TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Благодарница" за Ешдаун

Вечер Прес - 28.01.2006

Сараевчаните што минуваа вчера имаа ретка можност да видат несекојдневна "билбордот-благодарница", со кој подмладокот на Социјал-демократската партија се збогува со меѓународниот администратор во Босна, британскиот дипломат Педи Ешдаун.

И Ребека на тој "луд, луд камен"

Вечер Прес - 28.01.2006

По долгогодишната врска, речиси една деценија, поп-пејачката Ребека ќе застане на лудиот камен. Свадбата со нејзиниот доктор Мики Ристовски, кој своевремено и беше менаџер, е закажана за мај, во според многумина најубавиот пролетен месец.

САМРАКОТ НА "ФУНКЦИОНАЛНАТА ПАМЕТ"

Вечер Прес - 28.01.2006

Минатата сабота, пишував за политичкиот суфицит во меѓународната партиципација на Република Македонија - во делот на културата, односно за големиот дефицит, кога станува збор за политиката. Го изнесов својот став, односно сознание, дека новите политички субјекти, за среќа, акцентот на своето ...

И ѕвездите на Гранд на "Беовизија"

Вечер Прес - 28.01.2006

"Беовизија" годинава повторно ќе биде збогатена со учеството на фолк ѕвезди. Покрај Луис, кој ќе настапи заедно со групата "Фламингоси", на сцената ќе застанат и ѕвездите на Гранд. Првата постава составена од Славица Чуктераш, Дарко Филиповиќ, Немања Николиќ, Стеван Анџелковиќ, Бранислав Моичевиќ и ...

"Неоком" го "лизна" Наумов

Вечер Прес - 28.01.2006

Владата го разреши директорот на ЈП "Македонски железници", Стојан Наумов и за в.д. директор го назначи Милчо Смилевски - досегашен помошник-директор за финансиско работење во претпријатието. Официјално Наумов е разрешен поради незадоволителни резултати во работењето.

Дрвото "оживува", резбарот "умира"

Вечер Прес - 28.01.2006

Темелко Тужароски е копаничар од Охрид. Неговата уметничка дружба со ореовото дрво трае повеќе од десет години. Од 2000 година член е на Друштвото на копаничарите на Република Македонија. "Работам вложувајќи многу љубов, труд и внимание за да го оживеам дрвото.

"Лавовите" не сакаат да бидат дежурни виновници

Вечер Прес - 28.01.2006

Дел од припадниците на поранешната единица за брза интервенција "Лавови" не сакаат да бидат дежурни виновници и да бидат посочувани како можни бомбаши. Тие бараат неколку работи: Никој да не ги именува како "лавови" бидејќи тоа не се, да се вратат нивните разместени колеги од местата каде во 2001 ...

"Гледаат" и чуваат секогаш и секаде

Вечер Прес - 28.01.2006

"Нашата мисија е да бидеме препознатливи како глобален лидер во нудењето на безбедносните решенија и солуции, а мотото ни е дека сме единствени квалификувани да го заштитиме стилот на живеење". Вака накусо велат за себе луѓето од агенцијата за обезбедување на имот и лица Перпетум Мобиле Сецуритѕ ...

Во самица на "одмор"

Вечер Прес - 28.01.2006

- Ми беше тешко, но сега ним им е потешко - вака новиот директор на затворот “"Идризово", Јовица Стојановиќ, ја коментира својата работа во изминативе, како што сам умее да каже, пет месеци и шест дена. Објаснува дека на почетокот му било напорно, но сега, вели тој, им е потешко на оние затвореници ...

Антена 5 и во "Лапидариус"

Вечер Прес - 27.01.2006

"Антена 5" 12. роденден ќе го прослави со двојна журка, и тоа во Маврово и Охрид. Денешната забава ќе почне во 19 часот со греано вино, ракија, топли напитоци пред ски-школата "Заре Лазаревски", по што ќе продолжи со ноќно скијање и журка во дискотеката "Ратрак" со Дарио и Александар Митевски.

Салата "Младост" под локалната самоуправа?

