2017

Пресудата на Младиќ повторно ја разбранува јавноста и ги разбуди духовите на балканот, а во преден план се истакнува масакарот во Сребреница која е симбол за страдањето на босанскиот народ.

Патријархот Иринеј: Пресудата на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот

Република - 24.11.2017

Поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј оцени дека пресудата на поранешниот командант на силите на босанските Срби, Ратко Младиќ на доживотен затвор била сосема очекувана.

По самоубиството на ќерка му, Ратко Младиќ изгубил чувство за болката на другите!

Вечер Прес - 24.11.2017

Ана, една од најдобрите студентки на медицина, била миленичка на својот татко Ратко Младиќ. А потоа на 24 март 1994 година го зела најдрагиот пиштол на татко и и во семејната куќа извршила самоубиство.

Патријархот Иринеј: Пресудата на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот

Локално - 24.11.2017

Поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј оцени дека пресудата на поранешниот командант на силите на босанските Срби, Ратко Младиќ на доживотен затвор била сосема очекувана.

Патријархот Иринеј: Пресудата на Младиќ е дело на ѓаволот

Вечер Прес - 24.11.2017

Патријархот Иринеј вели дека пресудата на Хашкиот трибунал на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот и дека не е прв пат да се направи само Србите да се виновни за се додека другите остануваат невини. „Уште еден Србин е осуден во Хаг.

Патријархот Иринеј: Пресудата на Младиќ е дело на ѓаволот

Точка - 24.11.2017

Патријархот Иринеј вели дека пресудата на Хашкиот трибунал за Ратко Младиќ е дело на ѓаволот и дека не е првпат да се направи само Србите да се виновни за сè, а другите остануваат невини. „Уште еден Србин е осуден во Хаг.

Што му пишал Зоран Ѓинѓиќ на Ратко Младиќ?

Вечер Прес - 24.11.2017

Зоран Ѓинѓиќ, тогашниот претседател на српската Демократска странка на 28 јуни 1994 година му упатил честитка на генералот Ратко Младиќ во кое му го честита „Денот на војската”, но и ги величи неговите дела, објавуваат српските медиуми.

Дачиќ: Не постои сомнеж дека Младиќ требаше да биде осуден

Вечер Прес - 24.11.2017

Нема никакви сомнежи дека Ратко Младиќ требаше да биде осуден за масакрот во Сребреница, но што се случува со илјадниците Срби кои беа убиени во текот на војната, праша министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, додавајќи дека хашкиот ...

Дачиќ: Не постои сомнеж дека Младиќ требаше да биде осуден

Локално - 24.11.2017

Нема никакви сомнежи дека Ратко Младиќ требаше да биде осуден за масакрот во Сребреница, но што се случува со илјадниците Срби кои беа убиени во текот на војната, праша министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, додавајќи дека хашкиот ...

Дачиќ: Не постои сомнеж дека Младиќ требаше да биде осуден

Точка - 24.11.2017

Нема никакви сомнежи дека Ратко Младиќ требаше да биде осуден за масакрот во Сребреница, но што се случува со илјадниците Срби кои беа убиени во текот на војната, праша министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, додавајќи дека хашкиот ...

Што му пишал Зоран Ѓинѓиќ на Ратко Младиќ?

Република - 24.11.2017

Зоран Ѓинѓиќ, тогашниот претседател на српската Демократска странка на 28 јуни 1994 година му упатил честитка на генералот Ратко Младиќ во кое му го честита „Денот на војската”, но и ги величи неговите дела, објавуваат српските медиуми.

Казна за Зенит поради транспаренти на мечот со Вардар (фото)

Вечер Прес - 24.11.2017

Зенит е предаден на Дисциплинската комисија на УЕФА поради транспарентите со политичка содржина на синоќешниот натпревар против Вардар во Санкт Петербург од Лигата на Европа. Навивачите на Зенит на мечот се појавија со транспарент со поддршка за ...

Путин бара од Хаг да го прати Младиќ во Москва на лекување

Вечер Прес - 24.11.2017

После преговори со Хашкиот Трибунал , Русија од САД бара тие да водат сметка за здравствената состојба на генералот Ратко Младиќ. Српски Курир дознава дека Русија води преговори со САД да му се овозможи лечење на Младиќ во Русија.

УЕФА најави казна за Зенит поради транспаренти за Младиќ на мечот со Вардар!

Локално - 24.11.2017

Руски Зенит е предаден на Дисциплинската комисија на УЕФА поради транспарентите со политичка содржина на синоќешниот натпревар против Вардар во Санкт Петербург од Лигата на Европа. Навивачите на Зенит на мечот се појавија со транспарент со поддршка ...

Социјалните мрежи ја парчосаа: "Кристин Аманпур има проблем со дименција, кога се во прашање жртви во Босна!

Вечер Прес - 24.11.2017

"Вие сте силен човек, па би можеле да го поднесете и ова прашање", рекла тогаш Аманпур. Се попишманила, па констатира дека е кукавица!? Новинарката на Си-Ен-Ен објавила видео-снимка на средба со Ратко Младиќ од 1993 година кога му поставила прашање ...

УЕФА ќе ги казни: Навивачите на Зенит го поддржаа Ратко Младиќ

Точка - 24.11.2017

Воениот злосторник Ратко Младиќ, кој завчера во Хаг беше осуден на доживотна затворска казна, покрај очекуваната поддршка од навивачите на Црвена ѕвезда и Партизан, доби по малку и неочекувата поддршка од фановите на Зенит, која скапо ќе ја чини ...

Патријархот Иринеј: Пресудата на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот

Вечер Прес - 24.11.2017

Поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј оцени дека пресудата на поранешниот командант на силите на босанските Срби, Ратко Младиќ на доживотен затвор била сосема очекувана.

Тајната порака на Ратко Младиќ која никој не ја забележа

Пулс24 - 24.11.2017

Ратко Младиќ е осуден со првостепена пресуда на доживотна казна пред Хашкиот трибунал, но за деталите ќе се зборува долго по пресудата. Имено, Младиќ при изрекувањето на пресудата носел вратоврска на која со кирилица било испишано КПРФ - кратенка од ...

УЕФА ќе ги казни: Навивачите на Зенит го поддржаа Ратко Малдиќ

Вечер Прес - 24.11.2017

Воениот злосторник Ратко Младиќ, кој вчера во Хаг беше осуден на доживотна затворска казна, покрај очекувната поддршка од навивачите на Црвена звезда и партизан, доби помалу и неочекувата поддршка од фановите на Зенит, која скапо ќе ја чини рускиот ...

УЕФА ќе ги казни: Навивачите на Зенит го поддржаа Ратко Малдиќ

Sky - 24.11.2017

Воениот злосторник Ратко Младиќ, кој вчера во Хаг беше осуден на доживотна затворска казна, покрај очекувната поддршка од навивачите на Црвена звезда и партизан, доби помалу и неочекувата поддршка од фановите на Зенит, која скапо ќе ја чини рускиот ...

Новинарка на Си-Ен-Ен објави видео од средба со Младиќ во 1993. година

Вечер Прес - 24.11.2017

Новинарката на Си-ен-ен, Кристијана Аманпур, објавила видео од средбата со Ратко Младиќ во 1993 година кога му поставила прашање за можноста да биде обвинет за воени злосторства. „Вие сте силен човек, па можете да го издржите ова тешко прашање", ...

Прва реакција на Москва откако Ратко Младиќ беше осуден на доживотен затвор: Русија не е задоволна!

Точка - 24.11.2017

Марија Захарова потсети дека Хашкиот суд во мај оваа година го одбил барањето за лекување на Ратко Младиќ во Русија, и покрај тоа што од официјална Москва биле дадени гаранции. „Пресудата на Ратко Младиќ е продолжување на политизираниот и пристрасен ...

Патријархот Иринеј: Пресудата на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот...

Н.Македонија - 24.11.2017

Патријархот Иринеј: Пресудата на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот Поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј оцени дека пресудата на поранешниот командант на силите на босанските Срби, Ратко Младиќ на доживотен затвор била сосема ...

Зенит на дисциплинска поради политички транспаренти на мечот зо Вардар

365 - 24.11.2017

Зенит е предаден на Дисциплинската комисија на УЕФА поради вадењето на транспарент со политичка содржина на синоќешниот натпревар против Вардар во Санкт Петербург од Лигата на Европа. Навивачите на Зенит на мечот се појавија со транспарент со ...

Младиќ: Ова беше само прво полувреме

Алсат-М - 23.11.2017

По изрекувањето на првостепената пресуда во Хашкиот трибунал, Ратко Младиќ изјави, преку својот син Дарко, дека се додека е жив ќе се бори за откривање на правата вистина за борбата на Србите. – Ова беше само прво полувреме.

Паралелниот универзум на Ратко Младиќ

Deutsche Welle - 23.11.2017

Младиќ себеси се гледа како воин во борбата на култури. Етосот на верен војник се меша со убиствените фантазии на големосрпскиот национализам кој го спроведуваа фигури како Милошевиќ и Караџиќ, пишува германскиот печат.

Репортер на БиБиСи: Ратко Младиќ беше поинаков од сите воени злосторници

Канал5 - 23.11.2017

Поранешниот репортер на „БиБиСи“, Пол Мартин го интервјуирал генералот на босанските Срби Ратко Младиќ. Подоцна доказите ги дал на Хашкиот трибунал, а својата приказна ја споделил за „Индипендент“.

Младиќ: Ова беше само прво полувреме, ќе се борам да се открие вистината за Србите

24 Вести - 23.11.2017

По изрекувањето на првостепената пресуда во Хашкиот трибунал, Ратко Младиќ изјави, преку својот син Дарко, дека се додека е жив ќе се бори за откривање на правата вистина за борбата на Србите. „Ова беше само прво полувреме.

Зенит го чека огромна казна од УЕФА поради истакната парола! (ФОТО)

Sport 1 - 23.11.2017

Одамна е познато за српско-руските братства на навивачките групи и за блискоста на Србија и Русија, па навивачите на Зенит го искористија денешниот меч за да упатат една политичка порака и тоа за воениот злосторник Ратко Младиќ.

Навивачите на Црвена Звезда со поддршка за Ратко Младиќ

Стандард - 23.11.2017

Поддржувачите на Црвена Звезда вечерва му дадоа поддршка на осудениот за воени злосторства, командант на војската на Република Српска – Ратко Младиќ. Навивачите на белградскиот тим на стадионот во Борисов, во пресрет на натпреварот против БАТЕ во ...

