TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ставрески: Ќе се преиспитува потребата од ребаланс

Утрински - 12.07.2009

Новиот министер за финансии Зоран Ставрески, од денеска, заедно со стручните служби, ќе пристапи кон сериозни анализи во однос ...

Вистинска расправа во Собранието

Утрински - 12.07.2009

Петочната седница на Собранието на која се расправаше за министерските оставки и за разрешувањето на Трајко Славески, бездруго ...

Пешевски: Економската ситуација е под контрола

Канал5 - 12.07.2009

Оптимизам за економската перспектива на Македонија. Новиот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, за разлика од ...

Ставрески ќе го преиспитува буџетот

А1 - 11.07.2009

Новоизбраниот министер за финансии Зоран Ставрески не ја исклучи можноста од итен ребаланс на Буџетот, што го предложи неговиот ...

Касата полна со илузии

Време - 11.07.2009

Весна Дамчевска Ниту глобалната криза не му застана на патот на премиерот Никола Груевска во неговата идеја да биде запаметен ...

Помала државна касаили економијата ни отиде

Време - 11.07.2009

Нов ребаланс на буџетот завчера е поднесен до Владата бидејќи трошоците во буџетот под итно мора да се намалат за сто милиони ...

Министрите поминаа, образложенијата не

Време - 11.07.2009

Игор Чавески Седницата на која требаше да бидат именувани новите министри во Владата и да биде констатирана оставката на оние ...

Славески: Не сум мртва риба, јас сум жив човек

Вест - 11.07.2009

"Само мртви риби пловат единствено по течението на реката. Јас се трудев да бидам глас, не ехо, и живо суштество, а не предмет ...

Груевски го жртвува министерот за финансии

Вест - 11.07.2009

Опозицијата вчера во Парламентот ја пречека на нож намерата на премиерот Никола Груевски да го смени министерот за финансии ...

Буџетот на работ од - банкрот

Дневник - 11.07.2009

Итно да се скусат 100 милиони евра од буџетот, не чекајте до септември бидејќи сигурноста што ја имате сега, можеби ќе ја ...

Само Славески одбра да е глас, не ехо

Дневник - 11.07.2009

Премиерот Груевски одлучил да го разреши министерот за финансии бидејќи на Министерството му требало подобра организација и ...

Изјави на новоизбраните членови на Владата

Алсат-М - 11.07.2009

Министерот за финансии Зоран Ставрески по неговиот избор вечерва во Собранието во изјава за медиумите изрази уверување дека со ...

Ставревски веднаш ќе анализира дали има потреба од ребаланс на Буџетот

Форум - 11.07.2009

Министерот за финансии Зоран Ставрески по гласањето на пратениците изјавиви дека со другите новоизбрани министри и со ...

Зоран Ставрески, вицепремиер без ресор и министер за финансии

Алфа - 11.07.2009

Зоран Ставрески (1964), магистер по економски науки, е вицепремиер без ресор и нов министер за финансии, по разрешувањето на ...

Итен, итен, итен ребаланс

Н.Македонија - 11.07.2009

Со итен ребаланс до крајот на месецот да се скастрат 100 милиони евра од буџетот на Македонија, препорача вчера Трајко ...

Славески: Не пловам како мртва риба

Н.Македонија - 11.07.2009

Премиерот и министерот за финансии во заминување од собраниската говорница го растурија десетгодишното пријателство како ...

Новите министри му за заблагодарија на премиерот и ветија дека ќе бидат успешни

Алсат-М - 11.07.2009

Новите министри во кабинетот на Груевски ветија дека успешно ќе работат на реализиацијата на владината програма, особено во ...

Ставрески ќе го разгледува предлогот за ребаланс на буџетот

Алфа - 11.07.2009

Министерот за финансии Зоран Ставревски во неговиот прв настап пред јавноста од новата функција не демонстрираше загриженост ...

Освежување на економскиот тим

Вечер - 11.07.2009

Владата не е во криза. Се врши само реконструкција. Бродот не е пред бродолом, туку се зајакнува и засилува, рече Груевски ...

Изјави на новоизбраните членови на Владата

Сител - 11.07.2009

Министерот за финансии Зоран Ставрески по неговиот избор вечерва во Собранието во изјава за медиумите изрази уверување дека со ...

