TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардар нема да се врати со празни раце од Будимпешта

Дневник - 06.04.2014

По паузата од десетина дена, бидејќи првотимките имаа обврски кон своите репрезентации или одмораа, ракометарките на македонскиот женски шампион Вардар СЦБТ, денеска ќе стартуваат со подготовки за ...

Врањеш: „Не очекуваат 120 минути врвен ракомет“

Спортклуб - 05.04.2014

Еден од најдобрите ракометни тренери во Европа Љубомир Врањеш, ке го предводи буднеслигашот Фленсбург во дуелот со Вардар во четвртфиналниот двомеч од Лигата на шампионите.

Пионерите на Металург го “исушија“ Вардар

РК Металург - 05.04.2014

Фантастична ракометна претстава прикажаа пионерските тимови на Металург и на Вардар. Видовме вистински првенствен натпревар, во кој победникот беше решен во последната минута од средбата.

Вардарци победнички низ Гостивар (0-2)

Екипа - 05.04.2014

Вардар влезе во победнички ритам и го оствари вториот триумф во серија, совладувајќи го Гостивар на гостински терен со 0-2. По убедливата победа над Напредок во минатото коло, „црвено-црните“ ...

Втора победа во низа за Вардар

Дерби - 05.04.2014

Вардар ја забележа втората победа во низа на денешното гостување во Гостивар, каде тимот на Сергеј Андреев со постигнатите голови во второто полувреме го реши прашањето околу трите бода од овој ...

ЖРК Вардар поразен од ЖРК Металург

Вардар - 05.04.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар беа поразни од екипата на ЖРК Металург со 31:22 (18:9), во натпреварот од 13-то коло од “ Скопско Супер ” лигата за жени. Иако втората екипа на Вардар СЦБТ беше домаќин на ...

„Комитите“, и максимално коректни, нападнати со камења во Гостивар (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 05.04.2014

Вардар на денешниот дуел од 26.коло во Првата лига доби комплетна поддршка од своите најверни навивачи „Комитите“ кои на почетокот од второто полувреме пристигнаа на Градскиот стадион во Гостивар.

Врањеш: “Не очекуваат 120 минути врвен ракомет до пласманот во Келн “

Вардар - 05.04.2014

E ден од најдобрите ракометни тренери во Европа Љубомир Врањеш, ќе го предводи Бундеслигшот Флензбург против Вардар на четвртфиналниот двомеч од Лигата на шампионите.

Вардар СЦБТ денес против ЖРК Вардар

Вардар - 04.04.2014

Македонскиот шампион Вардар СЦБТ денеска ги продолжува настапите во “ Скопско Супер ” лигата за жени , со дуелот против својата втора екипа ЖРК Вардар.

Врањеш пред дуелите со Вардар: Ќе бидат пеколни 120 минути

Дерби - 04.04.2014

Македонскиот ракометен шампион Вардар за противник во четвртфиналето во Лигата на шампионите ја доби екипата на Флензбург која веќе подолго време сонува за пласман на фајнал-форот.

Вардар СЦБТ подобар од ЖРК Вардар

Вардар - 04.04.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ денеска во натпреварот од 13-то коло од “Скопско Супер” лигата за жени ја совладаа својата втора екипа ЖРК Вардар, со 24:17 (17:7).

Врањеш: Знаев дека Вардар ќе го совлада Хамбург

Алфа - 04.04.2014

Љубомир Врањеш, тренерот на Флензбург, противникот на Вардар во четврт-финалето од ракометната Лига на шампионите е задоволен од епилогот на ждрепката, но и предупредува дека неговиот тим се соочува ...

Лазаров: Вардар и Металург гордост на Македонија

Алфа - 04.04.2014

Капитенот на македонската ракометна репрезентација и член на Барселона во изјава за порталот handball-planet изјави дека нашата земја треба да се гордее што има два тима како Вардар и Металург кои се ...

Вардар СЦБТ лесно против сестринскиот тим

Дерби - 04.04.2014

Сестринскиот натпревар помеѓу ЖРК Вардар СЦБТ и ЖРК Вардар во рамките од 13. коло во женската ракометна лига очекувано заврши во полза на првиот тим со резултат 24:17.

Душебаев: Публиката во Македонија е неверојатна

Курир - 04.04.2014

Ракометарот на Вардар Алекс Душебаев кој моментално се наоѓа на подготовки со селекцијата на Шпанија, во интервјуто за шпанските медиуми зборуваше за мечот со Хамбург, за тоа како се снаоѓа во Вардар ...

Душебаев: Публиката во Македонија е неверојатна

Денешен - 04.04.2014

Ракометарот на Вардар Алекс Душебаев кој моментално се наоѓа на подготовки со селекцијата на Шпанија, во интервјуто за шпанските медиуми зборуваше за мечот со Хамбург, за тоа како се снаоѓа во Вардар ...

Тренерот на Фленсбург Врањеш: Македонците и треба да се во еуфорија со три тима во завршницата

Република - 04.04.2014

Легендата на светскиот ракомет Љубомир Врањеш ќе го предводи Фленсбург против Вардар на последниот чекор пред настап на фајналфор турнирот во Келн, а подобриот од двата тим а ќе игра за титулата во ...

Душебаев: Се надевам во Вардар ќе созреам како играч

Lider - 04.04.2014

Ракометарот на Вардар Алекс Душебаев кој моментално се наоѓа на подготовки со селекцијата на Шпанија, во интервјуто за шпанските медиуми зборуваше за мечот со Хамбург, за тоа како се снаоѓа во Вардар ...

Металург и Вардар ќе договараат нов термин за почеток во Суперлигата

Дневник - 03.04.2014

Ждрепката за натпреварувачкиот календар во машката ракометна Суперлига на Македонија сакаше ривалите и главни претенденти за шампионската титула Вардар и Металург да се сретнат уште во првото коло.

Македонските тимови не смеат да влезат во германската машина

Дневник - 03.04.2014

Македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски, кој две сезони настапуваше во германската ракометна Бундеслига во тимот на Гумерсбах, за четвртфналните дуели во Лигата на шампионите на Вардар и ...

Милиќ: Kумот нека дава голови, а мојата екипа да победи!

Дневник - 03.04.2014

Четвртфиналтната пресметка меѓу ракометниот македонски шампион Вардар и германскиот тим Фленсбург во рамките од Лигата на шампионите ќе има и роднински дуел.

Лазaров е горд на Вардар и Металург

Оn.net - 03.04.2014

Најдобриот македонски ракометар, Кире Лазаров, изјави дека е горд на успехот на домашните екипи на Вардар и Металург, кои што изборија пласман во ¼ финалето на Лигата на европските шампиони.

Раул Гонзалез со признание за најдобра тактика во 1/8 финалето во ЛШ

Нетпрес - 03.04.2014

Македонскиот ракометен шампион Вардар успеа да елиминира европскиот шампион Хамбург во Лигата на шампионите со вкупен резултат 58:57. Значен дел во двобојот против германците одигра одбранбената ...

Алекс Душебаев: “публиката во Македонија е прекрасна”

Вардар - 03.04.2014

Ракометарот на Вардар Алекс Душебаев кој моментално се наоѓа на подготовки со селекцијата на Шпанија, во интервјуто за шпанските медиуми зборуваше за мечот со Хамбург, за тоа како се снаоѓа во Вардар ...

Вардарки пресилни за Жито Прилеп

Дерби - 03.04.2014

И со комбиниран состав, ракометарките на Вардар СЦБТ си поиграа со Жито Прилеп во 12. коло од Скопско Суперлигата, во кое ги декласираа гостинките со 39:22.

ЖРК Вардар СЦБТ го пречекува Жито Прилеп

Вардар - 03.04.2014

По двонеделна пауза, ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ ги продолжуваат настапите во “ Скопско Супер ” лигата за жени. За денеска и утре предвидено е да се одиграат два натпревари, и ...

РАКОМЕТНА БАЈКА: Сиромашните тимови го растресоа Балканот

Телеграф - 03.04.2014

Секогаш сум бил на страната на послабите и уживав да ги победувам посилните и побогатите од себе, вели Лино Червар Пред дваесет години Ристо Самарџиев и Дарко Мијалковски ја испеаја првата навивачка ...

ЕХФ со признание за тренерот на РК Вардар

Курир - 03.04.2014

Тактиката на тренерот на Вардар Раул Гонзалес на мечот со Хамбург беше прогласена за најдобра од страна на ЕХФ. Македонскиот шампион славеше против Хамбург со 30:29 на гостински терен и обезбеди ...

Гранитната одбрана на Вардар прогласена за најдобра

Дерби - 03.04.2014

РК Вардар успеа да елиминира европскиот шампион Хамбург, со вкупен резултат 58:57. Значен дел во двобојот против германците одигра одбранбената линија на вардарци која со прикажаната игра го понесе ...

Без Овче Поле во Плеј-аутот, не се пререгистирале како АД

СуперСпорт - 03.04.2014

Борбата на опстанок во машката Супер ВИП ракометна лига ќе почне без екипата на Овче Поле, бидејќи тимот од Свети Николе не се пререгистрирал како Акционерско Друштво како што налага Законот.

Вардар СЦБТ го надигра Жито Прилеп

Вардар - 03.04.2014

Во вториот дел Вардарки истрчаа во состав Георгиевска, Станикевска, Стамова, Божиновска, Тодоровска и Џини, кои се дел од генерацијата 1998/99 година, и кои се покажаа во одлично светло.

Алекс Душебаев за шпанските медиуми: Публиката во Македонија е прекрасна!

Република - 03.04.2014

Ракометарот на Вардар Алекс Душебаев кој моментално се наоѓа на подготовки со селекцијата на Шпанија, во интервју за шпанските медиуми зборуваше за мечот со Хамбург, за тоа како се снаоѓа во Вардар и ...

ЕХФ со признание за тренерот на РК Вардар

Денешен - 03.04.2014

Тактиката на тренерот на Вардар Раул Гонзалес на мечот со Хамбург беше прогласена за најдобра од страна на ЕХФ. Македонскиот шампион славеше против Хамбург со 30:29 на гостински терен и обезбеди ...

Не е скапо во Фленсбург, билетите за дуелот со Вардар од 7 до 25 евра

Република - 03.04.2014

Германскиот претставник Фленсбург ги објави цените на билетите за првиот четвртфинален меч од Лигата на шампионите против Вардар што ќе се игра во „Фленс“ арена во понеделник на 21 април од 19 часот.

ЕХФ ја прогласи за најдобра тактиката на Раул Гонзалес

Lider - 03.04.2014

Тактиката на тренерот на Вардар Раул Гонзалес на мечот со Хамбург беше прогласена за најдобра од страна на ЕХФ. Македонскиот шампион славеше против Хамбург со 30:29 на гостински терен и обезбеди ...

Стоилов ќе го пропушти Флензбург

Утрински - 02.04.2014

Стојанче Стоилов нема да биде во составот на Вардар за двомечот со Флензбург во четврт-финалето на ракометната Лига на шампионите, бидејќи ќе мора да мирува четири недели поради повредата на коленото.

