TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рен најверојатно нов еврокомесар за економија

А1 - 27.11.2009

Актуелниот еврокомесар за проширување Оли Рен во идниот состав на Европската Комисијата најверојатно ќе го добие ресорот економија и монетарни прашања.

Солана и Рен: Сега е шансата да се реши името

А1 - 27.11.2009

По 15 години разговори под покровителство на ОН, сега е најдобрата шанса на една генерација да го реши прашањето за името за доброто на двете земји, порачаа високиот претставник за безбедност и надворешни работи на ЕУ, Хавиер Солана, и ...

Македонија - Препорака без услов, но со проблем

Време - 27.11.2009

Игор Чавески Европскиот парламент побара од Советот на министри да ја потврди препораката од Европската комисија и да одреди датум за почеток на преговорите за Македонија.

Европа чека добри вести од Преспа

Утрински - 27.11.2009

Од нашиот дописник Стразбур - Со високо подигната рака и широко мнозинство на гласови, Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за стратегијата за ...

Апел од Рен и Солана за решавање на проблемот со името

Канал5 - 27.11.2009

“Ве повикуваме да го искористите моментот да го решите прашањето за името и да ја направите 2009 - година на напредок. Ако шансата не се искористи, не можеме да бидеме сигурни кога пристапниот процес на вашата земја ќе се врати назад на ...

Резолуцијата за проширување на ЕУ на гласање

Сител - 27.11.2009

Пратениците во Европскиот парламент ќе гласаат денеска за резолуција за проширување на Европската унија на Западен Балкан, Турција и Исланд, предложена од ...

Оли Рен најверојатно нов комесар за економија и монетарни прашања

Сител - 27.11.2009

Финецот Оли Рен најверојатно ќе ја преземе функцијата комесар на Европската унија за економија и монетарни прашања од шпанскиот комесар Хоакин Алмунија, кој, ...

Рен најверојатно нов еврокомесар за економија

Макфакс - 27.11.2009

Актуелниот еврокомесар за проширување Оли Рен во идниот состав на Европската Комисијата најверојатно ќе го добие ресорот економија и монетарни прашања.

Рен најверојатно нов еврокомесар за економија

МРТ - 27.11.2009

Актуелниот еврокомесар за проширување Оли Рен во идниот состав на Европската Комисијата најверојатно ќе го добие ресорот економија и монетарни прашања.

Билт и Рен побараа продолжување на проширувањето на ЕУ

Сител - 27.11.2009

Шефот на шведската дипломатија Карл Билт и еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска во Европскиот парламент побараа вратите за членство во ЕУ да останат ...

Оли Рен најверојатно нов комесар за економија и монетарни прашања

Кирилица - 27.11.2009

Финецот Оли Рен најверојатно ќе ја преземе функцијата комесар на Европската унија за економија и монетарни прашања од шпанскиот комесар Хоакин Алмунија, кој, се очекува, да биде нов комесар за заштита на конкуренцијата, изјави неименувани ...

Идентитетот врвен приоритет, заедно со членството во ЕУ и НАТО

Вечер Прес - 27.11.2009

И покрај препораката на еврокомесарот за проширување Оли Рен и комесарот за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана, дека само лидерите можат да одлучуваат, пласирана во дел од медиумите, најголемата владеачка партија има дефиниран ...

Шефицата на бугарската дипломатија ќе го замени Оли Рен?

Н.Македонија - 27.11.2009

Шефицата на бугарската дипломатија, Румјана Желева, е кандидат за нов еврокомесар за проширување на ЕУ, кој треба дојде на местото на Оли Рен, објави парискиот весник „Либерасион“ Според весникот, бугарската министерка, и актуелниот ...

Европратениците препорачаа почеток на преговорите

Н.Македонија - 27.11.2009

Македонија е Македонија и ќе си остане Македонија, реагираше германскиот европратеник Бернд Поселт откако грчкиот европратеник Николаос Салавракос му забележа зашто државава ја именува со уставното име, а не со привремената референца ...