Пратениците изгласаа разрешување на Трајко Славески од функцијата министер за финансии

Кирилица - 11.07.2009

Пратениците по осумчасовна расправа изгласаа разрешување на Трајко Славески од функцијата министер за финансии.

Анализа на буџетот ќе има во понеделник

Сител - 11.07.2009

Анализа на буџетската состојба ќе биде првата задача на новиот министер за финансии Ставрески.

Ставревски ќе го преиспитува буџетот

Макфакс - 11.07.2009

Новоизбраниот министер за финансии Зоран Ставревски не ја исклучи можноста од итен ребаланс на Буџетот, што го предложи ...

Славевски: Се трудев да бидам глас, не ехо

А1 - 10.07.2009

Се ракуваа, си упатија пофални зборови еден на друг, но и се искритикуваа, не жестоко како што очекуваше јавноста, но сепак ...

Министрите виновни, Владата невина

Време - 10.07.2009

Тони Ангеловски Промените во економскиот сектор во владата на Груевски се доказ дека нема ништо од економскиот развој, што беше ...

Промените во владата пред пратениците

Р.С.Европа - 10.07.2009

Собранието на денешната седница треба да ги констатира оставките на министрите, како и разрешувањето на министерот за финансии ...

Славевски: Образложението на Груевски неуверливо

Р.С.Европа - 10.07.2009

Министерот за финансии Трајко Славевски го оцени образложението за негово разрешување на премиерот како неуверливо.

Министерот за финансии Трајко Славески разрешен од Парламентот

Р.С.Европа - 10.07.2009

Над 80 пратеници гласаа за разрешување на министерот за финансии Трајко Славески вечерва во Собранието на Република Македонија.

За премиерот, Славески бил неефикасен и некоординиран

Вест - 10.07.2009

Премиерот Груевски верува дека без Славески во Министерството за финансии поуспешно ќе се спреведе фискалната политика и ...

Славески: Ќе има извинувања на собраниската седница

Вест - 10.07.2009

"Разговаравме со премиерот. Официјалниот предлог за мојата смена претпоставувам дека ќе го образложи пред Парламентот", рече ...

Завршија среќните денови за Владата

Утрински - 10.07.2009

Една година по одржаните вонредни парламентарни избори на кои ВМРО-ДПМНЕ однесе триумфална победа, премиерот и партиски лидер, ...

Зошто мораше да замине Славевски

Утрински - 10.07.2009

Лични несогласувања или незадоволство од работењето на министерот за финансии Трајко Славески – тука треба да се бараат ...

Расправата го отвори прашањето - дали тоне бродот на Груевски?

Телма - 10.07.2009

Панта Џамбазоски Пратеникот Стојан Андов му обрна внимание на премиерот дека е потребно да даде сериозно објаснување за ...

Разрешен Славески, оставките на другите министри констатирани

Телма - 10.07.2009

Собранието на Македонија доцна попладнево едногласно го смени од должноста министерот за финансии Трајко Славески.

Тонеме во буџетската дупка

Дневник - 10.07.2009

Министерот пред разрешување Славески денеска во Собранието ќе предложи да се направи нов ребаланс на буџетот бидејќи државната ...

Собранието ќе гласа за новите министри

Алсат-М - 05.04.2016

Собранието на Македонија ќе ја одржи 100-та седница на чиј дневен ред е Предлогот за избор на членови на Владата на Македонија и именување заменици министри. Вчера Собранието ги констатира оставките на министрите и замениците министри од ДУИ.

Собранието денеска ќе гласа за новите министри

Алфа - 10.07.2009

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 66. седница на која треба да бидат разрешени и именувани членовите на ...

Власта ќе избира нови министри, опозицијата ќе бара оставка од премиерот

Н.Македонија - 10.07.2009

Собранието денеска ќе расправа за новите министри, откако шефовите на ресорите образование, земјоделство и евроинтеграции ...

Славески побарал намалување на расходите и ребаланс на буџетот

Н.Македонија - 10.07.2009

Груевски како причина за разрешувањето ја наведува потребата за зајакнување на организацијата и ефикасноста во работењето на ...