Вечер Прес - 27.01.2006

Градоначалникот на Општина Неготино, Ѓорѓи Кимов, вели дека и годинава ќе продолжи нивната акција за преземање повеќе капитални објекти под "капата" на локалната самоуправа. На ред е Спортско-рекреативниот центар "Младост", со кој досега управуваше јавното претпријатие за стопанисување со спортски ...

Кревале товар, па се "кренале" на клоци

Вечер Прес - 27.01.2006

Петмина чаирчани, завчеравечер околу 20 часот, двајца од една и тројца од друга страна, во боди-билдинг клуб на "Џон Кенеди" се "закачиле" за тоа кој е посилен, кој повеќе можел да крене товар. Ситуацијата таму била навидум мошне наивна.

Блажевски се враќа со "А зошто да не?"

Вечер Прес - 27.01.2006

Александар Блажевски, кој во моментов работи како уредник во А1 телевизија и е дел од екипата задолжена за утринската програма, наскоро се враќа на екраните со самостоен проект. Станува збор за "А зошто да не?", емисија која веќе подолго време ја немаше во етерот.

Продолжен животот за ТЕЦ "Осломеј"

Вечер Прес - 27.01.2006

Истражувањата што се вршени последните години во Кичевско, за откривање нови лежишта на јаглен потврдуваат дека овој регион располага со големи количини на овој енергенс. Според последните истражувања, кои се извршени во реонот на селото Поповјани, потврдени се нови резерви на јаглен поголеми од 10 ...

"Рокенрол кафе 2", со вкус на девет групи

Вечер Прес - 27.01.2006

"Рокенрол кафе 2", во организација на "Билет сервис" ќе се одржи вечерва во спортската сала "Работнички". Манифестацијата почнува во 20 и ќе трае до еден часот по полноќ. Проценка на организаторот е дека овој настан ќе го проследат околу 3.000 посетители, со оглед на тоа дека влезот е бесплатен, а ...

Прванов против "непослушниот" Станишев!

Вечер Прес - 27.01.2006

Раководството на БСП и самиот Станишев, добија шлаканица од претседателот Георги Прванов, откако минатата недела во јавноста беа објавени делови од анализата, изработена по негова нарачка, во која се изнесени црни прогнози за економската состојба во Бугарија.

Животните од ЗОО во "зимска идила"

Вечер Прес - 27.01.2006

Фото;В.Перковски Екстремно ниските температури што деновиве се измерени во Скопје, се одразија и на "жителите" на скопската зоолошка градина. Поради поларниот студ тие се поретко имаат можност да уживаат во зимската идила навор од своите живеалишта, а со цел што полесно да презимат, обезбедени се ...

"Балкан експрес" ги тужи училиштата

Вечер Прес - 27.01.2006

Поради долг од еден милион и двесте илјади денари, направен уште ланската година, "Балкан експрес" ќе ги тужи училиштата во Штип, кои ги користеле услугите за превоз на учениците. Директорот на "Балкан експрес", Стојанче Костадинов вели дека одлучиле за тужба, бидејќи со училиштата имаат потпишано ...

"Монтиран процес" против Бојана Лекиќ

Вечер Прес - 27.01.2006

Српската даночна полиција поднесе кривични пријави против сегашниот и поранешниот директор на БК-телевизија, Бојана Лекиќ и Александар Зремски, јави радиото Б 92, пренесувајќи соопштение на Министерството за финансии на Србија.

"Лавовите" прераспоредувани на "волкот в уста"

Вечер Прес - 27.01.2006

"Дали знаете што се случува во Прилеп?, беше пратеничкото прашање на Жарко Караџоски, упатено до министерот за внатрешни работи Љубомир Михајловски, на вчерашната седница во Собранието на РМ. Тој го потсети Џанго дека градот од неодамна е прогласен за безбедносно најнесигурен во земјата поради ...

"Куба ќе победи со вистината!"

Вечер Прес - 26.01.2006

Стотици илјади граѓани на Куба учествуваа во антиамериканските демонстрации во Хавана. "Буш е фашист" и "Куба ќе триумфира со вистината", се дел од паролите, со кои Кубанците го искажуваа своето незадоволство пред американската амбасада во Хавана.