Остри реплики во ЕП околу името на Македонија

А1 - 26.11.2009

Употребата на името Македонија, беше причина за остра размена на реплики на синоќешната пленарна сесија на Европскиот парламент на која се расправаше за ...

ЕП ја изгласа резолуцијата за проширувањето на ЕУ

BBC - 26.11.2009

Европскиот парламент гласаше за резолуцијата за проширување на Европската унија со земјите од Западен Балкан, Турција и Исланд.

ЕП поддржува проширување

А1 - 26.11.2009

Помина резолуцијата за проширување во Европскиот Парламент. Европскиот Парламент ја потврди европската заложба кон земјите од Западниот Балкан.

Европскиот Парламент ја усвои резолуцијата за стратегијата за проширување на Европската Унија

Канал5 - 26.11.2009

Европскиот Парламент ја усвои резолуцијата за стратегијата за проширување на Европската Унија, делот посветен на Македонија беше изменет со амандманот поднесен ...

Интервју на Оли Рен за Канал 5

Канал5 - 26.11.2009

Еврокомесарот Rен пред утрешната средба Груевски - Папандреу за Канал 5 вели дека препораката на Европската комисија да се отворат преговори за членство била ...

Европарламентарците ја чекаат Македонија во ЕУ

Deutsche Welle - 26.11.2009

Со големо мнозинство ЕП ја усвои резолуцијата за проширување на ЕУ, барајќи од Советот на ЕУ да делува во согласност со препораките на Комисијата, односно да ...

Најдено е решение за името?

Утрински - 26.11.2009

Од нашиот дописник Стразбур - Во Европскиот парламент во Стразбур не се крие дека никој во ЕУ не сака да се повтори сценариото од Букурешт.

ЕП гласа за предлог резолуција за проширување на ЕУ

Deutsche Welle - 26.11.2009

Претседавачот со ЕУ Карл Билт и еврокомесарот за проширување Оли Рен во говорот пред Европскиот парламент, побараа вратите за членство во ЕУ да останат отворени за земјите од Западен Балкан, Турција и Исланд.

Европскиот парламент препорача старт на преговорите

Телма - 26.11.2009

Советот на ЕУ на Самитот на 7 декември да ја потврди препораката на Европската комисија за почеток на пристапните преговори со Македонија, се бара во ...

Скопје и Атина имаат прилика да покажат европски дух

Deutsche Welle - 26.11.2009

Пред средбата меѓу премиерите на Македонија и Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу во грчка Преспа, во Европскиот парламент се дебатираше за политиката на проширување на Европската унија.

Шатцимаркакис: Името е најдено се преговара за неговото користење

Алсат-М - 26.11.2009

Името е најдено, се преговара околу неговото користење, вели претседателот на Мешовитиот комитет Јорго Шацимаркакис, кој нагласува дека во институциите на ЕУ ...

Македонија - Се гласа препорака за датумот за Македонија

Време - 26.11.2009

Европскиот парламент денеска треба да ја усвои препораката на Европската комисија Македонија да ги почне преговорите за членство. Доколку предлог-резолуцијата за која вчера расправаа европратениците биде усвоена, ЕП ќе побара од Советот на ...

ЕП препорача старт на преговорите со Македонија

Deutsche Welle - 26.11.2009

ЕП ја усвои резолуцијата за стратегијата за проширување на ЕУ. Во делот за Македонија се поздравува напредокот, што е постигнат, а е потврден и од ЕК, која ...

Македонија - Рен оптимист за името

Време - 26.11.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен смета дека Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ и оти се уште постои можност да се реши проблемот со името до декемврискиот самит на Унијата.

ЕП препорача старт на преговорите со Македонија

Алсат-М - 26.11.2009

Советот на ЕУ на Самитот на 7 декември да ја потврди препораката на Европската комисија за почеток на пристапните преговори со Македонија, се бара во ...

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за влез на западен Балкан во ЕУ

Нетпрес - 26.11.2009

Европскиот парламент денеска ја усвои реозлуцијата за влез на земјите од западен Балкан, Исланд и Турција во Европската унија.

