TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Деблокирана сметката на "Тиквеш"

Вечер Прес - 26.11.2005

Сметката на "Тиквеш" Кавадарци, конечно, е деблокирана откако вчера менаџерскиот тим на оваа компанија ги уплати 80-те милиони денари или околу 1,5 милиони евра на име на првата рата од заостанатиот долг кон државата. Ова вчера го потврдија од Кабинетот на министерот за финансии Никола Поповски, со ...

За една недела "притвор" - 30 муштерии

Вечер Прес - 26.11.2005

Полицијата и истражните органи притворија три лица, еден од Скопје и двајца од Штип, за посредување во проституција. По 30 дена притвор им се изречени на скопјанецот З.Н. (21) и на И.З. (25) и Р.З. (17) од Штип. Тројцата ја навеле шеснаесетгодишната штипјанка И.М на проституција.

"Пролетерци" тргнуваат од новата автобуска

Вечер Прес - 26.11.2005

По повеќемесечната одисеја, улични блокади и барање за изградба на нова автобуска станица, "Пролетерци" конечно се преселија на автобуската станица со која стопанисува "Руле Турс". Нивните автобуси, кои во овој период беа стационирани во гаражите во Автокоманда, од завчера тргнуваат од ...

Република Македонија прекрстена во "земја домаќин"

Вечер Прес - 26.11.2005

На вториот форум на министрите за здравсто и за финансии од земјите во Југоисточна Европа, што вчера почна во Скопје во хотелот Алаксандар Палас, Република Македонија беше прекрстена во "земја домаќин". Поради ова Собирот минува во сенка на ваквиот скандал со името бидејќи никаде не се користи ...

"Месалазинот" на "Реплек" е проблематичен?!

Вечер Прес - 26.11.2005

Првичните наоди од вонредните лабораториски анализи на лекот "месалазин", што го произведува скопски "Реплек" (фарм), се проблематични, дознава "Вечер" од компетентни здравствени извори. Ова го покажале испитувањата во лабораторијата на Републичкиот завод за здравствена заштита.

Росана ново "лале" во колекцијата на Клајверт

Вечер Прес - 26.11.2005

Познатиот фудбалски напаѓач Патрик Клајверт нема намера да се откаже од друштвото на убавиците и си пронајде нова прекрасна придружничка. За разлика од многу други спортисти, тој остана верен на жените од неговата родна земја Холандија.

Што ќе се произведува во бивша "Селена?

Вечер Прес - 25.11.2005

Последните денови засилено се работи на надворешниот и внатрешниот изглед на поранешната зграда на Фабриката за светилки "Селена", која пред беше ликвидирана пред три години. Се облагородува просторот, се бојосуваат ѕидовите и се санираат инсталациите.

Турнеја на Северина и "Црвена јабука"

Вечер Прес - 25.11.2005

Северина и Црвена јабука, пред турнејата низ Хрватска наречена според спонзорот "Карловачко во живо" во едно загрепско кафуле на љубителите на пивото им ги поленеле чашите. Трета година како "Карловачко" организира музички проект .

Финска "игралиште" на руски шпиони!

Вечер Прес - 25.11.2005

Француската агенција "Франс прес", повикувајќи се на финскиот магазин "Хелсингин Саномат" објави дека Финска се уште е "игралиште" на руските шпиони, исто како во времето на Студената војна. Од околу 50 странски разузнавачи кои се стационирани во Хелсинки, 30 се Руси, пишува финскиот магазин, ...

Гореше зградата на "Југобанка"

Вечер Прес - 25.11.2005

Вчера попладне избувна пожар во визбата на неизградената повеќекатница, поранешна сопственост на "Југобанка", а сега на Министерството за финансии, која се наоѓа веднаш до "Лотарија на Македонија", на улицата "Македонија" во Скопје. Во пожарот нема повредени.

Градска депонија кај "Осломеј исток"?

Вечер Прес - 25.11.2005

Граѓанската асоцијација "Мост" и нејзиниот мобилен парламент, во хотелот "Кичево" одржаа отворена трибина на тема "Еколошките проблеми на Кичево", со нагласок на проблеми со дивата депонија која се наоѓа речиси во самиот град.

Борисов сака да ја "воскресне" Софија!

