TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се евакуираат луѓе од поплавените куќи, најкритично е во Ченто и Стајковци

ТВ21 - 07.08.2016

Шест тима на Армијата на Република Македонија во моментот се ангажирани во Стајковци каде пружаат помош во санирање на псоледиците од поплавите кои попладнево го зафатија скопскиот регион, објави „Курир“.

Трајановски: ова е елементарна непогода каква што не се памети

ТВ21 - 07.08.2016

„Мобилизирани се сите екипи на јавните претпријатија на градот Скопје, противпожарната единица, Водовод и канализација, комунална хигиена, водовод и патишта. Тука се од МВР, од војската од противпожарната единица.

(Видео) најмалку 15 жртви од синоќешното невреме во Скопје

ТВ21 - 07.08.2016

Вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе најмалку 15 жртви, потврдуваат од МВР за порталот НОВА. Неофицијално најголем број жртви има во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од невремето.

Петнаесет лица загинаа, а шест се водат за исчезнати по синоќешното невреме

Дневник - 07.08.2016

Вкупно 15 лица го загубија животот, а шест се водат за исчезнати во силното невреме што синоќа го зафати Скопје и околината. Како што изјавија за МИА од МВР, жртвите се во најголем дел жители на селата Смилковци, Синѓелиќ, Стајковци и Арачиново.

МВР: Шестмина се водат за исчезнати по синоќешното невреме

Вест - 07.08.2016

Вкупно 15 лица го загубија животот, а шест се водат за исчезнати во силното невреме што синоќа го зафати Скопје и околината. Како што изјавија за МИА од МВР, жртвите се во најголем дел жители на селата Смилковци, Синѓелиќ, Стајковци и Арачиново.

МВР: Петнаесет лица загинаа, а шест се водат за исчезнати по синоќешното невреме

24 Вести - 07.08.2016

Вкупно 15 лица го загубија животот, а шест се водат за исчезнати во силното невреме што синоќа го зафати Скопје и околината, потврдуваат од МВР. Жртвите се во најголем дел жители на селата Смилковци, Синѓелиќ, Стајковци и Арачиново.

Осумгодишно дете донесено мртво во Ургентен центар по невремето во Скопје

Фокус - 07.08.2016

Осумгодишно дете било донесено мртво во Ургентниот центар во Скопје, кај кое лекарите само констатирале смрт. Не се знае точно од каде е детето, но се претпоставува дека е од реонот на Стајковци.

Иванов ја активираше АРМ за помош во справувањето со невремето

24 Вести - 07.08.2016

По повод невремето што ја зафати државата и особено Скопскиот регион претседателот на Република Македонија и врховен командант Ѓорге Иванов ја задолжи Армијата да ги стави сите расположливи капацитети на располагање со цел да се помогне во ...

Во Стакјовци, Ченто, Арачиново пријавени големи штети

Телма - 07.08.2016

Во врска со елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина особено Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, пријавени се настани со големи штети – срушени и поплавени куќи и возила , а пријавени се ...

Свлечиште кај клучката Стајковци спрема Радишани заглавени 70 возила

Телма - 07.08.2016

Поради настанатите свлечишта кај клучката кај Стајковци према клучката Радишани, по излегување на местото на настанот од страна на полициски службеници, било констатирано дека се заглавени околу 70 возила .

Иванов ја активираше АРМ за помош во справувањето со невремето

Утрински - 07.08.2016

По повод невремето што ја зафати државата и особено Скопскиот регион претседателот на Република Македонија и врховен командант Ѓорге Иванов ја задолжи Армијата да ги стави сите расположливи капацитети на располагање со цел да се помогне во ...

Иванов ја активираше АРМ за помош во справувањето со невремето

Вест - 07.08.2016

По повод невремето што ја зафати државата и особено Скопскиот регион претседателот на Република Македонија и врховен командант Ѓорге Иванов ја задолжи Армијата да ги стави сите расположливи капацитети на располагање со цел да се помогне во ...

МВР: Шеснаесет лица загинаа, од нив тринаесет се идентификувани, а шест се водат за исчезнати по синоќешното невреме

Телма - 07.08.2016

Шеснаесет лица загинаа, а шест се водат за исчезнати во невремето што вчера во поладневните часови го зафати Скопскиот регион. До утринава во 8.30 часот примени се 22 повредени лица во скопските клиники, соопшти МВР.

Иванов ја активираше АРМ за помош во справувањето со невремето

Канал5 - 07.08.2016

По повод невремето што ја зафати државата и особено Скопскиот регион претседателот на Република Македонија и врховен командант Ѓорге Иванов ја задолжи Армијата да ги стави сите расположливи капацитети на располагање со цел да се помогне во ...

МВР: Досега 20 жртви во невремето во Скопје

24 Вести - 07.08.2016

Во невремето што го погоди Скопје досега се пријавени 20 загинати лица во реоните на Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново, потврдуваат од МВР. Оттаму велат дека досега се идентификувани 13 лица, а до утринава во скопските клиники примени се 22 ...

Дваесет лица загинати во синоќешното невреме

ТВ21 - 07.08.2016

Дваесет лица се загинати, од кои за 13 е завршена идентификацијата и се предадени на семејствата, беше соопштено по денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи. Во невремето синоќа најмногу беа погодени Стајковци, Сингелиќ, ...

По 3.000 евра отштета за секоја жртва од невремето

Фокус - 07.08.2016

По 3.000 евра ќе им биде исплатена отштета на семејствата за секоја жртва, беше решено на денешната вонредна седница на Град Скопје, која почна со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите.

Иванов ја активираше АРМ за помош во справувањето со невремето

Алсат-М - 07.08.2016

По повод невремето што ја зафати државата и особено Скопскиот регион претседателот на Република Македонија и врховен командант Ѓорге Иванов ја задолжи Армијата да ги стави сите расположливи капацитети на располагање со цел да се помогне во ...

МВР: 21 загинат во невремето во Скопје, телата се предадени на семејствата

Фокус - 07.08.2016

Дваесет и една жртва од кои 20 се идентификувани, е последната информација од МВР за бројот на жртвите по синоќешното невреме што го погоди скопскиот регион. Нивниот извештај ви го пренесуваме во целост: На 06.08.2016 година во Единица за информации ...

Загинати 21 лице во поплавите во Скопско

Канал5 - 07.08.2016

Дваесет и едно лице е последниот биланс на загинати во вчерашните поплави во скопскиот регион. Загинатите се од Сингелиќ, Стајковци, обиколница Смилковци и село Црешево. Министерството за внатрешни работи попладнево информира дека до 15:00 часот, по ...

МВР: Кај клучката Стајковци заглавени околу 70 возила

Вест - 07.08.2016

Поради настанатите свлечишта, кај клучката Стајковци према клучката Радишани, по излегување на местото на настанот полицијата констатирала дека се заглавени околу 70 возила. Свлечиште било пријавено и на обиколницата на потегот Ѓорче Петров према ...

МВР - Кај клучката Стајковци заглавени околу 70 возила

Утрински - 07.08.2016

Поради настанатите свлечишта, кај клучката Стајковци према клучката Радишани, по излегување на местото на настанот полицијата констатирала дека се заглавени околу 70 возила. Свлечиште било пријавено и на обиколницата на потегот Ѓорче Петров према ...

Тинекс донира 24.000 литри вода за настраданите од невремето во Скопје

Канал5 - 07.08.2016

Компанијата Тинекс денеска организираше донаторска акција за помош на жителите од настраданите подрачја во Скопје. Тинекс донира пакети со 24.000 литри вода. Донацијата започна да се доставува во основното училиште „25 Мај” во село Сингелиќ, а од ...

МВР: во поплавите загинати 21 лице, урнати и поплавени куќи и возила

ТВ21 - 07.08.2016

На 06.08.2016 година во Единица за информации и команда, а во врска со елементарната непогода која го зафати Скопје и неговата околина особено делот на Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, има пријави за големи материјални штети–срушени и ...

Тинекс донира 24.000 литри вода за настраданите од невремето во Скопје

ТВ21 - 07.08.2016

Компанијата Тинекс денеска организираше донаторска акција за помош на жителите од настраданите подрачја во Скопје. Тинекс донира пакети со 24.000 литри вода. Донацијата започна да се доставува во основното училиште „25 Мај” во село Сингелиќ, а од ...

Иванов: сега е момент за хуманост

ТВ21 - 07.08.2016

Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме.

МВР: кај клучката Стајковци заглавени околу 70 возила

ТВ21 - 07.08.2016

Поради настанатите свлечишта, кај клучката Стајковци према клучката Радишани, по излегување на местото на настанот полицијата констатирала дека се заглавени околу 70 возила. Свлечиште било пријавено и на обиколницата на потегот Ѓорче Петров према ...

Иванов - Сега е момент за хуманост

Утрински - 07.08.2016

Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, вода во домовите и подрумите, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме.

Премиерот Димитриев и Груевски во посета на загрозените скопски подрачја

Утрински - 07.08.2016

Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кои поради синоќешното невреме ги прекинаа годишните одмори, се во посета на најпогодените подрачја во Скопско. Димитриев и Груевски се во придружба на министрите за здравство и ...

Премиерот Димитриев и Груевски во посета на загрозените скопски подрачја

Телма - 07.08.2016

Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кои поради синоќешното невреме ги прекинаа годишните одмори, се во посета на најпогодените подрачја во Скопско. Димитриев и Груевски се во придружба на министрите за здравство и ...

Премиерот Димитриев му поднесе извештај на Груевски што презела Владата

Фокус - 07.08.2016

Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски , кои поради синоќешното невреме ги прекинаа годишните одмори, попладнево беа во посета на најпогодените подрачја во Скопско, во придружба на министрите за здравство и за труд и ...

Во поплавите загинати 21 лице, урнати и поплавени куќи и возила

Дневник - 07.08.2016

На 06.08.2016 година во Единица за информации и команда, а во врска со елементарната непогода која го зафати Скопје и неговата околина особено делот на Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, има пријави за големи материјални штети–срушени и ...

Иванов: Сега е момент за хуманост

Канал5 - 07.08.2016

Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, вода во домовите и подрумите, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме.

Специјалните единици се пробија до возилата заглавени кај скопската обиколница

ТВ21 - 07.08.2016

Специјалните единици успеале да се пробијат до возилата на обиколницата во Скопје во близина на село Стајковци, и им помагаат на луѓето што биле заглавени на обиколницата, пренесува Нова Македонија.

Пустош во скопско, Не се потврдени информации за жртви од невремето

Сакам да кажам - 07.08.2016

Не се потврдени информациите дека во силното невреме што синоќа го зафати Скопје има повредени или исчезнати граѓани. Центарот за управување со кризи и град Скопје ќе излезат подоцна во текот на претпладнето со детални информации за штетите и ...

Неофицијално од Клиничкиот центар: мртво дете и повредени десетина граѓани по невремето

Сакам да кажам - 07.08.2016

Едно дете било донесено мртво, а уште десетина граѓани се примени во Ургентниот центар по синоќешното невреме во скопско, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“.

Најмалку 15 загинати во невремето во скопско

Сакам да кажам - 07.08.2016

Најмалку 15 жртви однесе синоќешното невреме во скопскиот регион, дознава САКАМДАКАЖАМ од извори во спасувачките екипи, кои сакаа да останат анонимни затоа што не се авторизирани да даваат изјави за јавност.

НОВА: 15 жртви во невремето, информира МВР

Фокус - 07.08.2016

По вчерашното невреме МВР информира за 15 потврдени жртви. Жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од невремето, велат од МВР за НОВА. Вчерашното невреме е незапаметено во поново време во Скопје и ...

Неофицијално 15 жртви од невремето во Скопје

Канал5 - 07.08.2016

15 загинати, неофицијално се жртви на невремето што синоќа го зафати Скопје и околината. Дознаваме дека загинатите се на различна возраст и сите се од реонот на селата Стајковци, Смилковци и други села на територија на општина Гази Баба.