Фештата ја отвора "Кодот на Да Винчи"

Вечер Прес - 26.01.2006

Филмот "Кодот на Да Винчи", сниман според бестселерот на Ден Браун ќе го отвори годинашниот Филмски фестивал во Кан (17 - 28 мај годинава). Ќе се прикаже надвор од конкуренција. Главните улоги ги играат оскаровецот Том Хенкс, Одри Тату, позната и по улогата на Амелија Пулен и Жан Рено.

Се ќе биде, "Пријатели" веќе не

Вечер Прес - 26.01.2006

Во американските медиуми се појавија гласини дека "Пријатели" повторно потпишаа договори со НБЦ, и за хонорари од по пет милиони долари ќе снимаат четири едночасовни специјални епизоди од серијата. Но продуцентите велат дека до тоа нема да дојде, освен што тројцата пријатели Дејвид Швимер, Метју ...

ЛДП прашува "Како сте", народот вели "Голи сме" !

Вечер Прес - 26.01.2006

Либерално демократската партија во годината на парламентарните избори реши да го слушне гласот на народот. Високи претставници од оваа партија, во својата кампањата, шетаат низ Македонијата и ги прашуваат граѓаните: "Како сте?".

Поп-дивата Калиопи ќе "пива" во Сплит

Вечер Прес - 26.01.2006

Се е речиси подготвено, од ден на ден се засилуваат само емоциите. Поп дивата Калиопи, на 11 февруари со екипа заминува во хрватскиот бисер Сплит, и веднаш почнува со проби и одржување на пресови, а веќе на 14 февруари, на Денот на вљубените, во Хрватски народно казалиште ќе одржи анплакт концерт.

Анри 90 отсто на "Ноу Камп"

Вечер Прес - 26.01.2006

Сешто се пишуваше за напаѓачот на Арсенал и француската репрезентација Тиери Анри. Од тоа дека заминува од "Хајбери", па се до тоа дека ќе ги "остави коските" во Лондон. Сепак, последните информации од Шпанија зборуваат дека Анри никогаш не бил поблизу до Барселона.

"Детроит гранд пубас", Маци и Никола во МКЦ

Вечер Прес - 25.01.2006

Промоторска група "Емотиф", на 28 јануари (сабота), во Младинскиот културен центар - Скопје организира концерт со настап во живо на хаус и техно диџеите Марјан Стојановиќ- Маци и Никола Ризов, а по нив, ќе настапи и бендот "Детроит гранд пубас" од Америка (на фотосот).

Надеж и за "Дивите коњи"

Вечер Прес - 25.01.2006

Сметката на најстарата продуцентска куќа кај нас, "Вардар филм", (формирана во август 1947 год.) најверојатно ќе биде деблокирана за неколку месеци. Директорот Сефедин Нуредини, по многуте одложувања, добил ветување дека овојпат проблемот што го создаде долгот од околу 28 милиони денари дефинитивно ...

Милчовата "Улица" во Љубљана

Вечер Прес - 25.01.2006

Изложбата на фотографии "Улица" на Милчо Манчевски ќе биде поставена во Љубљана в четврток. Поставката ќе биде изложена во галеријата "Авла НЛБ" и ќе трае до 24 март. "Заводот за креативна продукција Емзин" ја приреди изложбата, а Манчевски ќе присуствува на отворањето.

Асфалтен пат до индустриската зона "Љубин"

Вечер Прес - 25.01.2006

Индустриската зона во село Љубин, Општина Сарај, до почетокот на летото ќе биде поврзана со асфалтен пат до центарот на Општината и автопатот Скопје-Тетово. Патот ќе се гради покрај десниот брег на Вардар, на потегот меѓу железниот мост и мостот кај село Љубин, со вкупна должина од 2 илјади и 300 ...

Џејми Оливер на "Канал 5"

Вечер Прес - 25.01.2006

Од први февруари Канал 5 ќе почне со емитување на новата хрватска серија "Љубов во офсајд“ во 175 продолженија. Серијата ќе се емитува од 17.50 часот. Исто така, од први февруари Канал 5 ќе почне со емитување на англиското шоу "Кујната на Џејми Оливер" во 52 продолженија која ќе се емитува секој ...

Исчезнала опрема и материјал од "Протетика"?!

