TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Червар: Со паметна игра да ги намалиме контрите на Словенија

Екипа - 15.01.2017

Ремито меѓу Исланд и Тунис придонесе Македонија денеска да не биде прогласена за сигурен осминафиналист на мундијалот. Сепак, Лино Червар не е разочаран, бидејќи ионака од претходно најавуваше дека се на крајот ќе зависи од нашите игри и резултати.

Червар: Со максимална борбеност и цврста одбрана против Словенија

МКД - 15.01.2017

Селекторот на Македонија, Лино Червар вели дека Словенија е фаворит во утрешниот натпревар, техниката е нивната силна страна, само со голема борбеност, цврста одбрана и малку грешки во нападот можеме да дојдеме до резултат.

Лино не заборава: Како Трајковски се најде на списокот на Червар?

Екипа - 15.01.2017

Благојче Трајковски е играчот што заедно со оние најстандардните (Лазаров, Манасков и Миркуловски) го одбележува стартот на Македонија на овој светски шампионат. Голманот што имаше клучни одбрани со Тунис, а потоа даде два гола за една минута на ...

Шпанија како да го слушала пресот на Червар, играчите ја испратија истата порака од соблекувалната (Фото)

Дерби - 15.01.2017

Лино Червар во неколку наврати потенцираше дека македонската ракометна репрезентација треба да оди чекор по чекор и натпревар по натпревар на актуелното Светско ракометно првенство, а ако се погледне последното селфи кое го направија Шпанците, се ...

Червар: Мора да бидеме мудри и да не правиме грешки

SportMedia - 15.01.2017

Селекторот Лино Червар сака исклучително борбена игра и без предавање за секоја топка на утрешниот меч против Словенија. Тоа е средба во рамките од третото коло, на две селекции кои имаат перфектен биланс во Б групата.

Червар: Само на еден начин можеме да ја победиме Словенија

Дерби - 15.01.2017

Лино Червар очекува тежок и неизвесен натпревар со Словенија и порачува дека ваквите натпревари се добиваат „со глава“. Македонскиот селектор го најави утрешниот дуел, а го коментираше и ремито на Исланд и Тунис кое беше мало изненадување во групата.

Червар: Немаме време за плачење – Без мака нема резултати (ВИДЕО)

24 Ракомет - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација на стартот на Светското првенство стигна до две победи во двата одиграни натпревари против Тунис и Ангола. Вистински предизвик е утрешниот натпревар против Словенија која е предводена од страна на Веселин ...

Червар: Одиме на победа и на следниот натпревар

Курир - 15.01.2017

Селекторот Лино Червар не беше целосно задоволен од денешната игра на нашата репрезентација, но вели дека најважна е победата која се памети, а не играта. Червар со оптимизам гледа на остатокот од нашите обврски во групната фаза и очекува барем една ...

Червар: Словенците не се непобедливи, ќе треба да бидеме поборбени од нив

Република - 15.01.2017

Селекторот на македонскта ракометна репрезентација Лино Червар, не е разочаран од нерешениот резултат меѓу селекциите на Исланд и Тунис, бидејќи уште пред почетокот на првенството најавуваше дека на крајот се ќе зависи од нашите игри и резултати.

Словенците играат добар ракомет, но тоа не значи дека се непобедливи

Вечер - 15.01.2017

Селекторот на македонскта ракометна репрезентација Лино Червар, не е разочаран од нерешениот резултат меѓу селекциите на Исланд и Тунис, бидејќи уште пред почетокот на првенството најавуваше дека на крајот се ќе зависи од нашите игри и резултати.

Червар :Македонското срце мора да победи на еден од следните три натпревари

Телевизија Нова - 15.01.2017

По мечот со првична импресија излезе и нашиот селектор Лино Червар, кој истакна дека е задоволен и дека сега полесно се дише: „Малку опуштено влеговме во мечот, а јас ги предупредив моите ракометари дека секој меч е тежок бидејќи ова е СП.

Червар : Словенија може да ја совладаме со цврста одбрана и паметен напад

Телевизија Нова - 15.01.2017

Селекторот на машката ракометна репрезентација Лино Червар има пофални зборови за квалитетот на Словенија, но и е знае што ќе биде неопходно да се стори за да се стигне до позитивен резултат.

Червар: Задоволен сум, два натпревари – четири бода

24 Вести - 14.01.2017

Најдобрата машка ракометна селекција успеа да го добие мечот со Ангола во второто коло од групата „Б“ од Мундијалот во Франција. По воведниот триумф над Тунис (34-30), во второто коло избраниците на Лино Червар славеа против Ангола и тоа со 31-21 ...

Лино Червар – Задоволен сум, две победи во два натпревари!

СуперСпорт - 14.01.2017

Нашата репрезентација успеа да стигне до втората победа во вториот натпревар и така да се израмни на таблата во група Б со Словенија и Шпанија. „Малку опуштено влеговме во мечот, а јас ги предупредив ракометарите дека секој натпревар е тежок, ...

Лино Червар: Одиме на победа и на следниот натпревар

РК Металург - 14.01.2017

Селекторот Лино Червар очекува барем една победа на Македонија на преостанатите три средби во групната фаза. Селекторот Лино Червар не беше целосно задоволен од денешната игра на нашата репрезентација, но вели дека најважна е победата која се ...

Червар: Пред нас ќе падне и некој од Словенија, Шпанија или Исланд, македонското срце ќе победи

МКД - 14.01.2017

Селекторот Лино Червар е задоволен од стартот со две победи на Светското првенство и верува дека Македонија ќе совлада и некој од следните три противници кои ќе влезат како фаворити против нашата селекција.

Червар: Македонското срце може да победи, не знам само кој од фаворитите ќе настрада

Спортклуб - 14.01.2017

Селекторот на македонската репрезентација Лино Червар е задоволен од стартот на Светското првенство и двете остварени победи. По денешниот триумф против Ангола, хрватскиот стручњак очекува да продолжиме во сличен стил и во дуелите со фаворизираните ...

Червар: Македонското срце да победи на терен на идните средби

SportMedia - 14.01.2017

Лино Червар на вечерашниот меч против Ангола им даде шанса и на ракометарите кои што беа во втор план на премиерата против Тунис. Така, на теренот ги видовме Гоце Ојлески, Мартин Поповски, Стефан Дрогришки...

Червар: Македонското срце мора да победи на еден од следните три натпревари

Gol.mk - 14.01.2017

Македонската ракометна селекција стигна и до втората победа во вториот меч од Б групата во рамки од Светското првенствот откако вечерва во Мец на убедлив начин е совлада селекцијата на Ангола.

Червар: Македонското срце може и уште еднаш да победи...

Н.Македонија - 14.01.2017

Червар: Македонското срце може и уште еднаш да победи Задоволен од играта и победата на македонскиот тим, селекторот Лино Черавар верува во уште една победа на македонскта селекција во продолжението на натпреварите од групната фаза.

ЛИНО ЧЕРВАР: Срцето и главата мораат да функционираат заедно

Телеграф - 14.01.2017

Бодовите се најважни кога се игра во групната фаза, па од дуелот против Ангола тоа избива во прв план Селекторот Лино Червар е задоволен од постигнатото на дуелот против Ангола. Иако играта не беше на потребното ниво во текот на сите 60 минути, ...

