TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најмасовни демонстрации во Будимпешта од почетокот на кризата

А1 - 24.09.2006

Во Будимпешта утрово е мирно, по синоќешните најмасовни демонстрации откако во јавноста дојде информацијата дека премиерот Ференц Ѓурчањ намерно ја лажел јавноста за економската ситуација во земјата. На плоштадот „Лајош Кошут“ пред зградата на Парламентот синоќа, според различни агенции, се собраа ...

Продолжува притисокот врз унгарскиот премиер Ференц Ѓурчањ

Канал5 - 24.09.2006

Во Будимпешта утрово е мирно, по синоќешните најмасовни демонстрации откако во јавноста дојде информацијата дека премиероу Ференц Ѓурчањ намерно ја лажел јавноста за економската ситуација во земјата. Будимпешта, 24 септември (МИА) - Во Будимпешта утрово е мирно, по синоќешните најмасовни ...

Во Унгарија и денеска протести

А1 - 23.09.2006

Во Унгарија и денеска протести. Седум илјади луѓе се собраа пред Парламентот, барајќи оставка од премиерот Ференц Ѓурчањи. Според последните информации, нема жртви и повредени. Опозиционата Фидес партија ги откажа претходно закажаните протести поради безбедносни причини.

За протестите обвинет лидерот на опозицијата

Утрински - 23.09.2006

БУДИМПЕШТА - Мнозинството Унгарци веруваат дека лидерот на опозицијата Виктор Орбан е делумно виновен за протестите во Будимпешта, соопшти вчера агенцијата „Сонда ипшош". Во анкетата спроведена по демонстрациите во понеделникот, 51 отсто од анкетираните изјавија дека Орбан придонел во избувнувањето ...

Привиден мир

Вечер Прес - 23.09.2006

Вчераутро Будимпешта беше мирна откако четвртокот вечер протестите на кои излегоа околу 10. 000 Унгарци поминале без инциденти. Прашање е само до кога, зашто ултрадесничарската унгарска партија на правото и животот (МИЕП) за вчеравечер најави одржување на антивладини демонстрации на плоштадот ...

„Вашингтон Пост“: Ѓурчани не излажал туку преувеличил

А1 - 22.09.2006

Унгарскиот премиер Ференц Ѓурчани во интервју за американскиот дневен весник „Вашингтон Пост“ изјави дека во неговиот говор пред пратениците од унгарската социјалистичка партија не излажал, туку преувеличил, со цел да постигне подраматичен ефект.

Унгарците упорно бараат оставка на премиерот

Утрински - 22.09.2006

Полицијата се обидува да ги спречи изливите на гнев и насилствата на демонстрантите БУДИМПЕШТА - Само помали проблеми во средата ги расипаа, главно, мирните протести на илјадници Унгарци во Будимпешта, во третата вечер на демонстрации, предизвикани од признанието на премиерот дека лажел за да ...

Политичари, лаги и видеоленти

Дневник - 22.09.2006

Се претпоставува дека лентата со спорното обраќање на унгарскиот премиер долго време била во фиока и оти е објавена спроти изборите за лидер на социјалистите и за локални власти Аферата со унгарскиот премиер Ференц Ѓурчани само го потврди фактот дека политичарите ретко ја зборуваат вистината, а ...

Унгарската опозиција го откажа протестот

Вест - 22.09.2006

БУДИМПЕШТА, 22 септември (Ројтерс) - Унгарската опозициона партија "Фидеж" вчера го откажа најавениот антивладин протест за викендот, што владата предупреди дека би можеле да ги ескалираат еднонеделните насилни протести. "Во интерес на мирољубивите и добронамерни граѓани 'Фидеж' одлучи да ги одложи ...

Демонстрантите не си одат

Време - 22.09.2006

ПОЛИТИЧКА КРИЗА ВО УНГАРИЈА Унгарските власти вчера очекуваа досега најголеми демонстрации, откако на незадоволните граѓани решија да им се придружат и студентите, јави новинската агенција АФП. Владата на премиерот Ференц Ѓурчани се ниша, откако беше објавена тајно направена снимка од состанок на ...

Падна рејтингот на социјалистите

Вечер Прес - 22.09.2006

Судирите меѓу демонстрантите и полицијата кои веќе три дена го потресуваат главниот град на Унгарија (вчера беа повредени уште 16 лица) ја преполовија популарноста што социјалистите ја имаа во април годинава (од 40 на 25) кога победија на парламентарните избори.

16 повредени при последните судири во Будимпешта

А1 - 21.09.2006

Шеснаесет лица се повредени рано изутринава во судири меѓу унгарската полиција и група демонстранти кои учествуваа во антивладиниот протестен собир пред Парламентот на Унгарија во Будимпешта, јави Франс-прес. При судирите полицијата уапсила 62-ца учесници на протестите, од кои седум се ослободени ...

