TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шарон се закани со жестока акција против палестинските милитанти

А1 - 16.01.2005

Израелскиот премиер Ариел Шарон денеска се закани дека ќе превземе силна воена акција против палестинските милитанти, соопшти израелското радио. „И покрај промените во палестинскиот врв, уште не е превземена никаква акција против тероризмот“, рече Шарон по прекинувањето на врските со новиот ...

Махмуд Абаз и официјално претседател на палестинската самоуправа

А1 - 15.01.2005

Махмуд Абас денеска и формално е инаугуриран за нов палестински претседател. Абас при давањето на свечената претседателска заклетва во Рамалах, рече дека ќе работи на постигнување мир со Израел, без да прецизира никакви конретни чекор за тоа.

Тројца Палестинци убиени во појасот Газа

А1 - 15.01.2005

Тројца Палестинци, меѓу кои и еден полицаец, се убиени денеска при израелската рација во појасот Газа, соопштија палестински болнички извори. Според соопштението на израелската војска, војниците пукале на двајца вооружени луѓе што се обиделе да ги нападнат израелските трупи.

Палестински бомбаш уби 6-мина Израелци во Газа

Вест - 15.01.2005

ГАЗА, 15 јануари (АП) - Израел вчера го затвори Појасот Газа нагласувајќи дека така ќе ја спречи одмаздата поради нападот на палестинските милитанти во кој загинаа шестмина израелски работници на еден преми ГАЗА, 15 јануари (АП) - Израел вчера го затвори Појасот Газа нагласувајќи дека така ќе ја ...

Прв терористички напад по Арафат

Време - 15.01.2005

ВОЈНА МЕЃУ ИЗРАЕЛЦИТЕ И ПАЛЕСТИНЦИТЕ Во првиот терористички напад по смртта на палестинскиот водач Јасер Арафат, терористи детонирале камион со 150 килограми експлозив кај граничен премин во јужен Израел. Во нападот биле убиени шест Израелци, по што израелската армија ги гонела терористите и убиле ...

Загинаа шест израелски војници и тројца милитанти

Утрински - 15.01.2005

Нов крвав самоубиствен напад на граничен премин кон појасот Газа Ова е прв голем напад откако беше избран Абас и би можел да биде негов прв голем тест како лидер ГАЗА - Најмалку шестмина Израелци загинаа, а неколкумина други се повредени во палестинскиот напад на граничниот премин меѓу Израел и ...

Продолжува насилството во Појасот Газа

А1 - 14.01.2005

Шест Израелци се убиени во синоќешниот напад што го извршија тројца палестински бомбаши-самоубијци врз товарниот терминал на контролниот пункт „Карни“ меѓу Израел и Појасот Газа. Според најновите информации што денеска ги соопшти израелската армија, во нападот се повредени пет Изралеци од кои ...

Палестинците од Абасбараат дела, а не соништа

Дневник - 14.01.2005

ОТКАКО ГО ИЗБРАА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ Палестинците се скептични дека Абас ќе успее да создаде држава, бидејќи тој сега се соочува со доминацијата на Израел, но и со палестинските екстремисти Како и многумина други Палестинци и младиот Таисер Хамдалах гласаше за Махмуд Абас бидејќи тој им вети дека ќе ја ...

Махмуд Абас и официјално претседател

Вечер - 14.01.2005

РАМАЛАХ, 14 ЈАНУАРИ(МИА). - Палестинската Централна изборна комисија завчера ги објави конечните резултати од претседателските избори и на тој начин официјално го прогласи Махмуд Абас за нов палестински претседател. Според Комисијата, Абас, кој е лидер и кандидат на Палестинската ослободителна ...

Шарон му ја честита победата на Абас

Вест - 12.01.2005

ЕРУСАЛИМ, 12 јануари (АП) - Израелскиот премиер Ариел Шарон вчера му се јави по телефон за да му честита на новоизбраниот палестински претседател Махмуд Абас, што беше првиот контакт меѓу двајцата по победата на Абас на претседателските избори кои се одржаа минатата недела.

Шарон ќе го повика Абас да соработуваат

Утрински - 12.01.2005

Израелскиот премиер го поздрави изборот на новиот палестински претседател ЕРУСАЛИМ - Израелскиот премиер Ариел Шарон изјави дека ќе му телефонира на новоизбраниот палестински претседател Махмуд Абас за да му посака среќа и да побара соработка, јави Израелското радио.