Червар ги предупреди Шпанија, Словенија и Исланд: Некој ќе биде „жртва“ на Македонија

24 Ракомет - 14.01.2017

По воведната победа над Тунис, Македонија го забележа и вториот триумф на Мундијалот откако славеше над репрезентацијата над Ангола, со 31:22. Иако во почетните дваесетина минути Анголците се држеа, сепак кога селекторот Червар почна да форсира игра ...

Македонското срце мора да победи нa еден од трите натпревари

Вечер - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја забележа и втората победа во Б група во рамки од Светското првенствот откако на убедлив начин ја совлада селекцијата на Ангола. По мечот со првична импресија излезе селектор Лино Червар.

Червар: Можеме само со заеднички сили да се бориме како тим

Нетпрес - 14.01.2017

Мора да бидеме сто процентни, секој играч мора да биде сконцентриран и фокусиран. Мора да одиме чекор по чекор и да бидеме скромни. Тоа е она што е карактеристиката на нашиот македонски народ, луѓето тоа го сакаат.

Червар: Задоволен сум, четири бода од два меча

Република - 14.01.2017

Македонската ракометна селекција стигна и до втората победа во вториот меч од Б групата во рамки од Светското првенствот откако вечерва во Мец на убедлив начин е совладана селекцијата на Ангола.

Червар: Можеме само со заеднички сили да се бориме како тим

Курир - 14.01.2017

Мора да бидеме сто процентни, секој играч мора да биде сконцентриран и фокусиран. Мора да одиме чекор по чекор и да бидеме скромни. Тоа е она што е карактеристиката на нашиот македонски народ, луѓето тоа го сакаат.

Бидете „крвници“ кога треба: Мотивациите на Червар кои ги вратија „во живот“ ракометарите

Спортски - 13.01.2017

Лино Червар точно знае кога и како да ги мотивира нашите ракометари, па така и синоќа, во дуелот со Тунис, во кој тие се вратија од четири гола негатива и успеаја да ги победат Тунижаните.

Червар: Одигравме како тим, дишевме како еден, гиневме на терен

Нова ТВ - 13.01.2017

Тесно прво полувреме, тешки 15 минути во второто и одлична последна четвртина од средбата со Тунис одигра ракометната репрезентација на Македонија за конечни 34:30 во премиерниот настап на 25. Светско првенство во ракомет во Франција.

Како Червар на тајмаутите ги мотивираше ракометарите: Да ги победиме и судиите, бидете крвници... (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2017

Селекторот Лино Червар и искусен стратег кој знае како да го крене неговиот тим кога не му оди најдобро, тоа одлично го направи и на тајмаутите на натпреварот против Тунис. На тајмаутите кои не можевме да ги видиме низ преносите, Лино Червар на свој ...

Како Лино го реши Тунис: „Седум на шест“, многу трчање… и Кире Лазаров

Екипа - 13.01.2017

Македонија тргна триумфално на мундијалот во Франција, откако во одличен меч со многу пресврти покажа сила и карактер и го натера на капитулација Тунис, со истиот оној состав со кој африканскиот вицепрвак пред половина година лесно ги декласираше ...

Бидете „крвници“ кога треба: Мотивациите на Червар кои ги вратија „во живот“ ракометари

Таратур - 13.01.2017

Лино Червар точно знае кога и како да ги мотивира нашите ракометари, па така и синоќа, во дуелот со Тунис, во кој тие се вратија од четири гола негатива и успеаја да ги победат Тунижаните.

ВИДЕО: Тајмаут-пораките на Червар - судиите нè крадат, мора да ги победиме, „тепајте“ во одбрана и бидете крвници...

Gol.mk - 13.01.2017

Хрватскиот тренер Лино Червар на високо ниво ја дигна мотивацијата во македонскиот тим на мечот против Тунис. Нашиот селектор во големата победа делеше совети, а најинтересните беа на „тајм-аутите“, каде нашиот селектор им порача на ракометарите да ...

Клучниот говор на Червар за време на тајм-аутот: Судиите не измамија, мора да ги… (Видео)

Дерби - 13.01.2017

Македонската ракометна репрезентација и сервираше слатка одмазда на селекцијата на Тунис за поразот на олимписките квалификации во Гдањск, а мора да напоменеме дека нашите ракометари не можеа да изрежираат подобро сценарио од она кое го видовме ...

ЧЕРВАР ЗА ПРОМЕНЕТАТА ТАКТИКА: „Седум на шест“ е повеќе отколку што се мисли

Телеграф - 13.01.2017

Македонија го совлада Тунис и на тој начин го одбрани концептот со кој треба да бидат внесени промени во начинот на кој играме Македонија го совлада Тунис, го спаси концептот и ја направи својата иднина „розова“.

(Видео) Како Червар ги водеше тајм-аутите на мечот со Тунис

Мак Ракомет - 13.01.2017

Оценките се едногласни – Лино Червар го доби дуелот со селекторот на репрезентацијата на Тунис. Со своето однесување, тактика, автореитет и чувство за измени, Червар имаше голем придонес во вчерашниот триумф.

Червар: Судиите нè крадат, мора и нив да ги победиме (видео)

Скопје инфо - 13.01.2017

Хрватскиот тренер Лино Червар на високо ниво ја дигна мотивацијата во македонскиот тим на мечот против Тунис. Нашиот селектор во големата победа делеше совети, а најинтересните беа на „тајм-аутите“, каде нашиот селектор им порача на ракометарите да ...

Македонија го доби најбитниот натпревар

Слободен Печат - 13.01.2017

Проследивме уште еден возбудлив и неизвесен дуел на македонската репрезентација, која водеше голема борба со тимот на Тунис, кој на средина од второто полувреме имаше водство од четири погодоци.

Видео: Судиите нè крадат, мора да ги победиме, „тепајте“ во одбрана и бидете крвници...

Вечер - 13.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар на високо ниво ја дигна мотивацијата во македонскиот тим на мечот против Тунис. Тој подели многу совети, а најинтересните беа на „тајм-аутите", каде им порача на ракометарите да играат ...

Пораките на Червар на тајм-аутите вродија со плод: Мора да играме и против судиите, бидете крвници (видео)

Република - 13.01.2017

Хрватскиот тренер Лино Червар на високо ниво ја дигна мотивацијата во македонскиот тим на мечот против Тунис. Нашиот селектор во големата победа делеше совети, а најинтересните беа на „тајм-аутите“, каде нашиот селектор им порача на ракометарите да ...

Советите на Лино на тајм-аутите

Оff.net - 13.01.2017

Немавме можност во преносот против Тунис да чуеме што им кажуваше Лино Червар на своите избраници за време на тајм-аутите, ама затоа гледавме како судиите на моменти се губат во некои одлуки кои ги посочи и нашиот селектор.

Сам против сите, летачкиот Манасков не го послуша советот од Червар (видео)

Република - 13.01.2017

Кога се одлучуваше победникот во синоќешниот дуел на Македонија против Тунис во рамките од првото коло на Светското првенство во Франција, селекторот Лино Червар на последниот тајм-аут им сугерираше на своите избраници да се игра мирно и пополека се ...