Вечер Прес - 25.11.2005

"Потребни ни се дополнителни 109 милиони лева, инаку градскиот буџет ќе биде потрошен до последната паричка кон средината на 2006 година. "Тоа го изјави новиот градоначалник на Софија, Бојко Борисов, по средбата со министерот за финасии на Бугарија, Пламен Орешарски.

Заштедени 1.000 квч. со донација на "Филип Морис"

Вечер Прес - 25.11.2005

Со хуманитарната помош од домашни и од странски фирми Специјалниот завод од Демир Капија, постојано ги подобрува животните услови за згрижените 384 штитеници. Според информациите добиени од Љуба Тегова, директорка на оваа специјализирана установа од таков вид во нашава земја, последната донација ...

"Небесни птици"

Вечер Прес - 25.11.2005

Збирката акварели "Небесни птици", на белградски автор Миливоје Богосављевиќ вечерва (19,30 ч.) ќе биде поставена во изложбениот салон на хотелот "ЈУГО" во Гевгелија. Поставката содржи 25 акварели, што Богосављевиќ ги изработи при својот престој во Македонија како инспирација од природата од овие ...

Бесплатно "ало" меѓу "скејп" корисниците

Вечер Прес - 25.11.2005

Над 200 милиони корисници од целиот свет кои поседуваат компјутер со инсталиран програм "скејп" и имаат безжичен телефонски апарат, имаат можност бесплатно да разговараат меѓу себе. Додека, пак, со оние кои го немаат инсталирано овој програм, повиците кон фиксна линија без разлика каде се наоѓа во ...

Унко повторно ја "пали" Грција

Вечер Прес - 25.11.2005

Македонскиот режисер Слободан Унковски го продолжува успешното креативно патешествие низ Грција. Вечерва на сцената на Атинскиот национален театар "Рекс" премиерно ќе биде изведен Шекспировиот "Крал Лир" во постановка на Унковски.

Шампионот се лизна во "Јане Сандански"

Вечер Прес - 25.11.2005

Конечно, во 11. коло на Првата кошаркарска лига се лизна и лидерот на табелата, актуелен шампион Ф. Работнички. Го доживеа првиот пораз и тоа од лутиот спортски ривал МЗТ Скопје 2000, кој имаше поголем мотив, желба за победа.

Пациентите најавуваат судски обештетувања за месалазинот

А1 - 24.11.2005

На тројца од 16-те пациенти им се влоши здравјето по употребата на лекот месалазин. Михаил боледува од хронично воспаление на дебелото црево. Во тешка здравствена состојба е задржан на гастро, каде лекарите му препорачале отстранување на дебелото црево, бидејќи лекот воопшто не му делувал.

Полицаец од "Гранична" му скрши нос на 22-годишно момче

Вечер Прес - 24.11.2005

Функционер од Граничната полиција нервозен зашто не му било дозволено да се вклучи во колона, иако излегувал од споредна на главна улица, од кај зградата на МРТВ на булеварот "Гоце Делчев", среде Скопје, на крстосницата кај судовите, претепал дваесет и двегодишно момче.

"Реплек" да го повлече "месалазинот"

Вечер Прес - 24.11.2005

Бирото за лекови вчера му дало наредба на "Реплек" да го повлече лекот "месалазин" од аптеките и од болниците. Ваквиот налог уследи по одлуката за привремена забрана за употребата на овој лек како последица на големиот број пријави за овој препарат во Центарот за несакани дејства.

Курт Кобејн "оживеа” во документарец

Вечер Прес - 24.11.2005

Се работи документарецот за Курт Кобејн, легендарниот пејач, гитарист и лидер на "Нирвана”. Продуцентите на документарецот го зедоа интервјуто што тој, своевремено, го направи со Мајкл Азерад за биографијата "Come As You Are” и од него ја изрежаа изјавата на Кобејн.

Да се поправи "двојката" во конкурентноста

Вечер Прес - 24.11.2005

ВМРО-ДПМНЕ бара од Владата во најкус можен рок да преземе мерки за зголемување на конкуренција на претпријатијата, за да се спречи загрозувањето на евроинтеграциските процеси на државата. "Во најновиот Извештај на ЕБРД за состојбата во областа на конкуренцијата имаме оценка 2, која не сме ја ...