ТРАГЕДИЈА: 15 загинати во невремето во скопско

Телма - 07.08.2016

Од скопската полиција утрово за Телма потврдија дека по невремето во Скопје се најдени тела на 15 загинати граѓани. -До утрово до8:30 часот нашите служби регистрирале 15 загинати од вчерашното невреме.

Невремето и поплавите во Скопје однесоа 15 човечки животи

ТВ21 - 07.08.2016

Невремето и поплавите кои го зафатија Скопје и околината однесоа 15 човечки животи, потврди МВР. Портпаролката на МВР, Лиза Бендевска за телевизијата потврдила дека жртвите се најдени во Ченто, Стајковци и Смилковци.

Вонредна седница на Град Скопје за жртвите од невремето

Фокус - 07.08.2016

Советот на Град Скопје денеска во 14 часот ќе одржи вонредна седница на која ќе биде разгледана информација во врска со невремето што вчера го погоди градот и околината. Според информации од МВР, досега има 15 жртви и тоа во Арачиново и областа, ...

15 загинати и 6 исчезнати во невремето во скопско, потврди мвр

Сакам да кажам - 07.08.2016

Министерството за внатрешни работи потврди дека 15 лица се загинати, а шест други се водат како исчезнати по синоќешното невреме што го зафати скопскиот регион. Најголем дел од жртвите се од населбите Синѓелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново.

МВР: 15 загинати, 6 исчезнати, а 22 граѓани повредени во невремето

Фокус - 07.08.2016

До утрово до 8.30 минути од невремето во Скопје има 15 загинати, 6 лица се водат за исчезнати, а 22 граѓани се повредени и хоспитализирани на скопските клиники, официјално информираа од МВР.

МВР - Петнаесет лица загинаа, а шест се водат за исчезнати по синоќешното невреме

Утрински - 07.08.2016

Петнаесет лица загинаа, а шест се водат за исчезнати во невремето што вчера во поладневните часови го зафати Скопскиот регион. До утринава во 8.30 часот примени се 22 повредени лица во скопските клиники, соопшти МВР.

15 жртви и шестмина исчезнати од невремето во Скопје

Канал5 - 07.08.2016

15 жртви по невремето што синоќа го зафати Скопје и околината, потврдија од министерството за внатрешни работи. Уште шестмина се водат за исчезнати, 22 повредени на скопските клиники. Дознаваме дека загинатите се на различна возраст и сите се од ...

15 лица загинати, шест лица исчезнати, 22 лица повредени

Канал5 - 07.08.2016

Потврдено е дека 15 лица се загинати, шестмина се водат за исчезнати и 22 лица се ...

20 лица загинати, шест лица исчезнати, 22 лица повредени

Канал5 - 07.08.2016

20 жртви од синоќешното невреме што го зафати Скопје и скопскиот регион. Според последните податоци на министерството за внатрешни работи шест лица се водат за исчезнати, а 22 лица се повредени и им е укажана медицинска помош.

Потресни сведоштва на жителите од најпогоденото село Стајковци

Канал5 - 07.08.2016

Урнати куќи, поплавени домови, скршени дрвја, блокирани улици, паднати потпорни ѕидови. Ова е сликата на терен што ја регистрира екипата на Канал 5, во скопското село ...

Досега 20 жртви во невремето во Скопје

Фокус - 07.08.2016

Во невремето што го погоди Скопје досега се пријавени 20 загинати лица во реоните на Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново, потврдуваат од МВР. По завршувањето на состанокот на Управувачкиот комитет за справување со кризи, изјава даде и ...

20 загинати во невремето, се отвораат пунктови за помош на Настраданите

Сакам да кажам - 07.08.2016

20 луѓе загинаа во синоќешното невреме во скопскиот регион, а 13 од нив се идентификувани и предадени на семејствата, потврдија од Управувачкиот комитет за справување со кризи. Настраданите се од реонот на скопските населби Сингелиќ, Арачиново, ...

Небото и земјата се споија – катастрофални поплави во Скопје

Deutsche Welle - 07.08.2016

Официјално има 17 настрадани, но се стравува за уште најмалку тројца. Повеќемина се водат за исчезнати, а има и над 20 повредени. Најпогодени се Стајковци, Арачиново, Сингелиќ и Ченто. Исфрлени автомобили врз куќи, до два метра вода, Стајковци по ...

Бројот на мртви во невремето се искачи на 21, повеќе исчезнати и над 80 повредени, најпогодени Стајковци, Сингелиќ, ...

Вест - 07.08.2016

Дваесет и едно лице го загубија животот, а 1.000 лица се извлечени од поплавените подрачја во невремето што синоќа го погоди скопскиот регион, беше соопштено по денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи.

Невремето во Македонија прва вест на светските и балканските медиуми

Канал5 - 07.08.2016

Информацијата за страотното невреме што го зафати Скопје денеска е вест број еден во речиси сите светски и балкански медиуми. Под наслов - Бура во Македонија – најмалку 15 загинати во застрашувачките поплави, угледниот Би-Би-Си ја смести на прво ...

Сега официјално 22-ца се починати

Дневник - 07.08.2016

Бројот на жртви од синоќешните поројни дождови, особено во скопскиот регион, повторно се зголеми. Од официјално 20-мина, од МВР тукуштш информираат дека тие сега се 22 жртви од невремето. Но, скопјани вчера тврдат дека вакво страшно невреме немало ...

21 загинат во невремето, 20 од нив идентификувани и предадени на семејствата

Сакам да кажам - 07.08.2016

Досега се пронајдени 21 загинато лице во вчерашното невреме во скопскиот регион, соопштија од Министерството за внатрешни работи. 20 од нив се идентификувани и предадени на семејствата, а за едно лице се уште трае процесот на идентификација.

МВР: Кај клучката Стајковци заглавени околу 70 возила

Канал5 - 07.08.2016

Поради настанатите свлечишта, кај клучката Стајковци према клучката Радишани, по излегување на местото на настанот полицијата констатирала дека се заглавени околу 70 возила. Свлечиште било пријавено и на обиколницата на потегот Ѓорче Петров према ...

Тинекс донира 24.000 литри вода за настраданите од невремето

Утрински - 07.08.2016

Компанијата Тинекс денеска организираше донаторска акција за помош на жителите од настраданите подрачја во Скопје. Тинекс донира пакети со 24.000 литри вода. Донацијата започна да се доставува во основното училиште „25 Мај” во село Сингелиќ, а од ...

Невреме: Дваесетина загинати, неколкумина исчезнати

24 Вести - 07.08.2016

Кобна ноќ за Скопје. По обилните дождови и невремето што го синоќа го зафати скопскиот регион згасна десетици човечки животи. 20 мртви, додека 1 000 лица биле извлечени од поплавените подрачја соопштија од Управувачкиот комитет за справуување со ...

Невреме во скопско, затворена обиколницата

24 Вести - 07.08.2016

Возила исфрлени во околните ниви, граѓани со часови заглавени на автопатот кој е отсечен поради настанатите свлечишта - вака изгледаше скопската обиколница откако се повлече надојдената вода, меѓутоа голем број луѓе попладнево се уште беа заглавени ...

Донации за помош за семејствата на загинатите во невремето

24 Вести - 07.08.2016

Градот Скопје ќе им додели по 180.000 денари на семејствата со починато лице во невремето што вчера вечерта го зафати скопскиот регион. Градското Собрание денеска едногласно ја изгласа одлуката за доделување на парична помош.

Ноќ под вода – поплавите однесоа 21 живот во Скопје

ТВ21 - 07.08.2016

21 жртва, огромен број повредени, поплавени и урнати куќи, како и уништени возила поради невремето во Скопје и околината – ова е денешната слика на Скопје. Од поројниот дожд најмногу беше погоден реонот на Ченто, Стајковци, Сммилковци и дел од ...

Иванов меѓу настраданите во Стајковци и Смилковци

Канал5 - 07.08.2016

Во Стајковци и Смилковци е и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, кој разговара со настраданите од силното ...

Најмногу жртви во Синѓелиќ, Стајковци, Арачиново и Смилковци

24 Вести - 07.08.2016

Поплавени куќи, превртени возила, урнатини и свлечишта по синоќешното невреме. Неколку села се борат со хаосот кој бурата го остави зад себе. Куќите во населбата Сингелиќ целосно под вода, покуќнината плива по улиците, а жителите со кофи и пумпи се ...

Да се обезбедат што поголем број пумпи и механизација до критичните места

Канал5 - 07.08.2016

Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО- ДПМНЕ Никола Груевски ги посетија најпогодените во скопско Стајковци. Димитриев и Груевски во придружба на министрите Митко Чавков, Диме Спасов и Владо Мисајловски, како и градоначалниците Коце ...

Официјално најмалку 15 жртви во вчерашното невреме

Кајгана - 07.08.2016

Најмалку 15 лица загинале во вчерашното невреме што го зафати скопскиот регион, потврдија од СВР Скопје . Според првичните информации, до 8.30 часот утрово полицијата нашла 15 тела на граѓани во реонот на Стајковци, Сингелиќ и Смилковци, каде ...

Koи удавени кои затрупани – Досега бројот на жртви достигна 21

Репортер - 07.08.2016

Дваесет и една жртва од кои 20 се идентификувани, е последната информација од МВР за бројот на жртвите по синоќешното невреме што го погоди скопскиот регион. Го пренесуваме во целост извештајот од МВР: На 06.08.2016 година во Единица за информации и ...

Трајановски: Ова е најголемата непогода во последните години, сите сме мобилизирани

Нетпрес - 07.08.2016

„Мобилизирани се сите екипи на јавните претпријатија на градот Скопје, противпожарната единица, Водовод и канализација, комунална хигиена, водовод и патишта. Тука се од МВР, од војската од противпожарната единица.

МВР: 21 загинат во невремето во Скопје, телата се предадени на семејствата

Стандард - 07.08.2016

„До 15:00 часот, по извршениот претрес на теренот во согласност со насоките од дежурен јавен обвинител за подрачјето на Град Скопје, екипа во состав од ЕУМНА, крим полиција-насилен криминал, УПС од надлежната ПС и тим од погребално Бутел, пронајдени ...

Трајановски: Ова е најголемата непогода во последните години, сите сме мобилизирани

Репортер - 07.08.2016

„Мобилизирани се сите екипи на јавните претпријатија на градот Скопје, противпожарната единица, Водовод и канализација, комунална хигиена, водовод и патишта. Тука се од МВР, од војската од противпожарната единица.

МВР: Кај клучката Стајковци заглавени околу 70 возила

Сител - 07.08.2016

Поради настанатите свлечишта, кај клучката Стајковци према клучката Радишани, по излегување на местото на настанот полицијата констатирала дека се заглавени околу 70 возила. Свлечиште било пријавено и на обиколницата на потегот Ѓорче Петров према ...

Иванов: Сега е момент за хуманост

Репортер - 07.08.2016

– Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме.

Досега 21 жртва од невремето

А1 On - 07.08.2016

Дваесет и една жртва од кои 20 се идентификувани, е последната информација од МВР за бројот на жртвите по синоќешното невреме што го погоди скопскиот регион. Го пренесуваме во целост извештајот од МВР: На 06.08.2016 година во Единица за информации и ...

Иванов: Сега е момент за хуманост

А1 On - 07.08.2016

Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме.

МВР: Кај клучката Стајковци заглавени околу 70 возила

А1 On - 07.08.2016

Поради настанатите свлечишта, кај клучката Стајковци према клучката Радишани, по излегување на местото на настанот полицијата констатирала дека се заглавени околу 70 возила. Свлечиште било пријавено и на обиколницата на потегот Ѓорче Петров према ...

