TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Северна Кореја ја отфрли понудата за разговори

Deutsche Welle - 14.04.2013

Режимот во Пјонгјанг го обвини раководството во Сеул дека со предлогот сака да ја прикрие политиката на конфронтација што ја води во реалноста.

Северна Кореја да се врати на преговорите

24 Вести - 14.04.2013

На крајот на својата азиска турнеја, американскиот државен секретар Џон Кери ја повика Северна Кореја да се врати на преговарачката маса за да се стави крај на тензиите на полуостровот.

Пјонгјанг ја отфрли понудата за разговори

Нова ТВ - 14.04.2013

Северна Кореја ја отфрли понудата на соседна Јужна Кореја за разговори за намалување на тензиите во регионот. Пјогнјанг го обвини раководството во Сеул дека со предлогот сака да ја прикрие политиката ...

Сакам и Северот да ужива

Вест - 14.04.2013

ЈУЖНА КОРЕЈА (АП) - Раперот од Јужна Кореја Сај изрази надеж дека и на Севернокорејците ќе им се допадне новата песна, иако се уште има тензии на Корејскиот Полуостров.

Северна Кореја одби дијалог со Југот

Вест - 14.04.2013

СЕВЕРНА КОРЕЈА/ЈАПОНИЈА, 15 април (АП) - Северна Кореја го одби предлогот за дијалог со Јужна Кореја за да се разреши растечката тензија и го нарече вет трик на ривалот.

Северна Кореја објави „план“ за нуклеарен напад на САД (ВИДЕО)

МКД - 14.04.2013

Северна Кореја објавила пропагандно видео со план за нуклеарен напад врз САД. Според „планот за напад“ прикажан во видеото, Северна Кореја кон САД ќе лансира четири нуклеарни бомби.

Универзитет со критики до Би-Би-Си поради тајното патување во Северна Кореја

А1 On - 14.04.2013

Еден од водечките британски универзитети ја криткуваше денеска медиумската куќа Би-Би-СИ, бидејќи организирала студентско патување во Северна Кореја, со цел тајно да сними документарен филм и на тој ...

ВИДЕО+ФОТО Северна Кореја објави симулација на напад врз САД

+инфо - 14.04.2013

Северна Кореја објави пропагандно видео со план на нуклеарен напад на САД. Според „планот на нападот“ прикажан во видеото, Северна Кореја кон САД ќе лансира четири нуклеарни бомби.

Универзитет со критики до Би-Би-Си поради тајното патување во Северна Кореја

Сител - 14.04.2013

Еден од водечките британски универзитети ја криткуваше денеска медиумската куќа Би-Би-СИ, бидејќи организирала студентско патување во Северна Кореја, со цел тајно да сними документарен филм и на тој ...

BBC злоупотреби студентско патување во Северна Кореја за да снимат документарец

МК News - 14.04.2013

Еден од водечките британски универзитети го критикуваше во неделата јавниот сервис BBC поради тоа што искористил студиско патување во Северна Кореја за снимање на таен документарен филм, тврдејќи ...

Би-Би-Си искористил студентско патување за да сними документарец во Северна Кореја

Локално - 14.04.2013

Тројца познати новинари од Би-Би-Си искористиле студентското патување во Северна Кореја кон крајот на март преправајќи се како туристи, за да снимаат документарец за оваа земја.

(ВИДЕО) Како Северна Кореја ќе го нападне САД

Бриф - 14.04.2013

Со молњи и музика на синтисајзер сака да покаже како ракетите ќе стигнат до своите цели во САД, а потоа екплозија. Тоа е одговорот на Северна Кореја на тврдењето дека немаат ракети со толкав домет.

Поубавата страна на мистериозната Северна Кореја

Таратур - 14.04.2013

Новозеландскиот планинар Роџер Шепард (46) веќе четири пати престојуваше во Северна Кореја, а неговите фотографии најдобро покажуваат како се одвива животот во внатрешноста на оваа за остатокот од ...

ВИДЕО: Северна Кореја објави план за напад на САД

Sky - 14.04.2013

Северна Кореја објави пропагандно видео со план за нуклеарен напад врз САД. Според "Планот за напад" прикажан на видеото, Северна Кореја кон САД ќе лансира четири нуклеарни бомби.

Северна Кореја го одби предлогот за разговори

Република - 14.04.2013

Северна Кореја ја отфрли понудата на Јужна Кореја за разговори за намалување на тензиите во регионот. Пјогнјанг го обвини раководството во Сеул дека со предлогот сака да ја прикрие политиката на ...

Северна Кореја ја одби понудата на Јужна за дијалог за Каесонг

Макфакс - 14.04.2013

Северна Кореја во неделата да ја одбие понудата на Јужна Кореја за дијалог за иднината на меѓукорејскиот индустриски комплекс Каесонг кој можеби ќе биде затворен поради недостиг од сировини и работна ...

BBC злоупотреби студентско патување во Северна Кореја

Макфакс - 14.04.2013

Еден од водечките британски универзитети го критикуваше во неделата јавниот сервис BBC поради тоа што искористил студиско патување во Северна Кореја за снимање на таен документарен филм, тврдејќи ...

Северна Кореја го отфрли предлогот на Сеул за дијалог за Кесон

Inpress - 14.04.2013

Пјонгјанг, 14. април 2013 (ИНПРЕС) Северна Кореја го отфрли предлогот на Сеул за дијалог во врска со иднината на индустрискиот комплекс Кесон.

Човекот кој ја најде среќата во Северна Кореја

Фактор - 13.04.2013

Главна светска геополитичка тема овие и веројатно во наредниве недели е и ќе биде Северна Кореја. Оваа држава има жители колку поранешна Југославија и е една од најсиромашнитe во светот.

КЦТА: Јапонија може да биде прва цел на севернокорејската армија

МРТ - 13.04.2013

Јапонија може да стане првата цел на армијата на Северна Кореја ако Владата во Токио продолжи да води непријателска политика кон Пјонгјанг, се наведува во денешното соопштение на севернокорејската ...

Лавров: Русија е за нови преговори со Северна Кореја во Женева

МРТ - 13.04.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија го поздравува одржувањето на нова рунда преговори во Женева за севернокорејската нуклеарна програма доколку се согласат сите ...

Слики од нуклеарен ужас кои Америка и Северна Кореја треба да ги погледнат повторно

МК News - 13.04.2013

Оние кои одлучуваат за судбината на светот мора да се потсетат до што доведува разорната моќ на нуклеарните оружја, кои и понатака непрестанато се произведуваат.

(ФОТО) ЕКСКЛУЗИВНО: Новото оружје на Севeрна Кореја

Бриф - 13.04.2013

Белата куќа смета дека Северна Кореја не докажала дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење. Сепак САД преземаат неопходни мерки на претпазливост.

Северна Кореја прво ќе го нападне Токио

БезПардон - 13.04.2013

По заканите за напад врз САД и Јужна Кореја, Северна Кореја најави дека Токио е првиот град кој ќе биде нападнат поради непријателскиот став на Јапонија.

Северна Кореја веќе може да испали нуклеарни ракети?

Deutsche Welle - 12.04.2013

Извештај на тајните служби во САД предизвика немир. Според него, Северна Кореја веќе сега е во состојба да ги полни своите ракети со нуклеарен експлозив.

Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

24 Вести - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно.

Лавров: Русија е за нови преговори со Северна Кореја во Женева

24 Вести - 12.04.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија го поздравува одржувањето на нова рунда преговори во Женева за севернокорејската нуклеарна програма доколку се согласат сите ...

Москва: Северна Кореја да покаже воздржаност

24 Вести - 12.04.2013

Москва апелира до Северна Кореја да се воздржи од акции, кои би можеле да доведат до понатамошна ескалација на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Обама и Бан Ки Мун разговарале за Северна Кореја

Р.С.Европа - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД ќе ја искористат дипломатијата за да ги ублажат тензиите со Северна Кореја, но Вашингтон, исто така, ќе ги преземе „сите неопходни чекори“ за ...

Обама: Никој не сака војна на Корејскиот Полуостров

Нова ТВ - 12.04.2013

Американскиот претседател досега свесно не се јавуваше за збор, за да не и дава на Северна Кореја дополнително на значење.

Кина демантира дека разместува војска на границата со Северна Кореја

Р.С.Европа - 12.04.2013

Кинеското министертво за одбрана ги демантира странските извештаи дека кинеската војска се распоредувала на границата со Северна Кореја. „Тие извештаи не се точни.

Обама ѝ се закани на Северна Кореја

Р.С.Европа - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Вашингтон ќе се обиде со дипломатски средства да ги намали тензиите со Северна Кореја но, во исто време ќе ги преземе сите неопходни чекори за да ги ...

Обама: Време е Северна Кореја да го смири воинствениот став

МКД - 12.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјавил дека е време Северна Кореја да го смири воинствениот став и дека САД ќе ги преземат „сите неопходни мерки“ за да ги заштитат своите граѓани, пренесува ...