Унгарскиот премиер против демонстрантите

Вест - 21.09.2006

Будимпешта, 21 септември - Унгарскиот премиер Ференц Ѓурчани вчера изјави дека нема да ги толерира протестите кои веќе два дена траат во Будимпешта. "Нема да имам никакво трпение кога станува збор за нив", рече Ѓурчани на прес конференција, алудирајќи на неколкуте стотици демонстранти кои бараат ...

Немирите во Будимпешта не стивнуваат

Дневник - 21.09.2006

Полицијата досега приведе 137 учесници во тридневните немири, а трага по уште 42 лица Околу илјада Унгарци прексиноќа втора ноќ едноподруго насилно реагираа на признанието на социјалистичкиот премиер Ференц Ѓурчани. Судирот беше близу седиштето на владејачките социјалисти, каде што пред колоната ...

Втора ноќ тепачки на улиците на Будимпешта

Утрински - 21.09.2006

Во демонстрациите беа повредени 60 лица, а стотина уапсени БУДИМПЕШТА - Полицијата и демонстрантите вчера се судрија по улиците на Будимпешта во втората ноќ на безредија против антивладините протести предизвикани од признанието на премиерот дека лажел за да победи на изборите.

Шеснаесетмина повредени при последните судири во Будимпешта

Канал5 - 21.09.2006

Шеснаест лица се повредени рано изутринава во судири меѓу унгарската полиција и група демонстранти кои учествуваа во антивладиниот протестен собир пред Парламентот на Унгарија во Будимпешта , јави Франс-прес. Будимпешта, 21 септември (МИА) - Шеснаест лица се повредени рано изутринава во судири меѓу ...

Ѓурчањи ќе продолжи со реформите

Вечер Прес - 21.09.2006

УНГАРИЈА СЕ ТРЕСЕ Во тридневните немири во Будимпешта предизвикани со објавувањето на снимката на премиерот Ференц Ѓурчањи биле повредени дури 140 полицајци од кои петмина потешко, а до вчера попладнето полицијата привела 137 лица, пренесува МИА.

Нови судири во Будимпешта

А1 - 20.09.2006

Демонстрантите и полицијата повторно се судрија рано изутрината на улиците на Будимпешта, при што со солзавец се растерани учесниците на протестот. Околу 500 демонстранти се собраа ноќеска по полноќ пред седиштето на владеачката социјалистичка партија, барајќи оставка од премиерот Ференц Ѓурчани, ...

Насилни протести во Унгарија, премиерот не си оди

Време - 20.09.2006

ПО ОБЈАВУВАЊЕТО НА СКАНДАЛОЗНА СНИМКА Унгарскиот премиер Ференц Ѓурчани вчера одби да поднесе оставка, откако илјадници граѓани насилно протестираа во Будимпешта и делумно ја запалија зградата на државната телевизија. Причина за насилните протести, во кои биле повредени 150 демонстранти, е снимка ...

Во Будимпешта нови судири на полицијата и демонстрантите

Канал5 - 20.09.2006

Унгарската полиција утрово растера стотици демонстранти во Будимпешта кои повторно протестираа со барања за оставка на премиерот Ференц Ѓурчани. - Групите кои поттикнуваа насилство се растерани, изјави портпаролот на локалната полиција Петер Шон.

Лагите ја запалија Будимпешта

Дневник - 20.09.2006

По бурната ноќ, вчера во Будимпешта беше мирно, но до пладне спроти полициските кордони се построија околу 500 демонстранти Повеќе од стотина полицајци и 120 демонстранти се повредени во насилните антивладини протести прексиноќа во Будимпешта.

Ноќ на големи безредија во Будимпешта

Утрински - 20.09.2006

Премиерот Ѓурчани одби да поднесе оставка по објавената снимка за лагите на неговата партија БУДИМПЕШТА - Опозициските партии на Унгарија вчера побараа од премиерот Ференц Ѓурчани да поднесе оставка откако неколку илјади луѓе излегоа на улиците на антивладините протести во текот на ноќта, во кои ...

Бунт во Унгарија

Вест - 20.09.2006

БУДИМПЕШТА, 20 септември (Ројтерс) - Унгарскиот премиер Ференц Ѓурчани вчера ги отфрли повиците на опозицијата да поднесе оставка по антивладините нереди што тој ги нарече "најдолгата и најмрачната ноќ" во Унгарија по падот на комунизмот.

Лагите ја запалија Будимпешта

Вечер Прес - 20.09.2006

Над 200 лица се повредени за време на прексиноќешните судири во ... Над 200 лица се повредени за време на прексиноќешните судири во зградата на Унгарската телевизија и на блискиот Плоштад на слободата во Будимпешта. Вчераутро состојба се смири, полицијата го блокира целото подрачје, но мирните ...

