TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МНР до ООН: Македонија посветено работи при справувањето со мигрантската криза

Канал5 - 25.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на канцеларијата на високиот комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери.

Нелегални мигранти најдени во село Лојане

Канал5 - 25.09.2016

Кривични пријави ќе поднесе МВР против четворица Пакистанци и двајца Авганистанци кои држеле две семејства од Сирија со вкупно шест деца во заложништво во село Лојане кумановско. МВР поднесе кривични пријави и против татко и син од селото Лојане, ...

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА: Уапсени 36 лица од кумановско

Репортер - 25.09.2016

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи воКуманово во кординација со полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Оддел за гранични работи и миграции во текот на 23/24.09.2016 година по издадена ...

Голема полициска акција во кумановско, уапсени 36 лица

Сител - 25.09.2016

Полициски службеници од С екторот за внатрешни работи во Куманово во кординација со полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Оддел за гранични работи и миграции во текот на 23/24.09.2016 година по издадена ...

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА: Уапсени 36 лица од кумановско

Press24 - 25.09.2016

Полициски службеници од С екторот за внатрешни работи во Куманово во кординација со полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Оддел за гранични работи и миграции во текот на 23/24.09.2016 година по издадена ...

Голема полициска акција во кумановско, уапсени 36 лица

Вечер Прес - 25.09.2016

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи во Куманово во кординација со полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Оддел за гранични работи и миграции во текот на 23/24.09.2016 година по издадена ...

Голема полициска акција во Кумановско, уапсени 36 лица

Република - 25.09.2016

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи во Куманово во кординација со полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Оддел за гранични работи и миграции во текот на 23/24.09.2016 година по издадена ...

Голема полициска акција во кумановско, уапсени 36 лица

МК News - 25.09.2016

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи во Куманово во кординација со полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Оддел за гранични работи и миграции во текот на 23/24.09.2016 година по издадена ...

МНР: Македонија има хуман третман кон мигрантите

ТВ21 - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери.

МНР: Македонија обезбедува хуман третман на мигрантите согласно домашните закони и меѓународни конвенции

Вест - 24.09.2016

„Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери.

МНР: Посветено работиме во справување со мигрантската криза

24 Вести - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на канцеларијата на високиот комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери.

Во штала скрил 35 мигранти

А1 On - 24.09.2016

Триесет и пет мигранти се најдени во домот на Ќ.А.(46) од селото Лојане при претрес што го направила полицијата ноќеска. Полицијата извршила претрес во дом и други простории кај лицето Ќ.А.(46) од с.

35 мигранти пронајдени во штала во Лојане

Стандард - 24.09.2016

Триесет и пет мигранти се најдени во домот на Ќ.А.(46) од селото Лојане при претрес што го направила полицијата ноќеска. Полицијата извршила претрес во дом и други простории кај лицето Ќ.А.(46) од с.

Во Лојане држеле 35 мигранти во штала

Макфакс - 24.09.2016

Во штала во Лојане, кумановско, полицијата нашла 35 мигранти кои противправно биле држани од сопствениците на куќата и од неколку Авганистанци и Пакистанци. Имено, во петокот ноќта по претходно издадена наредба од Основен суд Куманово од страна на ...

Во штала во кумановско пронајдени 35 мигранти

Курир - 24.09.2016

При претрес на полициски службеници ноќеска, пронајдени се триесет и пет мигранти во домот на Ќ.А.(46) од селото Лојане. Полицијата извршила претрес во дом и други простории кај лицето Ќ.А.(46) од с.

Во штала во кумановско држеле 35 мигранти

Кајгана - 24.09.2016

Во штала во Лојане, кумановско, полицијата нашла 35 мигранти кои противправно биле држани од сопствениците на куќата и од неколку Авганистанци и Пакистанци. Синоќа, по претходно издадена наредба од Основен суд Куманово од страна на полициски ...

МНР се огласи по острата критика за односот кон бегалците

+инфо - 24.09.2016

Македонија дава максимални напори во справувањето со оваа комплексна ситуација, прилагодувајќи се на потребите на настанатата ситуација, вели МНР. Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар ...

МНР реагира на предупредувањата на ОН за односот кон мигрантите

Макфакс - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери, но во ...

МНР: Македонија обезбедува хуман третман на мигрантите согласно домашните закони и меѓународни конвенции

А1 On - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери.

МНР: Македонија обезбедува хуман третман на мигрантите согласно домашните закони и меѓународни конвенции

Курир - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери.

МНР: Македонија обезбедува хуман третман на мигрантите согласно домашните закони и меѓународни конвенции

Press24 - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери.

МНР со реакција до ОН: Македонија посветено работи на проблематиката за справување со мигрантската криза

Стандард - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери.

МНР бара Обединетите нации да најдат сеопфатно решение за мигрантската криза

МКД - 24.09.2016

Република Македонија работи посветено на проблематиката за справување со мигрантската криза, притоа обезбедувајќи хуман третман, согласно националните закони и меѓународните конвенции за заштита на човековите права, реагира денеска Министерството за ...

Во штала скрил 35 мигранти

+инфо - 24.09.2016

Синот е лишен од слобода, додека по неговиот татко се трага поради основано сомнение дека криумчареле мигранти. Триесет и пет мигранти се најдени во домот на Ќ.А.(46) од селото Лојане при претрес што го направила полицијата ноќеска.

Во кумановско Лојане фатени 35 мигранти

МКД - 24.09.2016

Полициски службеници од СВР Куманово во кординација со полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Оддел за гранични работи и миграции при претрес во дом и други простории кај лицето Ќ.А.(46) од с.

Бегалци од Сирија биле држени во заложништво во кумановско Лојане

Алфа - 24.09.2016

Полицијата синоќа влегла во селото, освен киднапираните, во штала од куќа на жител на Лојане пронашле уште 35 мигранти. о мизерни услови и страв 8 сиријци меѓу кои 6 деца биле држени во заложништво, во кумановско Лојане.

МНР се огласи по острата критика за односот кон бегалците

Репортер - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери.

МНР: Македонија хумано ги третира бегалците

Нова ТВ - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи испрати реакција на веста со која беше објавено дека Високиот комесар на Обединетите Нации за човекови права Зеид Ра’ад Ал Хусеин ги повика македонските власти да ја прекинат нивната систематска политика на ...

МНР се огласи по острата критика за односот кон бегалците

Либертас - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери.

Во Лојане држеле 35 мигранти во штала

Точка - 24.09.2016

Во штала во Лојане, кумановско, полицијата нашла 35 мигранти кои противправно биле држани од сопствениците на куќата и од неколку Авганистанци и Пакистанци. Имено, во петокот ноќта по претходно издадена наредба од Основен суд Куманово од страна на ...

Пронајдени 35 мигранти во штала во село Лојане

Локално - 24.09.2016

Триесет и пет мигранти синоќа се пронајдени при претрес во дом и други простории кај лицето Ќ.А.(46) од село Лојане, соопшти полицијата, додавајќи дека мигрантите биле скриени во штала. За време на претресот сопственикот не бил присутен, а во домот ...