Сеул и Вашингтон се сомневаат во капацитетот на Пјонгјанг

Утрински - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Северна Кореја се заканува со нуклеарен одговор кон Јапонија

МКД - 12.04.2013

Северна Кореја денес ја предупредила Јапонија дека ризикува нуклеарна одмазда доколку на кој било начин се вмеша во конфликтот што може да избие на Корејскиот Полуостров, пренесуваат агенциите.

Москва бара воздржаност од Пјонгјанг

Телма - 12.04.2013

Москва апелира до Северна Кореја да се воздржи од акции, кои би можеле да доведат до понатамошна ескалација на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Кери од сеул се посомнева во нуклеарната сила на Северна Кореја

Телма - 12.04.2013

Белата куќа смета дека Северна Кореја не докажала дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење, изјави портпаролот Џеј Карни.

Обама: Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

Алфа - 12.04.2013

- И двајцата сме согласни дека дојде време Северна Кореја да му стави крај на агресивното однесување, изјави Обама по средбата во Белата куќа со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Кин-мун.

Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

А1 On - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно.

Сеул и Вашингтон изразуваат сомнежи во нуклеарните ракетни потенцијали на Пјонгјанг

А1 On - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Сеул и Вашингтон се сомневаат во нуклеарните ракетни потенцијали на Пјонгјанг

Алфа - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Обама: Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

БркајРабота - 12.04.2013

Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно повика американскиот претседател Барак Обама.

Нема масовно распоредување на кинески трупи на границата со Северна Кореја

А1 On - 12.04.2013

Нема масовно распоредување на кинески воени сили долж границата со Северна Кореја, јави денеска кинеската државна агенција Ксинхуа, по растот на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Обама: Северна Кореја да престане со воените ставови

А1 On - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама, вчера изјави дека е време Северна Кореја да престане со воените ставови и дака САД ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ги заштити своите граѓани.

КЦТА: Јапонија може да биде прва цел на севернокорејската армија

А1 On - 12.04.2013

Јапонија може да стане првата цел на армијата на Северна Кореја ако Владата во Токио продолжи да води непријателска политика кон Пјонгјанг, се наведува во денешното соопштение на севернокорејската ...

КЦТА: Јапонија може да биде прва цел на севернокорејската армија

Алфа - 12.04.2013

Јапонија може да стане првата цел на армијата на Северна Кореја ако Владата во Токио продолжи да води непријателска политика кон Пјонгјанг, се наведува во денешното соопштение на севернокорејската ...

Северна Кореја објави која е нивната прва цел

Кајгана - 12.04.2013

Северна Кореја објави дека Токио во Јапонија може да биде нивната прва цел во случај ако дојде до војна на Корејскиот Полуостров, односно ако Јапонија и понатаму продолжи со непријателската политика ...

Лавров: Русија е за нови преговори со Северна Кореја во Женева

А1 On - 12.04.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија го поздравува одржувањето на нова рунда преговори во Женева за севернокорејската нуклеарна програма доколку се согласат сите ...

Лавров: Русија е за нови преговори со Северна Кореја во Женева

Алфа - 12.04.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија го поздравува одржувањето на нова рунда преговори во Женева за севернокорејската нуклеарна програма доколку се согласат сите ...

ВИДЕО:Северна Кореја објави која е првата мета

Н.Македонија - 12.04.2013

Северна Кореја објави видео во кое наведува дека, доколку започне војна на Корејскиот полуостров, Токио во Јапонија, ќе биде правата мета.

Токио првата мета на Северна Кореја?

А1 On - 12.04.2013

Северна Кореја објави видео во кое наведува дека, доколку започне војна на Корејскиот полуостров, Токио во Јапонија, ќе биде правата мета.

Москва го предупреди Пјонгјанг

Н.Македонија - 12.04.2013

Москва апелира до Северна Кореја да се воздржи од акции, кои би можеле да доведат до понатамошна ескалација на тензиите на Корејскиот Полуостров, пренесува МИА Рускиот заменик-министер за надворешни ...

Најопасната граница во светот

Фактор - 12.04.2013

Северна и Јужна Кореја се официјално во постојана војна. Сепак со еден договор направена е таканаречена демилитизирана зона, место каде секој ден погледите ги вкрстуваат од едната страна ...

Токио првата мета на Северна Кореја?

+инфо - 12.04.2013

Северна Кореја објави видео во кое наведува дека, доколку започне војна на Корејскиот полуостров, Токио во Јапонија, ќе биде правата мета.

Северна Кореја нишани кон Токио, воениот конфликт ќе ја уништи светската економија

Фактор - 12.04.2013

По заканите за напад врз САД и Јужна Кореја, Северна Кореја најави дека Токио е првиот град кој ќе биде нападнат поради непријателскиот став на Јапонија.

Обама: Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

Локално - 12.04.2013

Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно повика американскиот претседател Барак Обама.

Сеул и Вашингтон се сомневаат во нуклеарните ракетни потенцијали на Пјонгјанг

МРТ - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Сеул и Вашингтон изразуваат сомнежи во нуклеарните ракетни потенцијали на Пјонгјанг

Сител - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

МРТ - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно.

Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

Сител - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно.

Сеул и Вашингтон изразуваат сомнежи во нуклеарните ракетни потенцијали на Пјонгјанг

Кирилица - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

Кирилица - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно.

Нема масовно распоредување на кинески трупи на границата со Северна Кореја

Сител - 12.04.2013

Нема масовно распоредување на кинески воени сили долж границата со Северна Кореја, јави денеска кинеската државна агенција Ксинхуа, по растот на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Пекинг засега не концентрира кинески трупи на границата со Северна Кореја

Локално - 12.04.2013

Нема масовно распоредување на кинески воени сили долж границата со Северна Кореја, јави денеска кинеската државна агенција Ксинхуа, по растот на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Сеул и Вашингтон се сомневаат во нуклеарните ракетни потенцијали на Северна Кореја

Либертас - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Американскиот државен секретар од Сеул : Ќе направиме се за нашите сојузници

Канал5 - 12.04.2013

Во време на зголемени тензии меѓу Северна и Јужна Кореја,во посета на Сеул денеска пристигна американскиот државен секретар Џон Кери кој изјави дека Америка ќе стори се за да ги заштити своите ...

КЦТА: Јапонија може да биде прва цел на севернокорејската армија

Сител - 12.04.2013

Јапонија може да стане првата цел на армијата на Северна Кореја ако Владата во Токио продолжи да води непријателска политика кон Пјонгјанг, се наведува во денешното соопштение на севернокорејската ...

Москва: Северна Кореја да покаже воздржаност

Сител - 12.04.2013

Москва апелира до Северна Кореја да се воздржи од акции, кои би можеле да доведат до понатамошна ескалација на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Видео: Токио првата мета на Северна Кореја?

Канал5 - 12.04.2013

Северна Кореја објави видео во кое наведува дека, доколку започне војна на Корејскиот полуостров, Токио во Јапонија, ќе биде правата мета.

Токио првата мета на Северна Кореја !!!

Локално - 12.04.2013

Северна Кореја објави видео во кое наведува дека, доколку започне војна на Корејскиот полуостров, Токио во Јапонија, ќе биде правата мета.

Нема доказ дека Северна Кореја има технологија за лансирање ракети со нуклеарно полнење

Сител - 12.04.2013

Белата куќа смета дека Северна Кореја не докажала дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење, изјави портпаролот Џеј Карни.

Нема доказ дека Северна Кореја има технологија за лансирање ракети со нуклеарно полнење

Либертас - 12.04.2013

Белата куќа смета дека Северна Кореја не докажала дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење, изјави портпаролот Џеј Карни.

Нема доказ дека Северна Кореја има технологија за лансирање ракети со нуклеарно полнење

Канал5 - 12.04.2013

Белата куќа смета дека Северна Кореја не докажала дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење, изјави портпаролот Џеј Карни.

Сеул и Вашингтон се сомневаат во нуклеарниот потенцијал на Пјонгјанг

Вечер - 12.04.2013

Во случај на ново истрелување на ракета или нуклеарна проба од страна на Северна Кореја, државите од Г-8 ќе преземат сериозни мерки Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали ...

Западот гледан од очите на Северна Кореја

Точка - 12.04.2013

Сабине е корисник на Јутуб, кој за време на посетата на своето семејство кое живее во Јужна Кореја, добил ДВД од луѓе кои тврделе дека се севернокорејски дисиденти и побарале од него да го преведе ...

САД и се закани на Северна Кореја

Точка - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама по состанокот во Белата Куќа со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун побара од Северна Кореја да ја прекине воинствената реторика, пренесе Радио ...

Северна Кореја објави која е првата мета!

Точка - 12.04.2013

Северна Кореја објавила дека Токио во Јапонија ќе биде нивната прва мета во случај на војна на Корејскиот полуостров, односно доколку Јапонија продолжи со непријателскиот став.

Обама: Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

Курир - 12.04.2013

Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно повика американскиот претседател Барак Обама.

Северна Кореја може да распали уште веднаш!

Канал 77 - 12.04.2013

Северна Кореја мора да прекине со воената реторика и да се држи до правилата на меѓународната заедница: „Време е да се спушти температурата“, опомена Обама, додавајќи: „Никој не сака војна на ...