Македонија против Тунис во првиот настап на СП 2017

24 Вести - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат Тунис.

Червар ги остава на трибини Митревски, Арнаудовски и Пешевски

Спортски - 12.01.2017

Македонскиот селектор Лино Червар ги откри имињата на 16-те играчи кои ќе му се спротивстават на Тунис, во првиот меч кој Македонија ќе го одигра на 25-то Светско првенство. На општо изненадување Червар реши еден од тројцата кои ќе останат на ...

Македонија против Тунис во првиот настап на СП 2017

Алсат-М - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат Тунис.

Македонија со победа го стартуваше Светското првенство во ракомет

Алсат-М - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација со победа го стартуваше Светското првенство во Франција совладувајќи го Тунис со 34:30. Тренерот Лино Червар играше тактика со седум ракометари во нападот која се покажа како добитна, а играта особено беше ...

Познат е составот со кој Македонија ќе настапи против Тунис

РК Металург - 12.01.2017

Познат е составот на Лино Червар за средбата против Тунис. Македонија денеска и официјално влегува во борба за бодовите на СП во Франција. Првата средба, против селекцијата на Тунис, која се игра со почеток во 17.45 часот, ќе го означи и стартот на ...

Червар – Победивме после менувањето на одбраната, нападот беше фантастичен

СуперСпорт - 12.01.2017

Македонија на стартот на СП го совлада Тунис, 34:30, а селекторот на македонската репрезентација даде изјава за денешниот натпревар. „Честитки за Тунис за одиграниот натпревар. Знаев дека ќе биде многу тешко.

Лино Червар: Задоволен сум, игравме како тим

РК Металург - 12.01.2017

Лино Червар по средбата изрази задоволство од играта на нашата репрезентација. Лино Червар по средбата со Тунис изрази задоволство од играта на нашата репрезентација. “ Им честитам на ракометарите на Тунис за нивната игра.

Червар: Против Тунис без емоции за Гдањск

Нова ТВ - 12.01.2017

Завршете ги работните обврски, набавете грицки и пиво и попладнево пред телевизор дома или договорете друштво и фатете позиција во кафуле. Македонската репрезентација од 17,45 часот го игра првиот меч на Светското првенство во Франција.

ВИДЕО: Првиот гол на Македонија на СП, проектилот на Лазаров…

Екипа - 12.01.2017

Македонската репрезентација по првото полувреме на првиот натпревар од Светското првенство во Франција има негатива од 13-14 на дуелот против селекцијата на Тунис. Комплетното прво полувреме Македонија го одигра под новата тактичка замисла во ...

Македонија губи од Тунис по првото полувреме

МКД - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација го почна настапот на Светското првенство во Франција, по тешки 30 минути Тунис води со 14:13. Негатива од еден разлика на полувремето против селекцијата на Тунис, македонската репрезентација има проблеми да ја ...

И Лино Червар ја запеа македонската химна… (ВИДЕО)

Екипа - 12.01.2017

За да стигнете до победите, посебно во спортот, апсолутно секогаш е неопходно да го почувствувате семејството во тимот со кој живеете… Тоа, се чини, е и пораката која македонскиот селектор Лино Червар сака да ја испрати и со постапката при ...

Лазаров ја предводеше Македонија до херојски триумф над Тунис

МКД - 12.01.2017

Македонската репрезентација со победа го стартуваше Светското првенство, Тунис разбиен во финишот од натпреварот, многу важен триумф со 34:30. Голема победа на Македонија на стартот од Светското првенство, избраниците на Лино Червар одиграа тежок ...

Червар: Капата долу за ракометарите

МКД - 12.01.2017

Селекторот Лино Червар е презадоволен од изданието на неговите ракометари против Тунис, но предупредува дека не смее да ги зафати победничка еуфорија. Македонија одигра одличен меч против Тунис, ракометарите имаа и падови во играта, но кога најмногу ...

Кој совет на Червар го послуша голманот Трајковски?

Екипа - 12.01.2017

Кире Лазаров одигра капитенски, Манасков и Стоилов постигнаа клучни голови, но заедно Благојче Трајковски беше еден од творците на пресвртот. Голманот на Охрид по влегувањето во игра на дванаесет минути до крајот одбрани неколку клучни топки и внесе ...

Македонија го почнува настапот на Светското првенство во Франција

МКД - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска со почеток од 17:45 го игра својот прв натпревар на мундијалот во Франција, противник е селекцијата на Тунис. Македонија го започнува своето петто учество на Светските ракометни првенства, избраниците на ...

Червар: Капа долу за играчите, но нема место за еуфорија

Екипа - 12.01.2017

Лино Червар дебитираше со победа на светските шампионати како селектор на Македонија, па хрватскиот стратег со право беше презадоволен на прес-конференцијата по мечот со Тунис. „ Честитки до Тунис за фер-натпреварот и прикажаната игра.

Македонија против Тунис во првиот настап на СП 2017

+инфо - 12.01.2017

Дуелот почнува во 17.45 часот и и ќе се игра во Мец каде ќе се одржуваат сите натпревари од Б групата. Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција.

Македонија против Тунис во првиот настап на СП 2017

А1 On - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат Тунис.

ВИДЕО: Патриотските емоции допреа и до Лино - ја пееше македонската химна!

Gol.mk - 12.01.2017

Хрватскиот стратег Лино Червар често е критикуван зошто не зборува македонски јазик, иако долго работи во нашата земја. Но, сепак, тој на последниот меч на СП против Тунис покажа дека има емоции кон нашата земја - Червар стоеше гордо на македонската ...

Македонија најде лек за Тунис за победнички старт на СП во Франција

Дерби - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација го започна настапот на Светското првенство во Франција со голема и значајна победа над Тунис изразена со резултат 34:30. Избраниците на селекторот Лино Червар често беа во негатива на оваа средба во Мец, но на ...

ВИДЕО: Талески со два гола во низа покажа дека е ракометната иднина на Македонија!

Gol.mk - 12.01.2017

Македонија на првиот меч на Светското првенство доста се мачи против Тунис (13-14). Но, она што радува е играта на Филип Талески, кој покажа дека е ракометната иднина на Македонија и пред очите на светот ги покажа своите квалитети.

Трајковски: Секоја реченица на Червар за нас новајлиите е благодет!

Gol.mk - 12.01.2017

Нашата најдобра ракометна селекција со победа стартуваше на Светското првенство во Франција. Момците на Червар во арената во Мец по една вистинска ракометна драма ја совладаа селекцијата на Тунис со 34-30, а можеби еден од клучните ракометари за ...

Червар потенцираше што било пресудно за победата во финишот

Спортклуб - 12.01.2017

Селекторот на ракометарите, Лино Червар, имаше причин по мечот со Тунис да биде задоволен, Македонија ладна ја сервираше одмаздата, и со два бода одиме во второ коло, каде сега не чека меч против Ангола.

Червар: Победивме откако ја сменивме одбраната, нашиот напад беше перфектен!

Gol.mk - 12.01.2017

По емоциите на мечот против Тунис, селекторот на македонската репрезентација Лино Червар на официјалната прес-конференција го анализираше првиот мундијалски натпревар и победата над Тунис: „Честитки за Тунис за нивниот натпревар.