МНР: Македонија обезбедува хуман третман на мигрантите согласно домашните закони и меѓународни конвенции

Локално - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери.

ОН да најде сеопфатно решение за бегалската криза, порача македонската дипломатија

Мета - 24.09.2016

Република Македонија посветено работи на проблематиката за справување со мигрантската криза, притоа обезбедувајќи хуман третман, согласно националните закони и меѓународните конвенции за заштита на човековите права, стои во реакцијата на ...

Во штала скрил 35 мигранти

Либертас - 24.09.2016

Триесет и пет мигранти се најдени во домот на Ќ.А.(46) од селото Лојане при претрес што го направила полицијата ноќеска. Полицијата извршила претрес во дом и други простории кај лицето Ќ.А.(46) од с.

Најдени мигранти во штала во Лојане

Kumanovo News - 24.09.2016

Имено, вчера по претходно издадена наредба од Основен суд Куманово од страна на полициски службеници од СВР Куманово во кординација со полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Оддел за гранични работи и ...

Во штала во кумановско пронајдени 35 мигранти

МК News - 24.09.2016

При претрес на полициски службеници ноќеска, пронајдени се триесет и пет мигранти во домот на Ќ.А.(46) од селото Лојане. Полицијата извршила претрес во дом и други простории кај лицето Ќ.А.(46) од с.

Пронајдени 35 мигранти во штала во село Лојане

Мета - 24.09.2016

Триесет и пет мигранти синоќа се пронајдени при претрес во дом и други простории кај лицето Ќ.А.(46) од село Лојане, соопшти полицијата, додавајќи дека мигрантите биле скриени во штала. За време на претресот сопственикот не бил присутен, а во домот ...

МНР реагира на предупредувањата на ОН за односот кон мигрантите

Точка - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери, но во ...

Во штала во кумановско пронајдени 35 мигранти

Канал 77 - 24.09.2016

При претрес на полициски службеници ноќеска, пронајдени се триесет и пет мигранти во домот на Ќ.А.(46) од селото Лојане. Полицијата извршила претрес во дом и други простории кај лицето Ќ.А.(46) од с.

Во штала во село Лојане откриени 35 мигранти

Кумановски м. - 24.09.2016

Во текот на вчерашниот и денешниот ден по претходно издадена наредба од Основен суд Куманово од страна на полициски службеници од СВР Куманово во кординација со полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Оддел ...

Во штала во село Лојане најдени 35 мигранти...

Н.Македонија - 24.09.2016

Во штала во село Лојане најдени 35 мигранти Во текот на вчерашниот ден и денеска полицијата по претходна наредба од Основниот суд Куманово извршиле претрес во домот на 46 годишно лице од село Лојане.

МНР: Македонија обезбедува хуман третман на мигрантите согласно домашните закони и меѓународни конвенции

Lider - 24.09.2016

Министерството за надворешни работи ја цени и почитува работата на Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права во Обединетите нации и ја оценува како особено важна во заштитата и почитувањето на човековите права во светски размери.

Сонот за живот во Европа заглави во "Винојуг"

Вест - 23.09.2016

Околу 200 мигранти, во двата прифатни транзитни центри се наоѓаат на територијата на Република Македонија. Всушност, поради затворањето на балканската рута, 61 мигрант од Табановце и 127 мигранти од прифатниот центар лоциран во "Винојуг" не можат да ...

ООН: ПЈРМ да престане со протерување и притворање мигранти

24 Вести - 23.09.2016

Високиот комесар на Обединетите Нации за човекови права Зеид Ра'ад Ал Хусеин ги повика македонските власти да ја прекинат нивната систематска политика на протерување и притворање мигранти.

Церар: Постои опасност од повторување на мигрантската криза

Канал5 - 23.09.2016

Словенечкиот премиер Миро Церар предупреди дека постои опасност од повторување на ланската миграмтска криза во Европа, што, според него, би можело да го загрози европското единство и да предизвика судири меѓу балканските земји.

Иванов за мигрантската криза: Република Македонија придонесе за безбедноста на Европ

Вест - 23.09.2016

Горд сум што како Врховен командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во својот говор на 71.

Иванов од говорницата во ОН ги нападна ЕУ и меѓународната заедница

Стандард - 23.09.2016

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, во својот говор на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, говореше за мигрантската и бегалска криза, за проблемот со името, го покани грчкиот премиер Алексис Ципрас на гости и порача следниот ...

Комесарот на ОН за човекови права со критики до Македонија за мигрантите

Р.С.Европа - 23.09.2016

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права Зеид ал Хусеин денеска побара од Македонија да ја запре, како што изјави, „систематската политика на протерување и затворање на мигрантите“.

Во Србија престојуваат околу седум илјади мигранти

+инфо - 23.09.2016

Дневно само во еден од Центрите за мигранти доаѓаат меѓу 20 и 30 мигранти, информира претставник на српската Кнацеларија за бегалци. Во Србија престојуваат околу седум илјади мигранти, изјави денеска Иван Мишковиќ, претставник на српската ...

Во Србија престојуваат околу седум илјади мигранти

А1 On - 23.09.2016

Во Србија престојуваат околу седум илјади мигранти, изјави денеска Иван Мишковиќ, претставник на српската Канцеларија за бегалци и напомена дека капацитетите за прифаќање мигранти се уште не се целосно пополнети.

Иванов во ОН: Македонија придонесе за безбедноста во Европа

Алфа - 23.09.2016

Освен наметнатиот спор за името во фокусот на обраќањето на шефот на државата во ОН беа и мигрантската криза и терористичките закани. Македонија придонесува за безбедноста на Европа, а Унијата мора да ги зајакне своите граници, порача претседателот.

ОН предупредуваат на ставот на Македонија кон мигрантите

Макфакс - 23.09.2016

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права Зеид Рајад ал-Хусеин ја повика во петокот Македонија да ја прекине „систематската политика на протерување и заточување“ на мигрантите, истакнувајќи дека околу 180 мигранти, од кои 80 биле деца, ...

Во Србија престојуваат околу седум илјади мигранти

Телеграф - 23.09.2016

Србија во моментов има сè што е потребно за згрижување на мигрантите Во Србија престојуваат околу седум илјади мигранти, изјави денеска Иван Мишковиќ, претставник на српската Канцеларија за бегалци, и напомена дека капацитетите за прифаќање мигранти ...

ОН ја критикуваат Македонија за третманот на бегалците

Репортер - 23.09.2016

Високиот комесар за човекови права на ОН, Зеид Рад ал Хусеин, денеска ги критикуваше властите на Македонија за систематската политика на протерување и на затворање на мигрантите. Критиките доаѓаат по посетата на неговиот персонал на Македонија Ал ...

ОН: Македонија да престане со систематската политика на протерување и претворање мигранти

Стандард - 23.09.2016

Високиот комесар на Обединетите Нации за човекови права Зеид Ра’ад Ал Хусеин ги повика македонските власти да ја прекинат нивната систематска политика на протерување и притворање мигранти.

Иванов во ОН: Горд сум што успеавме да ја заштитиме националната безбедност

Макфакс - 23.09.2016

Горд сум што како Врховен Командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во својот говор на 71.