Северна Кореја подготвена за лансирање нуклеарни ракети?

Република - 12.04.2013

Северна Кореја веќе сега е во состојба да ги полни своите ракети со нуклеарен експлозив, се вели во извештај на тајните служби на САД чии детали случајно беа обелоденети за време на сослушување во ...

Русија и Кина повикани да влијаат на Северна Кореја

Руска реч - 12.04.2013

Владата на Јужна Кореја се обрати до Русија и Кина со молба за помош. Од Русија и Кина се очекува да влијаат на Северна Кореја и да се воздржи земјата од понатамошно заострување на кризата на ...

Хејгл: Северна Кореја и Иран се неспособни да го нападнат САД

БезПардон - 12.04.2013

Ниту Иран, ниту Северна Кореја се способни да ги нападнат САД со ракета со нуклеарна боева глава, изјави американскиот министер за одбрана Чак Хејгл, пренесува МИА.

Обама ја предупреди Северна Кореја

Фама - 12.04.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, вели дека е време северна Кореја да престана со воинствениот став и дека САД ќе ги преземе сите „неопходни мерки“ да ги заштити своите граѓани.

САД и се закани на Северна Кореја

Нетпрес - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама по состанокот во Белата Куќа со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун побара од Северна Кореја да ја прекине воинствената реторика, пренесе Радио ...

САД и се закани на Северна Кореја

БезПардон - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама по состанокот во Белата Куќа со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун побара од Северна Кореја да ја прекине воинствената реторика, пренесе Радио ...

Видео:Северна Кореја објави која е првата мета

Таратур - 12.04.2013

Северна Кореја објави видео во кое наведува дека, доколку започне војна на Корејскиот полуостров, Токио во Јапонија, ќе биде правата мета.

Токио прва мета на Северна Кореја

Sky - 12.04.2013

Доколку може да му се верува на најновото видео, Токио е првиот град кој ќе биде нападнат од Северна Кореја, доколку Јапонија продолжи со својот непријателски став.

ВИДЕО: Токио прва мета на Северна Кореја

Нетпрес - 12.04.2013

Северна Кореја предводена од Ким Јонг Ун не крие дека е настроена за војна и дека во секој момент е подготвена да пука. Иако сите очекуваат дека севернокорејските проектили ќе завршат во Јужна ...

Москва: Северна Кореја да се воздржи од акции

Sky - 12.04.2013

Северна Кореја да се воздржи од акции, кои би можеле да доведат до понатамошна ескалација на тензиите на полуостровот, апелираше денеска Москва.

Нема доказ дека Северна Кореја има технологија за лансирање нуклеарни ракети

Sky - 12.04.2013

Северна Кореја нема никаков доказ дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење, изјави денеска портпаролот Џеј Карни, портпарол на Белата куќа.

Керни: Северна Кореја не покажа способност за нуклеарни ракети

Макфакс - 12.04.2013

Белата куќа во петокот соопшти дека Северна Кореја не покажала никаква способност за разместување на ракети со нуклеарно боево полнење, пренесе Reuters.

Сеул и Вашингтон се сомневаат во нуклеарните потенцијали на Пјонгјанг

Денешен - 12.04.2013

Јужна Кореја и САД изразија сомнежи дека Пјонгјанг има потенцијали за лансирање на балистичка ракета со нуклеарна боева глава.

Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување

Денешен - 12.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама ја повика Северна Кореја да се откаже од агресивното однесување и даде уверување дека САД ќе преземат одбранбени мерки, доколку тоа е потребно.

Нема масовно распоредување на кинески трупи на границата со Северна Кореја

Денешен - 12.04.2013

Нема масовно распоредување на кинески воени сили долж границата со Северна Кореја, јави денеска кинеската државна агенција Ксинхуа, по растот на тензиите на Корејскиот Полуостров.

КЦТА: Јапонија може да биде прва цел на севернокорејската армија

Денешен - 12.04.2013

Јапонија може да стане првата цел на армијата на Северна Кореја ако Владата во Токио продолжи да води непријателска политика кон Пјонгјанг, се наведува во денешното соопштение на севернокорејската ...

Москва апелира Северна Кореја да покаже воздржаност

Денешен - 12.04.2013

Москва апелира до Северна Кореја да се воздржи од акции, кои би можеле да доведат до понатамошна ескалација на тензиите на Корејскиот Полуостров.

САД: Северна Кореја нема технологија да лансира нуклеарна ракета

Денешен - 12.04.2013

Белата куќа смета дека Северна Кореја не докажала дека има технологија за да лансира ракети со нуклеарно полнење, изјави портпаролот Џеј Карни.

Колку ракети планира да испали Ким?

Deutsche Welle - 11.04.2013

По укажувањата за претстоен ракетен тест, САД го заострија тонот кон Северна Кореја. Вашингтон истакнува дека е подготвен за какви било потези кои би можел да ги преземе севернокорејскиот властодржец ...

Јапонците не се во паника поради заканите од Северна Кореја

Deutsche Welle - 11.04.2013

Иако главниот град на Јужна Кореја се наоѓа во дострелот на севернокорејската артилерија, на улиците на Сеул е мирно. Паника нема ни кај другиот „непријател“ на Пјонгјанг-Јапонија.

Сирија, Северна Кореја и Иран во фокусот на Г-8

24 Вести - 11.04.2013

Војната во Сирија, кризата во Северна Кореја и иранската нуклеарна програма ќе бидат во фокусот на разговорите меѓу министрите за надворешни работи на земјите од Г-8 кои денеска продолжуваат во ...

Министрите од Г8 го осудија однесувањето на Северна Кореја

24 Вести - 11.04.2013

Министрите за надворешни работи на земјите од Г8 едногласно ја осудија агресивната реторика на Северна Кореја, изјави денеска шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле на вториот ден од ...

Сирија, Северна Кореја и Иран на агендата на Г-8

Р.С.Европа - 11.04.2013

Војната во Сирија, кризата во Северна Кореја и иранската нуклеарна програма се на агендата на разговорите меѓу министрите за надворешни работи на земјите од Г-8.

САД со предупредување до Северна Кореја

Р.С.Европа - 11.04.2013

Соединетите држави ја предупредија Северна Кореја дека е блиску до опасната линија и оти Вашингтон е подготвен да се справи со каква било провокација.

САД го заострија тонот кон Северна Кореја

Нова ТВ - 11.04.2013

По укажувањата за претстоен ракетен тест, САД го заострија тонот кон Северна Кореја. Вашингтон истакнува дека е подготвен за какви било потези кои би можел да ги преземе севернокорејскиот властодржец ...

Северна Кореја се закани со „море од оган“

Глас на Америка - 11.04.2013

Тврди дека подготвила „моќно нападно средство“. Силите на САД и Јужна Кореја и натаму се на готовс поради можниот ракетен тест во Северна Кореја, додека официјален Пјонгјанг продолжува со воинствени ...

Г8 фокусирани на Северна Кореја и Сирија

Р.С.Европа - 11.04.2013

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Г8 ги осудија нуклеарните активности на Северна Кореја. Во коминикето објавено по средбата во Лондон тие го повикаа Пјонгјанг да се воздржи од ...

Северот слави, Јужна Кореја и САД подготвени да одговорат

МКД - 11.04.2013

Во Северна Кореја се најавува „света нуклеарна војна“ против САД и Јужна Кореја, и населението утринава почнало да ги слави државните празници и првата годишнина од доаѓањето на власт на Ким Јонг Ун, ...

Пјонгјанг подготвен за напад врз Јужна Кореја (ВИДЕО)

МКД - 11.04.2013

Презентерка на државната телевизија на Северна Кореја КРТ денеска објавува дека земјата е подготвена за напад врз Јужна Кореја, пренесува Гардијан .

Паника во Јужна Кореја

Алфа - 11.04.2013

Пјонгјанг соопшти дека се е подготвено за лансирање на балистичките ракети, а Јужна Кореја и САД го зголемија нивото на тревога на највисоко ниво, во случај на напад.

Сирија, Северна Кореја и Иран на агендата на Г-8

Алфа - 11.04.2013

Војната во Сирија, кризата во Северна Кореја и иранската нуклеарна програма се на агендата на разговорите меѓу министрите за надворешни работи на земјите од Г-8.

Тајван ги предупреди граѓаните да не патуваат во Јужна Кореја

А1 On - 11.04.2013

Тајван е правата држава што апелира до своите граѓани да не патуваат во Јужна Кореја. Апелот е поради растечките тензии на Корејскиот Полуостров, откако Северна Кореја минатата недела ги предупреди ...

Министрите за надворешни работи од Г8 го осудија однесувањето на Северна Кореја

А1 On - 11.04.2013

Министрите за надворешни работи на земјите од Г8 едногласно ја осудија агресивната реторика на Северна Кореја, изјави денеска шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле на вториот ден од ...

Министрите од Г-8 ја осудија Северна Кореја

Н.Македонија - 11.04.2013

Министрите за надворешни работи од осумте индустријализирани земји (Г-8) ја осудија денеска Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма и истакнаа дека се згрозени од порастот на насилството ...