Вардар и Металург ќе играат во 1.коло од супер лигата

Телма - 02.04.2014

Првиот од двата дуела меѓу Вардар и Металург во ракометната Суперлига ќе биде дел од 1.коло, тоа е епилогот по денешното извлекување на броевите за државниот шампионат одржано во просториите на ...

Вардар - Металург во првото коло од Суперлигата

Канал5 - 02.04.2014

Првиот од двата дуела меѓу Вардар и Металург во ракометната Суперлига ќе биде дел од 1.коло, тоа е епилогот по денешното извлекување на броевите за државниот шампионат одржано во просториите на ...

Фудбалерите на Вардар по стапките на ракометарите

Телеграф - 02.04.2014

Од идната сезона и фудбалскиот клуб Вардар ќе биде облечен во „Хумел“ Факт е дека фудбалските и ракометните тимови на Вардар имаат еден ист сопственик.

Еден месец пауза за Стоилов

Телеграф - 02.04.2014

Поради оштетување на менискусот на десното колено, пикерот ќе го пропушти СЕХА-фајналфорот, како и двомечот со Флензбург од 1/4 финалето од ЛШ Пивотот на Вардар, Стојанче Стоилов, го оштетил ...

Стоилов ќе паузира еден месец

ЗаЗабава - 02.04.2014

Пикерот на македонскиот шампион Вардар, Стојанче Стоилов, поради повреда ќе паузира еден месец, што значи дека ќе ги пропушти дуелите со Фленсбург. Македонскиот репрезентативец го повреди коленото за ...

Стоилов ќе паузира еден месец

Inpress - 02.04.2014

Скопје, 2. април 2014 (ИНПРЕС) Според соопштението објавено на официјалната интернет страница на клубот, по повредата заработена на реванш дуелот од осминафиналето со Хамбург, екипата на Вардар нема ...

Металург и Вардар веќе во првото плеј-оф коло на домашното првенство

РК Металург - 02.04.2014

Во просториите на РФМ извлечени се редните броеви на екипите учесници во плеј-офот на домашното првенство. Редни броеви: Тоа значи дека Металург и Вардар ќе се сретнат веќе во првото коло (домаќин ...

Вардар без Стоилов во четврт-финалето

Алфа - 02.04.2014

Поради повредата на коленото, ракометарот на Вардар, Стојанче Стоилов ќе мора да паузира четири недели и поради тоа ќе го пропушти двомечот со Флензбург во четврт-финалето од Лигата на шампионите.

Дербито Вардар-Металург во првото плеј оф коло

Макфакс - 02.04.2014

Четвртфиналистите во ракометната Лига на шампиони, Вардар и Металург, кои сезонава ќе се борат и за титулата во домашното првенство, натпреварите во Суперлигата ќе ги започнат со меѓусебен дуел.

Вардар – Металург на стартот, но дербито ќе биде одложено

Екипа - 02.04.2014

Денеска во просториите на Ракометната Федерација на Македонија беа извлечени двојките за претстојната Супер-лига, која ќе го даде шампионот за оваа натпреварувачка сезона.

Како Вардар го доби Хамбург

Оff.net - 02.04.2014

Како што напиша Таки во колумната , најзаслужен за епската победа на Вардар беше тренерот Раул Гонзалес кој ја постави својата екипа на таков начин што ѕвездите од Хамбург делуваа недораснати на ...

Вардар - Металург во првото коло од Суперлигата

+инфо - 02.04.2014

Првиот од двата дуела меѓу Вардар и Металург во ракометната Суперлига ќе биде дел од 1.коло, тоа е епилогот по денешното извлекување на броевите за државниот шампионат одржано во просториите на ...

Извлечени двојките за првото коло од ракометната Суперлига, Вардар против Металург на стартот

Спортклуб - 02.04.2014

Натпреварот помеѓу Вардар и Металург ќе се сретнат на стартот од машката ракометна Суперлига по денешната ждрепка извршена во Ракометната федерација на Македонија.

Вардар-Металург на стартот од Супер лига

Курир - 02.04.2014

Денеска беа извлечени паровите за 1.коло од Супер лига, а ждрепката одлучи на стартот да се сретнат Вардар и Металург. Првиот натпревар помеѓу двата македонски најголеми ракометни клуба треба да се ...

Вардар против Металург на стартот од Суперлигата

Вардар - 02.04.2014

На денешната ждрепка во канцелариите на Ракометната Федерација на Македонија, за натпреварите од ракометната Суперлига, одредени се дуелите од првото до десетото коло.

Вардар на 26 април ќе го нагости Флензбург

Дерби - 02.04.2014

Македонскиот шампион, РК Вардар двобојот со германски Фленсбург ќе го отвори на 21 април (понеделник), додека реванш натпреварот е закажан за 26 април (сабота).

Стоилов ќе ги пропушти дуелите со Флензбург

Макфакс - 02.04.2014

Повредата на коленото што Стојанче Стоилов ја доби при дуелот со Хамбург, ќе го оддалечи пикерот на Вардар од терените четири недели. Тоа значи дека тој нема да може да настапи на чатвртфиналните ...

Дербито Вардар-Металург во првото плеј оф коло

Кајгана - 02.04.2014

Четвртфиналистите во ракометната Лига на шампиони, Вардар и Металург, кои сезонава ќе се борат и за титулата во домашното првенство, натпреварите во Суперлигата ќе ги започнат со меѓусебен дуел.

Лазаров: Наша предност е што возвратниот дуел го играме во Скопје

СуперСпорт - 02.04.2014

По триумфот над Хамбург и пласманот меѓу најдобрите 8 екипи во Европа, најпосакуван противник во четврфиналето меѓу вардарци беше токму составот на Флензбург.

Стоилов ги пропушта дуелите со Фленсбург

Нетпрес - 02.04.2014

Повредата на коленото која пикерот на македонскиот ракометен шампион Вардаr, Стојанче Стоилов, ја доби на дуелот со Хамбург, ќе го оддалечи од терените четири недели.

Супер лига - ракомет: Вардар - Металург во 1.коло

Сител - 02.04.2014

Првиот од двата дуела меѓу Вардар и Металург во ракометната Супер лига ќе биде дел од 1.коло, тоа е епилогот по денешното извлекување на броевите за државниот шампионат одржано во просториите на ...

Вардар – Металург во првото коло од Суперлигата

Хитпортал - 02.04.2014

П рвиот од двата дуела меѓу Вардар и Металург во ракометната Суперлига ќе биде дел од 1.коло, тоа е епилогот по денешното извлекување на броевите за државниот шампионат одржано во просториите на ...

Стоилов го пропушта Фленсбург

Оn.net - 02.04.2014

Пикерот на Вардар, Стојанче Стоилов заради повреда ќе паузира четири недели и ќе го пропушти четвртфиналниот дуел со Фленсбург во Лигата на шампиони. Стоилов има фрактура на платото на тибијата, како ...

Карачиќ: Фленсбург е послаб од Хамбург

Спортклуб - 02.04.2014

Еден од најдобрите ракометари на Вардар, Игор Карачиќ смета дека македонскиот првак има големи шанси да се пласира на завршниот турнир од Лигата на шампионите.

Стоилов во аут за двомечот со Фленсбург

Вечер Прес - 02.04.2014

Поради потешка повреда на коленото здобиена на мечот против Хамбург, ракометарот ќе биде надвор од терените четири недели. "Металургот" Гоце Георгиевски најмалку еден месец вон терените Пикерот на ...

Стоилов ќе го пропушти двомечот со Фленсбург

Република - 02.04.2014

На натпреварот со Хамбург репрезентативниот пикер Стојанче Стоилов заработи повреда на коленото, која ќе го оддалечи еден месец од терените. Тоа значи дека Стоилов нема да биде во можност да им ...

Вардар – Металург во првото коло од Суперлигата

Бриф - 02.04.2014

Првиот од двата дуела меѓу Вардар и Металург во ракометната Суперлига ќе биде дел од 1.коло, тоа е епилогот по денешното извлекување на броевите за државниот шампионат одржано во просториите на ...

Металург и Вардар во првото плеј-оф коло на домашното првенство

Република - 02.04.2014

Во просториите на РФМ извлечени се редните броеви на екипите учесници во плеј-офот на домашното првенство. Тоа значи дека Металург и Вардар ќе се сретнат веќе во првото коло (домаќин Вардар), а потоа ...

На стартот од плеј-офот со Металург јуниор

Тера - 02.04.2014

Пресметката помеѓу двете најдобри ракометни екипи во моментов, Вардар и Металург, ќе се случи уште на стартот од машката Суперлига, реши денешната ждрепка извршена во канцеларијата на Ракометната ...

Металург и Вардар во првото коло на плејофот

Вечер Прес - 02.04.2014

Македонскиот ракометен шампион Вардар и вицешампионот Металург, ќе се сретнат уште во првото коло на плејофот во домашното првенство. Домаќин на првиот натпревар ќе биде Вардар, додека реваншот меѓу ...

Веќе во 1. коло дерби: Вардар - Металург

Н.Македонија - 02.04.2014

Вардар и Металург ќе се сретнат веќе во 1. коло на доигрувањето во Суперлигата во ракомет за мажи, но средбата ќе се одигра во некој друг термин, а не во предвидениот, на 16 април Така реши денешната ...

Стоилов го пропушта, а Георгиевски е неизвесен за четврт-финалето

Н.Македонија - 02.04.2014

Репрезентативниот пикер Стојанче Стоилов ќе паузира еден месец, поради повредата на десното колено што ја доби на реванш-мечот од осминафиналето на ЛШ, кој Вардар го играше против Хамбург - Снимките ...

ВИДЕО: И Металург и Вардар се ѕвезди во спотот за песната на ЛШ

Н.Македонија - 02.04.2014

Головите, мајсторските потези и радоста на ракометарите на Металург и на Вардар, но и на македонските навивачи, се составен дел од видео-записот за новата песна за Лигата на шампионите (ЛШ), ...

Без Стоилов против Германците

Идивиди - 02.04.2014

/ Македонскиот ракометен шампион Вардар, ќе биде без Стојанче Стоилов во составот на двата четврт-финални натпревари против Флензбург. Стоилов се повреди на натпреварот против Хамбург на гостински ...

Македонија ја освои ракометна Европа

Дневник - 01.04.2014

Драган НИКОЛОВСКИ Повеќе нема дилеми. Македонија ја освои ракометна Европа. Големиот успех што го приредија машките ракометни екипи на Вардар и на Металург со победите на гости кај Хамбург и кај ...

Вардар го доби тоа што сакаше, Металург со нова инспирација во Kил

Дневник - 01.04.2014

Во четвртфиналното чистилиште од машката ракометна Лига на шампионите ждрепката сакаше да има македонско-германска пресметка. Вардар ќе игра против Фленсбург, а Металург ќе ги одмери силите со Kил.

Карачиќ: Ваков пречек немам доживеано во кариерата

Алфа - 01.04.2014

Навивачите на Вардар вечерва на аеродромот Александар Велики дојдоа во голем број да ги пречекаат своите миленици кои во неделата со фантастична игра го елиминираа актуелниот европски ракометен ...