ЕП препорача старт на преговорите со Македонија

Кирилица - 26.11.2009

Советот на ЕУ на Самитот на 7 декември да ја потврди препораката на Европската комисија за почеток на пристапните преговори со Македонија, се бара во ...

ЕП побара почеток на преговори за Македонија

Макфакс - 26.11.2009

Маја Поповска 26 ноември 2009 Стразбур Европскиот Парламент (ЕП) во четврток ја усвои Стратегијата за проширување на Европската унија, со која се препорачува ...

ЕП ја изгласа резолуцијата за проширување на ЕУ

Р.С.Европа - 26.11.2009

Европскиот парламент денеска ја изгласа резулуцијата за проширување на ЕУ,според која Советот на ЕУ на самитот на 7 декември треба да ја потврди препораката на ...

ЕП препорача старт на преговорите со Македонија

Кајгана - 26.11.2009

Европратениците ја поздравија и очекуваната визна либерализација за Македонија, за Србија и за Црна Гора што треба да стартува од 19 декември ...

Остри реплики во ЕП околу употребата на името Македонија

Кирилица - 26.11.2009

Употребата на името Македонија, беше причина за остра размена на реплики на синоќешната пленарна сесија на Европскиот парламент на која се расправаше за ...

Европскиот парламент гласа за резолуција за проширување

Кирилица - 26.11.2009

Пратениците во Европскиот парламент ќе гласаат денеска за резолуција за проширување на Европската унија на Западен Балкан, Турција и Исланд, предложена од ...

Карл Билт и Оли Рен побараа продолжување на проширувањето на ЕУ

МРТ - 26.11.2009

Шефот на шведската дипломатија Карл Билт и еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска во Европскиот парламент побараа вратите за членство во ЕУ да останат ...

Остри реплики во Европскиот парламент околу употребата на името Македонија

Алфа - 26.11.2009

Употребата на името Македонија, беше причина за остра размена на реплики на синоќешната пленарна сесија на Европскиот парламент на која се расправаше за ...

Европскиот парламент гласа за резолуцијата за проширување на ЕУ

МРТ - 26.11.2009

Пратениците во Европскиот парламент ќе гласаат денеска за резолуција за проширување на Европската унија на Западен Балкан, Турција и Исланд, предложена од ...

Остри реплики во Европскиот парламент околу употребата на името Македонија

МРТ - 26.11.2009

Употребата на името Македонија, беше причина за остра размена на реплики на синоќешната пленарна сесија на Европскиот парламент на која се расправаше за ...

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за проширување на унијата

Алфа - 26.11.2009

Европскиот парламент со мнозинство гласови денеска ја усвои резолуцијата за проширување на Европската унија со земјите од Западен Балкан, Турција и Исланд.

ЕП ќе гласа за проширувањето

Макфакс - 26.11.2009

Стразбур Европскиот парламент во четврток треба да гласа за Предлог-резолуцијата за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан, Турција и Исланд по ...

Европарламентот ќе гласа за проширување на ЕУ

Р.С.Европа - 26.11.2009

Европскиот парламент денеска ќе гласа за резолуцијата за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан, Турција и Исланд.

ЕП денеска ќе гласа за резолуцијата за проширување кон Западен Балкан

Нетпрес - 26.11.2009

Европскиот парламент денеска ќе гласа за проектрезолуцијата за проширување на Европската Унија со земјите од Западен Балкан, Турција и Исланд.

Изгласана резолуцијата за проширување на ЕУ, препорака за преговори со Македонија

Форум - 26.11.2009

Советот на ЕУ на Самитот на 7 декември да ја потврди препораката на Европската комисија за почеток на пристапните преговори со Македонија, се бара во ...

ЕУ да донесе храбра одлука за Македонија

МРТ - 26.11.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен смета дека Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ и оти се уште постои можност да се реши проблемот со ...

