TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дел од интервјуто со американскиот амбасадор Пол Волерс

Сител - 17.01.2015

Целосното интервју можете да го гледате во недела после дневникот во 19 ...

Амбасадорот Волерс ги вознемири Грците

Идивиди - 16.01.2015

Атина, 16 јануари 2015 (МИА) - Американскиот амбасадор Пол Волерс предизвика метеж во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ја нарече Македонија. Со оваа реченица грчките информативни портали денеска ја пренесуваат вчерашната изјава на Волерс во која ...

Амбасадорот Волерс ги вознемири Грците

Телеграф - 16.01.2015

Грчките информативни портали денеска ја пренесуваат изјавата на Волерс во која истакна дека и САД се вознемирени и сакаат Македонија да беше во НАТО уште вчера Американскиот амбасадор Пол Волерс предизвика збрка во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ...

Амбасадорот Волерс ги вознемири Грците

Локално - 16.01.2015

Американскиот амбасадор Пол Волерс предизвика метеж во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ја нарече Македонија. Со оваа реченица грчките информативни портали денеска ја пренесуваат вчерашната изјава на Волерс во која истакна дека и „САД се ...

Волерс: Јас сум загрижен, многу е важно да не се предадете

Локално - 16.01.2015

Американскиот амбасадор Пол Волерс, во својот последен говор пред заминувањето од Македонија, даде јасни пораки за лидерите во земјата. Предупреди за продлабочувањето на поделеноста меѓу етничките заедници, потенцирајќи дека стабилноста на ...

Волерс ги налути Грците нарекувајќи нè Македонија

Точка - 16.01.2015

Aмериканскиот амбасадор Пол Волерс предизвика метеж во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ја нарече Македонија. Со оваа реченица грчките информативни портали денеска ја пренесуваат вчерашната изјава на Волерс во која истакна дека и „САД се ...

Амбасадорот Волерс ги вознемири Грците

Н.Македонија - 16.01.2015

Американскиот амбасадор Пол Волерс предизвика метеж во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ја нарече Македонија. Со оваа реченица грчките информативни портали денеска ја пренесуваат вчерашната изјава на Волерс во која истакна дека и „САД се ...

Амбасадорот Волерс ги вознемири Грците

Канал5 - 16.01.2015

Американскиот амбасадор Пол Волерс предизвика метеж во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ја нарече Македонија. Со оваа реченица грчките информативни портали денеска ја пренесуваат вчерашната изјава на Волерс во која истакна дека и „САД се ...

Амбасадорот Волерс ги вознемири Грците

Сител - 16.01.2015

Американскиот амбасадор Пол Волерс предизвика метеж во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ја нарече Македонија. Со оваа реченица грчките информативни портали денеска ја пренесуваат вчерашната изјава на Волерс во која истакна дека и „САД се ...

„Македонија" повторно ги збесна Грците - еве на кого му се налутија овој пат

Press24 - 16.01.2015

Американскиот амбасадор Пол Волерс предизвика метеж во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ја нарече Македонија. Со оваа реченица грчките информативни портали денеска ја пренесуваат вчерашната изјава на Волерс во која истакна дека и „САД се ...

Волерс ги налути Грците нарекувајќи не Македонија

Нетпрес - 16.01.2015

Aмериканскиот амбасадор Пол Волерс предизвика метеж во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ја нарече Македонија. Со оваа реченица грчките информативни портали денеска ја пренесуваат вчерашната изјава на Волерс во која истакна дека и „САД се ...

Интервју на амбасадорот Волерс за Сител: Нема влез во НАТО без решение на спорот за името

Сител - 16.01.2015

Единствен пат Македонија да стане членка на НАТО е решение на спорот за името со Грција. Соединетите американски држави, како најмоќна членка на алијансата немаат механизам како да ја натераат Грција да го острани ветото.

Амбасадорот Волерс ги вознемири Грците

Република - 16.01.2015

Американскиот амбасадор Пол Волерс предизвика метеж во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ја нарече Македонија. Со оваа реченица грчките информативни портали денеска ја пренесуваат вчерашната изјава на Волерс во која истакна дека и „САД се ...