Вечер Прес - 25.01.2006

Од Клиниката за фиксна протетика на Стоматолошкиот клинички центар во Скопје неодамна исчезнал потрошен материјал и опрема во вредност од неколку илјади евра, тврдат вработени во оваа здравствена установа. Директорот на д-р Хасан Мехмети и покрај нашите обиди остана недостапен да ги потврди или да ...

"Братиславска врска" или борба за територија

Вечер Прес - 24.01.2006

Пет дена по оружената престрелка што се случи во Куманово, а во која тешко ранет беше 28-годишниот Скендер Шабани, полицијата се уште го нема уапсено напаѓачот. Минатата среда напладне, во 12.10 часот непознат маж со џип се движел по улицата "11 Октомври".

Ограбена бензинска пумпа на "Макпетрол"

Вечер Прес - 24.01.2006

Двајца разбојници вооружени со пиштоли, завчераноќ ја ограбија бензинската пумпа на "Макпетрол", на улицата "Илинденска" во Тетово. Тие оттаму украле околу 800.000 денари и избегале. При грабежот нема повредени. Од МВР не даваат некои посебни информации, освен за времето и местото кога се случило ...

Екс-директорките работеле "незаконски"?!

Вечер Прес - 24.01.2006

Градоначалникот на Аеродром вчера ги отфрли обвинувањата на Министерство за труд и социјална политика дека "на своја рака" направил смена на директорки во градинките "Срничка" и "Буба Мара", објаснувајќи дека всушност се поставени В.Д. директорки на местото на досегашните кои работеле "незаконски".

Два месеци затвор зашто судиите се "неписмени, пристрасни и криминалци"

Вечер Прес - 24.01.2006

Веќе 10 години Стахан Наков од Кочани, поранешен сопственик на ПГП "Графика" од Кочани, "скита" низ судските лавиринти од Основниот суд во Кочани па се до Врховниот суд на РМ, Јавното обвинителство, Фондот за здравство и Антикорупциската комисија со цел да докаже дека побарувањето од 16.290 денари ...

Анета - "староградска"!

Вечер Прес - 24.01.2006

Битолчанката Анета Ефтимова, иако е стручен наставник по гинекологија и акушерство во средното медицинско училиште во Битола, професионално се занимава и со музика од 1995. Првпат на "Скопски фестивал 1996" како член на триото "ЕКА" и Леонарда, со "Камбаните во ноќта ѕвонат" освоија награда за ...

"Елеци -еркондишни" за војниците

Вечер Прес - 24.01.2006

Американската војска во Ирак неодамна доби специјални елеци за своите војници во оклопните возила под жешкото ирачко сонце. Гумената цевка на секој елек е споена со еркондишн. Околу 500 елеци наполнети со специјална течност добија екипажите на повеќе наменските воени возила " Хамер", објавено е на ...

Ракетите се платени и испорачани, "РХ Ален" измамил

Вечер Прес - 24.01.2006

Македонското Министерство за одбрана не сака да ја коментира најновата афера во Хрватска, сврзана со испораката на 5.100 ракети на Македонија во 2001 година, бидејќи од македонска страна нема ништо спорно. Во архивите на МО има договор со хрватскиот трговец со оружје, кој бил во целост испочитуван: ...

"Форд" ќе затвори 10 фабрики

Вечер Прес - 24.01.2006

"Форд моторс", третиот по големина светски производител на автомобили, ќе објави план за затворање на најмалку 10 фабрики и отпуштање 25.000-30.000 вработени во следните пет години. Според весникот "Детроит њуз", се очекува да бидат затворени фабрики во САД, Мексико и Канада, а ќе биде намален и ...

Коби: "Ниту на сон не го очекував тоа"

Вечер Прес - 24.01.2006

Љубителите на кошарката ќе го паметат 22 јануари, поради настапот на Коби Брајант, во дресот на Л.А.Лејкерси, против Торонто, кога постигна дури 81 кош, бројки што се втори по вредност во НБА лигата. Постарите љубители на кошарката се присетуваат на Вил Чемберлен, кој во далечната 1962 година, на 2 ...

"Ќе се справиме и со поголем снег!"