Младиќ се огласи првпат по пресудата: Испрати порака преку синот Дарко

Курир - 23.11.2017

По пресудата, осудениот Младиќ преку синот Дарко порача дека сето ова било само прво полувреме. „Ќе се борам сѐ додека сум жив, да се укинат овие наметнати лаги и да се открие вистинската вистина за борбата на Србите.

Репортер на Би-Би-Си жестокот нападна: Младиќ е архетипски психопат

Press24 - 23.11.2017

Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, нарекувајќи го психопат.

Холивуд однапред го осуди Младиќ - Во очи на пресудата пуштен анти-српски филм

Сител - 23.11.2017

Се снимал во Белград, а во него покрај странски, играат и домашни српски актерки. Во очи на изрекувањето на пресудата за командантот на босанските Срби, генералот Ратко Младиќ, се појави нов холивудски филм.

Се подготвуваат ли нови немири - Србите се кренаа на нозе по пресудата на Младиќ

Press24 - 23.11.2017

Српското движење Двери ги повика своите поддржувачи вечерва во 18 часот да излезат на Плоштадот Република во Белград за да изразат незадоволство со пресудата на осудениот злосторник Ратко Младиќ.

Младиќ: Ова беше само прво полувреме

А1 On - 23.11.2017

По изрекувањето на првостепената пресуда во Хашкиот трибунал, Ратко Младиќ изјави, преку својот син Дарко, дека се додека е жив ќе се бори за откривање на правата вистина за борбата на Србите. – Ова беше само прво полувреме.

Синот на Младиќ откри што правел откако го исфрлија од судница: Жено, сине, не плачете

Сител - 23.11.2017

Ратко Младиќ кој вчера во ХАГ беше осуден на доживотен затвор, а пред да се изрече пресудата беше истеран надвор од судницата поради недолично однесување, зад вратите каде му се судеше, бил со семејството и тој ги тешел нив, наместо тие него.

Откриено што правел Младиќ кога го исфрлија од судница: “Жено, сине, не плачете”

Репортер - 23.11.2017

Ратко Младиќ кој вчера во ХАГ беше осуден на доживотен затвор, а пред да се изрече пресудата беше истеран надвор од судницата поради недолично однесување, зад вратите каде му се судеше, бил со семејството и тој ги тешел нив, наместо тие него.

САД ги повикаа балканските земји да изградат подобра иднина

Р.С.Европа - 23.11.2017

Американските власти ги повикаа „балканските земји и народи“ заеднички да работат на изградба на подобра иднина, како реакција на пресудата на поранешниот командант на Војската на Република Српска Ратко Младиќ, кој првостепено е осуден на доживотна ...

Младиќ порача од Хаг: „Не сум осуден јас, туку цела Србија. За инает ќе живеам 124 години“

Press24 - 23.11.2017

-Ова е најголема срамота и порака за Србија и Србите, да не им е дозволено да се бранат. Во Хаг не сум осуден јас, туу цела Србија - гласела пораката на Ратко Младиќ кој вчера ја упатил до својот народ.

Откриено што правел Младиќ кога го исфрлија од судница: "Жено, сине, не плачете"

Press24 - 23.11.2017

Ратко Младиќ кој вчера во ХАГ беше осуден на доживотен затвор, а пред да се изрече пресудата беше истеран надвор од судницата поради недолично однесување, зад вратите каде му се судеше, бил со семејството и тој ги тешел нив, наместо тие него.

Штама на улицата каде живее Младиќ за време на судењето - цело маало плачеше

Press24 - 23.11.2017

Додека вчера се чекаше пресудата на Хашкиот Трибунал за Ратко Младиќ, на неговата улица немало "живо пиле". Сите негови соседи и пријатели седеле собрани чекајќи да чујат каква одлука ќе донесе судот, а доживотната казна ја примиле со големо ...

Репортер на Би-Би-Си: Младиќ е архетипски психопат

Сител - 23.11.2017

Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, нарекувајќи го психопат.

Семејството Младиќ крие мрачна тајна: Голема трагедија засекогаш им го сменила животот

Press24 - 23.11.2017

Семејната историја на семејството Младиќ ја обележала и голема трагедија од која семејството не се излечило во потполност никогаш. Најтешкиот животен удар за Ратко Младиќ била смртта на неговата ќерка Ана Младќ.

Младиќ: Ова беше само прво полувреме

МРТ - 23.11.2017

На својот син со кого имал кратка средба по изрекувањето на пресудата, му кажал дека ова било само првото полувреме. По изрекувањето на првостепената пресуда во Хашкиот трибунал, Ратко Младиќ изјави дека до крајот на животот ќе се бори за откривање ...

Видео: Холивуд однапред го осуду Младиќ - во очи на пресудата пуштен анти-српски филм

Press24 - 23.11.2017

Се снимал во Белград, а во него покрај странски, играат и домашни српски актерки. Во очи на изрекувањето на пресудата за командантот на босанските Срби, генералот Ратко Младиќ, се појави нов холивудски филм.

Младиќ ја испрати првата порака по пресудата: „Ова е само прво полувреме“

МКД - 23.11.2017

Ратко Младиќ кажа дека ќе се бори сѐ додека е жив, пренесуваат регионалните медиуми. По пресудата, осудениот Младиќ преку синот Дарко порача дека сето ова било само прво полувреме. „Ќе се борам сѐ додека сум жив, да се укинат овие наметнати лаги и ...

Репортер на Би-Би-Си: Младиќ е архетипски психопат

+инфо - 23.11.2017

- Беше поинаков од сите други воени злосторници, кои сум ги сретнал. Немаше ниту трошка сочувство или емпатија - истакнува Мартин. Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на ...

Реакции од Србија на пресудата на Младиќ: Ова е најголемиот срам во историјата на светското правосудство

МКД - 23.11.2017

Претседателот на Србија Александар Вучиќ по пресудата за Ратко Младиќ повика сите граѓани на Србија „од денес да почнат да гледаат во иднината“. „Да не ја наведнуваме главата пред никого, но и да одиме кон иднината и да размислуваме каде и како ќе ...

(ВИДЕО) Новинарка на Си-ен-ен објави видео од средбата со Младиќ

Макфакс - 23.11.2017

Новинарката на Си-ен-ен, Кристијана Аманпур, објавила видео од средбата со Ратко Младиќ во 1993 година кога му поставила прашање за можноста да биде обвинет за воени злосторства. „Вие сте силен човек, па можете да го издржите ова тешко прашање“, ...

Се спрема ли нов хаос во Белград? Вечерва собир на Плоштадот Република

Сител - 23.11.2017

Српското движење Двери ги повика своите поддржувачи вечерва во 18 часот да излезат на Плоштадот Република во Белград за да изразат незадоволство со пресудата на осудениот злосторник Ратко Младиќ.

Кристијане Аманпур објави снимка од Младиќ од 1993 (ВИДЕО)

МКД - 23.11.2017

Славната британско-иранска новинарка на Си-ен-ен Кристијане Аманпур која известуваше од бројни воени и кризни региони во светот, беше во Босна и Херцеговина во екот на тамошната војна. Таму во 1993 година разговараше и со тогашниот врховен командант ...

Се спрема ли нов хаос во Белград? Вечерва собир на Плоштадот Република

Алфа - 23.11.2017

Српското движење Двери ги повика своите поддржувачи вечерва во 18 часот да излезат на Плоштадот Република во Белград за да изразат незадоволство со пресудата на осудениот злосторник Ратко Младиќ.

Шешељ бара од Србија да формира институт за анализа на одлуките на Хаг

Нова ТВ - 23.11.2017

Претседателот на Српската радикална партија, Војислав Шешељ денеска ја повика српската влада под итно да формира научен институт кој би ги студирал судските практики на Хаг, а воедно порача дека Србија не смее да реагира пасивно на вчерашната одлука ...

Захарова-Пресудата за Младиќ е продолжение на политизираната тактика на Хаг

Р.С.Европа - 23.11.2017

Доживотната казна затвор за поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ е продолжување на политизираната и однапред смислената тактика на Хашкиот трибунал, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Захарова: Пресудата за Младиќ е продолжување на политизираната и мислена тактика на Хаг

А1 On - 23.11.2017

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова изјави дека доживотната казна затвор за Ратко Младиќ е продолжување на политизираната и однапред смислена тактика на Хашкиот трибунал. – Можеме повторно да констатираме дека изречената пресуда од Хаг во ...

Захарова: Пресудата на Младиќ е продолжение на политизираната тактика на Хаг

Макфакс - 23.11.2017

Пресудата врз поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ е продолжение на политизираната и пристрасна тактика на Хашкиот тибунал, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Шешељ предлага формирање институт што ќе ја проучува судската пракса на Хаг

Макфакс - 23.11.2017

Лидерот на Српската радикална партија, Војислав Шешељ, предложи да биде формиран Институт за проучување на судската пракса на Хашкиот трибунал. Шешељ пред новинарите во Собранието на Србија изјави дека Србија мора да даде квалитетен и стручен ...

Репортер на Би-Би-Си: Младиќ е архетипски психопат

А1 On - 23.11.2017

Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, нарекувајќи го психопат.

Зенит го чека казна - Навивачите истакнаа транспарент „Младиќ херој на Србија“

SportSport - 23.11.2017

Зенит е пред победа против Вардар, но ќе има и казна за рускиот клуб поради транспарент со политичка содржина. На една од трибините зад головите навивачите на домашниот тим истакнаа транспарент со наслов „Младиќ херој на Србија“.

Шешељ предлага формирање на институт што ќе ја проучува судската пракса на Хаг

Вечер Прес - 23.11.2017

Лидерот на Српската радикална партија, Војислав Шешељ предложи да биде формиран Институт за проучување на судската пракса на Хашкиот трибунал. Шешељ пред новинарите во Собранието на Србија изјави дека Србија мора да даде квалитетен и стручен одговор ...

Репортер на Би-Би-Си: Младиќ е архетипски психопат

CivilMedia - 23.11.2017

Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, нарекувајќи го психопат.

Четири сценарија каде Младиќ ќе биде на робија

Локално - 23.11.2017

Со изрекување на првостепената пресуда за Ратко Младиќ, се поставува прашањето каде сега осудениот воен злосторник за геноцид во Сребреница, ќе биде на робија доживотно. Секако, тој има право на жалба, а тоа неговите адвокати ќе го искористат, што ...