Амбасадорот Волерс ги вознемири Грците

Денешен - 16.01.2015

Американскиот амбасадор Пол Волерс предизвика метеж во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ја нарече Македонија. Со оваа реченица грчките информативни портали денеска ја пренесуваат вчерашната изјава на Волерс во која истакна дека и „САД се ...

Волерс ги вознемири Грците

Вечер Прес - 16.01.2015

Американскиот амбасадор Пол Волерс предизвика метеж во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ја нарече Македонија. Со оваа реченица грчките информативни портали денеска ја пренесуваат вчерашната изјава на Волерс во која истакна дека и „САД се ...

Пол Волерс ги полуде Грците

Maxim - 16.01.2015

Американскиот амбасадор Пол Волерс предизвика метеж во Грција со тоа што ПЈРМ уште еднаш ја нарече Македонија. Со оваа реченица грчките информативни портали денеска ја пренесуваат вчерашната изјава на Волерс во која истакна дека и „САД се ...

Волерс оптимист за иднината на Македонија

24 Вести - 15.01.2015

Македонија требаше веќе да биде дел од НАТО, но многу е важно да не се губи надеж и да се работи на унапредување на приоритетните цели на државата. Секоја земја има проблеми но очигледно е дека клучот за влез во ЕУ и НАТО е решавање на спорот со ...

Волерс загрижен за меѓуетничките односи

Телма - 15.01.2015

Подобрување на меѓуетничките односи, лојалност на сите граѓани кон државата и лојалност на државата кон сите без разлика на етничка припадност. Ова е една од клучните работи на кои македонија треба да работи, рече амбасадорот на САД на заминување ...

Волерс оптимист за иднината на Македонија

Утрински - 15.01.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска го прими во проштална средба амбасадорот на САД Пол Волерс. На средбата заедничка била оценката дека соработката се одвивала на исклучително високо ниво со взаемно ...

Волерс со последно обраќање пред заминувањето од Македонија

Алсат-М - 15.01.2015

Американскиот амбасадор Пол Волерс, во својот последен говор пред заминувањето од Македонија, даде јасни пораки за лидерите во земјата. Предупреди за продлабочувањето на поделеноста меѓу етничките заедници, потенцирајќи дека стабилноста на ...

ВОЛЕРС-ВЕЉАНОСКИ: Собранието има одлична соработка со Амбасадата на САД

Телеграф - 15.01.2015

Соговорниците се согласиле дека евроатлантската интеграција на Република Македонија е од исклучителна важност, како за регионот така и за Европа Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, денеска го прими во проштална ...

Волерс: Примарна цел на САД за Македонија е да биде успешна

Алфа - 15.01.2015

Членството на Македонија во ЕУ и НАТО е најдобар начин земјата да просперира, да биде постабилна, мултиетничка демократија, и САД ќе продолжат да работат на исполнување на таа цел. Членството на Македонија во ЕУ и НАТО е најдобар начин земјата да ...

Амбасадорот Волерс на проштална средба кај Вељаноски

Канал5 - 15.01.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска го прими во проштална средба амбасадорот на САД Пол Волерс. На средбата заедничка била оценката дека соработката се одвивала на исклучително високо ниво со взаемно ...

Проштална средба Вељаноски - Волерс

Точка - 15.01.2015

Претседателот на Cобранието на Pепублика Македонија, Трајко Вељаноски оствари проштална средба со амбасадорот на САД во Република Македонија, Пол Волерс. На самиот почеток на средбата, двајцата соговорници изразија задоволство од денешната средба и ...

Волерс загрижен за меѓуетничките односи

+инфо - 15.01.2015

Подобрување на меѓуетничките односи, лојалност на сите граѓани кон државата и лојалност на државата кон сите без разлика на етничка припадност. Ова е една од клучните работи на кои Македонија треба да работи, рече амбасадорот на САД на заминување ...

Вељаноски имаше проштална средба со амбасадорот Волерс

+инфо - 15.01.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска имаше проштална средба со американскиот амбасадор Пол Волерс. На средбата, Вељаноски истакнал дека Македонија во САД гледа голем пријател кој секогаш излегува во пресрет на нашата држава и ...

Амбасадорот Волерс на проштална средба кај Вељаноски

Press24 - 15.01.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска го прими во проштална средба амбасадорот на САД Пол Волерс. На средбата заедничка била оценката дека соработката се одвивала на исклучително високо ниво со взаемно ...