Славески: Образложението за мојата смена е неуверливо

Алсат-М - 10.07.2009

„Образложението за мојата оставка е неуверливо и би ми било полесно ако некогаш ги дознаам вистинските причини за овој негов ...

Славески: Образложението за мојата оставка е неуверливо

Алфа - 10.07.2009

Министерот во заминување Трајко Славески рече дека потребен итен ребаланс на буџетот, односно негово намалување за 6 милијарди ...

Славевски:Образложението за мојата смена е неуверливо

Тотал - 10.07.2009

Смената на министерот за финансии Трајко Славески не е поради негово незаконско работење, неспособност ниту поради некое ...

ЦЕА: Да се послуша Славески за итен ребаланс на буџетот

Алсат-М - 10.07.2009

Владата, партиите и пратениците да ги надминат политичките ограничувања кои сами си ги поставуваат и да го прифатата предлогот ...

Славески алармира-Македонија е пред банкрот

Алфа - 10.07.2009

Министерот за финансии во заминување Трајко Славески денеска во парламентот испрати драматичен апел дека до крајот на месецов е ...

Пратениците ја поддржаа смената на Трајко Славески

Алсат-М - 10.07.2009

Пратениците по осумчасовна расправа изгласаа разрешување на Трајко Славески од функцијата министер за финансии.

Македонскиот парламент ќе гласа за реконструкцијата на владата

SETimes - 10.07.2009

СКОПЈЕ, Македонија -- Парламентот се очекува вo петок (10-ти јули) да гласа за реконструкцијата на владата на премиерот Никола ...

Денеска Собранието ќе гласа за новите министри

Кирилица - 10.07.2009

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 66. седница на која треба да бидат разрешени и именувани членовите на ...

Собранието ја почна седницата на која ќе се гласа за новите министри

Сител - 10.07.2009

Собранието на Република Македонија денеска ја почна 66. седница на која треба да бидат разрешени членовите на Владата кои ...

Собранието дебатира за разрешувањето на Славески

Сител - 10.07.2009

Премиерот Никола Груевски образложувајќи го разрешувањето на министерот за финансии Трајко Славески во рамки на 66.

Собранието дебатира за разрешувањето на Славески

Канал5 - 10.07.2009

Премиерот Никола Груевски образложувајќи го разрешувањето на министерот за финансии Трајко Славески во рамки на 66.

Собранието дебатира за разрешувањето на Славески

Кирилица - 10.07.2009

Премиерот Никола Груевски образложувајќи го разрешувањето на министерот за финансии Трајко Славески во рамки на 66.

Собранието дебатира за разрешувањето на Славески

МРТ - 10.07.2009

Собранието на Република Македонија, откако ги слушна образложението на премиерот Никола Груевски за смената на министерот за ...

Славески - Итно е потребен ребаланс на буџетот оти може да биде лошо

Канал5 - 10.07.2009

Итно е потребен ребаланс на буџетот. Ако не се скратат 100 милиони евра од буџетот веднаш, наесен ќе биде лошо.

Разрешување на Славески во Собранието на РМ

Канал5 - 10.07.2009

Куртоазно ракување пред да си ги испратат последните пораки како Премиер и министер.

Изгласан предлогот за разрешување на Славески од функцијата министер за финансии

Сител - 10.07.2009

Пратениците по осумчасовна расправа изгласаа разрешување на Трајко Славески од функцијата министер за финансии.

Потребен е Итен ребаланс на буџетот за надминување на последиците од кризата

Сител - 10.07.2009

Итен ребаланс на буџетот. Да се скратат 100 милиони евра до крајот на месецот.

Повторно ќе се кратат непродуктивните трошоци?

МК-Фондови - 10.07.2009

Македонија - Економија Славески предложил нов ребаланс на буџетот Нов ребаланс на буџетот предложил министерот за финансии во ...

Груевски: Капацитетот на министерството за финансии треба да зајакне

Макфакс - 10.07.2009

Предлогот за промена на министерот за финансии Трајко Славески не е поврзана со негово незаконско работење или неспособност, ...

Славески – Буџетот да се намали за 100 милиони евра

Макфакс - 10.07.2009

Министерот во заминување Трајко Славески рече дека e потребен итен ребаланс на буџетот, односно негово намалување за 6 ...