Гонзалез: Фантастичен успех на Вардар

Алфа - 01.04.2014

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез по пристигнувањето во Скопје не го криеше задоволството од големата победа над Хамбург и пласманот во четврт-финалето, а што се однесува до следниот противник, тој ...

Ангелов: “имаме реални шанси за фајнал-фор”

Вардар - 01.04.2014

Голманот на Вардар Петар Ангелов , кој што одигра одличен натпревар против екипата на Хамбург прокнижувајќи 14 одбрани, имаше огромен придонес во големиот успех на македонскиот првак.

Прибак: Сите игравме добро, но Ангелов е нашиот херој

Алфа - 01.04.2014

Вардар во својот прв настап во Топ 16 фазата од Лигата на шампионите успеа да го елиминира европскиот шампион Хамбург, а Немања Прибак посебно му заблагодари на голманот Петар Ангелов за неговиот ...

Денеска ждрепка за четврт-финале во ракометната ЛШ

Алфа - 01.04.2014

Денеска во 12 часот и 15 минути во Виена стартува ждрепката за четврт-финалните двојки во ракометната Лига на шампиони. Македонија меѓу осумте најдобри екипи во Европа има двајца претставници.

ВИДЕО: Како беа дочекани Вардарци по триумфот во Хамбург

Нетпрес - 01.04.2014

Играчите на скопскиот ракометен клуб Вардар вчера беа дочекани од своите најверни навивачи „Комитите“, на скопскиот аеродром Александар Велики, по спектакуларната победа над европскиот шампион ХСВ ...

Чипурин: “најголема победа досега”

Вардар - 01.04.2014

Вардарецот Михаел Чипурин воодушевен од прекрасниот дочек во Скопје, изјави дека ова е еден од најубавите моменти во неговата кариера, која доаѓа како круна на големата победа против ...

Вардарки СО подароци и порака до вардарци

Вардар - 01.04.2014

Ракометарките на ЖРК ВАРДАР СЦБТ ги пречекаа хероите на РК ВАРДАР на аеродромот Александар Велики во Скопје и им го честитаа историскиот успех, пласманот помеѓу 8-те најдобри на континентот.

Вардар го доби Фленсбург, Металург против Кил

Макфакс - 01.04.2014

Македонските преставници во ракометната Лига на шампиони, Вардар и Металург, ги дознаа имињата на противниците против кои ќе играат во четвртфиналето.

Стојановски: Го посакувавме Фленсбург, се надеваме на фајналфор

Екипа - 01.04.2014

Директорот на РК Вардар, Давор Стојановски, кој беше присутен на ждребот во Виена, го изрази задоволството што „црвено-црните“ ќе ги одмерат силите со Фленсбург, во четвртфиналето од Лигата на ...

Вардар против Флензбург за пласман на “Фајнал фор “

Вардар - 01.04.2014

Македонскиот шампион Вардар ќе игра против Флензбург, во четвртфиналниот двомеч во Лигата на шампионите. Тоа значи дека “црвено-црните“ по елиминацијата на актуелниот европски првак Хамбург, одново ...

Стојановски: Флензбург посакуван противник

Алфа - 01.04.2014

Во пресрет на денешната ждрепка сите во редовите на нашиот шампион Вардар го посакуваа Флензбург, тимот со кој е противник на "црвено-црните" во четврт-финалето од Лигата на шампионите.

Стојановски: Ни се исполни желбата

Дерби - 01.04.2014

По завршување на ждрепката, претседателот на РК Вардар, Давор Стојановски, го изрази своето задоволство за двобојот со Фленсбург во четврфиналето од ракометната Лига на Шампиони.

Стојановски: Фленсбург беше посакуваниот противник

Макфакс - 01.04.2014

Четвртфиналната ждрепка во ракометаната Лига на шампиони ги спои македонскиот шампион Вардар и германскиот преставик Фленсбург. Оваа германска екипа беше и најпосакуваниот противник за ...

Шмашке:„Не очекува тежок двомеч“; Стојановски: „Фленсбург е еден од тимовите што ги посакувавме“

Спортклуб - 01.04.2014

Веднаш по ждрепката во Виена, каде нашите претставници Вардар и Металург ги добија своите противници во Четвртфиналето, од таборот на РК Вардар се огласија во врска со својот следен противник.

Раул Гонзалез: Ќе биде комплицирано

Телеграф - 01.04.2014

Вардар може да победи секого, Хамбург е најдобар доказ за тоа, но мора да биде интелигентен и трпелив против Флензбург за место на Ф4 Ракометарите на Вардар го посакуваа бундеслигашот Флензбург во ...

Дирк Шамке: “очекувам тежок двомеч”

Вардар - 01.04.2014

Претставникот на Флензбург на ждрепката во Виена, Дирк Шамке, изрази голема почит за Вардар, потенцирајќи дека неговиот тим мора сериозно да се подготви за тоа што следува .

Стојановски: Сакавме германски тим, го добивме

МКД - 01.04.2014

Македонскиот ракометен шампион Вардар ќе игра со Флензбург во четвртфиналето од Лигата на шампионите, вест која ги израдува „црвено-црните". Директорот на Вардар Давор Стојановски посочи дека ...

Раул Гонзалес: “мора да одиграме интелигентно и трпеливо”

Вардар - 01.04.2014

Тренерот на македонскиот првак Вардар Раул Гонзалес како и досега, смирено најавува тешка борба за пласман на “фајнал-фор”. Според него нема лесни противници во оваа фаза, бидејќи сите имаат амибиции ...

Лазаров: Флензбург беше посакуваниот противник

Алфа - 01.04.2014

Ракометарите на Вардар во пресрет на денешната ждрепка за четврт-финалето во Лигата на шампионите посакуваа да се сретнат со Флензбург и токму германската екипа е противникот на "црвено-црните" за ...

Стоилов: Жал ми е што ќе го пропуштам двобојот со Флензбург

Оff.net - 01.04.2014

По првичните оптимистички прогнози во Германија по мечот со Хамбург, пикерот на Вардар за офф.нет открива дека повредата на коленото е сепак посериозна и тој ќе мора да паузира во наредните четири ...

Металург и Вардар со германските тимови наместо во „Борис Трајковски“ ќе играат на „Филип Втори“?

МКД - 01.04.2014

Четвртфиналните натпревари на Вардар и Металург ќе се играат на арената „Филип Втори" во Скопје. ЕХФ дала зелено светло македонските ракометни гиганти да играат пред 35 000 гледачи, наместо пред 7000.

„Вардарци“ едногласни: Разликата меѓу нас и Фленсбург се „Комитите“

Екипа - 01.04.2014

Вардаровите ракометари се едногласни дека македонскиот шампион го доби можеби најпосакуваниот противник во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Јасно е дека меѓу осумтте најдобри нема слаб ...

Карачиќ: “Флензбург беше најпосакуваниот противник”

Вардар - 01.04.2014

Најефиксаниот ракометар на Вардар на возвратниот дуел со Хамбург Игор Карачиќ, смета дека Флензбург е поскауван противник, со кој Вардарци имаат реални шанси за пласман меѓу најдобрите четири екипи ...

Вардар: Флензбург нека биде следниот Хамбург

Дерби - 01.04.2014

Од Вардар се задоволни со добиениот противник, тоа го потврдија тренерот, Раул Гонзалес Гутиерес и капитенот, Филип Лазаров, кои потенцираа дека со подршката од навивачите би можеле да дојдат до уште ...

Карачиќ: Флензбург беше најпосакуваниот противник

СуперСпорт - 01.04.2014

Најефиксаниот ракометар на Вардар на возвратниот дуел со Хамбург Игор Карачиќ, смета дека Флензбург е поскауван противник, со кој Вардарци имаат реални шанси за пласман меѓу најдобрите четири екипи ...

Дибиров нема да игра на „фајнл фор“ на СЕХА лига

Сител - 01.04.2014

Ракометарот на Вардар, Тимур Дибиров нема да настапи на завршниот турнир од СЕХА лигата што од 11-13.април ќе се игра во Нови Сад. Ова денеска во разговор за СИТЕЛ ни го изјави тренерот на ...

Раул Гонзалез: Во четвртфиналето нема слаб противник

Сител - 01.04.2014

Денешната ждрепка во Виена на македонскиот првак Вардар за противник во 1/4 финалето од Лигата на шампионите му ја додели екипата на Флензбург. Тоа беше еден од ривалите кои можеби „црвено-црните“ и ...

Вардар се надева на пласман на Ф4

Нетпрес - 01.04.2014

Македонскиот ракометен шампион Вардар за противник во 1/4 финалето во Лигата на шампионите го доби посакуваниот германски тим Фелнсбург. Токму зато директорот на клубот Давор Стојановски верува дека ...

Лазаров: “наша предност е што возвратниот дуел го играме во Скопје”

Вардар - 01.04.2014

По триумфот над Хамбург и пласманот меѓу најдобрите 8 екипи во Европа, најпосакуван противник во четврфиналето меѓу вардарци беше токму составот на Флензбург.

Стоилов го пропушта двомечот со Флензбург

Вардар - 01.04.2014

Повредата на коленото што Стојанче Стоилов ја доби при дуелот со Хамбург, ќе го оддалечи пикерот на Вардар од терените 4 недели. Тоа значи дека тој нема да може да настапи на чатвртфиналните дуели од ...

Вардар без Стоилов на дуелите со Фленсбург

Екипа - 01.04.2014

Екипата на Вардар нема да може да смета на македонскиот репрезентативец Стојанче Стоилов за двете пресметки со Фленсбург по повредата заработена на реванш дуелот од осминафиналето со Хамбург, соопшти ...

Вардар без Столе Стоилов за двомечот со Флензбург

МКД - 01.04.2014

Македонскиот репрезнетативец Столе Стоилов пореди повредата на коленото со сигурност ќе го пропушти двомечот со Флензбург во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

Гонзалез: Како со Хамбург, така и со Флензбург

Дерби - 01.04.2014

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез Гутиерез, смета дека македонскиот ракометен првак може да го елиминира Флензбург и да се пласира на завршниот турнир од Лигата на шампионите.

Раул Гонзалес: Мора да одиграме интелегентно и трпеливо

СуперСпорт - 01.04.2014

Тренерот на македонскиот првак Вардар Раул Гонзалес како и досега, смирено најавува тешка борба за пласман на “фајнал-фор”. Според него нема лесни противници во оваа фаза, бидејќи сите имаат амибиции ...

Вардар без Стоилов против Флензбург

Дерби - 01.04.2014

Стојанче Стоилов ќе паузира четири недели поради повредата добиена во реваншот со Хамбург во неделата и ќе го пропушти четвртфиналниот двомеч со Флензбург во ракометната Лига на шампионите.

Дирк Шамке: Очекувам тежок двомеч

СуперСпорт - 01.04.2014

Претставникот на Флензбург на ждрепката во Виена, Дирк Шамке, изрази голема почит за Вардар, потенцирајќи дека неговиот тим мора сериозно да се подготви за тоа што следува.