Церар: Постои опасност од повторување на мигрантската криза

Сител - 23.09.2016

Словенечкиот премиер Миро Церар предупреди дека постои опасност од повторување на ланската миграмтска криза во Европа, што, според него, би можело да го загрози европското единство и да предизвика судири меѓу балканските земји.

Церар: Постои опасност од повторување на мигрантската криза

Алфа - 23.09.2016

Тој нагласи дека при евентуален нов прилив на бегалци по балканската рута Словенија ќе мора да дејствува решително во заштита на својата граница кон Хрватска. Словенечкиот премиер Миро Церар предупреди дека постои опасност од повторување на ланската ...

Церар: Постои опасност од повторување на мигрантската криза

+инфо - 23.09.2016

Словенечкиот премиер предупреди дека постои опасност од повторување на ланската миграмтска криза во Европа. Словенечкиот премиер Миро Церар предупреди дека постои опасност од повторување на ланската миграмтска криза во Европа, што, според него, би ...

ЦЕРАР: Постои опасност од повторување на мигрантската криза

Телеграф - 23.09.2016

Словенечкиот премиер истакнал дека земјите од ЕУ не треба да дозволат повторување на искуството од 20-от век кога европското неединство довело до две големи војни Словенечкиот премиер, Миро Церар, предупреди дека постои опасност од повторување на ...

Иванов во ОН: „Македонија ја спречува илегалната миграција“

Глас на Америка - 23.09.2016

Македонскиот претседател во обраќањето нагласи дека мигрантската криза и заканите од тероризам се најголеми предизвици на денешницата „ Светот се наоѓа на крстосница на бројни кризи. Влеговме во фаза на фундаментални промени на глобалниот систем.

Церар: Постои опасност од повторување на мигрантската криза

А1 On - 23.09.2016

Словенечкиот премиер Миро Церар предупреди дека постои опасност од повторување на ланската миграмтска криза во Европа, што, според него, би можело да го загрози европското единство и да предизвика судири меѓу балканските земји.

Иванов во ОН: Македонија придонесе за безбедноста на Европа

МРТ - 23.09.2016

Во Обединетите нациии обраќање на претседателот Иванов. Во време кога мигрантскиот бран ги еродираше европските институции, спречувајќи ја илегалната миграција, Македонија придонесе за безбедноста на Европа.

Разговори за бегалците и во Битола и во Њујорк

Тера - 23.09.2016

Неодлучноста на Европската унија во борбата со последиците од сегашната имиграциска криза и интеграцијата на балканските држави ја става под закана безбедноста на Македонија и доведува до стагнација на регионот.

Иванов во ОН: Горд сум што успеавме да ја заштитиме националната безбедност

Точка - 23.09.2016

Горд сум што како Врховен Командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во својот говор на 71.

Словенија: Новиот миграциски бран ќе доведе до конфликти на Балканот

Фактор - 23.09.2016

Словенечкиот премиер, Миро Церар предупреди дека постои опасност од повторување на минатогодишната миграциска криза во Европа, која би можела да го загрози европското единство и да предизвика конфликти меѓу балканските држави.

ОН предупредуваат на ставот на Македонија кон мигрантите

Точка - 23.09.2016

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права Зеид Рајад ал-Хусеин ја повика во петокот Македонија да ја прекине „систематската политика на протерување и заточување“ на мигрантите, истакнувајќи дека околу 180 мигранти, од кои 80 биле деца, ...

ОН ја критикуваат Македонија за третманот на бегалците

Мета - 23.09.2016

Високиот комесар за човекови права на ОН, Зеид Рад ал Хусеин, денеска ги критикуваше властите на Македонија за систематската политика на протерување и на затворање на мигрантите. Критиките доаѓаат по посетата на неговиот персонал на Македонија Ал ...

Зошто од ОН ја критикуваат Македонија за односот кон мигрантите?

Фактор - 23.09.2016

Остри критики на адреса на Македонија за третманот на мигрантите. Критики за властите во Македонија за систематската политика на протерување и на затворање на мигрантите, стигнаа денеска од високиот комесар за човекови права на ОН, Зеид Рад ал ...

Иванов ја прекори ЕУ во неодлучност за миграциската криза

Фактор - 23.09.2016

Неодлучноста на Европската унија во борбата со последиците од сегашната имиграциска криза и интеграцијата на балканските држави ја става под закана безбедноста на Македонија и доведува до стагнација на регионот.

Иванов во ОН: Јас сум Македонец и сакам сите да нè почитуваат како Македонци

Мета - 23.09.2016

„Неодлучноста на Европската Унија и на НАТО да ја деблокираат интеграцијата на Република Македонија беше една од главните причини за постојаната внатрешно-политичка криза во Македонија што кулминираше оваа година.

ОН ја критикуваат Македонија за третманот на бегалците

Либертас - 23.09.2016

Високиот комесар за човекови права на ОН, Зеид Рад ал Хусеин, денеска ги критикуваше властите на Македонија за систематската политика на протерување и на затворање на мигрантите. Критиките доаѓаат по посетата на неговиот персонал на Македонија Ал ...

Церар: Постои опасност од повторување на мигрантската криза

Вечер Прес - 23.09.2016

Евентуално повторување на масовната мигрантска криза би ја загрозило ЕУ. Доколку во таков случај земјите членки не дејствуваат единствено, тоа би го довело во прашање опстаникот на Унијата, изјави Церар Словенечкиот премиер Миро Церар предупреди ...

Церар: Постои опасност од повторување на мигрантската криза...

Н.Македонија - 23.09.2016

Церар: Постои опасност од повторување на мигрантската криза Словенечкиот премиер Миро Церар предупреди дека постои опасност од повторување на ланската миграмтска криза во Европа, што, според него, би можело да го загрози европското единство и да ...

Иванов: Македонија придонесе за безбедноста на Европа...

Н.Македонија - 23.09.2016

Иванов: Македонија придонесе за безбедноста на Европа Горд сум што како Врховен командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на ...

Церар: Постои опасност од повторување на мигрантската криза

Lider - 23.09.2016

Словенечкиот премиер Миро Церар предупреди дека постои опасност од повторување на ланската миграмтска криза во Европа, што, според него, би можело да го загрози европското единство и да предизвика судири меѓу балканските земји.

Церар: Постои опасност од повторување на мигрантската криза

Идивиди - 23.09.2016

Љубљана, 23 септември 2016 (МИА) - Словенечкиот премиер Миро Церар предупреди дека постои опасност од повторување на ланската миграмтска криза во Европа, што, според него, би можело да го загрози европското единство и да предизвика судири меѓу ...

Започна изградбата на антимигрантскиот ѕид во Kале

Дневник - 22.09.2016

Во францускиот град Kале започна изградба на ѕид, чија цел е да се спречи влез на мигрантите во градското пристаниште, од каде што се обидуваат илегално да заминат за Велика Британија. Ѕидот ќе се наоѓа на неколку стотици метри од дивиот мигрантски ...

Стотици мигранти од Kале војуваат со француската полиција

Дневник - 22.09.2016

Во кампот „Џунгла“ во францускиот град Kале завчера повторно изби насилство кога стотици мигранти кои сакаат да влезат во Велика Британија се судрија со полицијата. - Kон полицајците беа фрлани проектили и мигрантите се обидуваа да излезат од кампот ...