Парламентот го смени министерот Славески

Макфакс - 10.07.2009

Македонското собрание доцна попладнево едногласно го смени од должноста министерот за финансии Трајко Славески.

Владата ги достави предлозите за именување нови министри

Бизнис24 - 09.07.2009

Владата до Собранието го достави образложението за разрешувањето на министерот Трајко Славески и оставките на министрите Перо ...

Девизните резерви не се за гледање

Време - 09.07.2009

Македонија потроши 310 милиони евра за шест месеци од девизните резерви, но тоа е нормална појава во услови на криза, порача ...

Бред Пит го зеде Славески

Вест - 09.07.2009

Славески и вчера и пред една недела негираше дека ќе биде сменет. Тогаш изјави дека неговата наводна смена би била рамна на ...

Експертите ја критикуваат владината политика

Утрински - 09.07.2009

Намалување на фискалните трошења, како и заштеда на некои владини расходи, заради задржување на одредени работни места во ...

Парите од еврообврзницата ќе отидат за плати

Утрински - 09.07.2009

На сметката на Владата вчера легнаа 175 милиони евра за издадената еврообврзница.

Пристигнаа 175-те милиони евра од еврообврзницата

Н.Македонија - 09.07.2009

Од денеска Владата ќе може да располага со 175-те милиони евра од еврообврзницата што ја издаде Македонија во почетокот на овој ...

За влегување во Европа ни треба и европски пораст

Н.Македонија - 09.07.2009

Македонија не се приближува во реална смисла и поради тоа треба да го забрза порастот преку повисоки нивоа на инвестиции, ...

Славески: На собраниска седница ќе кажам што се сум сработил

Алфа - 09.07.2009

Министерот за финансии Трајко Славески знаел дека ќе биде разрешен. Тоа му го најавил премиерот Никола Груевски.

Славески се’ уште си се смета за министер

Форум - 09.07.2009

Министерството за финансии и’ предложило на Владата да пристапи кон нов ребаланс на Буџетот, какоштојавува Макфакс, рекол ...

Славески сакал намалување на расходите и поголемо штедење

Алсат-М - 09.07.2009

Потребата од штедење во некои области и нов ребеланс на буџетот, според министерот за финансии Трајко Славески, се едни од ...

Славески знаел дека Груевски ќе го смени

Алфа - 09.07.2009

Министерот за финансии во заминување, Славески знаел дека ќе биде разрешен. Неодамна Премиерот му наговестил дека има намера да ...

Реконструкција на владата во Македонија

SETimes - 09.07.2009

СКОПЈЕ, Македонија -- Тројца министри ја напуштаат владата, објавија локалните медиуми во средата (8-ми јули).

Буџетскиот ремен треба да се стега

Вечер - 09.07.2009

Македонија во моментот не ја гледам како пациент кој треба да оздрави или да почине бидејќи тоа би значело несолвентност на ...

Во државната каса 175 милиони евра

Вечер - 09.07.2009

Парите од втората еврообврзница, во износ од 175 милиони евра што државата ја издаде на први овој месец, вчера легнаа на ...

Славески: Премиерот ми го најави разрешувањето

Кирилица - 09.07.2009

Министерот за финансии Трајко Славески знаел дека ќе биде разрешен. Тоа му го најавил премиерот Никола Груевски.

Славески - премиерот ми го најави разрешувањето, на собраниска седница ќе кажам што се сум сработил

Сител - 09.07.2009

Министерот за финансии Трајко Славески знаел дека ќе биде разрешен. Тоа му го најавил премиерот Никола Груевски.

Владата ги достави до Собранието оставките и новите предлози за именување министри и заменици-министри

Сител - 09.07.2009

Владата до Собранието го достави образложението за разрешувањето на министерот Трајко Славески и оставките на министрите Перо ...

Да има нов ребаланс на буџетот, предложило Министерството за финансии

Канал5 - 09.07.2009

Да има нов, втор, ребаланс на буџетот годинава. Предлогот до Владата веќе го даде Министерството за финансии.

Славески предложил нов ребаланс на буџетот

Сител - 09.07.2009

Нов ребаланс на буџетот предложил министерот за финансии во заминување Трајко Славески.

