TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балистичари на МВР-вештаци за инцицидентот на министерот!

Утрински - 25.05.2002

Почнаа истражните дејства за испадот на министерот на МВР за време на полициската вежба кај Леуново Коста Поповски Во месноста Лисолој, меѓу село Леуново и Маврово, пред два дена беше извршено пробно истрелување од АФГ ( автоматски фрлач на гранати), со што истражниот судија во Основниот суд во ...

Осум грешки на брат Љубе

Дневник - 25.05.2002

Спасе Шуплиновски - Случај Леуново Министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски на т.н. оперативно-тактичка вежба во Леуново направи 8 грешки, кои се видливи и за неексперти. Ако се набројуваат по обратен редослед, тие се: Необучен за гаѓање со предметно тешко боево орудие, тој наместо гаѓање во ...

Извршено вештачење со "жабата" со која стрелаше Бошковски

Утрински - 24.05.2002

Вчера на импровизираното стрелиште во Леуново Гостивар - Четворица вешти лица вчера на импровизираното стрелиште крај гостиварското село Леуново извршија пробно пукање од оружјето со кое стрелаше министерот за внатрешни работи, Љубе Бошковски, на 15 овој месец, за време на вежбата на Специјалната ...

Премиерот Георгиевски ќе го амнестира министеротЉубе Бошковски поради "минатиот труд"

Дневник - 24.05.2002

ЕДНА НЕДЕЛА ПО ИНЦИДЕНТОТ ВО ЛЕУНОВО Нема да побарам одговорност од министерот Љубе Бошковски за инцидентот во Леуново, бидејќи она што тој го направи во минатиот период за многу поважни работи во Македонија, не може да се споредува со еден ваков несакан инцидент -изјави вчера премиерот Љубчо ...

Со притисок врз новинарите се попречува слободата на медиумите

Дневник - 23.05.2002

СПОРЕД МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА НАТО е загрижен од вестите за притисок врз новинарката на "Дневник" во врска со минатонеделниот инцидент во Леуново, изјави портпаролот Голцаузер Меѓународната заедница е загрижена поради обидите на притисок врз медиумите по инцидентот што се случи минатата недела на ...

Слободата на медиумите од круцијално значење

А1 - 22.05.2002

„Слободата на медиумите е од круцијално значење за демократијата во земјата“, нагласија денеска меѓународните претставници во државава, изразувајќи жалење за немилиот инцидент во Леуново, кога поради небрежно пукање на министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски беа повредени четири лица.

Бојкот на министерот Љубе Бошковски

Утрински - 22.05.2002

Од вчерашната владина седница со своја изјава излезе министерот за внатрешни работи, Љубе Бошковски, која поради бојкотот од медиумите не ја ...

Утре реконструкција на инцидентот кај Леуново

Дневник - 22.05.2002

СЛУЧАЈ "БОШКОВСКИ" Утре ќе биде извршена реконструкција на инцидентот што се случи минатата среда на вежбата на "лавовите" кај Леуново, кога министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски пукаше со автоматски фрлач на гранати, при што беа повредени четири лица.

Нема да не замолчат!

Дневник - 21.05.2002

Коментар - Емил Зафировски Премиерот Љубчо Георгиевски избра да молчи. Реши да си ги заштити самопрогласените "убави" говори и да ја игнорира јавноста. Министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски, како секој неодговорен функционер, избра да "шизи" на партискиот јубилеј на младите сили на ...

Новинарите на "Дневник" под закани и притисоци од "лавовите"

Утрински - 21.05.2002

Писмо од Бранко Героски до претседателот, амбасадорите и до политичките партии Скопје - Главниот и одговорен уредник на весникот "Дневник", Бранко Героски, вчера испрати писмо до претседателот Борис Трајковски, до амбасадорите и раководителите на сите дипломатски претставништва и мисии на ...

МВР и "лавовите" продолжуваат да се закануваат

Дневник - 21.05.2002

ПИСМО НА РЕДАКЦИЈАТА "ДНЕВНИК" Министерството за внатрешни работи и неидентификувани лица што се претставуваат како припадници на специјалната единица "Лавови" вршат недолични притисоци врз повредената новинарка Даниела Вељановска, врз нејзините најблиски и врз други вработени во нашата редакција.

Вработените во „Дневник“ под притисок на МВР и „Лавовите“

А1 - 20.05.2002

Веќе неколку дена МВР и неидентификувани лица што се претставуваат како припадници на специјалната единица „Лавови“ вршат недолични притисоци врз повредената новинарка Даниела Вељановска и нејзините најблиски, врз други вработени во редакцијата на „Дневник“, вклучувајќи го и главниот и одговорен ...

На 30 мај започнува судската разврска на случајот Бошковски

А1 - 20.05.2002

За 30 мај во Основниот суд во Гостивар е закажано сослушување на потполковникот Бобан Утковски и дел од одговорните за вежбатат на „лавовите“ Леуново 2002. Според информациите од овој суд на сослушувањето во всрка со истрагата околу инцидентот не е повикан министерот за внатрешни работи Љубе ...

Одговорноста за Леуново МВР ја бара кај новинарите

Утрински - 20.05.2002

По повредувањет?на четири лица од страна на министерот Министерството за внатрешн?работи, не негирајќ?ја својат?одговорнос?? одговорноста на де?од своите вработен?во "случајот Леунов?, соопштув?дека чувствув?от?им?моралн?прав?да праш?каде ?одговорноста на другит?учесници во инцидентот.

Инцидентот на Бошковски е без преседан во светот

Утрински - 20.05.2002

Германскиот печат за случајот на министерот во Леуново КЕЛН - ?Секој има свое хоби. Некој собира филателистички марки, други си играат на компјутер, а македонскиот министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, се занимава со стрелање од тешки орудија - и тоа во живо.

"Дневник" бил виновен за ранувањетона новинарката Велјановска

Дневник - 20.05.2002

МВР ЈА ПРЕФРЛА ОДГОВОРНОСТА Не отстапуваме од намерата да потсетуваме дека Бошковски е политички одговорен за инцидентот во Леуново и оти ќе мора кривично да одговара, вели Бранко Героски, главниот уредник на "Дневник" Министерството за внатрешни работи го обвини "Дневник" дека на ...