Махмуд Абас нов палестински претседател

Вест - 11.01.2005

Победата на Абас носи ветување за нова ера по четирите децении хаотично и искорумпирано владеење на Арафат РАМАЛАХ, 11 јануари (АП) - Махмуд Абас беше избран за претседател на Палестинската управа со големо мнозинство покажаа вчерашните резултати, со што на прагматичарот му беше доделен мандат да ...

Палестинците избраа наследник на Арафат

Време - 11.01.2005

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ ВО АВТОНОМНА ПАЛЕСТИНА Махмуд Абас, познат по герилскиот псевдоним Абу Мазен, убедливо победил на палестинските претседателски избори што се одржаа во неделата. Абас води пред второпласираниот кандидат Мустафа Баргути со недостижна предност од 40 проценти од гласовите, јави ...

Вистинскиот џихад на Махмуд Абас

Утрински - 11.01.2005

предизвик Димитар Чулев >„Малиот џихад заврши, а пред нас претстои големата света војнааа“. Со овие зборови новоизбраниот палестински лидер Махмуд Абас ја прокоментира победата на палестинските претседателски избори, не залажувајќи се ни себеси ни другите дека по неделното гласање за Палестинците и ...

Абас е новиот претседател на Палестинците

Утрински - 11.01.2005

Со освоени околу две третини од гласовите, со одѕив од 66 отсто на гласачите Абас ги повика милитантните групи кои ги бојкотираа изборите да го окончаат оружениот бунт против Израелците ЕРУСАЛИМ - Махмуд Абас победи на палестинските претседателски избори и ја посвети неговата победа на починатиот ...

Лесна победа на Махмуд Абас

Дневник - 11.01.2005

ПАЛЕСТИНЦИТЕ ИЗБИРАА НАСЛЕДНИК НА АРАФАТ Убедливата победа на Махумд Абас на палестинските претседателски избори ги зголеми надежите за обновување на блокираните мировни преговори со Израел, по повеќегодишно крвопролевање, јави Ројтерс.

Абаз победи на изборите

А1 - 10.01.2005

Лидерот на ПЛО, Махмут Абаз, според очекувањата, убедливо победи на изборите за претседател на палестинската управа, освојувајќи над 65% од гласовите. Главниот ривал на Абаз во претседателската трка, Мухамет Баргути, освои 21% од гласовите.

Палестинците бираа наследник на Арафат

Вест - 10.01.2005

РАМАЛАХ, 10 јануари (Ројтерс) - Вчера Палестинците гласаа за наследник на Јасер Арафат и се очекуваше да го изберат Махмуд Абас, кој се заколна дека ќе ги обнови преговорите со Израел по годините крвопролевање. Но, додека повеќето Палестинци ги ставаа во кутиите своите гласачки ливчиња на студениот ...

Махмуд Абас е извесен наследник на Јасер Арафат

Утрински - 10.01.2005

Палестинците вчера гласаа за избор на нов претседател Во текот на вчерашниот ден Хамас и други милитантни исламски групи побараа бојкот на изборите РАМАЛАХ - Палестинците вчера гласаа за наследник на Јасер Арафат и веројатно ќе го изберат Махмуд Абас, кој вети дека ќе го заживее мировниот процес со ...

Палестина избира наследник на Арафат

Дневник - 10.01.2005

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ Палестинците вчера изутрина излегоа на претседателските избори на кои избираа наследник на Јасер Арафат, кој почина во ноември минатата година, јави МИА. Избирачките места беа отворени во 7 часот изутрината, а избирачите гласаа се до 19 часот кога избирачките места се ...

МАХМУД АБАС, НОВ ПАЛЕСТИНСКИ ЛИДЕР

Канал5 - 10.01.2005

Поранешниот палестински премиер Махмуд Абас е избран за палестински лидер и ќе го наследи починатиот Јасер Арафат, објавија израелските медиуми. Според прелиминарните резултати, Абас во бројот на гласови е со голема предност пред противкандидат Поранешниот палестински премиер Махмуд Абас е избран ...

Абас фаворит

Вечер - 10.01.2005

Околу 1,8 милиони Палестинци вчера гласаа на претседателските избори на кои од седум кандидати треба да го изберат наследникот на долгогодишниот лидер Јасер Арафат, кој почина во ноември, минатата година. До 15 часот по локално време вчера 30 отсто од Палестинците го искористиле своето право на ...

Ерусалим ќе биде главен град на Палестина

Вечер - 10.01.2005

Махмуд Абас, фаворит на палестинските избори вети пред своите приврзаници дека источниот дел на Ерусалим ќе биде главен град на идната палестинска држава. "Источен Ерусалим е наш. Ние работиме на создавање на палестинска држава со Ерусалим како главен град", изјави Абас.