Џозеф Брејда - Економијата на РМ е во стресна ситуација

МК-Фондови - 09.07.2009

Македонија - Економија Само со рационално трошење ќе излеземе од кризата Сто седумдесет и пет милиони евра од издавањето на ...

Екстерниот шок во земјава ќе се надмине со буџетскиот дефицит

МК-Фондови - 09.07.2009

Македонија - Економија Според Трајко Славески, македнскиот Министерот за финансии буџетскиот дефицит и девизните резерви се ...

Македонската економија денес ќе се освежи со 175 милиони евра од еврообврзниците

МК-Фондови - 09.07.2009

Македонија - Економија На сметката на Република Македонија денеска треба да се префрлат 175-те милиони евра за издадената ...

Владата до Парламетот ги достави оставките и новите предлози за министри и заменици министри

Нетпрес - 09.07.2009

Владата до Собранието го достави образложението за разрешувањето на министерот за финасии Трајко Славески и оставките на ...

Министерството за финансии предложило ребаланс на буџетот

Макфакс - 09.07.2009

Министерството за финансии и предложило на Владата да пристапи кон нов ребаланс на буџетот, рече првиот човек на ресорот Трајко ...

Парите од еврообврзниците стигнаа во трезорската сметка

А1 - 08.07.2009

175 милиони евра денеска се прокнижија на сметка на државата. Се реализираше втората по ред еврообврзница.

Неисцрпениот министер и исцрпениот буџет!

Утрински - 08.07.2009

Ден Дончев ајновиот успех на Владата на Македонија е тоа што минатата недела на меѓународните пазари на капитал успешно издаде ...

Далеку ни е економијата од европските текови

Телма - 08.07.2009

Мирко Трајановски Македонија треба уште многу да работи на полето на економијата за реално да и се приближи на Европската Унија.

Државните обврзници го крепат денарот

Дневник - 08.07.2009

Приливот на 175 милиони евра од еврообврзницата и парите од државните записи ќе ја олабави монетарната политика, вели Трајко Сл ...

Промоција на студија „Приближување кон Европската унија - Предизвици и можности“

Сител - 08.07.2009

Министерството за финансии во соработка со Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) денеска ќе ја промовира студијата ...

Извештај - „Приближување кон ЕУ: Предизвици и можности“

МРТ - 08.07.2009

Извештај насловен „Приближување кон ЕУ: Предизвици и можности“, денеска ќе биде промовиран во Скопје.

Македонија денеска треба да ги добие 175-те милиони од еврообврзницата

Кирилица - 08.07.2009

На сметката на Република Македонија денеска треба да се префрлат 175-те милиони евра за издадената еврообврзница.

Македонија денеска ќе ги добие 175-те милиони од еврообврзницата

МРТ - 08.07.2009

На сметката на Република Македонија денеска треба да се префрлат 175-те милиони евра за издадената еврообврзница.

Парите од еврообврзницата ќе отидат за плати

Канал5 - 08.07.2009

Сто седумдесет и пет милиони евра, пари од издадената евро обврзница легнаа на сметка на Министерството за финансии.

Само со рационално трошење ќе излеземе од кризата

Сител - 08.07.2009

Сто седумдесет и пет милиони евра од издавањето на еврообврзницата денеска легнале на сметката на Министерството за финансии.

ЕУ: Предизвици и можности

МК-Фондови - 08.07.2009

Македонија - Економија Денес во Скопје ќе биде промовиран извештајот со наслов „Приближување кон ЕУ: Предизвици и можности“.

Македонија ги очекува парите од еврообврзницата

Нетпрес - 08.07.2009

На сметката на Македонија денеска треба да се префрлат 175 милиони евра за издадената еврообврзница.

Извештај - „Приближување кон ЕУ: Предизвици и можности“

Макфакс - 08.07.2009

Извештај насловен „Приближување кон ЕУ: Предизвици и можности“, денеска ќе биде промовиран во Скопје.

Промовирана студијата „Приближување кон ЕУ:предизвици и можности“

Макфакс - 08.07.2009

Иницирање на процесот на идентификување на можностите за надминување на неизбежните социјални последици, како и максимизирање ...

Славески: Девизните резерви се за надминување на екстерниот шок

Макфакс - 08.07.2009

Министерот за финансии Трајко Славески смета дека буџетскиот дефицит и девизните резерви се користат за надминување на ...