АРМ активирана за помош во справувањето со невремето

Нетпрес - 07.08.2016

По повод невремето што ја зафати државата и особено Скопскиот регион претседателот на Република Македонија и врховен командант Ѓорге Иванов ја задолжи Армијата да ги стави сите расположливи капацитети на располагање со цел да се помогне во ...

МВР: Кај Стајковци беа заглавени 70 возила

МКД - 07.08.2016

Во врска со елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина особено Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, пријавени се настани со големи штети – срушени и поплавени куќи и возила , а пријавени се ...

Огромни штети: Пријавени починати- удавени и исчезнати лица, срушени и поплавени куќи и возила

Press24 - 07.08.2016

Елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина особено Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, пријавени се настани со големи штети – срушени и поплавени куќи и возила , а пријавени се починати- ...

Шест тима на АРМ беа ангажирани во Стајковци, се евакуираа луѓе од поплавените куќи во Сингелиќ

Сител - 07.08.2016

Шест тима на Армијата на Република Македонија во моментот се ангажирани во Стајковци каде пружаат помош во санирање на псоледиците од поплавите кои попладнево го зафатија скопскиот регион, дознава КУРИР.

ХЕЛИХОПТЕРСКИ СНИМКИ ОД СКОПЈЕ ДЕНЕСКА: Метрополата под вода, 70 возила заглавени кај клучката во Стајковци (ВИДЕО)

Телеграф - 07.08.2016

Од страна на противпожарната бригада се испумпува водата на критичните точки, а редуциран сообраќај има на дел од обиколница и во правецот од влез од населбата Ченто према село Арачиново, додека пак во централното градско подрачје сообраќајот е ...

Пријавени и шестмина исчезнати, нема податоци за штетите од невремето

Кајгана - 07.08.2016

Се уште нема официјални информации колку штета и каде е направена во вчерашното невреме што го зафати скопскиот регион, во кое најмалку 15 лица загинаа, а шест лица се пријавени за исчезнати.

Огромни штети: Пријавени починати – удавени и исчезнати лица, срушени и поплавени куќи и возила

Нетпрес - 07.08.2016

Во врска со елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина особено Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, пријавени се настани со големи штети – срушени и поплавени куќи и возила, а пријавени се ...

Тинекс донира 24.000 литри вода за настраданите од невремето во Скопје

Сител - 07.08.2016

Компанијата Тинекс денеска организираше донаторска акција за помош на жителите од настраданите подрачја во Скопје. Тинекс донира пакети со 24.000 литри вода. Донацијата започна да се доставува во основното училиште „25 Мај” во село Сингелиќ, а од ...

Претседателот Иванов во посета на најкритичните точки во скопско

Press24 - 07.08.2016

Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме.

Иванов: Сега е момент за хуманост

Алфа - 07.08.2016

Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме.

Иванов во посета на најкритичните точки: „Сега е време за хуманост“

Нетпрес - 07.08.2016

Увид во состојбите попладнево направи претседателот на државата и врховен командант Ѓорѓе Иванов, придружуван од началникот на Генералштабот на АРМ генерал потполковник Методија Величковски, скопскиот градоначалник Коце Трајановски, градоначалникот ...

Видео извадоци од катастрофалната поплава во реонот на Скопје

Факултети - 07.08.2016

Големото невреме во Скопје официјално однесе 21 жртва(официјално до 15 часот). Главниот град беше најмногу погоден од невремето кое вчера беснееше во целата земја. Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи, само за 2 и пол часа ...

ЛУЃЕТО ДОЖИВЕАЛЕ УЖАС: Десетици возила исфрлени и закопани во кал и вода на обиколницата

Репортер - 07.08.2016

Нивите до обиколницата беа претворени во езеро, па возилата паѓаа во водата и веднаш заглавуваа во калта. Утрово екипи на Армијата и на Дирекцијата за заштита и спасување пребаруваа дали во возилата има заглавени патници.

Груевски и Димитриев ги посетија најпогодените граѓани од Стајковци (ВИДЕО)

Курир - 07.08.2016

Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кои поради синоќешното невреме ги прекинаа годишните одмори, попладнево ги посетијка најпогодените граѓани во скопско Стајковци.

Груевски и Димитриев ги посетија најпогодените граѓани од Стајковци

Сител - 07.08.2016

Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кои поради синоќешното невреме ги прекинаа годишните одмори, попладнево ги посетијка најпогодените граѓани во скопско Стајковци.

ВИДЕО:Груевски и Димитриев ги посетија најпогодените граѓани од Стајковци

Press24 - 07.08.2016

Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кои поради синоќешното невреме ги прекинаа годишните одмори, попладнево ги посетијка најпогодените граѓани во скопско Стајковци.

ЗДРОБЕНИ ВОЗИЛА, УНИШТЕНИ ДОМОВИ, КАЛ ДО КОЛЕНА: Пустош во Стајковци

Репортер - 07.08.2016

Неофицијално во близина на селото имало и тела на загинати. Сепак, оваа информација не ја потврдуваат од МВР. Нашиот фоторепортер успеа да се пробие до средината на селото, при што посведочи на сцени на уништување какви што ретко се гледаат во ...

МВР: Големото невреме кое синоќа го зафати Скопје зеде 15 жртви

Сител - 07.08.2016

Големото невреме кое синоќа го зафати Скопје и околината однесе 15 жртви, потврдуваат од МВР за Република. Според информациите од полицијата жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од невремето.

Премиерот Димитриев му реферираше на Груевски за мерките на Владата

+инфо - 07.08.2016

Владата направила листа на потребни артикли за поплавените граѓани. Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кои поради синоќешното невреме ги прекинаа годишните одмори, попладнево беа во посета на најпогодените ...

ИВАНОВ: Сега е момент за хуманост

Телеграф - 07.08.2016

Досега ваква непогода не се случила. Штетите се огромни, но тие ќе се надоместат, а изгубените животи не може да се вратат. Ги повикувам сите граѓани да помогнат бидејќи сега тоа е најнеопходно. Летен период е, можни се многу непријатности.

Димитриев и Груевски во посета на загрозените скопски подрачја

Репортер - 07.08.2016

Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кои поради синоќешното невреме ги прекинаа годишните одмори, се во посета на најпогодените подрачја во Скопско. Димитриев и Груевски се во придружба на министрите за здравство и ...

МВР: Најмалку 15 загинати, 22 повредени и 6 исчезнати лица по синоќешното невреме

Стандард - 07.08.2016

„Во врска со елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина особено Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, пријавени се настани со големи штети – срушени и поплавени куќи и возила, а пријавени се ...

МВР потврди: 15 загинати во синоќешното невреме

Репортер - 07.08.2016

Вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе 15 жртви, потврдуваат од МВР за НОВА . Жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од невремето.

СЕ ЗАПОЗНАА СО ШТЕТИТЕ: Груевски и Димитриев меѓу поплавените граѓани (ВИДЕО)

Телеграф - 07.08.2016

Заклучивме да напрвиме листа на сите потребни артикли веднаш. За таа цел на владина седница формиравме заедничка комисија на министерствата за одбрана, внатрешни работи и труд и социјала, како и Црвениот крст, информира премиерот Димитриев Премиерот ...

Паднати покриви, превртени автомобили - ужасни фотографии од Сингелиќ по катастрофалното невреме

Press24 - 07.08.2016

Порталот Тетовасот објави фотографии од последиците од силното невреме во ...

Груевски и Димитриев ги посетија најпогодените граѓани во Стајковци

Нетпрес - 07.08.2016

Премиерот Емил Димитриев, заедно со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска ги посетија граѓаните од Стајковци кои се најтешко погодени од вчерашното невреме кое го зафати Скопје и околината.

МВР: Кај клучката Стајковци биле заглавени околу 70 возила

Репортер - 07.08.2016

Поради настанатите свлечишта, кај клучката Стајковци према клучката Радишани, по излегување на местото на настанот полицијата констатирала дека се заглавени околу 70 возила. Свлечиште било пријавено и на обиколницата на потегот Ѓорче Петров према ...

Најмалку 15 жртви по синоќешното невреме во Скопје

А1 On - 07.08.2016

Вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе најмалку 15 жртви. Жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од невремето. Повеќе информации се очекуваат од МВР во текот на ...

МВР РЕЗИМИРА: Се преземаат мерки поради настанатата елементарна непогода

Телеграф - 07.08.2016

Во текот на целокупната активност од страна на МВР – ОСПО покрај полициските службеници ангажирани се 34 дефендери, 9 пинцгауер, 3 џип чироки, 5 хермелини, 3 хамери, 1 подвижна механичарска работилница, 3 санитетски возила и 3 хелихоптери, додека ...

Солзи ќе ви дојдат на очите – Тажна е сликата по поплавите во скопско Сингелиќ

Репортер - 07.08.2016

Читател ни испрати фотографии од состојбата во Синѓелиќ и Стајковци по вчерашното невреме. Погледнете… ...

Сликата страшна: Груевски на терен меѓу жителите во Стајковци

Press24 - 07.08.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на терен меѓу жителите на ...

Единиците на АРМ дејствуваат во скопско Стајковци во извлекување од поплавени објекти

Макфакс - 07.08.2016

Еден од тимовите на македонската армија, која ноќта кон неделата по наредбата на шефот на државата и Врховен командант Ѓорге Иванов помага во справувањето со последниците од големото невреме, се наоѓа во скопското село Стајковци, каде е ангажиран на ...

Трајановски: Во Ченто и Стајковци најкритично – АРМ, МВР, противпожарни екипи и градежна механизација се на терен

Курир - 07.08.2016

Четири скипа веќе се пратени во Синѓелиќ и Стајковци. Исто така два чамци се пратени од противпожарната единица. Тука се од специјална полиција и војската се координираме на лице место, тука на последна „45“, овде е најкритичното место, вели ...

Шест тима на АРМ ангажирани во Стајковци, се евакуираат луѓе од поплавените куќи во Сингелиќ

Курир - 07.08.2016

Шест тима на Армијата на Република Македонија во моментот се ангажирани во Стајковци каде пружаат помош во санирање на псоледиците од поплавите кои попладнево го зафатија скопскиот регион, дознава КУРИР.

СПЕЦИЈАЛЦИТЕ И ВОЈСКАТА НА ТЕРЕН: Во Стајковци најкритично, поплавени домови, уништени возила

Телеграф - 07.08.2016

Припадници на единицата за брзи интервенции, како и единицата за специјални задачи вечерва се испратени на терен да им помогнат на луѓето кои се заглавени во своите возила и домови поради надојдените води од невремето со обилни врнежи што го зафати ...

Македонија завиена во црно - Огромни штети пријавени починати и исчезнати лица по невремето

Сител - 07.08.2016

Во врска со елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина особено Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, пријавени се настани со големи штети – срушени и поплавени куќи и возила, а пријавени се ...

Трајановски: Во Ченто и Стајковци најкритично, активиран и Управувачкиот комитет за справување со кризи

Макфакс - 07.08.2016

Четири екипи веќе се пратени во населбите Ченто и Стајковци, два чамца се пратени од противпожарната единица, ангажирани се припаднции на специјална полиција и навојската а координацијата се прави на лице место, на последна автобуска постојка од ...

Специјалните единици се пробија до возилата заглавени кај скопската обиколница, пружаат помош

Курир - 07.08.2016

Специјалните единици успеале да се пробијат до возилата на обиколницата во Скопје во близина на село Стајковци, и им помагаат на луѓето што биле заглавени, пренесува Нова Македонија. Повеќе од 30 возила беа заглавени приближно час и половина, поради ...

ЗДРОБЕНИ ВОЗИЛА, УНИШТЕНИ ДОМОВИ, КАЛ ДО КОЛЕНА: Невремето остави пустош во Стајковци (ФОТО)

Телеграф - 07.08.2016

Неофицијално во близина на селото имало и тела на загинати. Сепак, оваа информација не ја потврдуваат од МВР. Нашиот фоторепортер успеа да се пробие до средината на селото, при што посведочи на сцени на уништување какви што ретко се гледаат во ...

