TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собраниската расправа по косовската резолуција политички кратковида

А1 - 26.05.2002

Експертите по меѓународно право сметаат дека е погрешно и политички кратковидо македонското собрание да расправа и да усвои декларација за осуда на резолуцијата на косовскиот парламент, која администраторот Михаел Штајнер ја прогласи за ништовна и неважечка.

Фрчкоски - македонскиот парламент не треба да реагира на косовската резолуција

А1 - 25.05.2002

Македонското собрание прави крупна грешка со евентуалното усвојување декларација против резолуцијата на косовскиот парламент, бидејќи со тоа се спушта на неговото ниво и прави сврзан сад. Истовремено оваа политичка акција е грешка и од друг аспект, бидејќи наместо да обединува, таа само ќе направи ...

Спогодбата границата ги обврзува сите без исклучок

А1 - 25.05.2002

Европската Унија, САД, НАТО, ОБСЕ ја осудија резолуцијата на косовскиот параламент како ништожна и невалидна, подржувајќи го постојниот договор за разграничување меѓу Македонија и СРЈ. И советот за безбедност на ОН на вчерашната седница усвои претседателска изјава со која се реафирмираат ...

Собранието предлага декларација за северната граница

Утрински - 25.05.2002

По усвојувањето на резолуцијата на косовскиот парламент, в понеделник итна собраниска седница ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Македонскиот парламент в понеделник, во 15 часот, ќе одржи итна седница, на која пред пратениците ќе биде декларацијата за северната граница.

Косовскиот парламент испрати лош политички сигнал

Утрински - 25.05.2002

Стево Пендаровски, во име на Трајковски, за првата косовска резолуција "Кабинетот на претседателот смета дека со усвоената резолуција во косовското собрание им се испраќа лош политички сигнал на најекстремните и радикални групи, кои очигледно постојат во граничните подрачја.

Побарано свикување вонредна седница на Советот за безбедност

Утрински - 25.05.2002

Реакции од СРЈ Југословенското Министерство за надворешни работи вчера оцени дека резолуцијата на косовскиот парламент е правно ништовна, бидејќи е во спротивност со Резолуцијата 1244, со уставната рамка и со ставовите на Советот за безбедност на ОН.

Резолуцијата на косовскиот парламент не е валидна

Утрински - 25.05.2002

Телефонски разговор на Трајковски со Кофи Анан Генералниот секретар на ОН, Кофи Анан во вчерашниот телефонски разговор со претседателот Борис Трајковски ја поддржа изјавата на администраторот на Косово, Михаил Штајнер, со која тој исправно ја прогласи резолуцијата за непризнавање на границата меѓу ...

Во моментов нема поважно прашање од границата

Дневник - 25.05.2002

СОБРАНИЕТО СО ДЕКЛАРАЦИЈА ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈАТА на косово Претседателот на Собранието негираше дека тактизира со редоследот на седниците со цел да ги "натера" Албанците да гласаат за декларацијата ако сакаат да бидат донесени охридските закони Резолуцијата на претставничкото тело на привремените ...

Резолуцијата на косовскиот парламент е легална

Утрински - 25.05.2002

Став на ДПА и на ПДП по одлуката на Приштина Скопје - Демократската партија на Албанците (ДПА) и Партијата за демократски просперитет (ПДП) ја поздравуваат резолуцијата на косовскиот парламент за територијалната целосност на Косово и сметаат дека таа претставува "легална одлука" на косовскиот ...

Светот ја осуди Приштинската резолуција

Утрински - 25.05.2002

Остри реакции на високите претставници на Европската унија, САД, НАТО и на ОБСЕ за границата Одлуката на косовското Собрание е ништожна и неважечка Високиот претставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Хавиер Солана, остро ја осуди спорната резолуција за заштита на ...