Дибиров нема да игра на F4 на СЕХА лига

А1 On - 01.04.2014

Тимур Дибиров нема да настапи на завршниот турнир од СЕХА лигата што од 11-13.април ќе се игра во Нови Сад. Ова денеска во разговор за СИТЕЛ ни го изјави тренерот на „црвено-црните“ Раул Гонзалез ...

Интелигентно и трпеливо против Фленсбург

Оn.net - 01.04.2014

Македонскиот првак Вардар ќе игра против Фленсбург во четвртфиналето на Лигата на шампиони, а тренерот Раул Гонзалес најавува тешка борба за пласман на Фајнал фор.

ФОТО: „Комитите“ со спектакуларен пречек на Вардар

Курир - 01.04.2014

Ракометарите на Македонскиот шампион Вардар, кои со победата над актуелниот првак на Европа Хамбург обезбедија пласман на ТОП 8 фазата, синоќа пристигнаа на аеродромот “Александар Велики”, каде што ...

Стојановски: Флензбург беше посакуваниот противник

Кајгана - 01.04.2014

Четвртфиналната ждрепка во ракометната Лига на шампиони ги спои македонскиот шампион Вардар и германскиот претставник Флензбург. Оваа германска екипа беше и најпосакуваниот противник за црвено-црните ...

Гонзалес: Можеме против Флензбург!

Курир - 01.04.2014

Тренерот на македонскиот првак Вардар Раул Гонзалес како и досега, смирено најавува тешка борба за пласман на “фајнал-фор”. Според него нема лесни противници во оваа фаза, бидејќи сите имаат амибиции ...

Тренерот Гонзалес резервиран, Диви ги подгрева надежите, Комити со јасна порака

Спортклуб - 01.04.2014

Ракометарите на Вардар имаа спектакуларен пречек од страна на своите најверни навивачи „Комитите“, пред аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, со една јасна порака „Сакаме фајнл-фор“.

На Гонзалез му е сеедно со кој ќе игра Вардар

Дерби - 01.04.2014

Тренерот на ракометарите на Вардар, Раул Гонзалез Гутиерез, нема посебна желба во однос на противникот во четвртфиналето во Лигата на шампионите, бидејќи, според него, нема лесни ривали во оваа фаза.

Вардар може да се надева на фајнл-фор

Спортклуб - 01.04.2014

Македонскиот репрезентативен голман, Петар Ангелов-Диви имаше маестрална вечер во победата на Вардар на гостувањето кај Хамбург. Диви успеа да одбрани пенал во моментите кога одлучуваше натпреварот, ...

Ангелов: Ќе се бориме до крај!

Точка - 01.04.2014

Херојот на мечот против Хамбург, македонскиот репрезентативец Петар Ангелов најави голема борба во четврт-финалето во Лигата на шампионите. РК Вардар ги живее можеби најславните денови во својата ...

Фленсбург: Ќе биде тешко со Вардар, видовме што му направија на Хамбург

Бриф - 01.04.2014

-Ќе биде тежок меч, имаме многу респект за Вардар, видовме што му направија на Хамбург. Знаеме колку е жешка атмосферата во Скопје, но ние сакаме во полуфиналето.

Стојановски: Убаво е да се чуе името Вардар во Виена, да се видиме и во Келн

Република - 01.04.2014

Вардар го посакуваше Флензбург за противник, а ждрепката во Виена попладнево му се насмевна на македонскиот првак. Токму екипата што беше во фокусот на желбите на вардарци ќе биде последната пречка ...

Вардар го доби Фленсбург, Металург против Кил

Тера - 01.04.2014

Македонските преставници во ракометната Лига на шампиони, Вардар и Металург, ги дознаа имињата на противниците против кои ќе играат во четвртфиналето.

Червар: Господ нека го одреди нашиот противник

Точка - 01.04.2014

Екипата на Металург со двојната победа против дански Колдинг втора година по ред е во четврт-финалето во ракометната Лига на шампиони. Денес во Виена следува ждрепката која ќе ги одреди можните ...

Ексклузивно: ЕХФ одлучи Вардар и Металург директно да играат на фајналфор во Келн

Република - 01.04.2014

Европската ракометна федерација одлучи да ги награди македонските ракометни клубови Вардар и Металург со директно улество на фајналфор турнирот во Келн. ЕХФ конечно се разбуди и на 1.

Гонзалез во пресрет на ждрепката: Не е важно против кого ќе играме

Точка - 01.04.2014

Денес во 12 часот ќе биде одржана ждрепката која ќе ги одреди четврт-финалните парови во ракометната Лига на шампиони. Македонија го исчекува епилогот од денешната ждребка.

Вардар без Стоилов на дуелите со Фленсбург

Бриф - 01.04.2014

Екипата на Вардар нема да може да смета на македонскиот репрезентативец Стојанче Стоилов за двете пресметки со Фленсбург по повредата заработена на реванш дуелот од осминафиналето со Хамбург, ...

Гонзалез: Мора да бидеме трпеливи

Точка - 01.04.2014

За тренерот на македонскиот шампион РК Вардар, Раул Гонзалез нема лесни противници во Лигата на шампионите. „Флензбург е моќна екипа, а тоа го докажува и со високата позиција на која се наоѓа во ...

Гонзалес: Ќе го елиминираме Фленсбург како што направивме со Хамбург

Бриф - 01.04.2014

Тренерот на македонскиот првак Вардар Раул Гонзалес најавува тешка борба за пласман на “фајнал-фор”. Според него, нема лесни противници во оваа фаза, бидејќи сите имаат амибиции за пласман на ...

Раул има рецепт и за Флензбург

Република - 01.04.2014

Раул Гонзалес е еден од творците на големото изненадување во Хамбург, а тренерот на Вардар скрои одлична тактика со која го надмудри легендарниот Мартин Швалб, а „црвено-црните“ го урнаа актуелниот ...

Фото: „Комитите“ со спектакуларен пречек на Вардар

Денешен - 01.04.2014

Ракометарите на Македонскиот шампион Вардар, кои со победата над актуелниот првак на Европа Хамбург обезбедија пласман на ТОП 8 фазата, синоќа пристигнаа на аеродромот “Александар Велики”, каде што ...

Видео од пречекот на Вардар

Република - 01.04.2014

Еуфорија на аеродромот Александар Велики. Погледнете го видеото од дочекот на ракометарите на Вардар, кои го елиминираа европскиот шампион Хамбург. Republika ...

Картата на ракометна Европа е зрела за прекројување

Н.Македонија - 01.04.2014

Скопје е единствениот град што имаше два машки клуба во ЛШ, а сега само тој има два претставника во четврт-финалето. Она што особено треба да радува е фактот што и Металург и Вардар покажаа една нова ...

И политичарите се надеваат на македонско финале

Н.Македонија - 01.04.2014

Дури и кандидатите за претседател на Македонија направиле пауза во секојдневниот распоред за да фатат барем дел од натпреварите поради кои секој Македонец е горд МЕТАЛУРГ И ВАРДАР ЈА ИСПИШУВААТ ...

Македонскиот цепелин нѐ вивна над Европа

Н.Македонија - 01.04.2014

Успехот на македонските клубови е вистинско освежување за европскиот ракомет и веќе не е ниту изненадување ниту случајност. Победите ги зголемија апетитите и сега сите посакуваат македонско финале СО ...

Комити спектакуларно ги пречекаа ракометарите на Вардар/Видео

Lider - 01.04.2014

Навивачката група Комити им приреди фантастичен пречек на ракометарите на Вардар кои вчера го елимираа актуелниот европски шампион,Хамбург и обезбедија пласман меѓу најдобрите осум екипи во Лигата на ...

Сеедно е кој е следниот противник

Идивиди - 01.04.2014

/ Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез е презадоволен од тоа како неговите момци одиграа на вчерашната средба Хамбург и самиот вели дека успеале да го надиграат најдобриот тим.

Да не речат дека не биле предупредени

Идивиди - 01.04.2014

/ Веднаш по денешната четврт-финална ждрепка за одредување на двојките во ЛШ за мажи, нашите германски противници ги споделија вестите на социјалните мрежи.

Пречекот на Вардар на Александар Велики

Идивиди - 01.04.2014

/ Македонскиот шампион Вардар доби од Комитите прекресен пречек на аеродромот Александар Велики по пласманот во четврт-финалето од Лигата на шампионите.

Стоилов сигурно го пропушта собирот со репрезентацијата, Георгиевски неизвесен

Lider - 01.04.2014

Гоце Георгиевски е неизвесен, а Стојанче Стоилов сигурно ќе го пропушти собир на македонската репрезентацијата во Охрид, во рамките на ИХФ неделата. Стоилов предвреме го заврши вчерашниот реванш дуел ...

ЕХФ: историски успех на македонскиот ракомет

Телма - 31.03.2014

Големиот успех со пласманот на Металург и на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампионите не остана незабележан ниту од Европската ракометна федерација (ЕХФ) која на својата веб страна вчерашниот ...

ЕХФ: Историски ден за македонскиот ракомет

Утрински - 31.03.2014

Европската ракометна федерација го нотира вчерашниот успех во кој за првпат две македонски екипи се дел од четвртфиналето Големиот успех со пласманот на Металург и на Вардар во четвртфиналето од ...

Стоилов сигурно го пропушта собирот со репрезентацијата, Георгиевски неизвесен

Канал5 - 31.03.2014

Гоце Георгиевски е неизвесен, а Стојанче Стоилов сигурно ќе го пропушти собир на македонската репрезентацијата во Охрид, во рамките на ИХФ неделата. Стоилов предвреме го заврши вчерашниот реванш дуел ...

Стоилов сигурно го пропушта собирот со репрезентацијата, Георгиевски неизвесен

24 Вести - 31.03.2014

Гоце Георгиевски е неизвесен, а Стојанче Стоилов сигурно ќе го пропушти собир на македонската репрезентацијата во Охрид, во рамките на ИХФ неделата. Стоилов предвреме го заврши вчерашниот реванш дуел ...

Стоилов го пропушта собирот со репрезентацијата, Георгиевски неизвесен

Утрински - 31.03.2014

Гоце Георгиевски е неизвесен, а Стојанче Стоилов сигурно ќе го пропушти собир на македонската репрезентацијата во Охрид, во рамките на ИХФ неделата. Стоилов предвреме го заврши вчерашниот реванш дуел ...

Вардар сензационален, Металург моќен

Deutsche Welle - 31.03.2014

Ракометна Европа е во чудо! Вардар го елиминира европскиот првак Хамбург, Металург и во реваншот го декласира данскиот Колдинг. Македонија и во четвртфиналето од Лигата на шампионите ќе партиципира ...

Европа чека нов дуел на Вардар и Металург

Вест - 31.03.2014

Металург прво стигна до осминафиналето на Лигата на шампионите, лани влезе меѓу најдобрите осум екипи, а на утрешната ждрепка на четвртфиналните двојки, која ќе се одржи во Виена, со почеток во 12.15 ...

Македонските ракометари на чекор до историски успех

Канал5 - 31.03.2014

Ракометната еуфорија која вчера ја предизвикаа Вардар и Металург, продолжува и денеска. Македонскиот клупски ракомет е тема број еден како во домашните, така и во странските медиуми.