“...Дождот" не стивнува

Вечер Прес - 24.11.2005

"Филмовите на Милчо Манчевски 'Пред дождот' и 'Прашина' доловуваат оригинален поглед на насилството на Балканот...". Вака е најавувано презентирањето на филмовите на Манчевски на познатиот американски телевизиски канал "Санденс".

Балетски коктел "а ла Чајковски"

Вечер Прес - 24.11.2005

Во чест на 165 години од раѓањето на композиторот Петар Илич Чајковски, на 30 ноември, на големата сцена на Македонската опера и балет ќе се одржи гала балетски концерт, на кој ќе се изведуваат делови од најпознатите дела на овој плоден композитор.

Сино-жолта петокрака контра "розата"

Вечер Прес - 24.11.2005

Нова социјалдемократска партија е името на новата политичка партија што ја формира пратеникот и доскорешен член на Социјалдемократскиот сојуз Тито Петковски. Партискиот симбол е сино-жолта петокрака. "Ориентацијата на новата партија ќе биде социјалдемократска.

Затворен случајот НИП "Нова Македонија"

Вечер Прес - 24.11.2005

Случајот НИП "Нова Македонија" е затворен. По тринеделно "чешлање" на предметот, Апелациониот суд завчера донесе решение со што ја потврди одлуката на Основниот суд Скопје 1 за поништување на хипотеката што словенечката "Југ Сторитве" ја има ставено на големата зграда на поранешниот НИП.

Родригез и Атискина го "креваат" адреналинот

Вечер Прес - 24.11.2005

Американката со кубанско потекло Џенифер Родригез заедно со уште еден топ-модел, Вера Атискина, се појавија на календарот за 2006 година на италијанскиот магазин за фудбал "Контрокампо". Читателите на оваа престижна публикација од месец во месец ќе можат да им се одушевуваат на убавините на двете ...

4 нови случаи на несакано дејство од месалазин

А1 - 23.11.2005

Четири нови случаи на несакано дејство од лекот месалазин на гастро. Со ова вкупно 13 пациенти побарале помош, откако им се влошило здравјето по употребата на лекот против воспаление на дебелото црево. За него лекарите тврдат дека не делува .

Уапсен "докторот" на наркобизнисот

Вечер Прес - 23.11.2005

Во Мексико уапсен е еден од најголемите наркобарони во светот Рикардо Гарсија Уркиса, кој контролира до 20 проценти од целата нелегална достава на наркотици во САД, соопштија мексиканските власти. Уркиса, шефот на наркокартелот Хуарес, го нарекуваат "доктор" поради завршениот медицински факултет.

Грчки зеленчук-"мејд ин" Македонија!

Вечер Прес - 23.11.2005

Воспоставената добра соработка меѓу локалните општини од Гевгелиско и неколкуте грчки општини, долж македонско-грчката граница, продолжува на сите полиња. Отворени се повеќе нови македонско-грчки фирми од текстилната и преработувачката индустрија, а во поново време и во земјоделството, лозарството ...

Нови хитови на "Роса”

Вечер Прес - 23.11.2005

Речиси целата македонска елита: Војо Стојановски, Гоце Арнаудов, Наум Петерски, Виолета Томовска, Благица Павловска, “Четири грации”, Маријан Коцев, Миле Кузмановски , “Биоритам”, Зуица Лазова, Тања Лазаревска, Јасмина Гуњова, Јасмина Муакетова, Сузана Гавазова, Елена Велевска...

Времена пломба за "месалазинот" на "Реплек"!?

Вечер Прес - 23.11.2005

Бирото за лекови ќе побара времена забрана за "месалазинот" на "Реплек" (Фарм) до завршувањето на вонредните испитувања на овој препарат во лабораториите на Републичкиот завод за здравстена заштита и Фармацевтскиот факултет. Ваквите информации, вчера попладне ги дадоа првите луѓе на Бирото.

Саша "папарацо"

Вечер Прес - 23.11.2005

Саша Андоновски не треба да се грижи за својата иднина доколку биде сменет од заменик министер за економија. Покрај правото и, се разбира, економијата, тој од неодамна пројавува и амбиции за фотографијата. Андоновски вчера беше уловен од објективот на нашиот фоторепортер како се обидува да направи ...