Евро парламентот го потикнува проширувањето со Западен Балкан

Inpress - 26.11.2009

Стразбур, 26 ноември (ИНПРЕС) Пред Европскиот парламент, денеска на дневен ред е Резолуција за проширување на Европската унија на Западен Балкан, Турција и ...

Европскиот парламент побара почеток на преговори за Македонија

Алфа - 26.11.2009

Европскиот Парламент (ЕП) во четврток ја усвои Стратегијата за проширување на Европската унија, со која се препорачува Советот на министри на ЕУ на седми ...

Европскиот парламент гласа за резолуција за проширување

Алфа - 26.11.2009

Пратениците во Европскиот парламент ќе гласаат денеска за резолуција за проширување на Европската унија на Западен Балкан, Турција и Исланд, предложена од ...

ЕП препорача старт на преговорите со Македонија

МРТ - 26.11.2009

Советот на ЕУ на Самитот на 7 декември да ја потврди препораката на Европската комисија за почеток на пристапните преговори со Македонија, се бара во ...

Не ја провоцирајте Грција!

Вечер Прес - 26.11.2009

Европскиот парламент ја усвои реозлуцијата за влез на земјите од западен Балкан, Исланд и Турција во Европската унија.

Рен бара храбра одлука за проширувањето

А1 - 25.11.2009

Непосредно пред билатералната средба Груевски - Папандреу, Европската Унија уште еднаш денеска испрати охрабрувачки сигнали до двете страни да ја искористат ...

Македонија - ЕП бара датум за преговори

Време - 25.11.2009

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент вчера ја поддржа препораката на Европската комисија за почеток на преговорите за членство на Македонија ...

Рен се надева на решавање на спорот за името

Телма - 25.11.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен се надева дека евроинтегративниот процес на Македонија ќе продолжи со решавање на спорот со името.

Европарламентарците денеска гласаат за резолуција за проширување

Алсат-М - 25.11.2009

Пратениците во Европскиот парламент ќе гласаат денеска за резолуција за проширување на Европската унија на Западен Балкан, Турција и Исланд, предложена од ...

Оли Рен бара храбра одлука за Македонија

Deutsche Welle - 25.11.2009

Во Стразбур заседава Мешовитиот комитет за соработка меѓу Европскиот парламент и Македонија. На состанокот учествува и комесарот за проширување на Европската унија Оли Рен.

Решението за името е на дофат!?

Deutsche Welle - 25.11.2009

Името е најдено, се преговара околу неговото користење, вели претседателот на Мешовитиот комитет Јорго Шацимаркакис, кој нагласува дека во институциите на ЕУ ...

ЕП го смета проширувањето за една од најуспешните политики на Унијата

Форум - 25.11.2009

Мнозинството европарламентарци ја поддржаа предлог-резолуцијата за стратегијата а проширување при што тоа се оценува како една од најуспешните политика на ЕУ.

Карл Билт и Оли Рен побараа продолжување на проширувањето на ЕУ

Кирилица - 25.11.2009

Шефот на шведската дипломатија Карл Билт и еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска во Европскиот парламент побараа вратите за членство во ЕУ да останат ...

ЕП очекува датум за Македонија

Макфакс - 25.11.2009

Стразбур Советот на Европската унија (ЕУ) на декемврискиот самит треба да ја потврди препораката на Европската комисија (ЕК) за отварање и отпочнување ...

Европскиот парламент расправа за предлог резолуцијата за проширување на ЕУ

Сител - 25.11.2009

Советот на Европската унија на декемврискиот самит треба да ја потврди препораката на Европската комисија за отворање и почеток на преговори со Македонија, ...

Резолуција на ЕУ за западен Балкан

Нетпрес - 25.11.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен во Европскиот парламент денеска треба да ја образложи Стратегијата за проширување што ја изработила Европската комисија.

ЕП очекува датум за Македонија

МРТ - 25.11.2009

Советот на Европската унија (ЕУ) на декемврискиот самит треба да ја потврди препораката на Европската комисија (ЕК) за отварање и отпочнување преговори со ...