Захарова: Пресудата на Младиќ е продолжение на политизираната тактика на Хаг

Точка - 23.11.2017

Пресудата врз поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ е продолжение на политизираната и пристрасна тактика на Хашкиот тибунал, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Шешељ предлага формирање институт што ќе ја проучува судската пракса на Хаг

Точка - 23.11.2017

Лидерот на Српската радикална партија, Војислав Шешељ, предложи да биде формиран Институт за проучување на судската пракса на Хашкиот трибунал. Шешељ пред новинарите во Собранието на Србија изјави дека Србија мора да даде квалитетен и стручен ...

Геноцидот со зелен картон!

CivilMedia - 23.11.2017

Вчера е донесена пресуда за доживотен затвор на воениот злосторник Ратко Младиќ. Коментар? Мисла? Секогаш кога се споменува Сребреница, геноцидот извршен врз бошњачкиот нарот, веднаш се бара мислење од Бошњак, претпоставувам дека така одат работите.

Борис Џонсон за Младиќ: Не може да се побегне од правдата

Точка - 23.11.2017

Британскиот шеф на дипломатијата, Борис Џонсон, изјави дека пресудата за Ратко Младиќ покажува дека сторителите на ужасни злосторства не можат да побегнат од правдата. Тој рече дека пресудата на Хашкиот трибунал нема да врати илјадници кои ги ...

Синот на Младиќ: „Ја тешеше мајка ми, ќе се бори додека е жив“

МК News - 23.11.2017

Синот на Ратко Младиќ по донесената одлука за доживотен затвор на неговиот татко пред Хашкиот трибунал изјавил дека пресудата за него не била лесна за слушање. Тој за српските медиуми изјавил дека пресудата била очекувана, бидејќи тужбата и ...

(ВИДЕО) Новинарка на СиЕнЕн објави видео од средбата со Младиќ

Вечер Прес - 23.11.2017

Новинарката на СиЕнЕн, Кристијана Аманпур објавила видео од нејзината средба со Ратко Младиќ во 1993 година, кога му поставила прашање за можноста да биде обвинет за воени злосторства. „Вие сте силен човек, па можете да го издржите ова тешко ...

Изетбеговиќ: Младиќ е злосторник и кукавица

Точка - 23.11.2017

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ, по повод пресудата за генералот Ратко Младиќ, изрази надеж дека таа ќе донесе освестување. Тој додаде дека е уверен дека мнозинство босански Срби не се поистоветуваат со Ратко ...

Ова беше само прво полувреме

Тера - 23.11.2017

По изрекувањето на првостепената пресуда во Хашкиот трибунал, Ратко Младиќ изјави, преку својот син Дарко, дека се додека е жив ќе се бори за откривање на правата вистина за борбата на Србите. – Ова беше само прво полувреме.

Репортер на Би-Би-Си: Младиќ е архетипски психопат

Поглед - 23.11.2017

Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, нарекувајќи го психопат.

Грабар-Китаровиќ: Пресудата за Младиќ ќе биде барем делумна сатисфакција за семејствата на жртвите

Точка - 23.11.2017

Казната доживотен затвор за Ратко Младиќ ќе биде делумна сатисфакција за семејствата на загинатите, убиени и измачувани, изрази надеж хрватската претседателка, Колинда Грабар – Китаровиќ, изразувајќи жалење што Младиќ не одговараше и за ...

Шешељ бара научен институт кој би ги студирал судските практики на Хаг

Фактор - 23.11.2017

Претседателот на Српската радикална партија, Војислав Шешељ денеска ја повика српската Влада под итно да формира научен институт кој би ги студирал судските практики на Хаг. Тој порача дека Србија не смее да реагира пасивно на одлуката против ...

Репортер на Би-Би-Си: Младиќ е архетипски психопат

Вечер Прес - 23.11.2017

Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, нарекувајќи го психопат.

Репортер на Би-Би-Си: Младиќ е архетипски психопат

Република - 23.11.2017

Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, нарекувајќи го психопат.

Младиќ откако го исфрлија од судница: Жено, сине, не плачете

Република - 23.11.2017

Ратко Младиќ кој вчера во ХАГ беше осуден на доживотен затвор, а пред да се изрече пресудата беше истеран надвор од судницата поради недолично однесување, зад вратите каде му се судеше, бил со семејството и тој ги тешел нив, наместо тие него.

Еве што се случувало од другата страна на вратата од судницата во Хаг! Генерал Младиќ: Жено, сине, не плачете, ова е ...

Точка - 23.11.2017

Секако дека бил лут, но тој ова го очекуваше. Повеќе не тешеше тој нас отколку ние него. На Босиљка и велеше да не се нервира", рекол за српски "Kurir", синот на генералот, Дарко Младиќ. Дарко Младиќ, син на осудениот генерал, за Kurir.rs рекол дека ...

Младиќ откако го исфрлија од судница: Жено, сине, не плачете

Вечер Прес - 23.11.2017

Ратко Младиќ кој вчера во ХАГ беше осуден на доживотен затвор, а пред да се изрече пресудата беше истеран надвор од судницата поради недолично однесување, зад вратите каде му се судеше, бил со семејството и тој ги тешел нив, наместо тие него.

Дачиќ: Трибуналот не сака помирување туку да докаже дека само Србите се виновни

Точка - 23.11.2017

Хашкиот суд немаше цел да постигне помирување туку да докаже дека Србите се единствени виновници во претходните граѓански војни на просторот на поранешна Југославија, изјави српскиот шеф на дипломатијата, Ивица Дачиќ, коментирајќи ја пресудата на ...

Младиќ: Ова беше само прво полувреме

Локално - 23.11.2017

По изрекувањето на првостепената пресуда во Хашкиот трибунал, Ратко Младиќ изјави, преку својот син Дарко, дека се додека е жив ќе се бори за откривање на правата вистина за борбата на Србите. – Ова беше само прво полувреме.

Русија со жестока реакција на доживотната пресуда за Младиќ

Република - 23.11.2017

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова изјави дека доживотната казна затвор за Ратко Младиќ е продолжување на политизираната и однапред смислена тактика на Хашкиот трибунал. – Можеме повторно да констатираме дека изречената пресуда од Хаг во ...

Русија со жестока реакција на дожиивотната пресуда за Младиќ

Вечер Прес - 23.11.2017

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова изјави дека доживотната казна затвор за Ратко Младиќ е продолжување на политизираната и однапред смислена тактика на Хашкиот трибунал. – Можеме повторно да констатираме дека изречената пресуда од Хаг во ...

ЗАХАРОВА ЗА МЛАДИЌ: Хашкиот трибунал има антисрпска тактика

Фактор - 23.11.2017

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова вели дека доживотната казна затвор за поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ е продолжување на политизираната и однапред смислената тактика на Хашкиот ...

Захарова: Пресудата на Младиќ е продолжение на политизираната тактика на Хаг

Вечер Прес - 23.11.2017

Пресудата врз поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ е продолжение на политизираната и пристрасна тактика на Хашкиот тибунал, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Захарова: Пресудата за Младиќ е продолжување на политизираната и мислена тактика на Хаг

Локално - 23.11.2017

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова изјави дека доживотната казна затвор за Ратко Младиќ е продолжување на политизираната и однапред смислена тактика на Хашкиот трибунал. – Можеме повторно да констатираме дека изречената пресуда од Хаг во ...

Захарова: Пресудата на Младиќ е продолжение на политизираната тактика на Хаг...

Н.Македонија - 23.11.2017

Захарова: Пресудата на Младиќ е продолжение на политизираната тактика на Хаг Доживотната казна затвор за поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ е продолжување на политизираната и однапред смислената тактика на Хашкиот трибунал, ...

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор

Н.Македонија - 08.06.2021

Петчлениот Жалбен совет на Хашкиот Трибунал ја потврди првостепената пресуда против воениот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, кој беше осуден на доживотен затвор од Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) во ноември ...

Хаг: Доживотен затвор за Ратко Младиќ

Фокус - 22.11.2017

Поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ , е осуден на доживотна затворска казна. Ратко Младиќ „значително придонел“ за геноцидот за време на балканските војни, додека бил командант на штабот на Војската на босанските Срби од 1992 до ...

Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

Алсат-М - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите и за други воени злосторства.

Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

24 Вести - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите и за други воени злосторства.

Во очекување на пресудата за Ратко Младиќ

Deutsche Welle - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска треба да ја изрече пресудата за „касапот од Балканот“, обвинет за најголемите воени ѕверства извршени на Балкан. Обвинителството и жртвите очекуваат само едно - доживотен затвор за Младиќ.

Доживотен затвор за Младиќ од хашкиот трибунал ?!

Канал5 - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска ќе му изрече пресуда на поранешниот воен командант на босанските Срби генерал Ратко Младиќ. 73 годишниот Младиќ е обвинет за геноцид во Сребреница, прогон на муслиманите и Хрватите во Босна и Херцеговина, терор врз ...

Хашкиот трибунал ќе ја изрече пресудата за Ратко Младиќ

Телма - 22.11.2017

Во моментов, Хашкиот трибунал, ја изрекува пресудата за генералот на босанските Срби Ратко Младиќ, кој е обвинет за геноцид и воени злосторства, за време на војната во Босна, од 1992-та до 1995-та.

Младиќ отстранет од судница

ТВ21 - 22.11.2017

Поранешниот воен лидер на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ отстранет е од судницата во Хашкиот трибунал откако извика ова е „лага“. Младиќ претходно побара пауза, која требаше да трае пет минути, но се пролонгира бидејќи му се пружаше лекарска ...

Младиќ отстранет од судница

24 Вести - 22.11.2017

Поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ е отстранет од судница поради коментирање на постапката. Советот на Хашкиот трибунал по паузата продолжи со читањето на пресудата.

Хаг пресуди: Доживотна казна затвор за Младиќ

24 Вести - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот криминал го осуди поранешниот командант на војската на Република Српска на доживотна затворска ...

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор

Сакам да кажам - 22.11.2017

Хашкиот суд за воени злосторства му изрече доживотна казна затвор на воениот командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ, ставајќи точка на најмрачниот период во поствоена Европа.

Ратко Младиќ осуден на казна доживотен затвор

ТВ21 - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен ...