Немири во Будимпешта со барање за оставка на Премиерот

А1 - 19.09.2006

Хаос во унгарската престолнина. Продолжуваат синоќешните немири помеѓу демонстрантите и полицијата. Плоштадот во Будимпешта е опколен со полициски кордон, откако демонстрантите се упатија кон Собранието. Се уште горат неколку автомобили пред зградата на националната телевизија.

Најмалку 200 повредени во судирите во Будимпешта

А1 - 19.09.2006

Најмалку 200 луѓе се повредени во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Будимпешта. Како што јавуваат агенциите, половина од повредените се полицајци, двајца се наоѓаат во критична состојба. Службите за итна помош претходно јавија за 50-тина повредени, кога полицијата употребила водени ...

Смирена ситуацијата во Будимпешта

А1 - 19.09.2006

По најдолгата и најмраќна ноќ од падот на комунизмот во Унгарија во 89-година, во Будимпешта денеска е мирно. Јаки полициски сили се распоредени околу зградата на државната телевизија и парламентот, каде синоќа еден час по полноќ дојде до жестоки судири меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти ...

Политичар призна дека лажел

Време - 19.09.2006

СКАНДАЛ ВО УНГАРИЈА Унгарските медиуми добиле снимка на која премиерот Ференц Ѓурчањи раскажува како неговите социјалисти ја лажеле јавноста со своите ветувања и како неговата влада не успеала да ја води вистинската економска политика, јави новинската агенција МИА. - Немаме многу избор.

Унгарскиот министер за правда понуди оставка

Канал5 - 19.09.2006

Унгарскиот министер за правда Јожеф Петретеи предложи своја оставка по синоќешните судири меѓу антивладините демонстранти и полицијата во Будимпешта. Унгарското радио јави дека премиерот Ференц Ѓурчани засега не ја прифатил оставката на Петретеи Будимпешта, 19 септември (МИА) - Унгарскиот министер ...

Ситуацијата во Будимпешта се смирува по ноќешните насилни протести

Канал5 - 19.09.2006

Повеќе од сто полицајци и 120 демонстранти се повредени за време на ноќешните и утринските судири во зградата на Унгарската телевизија и на блискиот Плоштад на слободата во Будимпешта. Будимпешта, 19 септември (МИА) - Повеќе од сто полицајци и 120 демонстранти се повредени за време на ноќешните и ...

Ференц Ѓурчани: Ќе ги употребиме сите средства за да воспоставиме ред

Канал5 - 19.09.2006

Унгарскиот премиер Ференц Ѓурчани денеска најави дека властите ќе ги употребат сите неопходни средства за да воспостави ред во Будимпешта, каде во текот на ноќта и утрово дојде до судири меѓу полицијата и неколку стотици демонстранти кои бараа оставка на Владата.

Унгарскиот премиер призна дека го лажеле народот за да победат на изборите

Вест - 19.09.2006

Будимпешта, 19 септември - Унгарските медиуми објавија снимка на кој премиерот Ференц Ѓурчањи тврди дека неговата Социјалистичка партија ја "лажела јавноста" за да ги добие изборите одржани во април годи Будимпешта, 19 септември - Унгарските медиуми објавија снимка на кој премиерот Ференц Ѓурчањи ...

Унгарските социјалисти лажеле за да победат на избори

Дневник - 19.09.2006

Унгарските медиуми објавија снимка на која премиерот Ференц Ѓурчањи тврди дека неговата Социјалистичка партија ја лажела јавноста за да ги добие изборите Унгарските медиуми објавија снимка на која премиерот Ференц Ѓурчањи тврди дека неговата Социјалистичка партија ја лажела јавноста за да ги добие ...

Го лажевме народот

Вечер Прес - 19.09.2006

Унгарските медиуми објавија снимка на кој премиерот Ференц Ѓурчањи ... Унгарските медиуми објавија снимка на кој премиерот Ференц Ѓурчањи тврди дека неговата Социјалистичка партија ја "лажела јавностаè за да ги добие изборите одржани во април годинава, јави Би-Би-Си.

Ференц Ѓурчањи: Го лажевме народот за да победиме на изборите

Канал5 - 18.09.2006

Унгарските медиуми објавија снимка на кој премиерот Ференц Ѓурчањи тврди дека неговата Социјалистичка партија ја „лажела јавноста“ за да ги добие изборите одржани во април годинава, јави Би-Би-Си. Будимпешта, 18 септември (МИА) - Унгарските медиуми објавија снимка на кој премиерот Ференц Ѓурчањи ...