Проштална средба Вељаноски-Волерс

Нетпрес - 15.01.2015

Претседателот на Cобранието на Pепублика Македонија, Трајко Вељаноски оствари проштална средба со амбасадорот на САД во Република Македонија, Пол Волерс. На самиот почеток на средбата, двајцата соговорници изразија задоволство од денешната средба и ...

Пол Волерс на средба со Трајко Вељаноски

Sky - 15.01.2015

Амбасадорот на САД во заминување, Пол Волерс, денеска оствари прошталната средба со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски. Волерс не се сомнева дека и неговиот наследник, амбасадорот Бејли ќе има успешна соработка.

Волерс: Заминувам со убави спомени од Македонија

МРТ - 15.01.2015

Во последната изјава пред заминувањето, изјави дека не се сомнева дека и неговиот наследник, амбасадорот Бејли ќе има успешна соработка... Од Македонија заминувам со убави спомени и пријатели, со кои се запознав во вашата земја, изјави американскиот ...

Волерс: САД се вознемирени – Македонија требаше да биде во НАТО уште вчера

Сител - 15.01.2015

Силна, стабилна и просперитетна Македонија е добра не само за нејзините граѓани, туку и за стабилноста на регионот и цела Европа, смета американскиот амбасадор во заминување Пол Волерс кој денеска беше на проштална средба со спикерот Трајко ...

Волерс: САД се вознемирени - Македонија требаше да биде во НАТО уште вчера

Вечер Прес - 15.01.2015

Амбасадорот во заминување потсети дека и на домашен план треба да се работи на решавање на проблемите, пред се на подобрување на владеењето на правото, судството и слободата на медиумите Силна, стабилна и просперитетна Македонија е добра не само за ...

Вељаноски-Волерс: Почести посети на американските конгресмени и сенатори за поголема соработка

Вечер Прес - 15.01.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски оствари проштална средба со амбасадорот на Соединетите Американски Држави во земјава, Пол Волерс. Од кабинеот на Вељаноски сооштија дека на почетокот на средбата, двајцата ...

Амбасадорот Волерс на проштална средба кај Вељаноски

Maxim - 15.01.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска го прими во проштална средба амбасадорот на САД Пол Волерс. На средбата заедничка била оценката дека соработката се одвивала на исклучително високо ниво со взаемно ...

Амбасадорот Волерс на проштална средба кај Вељаноски

Lider - 15.01.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска го прими во проштална средба амбасадорот на САД Пол Волерс. На средбата заедничка била оценката дека соработката се одвивала на исклучително високо ниво со взаемно ...

Пол Волерс заминува од Македонија

Глас на Америка - 13.01.2015

Американскиот амбасадор го завршува мандатот во амбасадата во Скопје, професионално и приватно задоволен По шест години минати во Македонија, половина како заменик на амбасадорот на САД, и другата половина како прв американски дипломат, Пол Волерс, ...

Началникот на ГШ на АРМ се сретна со амбасадорот на САД

МКД - 13.01.2015

Денес началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – потполковник Горанчо Котески во проштална средба го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, Пол Волерс. На средбата, генералот Котески изрази благодарност за досегашниот ...

Началникот на ГШ го прими амбасадорот во заминување Волерс

Точка - 13.01.2015

Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – потполковник Горанчо Котески денеска го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија во заминување Пол Волерс. На средбата, соопшти Министерството за одбрана, генералот ...

Началникот на ГШ на АРМ го прими амбасадорот на САД во змаинување Волерс

Канал5 - 13.01.2015

Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – потполковник Горанчо Котески денеска го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија во заминување Пол Волерс. На средбата, соопшти Министерството за одбрана, генералот ...

Началникот на ГШ на АРМ го прими амбасадорот на САД во заминување Волерс

Press24 - 13.01.2015

Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – потполковник Горанчо Котески денеска го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија во заминување Пол Волерс. На средбата, соопшти Министерството за одбрана, генералот ...

Началникот на ГШ го прими амбасадорот во заминување Волерс

Нетпрес - 13.01.2015

Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – потполковник Горанчо Котески денеска го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија во заминување Пол Волерс. На средбата, соопшти Министерството за одбрана, генералот ...