Канељас: Червар ги надмудри Тунижаните, но ние знаеме како седум против шест

Gol.mk - 12.01.2017

Шпанија се надмина себе си и го победи Исланд со +6, иако во поголемиот дел од мечот го бркаше противничкото водство. Ракометарот на Вардар, Јоан Канељас по мечот зборуваше и за нашата победа над Тунис со 34-30 и за тактиката на селекторот Червар.

Македонските лавови излегуваат на терен: Нека се повтори Катар, а не Полска

Спортклуб - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска од 17:45 часот го игра првиот натпревар на Светското првенство во Франција. Драстично подмладени, без неколку стандардни играчи од претходните големи натпреварувања, избраниците на Лино Червар одат на ...

Червар: Ракометарите се херои

SportMedia - 12.01.2017

Ракометната репрезентација на Македонија со победа над Тунис од 34:30 ги започна активностите на Светското првенство во Франција. „Црвено-жолтите" успеаа делумно да му се одмаздат на Тунис за олимписката елиминација во Гдањск.

Трајковски: Дури и во спиење можам да го правам тоа што го бара Червар од мене

Дерби - 12.01.2017

Од Мец за „Дерби“, Александар Табаковски Македонската репрезентација го положи првиот испит на мундијалот во Франција и тоа против Тунис кого го совладавме со 34-30 со подобра игра во вторите 30 минути.

Червар: Останавме без Маркоски, но тимот мора да победи!

Дерби - 12.01.2017

Од Мец за „Дерби“, Александар Табаковски Лино Червар на официјалната прес конференција го коментираше натпреварот со Тунис честитајќи им на своите играчи за залагањето. Тој адресираше критика за нападот во првиот дел, но ја пофали реакцијата во ...

Прв настап на ракометната репрезентација на СП во Франција

Канал5 - 12.01.2017

Избраниците на селекторот лино Червар за противник ќе го имаат Тунис. Дуелот почнува во 17 часот и 45 и ќе се игра во Мец каде ќе се одржуваат сите натпревари од Б групата. Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на ...

Македонија против Тунис во првиот настап на СП 2017

Канал5 - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат Тунис.

Червар: Да играме мудро, но со срце

Алфа - 12.01.2017

Лино Червар ќе дебитира на клупата на македонската репрезентација на едно големо натпреварување. По квалификациските настапи со Чешка и Украина, тој за прв пат е на чело на националниот тим на Светското првенство.

Червар: Победата е голема, но не смее да има еуфорија...

Н.Македонија - 12.01.2017

Червар: Победата е голема, но не смее да има еуфорија Македонската ракометна репрезентација вечерва во Мец го совлада Тунис со 34-30 во рамките на 1-то коло од Светското првенство (СП) во Франција, а Лино Червар како селектор на Македонија, ...

МАКЕДОНИЈА ВО МУНДИЈАЛСКА БАЈКА: Ракометарите од вечерва во нова мисија за национален успех

Телеграф - 12.01.2017

Од 17.45 часот во Мец стартува новото мундијалско шоу за Македонија, а првиот ривал е селекцијата на Тунис, против која имаме негативни бројки од минатото По синоќешното кревање на завесата и отворањето на 25.

Лино Червар: Ракометарите се хероите, капата долу за нив!

Мак Ракомет - 12.01.2017

Лино Червар дебитираше со победа на светските шампионати како селектор на Македонија, па хрватскиот стратег со право беше презадоволен на прес-конференцијата по мечот со Тунис. „Ракометарите се хероите, капата долу за нив, поради начинот на кој го ...

Селекторот на Македонија задоволен но претпазлив, Червар: Покажавме дека тимот победува!

24 Ракомет - 12.01.2017

Селекторот Лино Червар задоволен од првата победа на мундијалот против Тунис (34-30) истакна дека е горд на своите ракометари за почетната победа и начинот на кој е извојувана. Македонија ја очекува Ангола веќе за два дена, а надежта за добар ...

Македонија против Тунис во првиот настап на СП 2017

Стандард - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат Тунис.

СП 2017 – Сите за Македонија,одиме на победа против должникот Тунис!

Македонија Денес - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат стариот должник Тунис.

Македонија против Тунис во првиот настап на СП во Франција

Курир - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат Тунис.

Вечерва Македонија игра против Тунис во првиот настап на СП 2017

Република - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат Тунис.

ВИДЕО: Патриотските емоции допреа и до Лино- ја пееше македонската химна!

МК News - 12.01.2017

Хрватскиот стратег Лино Червар често е критикуван зошто не зборува македонски јазик, иако долго време работи во нашата земја. Но, сепак, тој на денешниот меч на СП против Тунис покажа дека има емоции кон нашата земја – Червар стоеше гордо на ...

Јунакот во финишот од мечот- голманот Трајковски: Секој збор од Лино е благодет

Курир - 12.01.2017

Нашата најдобра ракометна селекција со победа стартуваше на Светското првенство во Франција. Момците на Червар во арената во Мец по една вистинска ракометна драма ја совладаа репрезентацијата на Тунис со 34-30, а можеби еден од клучните ракометари ...

Червар: Ракометарите се хероите, капата долу за нив

Курир - 12.01.2017

Лино Червар дебитираше со победа на светските шампионати како селектор на Македонија, па хрватскиот стратег со право беше презадоволен на прес-конференцијата по мечот со Тунис. – Честитки до Тунис за фер-натпреварот и прикажаната игра.

Лазаров: Мора да ја искористиме секоја шанса што ќе ни се укаже

Република - 12.01.2017

Македонските ракометари подготвени го дочекуваат дебито на Мундијалот во Мец против Тунис (17.45 часот). Селекторот Лино Червар синоќа ги избра 16-те ракометари кои ќе влезат во официјалниот протокол попладнево.

Познат составот со кој Македонија ќе му се одмазди на Тунис

Република - 12.01.2017

Македонија денеска и официјално влегува во борба за бодовите на СП во Франција. Првата средба, против селекцијата на Тунис, која се игра со почеток во 17.45 часот, ќе го означи и стартот на Македонија на овој миндијал.

Херојско издание на Македонија- Тунис е на колена, Мундијалот отворен со победа!

Нетпрес - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација стартуваше со победа на Светското првенство во Франција. Избраниците на тренерот Лино Червар, во првото коло од Б – група го совладаа Тунис со 34:30. Со оваа победа „црвено – жолтите“ му го наплатија долгот на ...

ВИДЕО: Патриотските емоции допреа и до Лино- ја пееше македонската химна!

Курир - 12.01.2017

Хрватскиот стратег Лино Червар често е критикуван зошто не зборува македонски јазик, иако долго време работи во нашата земја. Но, сепак, тој на денешниот меч на СП против Тунис покажа дека има емоции кон нашата земја – Червар стоеше гордо на ...

Јунакот во финишот од мечот голманот Трајковски: Секој збор од Лино е благодет

Република - 12.01.2017

Нашата најдобра ракометна селекција со победа стартуваше на Светското првенство во Франција. Момците на Червар во арената во Мец по една вистинска ракометна драма ја совладаа репрезентацијата на Тунис со 34-30, а можеби еден од клучните ракометари ...