Хејгл: Северна Кореја и Иран се неспособни да го нападнат САД

Н.Македонија - 11.04.2013

Ниту Иран, ниту Северна Кореја се способни да ги нападнат САД со ракета со нуклеарна боева глава, изјави американскиот министер за одбрана Чак Хејгл, пренесува МИА Хејгл беше на сослушување денеска ...

Хејгел: Иран и Кореја се неспособни за напад

А1 On - 11.04.2013

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел изјави дека ни Иран, ниту Северна Кореја не се способни да го нападнат САД со нуклеарни ракети.

Херметичкото царство на Ким Јонг Ун и татко му!

Фактор - 11.04.2013

Без никаква дилема Северна Кореја е намистичното место во светот. Оваа земја буквално хермитички затворена од нивните лидери повеќе од половина век.

Вестервеле: Воената реторика на Пјонгјанг да запре

+инфо - 11.04.2013

Министрите за надворешни работи на земјите од Г8 едногласно ја осудија агресивната реторика на Северна Кореја , изјави денеска шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле (фото) на вториот ден ...

Русија и САД со заедничка осуда на корејската криза

Канал5 - 11.04.2013

Сергеј Лавров изјави дека Москва и Вашингтон се со заедничка осуда за корејската криза. „Се согласуваме со САД по прашањето за Северна Кореја",рече шефот на руската дипломатија кој во Лондон се ...

Тајван ги предупреди граѓаните да не патуваат во Јужна Кореја

Сител - 11.04.2013

Тајван е правата држава што апелира до своите граѓани да не патуваат во Јужна Кореја. Апелот е поради растечките тензии на Корејскиот Полуостров, откако Северна Кореја минатата недела ги предупреди ...

Тајван ги предупреди граѓаните да не патуваат во Јужна Кореја

МРТ - 11.04.2013

Тајван е правата држава што апелира до своите граѓани да не патуваат во Јужна Кореја. Апелот е поради растечките тензии на Корејскиот Полуостров, откако Северна Кореја минатата недела ги предупреди ...

Министрите за надворешни работи од Г8 го осудија однесувањето на Северна Кореја

Сител - 11.04.2013

Министрите за надворешни работи на земјите од Г8 едногласно ја осудија агресивната реторика на Северна Кореја, изјави денеска шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле на вториот ден од ...

Министрите од Г-8 ја осудија Северна Кореја

Сител - 11.04.2013

Министрите за надворешни работи од осумте индустријализирани земји (Г-8) ја осудија денеска Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма и истакнаа дека се згрозени од порастот на насилството ...

Хејгл: Северна Кореја и Иран не можат да ги достигнат САД со нуклеарно оружје

Сител - 11.04.2013

Ниту Иран, ниту Северна Кореја се способни да ги нападнат САД со ракета со нуклеарна боева глава, изјави американскиот министер за одбрана Чак Хејгл.

Иран и Кореја неспособни за напад на САД, смета американскиот скеретар за одбрана

Локално - 11.04.2013

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел изјави дека ниту Иран, ниту Северна Кореја не се способни да ги нападнат Соединетите Американски Држави (САД) со ракети со нуклеарни боеви глави.

Русија не се подготвува да ја нападне Северна Кореја

Руска реч - 11.04.2013

Трупите на Источниот воен округ не се наоѓаат во состојба на зголемена воена готовност поради ситуацијата на Корејскиот полуостров, бидејќи сѐ уште нема потреба за тоа, соопшти воената управа во ...

Паника во Јужна Кореја

БезПардон - 11.04.2013

Пјонгјанг соопшти дека се е подготвено за лансирање на балистичките ракети, а Јужна Кореја и САД го зголемија нивото на тревога на највисоко ниво, во случај на напад.

Лавров: Русија и САД на иста бранова должина по прашањето на Кореја

Хајд Парк - 11.04.2013

Прочитано: 143 пати Рускиот министер за внатрешни работи Сергеј Лавров изјави во средата дека Москва и Вашингтон се на „иста бранова должина“ кога станува збор за кризата на Корејскиот полуостров.

Хејгел: Иран и Северна Кореја не можат да ги нападнат САД

Sky - 11.04.2013

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел, денеска рече дека ниту Иран, ниту Северна Кореја не се способни да ги нападнат САД со ракети со нуклеарни боеви глави.

Хејгел: Иран и Кореја неспособни за напад на САД

Макфакс - 11.04.2013

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел изјави дека ниту Иран, ниту Северна Кореја не се способни да ги нападнат Соединетите Американски Држави (САД) со ракети со нуклеарни боеви глави.

Земјите од Г8 го осудија однесувањето на Северна Кореја

Денешен - 11.04.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле на вториот ден од министерската средба во Лондон изјави дека Министрите за надворешни работи на земјите од Г8 едногласно ја осудиле агресивната ...

Г-8 ја осудија Северна Кореја

Денешен - 11.04.2013

Министрите за надворешни работи од осумте индустријализирани земји (Г-8) ја осудија денеска Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма и истакнаа дека се згрозени од порастот на насилството ...

ВИДЕО: Би возеле ли севернокорејски автомобил?

Економски - 11.04.2013

За Севрна Кореја обично се пишува само во негативен контекст и тоа обично кога се работи за закана од судир меѓу двете Кореји. Но, кога се работи за автоиндустријата многу малку се знае.

Северна Кореја се закани со „море од оган“

Inpress - 11.04.2013

Вашингтон, 11. април 2013 (ИНПРЕС) Силите на САД и Јужна Кореја и натаму се на готовс поради можниот ракетен тест во Северна Кореја, додека официјален Пјонгјанг продолжува со воинствени закани против ...

„САД се подготвени“

Deutsche Welle - 10.04.2013

По новите закани од Северна Кореја, Јужна Кореја и САД ги засилија разузнавачките активности. Американската армија во меѓувреме зборува за непосредна закана за стабилноста на цел регион.

Лавров: Нема разминување меѓу Русија и САД по прашањето за Северна Кореја

24 Вести - 10.04.2013

Русија и САД не се раминуваат по прашањето за Северна Кореја изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров на средбата со државниот секретар на САД Џон Кери.

ЕУ: Нема потреба од евакуација на дипломатскиот персонал од Северна Кореја

24 Вести - 10.04.2013

Европската унија денеска ја извести Северна Кореја дека состојбата во азиската држава не бара евакуирање на дипломатскиот перснал од земјите на ЕУ независно од зголемените тензии на Корејскиот ...

Зголемена будност по индикациите за нови тестови на Северна Кореја

Р.С.Европа - 10.04.2013

Јужна Кореја и САД ја зголемиле будноста на заедничкото воено набљудување по индикациите дека Северна Кореја се готви да тестира две ракети од среден дострел.

Јужна Кореја го зголеми надзорот, Северна пресели проектил

Нова ТВ - 10.04.2013

Јужна Кореја денеска соопшти дека побаралa од Кина, како најголем сојузник на Северна Кореја, да се заузда државата и го зголеми својот надзор откако Северна пресели најмалку еден проектил во ...

Русија предупредува на ситуацијата во Северна Кореја

Р.С.Европа - 10.04.2013

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди на ескалација на кризата со Северна Кореја поради воените маневри, но додаде дека Москва и Вашингтон немаат спротиставени ставови за ...

Силите на САД и Јужна Кореја на готовс

Глас на Америка - 10.04.2013

Во очекување Северна Кореја да лансира проектил Очекувајќи дека Северна Кореја може да лансира проектил во секое време, јужнокорејските и американски сили на Корејскиот Полустров се подготвуваат за ...

Бан Ки Мун: И најмал инцидент може да ја одведе ситуацијата надвор од контрола

МКД - 10.04.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун синоќа повторно предупредил на тешките последици од можната ескалација на конфликтот на Северна Кореја со нејзините многубројни непријатели, пренесува Би-би-си.

Во Пјонгјанг мирно, амбасадите во полн состав

Утрински - 10.04.2013

Денеска истекува рокот, даден од севернокорејските власти на странските амбасади и меѓународни хуманитарни организации да го организираат евакуирањето на своите службеници.

Јужна Кореја го кренала нивото на воена готовност, Северна подготвува нови тестирања

МКД - 10.04.2013

Јужна Кореја го подигнала нивото на подготвеност на својата војска поради сознанија дека Северна Кореја подготвува ново тестирање на ракети со среден дострел.

Амбасадите во Пјонгјанг не го евакуираат персоналoт и покрај предупредувањата за војна

Алфа - 10.04.2013

Денеска истекува рокот, даден од севернокорејските власти на странските амбасади и меѓународни хуманитарни организации да го разработатт евакуирањето на своите службеници, пренесоа руските медиуми.

Севернокорејските медиуми ништо не соопштуваат за можното истрелување балистички ракети

А1 On - 10.04.2013

Печатот во Северна Кореја денеска ништо не соопштува за можното истрелување балистички ракети со среден дострел. Една од главните теми во денешните весници е подготовката за одбележувањето на ...