Трајановски: Ова е најголемата непогода во последните години, сите сме мобилизирани

Курир - 07.08.2016

„Мобилизирани се сите екипи на јавните претпријатија на градот Скопје, противпожарната единица, Водовод и канализација, комунална хигиена, водовод и патишта. Тука се од МВР, од војската од противпожарната единица.

Војската и специјалните единици помагаат во Стајковци

МКД - 07.08.2016

Во скопското село Стајковци, во кое е најкритичната состојбата после невремето кое што го зафати Скопје и околината, вечерва се испратени припадници на војската и на специјалните единици. Во селото се ангажирани речиси сите можни единици кои можат ...

Шест лица се исчезнати во невремето

Репортер - 07.08.2016

Според досегашните информации, има 15 загинати, меѓу кои и седумгодишно дете, а 12-мина синоќа со повредеи биле однесени во Ургентниот центр. Вкупно шест лица се водат за исчезнати во силното невреме што синоќа го зафати Скопје и околината.

Најмалку 4 жртви по вчерашното невреме во Скопје

МКД - 07.08.2016

Невремето што вчера го погоди Скопје одзеде најмалку 4 животи, велат жители на селото Стајковци за МКД. Неофицијалните информации се дека има уште најмалку четиримина загинати од Стајковци и Синѓелиќ.

Невремето во Скопје остави пустош зад себе

Нова ТВ - 07.08.2016

Невремето во Скопје остави пустош зад себе, а последиците се уште се санираат. Засега нема официјални информации за жртви, но има огромна материјална штета. Најпогодени беа жителите од скопското село Стајковци, како и жителите на Сингелиќ, Лисиче, ...

Најмалку 15 жртви по синоќешното невреме во Скопје

Нова ТВ - 07.08.2016

Вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе најмалку 15 жртви, потврдуваат од МВР за НОВА. Жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од невремето.

МВР: 15 загинати, 6 исчезнати, а 22 граѓани повредени во невремето

Репортер - 07.08.2016

До утрово до 8.30 минути, според официјалните информации на МВР, од невремето во Скопје има 15 загинати, 6 лица се водат за исчезнати, а 22 граѓани се повредени и хоспитализирани на скопските клиники.

Поплава во скопско Стајковци (ВИДЕО)

+инфо - 07.08.2016

Шест тима на АРМ, полиција, противпожарна единица и граѓани беа ангажирани во санирање на последиците од невремето. Скопското село Стајковци е најпогодено од големето невреме што се случи синоќа.

Најмалку 4 жртви по вчерашното невреме во Скопје

+инфо - 07.08.2016

Засега нема официјална потврда на овие информации од Центарот за управување со кризи ниту од градот Скопје. Најмалку четири жртви има по синоќешното невреме што го погоди скопското село Стајковци, неофицијално објавуваат медиумите повикувајќи се на ...

АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО СКОПСКО: Возила исфрлени од обиколницата, пустош во Стајковци, хеликоптери го пребаруваат ...

Телеграф - 07.08.2016

Нашата екипа пристигна и до обиколницата која е целосно затворена за сообраќај. Тоа што таму може да се види е како сцена од од катаклизмичен филм. Врз коловозот има наноси од кал, дрвја, камења, а во нивите покрај патот во близина на приклучувањето ...

Единиците на АРМ дејствуваа во скопско Стајковци во извлекување од поплавени објекти

А1 On - 07.08.2016

Еден од тимовите на македонската армија, која ноќта кон неделата помага во справувањето со последниците од големото невремe беше во скопското село Стајковци, каде е ангажиран на извлекување на локалното население од поплавени станбени објекти, а ...

ВИДЕО: Екипите на терен во Стајковци

Курир - 07.08.2016

Во некои куќи има дури и по два метра вода, улиците се поплавени, а има и граѓани кои се заглавени во своите автомобили во скопското село Стајковци, јавува репортерот на ТВ Нова од терен. Тој додаде дека голем број лица останале на патот ...

Апокалиптична слика кај скопската обиколница (ВИДЕО)

Курир - 07.08.2016

Скопската обиколница ден по поплавите како од апокалиптично сценаро. Како што може да се види од извештајот на ТВ Нова, голем број автомобили се уште се заглавени на патот. Синоќешното време одзеде 16 човечки животи, од кои најмногу се од Стајковци, ...

Најмалку 15 жртви по синоќешното невреме во Скопје

Press24 - 07.08.2016

Вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе најмалку 15 жртви, потврдуваат од МВР за НОВА. Жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од ...

Неофицијално: Најмалку 4 загинати по вчерашното невреме во Скопје

Репортер - 07.08.2016

Невремето што вчера го погоди Скопје одзеде најмалку 4 животи, велат жители на селото Стајковци за МКД.мк . Неофицијалните информации се дека има уште најмалку четиримина загинати од Стајковци и Синѓелиќ.

МВР ПОТВРДИ: Досега има 15 жртви од поплавите

Телеграф - 07.08.2016

Настраданите се од селата Стајковци, Синѓелиќ и Арачиново. Засега нема информации за возраста на жртвите Вкупно 15 лица ги загубија животите во синоќешното невреме, потврди Лиза Бендевска, портпарол на МВР, за Телеграф.

МВР: Најмалку 15 жртви по синоќешното невреме во Скопје

+инфо - 07.08.2016

Повеќе информации се очекуваат од МВР во текот на денов. Вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе најмалку 15 жртви, потврдуваат од МВР за Плусинфо. Жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени ...

МВР за НОВА: Најмалку 15 жртви по вчерашното невреме

Стандард - 07.08.2016

Најмалку 15 жртви однесе синоќешното невреме во Скопје и околината, потврдуваат од МВР за НОВА . Жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од невремето.

Официјално најмалку 15 жртви во вчерашното невреме

Макфакс - 07.08.2016

Најмалку 15 лица загинале во вчерашното невреме што го зафати скопскиот регион, потврдија за Макфакс од СВР Скопје. Според првичните информации, до 8.30 часот утрово полицијата нашла 15 тела на граѓани во реонот на Стајковци, Сингелиќ и Смилковци, ...

ВИДЕО: Апокалиптична слика кај скопската обиколница

Press24 - 07.08.2016

Скопската обиколница ден по поплавите како од апокалиптично сценаро. Како што може да се види од извештајот на ТВ Нова, голем број автомобили се уште се заглавени на патот. Синоќешното време одзеде 16 човечки животи, од кои најмногу се од Стајковци, ...

Последиците од невремето катастрофални – 15 жртви, 6 исчезнати, десетици повредени

Нетпрес - 07.08.2016

Вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе најмалку 15 жртви, потврдуваат од МВР за НОВА. Жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од невремето.

Mапа од погодените места во Скопје

Факултети - 07.08.2016

Синоќешното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе најмалку 15 жртви, потврдува МВР. Жртвите се од најпогодените места од невремето - Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци. Се шпекулира дека има и исчезнати во невремето, меѓутоа засега ...

15 загинати во силното невреме во Скопје

Р.С.Европа - 07.08.2016

Во силното невреме во Скопје досега загинале 15 лица во реоните на Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново, потврдуваат од МВР. Оттаму велат дека засега не е направена идентификација на лицата, а нема ниту потврди на информациите за чисезнати ...

Апокалиптични сцени во Скопје - пустош во Стајковци, возила исфрлени од обиколницата

Press24 - 07.08.2016

Вистинска драма се случуваше вчера на обиколницата кај Стајковци, семејства заглавени во автомобили молеа за помош. На терен излегоа припадници од Армијата на Република Македонија, кои помагаа во расчистувањето на теренот, како и во пружањето помош ...

Невремето одзеде животи на 15 граѓани, 6 се исчезнати

МКД - 07.08.2016

„До утрово до 8:30 часот нашите служби регистрираа 15 загинати од вчерашното невреме што ги зафати Скопје и околината. Жртвите се потврдени во Стајковци, Смилковци и Сингелиќ. Шест лица се водат како исчезнати“, велат за МКД.мк од МВР.

Петнаесет жртви од невремето во Скопје , најмногу во Стајковци

А1 On - 07.08.2016

Полицијата потврди дека досега се пронајдени 15 тела на загинати од синоќешното невреме во Скопје. Вистински хаос и трагедија синоќа се случуваше во скопско Стајковци каде се пронајдени најмногу од жртвите, како и во Ченто и Смилковци.

Шест лица се водат за исчезнати по вчерашното невреме

Курир - 07.08.2016

Петнаесет лица го загубија животот, а шест се водат за исчезнати во силното невреме што синоќа го зафати Скопје и околината. Од МВР информираат дека жртвите во најголем дел се жители на селата Смилковци, Синѓелиќ, Стајковци и Арачиново.

ДОНЕСЕНО МРТВО ВО УРГЕНТЕН: Загина седумгодишно дете во невремето

Телеграф - 07.08.2016

Во Ургентниот центар синќа биле примени 12-мина граѓани, повеќето со полесни повреди Дете на возраст од седум или осум години синоќа било донесено во Ургентниот центар без знаци на живот, потврди Реџеп Селмани, директор на Ургентниот центар , за ...

Шекеринска денеска ќе ги посети Ченто, Арачиново и Стајковци

А1 On - 07.08.2016

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, заедно со портпаролот на партијата и пратеник, Петре Шилегов, и пратеничката Софија Куновска, ќе ги посетат жителите на скопските населби најпогодени од вчерашните поплави и силното невреме.

СЕ ТРАГА ПО НИВ: Шест лица се исчезнати во невремето

Телеграф - 07.08.2016

Според досегашните информации, има 15 загинати, меѓу кои и седумгодишно дете, а 12-мина синоќа со повредеи биле однесени во Ургентниот центр Вкупно шест лица се водат за исчезнати во силното невреме што синоќа го зафати Скопје и околината.

Осумгодишно дете донесено мртво во Ургентен центар по невремето

+инфо - 07.08.2016

Според официјалните информации од МВР досега се пријавени и шест исчезнати лица, по кои се трага. Во Ургентниот центар во Скопје ноќеска било донесено и мртво осумгодишно дете, кај кое лекарите само констатирале смрт.

Пријавени и шестмина исчезнати, нема податоци за штетите од невремето

Макфакс - 07.08.2016

Се уште нема официјални информации колку штета и каде е направена во вчерашното невреме што го зафати скопскиот регион, во кое најмалку 15 лица загинаа, а шест лица се пријавени за исчезнати.

Огромни штети: Пријавени починати- удавени и исчезнати лица, срушени и поплавени куќи и возила

Курир - 07.08.2016

Во врска со елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина особено Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, пријавени се настани со големи штети – срушени и поплавени куќи и возила, а пријавени се ...

Бројките од МВР покажуваат дека голема трагедија го снајде Скопско

+инфо - 07.08.2016

Околу 70 возила биле заглавени на скопската обиколница. До утринава до 8.30 часот има 15 починати лица, 22 повредени се примени на скопските клиники и 6 лица се пријавени како исчезнати, соопшти МВР.

Скопје во црно - од час во час расте бројот на загинати

Press24 - 07.08.2016

Дваесет лица се загинати, од кои за 13 е завршена идентификацијата и се предадени на семејствата, беше соопштено по денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи. Во невремето синоќа најмногу беа погодени Стајковци, Сингелиќ, ...

Најмалку 15 мртви во невремето кое вчера го зафати Скопје

Радио МОФ - 07.08.2016

Невремето кое минатата вечер го зафати Скопје зад себе остави најмалку 15 жртви, пренесува , а потврди МВР. Во Арачиново, Сингелиќ и Стајковци, како најпогодени места од невремето, има и голем број повредени.