ЕП ќе расправа за препораката за старт на преговорите на Македонија со ЕУ

Кирилица - 25.11.2009

Советот на ЕУ на Самитот на 7 декември да ја потврди препораката на Европската комисија за почеток на пристапните преговори со Македонија, се бара во ...

ЕП ќе расправа за за проширувањето на ЕУ

Р.С.Европа - 25.11.2009

Советот на Европската унија на самитот во декември треба да ја потврди препораката на Европската комисија за започнување преговори со Македонија.

Европскиот парламент расправа за предлог резолуцијата за проширување на ЕУ

Алфа - 25.11.2009

Советот на Европската унија на декемврискиот самит треба да ја потврди препораката на Европската комисија за отворање и почеток на преговори со Македонија, ...

ЕП ќе расправа за препораката за старт на преговорите на Македонија со ЕУ

Алфа - 25.11.2009

Советот на ЕУ на Самитот на 7 декември да ја потврди препораката на Европската комисија за почеток на пристапните преговори со Македонија, се бара во ...

Рен се надева на решавање на спорот со името

Макфакс - 25.11.2009

Маја Поповска 25 ноември 2009 Автор: hoo_ed_hpl_rf Скопје Еврокомесарот за проширување Оли Рен се надева дека евроинтегративниот процес на Македонија ќе ...

Рен:се уште постои можност за се реши проблемот со името

Р.С.Европа - 25.11.2009

Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ и сеуште постои можност да се реши проблемот со името до декемврискиот самит на Унијата, изјавил ...

Оли Рен со оптимизам за решение за името до декември

Алфа - 25.11.2009

Се уште постои можност да се реши проблемот со името до декемврискиот самит, каде што одлуките се носат едногласно! Ова го изјави еврокомесарот за проширување, ...

Европскиот парламент расправа за предлог резолуцијата за проширување на ЕУ

Кирилица - 25.11.2009

Советот на Европската унија на декемврискиот самит треба да ја потврди препораката на Европската комисија за отворање и почеток на преговори со Македонија, ...

Рен: ЕУ да донесе храбра одлука за Македонија

Кирилица - 25.11.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен смета дека Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ и оти се уште постои можност да се реши проблемот со ...

Европскиот парламент расправа по предлог резолуцијата за проширување на ЕУ

Кајгана - 25.11.2009

Советот на Европската унија на декемврискиот самит треба да ја потврди препораката на Европската комисија за отворање и почеток на преговори со Македонија, ...

Рен: ЕУ да донесе храбра одлука за Македонија

Форум - 25.11.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен смета дека Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ и оти се уште постои можност да се реши проблемот со ...

Европарламентарците во текот на утрешната редовна сесија ќе расправаат за резолуцијата за проширување на ЕК

Канал5 - 24.11.2009

Европарламентарците во текот на утрешната редовна сесија ќе расправаат за резолуцијата на стратегијата за проширување на Европската Комисија за земјите од ...

ЕП бара датум за Македонија

Алсат-М - 24.11.2009

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ja поддржа препораката на Европската комисија за почеток на преговорите за членство со Македонија.

Рен ги поздрави директните преговори

Утрински - 24.11.2009

Брисел - Еврокомесарот Оли Рен ја оцени вчера како многу позитивна најавата за директна средба меѓу премиерите на Македонија и на Грција, со порака дека се ...

Стратегијата за проширување на ЕУ пред Европскиот парламент

Кирилица - 24.11.2009

Пратениците во Европскиот парламент во Стразбур денеска ќе дебатираат околу климатските промени и стратегијата во пресрет на средбата во Копенхаген, при што се ...

ЕП: Србија е посветена на напредокот кон ЕУ

Нетпрес - 24.11.2009

Еднострана примена на Времената спогодба во Србија покажува дека земјата е посветени на постигнување на напредокот на патот кон Европската унија, наведено е во ...

Рен ги охрабрува Атина и Скопје да го решат името

А1 - 23.11.2009

Европската комисија ја поздравува иницијативата за билатерална средба Грција-Македонија в петок, изјави пред малку еврокомесарот Оли Рен кој беше дел од ...