Странските амбасади ги игнорираат предупредувањата од Пјонгјанг

Дневник - 10.04.2013

Денеска истекува рокот, даден од севернокорејските власти на странските амбасади и меѓународни хуманитарни организации да го разработатт евакуирањето на своите службеници, пренесоа руските медиуми.

Јужна Кореја, САД и Јапонија ја подигнаа борбената готовност

Кајгана - 10.04.2013

Јужна Кореја и САД го подигнаа степенот на готовност на своите сили поради можноста Северна Кореја да изврши ново тестирање на проектили.

ВИДЕО: Какви автомобили се произведуваат во Северна Кореја?

Високи Октани - 10.04.2013

Кога станува збор за Демократска Народна Република Кореја, под влијание на прозападните медиуми кои шират невистини и антисоцијалистичка хистерија, премалку или воопшто ништо не се знае за нивната ...

Лавров: Нема разминување меѓу Русија и САД по прашањето за Северна Кореја

А1 On - 10.04.2013

Русија и САД не се раминуваат по прашањето за Северна Кореја изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров на средбата со државниот секретар на САД Џон Кери.

ЕУ: Нема потреба од евакуација на дипломатскиот персонал од Северна Кореја

А1 On - 10.04.2013

Европската унија денеска ја извести Северна Кореја дека состојбата во азиската држава не бара евакуирање на дипломатскиот перснал од земјите на ЕУ независно од зголемените тензии на Корејскиот ...

Севернокорејските медиуми ништо не соопштуваат, во Пјонгјанг е мирно

МРТ - 10.04.2013

Печатот во Северна Кореја денеска ништо не соопштува за можното истрелување балистички ракети со среден дострел. Една од главните теми во денешните весници е подготовката за одбележувањето на ...

Амбасадите во Пјонгјанг засега не го евакуираат својот персонал

МРТ - 10.04.2013

Денеска истекува рокот, даден од севернокорејските власти на странските амбасади и меѓународни хуманитарни организации да го разработатт евакуирањето на своите службеници, пренесоа руските медиуми.

Амбасадите во Пјонгјанг засега не го евакуираат својот персонал и покрај предупредувањата на властите за војна

Сител - 10.04.2013

Денеска истекува рокот, даден од севернокорејските власти на странските амбасади и меѓународни хуманитарни организации да го разработатт евакуирањето на своите службеници.

Јужна Кореја ја зголеми борбената готовност во исчекување на нов ракетен тест од северните комшии

Либертас - 10.04.2013

Јужна Кореја го зголеми степенот на борбена готовност на своите вооружени сили како одговор на најавите дека нивните проблематични комшии на северот се подготвуваат за ново тестирање на балистичка ...

Сеул: Неодамнешните напади врз Јужна Кореја дело на севернокорејското разузнавање

Сител - 10.04.2013

Неодамнешните кибер напади врз големи банки и водечки телевизии во Јужна Кореја се дело на севернокорејското разузнавање, изјави денеска официјален претставник на властите во Сеул.

Лажна узбуна за северно корејски напад врз Јапонија на Твитер.

Локално - 10.04.2013

Градските власти на јапонскиот град Јокахама, утринава преку социјалната мрежа Твитер, по грешка соопштија дека северн Кореја истрелала балистичка ракета , предизвикувајки голема паника во јапонскиот ...

Неодамнешните напади врз Јужна Кореја дело на севернокорејското разузнавање

МРТ - 10.04.2013

Неодамнешните кибер напади врз големи банки и водечки телевизии во Јужна Кореја се дело на севернокорејското разузнавање, изјави денеска официјален претставник на властите во Сеул.

Во Јужна Кореја зголемен степенот на подготвеност за справување со терористички закани

Сител - 10.04.2013

Националната полиција во Јужна Кореја денеска соопшти дека го зголеми степенот на подготвеност за справување со терористички закани поради можните провокации од страна на Северна Кореја.

Лавров: Нема разминување меѓу Русија и САД по прашањето за Северна Кореја

Сител - 10.04.2013

Русија и САД не се раминуваат по прашањето за Северна Кореја изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров на средбата со државниот секретар на САД Џон Кери.

ЕУ: Нема потреба од евакуација на дипломатскиот персонал од Северна Кореја

Сител - 10.04.2013

Европската унија денеска ја извести Северна Кореја дека состојбата во азиската држава не бара евакуирање на дипломатскиот перснал од земјите на ЕУ независно од зголемените тензии на Корејскиот ...

Хејгел: Северна Кореја се приближува до „црвената линија“

Сител - 10.04.2013

Министерот за одбрана на САД, Чак Хејгел изјави дека Северна Кореја се наоѓа близу до „црвената линија“. - Сееврна Кореја со својата реторика и агресивни дејствија се доближува многу брзо до опасната ...

Хејгел: Северна Кореја се приближува до „црвената линија“

Локално - 10.04.2013

Министерот за одбрана на САД, Чак Хејгел изјави дека Северна Кореја се наоѓа близу до „црвената линија“. - Сееврна Кореја со својата реторика и агресивни дејствија се доближува многу брзо до опасната ...

Затворен граничниот премин меѓу Кина и Северна Кореја

Бриф - 10.04.2013

Најголемиот граничен премин меѓу Кина и Северна Кореја е затворен за туристи, соопштија денеска кинеските службеници. - На туристичките агенции не им е дозволено да носат туристи таму, бидејќи ...

Јужна Кореја очекува удар од Пјонгјанг

Точка - 10.04.2013

Северна Кореја во секој момент би можела да ги лансира ракетите- велат од Сеул. Јужна Кореја, САД и Јапонија го подигнале своето ниво на безбедност во случај на напад од Пјонгјанг.

Јужна Кореја бара помош од Кина и Русија да ја заузди Северна Кореја

Точка - 10.04.2013

Владата на Јужна Кореја побара помош од Кина и Русија и ги повика да го искористат своето влијание за да ја ублажат напнатоста на Корејскиот полуостров, изјави министерот за надворешни работи на ...

Амбасадите во Пјонгјанг не го евакуираат персоналoт и покрај предупредувањата за војна

БезПардон - 10.04.2013

Денеска истекува рокот, даден од севернокорејските власти на странските амбасади и меѓународни хуманитарни организации да го разработатт евакуирањето на своите службеници, пренесоа руските медиуми.

Затворен граничниот премин меѓу Кина и Северна Кореја

Press24 - 10.04.2013

Најголемиот граничен премин меѓу Кина и Северна Кореја е затворе за туристи, беше соопштено денес од страна на кинески официјални личности, во период додека расте напнатоста на Корејскиот полуостров, ...

Јужна Кореја, САД и Јапонија ја подигнаа борбената готовност

Хајд Парк - 10.04.2013

Прочитано: 64 пати Јужна Кореја и нејзиниот американски сојузник во среда го подигнаа степенот на готовност на своите сили заради можноста Северна Кореја да изврши ново тестирање на проектили.

Северна Кореја танцуваше и воедно објави нова Светска Војна!

Skopje ID - 10.04.2013

Пјонгјанг ќе води безмилосна, осветничка и света војна. Официјалните лица од Сеул објавија дека Северна Кореја се очекува денес да ги лансира своите ракети со среден дострел од својата источна обала, ...

Јужна Кореја бара помош од Кина и Русија да ја заузди Северна Кореја

Нетпрес - 10.04.2013

Владата на Јужна Кореја побара помош од Кина и Русија и ги повика да го искористат своето влијание за да ја ублажат напнатоста на Корејскиот полуостров, изјави министерот за надворешни работи на ...

Јапонија: Северна Кореја испука проектил!

Skopje ID - 10.04.2013

Откако објавиле грешна информација, им се извиниле на своите следачи на твитер. Официјалните лица од градот Јокохама се посрамотија пред јавноста, затоа што по грешка твитнале на своите 40.000 ...

Лавров: Нема разминување меѓу Русија и САД по прашањето за Северна Кореја

БезПардон - 10.04.2013

Русија и САД не се раминуваат по прашањето за Северна Кореја изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров на средбата со државниот секретар на САД Џон Кери.

Хејгел: Северна Кореја се приближува до „црвената линија“

БезПардон - 10.04.2013

Министерот за одбрана на САД, Чак Хејгел изјави дека Северна Кореја се наоѓа близу до „црвената линија“. - Севeрна Кореја со својата реторика и агресивни дејствија се доближува многу брзо до опасната ...

Северна Кореја се приближува до „црвената линија“

Sky - 10.04.2013

Северна Кореја се приближува до „црвената линија“, изјави денеска министерот за одбрана на САД, Чак Хејгел. - Северна Кореја со својата реторика и агресивни дејствија се приближува до опасната ...

Јужна Кореја, САД и Јапонија ја подигнаа борбената готовност

Макфакс - 10.04.2013

Јужна Кореја и нејзиниот американски сојузник во среда го подигнаа степенот на готовност на своите сили заради можноста Северна Кореја да изврши ново тестирање на проектили.

Лавров: Русија и САД на иста бранова должина по прашањето на Кореја

Макфакс - 10.04.2013

Рускиот министер за внатрешни работи Сергеј Лавров изјави во средата дека Москва и Вашингтон се на „иста бранова должина" кога станува збор за кризата на Корејскиот полуостров.