Помош во Табановце бараат само по неколку изнемоштени мигранти

Дневник - 22.09.2016

Невладини организации и волонтери кои им помагаат на мигрантите што минуваат низ Македонија велат дека е можно да има зголемен број бегалци од Грција пред да почне студот. Тие велат дека сега поминуваат по неколкумина илегални мигранти, кои се во ...

Шверцерот избегал, приведени 11 илегалци од Ирак

Дневник - 22.09.2016

Шверцер на мигранти успеал да им избега на полицајците кога бил откриен дека со автомобил превезувал мигранти, завчера на автопатот Гевгелија-Скопје, информира МВР. Полициска патрола околу 5.30 часот на еден километар по селото Удово забележала ...

Иванов за мигрантската криза: Република Македонија придонесе за безбедноста на Европа

Канал5 - 22.09.2016

Горд сум што како Врховен командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во својот говор на 71.

Иванов: Република Македонија придонесе за безбедноста на Европа

Курир - 22.09.2016

Горд сум што како Врховен командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во својот говор на 71.

Иванов во ОН: Неодлучноста на ЕУ за мигрантската криза ја загрози безбедноста на Македонија

МКД - 22.09.2016

Знам дека многумина во Европа се благодарни за она што Република Македонија го прави за нив. Некои се похрабри и признаваат, некои се помалку храбри, но верувам го почитуваат тоа", рече претседателот Иванов во говорот на 71.

Иванов за мигрантската криза: Република Македонија придонесе за безбедноста на Европа

Сител - 22.09.2016

Горд сум што како Врховен командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во својот говор на 71.

Криумчарењето мигранти не престанува, два нови случаи откри полицијата

Сител - 22.09.2016

РЦ за ГР Југ поднесе кривична пријава против И.С. (34) од с.Арачиново– скопско поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. На 20.09.2016 година во с.Марвинци–валандовско, од страна на полициски службеници бил ...

Иванов: Неодлучноста на ЕУ во справувањето со мигрантската криза ја загрози Македонија

Р.С.Европа - 22.09.2016

Спречувајќи ја илегалната миграција, Република Македонија успеа во голема мера да придонесе за безбедноста на Европа. Европа веќе се соочува со вториот, помасовен бран. Унијата мора да изнајде начини и механизми да ги заштити границите, да ги ...

Белгиски полицајци враќале мигранти во Франција и биле уапсени

Правдико - 22.09.2016

Белгиски полицајци кои враќале мигранти во Франција биле уапсени од нивните француски колеги и биле испрашувани четири часа, со што се покажува колку комплицирана е мигрантската криза во Европа, јавија француските медиуми.

Иванов: Република Македонија придонесе за безбедноста на Европа

Press24 - 22.09.2016

Горд сум што како Врховен командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во својот говор на 71.

ИВАНОВ: Република Македонија придонесе за безбедноста на Европа (ФОТО)

Телеграф - 22.09.2016

Република Македонија ја спречува илегалната миграција која доаѓа од територијата на ЕУ. Унијата мора да изнајде начини и механизми да ги заштити границите, да ги обезбеди коридорите, а оние мигранти и бегалци кои ќе ги прими, да ги интегрира, без ...

Белгиски полицајци враќале мигранти во Франција и биле уапсени

Макфакс - 22.09.2016

Белгиски полицајци кои враќале мигранти во Франција биле уапсени од нивните француски колеги и биле испрашувани четири часа, со што се покажува колку комплицирана е мигрантската криза во Европа, јавија француските медиуми.

Шверцерите на мигранти не може да и избегаат на македонската полциија

Press24 - 22.09.2016

34-годишниот И.С. од Арачиново– скопско ќе одговара пред полицијата поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. Во валандовско од страна на полициски службеници бил забележан како во своето возило „Опел ...

Република Македонија придонесе за безбедноста на Европа

Република - 22.09.2016

Горд сум што како Врховен командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во својот говор на 71.

И меѓу членките на ЕУ не е “сјајно” ! Пограничен и дипломатски инцидент меѓу Франција и Белгија…

Локално - 22.09.2016

Белгија и Франција се на работ на нов дипломатски скандал, откако француската полиција уапси и испрашуваше со часови белгиски полицајци, објавија локалните медиуми. Инцидентот се случил во вторникот вечерта, кога белгиски полициски автомобил враќал ...

Иванов: Македонија придонесе за безбедноста на Европа

Пулс24 - 22.09.2016

Горд сум што како Врховен командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во својот говор на 71.

Шверцерите на мигранти не може да и избегаат на македонската полциија

Вечер Прес - 22.09.2016

34-годишниот И.С. од Арачиново– скопско ќе одговара пред полицијата поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти" Во валандовско од страна на полициски службеници бил забележан како во своето возило „Опел Синтра" ...

Горд сум што Македонија е цврста капија - ако не помогне, ЕУ ќе си одмогне со мигрантите и тероризмот

Вечер Прес - 22.09.2016

Ние не си имаме работа со организации, туку со движења за освојување територии, придвижени од идеи што надминува етнички, јазични и културни разлики. За да победиме во борбата против тероризмот, не се доволни воени трупи.

Белгиски полицајци уапсени во Франција за транспорт на мигранти

Локално - 22.09.2016

Во Франција уапсени 13 мигранти, транспортирани илегално од двајца белгиски полицајци. Француската полиција уапси двајца белгиски полицајци кои превезувале 13 илегални мигранти соопшти префектурата на северниот департментот Нор.

Белгиски полицајци враќале мигранти во Франција и биле уапсени

Точка - 22.09.2016

Белгиски полицајци кои враќале мигранти во Франција биле уапсени од нивните француски колеги и биле испрашувани четири часа, со што се покажува колку комплицирана е мигрантската криза во Европа, јавија француските медиуми.

Ограбена куќа, спречен шверц на мигранти, кривични за затајувач и фалсификатор…

Локално - 22.09.2016

На 21.09.2016 година непознат сторител со употреба на физичка сила влегол преку прозорот од приземјето на куќата, сопственост на К.С.(39) од Прилеп и извршил тешка кражба, при што одзел 5500 евра во разни апоени, стекнувајќи се со противправна ...

Спречени два случаи за шверц на мигранти...

Н.Македонија - 22.09.2016

Спречени два случаи за шверц на мигранти Министерството за внатрешни работи вчера и завчера спречило случаи на криумчарење на мигранти. Поточно, завчера во валандовското село Марвинци полициски службеници забележале 34-годишен маж од скопското село ...

Иванов за мигрантската криза: Република Македонија придонесе за безбедноста на Европа

Lider - 22.09.2016

Горд сум што како Врховен командант, со субјектите на кризниот менаџмент, со навремена реакција успеавме да ја заштитиме националната безбедност на Република Македонија, рече претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во својот говор на 71.

Мигрантите не сакаат да останат во Македонија – од стотици илјади, само 37 како азиланти

ТВ21 - 21.09.2016

Од стотици илјади мигранти кои минатата година поминаа низ Македонија, само 600 од нив побарале азил, но потоа и тие заминале во другите европски земји, главно од Западна Европа. Во моментов, само 37 мигранти кои се стекнаа со право за азил, се ...