Доживотна казна затвор за Младиќ

Алсат-М - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на боснаските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен ...

Доживотен затвор за Ратко Младиќ поради геноцид

Deutsche Welle - 22.11.2017

Хашкиот трибунал го прогласи за виновен и го осуди српскиот екс-генерал Ратко Младиќ на доживотен затвор, меѓу другото и за геноцидот во Сребреница во 1995. година. Младиќ беше отстранет од судницата по гласните протести Босанско-српскиот екс ...

Доживотен затвор за Ратко Младиќ за геноцид/Обновен

Канал5 - 22.11.2017

Доживотен затвор за генералот на босанските Срби – последниот хашки затвореник во врвот на злосторничкото здружување не ја слушна пресудата во судот. Кога беше одбиено барањето на неговите адвокати да биде одложено изрекувањето на пресудата, Младиќ ...

Ратко Младиќ: чудовиште во излогот

Deutsche Welle - 22.11.2017

Кога Ратко Младиќ би можел повторно да бира, тој би избрал да биде Ратко Младиќ. Но, пресудата за чудовиштето стигнува предоцна за земјата ментално заробена во војна, пишува Драгослав Дедовиќ.

Доживотен затвор за „балканскиот касап“, Младиќ ќе се жали на пресудата

Deutsche Welle - 22.11.2017

По пресудата - доживотен затвор поради геноцид и воени злосторства, која му ја изрече Хашкиот трибунал, босанско српскиот екс-генерал Ратко Младиќ најави вложување жалба. По повеќе од две децении од крајот на босанската војна, Хашкиот трибунал за ...

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор

Телма - 22.11.2017

Ратко Младиќ, поранешниот командант на главниот штаб на Војската на Република Српска е осуден на доживотен затвор. Хашкиот трибунал го прогласи за виновен по 10 точки од 11-те наведени во обвинението.

Реакции на роднините на жртвите по пресудата за Младиќ

Алсат-М - 22.11.2017

Ваква беше реакцијата на роднините на жртвите во Сребреница по пресудата на Хашкиот трибунал. По 22 години, блиските на 7-те илјади жртви од Сребреница, ги слушнаа зборовите што ги чекаа од 1995-тата.

Пресуда за Ратко Mладиќ : Доживотен затвор за геноцидот во Сребреница

24 Вести - 22.11.2017

„За причинувањето на овие злосторства, трибуналот го осудува господинот Младиќ на доживотна казна затвор“, рече Алфонс Ори По пет години судење, Хашкиот трибунал за воени злосторства го осуди поранешниот генерал на армијата на босанските Срби, Ратко ...

Досие „Ратко Младиќ“

24 Вести - 22.11.2017

Пресудата за доживотна казна затвор за командантот на војската на босанските Срби Ратко Младиќ осамна меѓу првите вести во медиумите. Од солзи радосници дека правдата го стигна крвникот до обвинувања дека најстрого се казнуваат само Срби.

САД ги повикаа балканските земји да изградат подобра иднина

Алсат-М - 22.11.2017

Американските власти денеска ги повикаа „балканските земји и народи“ заеднички да работат на изградба на подобра иднина, како реакција на пресудата на поранешниот командант на Војската на Република Српска Ратко Младиќ, кој првостепено е осуден на ...

Ратко Младиќ осуден на доживотна казна затвор

ТВ21 - 22.11.2017

Судијата во Хаг за момент го прекина изрекувањето на пресудата и побара Младиќ да биде изваден од судницата, откако поранешниот генерал се обиде да го попречи процесот извикувајќи на глас -Тоа е лага, се што рековте во оваа судница е лага“.

САД по пресудата за Младиќ: Балканските земји заедно да изградат подобра иднина

Фокус - 22.11.2017

САД денеска ги повика балканските земји и народи заеднички да работат на изградба на подобра иднина, откако беше објавена пресудата на поранешниот командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ, кој беше осуден на доживотна затворска казна.

Почна седницата на Хашкиот трибунал за изрекување на пресудата за Ратко Младиќ

24 Вести - 22.11.2017

Почна седницата на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, на која ќе биде соопштена пресудата за поранешниот воен лидер на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ. Младиќ е присутен во судската сала.

Хашкиот трибунал: Освен во Сребреница немало друг геноцид во БиХ

ТВ21 - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска повтори дека во јули 1995 е извршен геноцид во Сребреница, но не и во осум други општини во источна Босна, како што се тврдеше во обвинението против командантот на армијата на босанските Срби Ратко Младиќ.

Почна седницата во Хаг за изрекување на пресудата за Младиќ

Алсат-М - 22.11.2017

Почна седницата на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, на која ќе биде соопштена пресудата за поранешниот воен лидер на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ. Младиќ е присутен во судската сала.

Хашкиот трибунал: Освен во Сребреница немало друг геноцид во БиХ

Алсат-М - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска повтори дека во јули 1995 е извршен геноцид во Сребреница, но не и во осум други општини во источна Босна, како што се тврдеше во обвинението против командантот на армијата на босанските Срби Ратко Младиќ.

Вучиќ се огласи по пресудата за Ратко Младиќ и прати порака на граѓаните на Србија

Сител - 22.11.2017

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, по повод пресудата на поранешниот генерал Ратко Младиќ порачал на граѓаните на Србија дека мора да почнат да гледаат во иднината. - Јас сум претседател на Србија и немам право да толкувам неправосилни ...

Младиќ осуден на доживотен затвор, како течеше процесот до пресудата

Нова ТВ - 22.11.2017

Од своите злодела во 1995 година, до денешната пресуда против Ратко Младиќ поминаа над 20 години. Хашкиот трибунал денеска стави крај со пресудата во која тој е осуден за геноцид и злосторство врз човештвото.

Денес се затвора “деветиот круг” на Младиќ: Од нежен татко - Ратко до библискиот братоубиец - Каин!?

OhridNews - 22.11.2017

Судбината е немолисрдна. Сите ние носиме по двајца во нас. Еден што не вишнее – со чесност и честитост до небесата, а во другиот демне ѓаволот да начека поволем момент за да не валка по земјата.

Хашкиот трибунал го осуди Ратко Младиќ на казна доживотен затвор

Академик - 22.11.2017

Поранешниот генерал и воен командант на Војската на Република Српска (ВСР), Ратко Младиќ е осуден на казна доживотен затвор од страна на Хашкиот трибунал. Младиќ е виновен по 10 од вкупно 11 точки од обвинението, чие резиме денеска во судницата во ...

Реакции по пресудата за Младиќ: Важна победа на правдата

+инфо - 22.11.2017

Сега останува да се види како на оваа пресуда ќе реагираат сонародниците на Младиќ. Високиот комесар на ОН за човекови права Зеид Раад ал-Хусеин денеска оцени дека пресудата за доживотна казна затвор за поранешниот командант на силите на босанските ...

Доживотен затвор за Ратко Младиќ

Р.С.Европа - 22.11.2017

Командантот на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, беше прогласен за виновен за командување на силите одговорни за злосторствата, вклучувајќи ги тука и најголемите злосторства – крвавата тригодишна опсада на Сараево и геноцидот на ...

Казната за Младиќ ударна вест во светски медиуми

Курир - 22.11.2017

Ударна вест на светските и регионалните медиуми е доживотната затворска казна за командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ. Светските медиуми не покажаа интерес за изрекувањето на пресудата за Младиќ, но затоа главна вест беше ...

Синот на Младиќ: „Ја тешеше мајка ми, ќе се бори додека е жив“

Сител - 22.11.2017

Синот на Ратко Младиќ по донесената одлука за доживотен затвор на неговиот татко пред Хашкиот трибунал изјавил дека пресудата за него не била лесна за слушање. Тој за српските медиуми изјавил дека пресудата била очекувана, бидејќи тужбата и ...

Брамерц: Ќе ја разгледаме одлуката за ослободување на Младиќ за геноцид во шест општини

+инфо - 22.11.2017

Тој најави дека Обвинителството на Хашкиот трибунал ќе ја разгледа одлуката за ослободување на Младиќ за геноцид во шест општини. Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серџ Брамерц, по изрекувањето на пресудата на поранешниот командант на војската ...

По прогласувањето на пресудата против Младиќ – ЕУ повика на помирување на Балканот

Стандард - 22.11.2017

Европската унија ги повика денеска балканските земји да ги „почитуваат жртвите“ на воените злосторства, откако ќе вложат напори за помирување во регионот – апел кој Брисел го упати по изрекувањето на доживотната казна затвор на „касапот од Босна“, ...

Младиќ осуден на доживотен затвор за геноцид

Глас на Америка - 22.11.2017

Трибуналот за воени злосторства пресуди дека поранешниот командант на војската на босанските Срби е виновен за геноцид, воени злосторства и злосторства против човештвото Трибуналот за воени злосторства на Обединетите нации донесе одлука дека ...

Хашкиот трибунал пресуди: Доживотен затвор за Ратко Младиќ

МРТ - 22.11.2017

Поранешниот генерал на босанските Срби, Ратко Младиќ е осуден на доживотна казна затвор поради воени злосторства во Југословенската војна. За босанските граѓани, пресудата беше очекувана. За српските, трибуналот спроведува политичка агенда.

Реакции на официјален Белград за пресудата доживотен затвор за Ратко Младиќ

+инфо - 22.11.2017

Србија не може да биде задоволна од работата на Меѓународниот трибунал, кој отсекогаш имал „селективен пристап"изјави премиерката Брнабиќ. Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека доживотната казна на Меѓународниот трибунал во Хаг ...

Србите да гледаат кон иднината, рече Вучиќ по пресудата за Ратко Младиќ

Стандард - 22.11.2017

„Србите треба да гледаат кон иднината“. Ова го изјави претседателот на земјата, Александар Вучиќ, откако Ратко Младиќ доби доживотна казна затвор за геноцид. „Мораме да почнеме да гледаме кон иднината, размислувајќи за нашите деца, за мирот и ...

Младиќ осуден на казна доживотен затвор

Алфа - 22.11.2017

-„За овие злосторства, судот го осудува господинот Ратко Младиќ на доживотен затвор...“ -„За овие злосторства, судот го осудува господинот Ратко Младиќ на доживотен затвор...“ Лидерот на вооружените сили на босанските Срби, а подоцна и врховен ...