Сеул: Кибер нападите врз Јужна Кореја дело на Северна Кореја

Денешен - 10.04.2013

Официјален претставник на властите во Сеул денеска изјави дека неодамнешните кибер напади врз големи банки и водечки телевизии во Јужна Кореја се дело на севернокорејското разузнавање.

Јужна Кореја со зголемени мерки за справување со терористички закани

Денешен - 10.04.2013

Јужна Кореја го зголеми степенот на подготвеност за справување со терористички закани поради можните провокации од страна на Северна Кореја, соопшти националната полиција во земјата.

Лавров: Нема разминување меѓу Русија и САД по прашањето за Северна Кореја

Денешен - 10.04.2013

Русија и САД не се раминуваат по прашањето за Северна Кореја изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров на средбата со државниот секретар на САД Џон Кери.

Затворена границата помеѓу Кина и Северна Кореја

Maxim - 10.04.2013

Најголемиот граничен премин меѓу Кина и Северна Кореја е затворе за туристи, беше соопштено денес од страна на кинески официјални личности, во период додека расте напнатоста на Корејскиот полуостров, ...

САД ги поздравија напорите на Кина и Русија за намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров

24 Вести - 09.04.2013

Белата куќа ги поздрави напорите на Кина и Русија за намалување на тензиите кои настанаа поради Северна Кореја. - Ги поздравував напорите на Пекинг и Москва да го убедат Пјонгјанг да се воздржува од ...

Пјонгјанг упати повик за евакуација до странците во Јужна Кореја

24 Вести - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Прекината работата во заедничката зона на Северна и Јужна Кореја

Р.С.Европа - 09.04.2013

Северна Кореја го прекинала производството во заедничката индустриската зона со Јужна Кореја. Агенциите јавуваат дека севернокорејските работници во комплексот Каесонг денеска не дошле на работа.

Северна Кореја им порачува на странците безбедносни мерки

Нова ТВ - 09.04.2013

Северна Кореја го издаде своето најново испраќање на застрашувачка реторика денеска, обраќајќи им се на странците во Јужна Кореја да преземат чекори за да обезбедат засолниште или евакуација и да се ...

Северна Кореја бара странците да заминат од Јужна Кореја

Р.С.Европа - 09.04.2013

Северна Кореја бара странците во Јужна Кореа да се евакуираат. Во соопштението на севернокорејската државна новинска агенција се наведува дека во случај на војна Пјонгјанг не сака тие да бидат ...

Северна vs. Јужна Кореја

Оn.net - 14.05.2015

Да се пребројува војската - северот би тепал. Ама не е сè така црно бело на Корејскиот полуостров. Вооружените сили на Северна Кореја можеби бележат огромна бројка, но нивното оружје и опрема во голема мера се застарени, пишува британски Телеграф.

ОН загрижени за состојбата на Корејскиот полуостров

Р.С.Европа - 09.04.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун предупреди дека мал инцидент може да предизвика ситуацијата на Корејскиот полуостров да излезе од контрола.

Бан Ки Мун загрижен за состојбата на Корејскиот Полуостров

Нова ТВ - 09.04.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун предупреди дека мал инцидент може да предизвика ситуацијата на Корејскиот Полуостров да излезе од контрола.

Северна Кореја со нова закана за војна

Глас на Америка - 09.04.2013

Ги повика странските државјани и бизниси да ја напуштат Јужна Кореја. Северна Кореја ги повика странците да ја напуштат Јужна Кореја за да избегнат можен воен судир.

Северна Кореја побарала странците да се евакуираат од Јужна Кореја, Јапонија разместува ракетни штитови

МКД - 09.04.2013

Јапонија рано утринава поради можно лансирање на ракети од Северна Кореја ги распоредила своите противракетни штитови на три локации околу Токио, потврдил генералниот секретар на јапонската влада ...

Заминете на време - порака од Пјонгјанг до странците

Дневник - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

САД ги поздрави напорите на Русија и Кина за Пјонгјанг

А1 On - 09.04.2013

Белата куќа ги поздрави напорите на Русија и Кина, за намалување на тензиите околу Северна Кореја, откако тие изјавија дека ќе влијаат Пјонгјанг да го смени своето однесување.

Северна Кореја повика да си заминат странците

Н.Македонија - 09.04.2013

Северна Кореја бара странците во Јужна Кореја да се евакуираат. Во соопштението на севернокорејската државна новинска агенција се наведува дека во случај на војна Пјонгјанг не сака тие да бидат ...

Бан: Тензиите на Корејскиот Полуостров можно е да излезат од контрола

Алфа - 09.04.2013

Тензиите на Корејскиот Полуостров можно е да излезат од контрола, предупреди денеска генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун откако Северна Кореја ги предупреди странците да се евакуираат од тој ...

ФОТО: Моделите на најголемиот автомобилскиот гигант од Северна Кореја

The Men - 09.04.2013

Бидејќи во последно време Северна Кореја е во центарот на вниманието поради заканите од нуклеарно оружје, медиумите започнаа да испитуваат сè за оваа необична држава.

Корејската криза може да ја уништи светската економија

Н.Македонија - 09.04.2013

Севернокорејското раководство веќе со децении спроведува стратегија на жестока реторика и воени закани. Што е овој пат поинаку и колкави би биле последиците на широк вооружен судир на Корејскиот ...

Северна Кореја соопшти дека привремено ја прекинува активноста во индустриската зона Кесон

МРТ - 09.04.2013

Властите во Северна Кореја денеска објавија дека ги повлекуваат своите работници од индустрискиот парк во Кесон, управуван заедно со Јужна Кореја, и во него привремено ги прекинува сите ...

Кина со повик за дијалог САД - Северна Кореја

МРТ - 09.04.2013

Северна Кореја и САД треба да водат директни преговори за да се намалат тензиите на Корејскиот полуостров, изјави кинески дипломат цитиран од ДПА.

Чернобил може да изгледа како „детска игра“ во конфликтот со Северна Кореја

МРТ - 09.04.2013

Чернобил би можел да изгледа како „детска игра“, доколку ескалира конфликтот со Северна Кореја, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција во Хановер со германската ...

Северна Кореја им препорача на странците да се евакуираат од Јужна Кореја

Локално - 09.04.2013

Северна Кореја им препорача на странските државјани да се евакуираат од Јужна Кореја, бидејќи е можно избувнување на војна, пренесе агенцијата Ројтерс, повикувајќи се на соопштение на ...

САД ги поздравија напорите на Кина и Русија за намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров

Сител - 09.04.2013

Белата куќа ги поздрави напорите на Кина и Русија за намалување на тензиите кои настанаа поради Северна Кореја. - Ги поздравував напорите на Пекинг и Москва да го убедат Пјонгјанг да се воздржува од ...

САД ги поздравија напорите на Кина и Русија за намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров

МРТ - 09.04.2013

Белата куќа ги поздрави напорите на Кина и Русија за намалување на тензиите кои настанаа поради Северна Кореја. - Ги поздравував напорите на Пекинг и Москва да го убедат Пјонгјанг да се воздржува од ...

Пјонгјанг ги предупреди странците во Јужна Кореја

Сител - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Пјонгјанг ги предупреди странците во Јужна Кореја

Кирилица - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Пјонгјанг предупредуваат странците од Јужна Кореја да се евакуираат

Канал5 - 09.04.2013

Странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна. - Не им мислиме лошо на странците во Јужна Кореја и не сакаме тие да настрадаат при евентуална војна, изјави претставник ...

Пјонгјанг ги предупреди странците во Јужна Кореја

МРТ - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Бан: Тензиите на Корејскиот Полуостров можно е да излезат од контрола

Сител - 09.04.2013

Тензиите на Корејскиот Полуостров можно е да излезат од контрола, предупреди денеска генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун откако Северна Кореја ги предупреди странците да се евакуираат од тој ...

Јапонија размести противракетен систем среде Токио

Вечер - 09.04.2013

Одлуката за повлекување на севернокорејските работници се поклопува со претпоставките дека Пјонгјанг би можел наскоро да изведе провокативна акција кон САД и Јужна Кореја Севернокорејските работници, ...

Бан: Тензиите на Корејскиот Полуостров можно е да излезат од контрола

МРТ - 09.04.2013

Тензиите на Корејскиот Полуостров можно е да излезат од контрола, предупреди денеска генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун откако Северна Кореја ги предупреди странците да се евакуираат од тој ...

Пјонгјанг ги предупреди странците во Јужна Кореја

Бриф - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Пјонгјанг ги губи сојузниците!

Точка - 09.04.2013

Северна Кореја ја загуби поддршката на Русија и Кина. Вчера Владимир Путин го предупредил Ким Џонг Ун дека секоја провокација би можела да биде смртоносна.

Путин: Доколку дојде до војна Чернобил ќе ни биде како бајка

Бриф - 09.04.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин во Хановер ја коментираше напнатоста меѓу двете Кореи, но и на остатокот на светот.