"Друга страна" повторно во Драмски

Вечер Прес - 23.11.2005

По подолга пауза, вечерва (20 ч.) на сцената во Драмски Театар - Скопје, ќе биде прикажана претставата "Друга страна" во режија на Слободан Унковски. Ова е прво прикажување на претставата, по настапот на 40. МТФ „Војдан Чернодрински" од каде авторската екипа си замина со три награди, и тоа: награда ...

Имате "дупка" меѓу судот и законите!

Вечер Прес - 23.11.2005

"Ако Македонија добро работи зашто тогаш економијата ви е лоша? Имате закони, а не функционираат! Постои дупка меѓу законите и судовите, а судовите се основа за економијата. Треба работите да ги гледате од аспект на инвеститорите.

Два нови случаи на несакано дејство од месалазин

А1 - 22.11.2005

Два нови случаи на несакано дејство од лекот месалазин, кој се употребува против воспаление на дебелото црево. Пријавиле повторно лекари од Клиниката за гастро, со образложение дека лекот воопшто не делувал кај пациентите, по што им се влошило здравјето .

Ќе се тестира лекот "месалазин"

Дневник - 22.11.2005

БИРО ЗА ЛЕКОВИ Лекот "месалазин" на "Реплекфарм" е на дополнително лабораториско испитување, а ако резултатите покажат дека тој не е во ред, ќе биде повлечен од продажба, изјави Ромил Санџаковски, директор на Бирото за лекови.

"Приоритетите" на ДУИ

Вечер Прес - 22.11.2005

"Имаме многу посериозни работи отколку да размислуваме за некакви смени или реконструкции". Вака лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вторпат му удри контра на премиерот Бучковски во неговото настојување да промени дел од слабите позиции во својот кабинет.

"Света Злата Мегленска" чека донации

Вечер Прес - 22.11.2005

Црквата "Света Злата Мегленска" во село Сарај со години стои недоизградена, чекајќи донации и доброволни прилози од граѓаните. Од почетокот на изградбата во 1996 година до денес е изградена карабината, а поради долгови спрема Градежната компанија "Илинден" работата неколку години беше блокирана.

"Месалазинот" - на вонредни лабораториски проверки

Вечер Прес - 22.11.2005

Бирото за лекови, вчера, од аптеките земало мостри на лекот "месалазин" на "Реплек" (фарм) Скопје и наложило нивна вонредна контрола. Ваквиот налог, според директорот м-р Ромил Санџаковски, е издаден откако е пристигнато официјалното известување од Националниот центар за несакани дејства со ...

Диви пајки "атерираа" во Кривопаланечко

Вечер Прес - 22.11.2005

Припадници од Граничната полиција за случувањата кај Деве Баир, како што дознава "Вечер", веднаш ја алармирале Ветеринарната управа од каде што стигнала наредба птиците да се стават в ќеси, да се обезбеди теренот и да се чекаат понатамошни упатства.

"Златен мост" за три фирми од Македонија

Вечер Прес - 22.11.2005

Меѓу добитниците се најдоа и три фирми од Македонија - ИГМ ТРЕЈД од Кавадарци, МЗТ Хепос и Скопска пивара. Собраните претставници на стопанските комори од Србија, Македонија, Црна Гора, Словенија и БиХ на свеченото врачување на признанијата истакнаа дека регионалното поврзување е единствениот пат ...

Реконструкција на третиот дел на "Македонија"

Вечер Прес - 22.11.2005

Деновиве ќе почне со реконструкција на третиот крак на главната пешачка зона, на потегот од улицата "Даме Груев" до булеварот "Мито Хаџи Василев Јасмин". Од Општина Центар информираат дека сите подготвителни работи се завршени и единствено се чека на одобрението што треба да го добијат од ...

Доаѓа и најдобриот - "Танц на дождот"

Вечер Прес - 21.11.2005

Светските денови на словенечкиот филм, а по повод 100 години од нивната кинематографија, ќе бидат прославени и во Македонија, на Филолошкиот факултет "Блаже Конески", со проекции на три филмови. На ревијата ќе го видиме и "Танц на дождот" (утревечер, 17 ч.