Почна изградбата на „антимигрантски“ ѕид во францускиот град Кале

Канал5 - 21.09.2016

Во францускиот град Кале започна изградба на ѕид, чија цел е да се спречи влез на мигрантите во градското пристаниште, од каде се обидуваат илегално да заминат за Велика Британија. Ѕидот ќе се наоѓа на неколку стотици метри од дивиот мигрантски камп ...

Започна изградба на „антимигрантски ѕид“ во францускиот град Кале

Алфа - 21.09.2016

Според префектурата Па-де-Кале, градежниоте работи на ѕидот треба да се завршат „пред крајот на годината“. Во францускиот град Кале започна изградба на ѕид, чија цел е да се спречи влез на мигрантите во градското пристаниште, од каде се обидуваат ...

Удрени темелите на „антимигрантскиот ѕид“ во Кале

Нетпрес - 21.09.2016

Ѕидот ќе се наоќа на неколку стотици метри од дивиот мигрантски камп „Ланд“, познат како „Џунгла“, каде според официјалните податоци на властите престојуваат околу 6.900 мигранти, а неофицијално се говори за бројка од 10.000 лица.

Започна изградба на „антимигрантски ѕид“ во францускиот град Кале

Сител - 21.09.2016

Во францускиот град Кале започна изградба на ѕид, чија цел е да се спречи влез на мигрантите во градското пристаниште, од каде се обидуваат илегално да заминат за Велика Британија. Ѕидот ќе се наоќа на неколку стотици метри од дивиот мигрантски камп ...

Започна изградба на „антимигрантски ѕид“ во францускиот град Кале

+инфо - 21.09.2016

Во францускиот град Кале започна изградба на ѕид, чија цел е да се спречи влез на мигрантите во градското пристаниште. Во францускиот град Кале започна изградба на ѕид, чија цел е да се спречи влез на мигрантите во градското пристаниште, од каде се ...

Фатен шверцер и еден илегалец, другите побегнале

МКД - 21.09.2016

Вчера околу 2 часот во валандовското село Марвинци С.И. (34) од с.Арачиново во својот автомобил опел синтра прифатил околу 10 мигранти од Авганистан, кои претходно оствариле илегален влез во земјава.

Никнува ѕид против мигранти во француско Кале

Фактор - 21.09.2016

Властите во градот Кале во Франција за започнаа изградбата на првиот ѕид кој ќе служи како препрека за влезот на илегалните мигранти од пристаништето по што тие се упатуваат кон Велика Британија, пренесува МИА.

Удрени темелите на "антимигрантскиот ѕид" во Кале

Точка - 21.09.2016

Ѕидот ќе се наоќа на неколку стотици метри од дивиот мигрантски камп „Ланд“, познат како „Џунгла“, каде според официјалните податоци на властите престојуваат околу 6.900 мигранти, а неофицијално се говори за бројка од 10.000 лица.

Започна изградба на „антимигрантски ѕид" во Франција

Вечер Прес - 21.09.2016

Истовремено, австрискиот канцелар Керн и министерот за надворешни работи Курц повикаа на заедничка акција на ЕУ за зајакнување на европските надворешни граници, како и за создавање на „Маршалов план" за земјите, одговорни за најголемиот прилив ...

Арачиновец превезувал мигранти...

Н.Македонија - 21.09.2016

Арачиновец превезувал мигранти Вчера околу 02,00 часот во с.Марвинци–валандовско С.И. (34) од с.Арачиново во своето патничко возило „Опел Синтра“ прифатил околу 10 мигранти од Авганистан, кои претходно оствариле илегален влез во Р.Македонија.

Да се редефинира политиката кон мигрантите ...

Н.Македонија - 21.09.2016

Да се редефинира политиката кон мигрантите Бегалската криза е далеку од нејзината завршница, а наскоро може да се очекува и нејзиниот нов бран, предупредија повеќе регионални експерти за безбедносни ризици и мигрантски движења што вчера беа гости на ...

Започна изградба на „антимигрантски ѕид“ во францускиот град Кале

Lider - 21.09.2016

Во францускиот град Кале започна изградба на ѕид, чија цел е да се спречи влез на мигрантите во градското пристаниште, од каде се обидуваат илегално да заминат за Велика Британија, јави дописникот на МИА од Париз.

И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Дневник - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто ...

Попоски: Неопходни се долгорочни решенија за справување со причините за мигрантската криза

Вест - 20.09.2016

Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на мигрантите, долгорочното справување подразбира решавање на темелните проблеми дома, во земјите извор на мигрантските ...

Попоски: Неопходни се долгорочни решенија за справување со причините за мигрантската криза

Канал5 - 20.09.2016

Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на мигрантите, долгорочното справување подразбира решавање на темелните проблеми дома, во земјите извор на мигрантските ...

Меѓународна конференција за мигрантите

Телма - 20.09.2016

Во Министерството за надворешни работи (МНР) денеска ќе се одржи Меѓународна конференција за мигрантите на тема: „Европските вредности и безбедносните ризици за справување со мигрантската и бегалска криза - перспективата на граѓанското општество“.

Над 800 мигранти добиле американско државјанство по грешка

Телма - 20.09.2016

Американската Влада по грешка им дала американско државјанство на најмалку 858 мигранти од земји кои претставуваат опасност за безбедноста на САД или држави кои имаат највисок раст на миграциски измами, покажуваат податоците од извршена интерна ...

Меѓународна конференција за мигрантите

Канал5 - 20.09.2016

Во Министерството за надворешни работи (МНР) денеска ќе се одржи Меѓународна конференција за мигрантите на тема: „Европските вредности и безбедносните ризици за справување со мигрантската и бегалска криза - перспективата на граѓанското општество“.

Иванов со ветување до Туск дека Македонија се стреми кон европските стандарди

Фокус - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, оствари средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Средбата се одржа во Њујорк. Од Кабинетот на Иванов соопштија дека на средбата македонскиот претседател нагласил дека Македонија ќе ...

Скопје: Меѓународна конференција за мигрантите, бегалската криза пред нов бран

24 Вести - 20.09.2016

Бегалската криза е далеку од нејзината завршница,а наскоро може да се очекува и нов бран, предупредија повеќе експерти за безбедносните ризици и мигрантските движења. Порачаа дека потребна е поголема соработка меќу земјите кои се на патот на ...

Овие се премногу сиромашни, што ќе работиме овде?

Дневник - 20.09.2016

Илјадници мигранти одбиваат да останат во земјите што им нудат шанса за нов живот затоа што земјите се премногу сиромашни. Истражувањето на британски „Експрес“ се однесува пред с` на Србија, која има долга листа самопофалби за хуманиот однос кон ...

Скопје: Меѓународна конференција за мигрантите

24 Вести - 20.09.2016

Во Министерството за надворешни работи денеска ќе се одржи Меѓународна конференција за мигрантите на тема: „Европските вредности и безбедносните ризици за справување со мигрантската и бегалска криза - перспективата на граѓанското општество“.