Путин: Чернобил би изгледал како детска игра доколку би дошло до судир на Корејскиот полуостров

Sky - 09.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин не ја крие загриженоста од ескалацијата на ситуацијата на Корејскиот полуостров. - Катастрофата во Чернобил во 1986 година, би можела да изгледа детска игра доколку ...

Русија нема да ја затвори својата амбасада во Северна Кореја

Руска реч - 09.04.2013

Евакуација на руската амбасада во Пјонгјанг не е планирана. Ситуацијата во земјата е мирна, дипломатската служба работи како и обично, изјави аташето за соработка со медиумите.

Прекината работата во заедничката зона на Северна и Јужна Кореја

БезПардон - 09.04.2013

Северна Кореја го прекинала производството во заедничката индустриската зона со Јужна Кореја. Агенциите јавуваат дека севернокорејските работници во комплексот Каесонг денеска не дошле на работа.

Пјонгјанг ги предупреди странците во Јужна Кореја

Курир - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Пјонгјанг ги предупредува странците да ја напуштат Јужна Кореја, Јапонија распоредува ракети

Хајд Парк - 09.04.2013

Прочитано: 136 пати Северна Кореја во вторникот ги предупреди странските државјани кој престојуваат во соседната Јужна Кореја да ја напуштаат оваа земја бидејќи има се заканува опасност од судир, што ...

Бан: Опасно е нивото на тензии на Корејскиот Полуостров

Курир - 09.04.2013

Тензиите на Корејскиот Полуостров можно е да излезат од контрола, предупреди денеска генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун откако Северна Кореја ги предупреди странците да се евакуираат од тој ...

Пјонгјанг ги предупредува странците ја напуштат Јужна Кореја, Јапонија распоредува ракети

Макфакс - 09.04.2013

Северна Кореја во вторникот ги предупреди странските државјани кој престојуваат во соседната Јужна Кореја да ја напуштаат оваа земја бидејќи има се заканува опасност од судир, што е последната во ...

Пјонгјанг ги предупреди странците во Јужна Кореја

Денешен - 09.04.2013

Властите во Пјонгјанг упатија предупредување до странците во Јужна Кореја да преземат мерки за евакуација во случај на војна.

Бан: Тензиите на Корејскиот Полуостров можно е да излезат од контрола

Денешен - 09.04.2013

Тензиите на Корејскиот Полуостров можно е да излезат од контрола, предупреди денеска генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун откако Северна Кореја ги предупреди странците да се евакуираат од тој ...

Северна vs Јужна Кореја

Денешен - 09.04.2013

Покрај тоа што вториот дел од името име ист, овие две земји немаат ништо друго слично. Секако, Јужна Кореја води во сите категории, освен во една, не поседува толку милионска војска како Северна.

Северна Кореја планира нуклеарна проба?

Deutsche Welle - 08.04.2013

Владата на Јужна Кореја тврди дека Северна Кореја се подготвува за четврта нуклeарна проба. Има „знаци“ дека комунистичкото раководство подготвува нов атомски тест, изјави јужнокорејскиот министер за ...

Сеул: Нема знаци дека Пјонгјанг се подготвува за нова нуклеарна проба

24 Вести - 08.04.2013

Северна Кореја не покажува знаци дека се подготвува за четврта нуклеарна проба во блиска иднина, соопшти денеска јужнокорејското Министерство за одбрана, повикувајќи се на набљудувањата на ...

Путин: Чернобил може да изгледа како „детска игра“ ако ескалира конфликтот со Северна Кореја

24 Вести - 08.04.2013

Чернобил би можел да изгледа како „детска игра“, доколку ескалира конфликтот со Северна Кореја, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција во Хановер со германската ...

Кина со повик за дијалог САД - Северна Кореја

24 Вести - 08.04.2013

Северна Кореја и САД треба да водат директни преговори за да се намалат тензиите на Корејскиот полуостров, изјави кинески дипломат цитиран од ДПА.

Северна Кореја подготвува нова нуклеарна проба?

Р.С.Европа - 08.04.2013

Јужнокорејскиот миниситер за унификација Ријо Кил Џае изјави дека постоела сериозна индикација дека Северна Кореја подготвувала четврта нуклеарна проба.

Северна Кореја подготвува нова нуклеарна проба

Нова ТВ - 08.04.2013

Јужнокорејскиот миниситер за унификација Ријо Кил Џае изјави дека постои сериозна индикација дека Северна Кореја подготвувала четврта нуклеарна проба.

На Корејскиот Полуостров и натаму напнато

Глас на Америка - 08.04.2013

Северна Кореја најави дека ќе ги повлече своите работници од заедничката индустриска зона со Јужна Кореја. Северна Кореја најави дека ќе ги повлече своите педесетина илјади работници од Каесонг, ...

Зошто Америка и се смее на Кореја, а му се плаши на Иран

Оff.net - 08.04.2013

Кога едниот го замислуваш како којотот од Брзата птица, а другиот како Големиот Везир од Аладин, од кого повеќе би се плашел? За време на сослушувањето на секретарот за одбрана Чак Хегел, пред ...

САД се откажаа од тест на нов проектил

Утрински - 08.04.2013

Тестот на проектилот „Минутмен 3“ беше одложен поради загриженоста дека би можел да биде погрешно протолкуван од страна на Северна Кореја САД го одложија тестирањето на интерконтинентални балистички ...

Северна Кореја уште в среда би можела да тестира нова ракета со долг дострел

МКД - 08.04.2013

Јужнокорејските власти тврдат дека од доверливи извори дознале дека Северна Кореја уште в среда, 10 април, би можела да тестира уште една ракета со долг дострел.

Пјонгјанг подготвува нова нуклеарна проба

А1 On - 08.04.2013

Северна Кореја се подготвува да изведе и четврта нуклеарна проба, соопштија јужнокорејски официјални лица. Северна Кореја не ги слуша, ниту Обединетите нации кои и забранија да изведува проби.

Сеул го обвини Пјонгјанг дека подготвува двоjно тестирање

Кајгана - 08.04.2013

Северна Кореја се подготвува следните денови да изврши пробно лансирање на балистички проектил и четвртата нуклеарна проба два месец од претходната поради којашто спрема Пјонгјанг беа воведени серија ...

Путин: Чернобил може да изгледа како „детска игра“ ако ескалира конфликтот со Северна Кореја

А1 On - 08.04.2013

Чернобил би можел да изгледа како „детска игра“, доколку ескалира конфликтот со Северна Кореја, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција во Хановер со германската ...

Кина со повик за дијалог САД - Северна Кореја

Алфа - 08.04.2013

Северна Кореја и САД треба да водат директни преговори за да се намалат тензиите на Корејскиот полуостров, изјави кинески дипломат цитиран од ДПА.

Ако дојде до војна, Чернобил ќе изгледа како бајка за деца

Кајгана - 08.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин изрази загриженост поради сè поголемата тензија на Корејскиот Полуостров, споредувајќи ја потенцијалната војна со многу полоша верзија од катастрофата во Чернобил.

Путин: Чернобил би бил бајка за Кореја

Н.Македонија - 08.04.2013

Јужна Кореја негира дека Северот се подготвува за нова нуклеарна проба. Според судирот на Корејскиот полуостров, катастрофата во Чернобил би изгледала како бајка, вели Путин Пјонгјанг денес ги ...

Ќе има или ќе нема нова нуклерна проба во Кореја?

+инфо - 08.04.2013

Официјален Сеул ги негираше претходните најави, дека Северна Кореја се подготвува да изведе четврта проба на нуклеарна бомба во блиска иднина, соопшти Министерството за одбрана, а пренесува Ројтерс.

На Северна Кореја не и се чека

Локално - 08.04.2013

Северна Кореја е спремна да нападне уште задутре, тврди Јужна Кореја. Според нивните информации северниот сосед се подготвува да тестира ракета со долг дострел.

Северна Кореја планира нуклеарна проба?

Локално - 08.04.2013

Владата на Јужна Кореја тврди дека Северна Кореја се подготвува за четврта нуклeарна проба. Има „знаци“ дека комунистичкото раководство подготвува нов атомски тест, изјави јужнокорејскиот министер за ...

Сеул: Нема знаци дека Пјонгјанг се подготвува за нова нуклеарна проба

Сител - 08.04.2013

Северна Кореја не покажува знаци дека се подготвува за четврта нуклеарна проба во блиска иднина, соопшти денеска јужнокорејското Министерство за одбрана, повикувајќи се на набљудувањата на ...

Северна Кореја ја прекинува активноста во индустриската зона Кесон, што ја управува со Југот

Сител - 08.04.2013

Властите во Северна Кореја денеска објавија дека ги повлекуваат своите работници од индустрискиот парк во Кесон, управуван заедно со Јужна Кореја, и во него привремено ги прекинува сите ...

Северна Кореја повика на целосна евакуација

Либертас - 08.04.2013

Тензиите на Корејскиот Полуостров дополнително се зголемуваат, откако реживот на Северна Кореја повика на целосна евакуација во јужните делови на земјата покрај границата со Јужна Кореја, и во ...

Путин: Чернобил може да изгледа како „детска игра“ ако ескалира конфликтот со Северна Кореја

Сител - 08.04.2013

Чернобил би можел да изгледа како „детска игра“, доколку ескалира конфликтот со Северна Кореја, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција во Хановер со германската ...