ПДП и ДПА во одбрана на косовската резолуција

Вест - 25.05.2002

СОБРАНИЕ НА МАКЕДОНИЈА В понеделник Собранието на Македонија ќе донесе декларација за отфрлање на косовската резолуција за границата, но партиите на етничките Албанци најавуваат дека нема да ја поддржат Претседателот на Собранието Стојан Андов, за в понеделник свика седница на која ќе се расправа ...

Апел да се почитува Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН

Утрински - 25.05.2002

Реакција Социјалистичката партија на Македонија апелира македонската јавност и сите релевантни институции во земјава максимално и целосно да ја почитуваат Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, како единствен гарант за безбедноста во регионот, истакна на вчерашната прес-конференција ...

Светот го осуди самоволниот чекор на Приштина

Дневник - 25.05.2002

ПО ДОНЕСУВАЊЕТО НА РЕЗОЛУЦИЈАТА ВО КОСОВСКИОТ ПАРЛАМЕНТ Пораките од косовските пратеници ни најмалку не се пожелни, бидејќи можат да предизвикаат одредени очекувања или да создадат забуни, смета НАТО Меѓународната заедница вчера едногласно ја осуди резолуцијата на косовското собрание за договорот ...

За ДПА и ПДП резолуцијата на косовскиот парламент е легална

А1 - 24.05.2002

Политичките партии на Албанците во Македонија, ДПА и ПДП, ја поздравуваат вчерашната резолуција на косовскиот парламент за територијалната целовитост на Косово и сметаат дека таа претставува легална одлука на косовскиот законодавен дом.

Косовската резолуција не штетела на меѓународната заедница

А1 - 24.05.2002

„Усвојувањето на резолуцијата, и покрај противењето на УНМИК, не значи и почеток на судир меѓу албанските пратеници и мисиите на меѓународната заедница“, оцени претседателот на косовскиот парламент Неџат Даци. „Усвоената резолуција не им штети на интересите на меѓународната заедница, туку напротив ...

Громогласни осуди за косовската резолуција

А1 - 24.05.2002

Прогласувајќи ја резолуцијата на косовскиот парламент за неважечка и беспредметна и повторувајќи го ставот дека е недозволиво ново прекројување на границите, Европската унија, САД и Русија уште еднаш ја потврдија силната поддршка на Договорот за демаркација меѓу Македонија и СР Југославија.

В понеделник вонредна седница - северната граница

А1 - 24.05.2002

Македонскиот параламент контра резолуцијата на косовскиот в понеделник ќе дебатира по предлог декларација за состојбите на дел од северната граница на РМ кон СРЈ, со која се отфрла негирањето на валидноста на договорот за разграничување меќу Македонија и СР Југославија.

Протекторатот го надрасна прокураторот

Дневник - 24.05.2002

Коментар - Христо Ивановски "Зољите" што завчера од косовска територија беа испукани врз македонска караула се сериозен инцидент. Но, вчерашната резолуција што ја донесе Парламентот на протекторатот Косово има уште поголема тежина.

Штајнер ја прогласи резолуцијата за "ништовна и неважечка"

Дневник - 24.05.2002

ПО ОДЛУКАТА НА КОСОВСКИОТ ПАРЛАМЕНТ Според овластувањата што ги имам во согласност со Резолуцијата на ОН 1.244 и со уставната рамка, ја прогласувам за ништовна и неважечка "резолуцијата за заштита на територијалниот интегритет на Косово", усвоена од Собранието на Косово.

Косово со "зољи" и со резолуција ја нападна границата со Македонија

Дневник - 24.05.2002

КОСОВЦИТЕ И ОФИЦИЈАЛНО ПРОТИВ ДОГОВОРОТ МЕЃУ БЕЛГРАД И СКОПЈЕ Еден ден по нападот на караулата на АРМ, косовскиот Парламент усвои резолуција за непризнавање на границата, а Михаел Штајнер, шефот на мисијата на УНМИК во Приштина, соопшти дека овој документ според ОН е ништовен и неважечки ...