Ја сменивме одбраната и победивме

Вечер - 12.01.2017

Селеторот на македонската ркометна репрезентациј Лино Червар на официјалната прес-конференција го анализираше првиот мундијалски натпревар и победата над Тунис. -Пред мечот знаев дека ќе биде многу тешко.

Видео: Червар ја пееше македонската химна!

Вечер - 12.01.2017

За да стигнете до победите, посебно во спортот, апсолутно секогаш е неопходно да го почувствувате семејството во тимот со кој живеете... Тоа, се чини, е и пораката која македонскиот селектор Лино Червар сака да ја испрати и со постапката при ...

Трајковски откри каков совет добил од Червар пред да влезе во игра

Вечер - 12.01.2017

Гомнот Благојче Трајковски беше еден од творците на пресвртот. Со кој Македонија го победи Тунис на стртот од Светското првенство. Голманот на Охрид по влегувањето во игра на дванаесет минути до крајот одбрани неколку клучни топки и внесе нервоза ...

Лино Червар: Победата е само на ракометарите, но нема простор за еуфорија

Република - 12.01.2017

Лино Червар дебитираше со победа на светските шампионати како селектор на Македонија, па хрватскиот стратег со право беше презадоволен на прес-конференцијата по мечот со Тунис. – Честитки до Тунис за фер-натпреварот и прикажаната игра.

Најинтересните моменти од мечот Македонија - Тунис

Оff.net - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација обезбеди важна победа на стартот од Мундијалот во Франција против стариот должник Тунис. Избраниците на Лино Червар се помачија, но со голема желба, мотивираност и квалитет го добија мечот.

Македонија најде лек за Тунис за победнички старт на СП во Франција

Точка - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација го започна настапот на Светското првенство во Франција со голема и значајна победа над Тунис изразена со резултат 34:30. Избраниците на селекторот Лино Червар одиграа израмнето до половината на првиот дел, потоа ...

Само гол негатива по првото полувреме, Македонија има игра за победа против Тунис

Република - 12.01.2017

Македонија го има своето деби на Светското првенство во Франција. Во првиот натпревар „црвено-жолтите“ играат против стариот познаник и должник репрезентацијата на Тунис. Избраниците на селекторот Лино Червар одлично го започнаа натпреварот и во два ...

Македонија со камата му наплати на Тунис

Вечер - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација стартуваше со победа на Светското првенство во Франција. Избраниците на тренерот Лино Червар, во првото коло од Б - група го совладаа Тунис со 34:30. Со оваа победа „црвено - жолтите“ му го наплатија долгот на ...

Вистинска македонска фалага, најдобро кога е најпотребно, забележана првата победа во Франција

Република - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација имаше деби како од соништата на Светското првенство во Франција. Забележана е многу значајна победа на стартот на шампионатот против познатиот противник од минатото репрезентацијата на Тунис со 34-30.

Македонските ЛАВОВИ храбро се изборија за првата победа! (Видео)

Позитив.мк - 12.01.2017

Македонија ја совлада екипата на Тунис на стартот на Светското првенство во Франција со 34-30(13-14). Но што можеше да се примети на овој натпревар, нашата „нова“ Македонија покажа карактер и борбеност.

Ако не го оставиме срцето на терен, нема да има резултат

Република - 12.01.2017

Вчера нашите ракометари одлично го започнаа Светското првенство во Франција со победа над репрезентацијата на Тунис од 34-30. Утре македонските ракометари ќе го одиграат вториот натпревар против тимот на Ангола, а кратко пред да тргнат на мундијалот ...

Македонија против Тунис во првиот настап на СП 2017

Маркукуле - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат Тунис.

Македонија против Тунис во првиот настап на СП 2017

Lider - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат Тунис.

Мундијалот отворен со победа!

Пулс24 - 12.01.2017

Македонските ракометари со 34:30 го победија Тунис во воведниот меч од СП во Франција. Македонската ракометна репрезентација стартуваше со победа на Светското првенство во Франција. Избраниците на тренерот Лино Червар, во првото коло од Б – група го ...

Прва победа на Светското првенство во ракомет: Македонија го победи Тунис

еМагазин - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација, Светското првенство во ракомет, кое се игра во Франција го стартуваше со победа над Тунис (34:30). Кире Лазаров со 12 погодоци беше најефикасниот играч во нашиот тим. Следниот противник ни е Ангола.

Македонија против Тунис во првиот настап на СП 2017

Телевизија Нова - 12.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат Тунис.

Митревски, Пешевски и Арнаудовски на трибините со Тунис

Телевизија Нова - 12.01.2017

Селекторот на машката ракометна репрезентација на Македонија, Лино Червар во Мец донесе 19 ракометари што значи дека тројца нема да настапат на премиерниот натпревар со Тунис. За првиот дуел Червар нема да смета на голманот Никола Митревски, кој ...

Ракометарите со победа го стартуваа Светското првенство во Тунис

Exclusive.mk - 12.01.2017

Ракометната репрезентација на Македонија го совлада Тунис со 34:30, во рамки на 1 – то коло од Б групата на Светското првенство во Франција. Најдобар поединец во таборот на црвено – жолтите беше Кирил Лазаров со постигнати 12 гола.

Червар реши – Без Митревски, Пешевски и Андоновски против Тунис

24 Вести - 11.01.2017

Трката по светскиот ракометен трон почна со дуелот меѓу домаќинот на Мундијалот Франција и Бразил, а македонската репрезентација првиот натпревар на турнирот го игра утре против стариот должник Тунис.

Червар: Не смееме да се штедиме, мораме да дадеме се од себе

24 Вести - 11.01.2017

Машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија утре ќе го забележи своето петто учество на мундијалите. Македонија во групата „Б“ се наоѓа во друштво на селекциите на Ангола, Исланд, Словенија, Шпанија и Тунис.

(ВИДЕО) Македонија на Светско првенство во ракомет

Нова ТВ - 11.01.2017

Македонија игра во групата Б со селекциите на Тунис, Ангола, Словенија, Шпанија и Исланд. Предводник на „црвено-жолтите“ е Лино Червар. Премиерата е утре против Тунис во 17.45 ...

Лино Червар го предаде списокот: Познато е кои играчи нема да играат против Тунис

СуперСпорт - 11.01.2017

На СП во Франција, нашата репрезентација во 1-то коло игра против Тунис. На тој натпревар Лино Червар нема да смета на Никола Митрески, Жарко Пешевски и Ристо Арнаудовски. Во Мец заминаа 19 играчи, а според правилата може да играат само 16.

Червар ги одбра 16. ракометари за натпреварот против Тунис

МКД - 11.01.2017

Селекторот на македонската репрезентација, Лино Червар го одбра тимот кој ќе го почне Светското првенство во Франција, Митревски, Пешевски и Арнаудовски отпаднаа. Лино Червар ги одбра 16. ракометари за утрешниот натпревар против Тунис.

Червар: Тунис го уништи олимпискиот сон на Македонија, но ова не е меч за одмазда

МКД - 11.01.2017

Селекторот на македонската репрезентација, Лино Червар вели дека натпреварот против Тунис не смее да се сфати како меч за одмазда за поразот кој значеше крај на олимпискиот сон на Македонија.