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Канал5 - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто ...

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

24 Вести - 20.09.2016

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Македонија, како и за предизвиците што произлегуваат од мигрантската ...

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Телма - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто ...

Иванов-туск: И покрај предизвиците, проширувањето на еу мора да продолжи

ТВ21 - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто ...

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Вест - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто ...

Конференција: Редефинирање на мигрантската политика и заедничко решение во ЕУ

ТВ21 - 20.09.2016

Редефинирање на мигрантската политика на ЕУ, најмногу во однос на децата, да се забрза усвојувањето на регулативата за прием на бегалците, да се изгради заедничко ефективно решение и единство во ЕУ и да се зајакне соработката на граѓанскиот сектор, ...

Конференција за мигрантите: Редефинирање на мигрантската политика и заедничко решение во ЕУ

Вест - 20.09.2016

Редефинирање на мигрантската политика на ЕУ, најмногу во однос на децата, да се забрза усвојувањето на регулативата за прием на бегалците, да се изгради заедничко ефективно решение и единство во ЕУ и да се зајакне соработката на граѓанскиот сектор, ...

Иванов бара од Туск забрзана интеграција во ЕУ за консолидирање на регионот

Стандард - 20.09.2016

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, во Њујорк се сретна со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто произлегуваат од ...

Над 800 мигранти добиле американско државјанство по грешка

+инфо - 20.09.2016

Главниот инспектор на Министерството, Џон Рот открил дека мигранти користеле различни имиња или датуми на раѓање со цел да аплицираат за државјанство. Американската Влада по грешка им дала американско државјанство на најмалку 858 мигранти од земји ...

Американската Влада по грешка им дала државјанство на повеќе од 800 бегалци

МРТ - 20.09.2016

Мигрантите користеле различни имиња или датуми на раѓање со цел да аплицираат за државјанство, а прекршоците не биле откриени бидејќи отпечатоците од прстите на овие луѓе ги немало во владините бази на податоци.

Над 800 мигранти добиле американско државјанство по грешка

Сител - 20.09.2016

Американската Влада по грешка им дала американско државјанство на најмалку 858 мигранти од земји кои претставуваат опасност за безбедноста на САД или држави кои имаат највисок раст на миграциски измами, покажуваат податоците од извршена интерна ...

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Курир - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто ...

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Алфа - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија.

Попоски: Неопходни се долгорочни решенија за справување со причините за мигрантската криза

Press24 - 20.09.2016

Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на мигрантите, долгорочното справување подразбира решавање на темелните проблеми дома, во земјите извор на мигрантските ...

Попоски: Неопходни се долгорочни решенија за справување со причините за мигрантската криза

Макфакс - 20.09.2016

Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на мигрантите, долгорочното справување подразбира решавање на темелните проблеми дома, во земјите извор на мигрантските ...

Попоски: Неопходни се долгорочни решенија за справување со причините за мигрантската криза

А1 On - 20.09.2016

Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на мигрантите, долгорочното справување подразбира решавање на темелните проблеми дома, во земјите извор на мигрантските ...

Поповски: Потребни се долгорочни решенија за справување со бегалската криза

+инфо - 20.09.2016

Поповски изразил поддршка за создавање Глобален договор за безбедна и регулирана миграција во рамките на Обединетите Нации. Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на ...

Попоски: Неопходни се долгорочни решенија за справување со причините за мигрантската криза

Сител - 20.09.2016

Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на мигрантите, долгорочното справување подразбира решавање на темелните проблеми дома, во земјите извор на мигрантските ...

Меѓународна конференција за мигрантите

А1 On - 20.09.2016

Во Министерството за надворешни работи (МНР) денеска ќе се одржи Меѓународна конференција за мигрантите на тема: „Европските вредности и безбедносните ризици за справување со мигрантската и бегалска криза – перспективата на граѓанското општество“.

ПОПОСКИ: Неопходни се долгорочни решенија за справување со причините за мигрантската криза

Телеграф - 20.09.2016

Справувањето со причините за миграцијата подразбира лидерство и партнерство помеѓу меѓународните организации и институциите и помеѓу земјите-членки, посветеност за ефективен и ефикасен пристап кон проблематиката и активна вклученост Ако ...

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Макфакс - 20.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, во Њујорк оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на која разговараа за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто произлегуваат од мигрантската и ...

Меѓународна конференција за мигрантите

Курир - 20.09.2016

Во Министерството за надворешни работи (МНР) денеска ќе се одржи Меѓународна конференција за мигрантите на тема: „Европските вредности и безбедносните ризици за справување со мигрантската и бегалска криза – перспективата на граѓанското општество“.

Меѓународна конференција за мигрантите

Макфакс - 20.09.2016

Меѓународна конференција на тема: “European Values and Security Faced With the Migration and Refugee Crises – A Perspective from the Civil Society”, ќе се одржи во вторник во Скопје. Конференцијата се реализира во партнерска соработка на Институтот ...

Над 800 мигранти добиле американско државјанство по грешка

Нетпрес - 20.09.2016

Американската Влада по грешка им дала американско државјанство на најмалку 858 мигранти од земји кои претставуваат опасност за безбедноста на САД или држави кои имаат највисок раст на миграциски измами, покажуваат податоците од извршена интерна ...

Средба Иванов-Туск: И покрај предизвиците проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Press24 - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Њујорк оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На средбата претседателот Иванов и Туск разговараа за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за ...

Иванов- Туск: Проширувањето на ЕУ да продолжи

МРТ - 20.09.2016

Мигранската криза во Европа и светот беше во фокусот на вниманието на светската организација во Њујорк. Македонија ги штити европските граници, но не може да прими повеќе бегалци, истакна во обраќањето на пленарната седница за мигранти и бегалци, ...

Попоски: Неопходни се долгорочни решенија за справување со причините за мигрантската криза

МКД - 20.09.2016

Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на мигрантите, долгорочното справување подразбира решавање на темелните проблеми дома, во земјите извор на мигрантските ...

СИТЕЛ: Средба Туск - Иванов во Њујорк: Проблемите на ЕУ не смеат да го запрат проширувањето

Press24 - 20.09.2016

Проширувањето на Европската Унија мора да остане приоритет и покрај предизвиците на Унијата. Оваа констатација ја делат Шефот на Европската Унија Доналд Туск и македонскиот Претседател Ѓорге Иванов.

Конференција: Редефинирање на мигрантската политика и заедничко решение во ЕУ

Сител - 20.09.2016

Редефинирање на мигрантската политика на ЕУ, најмногу во однос на децата, да се забрза усвојувањето на регулативата за прием на бегалците, да се изгради заедничко ефективно решение и единство во ЕУ и да се зајакне соработката на граѓанскиот сектор, ...

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Сител - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто ...

Попоски: Неопходни се долгорочни решенија за справување со причините за мигрантската криза

Курир - 20.09.2016

Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на мигрантите, долгорочното справување подразбира решавање на темелните проблеми дома, во земјите извор на мигрантските ...

Средба Туск - Иванов во Њујорк: Проблемите со кои се соочува ЕУ не смеат да го запрат проширувањето

Сител - 20.09.2016

Проширувањето на Европската Унија мора да остане приоритет и покрај предизвиците на Унијата. Оваа констатација ја делат Шефот на Европската Унија Доналд Туск и македонскиот Претседател Ѓорге Иванов.

