TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Авганистан спор околу преодната влада

А1 - 15.06.2002

Во Авганистан и понатаму се води спор околу составот на преодната влада. Во редовите на собранието на племенските водачи на Лоја Џирга постојат разлики во мислењата дали за именувањето министри е неопходна согласност на претседателот Хамид Карзаи.

Карзаи нов претседател на Авганистан

Вест - 15.06.2002

КАБУЛ, 15 јуни (Ројтерс) - Новиот претседател на Авганистан Хамид Карзаи вчера изјави дека сега го очекува тешка задача: залекување на етничката поделеност, ставање крај на контролата на воените команданти, КАБУЛ, 15 јуни (Ројтерс) - Новиот претседател на Авганистан Хамид Карзаи вчера изјави дека ...

Претседателот Карзаи го чекаат тешки денови

Утрински - 15.06.2002

Авганистанското големо собрание влезе во критична фаза, како да се избере нова влада КАБУЛ - Авганистанското големо собрание вчера влезе во критична фаза, во услови кога делегатите дискутираа околу формирањето нова влада која ќе биде клучна за шансите новиот претседател Хамид Карзаи да создаде ...

Сакаме повторно да патуваме и да разговараме како Авганистанци

Вест - 15.06.2002

ЛОЈА ЈИРГА НОВА ШАНСА АВГАНИСТАНЦИТЕ ДА ЗАПОЗНААТ МЕЃУСЕБЕ ПО 23 ГОДИНИ ИЗОЛАЦИЈА КАБУЛ (АП) - Пред две години тим на Црвениот крст стигна до едно далечно планинско село во централен Авганистан за да достави храна. Тамошните жители се чудеа на блескавите автомобили, и му изразија благодарно КАБУЛ ...

Карзаи најсилен кандидат за претседател на Авганистан

Вест - 14.06.2002

КАБУЛ, 14 јуни (Ројтерс) - Авганистанското собрание кое со еден ден задоцнување почна да заседава во вторникот вчера одлучи претседателот на државата ќе биде избран со тајно гласање по притисокот ... КАБУЛ, 14 јуни (Ројтерс) - Авганистанското собрание кое со еден ден задоцнување почна да заседава ...

Лоја Џигра избра свој претседавач

А1 - 13.06.2002

Авганистанското племенско собрание Лоја Џирга денеска го избра својот претседавач, со што се отвори пат за избор на претседателот кој ќе ја води една од најсиромашните светски земји по 23 години војна. Исмаил Касимиар, кандидатот кој ја поддржува привремената влада во земјата, беше избран за ...

Тепачка меѓу мировниците, полицијата и телохранителите

Утрински - 13.06.2002

За време на вториот ден од собранието Лоја Џирга КАБУЛ - Германските мировници, авганистанската полиција и приватни телохранители вчера почнале тепачка, за време на пристигнувањето на делегатите на вториот ден од собранието Лоја Џирга, кое треба да избере нова влада за државата разурната од војни.

Повеќе од 60 авганистански делегати се повлекоа од Лоја Џирга

Утрински - 13.06.2002

Незадоволни поради неможноста за слободно гласање за иднината на државата КАБУЛ - Десетици авганистански делегати вчера го напуштија собранието Лоја Џирга, истакнувајќи дека се незадоволни поради неможноста за слободно гласање со кое треба да се реши иднината на разурнатата држава, вклучувајќи го и ...

Бившиот авганистански крал пред Лоја Јирга го поддржа Карзаи

Вест - 12.06.2002

КАБУЛ, 12 јуни (Ројтерс) - Поранешните воени команданти и племенски лидери се собраа вчера за големото собрание Лоја Јирга на кое се избираше новата авганистанска влада. Околу 1.550 делегати- претставници од сите области на авганистанското општество - со еден ден задоцнување се состанаа под ...

Големото собрание ја одредува иднината на Авганистан

Утрински - 12.06.2002

Состанок на поранешните воени команданти и племенски лидери во Кабул КАБУЛ - Поранешните воени команданти и племенски лидери вчера се состанаа на Големото собрание што треба да ја одбере наредната влада во Авганистан, во услови кога поранешниот крал се откажа од каква било улога, намалувајќи ја ...

Стартува големото племенско собрание на Авганистан

А1 - 11.06.2002

Со еднодневно задоцнување, денеска се очекува да започне големото племенско собрание на Авганистан, Лоја Џирга. Поранешниот крал Мохамед Захир Шах ја повлече својата кандидатура за претседател, со што беше избегнат политички конфликт.

Расправите за улогата на кралот ја одложија Лоја Џирга

Утрински - 11.06.2002

Нова неизвесност во Авганистан пред одржувањето на историската средба за иднината на државата Разликите меѓу северните Таџици и јужните Паштуни предизвикаа стравувања дека може да дојде до насилство меѓу скараните фракции КАБУЛ - Народната поддршка за поранешниот крал Захир Шах предизвика политички ...

Авганистанската Лоја Јирга одложена поради премногу делегати

Вест - 11.06.2002

Авганстански полицаец го контролира влезот во Кабул КАБУЛ, 11 јуни (Ројтерс) - Стотици неочекувани делегати предзивикаа одложување на седницата на најголемото племенско собрание Лоја Јирга на која требаше да се избира новата авганистанска влада.

Карзаи сака да остане шеф на авганистанската влада

А1 - 10.06.2002

Шефот на привремената авганистанска управа Хамид Карзаи изјави дека би „бил среќен“ да остане на чело на владата откако авганистанското племенско собрание Лоја Јирга во текот на оваа недела ќе ја именува новата извршна власт за две наредни години.