(ВО ЖИВО) По 22 години од обвинението, пресуда за Ратко Младиќ

Нова ТВ - 22.11.2017

22 години по подигнување на обвинението и 530 дена од почетокот на судењето, конечно ќе биде позната пресудата за Ратко Младиќ (75), поранешниот генерал на босанските Срби обвинет за геноцид во Сребреница и други воени злосторства, вклучувајќи ја и ...

Амнести: Пресудата во Хаг ја потврди индивидуалната вина на Младиќ

+инфо - 22.11.2017

Денешната пресуда конечно по повеќе од 20 години денесе правда за десетици илјади жртви во конфликтот во Босна и Херцеговина, наведува Амнести. Пресудата на Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија во Хаг ја потврди индивидуалната вина на ...

Видео од моментот кога Младиќ беше исфрлен од судница

Макфакс - 22.11.2017

Ратко Младиќ беше во добро расположение денес. Кога влезе во судницата, тој се смееше, мавташе со рацете и се поздравуваше со луѓето. Но во еден момент, пред изрекувањето на пресудата, Младиќ побара одмор, наводно поради висок крвен притисок.

Реакции на пресудата за Ратко Младиќ

МРТ - 22.11.2017

„Не треба ниту да кукаме ниту да плачеме над сопствената судбина туку да работиме за иднината и да создадеме општество со кое ќе се гордееме“, српскиот претседател Вучиќ за пресудата за Младиќ.

Грабар-Китаровиќ: Пресудата за Младиќ делумна сатисфакција на семејствата на жртвите

+инфо - 22.11.2017

Жал ми е што не одговараше и за злосторства извршени во Хрватска, рече хрватската претседателка. Претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, денеска изрази надеж дека казната доживотен затвор за Ратко Младиќ, ќе биде делумна ...

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор

Сител - 22.11.2017

Судуот го осудува г-динот Ратко Младиќ на казна доживотен затврот. Злосторствата кои се извршени спаѓаат меЃу најстрашните злостросрвата познати на човештвото, вклучуваат геноцид и истребување како злосторство против човештовото.

Хашкиот трибунал денес ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

Слободен Печат - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите и за други воени злосторства.

Пресудата за Младиќ важен чекор за утврдување на одговорноста

Глас на Америка - 22.11.2017

Покрај реакцијата од САД, генералниот секретар на НАТО исто така се согласува дека пресудата покажува дека принципот на владеењето на правото функционира По пресудата на Меѓународниот трибунал за воени злосторства против Ратко Младиќ се огласи ...

Почна седницата на Хашкиот трибунал за изрекување на пресудата за Ратко Младиќ

Сител - 22.11.2017

Почна седницата на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, на која ќе биде соопштена пресудата за поранешниот воен лидер на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ. Младиќ е присутен во судската сала.

Сенаторите Викер и Кардин ја поздравија пресудата за Младиќ

Глас на Америка - 22.11.2017

Во соопштението на претседавачот со Комисијата за безбедност и соработка во Европа (Хелсиншка комисија) , сенаторот Роџер Викер стои дека тој ја поздравува одлуката на Меѓународниот трибунал за воени злосторства.

Борис Џонсон за Младиќ: Не може да се побегне од правдата

Макфакс - 22.11.2017

Британскиот шеф на дипломатијата Борис Џонсон изјави дека пресудата за Ратко Младиќ покажува дека сторителите на ужасни злосторства не можат да побегнат од правдата. Тој рече дека пресудата на Хашкиот трибунал нема да врати илјадници кои ги загубија ...

Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

Алфа - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите и за други воени злосторства.

Изетбеговиќ: Младиќ е злосторник и кукавица

Макфакс - 22.11.2017

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ по повод пресудата за генералот Ратко Младиќ, изрази надеж дека таа ќе донесе освестување. Тој додаде дека е уверен дека мнозинство босански Срби не се поистоветуваат со Ратко ...

Хашкиот трибунал во 10 часот ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

+инфо - 22.11.2017

Судскиот совет, предводен од судијата Алфонсо Орије ја донесе пресуда, по 3,5 години судење и уште една година разгледување на случајот. Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските ...

Инцидент пред судот во Хаг пред изрекувањето на пресудата на Младиќ

А1 On - 22.11.2017

Пред почетокот на изрекувањето на првостепената пресуда во Хашкиот трибунал, за поранешниот командат на силите на босанските Срби, Ратко Младиќ, кој се товари за геноцид и други воени злосторства, пред Судот се случи инцидент меѓу маж кој држел ...

Синот на Младиќ: „Ја тешеше мајка ми, ќе се бори додека е жив

Press24 - 22.11.2017

Синот на Ратко Младиќ по донесената одлука за доживотен затвор на неговиот татко пред Хашкиот трибунал изјавил дека пресудата за него не била лесна за слушање. Тој за српските медиуми изјавил дека пресудата била очекувана, бидејќи тужбата и ...

Инцидент во Хаг пред соопштувањето на пресудата за Ратко Младиќ

Правдико - 22.11.2017

Час и половина пред пред изрекувањето на пресудата на воениот командант Ратко Младиќ дошло до инцидент пред судницата. Репортери од N1 кои се во Хаг известуваат дека непознат маж пред судницата се појавил со знаме на Србија каде веќе стоеле бројни ...

Грабар-Китаровиќ: Пресудата за Младиќ ќе биде барем делумна сатисфакција за семејствата на жртвите

Макфакс - 22.11.2017

Казната доживотен затвор за Ратко Младиќ, ќе биде делумна сатисфакција за семејствата на загинатите, убиени и измачувани, изрази надеж хрватската претседателка, Колинда Грабар – Китаровиќ, изразувајќи жалење што Младиќ не одговараше и за ...

Дачиќ: Трибуналот не сака помирување туку да докаже дека само Србите се виновни

Макфакс - 22.11.2017

Хашкиот суд немаше цел да постигне помирување, туку да докаже дека Србите се единствени виновници во претходните граѓански војни на просторот на поранешна Југославија, изјави српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ, коментирајќи ја пресудата на ...

Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

А1 On - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите и за други воени злосторства.

Како Ратко Младиќ дивееше во судницата при изрекувањето на пресудата (ВИДЕО)

МКД - 22.11.2017

Ратко Младиќ утринава беше присутен во судницата на Хашкиот трибунал, што не се знаеше до последен момент, бидејќи имаше шпекулации дека нема да присуствува на изрекувањето на пресудата. Младиќ беше дури добро расположен.

ВИДЕО: Инцидент пред судот пред изрекувањето на пресудата на Ратко Младиќ

Нетпрес - 22.11.2017

Репортери од N1 од Хаг пренесуваат дека час и половина пред изрекувањето на пресудата на воениот командант Ратко Младиќ дошло до инцидент пред судницата. Имено, како што пренесува порталот N1, неименуван маж пред судницата се појавил со знаме на ...

Младиќ отстранет од судница

Курир - 22.11.2017

Поранешниот воен лидер на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ отстранет е од судницата во Хашкиот трибунал откако извика ова е „лага“. Младиќ претходно побара пауза, која требаше да трае пет минути, но се пролонгира бидејќи му се пружаше лекарска ...

Младиќ отстранет од судница

+инфо - 22.11.2017

Поранешниот воен лидер на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ отстранет е од судницата во Хашкиот трибунал откако извика ова е „лага“. Поранешниот воен лидер на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ отстранет е од судницата во Хашкиот трибунал ...

Хаг пресуди: Доживотен затвор за Ратко Младиќ

Макфакс - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воен командант на босанските срби генерал Ратко Младиќ. Седумдесет и тригодишниот Младиќ е обвинет за геноцид во Сребреница, прогон на Муслиманите и Хрватите во Босна и ...

Хашкиот трибунал: Освен во Сребреница немало друг геноцид во БиХ

Сител - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска повтори дека во јули 1995 е извршен геноцид во Сребреница, но не и во осум други општини во источна Босна, како што се тврдеше во обвинението против командантот на армијата на босанските Срби Ратко Младиќ.

Доживотен затвор за Ратко Младиќ

А1 On - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воен командант на босанските срби генерал Ратко Младиќ. Седумдесет и тригодишниот Младиќ е обвинет за геноцид во Сребреница, прогон на Муслиманите и Хрватите во Босна и ...

Младиќ отстранет од судница

Сител - 22.11.2017

Поранешниот воен лидер на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ отстранет е од судницата во Хашкиот трибунал откако извика ова е „лага“. Младиќ претходно побара пауза, која требаше да трае пет минути, но се пролонгира бидејќи му се пружаше лекарска ...

Хаг пресуди : Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор

Кајгана - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воен командант на босанските срби генерал Ратко Младиќ. Седумдесет и тригодишниот Младиќ е обвинет за геноцид во Сребреница, прогон на Муслиманите и Хрватите во Босна и ...

Во Хаг треба да биде изречена пресудата за Ратко Младиќ

Нетпрес - 22.11.2017

Меѓународниот суд во Хаг за воени злосторства сторени на територијата на поранепна Југославија во средата ќе му изрече пресуда на поранешниот воен командант на босанските Срби, генералот Ратко Младиќ.

Вест на денот: Ратко Младиќ осуден- доби доживотен затвор

Press24 - 22.11.2017

Ратко Младиќ пресудата ја слушаше во одвоена просторија преку ТВ, бидејќи претходно судијата го отстрани од судницата, откако Младиќ се побуни против одлуката на Судот да се одложи изрекувањето на пресудата, да се прочита само казната или да им се ...

ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР: Погледнете како Ратко Младиќ беснееше и беше отстранет од судницата во Хаг!

Таратур - 22.11.2017

Поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ е отстранет од судница поради коментирање на постапката. Советот на Хашкиот трибунал по паузата продолжи со читањето на пресудата.

Ратко Младиќ е осуден на доживотна казна затвор

Алфа - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен затвор. Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко ...

Младиќ осуден на доживотен затвор за геноцид

Правдико - 22.11.2017

Хашкиот суд му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воент командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ. По два часа читање на пресудата, Младиќ е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото, како и за кршење на ...

Ратко Младиќ е осуден на доживотна казна затвор

Скопје24 - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен затвор. Станува збор за првостепена пресуда, на која жалба ќе може да поднесат и Хашкото обвинителство и одбраната ...

Светските медиуми не покажаа интерес за изрекувањето на пресудата за Ратко Младиќ

Сител - 22.11.2017

Изрекувањето на пресудата за командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, кој денеска е осуден на доживотен затвор, не беше главна вест во светските медиуми. Интересот на светските медиуми за воените злосторства во Босна и ...