ВИДЕО: Глетката кај скопската обиколница ужасна

Нетпрес - 07.08.2016

Скопската обиколница ден по поплавите како од апокалиптично сценаро. Како што може да се види од извештајот на ТВ Нова, голем број автомобили се уште се заглавени на патот. Синоќешното време одзеде 16 човечки животи, од кои најмногу се од Стајковци, ...

МВР: 15 загинати, шестмина исчезнати и 22 повредени во невремето

Макфакс - 07.08.2016

Најмалку 15 лица загинаа, 22 се повредени, а шест лица се пријавени за исчезнати во невремето што го зафати во саботата вечерта скопскиот регион. „До утринава во 8.30 часот примени се 22 повредени лица во скопските клиники , починати лица до овој ...

Најмалку 15 мртви и шест исчезнати во невремето кое вчера го зафати Скопје

Радио МОФ - 07.08.2016

Невремето кое минатата вечер го зафати Скопје зад себе остави најмалку 15 жртви, потврди МВР . До утринава во 8.30 часот примени се 22 повредени лица во скопските клиники, а пријавени се и шест исчезнати лица.

21 жртва во невремето, Владата прогласи кризна состојба во скопскиот и тетовскиот регион

Р.С.Европа - 07.08.2016

Бројот на загинатите во силното невремето што го погоди Скопје и западниот дел на Македонија досега достигна 21 загинато лице и 22 се повредени. Владата прогласи кризна состојба во регионите на Скопје и Тетово, а утре ќе биде ден на жалост во ...

Скопската обиколница ден по поплавите како од апокалиптично сценаро

Сител - 07.08.2016

Скопската обиколница ден по поплавите како од апокалиптично сценаро. Како што може да се види од извештајот на ТВ Нова, голем број автомобили се уште се заглавени на патот. Синоќешното време одзеде 16 човечки животи, од кои најмногу се од Стајковци, ...

Страшни фотографии од Сингелиќ по катастрофалното невреме

Курир - 07.08.2016

Порталот Тетовасот објави фотографии од последиците од силното невреме во ...

Поплавата во Скопско низ фотографии (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 07.08.2016

Порталот Тетовасот објави фотографии снимени по силното невреме во Сингелиќ, Арачиново и Хасанбег. Порталот Тетовасот објави фотографии снимени по силното невреме во Сингелиќ, Арачиново и ...

Запалена куќа во скопско Лисиче - невремето направи пустош во Скопје

Press24 - 07.08.2016

Страшното невреме кое го погоди Скопје и околината зема 15 човечки животи, направи пустош каков што до сега не се памети. Меѓу најпогодените од невремето во Скопје се Стајковци, Смилковци, Ченто, Ново Лисче, Аеродром, Кисла Вода.

Досега 20 жртви во невремето во Скопје

Р.С.Европа - 07.08.2016

Во невремето што го погоди Скопје досега се пријавени 20 загинати лица во реоните на Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново, потврдуваат од МВР. Оттаму велат дека досега се идентификувануи 13 лица, а до утринава во скопските клиники примени се ...

УЖАС: Фотографии од Сингелиќ по вчерашното невреме

Нетпрес - 07.08.2016

Порталот Тетовасот објави фотографии од последиците од силното невреме во Сингелиќ. Имено поројниот дожд проследен со силни грмотевици остави катастрофални последици. Од МВР потврдија дека животот го загубиле најмалку 15 лица, шестмина се водат за ...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАГИНАТИ: Досега има 16 жртви од поплавите (ОБНОВЕНО)

Телеграф - 07.08.2016

Настраданите се од селата Стајковци, Синѓелиќ и Арачиново. Засега нема информации за возраста на жртвите. Сепак, како што раскажуваат жители на Ченто и Стајковци, меѓу загинатите имало и деца, како и цели семејства кои се удавиле во сопствените ...

Забранет влез кон Стајковци по невремето

Press24 - 07.08.2016

По катастрофалното невреме кое го зафати Скопје забранет е влез кон скопското село Стајковци, надлежните го чистат теренот по невремето. ВИДЕО: - A1 ...

Шекеринска денеска ќе ги посети Ченто, Арачиново и Стајковци

+инфо - 07.08.2016

Шекеринска ќе ги посети жителите на скопската населба Ченто и населените места Арачиново и Стајковци. Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, заедно со портпаролот на партијата и пратеник, Петре Шилегов, и пратеничката Софија Куновска, ...

Скопје во црно – Бројката на загинати достигна до 20

Репортер - 07.08.2016

Дваесет лица се загинати, од кои за 13 е завршена идентификацијата и се предадени на семејствата, беше соопштено по денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи. Во невремето синоќа најмногу беа погодени Стајковци, Сингелиќ, ...

Шекеринска денеска ќе ги посети Ченто, Арачиново и Стајковци

Стандард - 07.08.2016

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, заедно со портпаролот на партијата и пратеник, Петре Шилегов, и пратеничката Софија Куновска, ќе ги посетат жителите на скопските населби најпогодени од вчерашните поплави и силното невреме.

Расте бројот на жртви од поплавите

Репортер - 07.08.2016

Вкупно 16 лица го загубија животот, а шест се водат за исчезнати во силното невреме што вчера го зафати скопскиот регион, предмалку соопштија од МВР. До утринава во 8:30 часот примени се 22 повредени лица во скопските клиники.

Шест тима на АРМ во Стајковци - се евакуираа луѓе од поплавените куќи

Press24 - 07.08.2016

Шест тима на Армијата на Република Македонија во моментот се ангажирани во Стајковци каде пружаат помош во санирање на псоледиците од поплавите кои попладнево го зафатија скопскиот регион, дознава КУРИР.

Досега 20 жртви од невремето во Скопје

Капитал - 07.08.2016

Загинатите се од реоните на Синѓелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново, потврдуваат од МВР. На скопските клиники досега се примени 22 повредени. Во невремето што го погоди Скопје досега се пријавени 20 загинати лица во реоните на Сингелиќ, ...

Невремето засега однесе 20 животи

+инфо - 07.08.2016

Кризниот комитет договорил да се отпочне со правење комисии за проценка на штета која веднаш како што се расчистува теренот, ќе врши проценки. Во невремето што го погоди Скопје досега се пријавени 20 загинати лица во реоните на Сингелиќ, Стајковци, ...

ТЕЛЕГРАФ МЕЃУ ПОПЛАВЕНИТЕ: Одвај останавме живи, ноќта беше страшна (ФОТО)

Телеграф - 07.08.2016

Автомобилите што беа паркирани покрај улицата се целосно потопени и заглавени во калта. За извлекување жителите се снаоѓаат сами, со јажиња и сајли, а пристигнаа и неколку пајак-возила кои треба да ги извлечат.

Дваесет лица загинати во синоќешното невреме

А1 On - 07.08.2016

Дваесет лица се загинати, од кои за 13 е завршена идентификацијата и се предадени на семејствата, беше соопштено по денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи. Во невремето синоќа најмногу беа погодени Стајковци, Сингелиќ, ...

Се зголемува бројот на загинати од синоќешното невреме

Сител - 07.08.2016

Дваесет лица се загинати, од кои за 13 е завршена идентификацијата и се предадени на семејствата, беше соопштено по денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи. Во невремето синоќа најмногу беа погодени Стајковци, Сингелиќ, ...

Хеликоптери го надлетуваат Стајковци - сликата ужасна по невремето

Press24 - 07.08.2016

По катастрофалното неврме во Стајковци, екипите се на терен и ги санираат штетите од бурата каква што скопјани не паметат. ФОТО: ...

Ден по поројот,се расчистуваат последиците

Р.С.Европа - 07.08.2016

Расте бројот на починати и повредени во невремето што вчера го зафати скопско. Досега се пријавени 20 загинати лица, потврдуваат од МВР. Најкритично е во Стајковци,Сингелич,Смилковции Арачиново.

Водата за малку ќе ме однесеше - потресно сведоштво на жителите на село Стајковци

Press24 - 07.08.2016

Поплавени домови, уништени куќи, блокирани улици, ваква е глетката во скопското село Стајковци. Пред камерата на Канал 5 жителите на селотот Стајковци велат дека не паметат вакво невреме и дека доживувале вистинсака драма за време на бурата, тие ...

(ВИДЕО) Снимки од невремето кое направи пустош во Скопје

А1 On - 07.08.2016

Поплавени улици, потопени автомобили, застој во сообраќајот и сообраќајни несреќи предизвика синоќешното невреме во Скопје. Улиците беа непроодни, поплавени беа и голем број куќи во градот, а неколку населби останаа и без електрична енергија.

Обиколницата во кал, возила расфрлани по нивите (ВИДЕО)

+инфо - 07.08.2016

Голем број автомобили се уште се заглавени на патот и се чека нивно извлекување од калта. Наноси од кал и расфрлани возила има денеска на делови од скопската обиколница, како и по околните ниви.

Шеќеринска, Куновска и Шилегов ќе ги посетат погодените од поплавите

Нова ТВ - 07.08.2016

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, заедно со портпаролот на партијата и пратеник, Петре Шилегов, и пратеничката Софија Куновска, ќе ги посетат жителите на скопските населби најпогодени од вчерашните поплави и силното невреме, ...

Бројот на загинати од невремето се искачи на 20, се стравува за повеќе

Нова ТВ - 07.08.2016

Бројот на загинати од невремето во Скопје се искачи на 20 лица, а досега се идентификувани 13 од жртвите, велат од МВР. Најголем дел од загинатите се од Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и од Арачиново.

(ВИДЕО) Ден по поројот,се расчистуваат последиците

Репортер - 07.08.2016

Расте бројот на починати и повредени во невремето што вчера го зафати скопско. Досега се пријавени 20 загинати лица, потврдуваат од МВР. Најкритично е во Стајковци,Сингелич,Смилковции Арачиново.

ЗАГАДЕНА Е ВОДАТА ВО СТАЈКОВЦИ И ВО СИНЃЕЛИЌ: Цистерна има, но потребна е и флаширана вода

Телеграф - 07.08.2016

На Фејсбук е направена група за хуманитарна помош за поплавените семејства во Скопје. Таму можат да се пријават сите граѓани кои можат да им помогнат на настраданите. На жителите на Стајковци итно им е потребна вода за пиење , објавуваат на ...

(ВИДЕО) Сингелиќ и Стајковци: Поплавени домови, оштетени возила

Нова ТВ - 07.08.2016

Жителите на Сингелиќ и Стајковци утрово се разбудија во амбиент кој воопшто не наликува на 21.век. Низ улиците кал, куќите и подрумите полни со вода, сообраќајот на неколку места е стопиран, механизација и полиција насекаде.

ЛУЃЕТО ДОЖИВЕАЛЕ УЖАС: Десетици возила исфрлени и закопани во кал и вода на обиколницата (ФОТО)

Телеграф - 07.08.2016

Нивите до обиколницата беа претворени во езеро, па возилата паѓаа во водата и веднаш заглавуваа во калта. Утрово екипи на Армијата и на Дирекцијата за заштита и спасување пребаруваа дали во возилата има заглавени патници Вистинска сцена од ...

Расте бројот на жртви, досега 20 загинати во синоќешното невреме

Радио МОФ - 07.08.2016

Дваесет лица се загинати, од кои за 13 е завршена идентификацијата и се предадени на семејствата, беше соопштено по денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи. Во невремето синоќа најмногу беа погодени Стајковци, Сингелиќ, ...

Стајковци во кал

Р.С.Европа - 07.08.2016

Според последните информации во невремето вчера загинале 20 луѓе, од кои за 13 е завршена идентификацијата и се предадени на семејствата. Покрај Стајковци, силно погодени од невремето се и Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, каде се најдени жртвите, а ...

ФОТО: Погледнете како најголемите светски и регионални медиуми известуваат за катастрофата која го погоди Скопје

Press24 - 07.08.2016

Главниот град на Македонија, Скопје го погоди најголемото невреме во поновата историја. Бројот на жртви од час во час расте, до сега официјално загинати се 20 лица. Има и многу повредени и исчезнати. Најпогодени се селата Стајковци и Сингелиќ.