Червар пак го избриша Митревски, објавен списокот за Тунис

Екипа - 11.01.2017

Лино Червар донесе уште една изненадувачка одлука на еден ден пред почетокот на СП 2017, откако го избриша Никола Митревски од списокот за утрешниот дуел со Тунис. Македонскиот селектор вечерва пред Техничкиот состанок ги објави имињата на тројцата ...

Червар: Одмаздата не носи ништо добро, треба да играме и со срце и со памет

Екипа - 11.01.2017

ЕКИПА во Мец, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Македонија е подготвена за предизвикот што го носи премиерниот дуел на СП против Тунис што утре ќе се игра во Мец, но Лино Червар ги предупреди своите ракометари да не размислуваат за ...

Червар ги остави на трибините Пешевски, Митревски и Арнаудовски

Тера - 11.01.2017

Македонскиот селектор Лино Червар ги откри имињата на 16-те играчи кои ќе му се спротивстават на Тунис, во првиот меч кој Македонија ќе го одигра на 25-то Светско првенство. Изненадување или не, Червар реши еден од тројцата кои ќе останат на ...

Червар на трибините ги остава Митревски, Арнаудовски и Пешевски

Кајгана - 11.01.2017

Македонскиот селектор Лино Червар ги откри имињата на 16-те играчи кои ќе му се спротивстават на Тунис, во првиот меч кој Македонија ќе го одигра на 25-то Светско првенство. Изненадување или не, Червар реши еден од тројцата кои ќе останат на ...

Македонија кова победничка тактика за Тунис (ФОТО)

SportMedia - 11.01.2017

Ракометната репрезентација на Македонија во овие моменти го одработува последниот тренинг пред утрешниот натпревар против Тунис. Предводени од Лино Червар и неговиот стручен штаб, „црвено-жолтите" во арената во Мец ја поставуваат победничка тактика ...

Червар ги „отпиша“ Митревски, Пешевски и Арнаудовски за Тунис

SportMedia - 11.01.2017

Никола Митревски, Жарко Пешевски и Ристо Арнаудовски нема да настапат на утрешниот меч против Тунис. Селекторот на нашата репрезентација, Лино Червар го скрати списокот на 16 ракометари кои што ќе играат против оваа африканска селекција.

Червар пресече: Митревски, Пешевски и Арнаудовски на трибини против Тунис

Gol.mk - 11.01.2017

Селекторот на машката ракометна селекција на Македонија, Лино Червар пред неколку моменти го соопшти списокот од 16 ракометари, со кои утре ќе се спротиставиме на Тунис на стартот од Светското првенство (СП).

Червар повторно без Митревски: Познат е списокот за премиерниот меч со Тунис

Дерби - 11.01.2017

За „Дерби“ од Мец, Александар Табаковски Ракометната репрезентација на Македонија утре од 17:45 во Мец го игра премиерниот натпревар на мундијалот во Франција, а за противник го имаме националниот тим на Тунис.

Червар: Тунис ни го одзеде сонот за ОИ, но помислата на одмазда може само да нè „убие“!

Gol.mk - 11.01.2017

Македонија веќе полека се адаптира на Мец, а стратегот Лино Червар по одработените тренинзи даде анализа на нашиот прв противник - Тунис. Хрватскиот стратег кој зад себе има големо искуство вели дека нашата репрезентација не смее да размислува да му ...

Червар: Да го победиме Тунис со срце и со глава

Дерби - 11.01.2017

За „Дерби“ од Мец, Александар Табаковски Македонија ги финишира подготовките пред првиот натпревар на Светското ракометно првенство во Франција, а прв противник на избраниците на селекторот Лино Червар ќе биде незгодната селекција на Тунис.

Франција 2017: Митревски, Пешевски и Арнаудовски на трибините со Тунис

Сител - 11.01.2017

Селекторот на Македонија, Лино Червар во Мец донесе 19 ракометари што значи дека тројца се „прекубројни“. За првиот дуел со Тунис Червар нема да смета на голманот Никола Митревски, кој откако дополнително беше повикан за очекување беше да биде во ...

Червар: Тунис е ривал за респект

Сител - 11.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска го одработе последниот тренинг пред стартот на Светското првенство во Франција. Селекторот Лино Червар за тоа со кои 16 ракометари ќе настапи утре ќе реши вечерва, а за утрешниот ривал Тунис истакна: - ...

Лино Червар - селектор што однел три репрезентации на СП...

Н.Македонија - 11.01.2017

Во 1997 година Червар ја однесе Италија до единственото СП досега за таа земја, потоа во дебито со Хрватска во 2003 година стигна до досега единствената светска круна за „коцкестите“, а од утре ќе ја предводи Македонија на СП 2017 Македонската ...

ЛИНО ЧЕРВАР МИРЕН ПРЕД ТУНИС: Сакаме реванш, а не одмазда

Телеграф - 11.01.2017

Селекторот на Македонија сака ладни глави пред дуелот против Тунижаните и не сака форсирање Лино Червар уште еднаш потврди дека Македонија мора мирно да го дочека дуелот против Тунис и со ладни глави да влезе во првиот меч на Европското првенство.

Червар го одреди тимот за дебито против Тунис

Шеталиште - 11.01.2017

Македонскиот селектор Лино Червар ги откри имињата на 16-те играчи кои ќе му се спротивстават на Тунис, во првиот меч кој Македонија ќе го одигра на 25-то Светско првенство. Изненадување или не, Червар реши еден од тројцата кои ќе останат на ...

Червар го скрати списокот, без Митревски, Пешевски и Арнаудовски!

Мак Ракомет - 11.01.2017

Селекторот на нашата репрезентација, Лино Червар го скрати списокот на 16 ракометари кои што утре ќе играат против репрезентацијата на Тунис. Во составот нема место за голманот Никола Митревски, пикерот Жарко Пешевски и бекот Ристо Арнаудовски.

Червар: Желбата за одмазда може скапо да нѐ чини

Курир - 11.01.2017

Македонија веќе полека се адаптира на Мец, а стратегот Лино Червар по одработените тренинзи даде анализа на нашиот прв противник – Тунис. Хрватскиот стратег кој зад себе има големо искуство вели дека нашата репрезентација не смее да размислува да му ...

Не смееме да размислуваме за одмазда против Тунис

Вечер - 11.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар, зад себе има големо искуство,а пред дуелот со Тунис на СП во Франција, истакна дека нашата репрезентација не смее да размислува да му се одмазди на Тунис за одземањето на Олимпискиот ...

Червар: Желбата за одмазда може скапо да нѐ чини

Република - 11.01.2017

Македонија веќе полека се адаптира на Мец, а стратегот Лино Червар по одработените тренинзи даде анализа на нашиот прв противник – Тунис. Хрватскиот стратег кој зад себе има големо искуство вели дека нашата репрезентација не смее да размислува да му ...

Червар на трибините ги остава Митревски, Арнаудовски и Пешевски

Макфакс - 11.01.2017

Македонскиот селектор Лино Червар ги откри имињата на 16-те играчи кои ќе му се спротивстават на Тунис, во првиот меч кој Македонија ќе го одигра на 25-то Светско првенство. Изненадување или не, Червар реши еден од тројцата кои ќе останат на ...