Кина со повик за дијалог САД - Северна Кореја

Сител - 08.04.2013

Северна Кореја и САД треба да водат директни преговори за да се намалат тензиите на Корејскиот полуостров, изјави кинески дипломат цитиран од ДПА.

Путин: Чернобил ќе биде детска игра доколку ескалира конфликтот во Северна Кореја

Либертас - 08.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека нуклеарната катастрофа во Чернобил ќе изгледа како како „детска игра“ доколку ескалира конфликтот на Корејскиот Полуостров.

Путин: Чернобил може да изгледа како „детска игра“ ако ескалира конфликтот со Северна Кореја

МК News - 08.04.2013

Чернобил би можел да изгледа како „детска игра“, доколку ескалира конфликтот со Северна Кореја, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција во Хановер со германската ...

Чешката амбасада нема да се евакуира од Северна Кореја

МРТ - 08.04.2013

Персоналот на Чешката амбасада во севернокорејскиот главен град Пјонгјанг, нема да биде евакуиран, јави дописникот на МИА од Прага.

Сеул: Нема знаци дека Пјонгјанг се подготвува за 4. нуклеарна проба

Либертас - 08.04.2013

Официјалните власти во Сеул соопштија дека Северна Кореја не покажува знаци дека се подготвува за нова, четврта нуклеарна проба во скора иднина.

Сеул: Нема знаци дека Пјонгјанг се подготвува за нова нуклеарна проба

МРТ - 08.04.2013

Северна Кореја не покажува знаци дека се подготвува за четврта нуклеарна проба во блиска иднина, соопшти денеска јужнокорејското Министерство за одбрана, повикувајќи се на набљудувањата на ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Севернокорејски кучиња тренирани да го нападат непријателот

Точка - 08.04.2013

Северна Кореја вчера објави бизарно видео на кое се гледа како војниците ги тренираат кучињата да го нападнат премиерот на непријателската држава.

Северна Кореја планира нова нуклеарна проба?!

Точка - 08.04.2013

Владата на Јужна Кореја тврди дека Северна Кореја се подготвува за четврта нуклeарна проба. Има „знаци“ дека комунистичкото раководство подготвува нов атомски тест, изјави јужнокорејскиот министер за ...

Русија нема да ги евакуира вработените во амбасадата во Северна Кореја

Точка - 08.04.2013

Русија засега не планира да ги евакуира вработените во својата амбасада во Северна Кореја. Портпаролот на амбасадата Денис Самсонов посочи дека дипломатската мисија во Пјонгјанг работи во нормален ...

Путин: Чернобил ќе биде детска приказна, ако нешто се случи во Кореја

Точка - 08.04.2013

Ескалација на конфликтот на Корејскиот полуостров го загрижи Владимир Путин. “Ние сме соседи, ако не дај Боже нешто се случи, Чернобил ќе биде детска приказна“, изјави рускиот претседател во ...

Северна Кореја подготвува нов нуклеарен тест

Република - 08.04.2013

Северна Кореја се подготвува да изведе нова нуклеарна проба, соопшти Јужна Кореја повикувајќи се на разузнавачки извештаи за зголемена активност на Пјонгјанг на неговиот главен нуклеарен полигон.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Севернокорејски кучиња тренирани да го нападат непријателот

Нетпрес - 08.04.2013

Северна Кореја вчера објави бизарно видео на кое се гледа како војниците ги тренираат кучињата да го нападнат премиерот на непријателската држава.

Русија го разгледува прашањето за евакуација на својата амбасада во Северна Кореја

Руска реч - 08.04.2013

Министерството за надворешни работи на Северна Кореја ѝ предложи на Москва да го разгледа прашањето за евакуација на соработниците во руската амбасада поради заострувањето на ситуацијата на ...

Северна Кореја планира нуклеарна проба

БезПардон - 08.04.2013

Владата на Јужна Кореја тврди дека Северна Кореја се подготвува за четврта нуклeарна проба. Има „знаци“ дека комунистичкото раководство подготвува нов атомски тест, изјави јужнокорејскиот министер за ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Севернокорејските војници тренираат кучиња за убиство на непријателот

Press24 - 08.04.2013

Низ социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како војници на Северна Кореја тренираат да го нападнат премиерот на непријателската ...

Сеул: Нема знаци дека Пјонгјанг се подготвува за нова нуклеарна проба

Курир - 08.04.2013

Северна Кореја не покажува знаци дека се подготвува за четврта нуклеарна проба во блиска иднина. Ова го соопшти денеска јужнокорејското Министерство за одбрана, повикувајќи се на набљудувањата на ...

Чешката амбасада нема да се евакуира од Северна Кореја

Курир - 08.04.2013

Персоналот на Чешката амбасада во севернокорејскиот главен град Пјонгјанг, нема да биде евакуиран, јави МИА. Како што соопшти чешкото Министерство за надворешни работи, специјално формираниот Кризен ...

Прекинати заедничките операции на двете Кореи

Република - 08.04.2013

Пјонгјанг објави дека Северна Кореја ги повлекуваат своите работници од индустрискиот парк во Кесон, управуван заедно со Јужна Кореја.

Русија нема да ги евакуира вработените во амбасадата во Северна Кореја

Нетпрес - 08.04.2013

Русија засега не планира да ги евакуира вработените во својата амбасада во Северна Кореја. Портпаролот на амбасадата Денис Самсонов посочи дека дипломатската мисија во Пјонгјанг работи во нормален ...

АНАЛИЗА: Северна Кореја - двојната игра на САД?

Нетпрес - 08.04.2013

Претставници на разузнавачки служби кои ги анализираат сите можни теории на заговор, сметаат дека однесувањето на Северна Кореја всушност има за цел да го оправда американското присуство во Азија, ...

Путин: Чернобил ќе биде детска приказна, ако нешто се случи во Кореја

Нетпрес - 08.04.2013

Ескалација на конфликтот на Корејскиот полуостров го загрижи Владимир Путин. “Ние сме соседи, ако не дај Боже нешто се случи, Чернобил ќе биде детска приказна“, изјави рускиот претседател во ...

Северна Кореја се повлекува од Каесонг, Путин предупредува на катастрофа поголема од Чернобил

Хајд Парк - 08.04.2013

Прочитано: 212 пати Северна Кореја се повлекува од единствениот заеднички проект со Јужна Кореја, а рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека евентуален нуклеарен конфликт на Корејскиот ...

Путин: Чернобил би бил бајка за Кореја

Фама - 08.04.2013

Пјонгјанг ги повлекува работниците од индустриската зона Каесонг. Конфликтот на Корејскиот полуостров во споредба со катастрофата во Чернобил, би изгледал како бајка, вели Путин.

ФОТО: “Ако дојде до војна, Чернобил ќе изгледа како бајка за деца”

Skopje ID - 08.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин изрази загриженост поради зголемените тензии на Корејскиот полуостров, споредувајќи ja потенцијалната војна со многу полоша верзија на катастрофата во Чернобил.

Кина повика на смирување на тензиите меѓу САД и Северна Кореја

Курир - 08.04.2013

Северна Кореја и САД треба да водат директни преговори за да се намалат тензиите на Корејскиот полуостров, изјави кинески дипломат цитиран од ДПА.

Сеул го обвинува Пјонгјанг дека подготвува двоjно тестирање

Макфакс - 08.04.2013

Северна Кореја се подготвува, како што изгледа, следните денови да изврши пробно лансирање на балистички проектил и четвртата нуклеарна проба два месец од претходната поради којашто спрема Пјонгјанг ...

Северна Кореја се повлекува од Каесонг, Путин предупредува на катастрофа поголема од Чернобил

Макфакс - 08.04.2013

Северна Кореја се повлекува од единствениот заеднички проект со Јужна Кореја, а рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека евентуален нуклеарен конфликт на Корејскиот полуостров ќе биде многу ...

Видео: И кучињата ги учат да ја мразат Јужна Кореја

Денешен - 08.04.2013

Педагошките методи на Севернокорејците се насочени кон тоа да се знае кој е непријателот. Севернокорејците ја истакнуваат крволочноста на воените кучиња терајќи ги да „растегнуваат“ кукла со ликот на ...

Сеул: Нема знаци дека Пјонгјанг се подготвува за нова нуклеарна проба

Денешен - 08.04.2013

Северна Кореја не покажува знаци дека се подготвува за четврта нуклеарна проба во блиска иднина, соопшти денеска јужнокорејското Министерство за одбрана, повикувајќи се на набљудувањата на ...

Путин: Ако ескалира конфликтот со Северна Кореја, Чернобил може да изгледа како „детска игра“

Денешен - 08.04.2013

Доколку ескалира конфликтот со Северна Кореја, Чернобил би можел да изгледа како „детска игра“, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција во Хановер со германската ...

Кина повикува на дијалог САД-Северна Кореја

Денешен - 08.04.2013

Северна Кореја и САД треба да водат директни преговори за да се намалат тензиите на Корејскиот полуостров, изјави кинески дипломат.