ГАЛЕРИЈА ОД ТВ НОВА НА ТЕРЕН: Штетата што ја предизвикаа поплавите низ фотографии

Курир - 07.08.2016

Низ фотографии ви ја пренесуваме сликата од скопската обиколница кон селото ...

ВИДЕО: Потресни сведоштва на жителите од најпогоденото село Стајковци

Курир - 07.08.2016

рнати куќи, поплавени домови, скршени дрвја, блокирани улици, паднати потпорни ѕидови. Ова е сликата на терен што ја регистрира екипата на Канал 5, во скопското село ...

Едвај останавме живи, ноќта беше страшна - раскажуваат скопјани

Press24 - 07.08.2016

И Телеграф меѓу поплавените жители во скопски Сингелиќ и скопското село Стајковци, жителите велат дека не паметат вакво невреме и дека едвај останале живи. - Само ние знаеме како ја поминавме ноќта.

Водата во Стајковци е загадена - потребни се донации со флаширана вода

Press24 - 07.08.2016

Граѓаните се соединија преку Фејсбук група за хуманитарна помош на поплавените семејства во Скопје. Таму се објавуваат постови околу тоа што во моментов им е највеќе потребно на нив На жителите на Стајковци итно им е потребна вода за пиење, ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Катаклизма во Скопје - поплавите предизвикаа огромни штети

Press24 - 07.08.2016

Ужасната сликата од скопската обиколница кон селото Стајковци. ФОТО: ТВ ...

По 3.000 евра отштета за секоја жртва од невремето

+инфо - 07.08.2016

На седница која ќе почне во 16 часот се очекува Владата да прогласи ден на жалост, додека пак Скопје и Тетово ќе се прогласат за кризни подрачја. По 180.000 денари или 3.000 евра ќе им биде исплатена отштета на семејствата за секоја жртва, беше ...

По 3.000 евра донација на семејствата за секој загинат од поплавите

Нова ТВ - 07.08.2016

На денешната вонредна седница на Советот на Град Скопје, која започна со 1 минута молк во знак на загинатите од поплавите, едногласно со 29 гласа беше донесена одлука за еднократна парична помош во вредност од 3000 евра за секој загинат во едно ...

[Галeрија] Поплави: Ченто во кал, Стајковци во црно, Скопје во колапс

Радио МОФ - 07.08.2016

„Никогаш не ни се случила ваква поплава. За само две минути водата стигна висина од над 1,5 метар. Буицата носеше возила со себе, делови од куќи, покуќнини. Водата бликаше од сите страни. Среќа што можевме да избегаме на првиот кат од куќата, долу ...

За секоја жртва од невремето по 3.000 евра отштета

МКД - 07.08.2016

Градот Скопје на денешната вонредна седницакоја започна со едноминутно молчење во знак на загинатите во синоќешните поплави, едногласно со 29 гласови одлучи да се додели еднократна помош од 3.000 евра за секој загинат во едно семејство по вчерашната ...

По 3.000 евра отштета за секоја жртва од невремето

Нетпрес - 07.08.2016

На денешната вонредна седница на град Скопје, која започна со едноминутен молк, во знак на почит на жртвите во вчерашното невреме кое го зафати Скопје и околината, беше решено на секое од семејствата за секоја жртва да им биде исплатено по 3.000 ...

Огромни штети: пријавени починати- удавени и исчезнати лица, срушени и поплавени куќи и возила

Репортер - 07.08.2016

Во врска со елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина особено Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, пријавени се настани со големи штети – срушени и поплавени куќи и возила, а пријавени се ...

Бројките се зголемуваат, 21 загинато лице, 20 идентификувани.ВИДЕО

Макфакс - 07.08.2016

Најмалку 21 лице загинале во невремето што во неделата вечерта го зафати скопскиот регион. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи за Макфакс, до 15 часот официјално потврдени се 21 жртва, 20 се идентификувани, а едно лице е ...

„Тинкес“ донираше 24.000 литри вода

+инфо - 07.08.2016

Донацијата е доставена во основното училиште „25 Maj“ во селото Сингелиќ а од таму водата ќе биде пренесена во кризниот штаб во селото Стајковци Компанијата „Тинекс“ денеска донира пакети со 24.000 литри вода за граѓаните погодени со поплавите по ...

ТИНЕКС во хумана акција за помош на поплавените подрачја во Скопје

А1 On - 07.08.2016

По страшните поплави кои се случија во текот на вчерашниот ден, компанијата Тинекс денес организираше донаторска акција за помош на жителите од настраданите подрачја во Скопје. Со цел барем малку да им ја олесни беспомошната состојба, Тинекс донира ...

Загинати 21 лице во поплавите во Скопско

Сител - 07.08.2016

Дваесет и едно лице е последниот биланс на загинати во вчерашните поплави во скопскиот регион. Загинатите се од Сингелиќ, Стајковци, обиколница Смилковци и село Црешево. Министерството за внатрешни работи попладнево информира дека до 15:00 часот, по ...

ВИДЕО: Потресни сведоштва на жителите на Стајковци

Нетпрес - 07.08.2016

Урнати куќи, поплавени домови, скршени дрвја, блокирани улици, паднати потпорни ѕидови. Ова е сликата на терен што ја регистрира екипата на Канал 5, во скопското село ...

МВР соопшти дека бројот на загинатите во невремето се искачи на 21 лице

МКД - 07.08.2016

Според последните податоци на МВР, во синоќешното невреме загинале 21 лице, од кои 20 се идентификувани и телата им се предадени на семејствата, а за едно лице се уште трае утврдувањето на идентитетот.

Иванов: Сега е момент за хуманост

Курир - 07.08.2016

– Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме.

Иванов ги посети најкритичните точки во Скопско

+инфо - 07.08.2016

На терен се 400 припадници на АРМ и 300 полицајци кои поделени по региони му помагаат на локалното население. Увид во состојбите попладнево направи претседателот на државата и врховен командант Ѓорѓе Иванов, придружуван од скопскиот градоначалник ...

МВР потврди: Петнаесет лица загинаа, а шест се водат за исчезнати по синоќешното невреме

Press24 - 07.08.2016

Вкупно 15 лица го загубија животот, а шест се водат за исчезнати во силното невреме што синоќа го зафати Скопје и околината. Како што изјавија за МИА од МВР, жртвите се во најголем дел жители на селата Смилковци, Синѓелиќ, Стајковци и Арачиново.

Катаклизмични сцени по вчерашното невреме - најмалку 21 загинат

Алфа - 07.08.2016

Стравична ноќ во Стајковци. Поплавени домови, превртени автомобили, затрупани улици со кал и смет, потресна е сликата по големото невреме кое го зафати селото. Мештаните со солзи во очите раскажуваат дека вакво невреме не е видено досега.

Невремето направи пустош во Стајковци и околината

МКД - 07.08.2016

Невремето кое синоќа го зафати Скопје и околината направи пустош. Загинаа 21 лице, шест се водат како исчезнати, а најголеми штети претрпе регионот кај Стајковци, Сингелиќ, кај обиколницата кај Смилковци, Арачиново и село Црешово.

МВР со официјална бројка на загинати од синоќешното невреме во Скопје

Сител - 07.08.2016

Вкупно 15 лица го загубија животот, а шест се водат за исчезнати во силното невреме што синоќа го зафати Скопје и околината. Како што изјавија за МИА од МВР, жртвите се во најголем дел жители на селата Смилковци, Синѓелиќ, Стајковци и Арачиново.

Поплавени објекти, оштетени возила, скопско во кал

Р.С.Европа - 07.08.2016

Според информациите од МВР досега се пронајдени 21 тело на загинато лице од невремето кое ја зафати Македонија вчера. Починатите се пронајдени во Сингелиќ, обиколницата Смилковци, Црешево и Стајковци.

Град Скопје: По 3.000 евра отштета за секоја жртва од невремето

Курир - 07.08.2016

По 3.000 евра ќе им биде исплатена отштета на семејствата за секоја жртва, беше решено на денешната вонредна седница на Град Скопје, која почна со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите.

Невремето во Македонија ударна вест на светските медиуми

А1 On - 07.08.2016

Под наслов – Бура во Македонија – најмалку 20 загинати во застрашувачките поплави, угледниот Би-Би-Си ја смести на прво место според ранг, информацијата за природната непогода во земјава. Британскиот медиуми пишува дека најголем дел од жртвите ...

По 3.000 евра отштета за секоја жртва од невремето

Репортер - 07.08.2016

По 3.000 евра ќе им биде исплатена отштета на семејствата за секоја жртва, беше решено на денешната вонредна седница на Град Скопје, која почна со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите.

Димитриев и Груевски во посета на загрозените скопски подрачја

А1 On - 07.08.2016

Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кои поради синоќешното невреме ги прекинаа годишните одмори, се во посета на најпогодените подрачја во Скопско. Димитриев и Груевски се во придружба на министрите за здравство и ...

Пофалби за известувањето на ТВ Нова на социјалните мрежи

Курир - 07.08.2016

Социјалните мрежи полни со пофалби за работата на Телевизија Нова, чиишто тимови со вонредна програма до доцна во ноќта известуваа од подрачјата најзагрозени од невремето. Од позитивните коментари ги издвоивме следните: „Само ТВ Нова без прекин ...

Невремето во Македонија ударна вест на светските медиуми

Репортер - 07.08.2016

Под наслов – Бура во Македонија – најмалку 20 загинати во застрашувачките поплави, угледниот Би-Би-Си ја смести на прво место според ранг, информацијата за природната непогода во земјава. Британскиот медиуми пишува дека најголем дел од жртвите ...

По 3.000 евра отштета за жртвите во невремето

Макфакс - 07.08.2016

Градот Скопје на денешната вонредна седницакоја започна со едноминутно молчење во знак на загинатите во синоќешните поплави, едногласно со 29 гласови одлучи да се додели еднократна помош од 3.000 евра за секој загинат во едно семејство по вчерашната ...

РАСФРЛАНИ АВТОМОБИЛИ: Како беше кај обиколницата пред да се расчистува теренот (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 07.08.2016

Според снимките објавени на социјалните мрежи, но и според фотографиите што ги направи нашата екипа на теренот, се добива впечаток дека луѓето кои се затекнале таму во екот на невремето поминале низ ужасни маки за да спасат жива глава Возила ...

Поплавени куќи, превртени автомобили сведочат за катастрофата што ја доживеаа жителите на Економија и Стајковци

Сител - 07.08.2016

Урнати и поплавени куќи, уништени дворови, превртени автомобили, откорнати сообраќајни знаци сведочат за катастрофата што ја доживеаа жителите на скопските села Економија и Стајковци. Граѓаните сами и со помош на државните институции се справуваа со ...

Иванов: Сега е момент за хуманост, граѓаните да помогнат

МКД - 07.08.2016

Претседателот на државата и врховен командант Ѓорѓе Иванов, придружуван од началникот на Генералштабот на АРМ генерал потполковник Методија Величковски, скопскиот градоначалник Коце Трајановски, градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, ...

Фотогалерија од Сингелиќ и од Стајковци

+инфо - 07.08.2016

Нашиот читател Филип Неделковски ни испрати фотографии снимени денеска во поплавените населби Сингелиќ и Стајковци. Нашиот читател Филип Неделковски ни испрати фотографии снимени денеска во поплавените населби Сингелиќ и ...

Солзи ќе ви дојдат на очите - тажна е сликата по полавите во скопско Синѓелиќ

Press24 - 07.08.2016

Читател на прес 24 ни испрати фотографии од состојбата во Синѓелиќ и Стајковци по вчерашното невреме. ...