Иванов - Туск: Проширувањето на ЕУ да продолжи

Алфа - 20.09.2016

Мигранската криза и нејзиното решавање беше во фокусот на вниманието на светската организација во Њујорк. Македонија ги штити европските граници, но не може да прими повеќе бегалци. Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза ...

Иванов-Туск: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи

МКД - 20.09.2016

Евроинтеграцијата на Република Македонија и предизвиците што произлегуваат од мигрантската и бегалска криза, особено безбедносниот аспект беа тема на разговорите меѓу претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и претседателот на Европскиот ...

Церар им порача на мигрантите да покажат трпение додека да се решат барањата за азил

Сител - 20.09.2016

Словенечкиот премиер Миро Церар ги повика денеска мигрантите и бегалците, кои во Словенија протестираат барајќи брзо решавање на барањата за азил, да покажат повеќе трпение. - Разбирам дека тие се донекаде вознемирени од постапките за добивање на ...

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Нетпрес - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто ...

Средба Иванов-Туск: И покрај предизвиците проширувањето на ЕУ мора да продолжи

+инфо - 20.09.2016

Македонскиот претседател истакна дека Република Македонија ги презема сите мерки и активности за заштита на државните граници. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Њујорк оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд ...

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Репортер - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто ...

Меѓународна конференција за мигрантите

Press24 - 20.09.2016

Во Министерството за надворешни работи (МНР) денеска ќе се одржи Меѓународна конференција за мигрантите на тема: „Европските вредности и безбедносните ризици за справување со мигрантската и бегалска криза - перспективата на граѓанското општество“.

Меѓународна конференција за мигрантите

Сител - 20.09.2016

Во Министерството за надворешни работи (МНР) денеска ќе се одржи Меѓународна конференција за мигрантите на тема: „Европските вредности и безбедносните ризици за справување со мигрантската и бегалска криза - перспективата на граѓанското општество“.

ИВАНОВ - ТУСК: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Телеграф - 20.09.2016

Претседателот Иванов истакнал дека Република Македонија бара еднаков и правичен однос од европското лидерство и од сите земји членки на Европската Унија Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на ...

САД по грешка им дале американско државјанство на најмалку 858 мигранти

Република - 20.09.2016

Американската Влада по грешка им дала американско државјанство на најмалку 858 мигранти од земји кои претставуваат опасност за безбедноста на САД или држави кои имаат највисок раст на миграциски измами, покажуваат податоците од извршена интерна ...

Попоски: Потребни се долгорочни решенија на мигрантската криза

Пулс24 - 20.09.2016

Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на мигрантите, долгорочното справување подразбира решавање на темелните проблеми дома, во земјите извор на мигрантските ...

Попоски: Мигрантската криза треба да се реши на изворот

Мета - 20.09.2016

Долгорочното справување со мигрантската криза значи решавање на проблемот во земјите кои се извор на мигрантскиот бран, порача вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, во своето обраќање на тематската ...

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Точка - 20.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов, во Њујорк оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на која разговараа за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто произлегуваат од мигрантската и ...

Попоски: Мигрантската криза треба да се реши на изворот

Локално - 20.09.2016

Долгорочното справување со мигрантската криза значи решавање на проблемот во земјите кои се извор на мигрантскиот бран, порача вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, во своето обраќање на тематската ...

Наместо да ги депортира САД по грешка им дала државјанства на 800 мигранти

Фактор - 20.09.2016

Миграционата служба на САД направи огромен гаф откако 800 мигранти кои требало да бидат депортирани бидејќи престојувале нелегално добиле одобрувања за државјанство. Според наводите на Националната агенција за безбедност грешката се случила поради ...

Иванов- Туск: Проширувањето на ЕУ да продолжи

Вечер Прес - 20.09.2016

Мигранската криза во Европа и светот беше во фокусот на вниманието на светската организација во Њујорк. Македонија ги штити европските граници, но не може да прими повеќе бегалци, истакна во обраќањето на пленарната седница за мигранти и бегалци, ...

Церар им порача на мигрантите да покажат трпение

Вечер Прес - 20.09.2016

Словенечкиот премиер Миро Церар ги повика денеска мигрантите и бегалците, кои во Словенија протестираат барајќи брзо решавање на барањата за азил, да покажат повеќе трпение - Разбирам дека тие се донекаде вознемирени од постапките за добивање на ...

Над 800 мигранти добиле американско државјанство по грешка

Вечер Прес - 20.09.2016

Американската Влада по грешка им дала американско државјанство на најмалку 858 мигранти од земји кои претставуваат опасност за безбедноста на САД или држави кои имаат највисок раст на миграциски измами, покажуваат податоците од извршена интерна ...

Иванов – Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Република - 20.09.2016

­Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто ...

Меѓународна конференција за мигрантите и бегалците

Канал 77 - 20.09.2016

Во Министерството за надворешни работи (МНР) денеска ќе се одржи Меѓународна конференција за мигрантите на тема: „Европските вредности и безбедносните ризици за справување со мигрантската и бегалска криза – перспективата на граѓанското општество“.

Над 800 мигранти добиле американско државјанство по грешка

Точка - 20.09.2016

Американската Влада по грешка им дала американско државјанство на најмалку 858 мигранти од земји кои претставуваат опасност за безбедноста на САД или држави кои имаат највисок раст на миграциски измами, покажуваат податоците од извршена интерна ...

Поповски: Потребни се долгорочни решенија за справување со бегалската криза

Канал 77 - 20.09.2016

Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на мигрантите, долгорочното справување подразбира решавање на темелните проблеми дома, во земјите извор на мигрантските ...

Средба Иванов – Туск: Македонија ќе го продолжи реформскиот процес

Мета - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Њујорк оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Иванов и Туск разговараа за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците што ...

Редефинирање на мигрантската политика и заедничко решение во ЕУ

Вечер Прес - 20.09.2016

Редефинирање на мигрантската политика на ЕУ, најмногу во однос на децата, да се забрза усвојувањето на регулативата за прием на бегалците, да се изгради заедничко ефективно решение и единство во ЕУ и да се зајакне соработката на граѓанскиот сектор, ...

Меѓународна конференција за мигрантите

Точка - 20.09.2016

Меѓународна конференција на тема: "European Values and Security Faced With the Migration and Refugee Crises – A Perspective from the Civil Society", ќе се одржи денеска во Скопје. Конференцијата се реализира во партнерска соработка на Институтот за ...

Иванов-Туск: Македонија ги презема сите мерки за заштита на државните граници

Фактор - 20.09.2016

Тие разговараа за евроинтеграцијата на Македонија, но и за предизвиците коишто произлегуваат од мигрантската и бегалска криза, особено безбедносниот аспект. Иванов кажа дека Република Македонија ќе го продолжи реформскиот процес, со цел достигнување ...

Над 800 мигранти добиле американско државјанство по грешка...

Н.Македонија - 20.09.2016

Над 800 мигранти добиле американско државјанство по грешка Американската Влада по грешка им дала американско државјанство на најмалку 858 мигранти од земји кои претставуваат опасност за безбедноста на САД или држави кои имаат највисок раст на ...

