TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слобода за десната рака на Хашим Тачи, робија ќе лежи обичен стражар

Утрински - 02.12.2005

Хашкиот трибунал ослободи од командна одговорност двајца високи команданти на ОВК Баљај, кој бил стражар во логорот, е прогласен виновен за стрелање на девет притвореници Хашкиот трибунал во средата попладне ги ослободи припадниците на ОВК Фатмир Лимај и Исак Муслиу обвинети дека извршиле ...

Во Хаг заминаа тројца, на Косово се вратија двајца

Дневник - 02.12.2005

ПРВИ ПРЕСУДИ ЗА ПОРАНЕшНИ ЧЛЕНОВИ НА ОСЛОБОДИТЕЛНАТА ВОЈСКА НА КОСОВО Поранешните припадници на Ослободителната војска на Косово, Фатмир Љимај и Исак Муслиу, вчера заминаа за Косово откако во средата Хашкиот суд ги ослободи од обвинувањата за воени злосторства, јави МИА.

Хаг ги ослободи учките Љимај и Муслиу

Вест - 02.12.2005

Хаг, 2 декември - Поранешните припадници на Ослободителната војска на Косово, Фатмир Љимај и Исак Муслиу, кои завчера Хашкиот суд ги ослободи од обвинувањата за извршени воени злосторства, вчера се ослободени од затворскиот притвор и веќе заминаа за Косово, соопшти Трибуналот.

Прославено ослободувањето на командантот Лимај

Време - 02.12.2005

РЕАКЦИИ ПО ОДЛУКАТА НА ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ Претседателот на Косово, Ибрахим Ругова, поранешниот премиер Рамуш Харадинај и актуелниот премиер Бајрам Косуми заедно со околу 1.000 граѓани во Приштина ја прославиле пресудата на Хашкиот трибунал за ослободување на командантот на Ослободителната војска на ...

Ослободен командантот Фатмир Лимај

Време - 01.12.2005

ХАГ Припадник на Ослободителната војска на Косово вчера во Хаг доби 13 години затвор за воени злосторства, а истовремено неговиот тогашен командант Фатмир Лимај беше ослободен од обвинението. Харадин Баља (48) е осуден за мачење и за злосторства извршени врз заробени Срби и „непослушни“ Албанци во ...