Лазаров: Да играме смирено и интелигентно, користејќи ги шансите

Слободен Печат - 11.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денес го одработи последниот тренинг во арената во Мец пред стартот на Светското првенство. Сите ракометари тренираа максимално, а селекторот Лино Червар потврди дека вечер ќе ги избере 16-те кои ќе влезат во ...

Сега му е мајката Македонија да му наплати на Тунис!

Вечер - 11.01.2017

Избраниците на тренерот Лино Червар, вечерва 17:45 часот ќе бидат максимално мотивирани во дуелот против Африканците, бидејќи се уште ја чувствуваат болката од поразот во квалификациите за ЛОИ 2016 Македонската ракометна репрезентација вечерва ...

Червар: Ќе играме со срце и со памет против Тунис, одмазда не носи ништо добро

Телевизија Нова - 11.01.2017

Селекторот на ракометната репрезентација, Лино Червар, најави дека против тунис ке играме со срце , мудро и со памет, без желба за одмазда, тоа нема да донесе ништо добро , смета нашиот селектор.

Ова се ракометарите кои ќе играат за Македонија на Светско!

ЗаЗабава - 10.01.2017

Вчера беше одржана прес конференција на која селекторот на машката ракометна репрезентација, Лино Червар, го објави списокот од 19 ракометари кои ќе нѐ претставуваат во Франција на претстојното Светско првенство.

Поповски: Подготвен сум и мислам дека можам да ги исполнам задачите на Червар

Gol.mk - 10.01.2017

Нашта најдобра ракометна селекција по петти пат обезбеди настап на едно Светско првенство, а избраниците на Лино Червар ќе се натпреваруваат во групата Б заедно со Тунис, Ангола, Шпанија, Словенија и Исланд.

ЛИНО ЧЕРВАР: Со добра игра да ги задржиме гледачите пред телевизорите

Телеграф - 10.01.2017

Селекторот на Македонија, Лино Червар, во свој стил пред почетокот на Мундијалот во Франција Репрезентацијата на Македонија е веќе во Франција и се адаптира на условите во кои ќе се играат натпреварите на Мундијалот.

Селекцијата е подготвена за СП во Франција

Телма - 09.01.2017

Машкиот ракометен тим ги заврши подготовките за настапот на СП во Франција.Тренинзите се одвиваа во два дела,во Маврово и Скопје зачинети со три контролни средби против Босна и Хернцеговива.

Червар: Не ветувам ништо, но нема одиме на СП со бело знаме!

Спортски - 09.01.2017

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе отпатува за Франција, каде на 11-ти јануари ќе започне Светското првенство. Селекторот Лино Червар во Франција носи 19 ракометари, од списокот последни отпаднаа Мартин Велковски и Ласко Андоновски.

Лино Червар: Имаме голем eнтузијазам и многу желба за докажување

РК Металург - 09.01.2017

Сениорите заминуваат за Франција. Сениорската машка ракометна репрезентација на Македонија вечерва во 23 часот ќе замине за Софија од каде што утре наутро ќе патува за Луксембург. Оттаму следува пат со автобус до Мец, каде што од 12 до 19 јануари ќе ...

Македонија во Франција заминува со 19 ракометари

РК Металург - 09.01.2017

Од списокот на Лино Червар отпаднаа последните двајца ракометари. Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар денеска на прес-конференцијата потврди дека Македонија на Светското првенство во Франција ќе патува со 19 ракометари.

Червар го потврди списокот – 19 ракометари патуваат за Франција

СуперСпорт - 09.01.2017

Селекторот Лино Червар потврди дека Македонија ќе патува со 19 ракометари на СП во Франција. Список на ракометари кои патуваат за Франција Никола Митревски Кирил Колев Благојче Трајковски Никола Маркоски Дејан Манасков Гоце Ојлески Гоце Георгиевски ...

Червар: Добро е што ривалите гледаат на нас како на аутсајдери

Екипа - 09.01.2017

Селекторот Лино Червар уште еднаш посочи дека македонскиот национален тим почнува нов олимписки циклус, истакнувајќи дека ова е само почеток на еден нов четиригодишен проект. Хрватот е задоволен што нашите противници на Македонија гледаат како на ...

Червар го потврди списокот, со 19 ракометари на СП во Франција

МКД - 09.01.2017

На денешната прес конференција Лино Червар објави дена на Светското првенство во Франција ќе замине со 19 ракометари. Од последниот список на Лино Червар отпаднаа двајца ракометари, како што и се најавуваше, Мартин Велковски и Ласко Андоновски нема ...

Македонија подготвена патува на СП во Франција, да се даде сé од себе на секој натпревар

МКД - 09.01.2017

Македонските ракометари во позитивна атмосфера и со голема желба за надигрување заминуваат на Светското првенство во Франција, пред нив е нов голем предизвик кој будно ќе биде следен од македонската јавност.

Червар: Ако по СП чуеме дека луѓето не ги гаселе телевизорите додека нè гледаат - среќни ќе сме!

Gol.mk - 09.01.2017

Ракометната репрезентација на Македонија ја одржа последната прес-конференција пред заминувањето на СП во Франција. Селекторот Лино Червар потенцира дека оваа генерација поседува квалитет, иако има одредени промени, и дека е нов тим кој тргнува да ...

Македонија ветува „гинење“ на терените во Франција

SportMedia - 09.01.2017

Македонската ракометна репрезетнација вечерва со автобус од Скопје до Софија ќе ја започне својата Мундијалска авантура. Како што е познато, крајната наша дестинација е Мец, каде што се очекува да пристигнеме утре околу пладне.

Червар го потврди списокот од 19 ракометари за СП во Франција

Спортклуб - 09.01.2017

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија која патува на СП во Франција деновиве, ќе патува со потврден список на играчи, во кој партиципираат 19 ракометари. Се шпекулираше, се тактизираше со тоа кои играчи ќе бидат дел од националниот ...

Червар задоволен од сработеното

А1 On - 09.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар на денешната прес-конференција пред заминувањето на Мундијалот во Франција, изјави дека е задоволен од сработеното и дека неговите избраници го дале максимумот во подготвителниот период.

Червар во Мец води 19 ракометари

Тера - 09.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар денес на последната прес-конференција потврди дека Македонија на Светското првенство ќе патува за Франција со 19 ракометари.

Червар: Повеќе пати мислев дека ќе се откажат, но успеав да им ја всадам најважната идеја!

Дерби - 09.01.2017

Експедицијата на македонската ракометна репрезентација оваа вечер ќе отпатува за Софија од каде ќе има лет до Мец, а пред заминувањето на Светското првенство во Франција, најважните членови на селекцијата се погрижија да ја одработат својата задача ...

Македонска ракометна репрезентација: Во добра атмосфера и со голем ентузијазам за Франција

Кајгана - 09.01.2017

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе отпатува за Франција, каде на 11. јануари ќе започне Светското првенство. Македонија својот прв меч ќе го одигра ден подоцна против Тунис.