Штајнер ја поништи резолуцијата на Приштина за границата

Утрински - 24.05.2002

Откако косовскиот парламент вчера и официјално го оспори Договорот меѓу Македонија и СРЈ за северната граница Администрацијата на ОН во Косово вчера ја прогласи за "безвредна и непостојна" резолуцијата на косовскиот парламент усвоена попладнето, со која пратениците ја означија како †неприфатлива" и ...

Жешка телефонска линија меѓу Скопје и Белград

Утрински - 24.05.2002

Дипломатска офанзива против резолуцијата на косовскиот парламент Претседателот Борис Трајковски, последните два дена ги свртел телефоните на сите релевантни фактори, почнувајќи од косовскиот администратор Штајнер, југословенскиот претседател Воислав Коштуница, а на македонските амбасадори во ...

Поништена косовската резолуција за непризнавање на границата

А1 - 23.05.2002

„Ја прогласувам за ништовна и неважечка резолуцијата за заштита на територијалниот интегритет на Косово, што косовскиот парламент ја усвои попладнево“, соопшти цивилниот администратор на покраината Михаил Штајнер. Собранието на Косово претходно усвои резолуција со која не се признава валидноста на ...

Во понеделник вонредна собраниска седница за состојбата на северната граница

А1 - 23.05.2002

Пратеничките групи на партиите од македонскиот блок во собранието, предводени од најголемата владеачка партија ВМРО-ДПМНЕ и најголемата опозициона партија СДСМ, до парламентарниот спикер поднесоа барање за одржување вонредна собраниска седница по повод усвојувањето резолуција во косовскиот ...

Ле Роа: „Косовската резолуција негативно ќе влијае на состојбата во Македонија“

А1 - 23.05.2002

„Усвојувањето на резолуција од страна на косовскиот парламент со кој се негира валидноста на договорот за разграничување помегу СРЈ и Република Македонија може да го загрози мирот во Македонија“, оценил денеска специјалниот пратеник на Европската унија во Македонија, Ален ле Роа во настапот на ...

Трајковски побарал од Штајнер да преземе мерки за оспорувањето на границата

Утрински - 23.05.2002

По најавите дека косовскиот парламент ќе го оспори Договорот со СРЈ По повод најавите дека косовскиот парламент ќе ја спори валидноста на Договорот за границата, претседателот Борис Трајковски оствари телефонски разговор со Михаел Штајнер.

Реџепи: „Не можат сите страни да го прифатат граничниот договор на Скопје и Белград“

А1 - 22.05.2002

„Никој не може да очекува косовските институции да го прифатат Договорот за демаркација на границата меѓу Македонија и Југославија“, истакна косовскиот премиер Бајрам Реџепи во кусото интервју за „Гласот на Америка“, програма на македонски јазик.

Остра реакција за непочитувањето на границата од страна на Косово

А1 - 22.05.2002

Расправата во косовското собрание за валидноста на Договорот за границата потпишан минатата година меѓу Македонија и СР Југославија излегува надвор од рамките на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на Обединетите нации и не придонесува за стабилизирање на политичката и безбедноста ...

Србите се сложија да учествуваат во косовските институции

А1 - 21.05.2002

Југословенскиот претседател Воислав Коштуница и потпретседателот на сојузната влада Небојша Човиќ на состанокот на коалицијата на косовските Срби „Враќање“ постигнаа договор за српски претставници во косовските институции. Во кабинетот на шефот на УНМИК, Михаел Штајнер, српската страна ќе ја ...

Македонија нема територијален спор со Косово

А1 - 20.05.2002

Македонија нема територијален спор со Косово, што не е држава, а уште помалку албанска земја. И затоа во целост е неприфатлива предлог резолуцијата на одборите за законодавство и за меѓународни односи на косовскиот парламент, со која се прогласува за неважечки македонско - југословенскиот договор ...