Светските медиуми не покажаа интерес за изрекувањето на пресудата за Ратко Младиќ

А1 On - 22.11.2017

Изрекувањето на пресудата за командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, кој денеска е осуден на доживотен затвор, не беше главна вест во светските медиуми. Интересот на светските медиуми за воените злосторства во Босна и ...

Казната за Ратко Младиќ ударна вест во светски медиуми

Сител - 22.11.2017

Ударна вест на светските и регионалните медиуми е доживотната затворска казна за командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ. Светските медиуми не покажаа интерес за изрекувањето на пресудата за Младиќ, но затоа главна вест беше ...

Реакции на пресудата на Ратко Младиќ

Сител - 22.11.2017

Високиот комесар на ОН за човекови права Зеид Раад ал-Хусеин денеска оцени дека пресудата за доживотна казна затвор за поранешниот командант на силите на босанските Сри, Ратко Младиќ, изречена од страна на Хашкиот суд под обвиненијата за геноцид, ...

Брамерц: Ќе ја разгледаме одлуката за ослободување на Младиќ за геноцид во шест општини

Сител - 22.11.2017

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серџ Брамерц, по изрекувањето на пресудата на поранешниот командант на војската на Република Српска Ратко Младиќ на доживотна казна затвор, рече дека таа пресуда е важна бидејќи се случува во време кога ...

Денеска пресуда на Ратко Младиќ

Р.С.Европа - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска ќе му изрече пресуда на поранешниот воен командант на босанските срби генерал Ратко Младиќ. 73 годишниот Младиќ е обвинет за геноцид во Сребреница, прогон на Муслиманите и Хрватите во Босна и Херцеговина, терор врз ...

Брамерц: Ќе ја разгледаме одлуката за ослободување на Младиќ за геноцид во шест општини

А1 On - 22.11.2017

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серџ Брамерц, по изрекувањето на пресудата на поранешниот командант на војската на Република Српска Ратко Младиќ на доживотна казна затвор, рече дека таа пресуда е важна бидејќи се случува во време кога ...

Амнести: Пресудата во Хаг ја потврди индивидуалната вина на Младиќ

А1 On - 22.11.2017

Пресудата на Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија во Хаг ја потврди индивидуалната вина на одговорност на Ратко Младиќ, соопшти денес Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешнл.

Денеска пресуда за Ратко Младиќ во ХАГ

Press24 - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска ќе му изрече пресуда на поранешниот воен командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ. Младиќ кој е обвинет за геноцид во Сребреница, прогон на Муслиманите и Хрватите во Босна и Херцеговина, терор врз населението на ...

Инцидент пред судот пред изрекувањето на пресудата на Ратко Младиќ

Кајгана - 22.11.2017

Репортери од N1 од Хаг пренесуваат дека час и половина пред изрекувањето на пресудата на воениот командант Ратко Младиќ дошло до инцидент пред судницата. Имено, како што пренесува порталот N1, неименуван маж пред судницата се појавил со знаме на ...

Инцидент пред изрекувањето на пресудата на Младиќ - интервенирала полицијата

Press24 - 22.11.2017

Час и половина пред изрекувањето на пресудата на Ратко Младиќ дошло до инцидент пред судницата. Имено, порталот N1 пишува дека непознат маж пред судницата каде ќе се изрече пресудата се појавил со знаме на Србија, а веднаш реагирала претседателка на ...

Инцидент во Хаг пред соопштувањето на пресудата за Ратко Младиќ

Макфакс - 22.11.2017

Час и половина пред пред изрекувањето на пресудата на воениот командант Ратко Младиќ дошло до инцидент пред судницата. Репортери од N1 кои се во Хаг известуваат дека непознат маж пред судницата се појавил со знаме на Србија каде веќе стоеле бројни ...

Грабар-Китаровиќ: Пресудата за Младиќ делумна сатисфакција на семејствата на жртвите

А1 On - 22.11.2017

Претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, денеска изрази надеж дека казната доживотен затвор за Ратко Младиќ, ќе биде делумна сатисфакција за семејствата на загинатите, убиени, измачувани и исчезнати, и изрази жалење што ...

Пред судењето Ратко Младиќ открил: Не сум виновен, мирно спијам

Press24 - 22.11.2017

Генералот Ратко Младиќ денес ја очекува пресудата на Хашкиот Трибунал на кој се терети за геноцид во Сребреница и Сараево. Негповиот син Дарко кој денес ќе присуствува на изрекување на пресудата, за српски Курир открил како неговиот татко се ...

Видео: Инцидент пред судењето на Ратко Младиќ - полицијата спречи поголем хаос

Press24 - 22.11.2017

Видео од инцидентот пред судењето на Ратко Младиќ. Момче се појави со развеано српско знаме по што насобраните лица почнаа да го влечат и туркаат, а интервенираше и полицијата. Пред судот има 150 жртви кои ја чекаат ...

Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

МРТ - 22.11.2017

По три и пол години судење, Хашкиот трибунал треба да ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските срби, генерал ратко Младиќ, обвинет за геноцид. Хашкото обвинителство во декември 2016-та година побара од ...

Почна седницата на Хашкиот трибунал за изрекување на пресудата за Ратко Младиќ

+инфо - 22.11.2017

Младиќ е присутен во судската сала. Почна седницата на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, на која ќе биде соопштена пресудата за поранешниот воен лидер на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ.

Почна седницата, на која Ратко Младиќ ќе ја дознае пресудата

Стандард - 22.11.2017

Започна седницата на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија, на која ќе биде изнесена пресудата против поранешниот воен лидер на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, објави Асошиејтед прес. Младиќ е во судницата.

Младиќ пред пресудата порача дека е невин и оти „душата не можат да му ја земат“

Нетпрес - 22.11.2017

Поранешниот воен командант на босанските Срби, генералот Ратко Младиќ, изјави пред почетокот на изтекувањето на пресудата пред Хашкиот трбунал кој го товари за воени зосторства дека е невин и дека не можа да му ја замат душата, пренесуваат ...

Инцидент пред Хашкиот трибунал: Нападнато момче со српско знаме додека се чека пресудата за Младиќ

Сител - 22.11.2017

Пред почетокот на изрекувањето на првостепената пресуда во Хашкиот трибунал, за поранешниот командат на силите на босанските Срби, Ратко Младиќ, кој се товари за геноцид и други воени злосторства, пред Судот се случи инцидент меѓу маж кој држел ...

Хашкиот трибунал: Геноцид имало само во Сребреница

+инфо - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска повтори дека во јули 1995 е извршен геноцид во Сребреница, но не и во осум други општини во источна Босна. Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска повтори дека во јули 1995 е извршен геноцид во ...

Видео од моментот кога Младиќ беше исфрлен од судница

Кајгана - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воен командант на босанските срби генерал Ратко Младиќ. Кога влезе во судницата, Младиќ беше добро расположен, се смееше, мавташе со рацете и се поздравуваше со луѓето.

Реакции на пресудата на Ратко Младиќ

Press24 - 22.11.2017

Високиот комесар на ОН за човекови права Зеид Раад ал-Хусеин денеска оцени дека пресудата за доживотна казна затвор за поранешниот командант на силите на босанските Сри, Ратко Младиќ, изречена од страна на Хашкиот суд под обвиненијата за геноцид, ...

Младиќ отстранет од судницата на Хашкиот трибунал

Р.С.Европа - 22.11.2017

Поранешниот воен командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, беше отстранет од судницата во Хашкиот трибунал, откако без дозвола од судијата почна да вика „Лаги“ и да му се противи на судот, кој во моментов ја изрекува пресудата против него.

САД повика балканските земји заеднички да работат на изградба на подобра иднина

А1 On - 22.11.2017

Балканските земји и народи заеднички да работат на изградбата на подобра иднина, повикаа американските власти, како реакција на пресудата на Ратко Младиќ, кој првостепено е осуден на доживотна казна затвор.

САД ги повикаа балканските земји да изградат подобра иднина

Алфа - 22.11.2017

Американските власти денеска ги повикаа „балканските земји и народи“ заеднички да работат на изградба на подобра иднина. Американските власти денеска ги повикаа „балканските земји и народи“ заеднички да работат на изградба на подобра иднина, како ...

Ратко Младиќ прогласен за виновен за геноцид, доби доживотен затвор

МКД - 22.11.2017

Поранешниот командант на босанските Срби е осуден на доживотна затворска казна. Ратко Младиќ „значително придонел“ за геноцидот за време на балканските војни, додека бил командант на штабот на Војската на босанските Срби од 1992 до 1996 година ...

Ратко Младиќ осуден на казна доживотен затвор

+инфо - 22.11.2017

Злосторите за кои е обвинет се меѓу најтешките на свет. Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на боснаските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен затвор.

Младиќ осуден на доживотен затвор, откако беше отстранет од судницата

Нетпрес - 22.11.2017

Поранешниот командант на силите на босанските Срби, Војската на Република Српска, генералот Ратко Младиќ, прогласен е за виновен за геноцидот во Сребреница и другите воени злосторства во Босна и Херцеговина, и осуден е на доживтен затвор, откако ...

Ратко Младиќ направи драма, избркан од судница - детали за судењето

Press24 - 22.11.2017

Ратко Младиќ, на кој денеска му се суди на Хшкиот Трибунал, беше изнесен од судница откако почнало да му биде лошо и притисокот му се качила, па адвокатите побарале да се одложи изрекување на пресудата или да се изрече веднаш.

Младиќ осуден на доживотен затвор

Р.С.Европа - 22.11.2017

Трибуналот на Обединетите нации во Хаг оцени дека поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, е виновен за 10 од 11 точки од обвинението за воени злосторства и злосторства против човештвото, вклучувајќи и геноцид.

САД ги повикаа балканските земји да изградат подобра иднина

Нова ТВ - 22.11.2017

Американските власти денеска ги повикаа „балканските земји и народи“ заеднички да работат на изградба на подобра иднина, како реакција на пресудата на поранешниот командант на Војската на Република Српска Ратко Младиќ, кој првостепено е осуден на ...

Изречена пресудата: Младиќ осуден на доживотен затвор

Курир - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен затвор. Судот одлучи дека тој е виновен за геноцидот во Сребреница, злосторство против човештвото и крешење на ...