Лино Червар: победи македонското срце, Вардар најпосакуван противник

Телма - 31.03.2014

Ракометарите на Металург се вратија во Скопје, атмосверата победничка, утре во Виена на пладне е ждрепката за четвртфиналето, Вардар меѓу најпосакуваните противници, Барселона е екипата која речиси ...

Вардар се врати во Скопје, Комити бараат полуфинале во лигата на шампионите

Телма - 31.03.2014

Ракометарите на Вардар вечерва пристигнаа во Скопје, навивачката група Комити кои ги имаше околу 500-тини им приреди величенствен пречек, салата во „Кале“ беше обоена во црвено и црно.

Лазаров: Против Металург во четвртфинале за да имаме претставник на Ф4

Канал5 - 31.03.2014

По историскиот успех на македонскиот шампион Вардар и победата над Хамбург со 30:29 на гостински терен, со што „црвено-црните” обезбедија пласман во 1/4 финалето во Лигата на шампионите, капитенот ...

Вардар го посакува Металург во четвртфинале

Утрински - 31.03.2014

По историскиот успех на македонскиот шампион Вардар и победата над Хамбург со 30:29 на гостински терен, со што „црвено-црните” обезбедија пласман во 1/4 финалето во Лигата на шампионите, капитенот ...

Лазаров: Против Металург во четвртфинале за да имаме претставник на Ф4

Кирилица - 31.03.2014

По историскиот успех на македонскиот шампион Вардар и победата над Хамбург со 30:29 на гостински терен, со што „црвено-црните” обезбедија пласман во 1/4 финалето во Лигата на шампионите, капитенот ...

Лазаров: Го сакам Металург во четврфиналето

Нетпрес - 31.03.2014

Капитенот на македонскиот ракометен шампион Вардар, Филип Лазаров се надева дека барем една екипа од Македонија ќе игра на завршниот турнир во Лигата на шампионите, откако „црвено-црните“ направија ...

Хамбрург го призна поразот: Вардар беше подобар!

Таратур - 31.03.2014

Тренерот на Хамбург, Мартин Швалб со тешко срце призна дека Вардар бил подобар противник и заслужено се пласира во четвртфиналето од Лигата на шампиони.

Handball planet: Македонска револуција, Вардар и Металург во Топ 8

Алфа - 31.03.2014

Ова е насловот на веста во која престижниот ракометен портал handball-planet го одбележува историскиот успех на македонските тимови Вардар и Металург и нивниот пласман во четврт-финалето од Лигата на ...

Повредата на коленото на Стојанче Стоилов не е сериозна

Хитпортал - 31.03.2014

П о враќањето на екипата на Вардар во Скопје ќе биде детално познато за што се работи, но првичните прегледи укажуваат дека пикерот на Вардар и на нашата репрезентација многу брзо ќе се врати на ...

ВИДЕО: Како прославуваше Металург по победата во Данска

А1 On - 31.03.2014

Погледнете што се случуваше во соблекувалната на Металург, откако македонската екипа во гости го совлада Колдинг и се пласираше во четвртфиналето во ракометната Лига на ...

Селфи од славјето на РК Вардар

Сител - 31.03.2014

Од славјето на ракометарите на Вардар во Хамбург по елиминацијата на европскиот првак од Лигата на ...

Вистинска бомба: Последниот гол на Алекс Душебаев (ВИДЕО)

Курир - 31.03.2014

Голот на шпанскиот интернационалец Алекс Душебајев, триесетти за Вардар, со кој нашиот шампион со кој нашиот шампион се пласираше во ...

Швалб: Загубивме од силен противник!

Сител - 31.03.2014

Честитки до Скопје. Уште во првиот натпревар видовме дека играме со многу силна екипа. Денеска видовте дека ни беше тешко уште од почетокот, како целина не бевме добри.

Што изјави тренерот на Хамбург по елиминацијата?

Курир - 31.03.2014

„Честитки за Вардар. Видовме уште во првиот круг дека играме против многу силна екипа. Видовте уште од почетокот дека ни беше тешко, затоа што целата наша игра функционираше лошо.

ВИДЕО: Пиратите „ нападнаа“ во соблекувалната на Металург!

Сител - 31.03.2014

Металург го елиминира Колдинг од ЛШ во ракомет и по вторпат се пласира во четвртфиналето. Големата радост на нашиот претставник ја зголемија верните фанови „Пиратите“ кои го зголемија славјето во ...

Повредата на Стоилов не е сериозна

Алфа - 31.03.2014

Во текот на средбата против Хамбург поради повреда теренот мораше да го напушти кружниот напаѓач на Вардар, Стојанче Стоилов. Во финишот од првиот дел по еден судир со Домагој Дувњак, Стоилов се ...

Швалб: Вардар беше подобар од нас

Алфа - 31.03.2014

Ракометарите на Вардар со извонредна игра во текот на сите шеесет минути успеаа да го совладаат бранителот на трофејот Хамбург и да се пласираат во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

Покажавме што е модерен ракомет

РК Металург - 31.03.2014

„Навистина сум пресреќен. Не само поради победата и пласманот меѓу најдобрите осум, туку и затоа што им покажавме што е модерен ракомет, што е демонстрација на целото наше ракометно знаење, што е ...

Голема победа на Вардар над европскиот првак Хамбург

Кирилица - 31.03.2014

Македонскиот шампион Вардар го победи актуелниот европски првак Хамбург со 30:29 и обезбеди пласман во четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони.

Филип Лазаров го посакува Металург во четвртфиналето

Кајгана - 31.03.2014

Капитенот на Вардар, Филип Лазаров, го посакува Металург за противник во четвртфиналето, во Лигата на шампиони, за како што вели „Македонија да има преставник на завршниот турнир“.

Видео: Што се случуваше во соблекувалната на Металург после победата

Таратур - 31.03.2014

Металург убедливо со две победи против Колдинг се пласираше во четвртфиналето од Лигата на шампионите, а пласманот добро беше прославен во соблекувалната по натпреварот.

Балканот во транс: Ви благодариме Македонци!

Курир - 31.03.2014

Пласманот на Вардар и Металург во четвртфиналето до Лигата на шампионите е вест број еден во сите земји во нашето опкружување. Македонија е горда на ракометарите на Вардар и Металург.

Вардар и Металург топ тема во ракометниот свет

Макфакс - 31.03.2014

Историскиот пласман на двете македонски екипи, Вардар и Металург, во четвртфиналето во Лига на шампиони е топ тема во европските ракометни кругови. Во неделата најпрвин Металург и во реваншот го ...

Историски ден за Вардар

Оn.net - 31.03.2014

Македонскиот првак Вардар оствари сензационална победа на гостувањето во Хамбург, елиминирајќи го актуелниот првак во Лигата на шампиони со 30:29. По натпреварот ракометарите на Вардар беа пресреќни ...

Убаво е да се биде Балканец- Ви благодариме Македонци

Нетпрес - 31.03.2014

Многу е убаво овие денови да се биде Македонец. Тие направија секој Балканец или како што на Западот велат „граѓани од втор ред“, да се чувствува посебно, исполнето и гордо, пишува црногорскиот ...

„Поразот боли, но Вардар беше подобар“

Оn.net - 31.03.2014

Тренерот на Хамбург, Мартин Швалб и крилото Штефан Шредер со тешко срце признаа дека противникот бил подобар и заслужено се пласира понатаму. „Навистина многу боли тоа што сме елиминирани како ...

Прослава на денот

Оn.net - 31.03.2014

Неизмерна беше радоста на вардаровите ракометари по елиминацијата на европскиот првак Хамбург. Пикерот Михаил Чипурин прослави во стилот: Ова е ...

ЕХФ: Уште еден историски ден за македонскиот ракомет

+инфо - 31.03.2014

Големиот успех со пласманот на Металург и на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампионите не остана незабележан ниту од Европската ракометна федерација (ЕХФ) која на својата веб страна вчерашниот ...

Успехот на Македонија одекна во Европа (ФОТО)

МКД - 31.03.2014

Успехот на Вардар и на Металург на европската ракометна сцена одекна силно. Германските, данските, но пред се балканските медиуми пишуваат за блескавото издание на македонските екипи и силните ...

Убаво е да се биде Балканец – Ви благодариме Македонци!

МКД - 31.03.2014

Ова се пораките што македонските ракометни клубови од вчера ги добиваат од целиот свет, а најмногу од балканските земји. Успехот на македонските машки ракометни клубови Металург и Вардар со пласманот ...

Металург покажа што е модерен ракомет

Оn.net - 31.03.2014

Ракометарите на Металург во двомечот со Колдинг го надиграа данскиот тим и заслужено се пласираа меѓу осумте најдобри екипи во Лигата на шампиони. Избраниците на Лино Червар на два пати славеа над ...

Европа шокирана и восхитена: Браво Македонци!

Екипа - 31.03.2014

Ракометна Европа очигледно беше шокирана од феноменалниот настап на двете македонски екипи во осминафиналето од Лигата на шампионите, но секако во исто време и восхитена.

Историски победи на Металург и Вардар

Inpress - 31.03.2014

Хамбург, 31. март 2014 (ИНПРЕС) Ракометарите на Металург и Вардар изборија пласман во 1/4 финалето на ЛШ откако во реваншите славеа над Колдинг и Хамбург.

Стоилов: Ништо не е скинато

Спортклуб - 31.03.2014

Ракометарот на Вардар и македонски репрезентативец Стојанче Стоилов во натпреварот со Хамбург мораше предвреме да ја напушти салата на носилки и да му бидат извршени снимања на коленото во болница.

Свечен пречек за ракометарите на Вардар

Нетпрес - 31.03.2014

По историската победа над актуелниот европски шампион Хамбург на ракометарите на Вардар за вечер на скопскоот аеродром им се подготвува свечен организиран пречек.

Хамбрург го призна поразот: Вардар беше подобар!

Спортски - 31.03.2014

Тренерот на Хамбург, Мартин Швалб со тешко срце призна дека Вардар бил подобар противник и заслужено се пласира во четвртфиналето од Лигата на шампиони.

Македонска ракометна револуција

Телеграф - 31.03.2014

„Убаво е да се биде Балканец - Ви благодариме Македонци“, е еден од најемотивните наслови за историскиот успех на Вардар и на Металург во Лигата на шампионите Силно одекна низ Европа сензационалната ...

Македонија и Балканот слават, Европа изненадена

Алфа - 31.03.2014

Нема поубаво чуство од тоа да си спортски фан деновиве во Македонија, да се радуваш на успехот на своите омилени екипи да го славиш денот кој ќе го помниш цел живот.

Видео: Што се случуваше во соблекувалната на Металург после победата

Спортски - 31.03.2014

Металург убедливо со две победи против Колдинг се пласираше во четвртфиналето од Лигата на шампионите, а пласманот добро беше прославен во соблекувалната по натпреварот.

Убаво е да се биде Македонец

Оn.net - 31.03.2014

Вардар и Металург ја испишуваат ракометната историја на Македонија со пласманот во четвртфиналето на Лигата на шампиони. Балканските и европските медиуми ги пренесоа вестите за големиот триумф на ...