Вечер Прес - 24.01.2006

Сообраќајот на скопските улици се одвива нормално, мобилните екипи на зимската служба навремено интервенираат и се подготвени да се справат со евентуалните поголеми врнежи од снег или со појавата на голомразица, порачува директорот на Јавното претпријатие "Улици и патишта", Илија Мартиновски.

Тешко ќе оди "чешлањето" на избирачкиот список

Вечер Прес - 24.01.2006

Првиот состанок на Комисијата за чистење на избирачкиот список помина неуспешно. И покрај најавата од шесте политички партии дека ќе бидат дел од состанокот, половината не се појавија на првата експертска средба. Во Министерството за правда се појавија само Благица Новковска од ВМРО-Народна, Илија ...

Нови курсеви во "Ритам плус"

Вечер Прес - 23.01.2006

Танцовиот клуб "Ритам плус", клуб со најдолга традиција кај нас, го започнува новиот циклус на курсеви, кој почнува кон крајот на јануари, а ќе се одржуваат во Младинскиот културен центар, еднаш неделно, во текот на два месеца.

За "нафтата" потребни 10 до 20 милиони долари

Вечер Прес - 23.01.2006

Најавите дека една компанија од Англија е заинтересирана да ги истражува македонските басени каде, евентуално има нафта, предизвика голем интерес во јавноста и меѓу научните работници. Деканот на штипскиот Рударско-геолошки факултет, проф.

Уапсен крадецот во филијалите на "Македонски пошти"

Вечер Прес - 23.01.2006

Министерството за внатрешни работи, во петокот, го уапси дваесет и седумгодишниот Османи Јашари од Арачиново. Тој е осомничен дека ги ограбил поштите во Арачиново и Матејче, а се обидел да ја ограби поштата во кумановското село Отља.

Се "крчка" новата цена на парното

Вечер Прес - 23.01.2006

Регулаторната комисија за енергетика неделава треба да пресече и да одлучи за колку проценти ќе биде коригирана цена на парното греење. Минатата недела АД "Топлификација" побара зголемување на цената на парното за цели 26 насто, оправдувајќи го своето барање со зголемените цени на мазутот и ...

Недела со "дебел" минус

Вечер Прес - 23.01.2006

Следејќи ја континуирано временската состојба, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во соработка со Управата за хидрометеоролошки работи вчера испрати соопштение во кое предупредува на промена на временската состојба во земјата, со наидување на влажен бран со врнежи од снег.

Поинт Бленк - "растурија”!

Вечер Прес - 23.01.2006

Во нашиот град се почесто почнаа да се случуваат настани кои во себе содржат "супстанција" и се полни со значење. Таков настан беше и неодамна одржаниот концерт на скопската петорка Поинт Бленк. Се чини, Младинскиот Културен Центар никогаш толку не зрачел со позитивна енергија, никогаш не бил толку ...

Специјални станови за "специјани" граѓани

Вечер Прес - 23.01.2006

Распределбата на 40 социјални станови во Кратово предизвика остри реакции кај многу заинтересирани граѓани. Тие со своите жалби бараат преиспитување на одлуката за распределаба на становите, сметајќи дека не се почитувани критериумите при направената ранг-листа, бидејќи голем дел од лицата на кои ...

"Црвено-жолта" хаварија

Вечер Прес - 23.01.2006

Плсен.- Спортска сала. Гледачи 2.000. Судии: Оје и Токстад од Норвешка. Седмерци: Чешка 3 (3), Македонија 3 (1). Исклучувања: Чешка 6, Македонија 6 мин. ЧЕШКА: Галија, Штохол, Ноцар 5, Бруха 2, Хруби 4, Витек 2, Јиха 7, Филип 7, Хајнц 4, Хинек 5, Шимански 3, Собел 1, Кубеш 3, Хазл 5.

Длабок "рез" на скапите лекови

Вечер Прес - 23.01.2006

Палетата на цитостатици, хормони за раст, лекарства и препарати кои се користат кај пациентите на дијализа, лековите за мултиплекс склероза... Ова е дел од фондовската палета која ќе се кастри за да се "усогласат" финансиските можности и трошоците во здравството.