Ратко Младиќ е осуден на доживотна казна затвор

Сител - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен затвор. Станува збор за првостепена пресуда, на која жалба ќе може да поднесат и Хашкото обвинителство и одбраната ...

САД ги повикаа балканските земји да изградат подобра иднина

Press24 - 22.11.2017

Американските власти денеска ги повикаа „балканските земји и народи“ заеднички да работат на изградба на подобра иднина, како реакција на пресудата на поранешниот командант на Војската на Република Српска Ратко Младиќ, кој првостепено е осуден на ...

Младиќ осуден на доживотен затвор за геноцид

Нова ТВ - 22.11.2017

Хашкиот суд му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воент командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ. По два часа читање на пресудата, Младиќ е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото, како и за кршење на ...

Хаг: Доживотен затвор за Ратко Младиќ

МРТ - 22.11.2017

Некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ доби казна доживотен затвор. По три и пол години судење, Хашкиот трибунал ја објави првостепената пресуда. Во судницата тензично, пред трибуналот инцидент...

Видео: Младиќ викаше и пцуеше во судницата - обезбедувањето го исфрли

Press24 - 22.11.2017

Се што овде кажувате е чиста лага. Се што кажа излажа! Војуваат насекаде, во Сирија, Азија...Вака викал денеска во судот во ХАГ Ратко Младиќ, на кого му е досуден доживотен затвор. Потоа му пристапи обезбедувањето и му го исклучија микрофонот, по ...

Со пресудата за Младиќ Хашкиот трибунал завршува со работата

+инфо - 22.11.2017

Меѓународен суд за воени злосторства во поранешна Југославија по 24 години од формирањето ќе престане со работа на 30 ноември. Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска донесе првостепена пресуда, на која жалба ќе може да поднесат и Хашкото ...

Ратко Младиќ доби доживотна казна за геноцид и злосторства против човештвото

Стандард - 22.11.2017

Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија го прогласи поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ за виновен за геноцид и злосторства против човештвото во 90-тите години на минатиот век и го осуди на доживотен затвор.

Реакции на официјален Белград за пресудата доживотен затвор за Ратко Младиќ

Press24 - 22.11.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека доживотната казна на Меѓународниот трибунал во Хаг против генералот Ратко Младиќ за геноцид била очекувана, но може да биде обжалена.

Светските медиуми не покажаа интерес за изрекувањето на пресудата за Ратко Младиќ

+инфо - 22.11.2017

Интересот на светските медиуми за воените злосторства во Босна и Херцеговина беше во втор план поради политичката криза во Зимбабве. Изрекувањето на пресудата за командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, кој денеска е осуден на ...

Доживотен затвор за Ратко Младиќ, виновен за геноцид и воени злосторства во БиХ

Радио МОФ - 22.11.2017

Хашкиот трибунал изрече доживотна казна затвор за Ратко Младиќ, поранешниот генерал на армијата на Република Српска, откако го прогласи за виновен за 10 од 11-те толки на обвинението за геноцид и злосторства против човештвото направени во Босна и ...

Хашкиот суд му изрече доживотна казна затвор на Младиќ

Слободен Печат - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на боснаските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен затвор. Станува збор за првостепена пресуда, на која жалба ќе може да поднесат и Хашкото обвинителство и одбраната ...

Вучиќ се огласи за пресудата на Ратко Младиќ

Press24 - 22.11.2017

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, изјави дека можело да се предвиди каква ќе биде пресудата на ХАГ за Ратко Младиќ. - Јас сум претседател на Србија и немам право да толкувам неправосилни пресуди.

САД ги повикаа балканските земји заеднички да работат на изградба на подобра иднина

Локално - 22.11.2017

Балканските земји и народи заеднички да работат на изградбата на подобра иднина, повикаа американските власти, како реакција на пресудата на Ратко Младиќ, кој првостепено е осуден на доживотна казна затвор.

(Видео) Инцидент пред Хашкиот суд: Маж развеа српско знаме

Локално - 22.11.2017

Додека се чека изрекувањето на пресудата за хашкиот обвинет Ратко Малдиќ, пред седиштето на Хашкиот трибунал се случи инцидент во кој интервенирала и полицијата. Маж, меѓу насобраните членови на здружението на жртви од БиХ донел и развеал српско ...

Хаг пресуди : Доживотен затвор за Ратко Младиќ

Вечер Прес - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воен командант на босанските срби генерал Ратко Младиќ. Седумдесет и тригодишниот Младиќ е обвинет за геноцид во Сребреница, прогон на Муслиманите и Хрватите во Босна и ...

Младиќ пред пресудата порача дека е невин и оти „душата не можат да му ја земат“

Точка - 22.11.2017

Поранешниот воен командант на босанските Срби, генералот Ратко Младиќ, изјави пред почетокот на изтекувањето на пресудата пред Хашкиот трбунал кој го товари за воени зосторства дека е невин и дека не можа да му ја замат душата, пренесуваат ...

Во Хаг треба да биде изречена пресудата за Ратко Младиќ

Точка - 22.11.2017

Меѓународниот суд во Хаг за воени злосторства сторени на територијата на поранепна Југославија во средата ќе му изрече пресуда на поранешниот воен командант на босанските Срби, генералот Ратко Младиќ.

Синот на Ратко Младиќ: Не сме задоволни од пресудата, ова е одлука на НАТО комисија

Локално - 22.11.2017

Адвокатот Дарко Младиќ, син на осудениот за воени злосторства Ратко Младиќ, по изрекувањето на пресудата за доживотен затвор за неговиот татко рече дека не е задоволен од неа, а дека правдата е заменета со воена пропаганда.

Реакции на пресудата на Ратко Младиќ

Република - 22.11.2017

Високиот комесар на ОН за човекови права Зеид Раад ал-Хусеин денеска оцени дека пресудата за доживотна казна затвор за поранешниот командант на силите на босанските Сри, Ратко Младиќ, изречена од страна на Хашкиот суд под обвиненијата за геноцид, ...

(Во живо) Пресудата за Ратко Младиќ

Локално - 22.11.2017

Погледнете ја во живо пресудата за Ратко Младиќ./24 Вести Хашкиот трибунал се очекува да ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ Posted by Телевизија 24 on Среда, 22 Ноември ...

Реакции на пресудата на Ратко Младиќ

Вечер Прес - 22.11.2017

Високиот комесар на ОН за човекови права Зеид Раад ал-Хусеин денеска оцени дека пресудата за доживотна казна затвор за поранешниот командант на силите на босанските Сри, Ратко Младиќ, изречена од страна на Хашкиот суд под обвиненијата за геноцид, ...

Инцидент пред судот пред изрекувањето на пресудата на Ратко Младиќ

Тера - 22.11.2017

Репортери од N1 од Хаг пренесуваат дека час и половина пред изрекувањето на пресудата на воениот командант Ратко Младиќ дошло до инцидент пред судницата. Имено, како што пренесува порталот N1, неименуван маж пред судницата се појавил со знаме на ...

Меѓународни реакции на пресудата за Ратко Младиќ

Либертас - 22.11.2017

Високиот комесар на ОН за човекови права Зеид Раад ал-Хусеин денеска оцени дека пресудата за доживотна казна затвор за поранешниот командант на силите на босанските Сри, Ратко Младиќ, изречена од страна на Хашкиот суд под обвиненијата за геноцид, ...

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор

Република - 22.11.2017

Ратко Младиќ е виновен за сите можни злосторства против човештвото и обичаите на војување. Не е виновен за геноцид, но за злосторничко здружување е виновен. Судот одлучи дека треба да добие доживотна казна затвор за: злочин против човештвото, ...

Видео од моментот кога Младиќ беше исфрлен од судница

Вечер Прес - 22.11.2017

Ратко Младиќ беше во добро расположение денес. Кога влезе во судницата, тој се смееше, мавташе со рацете и се поздравуваше со луѓето. Но во еден момент, пред изрекувањето на пресудата, Младиќ побара одмор, наводно поради висок крвен притисок.

Ратко Младиќ осуден на казна доживотен затвор

Либертас - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен ...

Грабар-Китаровиќ: Пресудата за Младиќ делумна сатисфакција на семејствата на жртвите

Република - 22.11.2017

Претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, денеска изрази надеж дека казната доживотен затвор за Ратко Младиќ, ќе биде делумна сатисфакција за семејствата на загинатите, убиени, измачувани и исчезнати, и изрази жалење што ...

ВО ЖИВО: Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

Либертас - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите и за други воени злосторства.

Грабар-Китаровиќ: Пресудата за Младиќ делумна сатисфакција на семејствата на жртвите

Вечер Прес - 22.11.2017

Претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, денеска изрази надеж дека казната доживотен затвор за Ратко Младиќ, ќе биде делумна сатисфакција за семејствата на загинатите, убиени, измачувани и исчезнати, и изрази жалење што ...

Амнести: Пресудата во Хаг ја потврди индивидуалната вина на Младиќ

Локално - 22.11.2017

Пресудата на Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија во Хаг ја потврди индивидуалната вина на одговорност на Ратко Младиќ, соопшти денес Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешнл.

Грабар-Китаровиќ: Пресудата за Младиќ делумна сатисфакција на семејствата на жртвите

Локално - 22.11.2017

Претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, денеска изрази надеж дека казната доживотен затвор за Ратко Младиќ, ќе биде делумна сатисфакција за семејствата на загинатите, убиени, измачувани и исчезнати, и изрази жалење што ...

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор

МК News - 22.11.2017

Судот го осудува г-динот Ратко Младиќ на казна доживотен затврот. Злосторствата кои се извршени спаѓаат меЃу најстрашните злостросрвата познати на човештвото, вклучуваат геноцид и истребување како злосторство против човештовото, објави судијата ...

Вучиќ се огласи по пресудата за Ратко Младиќ и прати порака на граѓаните на Србија

МК News - 22.11.2017

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, по повод пресудата на поранешниот генерал Ратко Младиќ порачал на граѓаните на Србија дека мора да почнат да гледаат во иднината. – Јас сум претседател на Србија и немам право да толкувам неправосилни ...

Инцидент во Хаг пред соопштувањето на пресудата за Ратко Младиќ

Вечер Прес - 22.11.2017

Час и половина пред пред изрекувањето на пресудата на воениот командант Ратко Младиќ дошло до инцидент пред судницата. Репортери од N1 кои се во Хаг известуваат дека непознат маж пред судницата се појавил со знаме на Србија каде веќе стоеле бројни ...