АМС со честитка до Вардар и Металург

Курир - 31.03.2014

Агенцијата за млади и спорт упати честитка до ракометните тимови на Вардар и Металург за големиот успех и пласманот во четвртфиналето на ЛШ. -ПОЧИТУВАНИ СПОРТИСТИ-РАКОМЕТАРИ И ЧЛЕНОВИ НА СТРУЧНИТЕ ...

По седум реванш натпревари во ЛШ - МАКЕДОНИЈА и Германија најуспешни нации

Вардар - 31.03.2014

Ракометарите на Вардар го направија најголемото изненадување во тековната сезона од Лигата на шампионите, со елиминацијата на големиот фаворит Хамбург.

Македонските спортски херои се враќаат во 19.30

Вардар - 31.03.2014

По историскиот успех на Вардар на гостувањето во Хамбург, во кој македонскиот шампион го елиминира европскиот и се пласира меѓу 8 најдобри клубови во Лигата на шампионите, нашите спортски херои се ...

Лино Червар: Горд сум на својата екипа, и покажавме на Европа што е модерен ракомет!

Спортклуб - 31.03.2014

Лино Червар, стратегот и креаторот на европскиот успех на Металург во изминативе две сезони беше презадоволен од вториот триумф на неговиот тим во осминафиналната пресметка од Лигата на шампионите ...

По сензационалниот триумф на Вардар во Хамбург

Вардар - 31.03.2014

Се случи и најголемата сензација сезонава, и една од најголемите во последната деценија во ракометната Лига на шампионите. Вардар го порази Хамбург, и тоа на негов терен, Вардар беше фактор на ...

Чудесниот луд гол на Алекс Душебаев против Хамбург (ВИДЕО)

МКД - 31.03.2014

Десниот бек на Вардар, Алекс Душебаев, кој беше еден од најзаслужните за синоќешниот триумф над Хамбург среде Германија, во последната минута од натпреварот го постигна клучниот гол – водевме 29-28, ...

Дувњак: Вардар заслужи четвртфинале

Дерби - 31.03.2014

Најдобриот светски ракометар за 2013 година Домагој Дувњак му го честиташе заслужениот пласман на Вардар во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Хрватскиот репрезентативец кој ја игра својата ...

Сензационалната победа на „Вардар“ одекна на Балканот

Нетпрес - 31.03.2014

„Кралот е мртов, Вардар распиша конкурс за нов владетел на Европа“, стои во насловот на Балкан Хендол објавувајќи ја веста дека македонскиот ракометен шампион обезбеди пласман во ¼ финалето од Лигата ...

ЖРК Вардар СЦБТ со честитки до РК Вардар за големиот успех

Вардар - 31.03.2014

Екипата на македонскиот шампион во женска конкуренција ЖРК Вардар СЦБТ, упатува честитки до РК Вардар за историскиот успех и пласманот меѓу најдобрите осум екипи во Европа.

АМС го поздрави успехот на Вардар и Металург

Алфа - 31.03.2014

Големиот успех на РК Вардар и на РК Металург во осминафиналето во Лигата на шампиони, го поздрави и Агенцијата за млади и спорт која им изрази честитки на македонските клубови со пласмнаот меѓу 8-те ...

Дувњак: Респект за Вардар

Телеграф - 31.03.2014

Македонскиот првак апсолутно го заслужи местото во четврт-финалето, а со тоа се согласува и најдобриот ракометар на светот Најдобриот ракометар во светот, Домагој Дувњак, заедно со неговиот Хамбург ...

Душебајев: Вардар може да ги победи и најголемите европски клубови! (ВИДЕО)

Спортклуб - 31.03.2014

Десниот бек на Вардар, Алекс Душебаев, кој беше еден од најзаслужните за синоќешниот триумф над Хамбург среде Германија, веднаш по натпреварот даде изјава за ЕХФТВ.

Честитка од АМС по повод успехот на македонските ракометни екипи

+инфо - 31.03.2014

Агенцијата за млади и спорт по повод големиот успех и пласманот на РК Вардар и РК Металург меѓу осумте најдобри во Европа упати честитка до двата клуба.

Домагој Дувњак: Почит за Вардар – ја заслужи!

МКД - 31.03.2014

Во неговата последна сезона за Хамбург пред да замине во Кил, Домагој Дувњак нема да биде во можност да ја брани својата титула од 2013, како победник во Лигата на шампионите: во неделата Хамбург ги ...

Дувњак се огласи по шокантната елиминација

Курир - 31.03.2014

Најдобриот ракометар на Хамбург Домагој Дувњак вели дека македонскиот тим сосема заслужено се пласираше во четвртфиналето. -Очекувавме два тешки натпревари, но по оние 28:28 во Скопје верувавме дека ...

Комити организирано ќе ги пречекуваат ракометарите на РК Вардар

Сител - 31.03.2014

Ракометарите на Вардар, вечерва ќе бидат пречекани на Аеродромот Александар Велики од своите најверни по вчерашната голема победа над европскиот шампион Хамбург.

Ракометарите од „Металург“ пристигнуваат во 15.20 часот на аеродромот „Александар Велики“

+инфо - 31.03.2014

Ракометниот клуб Металург информира дека екипата пристигнува на аеродромот „Александар Велики“ денес во 15.20 часот. Играчите ќе бидат достапни за изјави пред сала Автокоманда во 15.45 ...

Дувњак: Респект за Вардар, заслужи четврт-финале

Алфа - 31.03.2014

Во интервјуто за официјалната страница на Лигата на шампионите, ракометарот на Хамбург и најдобар играч за 2013-та година, Домагој Дувњак имаше само пофални зборови за нашиот првак Вардар, кој вчера ...

ФОТО: Лудница во соблекувалната на „Металург“

Нетпрес - 31.03.2014

По двојната победа против Колдин и пласманот во Топ 8 во ракометната Лига на шампиони ракометарите на „Металург“ имаа многу што да слават. Официјалниот сајт на клуб објави фотографија која вистински ...

И Стоилов отпадна за репрезентативниот собир во Охрид

Екипа - 31.03.2014

И пикерот на Вардар, Стојанче Стоилов нема да може да биде ставен на располагање на селекторот Ивица Обрван за престојниот собир на репрезентацијата во Охрид во рамките на ИХФ неделата предвидена за ...

АМС со честитки до македонските клубови

Вардар - 31.03.2014

По повод големиот успех на РК Вардар и на РК Металург во осминафиналните мечеви од Лигата на шампионите, Агенцијата за млади и спорт им изрази најискрени честитки на македонските клубови кои се ...

Стоилов му откажа на Обрван

Дерби - 31.03.2014

Пикерот на Вардар, Стојанче Стоилов, поради повреда на вчерашниот натпревар против Хамбург ќе мора да ги пропушти подготовките на репрезентацијата кои ќе се реализираат во Охрид, пренесува ...

Стоилов сигурно го пропушта собирот со репрезентацијата, Георгиевски неизвесен

А1 On - 31.03.2014

Гоце Георгиевски е неизвесен, а Стојанче Стоилов сигурно ќе го пропушти собир на македонската репрезентацијата во Охрид, во рамките на ИХФ неделата. Стоилов предвреме го заврши вчерашниот реванш дуел ...

Броевите 3 и 0 среќни за македонските ракометни екипи

Сител - 31.03.2014

Вчерашниот ден (30.03) или 30.март донесоа многу радост и задоволство кај македонските ракометни екипи. Денот на кои беа одиграни натпреварите Хамбург – Вардар и Колдинг – Металург беше 30.03 или ...

Фото: Хероите дојдоа дома

РК Металург - 31.03.2014

Ракометарите на Металург си дојдоа дома. Хероите од Колдинг ги дочекавме при слетувањето на аеродромот “Александар Велики“: А ги пречекавме и во ...

Дувњак: “Респект за Вардар, заслужи да оди понатаму”

Вардар - 31.03.2014

По елиминацијата на неговиот тим Хамбург во 1/8 финалето од Лигата на шампионите од екипата на Вардар, најдобриот ракометар во светот за 2013 година Домагој Дувњак нема да биде во можност да го ...

„Металурзите“ со насмевка пристигнаа во Скопје

Телеграф - 31.03.2014

Насмевки на лицата на сите ракометари во Металург и расположение за фотографирање и автограми со своите фанови Ракометарите на Металург се вратија во Скопје, а беа пречекани од своите најмлади фанови.

Македонската ракометна гордост Металург пристигна во Скопје (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 31.03.2014

Со насмевки на лицата, ракометарите на Металург се вратија во своето Скопје. Двојната победа над Колдинг во ракометната Лига на шампионите и пласманот во четврт-финалето предизвикаа еуфорија не само ...

Стоилов: Ништо не е скинато

Хитпортал - 31.03.2014

Р акометарот на Вардар и македонски репрезентативец Стојанче Стоилов во натпреварот со Хамбург мораше предвреме да ја напушти салата на носилки и да му бидат извршени снимања на коленото во болница.

Стоилов ги пропушта подготовките во Охрид

Спортклуб - 31.03.2014

Пикерот на Вардар и македонската репрезентација, поради повредата на коленото која ја заработи на гостувањето кај Хамбург, го откажа приклучувањето на репрезентацијата на подготовките во Охрид.

Червар : Господ нека одреди кој ќе ни биде противник

МКД - 31.03.2014

Металург пристигна во Скопје, двојната победа над Колдинг во осминафиналето од Лигата на шампионите го потврди квалитет со кој располагаат избраниците на Лино Червар, сега на ред е ждрепката во Виена ...

Балканот: Ви благодариме Македонци

Сител - 31.03.2014

Пласманот на Вардар и Металург во четвртфиналето до Лигата на шампионите е вест број еден во сите земји во нашето опкружување. Македонија е горда на ракометарите на Вардар и Металург.

Стоилов му откажа на Обрван

Нетпрес - 31.03.2014

Пикерот на македонскиот ракометен шампион Вардар, Стојанче Стоилов нема да му биде на располагање на селекторот Ивица Обрван за престојниот собир на репрезентацијата во Охрид во рамките на ЕХФ ...

Дувњак: Вардар заслужи да игра четвртфинале

Нетпрес - 31.03.2014

Најдобриот ракометар за 2013 година Хрватот, Домагој Дувњак по елиминацијата на својот Хамбург од Вардар во осминафиналето од Лигата на шампионите, истакна дека македонскиот шампион заслужено се ...

Македонска ракометна револуција

Сител - 31.03.2014

Лигата на шампионите во ракомет станува незамислива без македонски екипи. Две сезони Металург биеше битка со ракометните великани но нок аут фазата, а оваа сезона за првпат Македонија имаше две екипи ...

Навивачите во очекување на Вардар на Александар Велики (ФОТО)

МКД - 31.03.2014

Големата победа на нашиот ракометен шампион Вардар на гостувањето во Германија кај европскиот првак Хамбург, пласманот во четвртфиналето во Лигата на шампионите, дополнително ја загреа атмосферата во ...

Овации за Вардар на скопскиот аеродром (ГАЛЕРИЈА)

Телеграф - 31.03.2014

„Црвено-црните“ беа пречекани од своите фанови и добија големи аплаузи за одличната игра во Германија Околу 300 фанови му приредија убав дочек на Вардар на аеродромот „Александар Велики“.