Досега 21 жртва од невремето

+инфо - 07.08.2016

Дваесет и една жртва од кои 20 се идентификувани, е последната информација од МВР. Дваесет и две жртви од кои 20 се идентификувани, е последната информација од МВР за бројот на жртвите по синоќешното невреме што го погоди скопскиот регион.

Фотогалерија од Сингелиќ и од Стајковци

А1 On - 07.08.2016

Филип Неделковски ни испрати фотографии снимени денеска во поплавените населби Сингелиќ и ...

Солзи ќе ви дојдат на очите - тажна е сликата по полавите во скопско Синѓелиќ

Сител - 07.08.2016

Читател ни испрати фотографии од состојбата во Синѓелиќ и Стајковци по вчерашното невреме. ...

Во Стајковци настрада и СЦ „Вембли“

Сител - 07.08.2016

Покрај оштетувањата на куќите, автомобилите и останатата покуќнина во село Стајковци настрадаа и голем број трговски објекти како и единствениот спортски центар „Вембли“ кој целиот е прекриен со кал.

СДСМ донираше вода и храна за Стајковци (ВИДЕО)

+инфо - 07.08.2016

Поголема количина вода, храна, средства за лична хигиена и други неопходни производи денеска беа донирани за граѓаните од Стајковци. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија попладнево реализираше хуманитарна акција за помош на граѓаните од ...

21 загинат, стотина повредени и голем број исчезнати по невремето во Скопје

Сител - 07.08.2016

Двегодишниот Енес Мустафа од скопски Ченто е најмладата жртва која со себе ја зеде поплавата. Во списокот на починати меѓу другите се најдоа и жители на Крива Паланка, Куманово и Тетово. Најмногу жртви има од Ченто кои се на возраст од 29 до 83 ...

ЌЕ ПЛАЧЕТЕ НА ОВИЕ ФОТОГРАФИИ: Синѓелиќ и Стајковци по невремето

Press24 - 07.08.2016

Читател на Курир испрати фотографии од состојбата во Синѓелиќ и Стајковци по вчерашното невреме. ...

Бројките се зголемуваат, 21 загинато лице, 20 идентификувани

Кајгана - 07.08.2016

Најмалку 21 лице загинале во невремето што во неделата вечерта го зафати скопскиот регион. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, до 15 часот официјално потврдени се 21 жртва, 20 се идентификувани, а едно лице е неидентификувано.

ВИДЕО: Груевски на терен меѓу жителите на Стајковци

Курир - 07.08.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на терен меѓу жителите на ...

Бројот на загинатите во невремето во скопско порасна на 21

еМагазин - 07.08.2016

Дваесет и едно лице е последниот биланс на загинати во вчерашните поплави во скопскиот регион. Загинатите се од Сингелиќ, Стајковци, обиколница Смилковци и село Црешево. Министерството за внатрешни работи попладнево информира дека до 15:00 часот, по ...

Видео на МВР - Потопено Скопје!

Вечер Прес - 07.08.2016

На 06.08.2016 година во Единица за информации и команда, а во врска со елементарната непогода која го зафати Скопје и неговата околина особено делот на Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, има пријави за големи материјални штети–срушени и ...

Иванов: Сега е момент да бидеме хумани

Република - 07.08.2016

Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, вода во домовите и подрумите, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме.

Видео: Хеликоптери го надлетуваат Стајковци, сликата страшна по невремето

Скопје инфо - 07.08.2016

Сите екипите се на терен и ги санираат штетите од невремето кое синоќа го зафати Скопје. Аматерско видео од Фејсбук сведочи каква е состојбата во ова место во ...

Шест тима на АРМ во Стајковци - се евакуираа луѓе од поплавените куќи (фото)

Скопје инфо - 07.08.2016

Шест тима на Армијата на Република Македонија во моментот се ангажирани во Стајковци каде пружаат помош во санирање на псоледиците од поплавите кои попладнево го зафатија скопскиот регион.

МВР: Петнаесет лица загинаа, а шест се водат за исчезнати по синоќешното невреме

Локално - 07.08.2016

Вкупно 15 лица го загубија животот, а шест се водат за исчезнати во силното невреме што синоќа го зафати Скопје и околината. Како што изјавија за МИА од МВР, жртвите се во најголем дел жители на селата Смилковци, Синѓелиќ, Стајковци и Арачиново.

МВР: Кај клучката Стајковци заглавени околу 70 возила

МК News - 07.08.2016

Поради настанатите свлечишта, кај клучката Стајковци према клучката Радишани, по излегување на местото на настанот полицијата констатирала дека се заглавени околу 70 возила. Свлечиште било пријавено и на обиколницата на потегот Ѓорче Петров према ...

(ВИДЕО) Поплавено Скопје снимено од хеликоптер

еМагазин - 07.08.2016

На 06.08.2016 година во Единица за информации и команда, а во врска со елементарната непогода која го зафати Скопје и неговата околина особено делот на Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, има пријави за големи материјални штети–срушени и ...

Најмалку 15 лица ги загубиле животите во големото невреме во Скопје, шест се водат за исчезнати

еМагазин - 07.08.2016

Најмалку 15 лица ги загубиле животите во синоќешното големо невреме во Скопје, а шест лица се водат за исчезнати, информираат од Министерството за внатрешни работи. Од МВР, велат дека сите жртви се од североисточниот дел на Скопје кај Стајковци и ...

Потресни фотографии од исфрлени возила од невремето од обиколницата во Скопје

еМагазин - 07.08.2016

За сега неофицијално има најмалку 15 жртви од големото невреме во Скопје, а материјалната штета е голема и допрва ќе се проценува. Скопската обиколница е затворена, а во градот и околината се санираат штетите.

Шест лица се водат за исчезнати по силното невреме што го зафати Скопје

Пулс24 - 07.08.2016

Петнаесет лица го загубија животот, а шест се водат за исчезнати во силното невреме што синоќа го зафати Скопје и околината. Од МВР информираат дека жртвите во најголем дел се жители на селата Смилковци, Синѓелиќ, Стајковци и Арачиново.

МВР објави снимка и детали за поплавите во скопскиот регион (видео)

Кумановски м. - 07.08.2016

Како што информира Министерството за внатрешни работи односно Единица за информации и команда, а во врска со елементарната непогода која го зафати Скопје и неговата околина особено делот на Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, има пријави за ...

Осумгодишно дете донесено мртво во Ургентен центар по невремето

МК News - 07.08.2016

Во Ургентниот центар во Скопје ноќеска било донесено и мртво осумгодишно дете, кај кое лекарите само констатирале смрт. Не се знае точно од каде е детето, но се претпоставува дека е од реонот на Стајковци.

Апокалиптична слика кај скопската обиколница

МК News - 07.08.2016

Скопската обиколница ден по поплавите како од апокалиптично сценаро. Како што може да се види од извештајот на ТВ Нова, голем број автомобили се уште се заглавени на патот. Синоќешното време одзеде 16 човечки животи, од кои најмногу се од Стајковци, ...

Нови страшни бројки: 20 лица загинати, шест лица исчезнати, 22 лица повредени

МК News - 07.08.2016

Според последните податоци на министерството за внатрешни работи шест лица се водат за исчезнати, а 22 лица се повредени и им е укажана медицинска помош. но, неофицијално бројката на загинати се искачува над 30 лица.

Седумгодишно дете меѓу загинатите во невремето, било донесено мртво на Ургентен

Либертас - 07.08.2016

Дете на возраст од седум или осум години синоќа било донесено во Ургентниот центар без знаци на живот, потврди Реџеп Селмани, директор на Ургентниот центар, за Телеграф . Тој не можеше да прецизира од каде е точно детето, но рече дека е од реонот на ...

Иванов: Сега е момент за хуманост

Вечер Прес - 07.08.2016

– Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме Увид во состојбите попладнево направи ...

Најмалку 15 загинати, 22 повредени и 6 исчезнати лица во невремето во Скопје

Мета - 07.08.2016

До утринава во 8.30 часот на скопските клиники бил примени 22 повредени лица во синоќешното големо невреме во Скопје и околината, информираат од Министерството за внатрешни работи. Во временската непогода, според досегашните информации животите ги ...

Загинати 21 лице во поплавите во Скопско

Либертас - 07.08.2016

Дваесет и едно лице е последниот биланс на загинати во вчерашните поплави во скопскиот регион. Загинатите се од Сингелиќ, Стајковци, обиколница Смилковци и село Црешево. Министерството за внатрешни работи попладнево информира дека до 15:00 часот, по ...

Дождот направи пустош во Скопје - потресни фотографии за ноќта која помина

Скопје инфо - 07.08.2016

Вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе најмалку 15 жртви, потврдуваат од МВР. Нашата репортска екипа беше на терен и ова се фотографиите кои таму ги регистираравме, а говорат за страшните сцени кои се случуваа во главниот град во ...

Досега 20 жртви во невремето во Скопје

Бриф - 07.08.2016

Во невремето што го погоди Скопје досега се пријавени 20 загинати лица во реоните на Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново, потврдуваат од МВР. Оттаму велат дека досега се идентификувануи 13 лица, а до утринава во скопските клиники примени се ...

МВР потврди: 15 загинати во синоќешното невреме

Либертас - 07.08.2016

Вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе 15 жртви, потврдуваат од МВР за НОВА . Жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од невремето.

СКОПЈЕ ПОД ВОДА: Видео што го доловува синоќешното невреме!

Пулс24 - 07.08.2016

Поплавени домови, блокирани улици, сообраќаен метеж и поплавени автомобили во главниот град на Македонија. Во врска со елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина особено Стајковци, Сингелиќ, ...

(ВИДЕО) Сведоштва на жителите во Ченто по синоќешното невреме

еМагазин - 07.08.2016

Хаос, реки по улиците и причинети материјални штети се последиците од невремето што ја зафати Македонија вчера. ТВ Нова поразговара утрово со неколку жители на селото кои пред камерите изјавија дека има и мртви.

ГАЛЕРИЈА: Сингелиќ како погоден од цунами, невремето остави страшни глетки

Либертас - 07.08.2016

Порталот Тетовасот објави фотографии од последиците од силното невреме во Сингелиќ, кој изгледа како погоден од ...

Кај клучката Стајковци заглавени околу 70 возила

Вечер Прес - 07.08.2016

Поради настанатите свлечишта, кај клучката Стајковци према клучката Радишани, по излегување на местото на настанот полицијата констатирала дека се заглавени околу 70 возила. Свлечиште било пријавено и на обиколницата на потегот Ѓорче Петров према ...

Досега 20 жртви во невремето во Скопје

Тера - 07.08.2016

Во невремето што го погоди Скопје досега се пријавени 20 загинати лица во реоните на Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново, потврдуваат од МВР. Оттаму велат дека досега се идентификувануи 13 лица, а до утринава во скопските клиники примени се ...

ДЕН ПО КАТАСТРОФАЛНОТО НЕВРЕМЕ: Страшни фотографии од Сингелиќ!

Пулс24 - 07.08.2016

Порталот Тетовасот објави фотографии од последиците од силното невреме во Сингелиќ. Невремето предизвика голема материјална штета. Голем број луѓе беа хоспитализирани, засега се регистрирани 15 починати.

22 лице по невремето во Скопје побарале помош, седум се хопитализирани

еМагазин - 07.08.2016

До 10 часот утринава на преглед се пријавиле 22 пациент, од кои 7 се хоспитализирани на скопската клиника, информира професор Д-р Виктор Камиловски од болницата за хируршки болести „Св. Наум Охридски“.

400 војници и 300 полицајци на терен ги извлекуваат граѓаните на безбедни локации

Вечер Прес - 07.08.2016

Продолжува борбата на институциите за спасување на луѓето и на санирање на дел од огромната штета која ја предизвика вчерашното невреме кое најсилно го погоди Скопје и околните населби Стајковци, Сингелиќ, Арачиново, Смилковци.