Амнести: Пресудата во Хаг ја потврди индивидуалната вина на Младиќ

Либертас - 22.11.2017

Пресудата на Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија во Хаг ја потврди индивидуалната вина на одговорност на Ратко Младиќ, соопшти денес Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешнл.

Ратко Младиќ: Чудовиште во излогот

Либертас - 22.11.2017

Кога Ратко Младиќ би можел повторно да бира, тој би избрал да биде Ратко Младиќ. Но, пресудата за чудовиштето стигнува предоцна за земјата ментално заробена во војна, пишува Драгослав Дедовиќ.

Борис Џонсон за Младиќ: Не може да се побегне од правдата

Вечер Прес - 22.11.2017

Британскиот шеф на дипломатијата Борис Џонсон изјави дека пресудата за Ратко Младиќ покажува дека сторителите на ужасни злосторства не можат да побегнат од правдата. Тој рече дека пресудата на Хашкиот трибунал нема да врати илјадници кои ги загубија ...

Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

Република - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите и за други воени злосторства.

Каква скриена порака испрати Ратко Младиќ со значката на палтото која ја носеше на читањето на пресудата во Хаг?

Република - 22.11.2017

Додека судот во Хаг го прогласуваше Ратко Младиќ, водачот на босанските Срби за виновен за геноцид во Сребреница и злосторство против човештвото во Босна и Херцеговина, осудувајќи го на доживотен затвор, медиумите во Србија забележаа еден детаљ на ...

Каква скриена порака испрати Ратко Младиќ со значката на палтото која ја носеше на читањето на пресудата во Хаг?

Вечер Прес - 22.11.2017

Додека судот во Хаг го прогласуваше Ратко Младиќ, водачот на босанските Срби за виновен за геноцид во Сребреница и злосторство против човештвото во Босна и Херцеговина, осудувајќи го на доживотен затвор, медиумите во Србија забележаа еден детаљ на ...

Ратко Младиќ осуден на доживотна робија

Локално - 22.11.2017

На Ратко Младиќ пред Хашкиот трибунал му е изречена првостепена пресуда на доживотна казна затвор. Прогласен е виновен по 11 точки од обвинението. Младиќ е осуден за геноцид во Сребреница, прогон на муслиманите и Хрватите ширум БиХ, тероризирање на ...

Изетбеговиќ: Младиќ е злосторник и кукавица

Вечер Прес - 22.11.2017

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ по повод пресудата за генералот Ратко Младиќ, изрази надеж дека таа ќе донесе освестување. Тој додаде дека е уверен дека мнозинство босански Срби не се поистоветуваат со Ратко ...

Изетбеговиќ: Младиќ е злосторник и кукавица

Sky - 22.11.2017

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ по повод пресудата за генералот Ратко Младиќ, изрази надеж дека таа ќе донесе освестување. Тој додаде дека е уверен дека мнозинство босански Срби не се поистоветуваат со Ратко ...

Борис Џонсон за Младиќ: Не може да се побегне од правдата

Sky - 22.11.2017

Британскиот шеф на дипломатијата, Борис Џонсон, изјави дека пресудата за Ратко Младиќ покажува дека сторителите на ужасни злосторства не можат да побегнат од правдата. Тој рече дека пресудата на Хашкиот трибунал нема да врати илјадници кои ги ...

Ратко Младиќ осуден за геноцид, доби доживотна казна затвор

Поглед - 22.11.2017

Меѓународниот трибунал во Хаг го призна поранешниот генерал на босанските Срби Ратко Младиќ за виновен по обвиненијата против него за геноцид и го осуди на доживотен затвор. Претходно, при читањето на пресудата, Младиќ беше отстранет од состанокот ...

РЕАКЦИИ ПО ПРЕСУДАТА ЗА МЛАДИЌ: За едни патриот, за други злосторник

Фактор - 22.11.2017

По пресудата за доживотна казна затвор за командантот на војската на босанските Срби Ратко Младиќ имаше реакции во регионот, но и пошироко. Хашкиот суд немаше цел да постигне помирување туку да докаже дека Србите се единствени виновници во ...

Хаг пресуди: Доживотен затвор за Ратко Младиќ

Sky - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воен командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ. Седумдесет и тригодишниот Младиќ е обвинет за геноцид во Сребреница, прогон на муслиманите и на Хрватите во Босна и ...

Младиќ отстранет од судењето, порача дека е невин и оти „душата не можат да му ја земат“

Локално - 22.11.2017

Поранешниот воен командант на босанските Срби, генералот Ратко Младиќ, изјави пред почетокот на изтекувањето на пресудата пред Хашкиот трбунал кој го товари за воени зосторства дека е невин и дека не можа да му ја замат душата, пренесуваат ...

(ВИДЕО) Eве како Младиќ се однесуваше во судница пред изрекување на пресудата

Фактор - 22.11.2017

Ратко Младиќ денеска при изрекување на пресудата во Хаг побара пауза наводно поради повишен крвен притисок. По враќањето во судницата почна читањето на пресудата. Но, тогаш Младиќ почна да дивее и да вика и да гестикулира со рацете.

Дачиќ: Трибуналот не сака помирување, туку да докаже дека само Србите се виновни

Вечер Прес - 22.11.2017

Хашкиот суд немаше цел да постигне помирување, туку да докаже дека Србите се единствени виновници во претходните граѓански војни на просторот на поранешна Југославија, изјави српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ, коментирајќи ја пресудата на ...

Грабар-Китаровиќ: Пресудата за Младиќ ќе биде барем делумна сатисфакција за семејствата на жртвите

Вечер Прес - 22.11.2017

Казната доживотен затвор за Ратко Младиќ, ќе биде делумна сатисфакција за семејствата на загинатите, убиени и измачувани, изрази надеж хрватската претседателка, Колинда Грабар – Китаровиќ, изразувајќи жалење што Младиќ не одговараше и за ...

Хашкиот трибунал денеска ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

Локално - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите и за други воени злосторства.

Хаг пресуди : Доживотен затвор за Ратко Младиќ

Канал 77 - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воен командант на босанските срби генерал Ратко Младиќ. Седумдесет и тригодишниот Младиќ е обвинет за геноцид во Сребреница, прогон на Муслиманите и Хрватите во Босна и ...

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор поради геноцид

Точка - 22.11.2017

Станува збор за првостепена пресуда на 75-годишниот Младиќ, кој е обвинет за воени злосторства извршени во време кога ја вршел должноста командант на Војската на Република Српска. Судот одлучил дека Ратко Младиќ не е виновен за геноцид во шест ...

Ратко Младиќ осуден на казна доживотен затвор

iPortal - 22.11.2017

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен ...

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор

Мета - 22.11.2017

Поранешниот генерал на босанските Срби, Ратко Младиќ, е осуден на доживотен затвор за геноцид и за други злосторства за време на војната во Босна, во текот на 90-тите години на минатиот век.

Генералот Младиќ осуден на доживотна затворска казна

Фактор - 22.11.2017

Меѓународниот кривичен трибунал во Хаг го прогласи поранешниот генерал на босанските Срби, Ратко Младиќ, за виновен и го обвини за геноцид. Младиќ е осуден на доживотен затвор. Трибуналот го осуди за 10 пд 11 обвиненија, меѓу кои и геноцид, воени ...

Инцидент во Хаг пред соопштувањето на пресудата за Ратко Младиќ

Канал 77 - 22.11.2017

Час и половина пред пред изрекувањето на пресудата на воениот командант Ратко Младиќ дошло до инцидент пред судницата. Репортери од N1 кои се во Хаг известуваат дека непознат маж пред судницата се појавил со знаме на Србија каде веќе стоеле бројни ...

ОСУДЕН: Ратко Младиќ доби доживотен затвор

Вечер Прес - 22.11.2017

Ратко Младиќ пресудата ја слушаше во одвоена просторија преку ТВ, бидејќи претходно судијата го отстрани од судницата, откако Младиќ се побуни против одлуката на Судот да се одложи изрекувањето на пресудата, да се прочита само казната или да им се ...

ВО ЖИВО: Хаг му пресудува на Ратко Младиќ

Вечер Прес - 22.11.2017

Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите и за други воени злосторства.

Хашкиот трибунал: Освен во Сребреница немало друг геноцид во БиХ...

Н.Македонија - 22.11.2017

Хашкиот трибунал: Освен во Сребреница немало друг геноцид во БиХ Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска повтори дека во јули 1995 е извршен геноцид во Сребреница, но не и во осум други општини во источна Босна, како што се тврдеше во обвинението ...

Ратко Младиќ осуден на казна доживотен затвор...

Н.Македонија - 22.11.2017

Ратко Младиќ осуден на казна доживотен затвор Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на боснаските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен ...

Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ...

Н.Македонија - 22.11.2017

Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите и за други ...

Брамерц: Ќе ја разгледаме одлуката за ослободување на Младиќ за геноцид во шест општини...

Н.Македонија - 22.11.2017

Брамерц: Ќе ја разгледаме одлуката за ослободување на Младиќ за геноцид во шест општини Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серџ Брамерц, по изрекувањето на пресудата на поранешниот командант на војската на Република Српска Ратко Младиќ на ...

САД ги повикаа балканските земји да изградат подобра иднина...

Н.Македонија - 22.11.2017

САД ги повикаа балканските земји да изградат подобра иднина Американските власти денеска ги повикаа „балканските земји и народи“ заеднички да работат на изградба на подобра иднина, како реакција на пресудата на поранешниот командант на Војската на ...

Дачиќ: Трибуналот не сака помирување, туку да докаже дека само Србите се виновни...

Н.Македонија - 22.11.2017

Дачиќ: Трибуналот не сака помирување, туку да докаже дека само Србите се виновни Хашкиот суд немаше цел да постигне помирување, туку да докаже дека Србите се единствени виновници во претходните граѓански војни на просторот на поранешна Југославија, ...

Реакции на официјален Белград за пресудата доживотен затвор за Ратко Младиќ...

Н.Македонија - 22.11.2017

Реакции на официјален Белград за пресудата доживотен затвор за Ратко Младиќ Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека доживотната казна на Меѓународниот трибунал во Хаг против генералот Ратко Младиќ за геноцид била очекувана, но може ...