TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гром усмрти стадо овци во Арачиново

А1 - 25.07.2010

Гром усмрти 54 овци, а седум се повредени додека биле на пасење недалеку од скопското село Орланци. Над 50 усмртени овци е билансот од синоќешниот удар на гром кој го погоди стадото на Џеват Кадриу ...

Гром уби 60 овци

Алсат-М - 25.07.2010

Луѓето кои живеат во поранешните кризни региони имаат проблеми да го осигураат добитокот.Околу 60 грла овци синојка се убиени од гром во скопското село Орланци.Штетата се проценува на 13 илјади евра.

Македонија - Гром усмрти 80 овци

Време - 20.07.2010

Повеќе од 80 овци се усмртени, а е потешко повреден овчарот Осман Исмани, завчера попладнето кога гром удрил во неговото бачило, кое се наоѓа на неколку часа пеш од шарпланинското село Ѓермо.

Гром усмрти 87 овци, тешко повреди овчар

Утрински - 20.07.2010

ТЕТОВО - Гром усмртил 87 овци, а овчарот А.И. (42), од населбата Дреновец од Тетово, се здобил со тешки повреди. Овчарот бил донесен на рамо од друг овчар што случајно се нашол во близина, па потоа ...

Овчар преживеа удар на гром

Дневник - 20.07.2010

Овчар од тетовското село Ѓермо преживеал удар на гром, но неговите 87 овци биле убиени по завчерашното невреме што го зафатило регионот на Тетово. Кратко време откако А.И.

Гром усмрти 80. овци

А1 - 19.07.2010

Над 80 овци се усмртени, а потешко е повреден овчарот Осман Исмани, вчера попладнето кога гром удрил во неговото бачило кое се наоѓа на неколку часа пеш од шарпланинското село Ѓермо.

Гром удри овчар

Алсат-М - 19.07.2010

Штети од нестабилното време кое веќе неколку дена за ред ја погаѓа државава. 87 мртви овци и еден тешко повреден овчар. Ова е билансот од невремето што ги зафати тетовските планински села.

Гром повреди овчар и уби 80 овци

Канал5 - 19.07.2010

Овчар е тешко повреден, а повеќе од 80 овци се убиени од гром во невремето кое го зафати тетовско. Несреќата се случила на високите планински пасишта над селото Ѓермо.

Тетово: гром повреди обчар и усмрти 87 овци

Телма - 19.07.2010

Четириесет и двегодишнен овчар од село Гермо е тешко повреден вчера од гром. Од ударот на громот убиени се и 87 овци, информира Тетовската полиција.

Гром повреди овчар и усмрти 87 овци

Алфа - 19.07.2010

Четириесет и двегодишнен овчар од село Гермо е тешко повреден вчера од гром. Од ударот на громот убиени се и 87 овци, информира Тетовската полиција.

Гром повреди овчар и уби 87 овци

Алфа - 19.07.2010

42-годишен овчар е повреден, а 87 овци се убиени од удар на гром во тетовско, за време на синоќешното невреме, со силен ветер, дожд и грмежи.

Гром усмрти 87 овци над селото Ѓермо, овчарот полесно повреден

Сител - 19.07.2010

Силните врнежи и грмежи во текот на вчерашното попладне беа кобни за стадо на 42-годишен овчар кој напасувал овци во месноста Брза вода над тетовското село Ѓермо.

Гром повреди овчар и усмрти 87 овци

Сител - 19.07.2010

Четириесет и двегодишнен овчар од село Гермо е тешко повреден вчера од гром. Од ударот на громот убиени се и 87 овци, информира Тетовската полиција.

Гром повреди овчар, а усмрти 87 овци

Вечер Прес - 19.07.2010

Четириесет и четиригодишен овчар бил повреден, а 87 овци биле усмртени откако гром удрил во атарот на село Ѓермо, соопштува тетовската полиција. Повредениот О.И.

Гром повреди овчар и усмрти 87 овци на Шара

eReporter - 19.07.2010

Еден овчар е тешко повреден, а вкупно 87 овци се усмртени кога гром удрил вчера попладне во бачило во шарпланинското село Ѓермо, јавија денеска електронските медиуми.