РАУЛ ГОНЗАЛЕЗ: Сеедно е кој е следниот противник

Телеграф - 31.03.2014

Стратегот на „црвено-црните“ резервиран околу коментарите за ривалот во четвртфиналето Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез е презадоволен од тоа како неговите момци одиграа на вчерашната средба Хамбург ...

Навивачко „лудило“, шампионски пречек за РК Вардар (ФОТО)

МКД - 31.03.2014

Нашиот ракометен првак Вардар го оствари невозможното, елиминацијата на Хамбург е еднаква на чудо, честитките и пофалните зборови пристигнаа од секаде но вистинската спортска големина на Вардар е ...

Петар Ангелов -Диви: Можеме да се надеваме на фајнл-фор

МКД - 31.03.2014

Македонскиот репрезентативен голман, Петар Ангелов беше клучен за победата на Вардар на гостувањето кај Хамбург. Популарниот Диви одбрани пенал во моментите кога се реши натпреварот што дополнително ...

Стоилов со истегнат лигамент

Телеграф - 31.03.2014

Пикерот на Вардар најверојатно ќе има само мала пауза Репрезентативецот Стојанче Стоилов се повреди уште во првото полувреме на мечот против Хамбург и се пожали на болки во коленото.

Комити му порачаа на Вардар: Сакаме во полуфинале!

МКД - 31.03.2014

Неколку стотина вардарови навивачи му приредија величествен пречек на ракометарите на Вардар. Ракометарите на македонскиот првак вечерва се вратија од Германија по елиминацијата на европскиот шампион ...

Раул Гонзалес: Не сакам да ги бирам противниците

МКД - 31.03.2014

Тренерот на Вардар Раул Гонзалез е презадоволен од пожртвуваноста на неговите играчи, за него победата над Хамбург е фантастичен дострел, до кој стигнале пред се затоа што го исполниле зацртаното од ...

Спектакуларен пречек на Вардарци

Вардар - 31.03.2014

Ракометарите на Македонскиот шампион Вардар , кои со победата над актуелниот првак на Европа Хамбург обезбедија пласман на ТОП 8 фазата, вечерва пристигнаа на аеродромот “ Александар Велики ” , каде ...

Дувњак: Вардар заслужено оди понатаму!

Сител - 31.03.2014

Најдобриот ракометар на Хамбург Домагој Дувњак вели дека македонскиот тим сосема заслужено се пласираше во четвртфиналето. -Очекувавме два тешки натпревари, но по оние 28:28 во Скопје верувавме дека ...

„Црвено-црните“ пречeкани од своите навивачи

Сител - 31.03.2014

По големиот успех и победата над европскиот шампион Хамбург и пласманот во четвртфиналето од Лигата на шампионите, експедицијата на Вардар беше пречекана од околу 500 најверни симпатизери на ...

„Црвено-црните“ ракометари пречекани како народни херои

Екипа - 31.03.2014

Ракометарите на Вардар се вратија од Германија по историскиот успех и пласманот во четвртфиналето од Лигата на шампионите, за што им беше организиран спектакуларен дочек во Скопје.

Раул Гонзалес: “одиграме совршено, не е важно кој ќе биде следниот противник”

Вардар - 31.03.2014

Тренерот на македонскиот шампион Вардар Раул Гонзалес презадоволен од играта на неговите избраници, истакна дека натпреварот против Хамбург е еден од највозбудливите во неговата кариера.

Честитка од АМС по повод успехот на македонските ракометни екипи

Сител - 31.03.2014

Агенцијата за млади и спорт по повод големиот успех и пласманот на РК Вардар и РК Металург меѓу осумте најдобри во Европа упати честитка до двата клуба.

Стоилов сигурно го пропушта собирот со репрезентацијата, Георгиевски неизвесен

Сител - 31.03.2014

Гоце Георгиевски е неизвесен, а Стојанче Стоилов сигурно, ќе го пропушти собир на македонската репрезентацијата во Охрид, во рамките на ИХФ неделата. Стоилов предвреме го заврши вчерашниот реванш ...

Повредата на Стоилов не е сериозна

Курир - 31.03.2014

За време на натпреварот меѓу Хамбург и Вардар, Стојанче Стоилов при еден дуел со противнички ракометар се здоби со повреда на коленото, и мораше да го напушти натпреварот уште во 21 минута.

Агенцијата за млади и спорт им честита на екипите на Металург и на Вардар

РК Металург - 31.03.2014

Агенцијата за млади и спорт упати честитки за големиот успех на екипите на Металург и на Вардар: “Почитувани спортисти – ракометари и членови на стручните штабови, Агенцијата за млади и спорт од срце ...

Вардар и Металург топ тема во ракометниот свет

Кајгана - 31.03.2014

Историскиот пласман на двете македонски екипи, Вардар и Металург, во четвртфиналето во Лига на шампиони е топ тема во европските ракометни кругови. Во неделата најпрвин Металург и во реваншот го ...

Агенцијата за млади и спорт испрати честитка до РК Металург и РК Вардар

СуперСпорт - 31.03.2014

ПОЧИТУВАНИ СПОРТИСТИ-РАКОМЕТАРИ И ЧЛЕНОВИ НА СТРУЧНИТЕ ШТАБОВИ АГЕНЦИЈАТА ЗА МЛАДИ И СПОРТ ОД СРЦЕ ВИ ГИ ЧЕСТИТА ГОЛЕМИТЕ ИСТОРИСКИ ПОБЕДИ ИЗВОЈУВАНИ ВО НАЈСИЛНАТА РАКОМЕТНА ЕВРОПСКА ЛИГА, НАЈПРВИН ...

По седум реванш натпревари во ЛШ – Македонија и Германија најуспешни нации!

СуперСпорт - 31.03.2014

Ракометарите на Вардар го направија најголемото изненадување во тековната сезона од Лигата на шампионите, со елиминацијата на големиот фаворит Хамбург.

Лазаров: Против Металург во четвртфинале за да имаме претставник на Ф4

А1 On - 31.03.2014

По историскиот успех на македонскиот шампион Вардар и победата над Хамбург со 30:29 на гостински терен, со што „црвено-црните” обезбедија пласман во 1/4 финалето во Лигата на шампионите, капитенот ...

АМС им честиташе на Вардар и Металург

Спортклуб - 31.03.2014

Агенцијата за млади и спорт им упати честитки на нашите ракометни гиганти Вардар уи Металург кои обезбедија пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

ЕХФ: Историски ден за македонскиот ракомет

А1 On - 31.03.2014

Големиот успех со пласманот на Металург и на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампионите не остана незабележан ниту од Европската ракометна федерација (ЕХФ) која на својата веб страна вчерашниот ...

ЕХФ: Уште еден историски ден за македонскиот ракомет

Кирилица - 31.03.2014

Големиот успех со пласманот на Металург и на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампионите не остана незабележан ниту од Европската ракометна федерација (ЕХФ) која на својата веб страна вчерашниот ...

Лазаров: Против Металург во четвртфинале за да имаме претставник на Ф4

+инфо - 31.03.2014

По историскиот успех на македонскиот шампион Вардар и победата над Хамбург со 30:29 на гостински терен, со што „црвено-црните” обезбедија пласман во 1/4 финалето во Лигата на шампионите, капитенот ...

ЕХФ: Историски ден за македонскиот ракомет

Курир - 31.03.2014

Големиот успех со пласманот на Металург и на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампионите не остана незабележан ниту од Европската ракометна федерација (ЕХФ) која на својата веб страна вчерашниот ...

Тренерот на Хамбург: Боли многу, ама Вардар беше подобар!

Бриф - 31.03.2014

Навистина боли многу кога ќе доживеете непријатен пораз на домашен терен, а сте актуелен европски првак, рече по денешниот пораз од Вардар тренерот на Хамбург Мартин Швалб.

Стоилов сигурно го пропушта собирот со репрезентацијата, Георгиевски неизвесен

Република - 31.03.2014

Стојанче Стоилов сигурно ќе го пропушти собир на македонската репрезентацијата во Охрид, во рамките на ИХФ неделата, додека учеството на Гоце Георгиевски сѐ уште е неизвесно.

Комити ќе ги пречекаат јунаците од Хамбург

Денешен - 31.03.2014

Ракометарите на Вардар, вечерва ќе бидат пречекани на Аеродромот Александар Велики од своите најверни по вчерашната голема победа над европскиот шампион Хамбург.

Лазаров: Против Металург во четвртфинале за да имаме претставник на Ф4

Денешен - 31.03.2014

По историскиот успех на македонскиот шампион Вардар и победата над Хамбург со 30:29 на гостински терен, со што „црвено-црните” обезбедија пласман во 1/4 финалето во Лигата на шампионите, капитенот ...

Последниот гол на Душебајев

Република - 31.03.2014

Голот на шпанскиот интернационалец Алекс Душебајев со кој Вардар се пласираше во четвртфиналето. Republika ...

Голем пречек на ракометарите на Вардар на аеродромот Александар Велики!

Скопје инфо - 31.03.2014

Управата на ракометниот клуб Вардар за денеска организира пречек на ракометарите на македонскиот шампион кои вчера среде Германија го совладаа европскиот шампион Хамбург со 30:29 и обезбедија пласман ...

ВИДЕО: Што се случуваше во соблекувалната на Металург после победата над Колдинг

Бриф - 31.03.2014

Прослава на Металург и Пиратите по натпреварот во Данска! Извонредниот успех на ракометарите на Металург, победата над данскиот Колдинг и пласманот во четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони, ...

Вардар и Металург маршираат низ Европа: Погледнете ги овие фантастични потези...

Точка - 31.03.2014

Двата македонски претставници во ракометната Лига на шампиони, Вардар и Металург, вчера остварија големи победи и се пласираа помеѓу осумте најдобри екипи во Европа.

Брилијантниот Вардар во само еден потег, победничкиот гол на Душебаев што го докрајчи Хамбург (видео)

Република - 31.03.2014

Вардар одигра брилијантен меч, а за сите што не успеаја да го проследат фантастичниот триумф на „црвено-црните“ против актуелниот европски првак Хамбург, доволно е да го погледнат победничкиот гол на ...

Шредер: Вардар одигра неверојатно храбро

Република - 31.03.2014

Крилниот ракометар на Хамбург Стефан Шредер одигра два одлични натпревари против Вардар, сепак недоволни заедно со неговите 16 голови да се елиминира моќната машинерија во „црвено-црни“ бои.

Чудо во Германија: Хамбург на колена пред Вардар!

МК News - 31.03.2014

Македонија е ракометна сила во Европа. Покрај Металург, и Вардар обезбеди пласман во четвртфиналето од ЛШ, откако сензационално победи во Германија против Хамбург со 30:29.

Скопје влезе во историјата: Прв град со две екипи меѓу најдобрите осум во ЛШ

МК News - 31.03.2014

Денов кој треба да се запамети како „ракометен илинден“ во Македонија го направи Скопје уникатен во европскиот ракомет – првпат еден град има две екипи во четврт-финалето од Лигата на шампионите.