Македонија сѐ уште под притисок од мигрантската криза...

Н.Македонија - 20.09.2016

Македонија сѐ уште под притисок од мигрантската криза Мигрантската криза сѐ уште ја притиска земјава. Ова е официјалниот став на новоизбраниот европски амбасадор во земјава Самуел Жбогар, кој изминатиот викенд беше во посета на прифатно-транзитниот ...

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи...

Н.Македонија - 20.09.2016

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Меѓународна конференција за мигрантите...

Н.Македонија - 20.09.2016

Меѓународна конференција за мигрантите Во Министерството за надворешни работи (МНР) денеска ќе се одржи Меѓународна конференција за мигрантите на тема: „Европските вредности и безбедносните ризици за справување со мигрантската и бегалска криза - ...

Иванов-Туск: И покрај предизвиците, проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Lider - 20.09.2016

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во Њујорк имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. На средбата се разговараше за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците коишто ...

Над 800 мигранти добиле американско државјанство по грешка

Lider - 20.09.2016

Американската Влада по грешка им дала американско државјанство на најмалку 858 мигранти од земји кои претставуваат опасност за безбедноста на САД или држави кои имаат највисок раст на миграциски измами, покажуваат податоците од извршена интерна ...

Конференција: Редефинирање на мигрантската политика и заедничко решение во ЕУ

Lider - 20.09.2016

Редефинирање на мигрантската политика на ЕУ, најмногу во однос на децата, да се забрза усвојувањето на регулативата за прием на бегалците, да се изгради заедничко ефективно решение и единство во ЕУ и да се зајакне соработката на граѓанскиот сектор, ...

Попоски: Неопходни се долгорочни решенија за справување со причините за мигрантската криза

Lider - 20.09.2016

Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на мигрантите, долгорочното справување подразбира решавање на темелните проблеми дома, во земјите извор на мигрантските ...

Меѓународна конференција за мигрантите

Lider - 20.09.2016

Во Министерството за надворешни работи (МНР) денеска ќе се одржи Меѓународна конференција за мигрантите на тема: „Европските вредности и безбедносните ризици за справување со мигрантската и бегалска криза – перспективата на граѓанското општество“.

Папата Франциск: Добредојде за мигрантите е најдобра антитерористичка мерка

Канал5 - 19.09.2016

Отворањето на вратите за мигрантите е најдобар начин за спречување на терористичките дела, водени од омраза, оцени папата Франциско во Рим, изразувајќи ја својата загриженост за милионите раселени луѓе во светот.

Спречен обид за влез на 137 мигранти од Турција во Грција

Телма - 19.09.2016

Спречен е обид за влез на 137 мигранти од Турција во Грција. Агенцијата Анадолија, јавува дека 95 мигранти по потекло од Сирија, Авганистан и Ирак се обиделе со три чамци да заминат од турскиот брег кон осторвите Лезбос и Хиос.

Иванов до ЕУ: На Македонија и е потребна помош за да ви помогне Вам

Фокус - 19.09.2016

Претседателот Ѓорге Иванов на состанокот на Генералното собрание на Обединетите нации за движења на бегалци и мигранти, се пожали дека Македонија нема доволна поддршка од Европската унија во справувањето со бегалската криза.

Иванов: Македонија има проактивен и превентивен пристап во справувањето со илегалната миграција

МРТ - 19.09.2016

Претседателот Иванов имаше обраќање во Обединетите нации поврзано со илегалната миграција. Рече дека земјава има проактивен и превентивен пристап за ова прашање... Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на ...

Иванов до ЕУ: На Македонија и` е потребна помош за да ви помогне вам

Глас на Америка - 19.09.2016

Обраќање на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на состанокот на високо ниво на Генералното собрание на Обединетите нации за големи движења на бегалци и мигранти. „Живееме во вистински 21 век, во време на надеж и страв.

Иванов: Следниот предизвик е во мегаполисите и нивната различност

А1 On - 19.09.2016

Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на безбедносните ризици преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата, истакна ...

Говор на Иванов на Генералното собрание на ОН

Сител - 19.09.2016

Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на безбедносните ризици преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата, истакна ...

Иванов до ЕУ: Македонија ќе делува во насока на заштита на националната безбедност

Курир - 19.09.2016

„ Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на безбедносните ризици преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата “ порача ...

ИВАНОВ: Следниот предизвик е во мегаполисите и нивната различност (ФОТО)

Телеграф - 19.09.2016

Следните предизвици со коишто ќе се соочиме се во мегаполисите и нивната различност. Толеранцијата на различноста мора да се замени со почит на различноста, рече Иванов на Состанокот на високо ниво на Генералното собрание на ОН за големи движења на ...

Иванов до ЕУ – Помогнете ни да ви помогнеме со мигрантите

Р.С.Европа - 19.09.2016

Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на безбедносните ризици преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата, истакна ...

Иванов до ЕУ: На Македонија и е потребна помош за да ви помогне за бегалците

МКД - 19.09.2016

Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на безбедносните ризици преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата, рече ...

Иванов: Следниот предизвик е во мегаполисите и нивната различност

Алфа - 19.09.2016

Според него, предивиците на безбедноста на ЕУ се повеќе зависат од лидерството, политичката стабилност и кризниот менаџмент на владите на трети земји кои се главните точки за излез и влез на коридорите.

Иванов: Следниот предизвик е во мегаполисите и нивната различност

Press24 - 19.09.2016

Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на безбедносните ризици преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата, истакна ...

Иванов: Следниот предизвик е во мегаполисите и нивната различност

+инфо - 19.09.2016

Според него, предивиците на безбедноста на ЕУ се повеќе зависат од лидерството, политичката стабилност и кризниот менаџмент на владите на трети земји. Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на безбедносните ...

Иванов: На ЕУ ѝ се потребни стабилни и безбедни трети земји

Макфакс - 19.09.2016

Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на безбедносните ризици преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата“, порача во ...

Иванов: Следниот предизвик е во мегаполисите и нивната различност

Либертас - 19.09.2016

Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на безбедносните ризици преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата, истакна ...

Бегалски кампови нема да дозволиме: На Македонија ѝ е потребна помош за да ви помогне вам

Република - 19.09.2016

Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на безбедносните ризици преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата, порача ...

Иванов до ЕУ: На Македонија ѝ е потребна помош за да ви помогне вам

Мета - 19.09.2016

За справување со мигрантската криза и за намалување на безбедносните ризици, потребен ни е заеднички пристап преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата, истакна ...

Церар им порача на мигрантите да покажат трпение додека да се решат барањата за азил...

Н.Македонија - 19.09.2016

Церар им порача на мигрантите да покажат трпение додека да се решат барањата за азил Словенечкиот премиер Миро Церар ги повика денеска мигрантите и бегалците, кои во Словенија протестираат барајќи брзо решавање на барањата за азил, да покажат повеќе ...

Иванов: Следниот предизвик е во мегаполисите и нивната различност

Lider - 19.09.2016

Потребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на безбедносните ризици преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата, истакна ...