Червар задоволен од сработеното

Идивиди - 09.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар на денешната прес-конференција пред заминувањето на Мундијалот во Франција, изјави дека е задоволен од сработеното и дека неговите избраници го дале максимумот во подготвителниот период.

Червар: Не ветувам ништо, но нема одиме на СП со бело знаме!

Таратур - 09.01.2017

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе отпатува за Франција, каде на 11-ти јануари ќе започне Светското првенство. Селекторот Лино Червар во Франција носи 19 ракометари, од списокот последни отпаднаа Мартин Велковски и Ласко Андоновски.

ПРЕД ПАТОТ ЗА ФРАНЦИЈА: Червар и момците ветија борба до последните сили (ФОТО)

Телеграф - 09.01.2017

Сениорската селекција денеска заминува за Франција, а селекторот и двајца ракометари се појавија на пресот пред патот на Мундијалот Машката ракометна репрезентација на Македонија вечерва во 23 часот заминува за Софија од каде што утре наутро ќе ...

Червар задоволен од сработеното пред СП

Вест - 09.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар на денешната прес-конференција пред заминувањето на Мундијалот во Франција, изјави дека е задоволен од сработеното и дека неговите избраници го дале максимумот во подготвителниот период.

Червар: Ќе се бориме до последните сили...

Н.Македонија - 09.01.2017

Червар: Ќе се бориме до последните сили Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар изјави дека е задоволен од сработеното и дека неговите избраници го дале максимумот во подготвителниот период, на денешната прес-конференција ...

Червар задоволен од сработеното

Сител - 09.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар на денешната прес-конференција пред заминувањето на Мундијалот во Франција, изјави дека е задоволен од сработеното и дека неговите избраници го дале максимумот во подготвителниот период.

Червар: Знам дека јавноста очекува многу, но не е добро да се создава непотребен притисок

24 Ракомет - 09.01.2017

На последната прес-конференција која се одржа пред заминувањето на македонската репрезентација за Мец, селекторот Лино Червар истакна дека е задоволен од подготовките на националниот тим и дека со настапот на Мундијалот, треба да биде почеток на ...

Червар го потврди списокот, 19 ракометари одат во Франција

Мак Ракомет - 09.01.2017

На денешната прес конференција, Лино Червар објави дека на Светското првенство во Франција ќе замине со 19 ракометари. Како што и претходно се најавуваше, Мартин Велковски и Ласко Андоновски нема да отпатуваат во Франција.

Червар во Мец води 19 ракометари

Шеталиште - 09.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар денес на последната прес-конференција потврди дека Македонија на Светското првенство ќе патува за Франција со 19 ракометари.

Червар задоволен од сработеното

Локално - 09.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар на денешната прес-конференција пред заминувањето на Мундијалот во Франција, изјави дека е задоволен од сработеното и дека неговите избраници го дале максимумот во подготвителниот период.

Червар: Никогаш Македонија не патувала со бело знаме, нема ни сега

Република - 09.01.2017

Ракометната репрезентација на Македонија ја одржа последната прес-конференција пред заминувањето на СП во Франција. Селекторот Лино Червар потенцира дека оваа генерација поседува квалитет, иако има одредени промени, и дека е нов тим кој тргнува да ...

Вечерва се патува за Франција: Македонската ракометна репрезентација ја започна својата мундијалска авантура

Курир - 09.01.2017

Македонската ракометна репрезетнација вечерва со автобус од Скопје до Софија ќе ја започне својата Мундијалска авантура. Како што е познато, крајната наша дестинација е Мец, каде што се очекува да пристигнеме утре околу пладне.

Ракометарите сфатија дека репрезентацијата е поголема од поединецот

Вечер - 09.01.2017

Задоволен сум од контролите, ракометарите го прифаќаат она на што инсистирам – дека репрезентацијата е поголема од секој поединец. Одбраната е поагресивна, можеме да играме плитка зона 6-0, но и длабока.

Македонските ракометари денеска заминуваат за Франција

Скопје инфо - 09.01.2017

Македонската ракометна репрезетнација вечерва со автобус од Скопје до Софија ќе ја започне својата Мундијалска авантура. Како што е познато, крајната наша дестинација е Мец, каде што се очекува да пристигнеме утре околу пладне.Во вечерните часови ќе ...

Вечерва се патува за Франција: Македонската ракометна репрезентација ја започна својата мундијалска авантура

Вистина.мк - 09.01.2017

Македонската ракометна репрезетнација вечерва со автобус од Скопје до Софија ќе ја започне својата Мундијалска авантура. Како што е познато, крајната наша дестинација е Мец, каде што се очекува да пристигнеме утре околу пладне.

Во добра атмосфера и со голем ентузијазам ракометарите патуваат во Франција

Макфакс - 09.01.2017

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе отпатува за Франција, каде на 11.јануари ќе започне Светското првенство. Македонија својот прв меч ќе го одигра ден подоцна против Тунис. Селекторот Лино Червар во Франција носи 19 ракометари, од ...

Червар: Не се предаваме против никого и ќе се бориме до последната сила

Стандард - 09.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар на денешната прес­конференција пред заминувањето на Мундијалот во Франција, изјави дека е задоволен од сработеното и дека неговите избраници го дале максимумот во подготвителниот период.

Червар: Повеќе пати мислев дека ќе се откажат, но успеав да им ја всадам најважната идеја!

Точка - 09.01.2017

Експедицијата на македонската ракометна репрезентација оваа вечер ќе отпатува за Софија од каде ќе има лет до Мец, а пред заминувањето на Светското првенство во Франција, најважните членови на селекцијата се погрижија да ја одработат својата задача ...

Червар: Играчите се свесни дека треба да дадат се од себе за репрезентацијата на Македонија

Позитив.мк - 09.01.2017

Експедицијата на македонската ракометна репрезентација оваа вечер ќе отпатува за Софија од каде ќе има лет до Мец, а пред заминувањето на Светското првенство во Франција, најважните членови на селекцијата се погрижија да ја одработат својата задача ...

Червар задоволен од сработеното

Lider - 09.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар на денешната прес-конференција пред заминувањето на Мундијалот во Франција, изјави дека е задоволен од сработеното и дека неговите избраници го дале максимумот во подготвителниот период.

Червар: Наша предност е што сите не сметаат за аутсајдери во групата

Телевизија Нова - 09.01.2017

Лино Червар смета дека аутсајдерската улога што ја има Македонија на СП во Франција е поволна за нашиот национален тим , ке направиме се да изненадиме во Франција , потенцира нашиот селектор.

Лазаров: Одработивме добри подготовки, веруваме во Червар и нема да се предадеме против никого

Телевизија Нова - 09.01.2017

Капитенот на ракометната репрезентација, Кирил Лазаров, смета дека дбобро одработените подготовки се гарант за успешен настап на СП во Франција, селекторот Лино Червар е голем инспиратор, веруваме во него и тактички добро сме подготвени.

Червар го потврди списокот, 19 ракометари одат во Франција

Exclusive.mk - 09.01.2017

На денешната прес конференција, Лино Червар објави дека на Светското првенство во Франција ќе замине со 19 ракометари. Како што и претходно се најавуваше, Мартин Велковски и Ласко Андоновски нема да отпатуваат во Франција.