Црногорците се восхитуваат на нашиот успех: Прекрасно е да се биде Балканец, браво Македонци!

Точка - 31.03.2014

Вардар и Металург вчера остварија огромен успех во ракометната Лига на шампиони, а овој подвиг не остана незабележан од регионот, па и цела ракометна Европа.

Респект од Вардар за Металург, „сините“ од Автокоманда возвраќаат: Браво за Вардар

Република - 31.03.2014

Успесите ги споија лутите ривали Вардар и Металург, а цела Македонија се радува на подвигот на двата наши претставници во Лигата на шампионите. Историски ден за спортот кај нас е 30 март, ќе имаме ...

ЕХФ: Уште еден историски ден за македонскиот ракомет

Денешен - 31.03.2014

Големиот успех со пласманот на Металург и на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампионите не остана незабележан ниту од Европската ракометна федерација (ЕХФ) која на својата веб страна вчерашниот ...

(ВИДЕО) Хит на Фејсбук: Вака слави Михаил Чипурин!

Бриф - 31.03.2014

Вака славеше Михаил Чипурин по историската победа на Вардар среде ...

Карачиќ: Дочекот од Комитите е најубавиот момент во кариерата

Република - 31.03.2014

Над 300 фанови на ракометниот клуб Вардар на скопскиот аеродром ги пречекаа момците кои вчера направија вистинско ракометно уживување, совладувајќи го европскиот шампион Вардар.

Агенција за млади и спорт им честиташе на Вардар и на Металург

Република - 31.03.2014

Ракометните екипи на Металург и Вардар изборија пласман во четвртфиналната рунда во елитното клубско натпреварување, со што Македонија за првпат има два учесника во четвртфиналето.

Убаво е да се биде Балканец – Ви благодариме Македонци

Република - 31.03.2014

Овие денови е многу убаво да си Македонец! Тие днеска направија секој Балканец, или како што на Запад велат „граѓанин од втор ред“ да се чувствува посебно, исполнето, гордо! Ракометарите на Вардар и ...

Скопје обоено во црвено-црно: Навивачите на Вардар ги пречекаа хероите од Хамбург

Точка - 31.03.2014

Ракометна треска во Македонија! Вечерва аеродромот „Александар Велики“ грми, пристигнаа ракометарите на РК Вардар, а таму ги пречекаа најверните навивачи на црвено-црните...

Вардарци и Комитите слават на Кале

Република - 31.03.2014

По пречекот на скопскиот аеродром „Александар Велики“, ракометарите на Вардар и навивачката група Комити, отидоа на заедничка прослава во СРЦ Кале. Песна, скандирања, фаќели… Комитите порачаа – ...

Вардар го детронизира европскиот првак

Канал 77 - 31.03.2014

Ракометарите на Вардар изборија пласман во четвртфиналето во Лигата на шампиони, откако во осминафиналето го елиминираа бранителот на титулата Хамбург.

Лазаров: Против Металург во четвртфинале за да имаме претставник во првите четири

Република - 31.03.2014

По историскиот успех на македонскиот шампион Вардар и победата над Хамбург со 30:29 на гостински терен, со што „црвено-црните” обезбедија пласман во 1/4 финалето во Лигата на шампионите, капитенот ...

Лазаров: Против Металург во четвртфинале за да имаме претставник на Ф4

Бриф - 31.03.2014

По историскиот успех на македонскиот шампион Вардар и победата над Хамбург со 30:29 на гостински терен, со што „црвено-црните” обезбедија пласман во 1/4 финалето во Лигата на шампионите, капитенот ...

Филип Лазаров го сака Металург

Вечер Прес - 31.03.2014

Капитенот на македонскиот ракометен шампион Вардар, Филип Лазаров, ја одигра најдобрата партија во Лигата на шампиони сезонава на гостувањето кај Хамбург.

Убаво е да си Балканец; Македонци, ви благодарам

Вечер Прес - 31.03.2014

Вака црногорскиот портал "Хендбал" им се заблагодари на македонските тимови за одличната претстава и пласманот во 1/4-финалето од ЛШ Големиот успех на македонските ракометни клубови Вардар и Металург ...

Најдобри сме во Европа

Вечер Прес - 31.03.2014

РАКОМЕТАРИТЕ НА ВАРДАР И НА МЕТАЛУРГ МЕЃУ ОСУМТЕ НАЈДОБРИ НА СТАРИОТ КОНТИНЕНТ Македонија со успехот на двата најдобри клуба стана една од ретките земји со повеќе од еден претставник во 1/4-финалено, ...

Баражот со Грција збогум за вечното момче на македонскиот ракомет

Република - 31.03.2014

Пи­ке­рот на Ме­та­лург нај­а­ву­ва про­сту­ва­ње од на­ци­о­нал­ни­от дрес и во­оп­што од ра­ко­ме­тот по ед­на и пол де­це­ни­ја ус­пеш­ни на­ста­пи, осво­е­но пет­то ме­сто во Ср­би­ја на ЕП, 21 ...

Дувњак: Нема што, респект за Вардар, го заслуживте четвртфиналето

Република - 31.03.2014

Домагој Дувњак нема да има можност да ја брани титулата со Хамбург во Лигата на шампионите во ракоемт, а најдобриот ракометар за 2013 година, џентлменски во интервју за официјалната страница на ЕХФ ...

Тренерот на Хамбург: Вардар беше подобар, тоа многу боли!

Република - 31.03.2014

Видовме уште во првиот круг дека играме против многу силна екипа. Видовте уште од почетокот дека ни беше тешко, затоа што целата наша игра функционираше лошо.

Победносниот животински рев на Чипурин (ВИДЕО)

Република - 31.03.2014

Незапирливата радост на ракометарот на Вардар по победата над Хамбург. Republika ...

Убаво е да се биде Балканец- Ви благодариме Македонци!

Бриф - 31.03.2014

Деновиве е многу убаво да си Македонец! Тие направија секој Балканец или како што на Запад велат „граѓанин од втор ред“ да се чувствува посебно, исполнето, гордо! Ракометарите на Вардар и Металург им ...

Скопје се обои во црвено-црно: Навивачите на Вардар ги пречекаа хероите

МК News - 31.03.2014

Откако вчера остварија историски триумф и го исфрлија Хамбург од ракометната Лига на шампиони, денес ракометарите на РК Вардар се пречекани како што доликува, како вистински херои.

Повредата на Стоилов не е сериозна

Бриф - 31.03.2014

За време на натпреварот меѓу Хамбург и Вардар, Стојанче Стоилов при еден дуел со противничкиот ракометар се здоби со повреда на коленото, и мораше да го напушти натпреварот уште во 21 минута.

Убаво е да бидеш балканец-благодариме Mакедонци

Денешен - 31.03.2014

Навистина чудо се случи вечра во ракоментиот свет. Нашите клубови не направија горди. Овие денови е многу убаво да си Македонец! Тие денеска направија секој Балканец или како што на Запад велат ...

Лазаров го посакува Металург за да продолжи македонски клуб

Н.Македонија - 31.03.2014

По историскиот успех на македонскиот шампион Вардар и победата над Хамбург со 30:29 на гостински терен, со што „црвено-црните” обезбедија пласман во 1/4 финалето во Лигата на шампионите, капитенот ...

АМС им го честиташе успехот на Вардар и Металург

Lider - 31.03.2014

Агенцијата за млади и спорт по повод големиот успех и пласманот на РК Вардар и РК Металург меѓу осумте најдобри во Европа упати честитка до двата клуба.

Фото: Хероите дојдоа дома

Вистина.мк - 31.03.2014

Нашите херои, ракометарите на Металург, кои вчера ја остварија историската победа, денеска се вратија дома. Тие беа дочекани на аеродромот „Александар Велики“.

Убаво е да се биде Балканец- Ви благодариме Македонци

Вистина.мк - 31.03.2014

Овие денови е многу убаво да си Македонец! Тие денеска направија секој Балканец, или како што на Запад велат „граѓанин од втор ред“ да се чувствува посебно, исполнето, гордо! Ракометарите на Вардар и ...

Повредата на Стоилов не е сериозна

Lider - 31.03.2014

Стојанче Стоилов, ракометарот на РК Вардар за време на натпреварот со Хамбург, при еден дуел со противнички ракометар се здоби со повреда на коленото, по што мораше да го напушти натпреварот уште во ...

Европа шокирана и восхитена: Браво Македонци!

Вистина.мк - 31.03.2014

Ракометна Европа очигледно беше шокирана од феноменалниот настап на двете македонски екипи во осминафиналето од Лигата на шампионите, но секако во исто време и восхитена.

Филип Лазаров: Сакам четвртфинале против Металург

Lider - 31.03.2014

Филип Лазаров се надева дека барем една екипа од Македонија ќе игра на завршниот турнир во Лигата на шампионите, откако „црвено-црните“ направија сензација со исфрлање на европскиот првај Хамбург.

Против Металург во четвртфинале за да имаме претставник на Ф4

Идивиди - 31.03.2014

/ По историскиот успех на македонскиот шампион Вардар и победата над Хамбург со 30:29 на гостински терен, со што „црвено-црните” обезбедија пласман во 1/4 финалето во Лигата на шампионите, капитенот ...

Бомбата на Душебаев

Идивиди - 31.03.2014

/ Ракометарот на Вардар, Алекс Душебаев синоќа во реванш натпреварот против Хамбург постигна прекрасен гол со кој помогна македонскиот ракометен шампион да го елиминира европскиот шампион од Лигата ...

Фантастичниот гол на Алекс Душебаев / Видео

Lider - 31.03.2014

Алекс Душебаев беше еден од најзаслужните за историската победа на ракометниот шампион Вардар на вчерашното гостување против европскиот првак Хамбург, а неговиот гол на почетокот од последната минута ...

Уште еден историски ден за македонскиот ракомет

Идивиди - 31.03.2014

/ Големиот успех со пласманот на Металург и на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампионите не остана незабележан ниту од Европската ракометна федерација (ЕХФ) која на својата веб страна ...

Комити ќе ги пречекаат ракометарите на Вардар

Lider - 31.03.2014

Ракометарите на Вардар, вечерва ќе бидат пречекани на Аеродромот Александар Велики од своите најверни фанови по вчерашната голема победа над европскиот шампион Хамбург.

ЕХФ: Уште еден историски ден за македонскиот ракомет

Lider - 31.03.2014

Големиот успех со пласманот на Металург и на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампионите не остана незабележан ниту од Европската ракометна федерација (ЕХФ) која на својата веб страна вчерашниот ...

Бајката продолжува: што рекоа странските медиуми за Металург и Вардар?

Идивиди - 31.03.2014

/ Македонскиот ракометен шампион и вице-шампион Вардар и Металург се пласира во четвр-финалето од Лигата на шампиони откако вчера успеаа да ги елиминираат противниците Хамбург и Колдинг на гостински ...

Вардар и Металург ја освојуваат ракометна Европа

365 - 31.03.2014

За прв пат во историјата два тима од Македонија се најдоа во Топ 8 од Лигата на шампионите. „Македонска револуција, Вардар и Металург во Топ 8“ е и насловот на престижниот ракометен портал ...