Со холандска "формула" до парите од должниците

Вечер Прес - 21.11.2005

Реформите на судскиот систем ќе им ги скратат маките и на македонските банки. Тие, конечно, ќе можат да ги наплатат своите побарувања од должниците за многу покус период во однос на досегашната практика, според која раскусурувањето со должниците трае и по десет години.

Спортскиот центар "Истатов" во ново руво

Вечер Прес - 21.11.2005

Спортско-рекреативниот центар "Истатов", лоциран на самиот влез во Нов Дојран, наскоро ќе добие ново руво и ќе ја зголеми својата категоризација. Привршуваат работите околу изградбата на 38-те двокреветни соби и четири апартмани, потоа две конференциски сали на површина од 2.200 метри квадратни, а ...

Маркони - љубителка на "млада крв"

Вечер Прес - 21.11.2005

Каролина Маркони пред 27 години е родена во Каракас. Таа е ќерка на италијански дипломат и Венецуелка и успеала да го наследи најдоброто од родителите. Жените од Венецуела се познати по својата раскошна убавина, а тоа најдобро го покажува бројот на освоени титули на најразноразни натпреварувања за ...

Од скопски "опел" растоварени 10,5 кг кокаин

Вечер Прес - 21.11.2005

Десет и пол килограми високо квалитетен кокаин вреден над 1,2 милиони евра, е запленет во саботата вечерта, во изведена заедничка акција на полицијата со царинските служби. Дрогата била скриена во специјално направен бункер што се наоѓал на задното седиште зад тапацирот во автомобил "опел астра" со ...

Принцот Чарлс го тужи "Меил оф Сандеј”

Вечер Прес - 21.11.2005

Лондон, 21 ноември (МИА). - Британскиот престолонаследник, принцот Чарлс поднесе тужба против редакцијата на весникот "Меил оф сандеј" поради објавувањето на детали од неговиот дневник, во кој има коментари на принцот од Велс, за највисоките кинески политички раководители со кои тој бил во 1997 ...

Успешно загревање за "мундијалот"

Вечер Прес - 21.11.2005

Женската ракометна репрезентација на Македонија, која се подготвува за учество на СП идниот месец во Русија, имаше успешно претставување на силниот меѓународен турнир во Велење, Словенија. Против исто така учесничките на СП 2005, Хрватска и Словенија, нашите девојки постигнаа победа и реми, со што ...

Лекот "месалазин" на Реплек(фарм) не лекува!?

Вечер Прес - 21.11.2005

Во Националниот центар за несакани дејства минатата недела е пријавено дека лекот "месалазин"", препарат што најчесто се користи во терапијата на улцерозен колит и кроновата болест (автоимуно заболување кое предизвикува воспалителен процес на цревата и крварења) нема дејство.

Рита и Марсио - победници на "Songfestival"

Вечер Прес - 21.11.2005

Прексиноќа, 18 ноември 2005 година во Грац, во една од најубавите музички арени во Австрија "Stadhale Grac” се одржа "Јуропиан Сонгфестивал", единствена музичка манифестација во Европа наменета за луѓе со интелектуална попреченост.

"Шоумените" направија шоу

Вечер Прес - 21.11.2005

Натпреварите од 10. коло, прво од вториот дел, ја навестија неизвесната битка за место во разигрувањето за титулата и опстанок. Актуелниот шампион Ф. Работнички само во првите три минути имаше проблеми со "фенерџијата" Центар (2:10).

Кина ќе купи 70 авиони "боинг"

Вечер Прес - 21.11.2005

Сеул, 21 ноември (МИА) - Кина потпиша договор со американскиот "Боинг" во вредност од околу пет милијарди долари за купување на 70 патнички авиони, соопштија американски претставници. Како што наведуваат тие, оваа спогодба е добра вест за американскиот претседател Џорџ Буш кој се наоѓа во ...

Посветено на Мекларен, наменето "за рајата"

Вечер Прес - 21.11.2005

Во клубот скопскиот клуб "Сектор" (поранешен "Кристијан") вечерва во 22 часот ќе биде прикажана модна ревија, насловна како "Париз" на младата авторка Пандора Апостоловска- Саздовска. Идејата на оваа модна ревија е креациите што ќе ги носат манекенките понатаму да се движат "во рајата".