Волерс на проштална средба со Котевски

Fox.mk - 13.01.2015

Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – потполковник Горанчо Котески во вторник во проштална средба го прими амбасадорот на САД во Македонија, Пол Волерс. На средбата генералот Котески изрази благодарност за досегашниот придонес и ангажман на ...

Волерс на проштална средба со Котевски

Макфакс - 13.01.2015

Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – потполковник Горанчо Котески во вторник во проштална средба го прими амбасадорот на САД во Македонија, Пол Волерс. На средбата генералот Котески изрази благодарност за досегашниот придонес и ангажман на ...

Волерс на проштална средба со генералот Котески

Вечер Прес - 13.01.2015

Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – потполковник Горанчо Котески денеска го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија во заминување Пол Волерс на проштална средба.

Началникот на ГШ на АРМ го прими амбасадорот на САД во заминување Волерс

Maxim - 13.01.2015

Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – потполковник Горанчо Котески денеска го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија во заминување Пол Волерс. На средбата, соопшти Министерството за одбрана, генералот ...

Амбасадорот Волерс на проштална средба кај претседателот Иванов

Р.С.Европа - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од ...

Проштална средба на претседателот Иванов со амбасадорот Пол Волерс

МКД - 12.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска во проштална средба го прими амбасадорот на САД, Пол Волерс. На средбата, двајцата соговорници изразија задоволство од одличните билатерални односи и од долгогодишното стратешко партнерство, меѓу Македонија и САД.

(ВИДЕО) Жерновски: Oпштонароден фронт дефинитивно ќе го порази режимот на Груевски

Локално - 12.01.2015

По едночасовната проштална средба со, како што рече, големиот пријател на Република Македонија, амбасадорот на САД во заминување, г-динот Пол Волерс, градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, посочи дека граѓаните живеат се полошо и ...

Амбасадорот Волерс на проштална средба кај претседателот Иванов

А1 On - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од ...

Волерс на проштална средба кај Иванов

+инфо - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од ...

Амбасадорот Волерс на проштална средба кај претседателот Иванов

Канал5 - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од ...

Иванов на проштална средба со амбасадорот Волерс

Точка - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија, Пол Волерс. На средбата, двајцата соговорници изразија задоволство од одличните ...

(ВИДЕО) Жерновски: Oпштонароден фронт дефинитивно ќе го порази режимот на Груевски

А1 On - 12.01.2015

По едночасовната проштална средба со, како што рече, големиот пријател на Република Македонија, амбасадорот на САД во заминување, г-динот Пол Волерс, градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, посочи дека граѓаните живеат се полошо и ...

Волерс со Жерновски на проштална средба разговараа и за протестите

+инфо - 12.01.2015

Едночасовна проштална средба денеска имаа градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, со, како што рече тој, големиот пријател на Република Македонија, амбасадорот на САД во заминување, Пол Волерс.

Новиот амбасадор на САД во февруари во Македонија

МРТ - 12.01.2015

Тој е дипломат од кариера, а во Македонија доаѓа од позицијата заменик-амбасадор во Турција. Ова му е прва амбасадорска мисија... Џес Бејли, наследникот на Пол Волерс во почетокот на февруари стапува на функцијата Амбасадор на САД во Македонија.

Иванов на проштална средба со амбасадорот Волерс

Нетпрес - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија, Пол Волерс. На средбата, двајцата соговорници изразија задоволство од одличните ...

Волерс на проштална средба кај претседателот Иванов

Република - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од ...

Иванов го прими Волерс на проштална средба

Sky - 12.01.2015

Денеска, на проштална средба, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави, Пол Волерс. На средбата, како што соопштија од кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство ...

Волерс на проштална средба кај Иванов

Вечер Прес - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија, Пол Волерс. На средбата, како што соопштија од кабинетот на претседателот, двајцата ...

Топ 10: СИКТЕР ИНТЕРВЈУ

Курир - 12.01.2015

Досегашниот американски амбасадор даде “Сиктер интервју“, пред да замине од должноста во Македонија. Кај нас, традиционално, кога некого сакате да набркате му се дава “сиктер кафе“. Пол се решил наместо кафе, интервју да има. Ако, ако...

Амбасадорот Волерс на проштална средба кај претседателот Иванов

Lider - 12.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од ...