(ВИДЕО) Скопската обиколница по поплавите како од апокалиптично сценаро

еМагазин - 07.08.2016

Скопската обиколница ден по поплавите како од апокалиптично сценаро. Како што може да се види од извештајот на ТВ Нова , голем број автомобили се уште се заглавени на патот. Синоќешното време одзеде 17 човечки животи, од кои најмногу се од ...

Хеликоптери го надлетуваат Стајковци, сликата страшна по невремето (Видео)

Република - 07.08.2016

Сите екипите се на терен и ги санираат штетите од невремето кое синоќа го зафати Скопје. Аматерско видео од Фејсбук сведочи каква е состојбата во ова место во ...

Бројот на загинатите во невремето во Скопје се зголеми на 17

еМагазин - 07.08.2016

Бројот на загинати од невремето во Скопје се зголеми на 17, информираа од Министерството за внатрешни работи, од каде стравуваат дека бројот може да се зголеми. Телата на 13 лица се идентификувани и предадени на семјствата, а три тела се уште не се ...

МВР: Петнаесет лица загинаа, а шест се водат за исчезнати по синоќешното невреме

Либертас - 07.08.2016

Вкупно 15 лица го загубија животот, а шест се водат за исчезнати во силното невреме што синоќа го зафати Скопје и околината. Како што изјавија за МИА од МВР, жртвите се во најголем дел жители на селата Смилковци, Синѓелиќ, Стајковци и Арачиново.

(ВИДЕО)Поплава во скопско Стајковци

Бриф - 07.08.2016

Скопското село Стајковци е најпогодено од големето невреме што се случи синоќа. Во некои куќи има и до два метра вода, а многу граѓани беа заглавени во своите ...

15 загинати во силното невреме во Скопје

Бриф - 07.08.2016

Во силното невреме во Скопје досега загинале 15 лица во реоните на Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново, потврдуваат од МВР. Оттаму велат дека засега не е направена идентификација на лицата, а нема ниту потврди на информациите за чисезнати ...

Трајановски: Ова е најголемата непогода во последните години, сите сме мобилизирани

МК News - 07.08.2016

„Мобилизирани се сите екипи на јавните претпријатија на градот Скопје, противпожарната единица, Водовод и канализација, комунална хигиена, водовод и патишта. Тука се од МВР, од војската од противпожарната единица.

По 3.000 евра отштета за жртвите во невремето

Точка - 07.08.2016

Градот Скопје на денешната вонредна седницакоја започна со едноминутно молчење во знак на загинатите во синоќешните поплави, едногласно со 29 гласови одлучи да се додели еднократна помош од 3.000 евра за секој загинат во едно семејство по вчерашната ...

ВИДЕО: Хеликоптери го надлетуваат Стајковци. Страшна глетка по невремето!

Пулс24 - 07.08.2016

Сите екипи се на терен и ги санираат штетите од невремето кое синоќа го зафати Скопје. Аматерско видео од Фејсбук сведочи каква е состојбата во ова место во моментов. Допрва ќе се проценува колкави се штетите од силното невреме кое синоќа го зафати ...

ЗАГЛАВЕНИ АВТОМОБИЛИ, ЗАСТОЈ: Ова е моменталната состојба на скопската обиколница!

Пулс24 - 07.08.2016

Скопската обиколница ден по поплавите изгледа како да е од апокалиптично сценаро. Како што може да се види од извештајот на ТВ Нова, голем број автомобили сѐ уште се заглавени на патот. Синоќешното време одзеде 16 човечки животи, од кои најмногу се ...

Бројката расте: Дваесет лица се загинати во синоќешното невреме

Република - 07.08.2016

Дваесет лица се загинати, од кои за 13 е завршена идентификацијата и се предадени на семејствата, беше соопштено по денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи. Во невремето синоќа најмногу беа погодени Стајковци, Сингелиќ, ...

Бројот на жртвите од невремето се искачи на 20

Фактор - 07.08.2016

Во невремето кое синоќа го зафати Скопје досега има 20 жртви во реоните на Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново. Оваа информација ја потврдуваат од МВР. Од полиција додаваат дека досега се идентификувани 13 луѓе и тие се предадени на ...

15 загинати, 6 исчезнати и 22 повредени лица во вчерашното невреме во Скопје

Кумановски м. - 07.08.2016

До утринава во 8.30 часот15 лица се регистраирани како починати од вчерашното невреме кое го зафати скопскиот регион, шест се водат за исчезнати, а 22 лице се повредени и побарале помош на скопските клиники.

Трајановски: Ова е елементарна непогода каква што не се памети

Република - 07.08.2016

„Мобилизирани се сите екипи на јавните претпријатија на градот Скопје, противпожарната единица, Водовод и канализација, комунална хигиена, водовод и патишта. Тука се од МВР, од војската од противпожарната единица.

Најмалку 15 загинати во невремето во скопско

Скопје инфо - 07.08.2016

Вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината однесе најмалку 15 жртви, потврдуваат од МВР за НОВА. Жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од ...

Хеликоптери го надлетуваат Стајковци, сликата страшна по невремето

Вечер Прес - 07.08.2016

Сите екипите се на терен и ги санираат штетите од невремето кое синоќа го зафати ...

Над 1.000 граѓани извлечени и спасени во невремето во Скопје

еМагазин - 07.08.2016

Со помош на војската, полицијата и други државни институции, синоќа биле извлечени и спасени над 1.000 лица од кризните подрачја или од нивните автомобили, со што била спречена поголема катастрофа, соопшти министерот за здравство, Никола Тодоров, ...

Шест тима на АРМ во Стајковци – се евакуираа луѓе од поплавените куќи

Република - 07.08.2016

Шест тима на Армијата на Република Македонија во моментот се ангажирани во Стајковци каде пружаат помош во санирање на псоледиците од поплавите кои попладнево го зафатија скопскиот регион.

20 загинати во поплавите во Скопје

Вечер Прес - 07.08.2016

Бројот на загинати во вчерашното страшно невреме кое го зафати Скопје и околината, се искачи на 20 лица. Според информациите со кои располага "Вечер", бројката е зголемена поради тоа што беа пронајдени пет мртви лица од шестмината исчезнати.

Иванов: Сега е момент за хуманост

Канал 77 - 07.08.2016

Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме.

Се прогласува кризна вонредна состојба во Скопје и Тетово

Локално - 07.08.2016

Дваесет лица се загинати, од кои за 13 е завршена идентификацијата и се предадени на семејствата, беше соопштено по денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи. Бројката најавуваат дека не е конечна.

Премиерот Димитриев и Груевски во посета на загрозените скопски подрачја

Вечер Прес - 07.08.2016

Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кои поради синоќешното невреме ги прекинаа годишните одмори, се во посета на најпогодените подрачја во Скопско Димитриев и Груевски се во придружба на министрите за здравство и ...

МВР: Срушени и поплавени куќи и возила, пријавени се починати- удавени лица

Скопје инфо - 07.08.2016

Во врска со елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина особено Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, пријавени се настани со големи штети – срушени и поплавени куќи и возила , а пријавени се ...

Груевски и Димитриев во посета на загрозените скопски подрачја (видео)

Република - 07.08.2016

Емил Димитриев претседателот на Владата и Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ се во посета на најпогодените подрачја во скопско. Димитриев и Груевски поради синоќешното невреме ги прекинаа годишните одмори.

ГАЛЕРИЈА: Сингелиќ како погоден од цунами, невремето остави страшни глетки

Тера - 07.08.2016

Порталот Тетовасот објави фотографии од последиците од силното невреме во Сингелиќ, кој изгледа како погоден од ...

Единиците на АРМ дејствуваат во скопско Стајковци во извлекување од поплавени објекти

Точка - 07.08.2016

Еден од тимовите на македонската армија, која ноќта кон неделата по наредбата на шефот на државата и Врховен командант Ѓорге Иванов помага во справувањето со последниците од големото невреме, се наоѓа во скопското село Стајковци, каде е ангажиран на ...

МВР: Кај клучката Стајковци биле заглавени околу 70 возила

Либертас - 07.08.2016

Поради настанатите свлечишта, кај клучката Стајковци према клучката Радишани, по излегување на местото на настанот полицијата констатирала дека се заглавени околу 70 возила. Свлечиште било пријавено и на обиколницата на потегот Ѓорче Петров према ...

Пофалби за известувањето на ТВ Нова на социјалните мрежи

МК News - 07.08.2016

Социјалните мрежи полни со пофалби за работата на Телевизија Нова, чиишто тимови со вонредна програма до доцна во ноќта известуваа од подрачјата најзагрозени од невремето. Од позитивните коментари ги издвоивме следните: „Само ТВ Нова без прекин ...

Бројката на загинати од невремето се искачи на дваесет лица

Либертас - 07.08.2016

Дваесет лица се загинати, од кои за 13 е завршена идентификацијата и се предадени на семејствата, беше соопштено по денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи. Во невремето синоќа најмногу беа погодени Стајковци, Сингелиќ, ...

Неофицијално: Најмалку 4 загинати по вчерашното невреме во Скопје

Либертас - 07.08.2016

Невремето што вчера го погоди Скопје одзеде најмалку 4 животи, велат жители на селото Стајковци за МКД.мк . Неофицијалните информации се дека има уште најмалку четиримина загинати од Стајковци и Синѓелиќ.

(ГАЛЕРИЈА) Сингелиќ погоден од цунами, невремето остави страшни глетки

Локално - 07.08.2016

Порталот Тетовасот објави фотографии од последиците од силното невреме во Сингелиќ, кој изгледа како погоден од ...

Никола Груевски и Емил Димитриев ги посетија граѓаните од Стајковци

Пулс24 - 07.08.2016

Премиерот Емил Димитриев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кои поради синоќешното невреме ги прекинаа годишните одмори, попладнево ги посетијка најпогодените граѓани во скопско Стајковци.

Иванов: Сега е момент за хуманост

Либертас - 07.08.2016

Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме.

Официјално најмалку 15 жртви во вчерашното невреме, пријавени и шестмина исчезнати, нема податоци за штетите од ...

Точка - 07.08.2016

Се уште нема официјални информации колку штета и каде е направена во вчерашното невреме што го зафати скопскиот регион, во кое најмалку 15 лица загинаа, а шест лица се пријавени за исчезнати.

ГОЛЕМИ ШТЕТИ ПО НЕВРЕМЕТО: Повредени и починати лица, поплавени се куќи и возила

Пулс24 - 07.08.2016

Во врска со елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина особено Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, пријавени се настани со големи штети – срушени и поплавени куќи и возила, а пријавени се ...

Водата за малку ќе ме однесеше – сведоштво на жителите на село Стајковци (Видео)

Република - 07.08.2016

Поплавени домови, уништени куќи, блокирани улици, ваква е глетката во скопското село Стајковци. Пред камерата на Канал 5 жителите на селотот Стајковци велат дека не паметат вакво невреме и дека доживувале вистинсака драма за време на бурата, тие ...

Потресно сведоштво на жител од Стајковци

Пулс24 - 07.08.2016

Поплавени домови, уништени куќи, блокирани улици, ваква е глетката во скопското село Стајковци. Пред камерата на Канал 5 жителите на селотот Стајковци велат дека не паметат вакво невреме и дека доживувале вистинсака драма за време на бурата, тие ...

(ФОТО/ВИДЕО) Невремето во Скопје досега одзеде 20 животи

Бриф - 07.08.2016

Во синоќешното невреме што го зафати Скопје и околината, животот го загубија 20 лица, од кои 13 се идентификувани, информираа денеска од Министерството за внатрешни работи, јавува Агенција Анадолија (AA).

Бројот на загинати од невремето во Скопје порасна на 20

еМагазин - 07.08.2016

Дваесет лица се загинати, од кои за 13 е завршена идентификацијата и се предадени на семејствата, соопшти министерот за здравство, Никола Тодоров по денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи.