TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Не не примате во ЕУ зашто сме муслимани?“

А1 - 17.05.2009

Решете, ја сакате ли Турција во ЕУ или не - му порача на Брисел турскиот премиер Таип Реџеп Ердоган во жестоката реакција на француско-германското противење за приемот на Турција во ЕУ.

„Поради несмасноста на Владата три години немавме напредок“

А1 - 17.05.2009

Дали во пакет со името треба да се решава идентитетот? Поранешната шефица на дипломатијата на Македонија, Илинка Митрева, зборува во интервју за А1.

Ердоган остро им одговори на Меркел и Саркози за влезот во ЕУ

Алсат-М - 17.05.2009

Турскиот премиер Реџеп Ердоган остро им реплицираше на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози поради нивните ставови против влез на Турција во ЕУ.

Ердоган остро им одговори на Меркел и Саркози

Форум - 17.05.2009

Турскиот премиер Реџеп Ердоган остро им реплицираше на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Николас Саркози поради нивните ставови против влез на Турција во ЕУ Турскиот премиер Реџеп ...

Ердоган остро им одговори на Меркел и Саркози за влезот во ЕУ

Алфа - 17.05.2009

Турскиот премиер Реџеп Ердоган остро им реплицираше на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози поради нивните ставови против влез на Турција во ЕУ.

Ердоган остро им одговори на Меркел и Саркози за влезот во ЕУ

Макфакс - 17.05.2009

Турскиот премиер Реџеп Ердоган остро им реплицираше на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози поради нивните ставови против влез на Турција во ЕУ.

Не не' примате во ЕУ, бидејќи сме муслимани!

Вечер Прес - 17.05.2009

"Ако не ја сакате Турција, тогаш барем кажете ни. Мнозинството од граѓаните на Турција се муслимани, затоа ли не не не примате?", го цитираат турските медиуми одговорот на Ердоган до Меркел и Саркози.

Груевски во Елисејската палата

Утрински - 16.05.2009

Од нашиот дописник Париз - Премиерот Никола Груевски вчера во Париз ја имаше една од најзначајните државнички средби досега - во Елисејската палата разговараше со францускиот претседател Никола Саркози.

Саркози подготвил подарок, очекува решение за името

Време - 16.05.2009

Силна поддршка за укинување на визниот режим за Македонија и исто таква препорака што поскоро да се реши спорот со името доби вчера во Париз македонската делегација предводена од премиерот Никола Груевски.

Имењаците се најдоа за името

Дневник - 16.05.2009

Франција е подготвена да игра поголема улога во процесот за решавање на спорот за името Франција е подготвена да има поголема улога во процесот на решавање на спорот за името со Грција за да може процесот да ...

Груевски побара од Саркози да помогне за името

Кирилица - 16.05.2009

Франција да преземе поголема улога за да се придвижи процесот за решавање на спорот за името со Грција, побара премиерот Никола Груевски од францускиот претседател Никола Саркози на вчерашната средба во Париз ...

Саркози вети ангажман на Франција за решавање на спорот со името

Н.Македонија - 16.05.2009

Ветување за ангажман на Франција да се реши спорот за името доби вчера премиерот Никола Груевски од францускиот претседател Никола Саркози, на средбата во Елисејската палата.

Саркози: „Проблемот со името трае предолго“

BBC - 15.05.2009

Попладнево македонскиот премиер Никола Груевски беше примен на средба со францускиот претседател Никола Саркози. Разговорите според извори од Елисејската палата се фокусираа на билатералната сорабока, ...

Македонскиот врв на средба со Саркози

BBC - 15.05.2009

За вчера закажаната средба меѓу францускиот претседател Никола Саркози и македонскиот премиер Никола Груевски беше одложена до денеска попладне во 16 часот.

Франција ќе помогне за компромис за името

А1 - 15.05.2009

Во Париз, заврши средбата на Премиерот Груевски со Претседателот на Франција, Никола Саркози, посветена на европската интеграција на Македонија и на спорот за името.

Франција е за укинување на визите за Македонија

Вест - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Франција дава зелено светло за визната либерализација

Канал5 - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Пред средбата со Саркози, разговори за визна либерализација

Телма - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Груевски ќе побара од Саркози поголема поддршка за Македонија

Алсат-М - 15.05.2009

Македонија очекува поддршка од Франција за што поскоро симнување на шенгенската визна бариера, за старт на преговорите за членство во ЕУ и за деблокада на интеграцијата во НАТО.

Груевски побара од Саркози да помогне за името

Вест - 15.05.2009

Франција да преземе поголема улога за да се придвижи процесот за решавање на спорот за името со Грција, побара премиерот Никола Груевски од францускиот претседател Никола Саркози на денешната средба во Париз.

Гру­ев­ски денеска ќе се сретне со Саркози

Вест - 15.05.2009

Премиерот Никола Груевски, сепак, ќе се сретне со францускиот претседател Никола Саркози, и тоа денеска во 16 часот во Париз. Новиот термин за оваа средба бил договорен меѓу македонската амбасада во Франција и ...

Франција дава зелено светло за визната либерализација

Алсат-М - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Груевски побара од Саркози да помогне да се реши спорот за името

Алсат-М - 15.05.2009

Франција да преземе поголема улога за да се придвижи процесот за решавање на спорот за името со Грција, побара премиерот Никола Груевски од францускиот претседател Никола Саркози на денешната средба во Париз.

Груевски задоволен од ставовите на Саркози

Телма - 15.05.2009

Франција да преземе поголема улога за да се придвижи процесот за решавање на спорот за името со Грција, побара премиерот Никола Груевски од францускиот претседател Никола Саркози на денешната средба во Париз.

Франција е за укинување на визниот режим за Македонија

Р.С.Европа - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, изјавил францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Средба Саркози – Груевски

МРТ - 15.05.2009

Претседателот на Франција Никола Саркози денеска во Париз ќе го прими македонскиот премиер Никола Груевски. Средбата првично требаше да се одржи вчера, но поради проблеми со владиниот авион, кому му откажаа ...

Франција дава зелено светло за визната либерализација

МРТ - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Груевски побарал од Саркози да помогне во решавањето на спорот за името

Р.С.Европа - 15.05.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски, на денешната средба со францускиот претседател Никола Саркози во Париз, побарал Франција да превземе поголема улога во процесот на решавање на спорот со Грција околу името.

Ердоган упати критики кон Германија и Франција

Кирилица - 15.05.2009

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ги критикуваше денеска лидерите на Германија и на Франција за нивното противење на членството на Турција во ЕУ, објави електронското издание на турскиот весник „Хуриет“ ...

Франција со поддршка за компромис за името

Макфакс - 15.05.2009

Франција да има поголема улога во решавање на проблемот со името меѓу Македонија и Грција. Ова е заедничкиот заклучок од средбата меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и францускиот претседател Никола ...

Груевски сепак пристигна во Париз, денес се среќава со Саркози

Кирилица - 15.05.2009

Дефектот на авионот и принуденото враќање во Брисел не го спречија премиерот Никола Груевски да пристигне во Франција, тој со воз вчера попладнe безбедно пристигна во Париз Груевски оствари средба со ...

Груевски бара од Саркози активно заземање во спорот со Грција

Форум - 15.05.2009

Франција да преземе поголема улога за да се придвижи процесот за решавање на спорот за името со Грција, побара премиерот Никола Груевски од францускиот претседател Никола Саркози на денешната средба во Париз ...

Груевски на средба со Саркози

Нетпрес - 15.05.2009

Премиерот Никола Груевски денеска ќе присуствува во Париз каде ќе оствари средба со францускиот претседател Никола Саркози. Груевски на средбата со Саркози ќе побара поддршка од Франција за симнување на ...

Груевски ќе побара од Саркози поголема поддршка за Македонија

Сител - 15.05.2009

Македонија очекува поддршка од Франција за што поскоро симнување на шенгенската визна бариера, за старт на преговорите за членство во ЕУ и за деблокада на интеграцијата во НАТО.

Груевски ќе побара од Саркози поголема поддршка за Македонија

Алфа - 15.05.2009

Македонија очекува поддршка од Франција за што поскоро симнување на шенгенската визна бариера, за старт на преговорите за членство во ЕУ и за деблокада на интеграцијата во НАТО.

Средба Груевски- Саркози во Париз

Р.С.Европа - 15.05.2009

Премиерот на РМ Никола Груевски денеска ќе се сретне со претседателот на Франција Никола Саркози. Груевски ќе бара поддршка од Саркози за визната либерализација, а ќе го информира и за македонските позиции за ...

Франција дава зелено светло за визната либерализација

Сител - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Франција ќе поддржи укинување на визите за Македонија

Макфакс - 15.05.2009

Франција ќе поддржи укинување на визите за македонските граѓани и подготвена е да помогне земјата да го добие местото во ЕУ, кое го заслужува.

Франција ќе ја поддржи визната либерализација за Македонија

Форум - 15.05.2009

Франција ќе поддржи укинување на визите за македонските граѓани и подготвена е да помогне земјата да го добие местото во Европска Унија кое го заслужува Францускиот министер за миграција, интеграција и ...

Зелено светло од Франција за визна либерализација

Нетпрес - 15.05.2009

Францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон на денешната средба со македонскиот премиер Никола Груевски во Париз му рекол дека Франција го поддржува ...

Груевски: Франција ќе се заложи повеќе за решавање на спорот со името

Вечер Прес - 15.05.2009

Состанокот на Саркози со претседателот на македонската влада Груевски, на кој земјава доби јасна поддршка за нејзината евроатлантска интеграција е од особено значење дотолку повеќе што е прва по подолго време ...

Франција дава зелено светло за визната либерализација

Н.Македонија - 15.05.2009

Париз, 15 мај (МИА) – Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната ...

Спорот за името во фокусот на Европејците

А1 - 14.05.2009

Спорот со името се враќа во фокусот на Европејците, една година по Букурешт. Утрешната средба на Премиерот Груевски со францускиот претседател Саркози во Париз, на иницијатива на домаќинот, е јасен сигнал дека ...

Инцидент со владиниот авион, средбата Саркози - Груевски одложена

Вест - 14.05.2009

Средбата на премиерот Никола Груевски со францускиот претседател Никола Саркози, наместо попладнево, како што беше првично закжана, ќе се одржи утре во 16 часот.

Разговорите во Елисејската палата денеска

Дневник - 14.05.2009

Наместо со авион, премиерот Никола Груевски вчера попладнето во Париз стигна со брзиот воз ТГВ. Од прес-канцеларијата на Елисеј ската палата потврдија дека средбата со претседателот на Франција Никола Саркози ...

Средбата Саркози - Груевски одложена за утре

Канал5 - 14.05.2009

Средбата на Премиерот Никола Груевски со францускиот претседател Никола Саркози, наместо попладнево, како што беше првично закажана, ќе се одржи утре во 16 часот, јави известувачот на МИА од Париз.

Одмрзнување на македонско - француските односи

Утрински - 14.05.2009

Од нашиот дописник Париз - По повеќе од пет години, еден македонски премиер ќе биде примен од францускиот претседател во Елисејската палата.

Груевски во Париз на средба со Саркози

Алсат-М - 14.05.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Париз ќе се сретне со францускиот претседател Никола Саркози На средбата во Елисејската палата, Груевски ќе побара поддршка од Франција за што поскоро симнување ...

Авионот на Груевски не долета во Париз

Форум - 14.05.2009

Според информации од македонската делегација која престојуваше вчера и денеска во Брисел, владиниот авион со кој премиерот Никола Груевски се вратил веднаш по полетувањето.

Одложена средбата на Груевски и Саркози за утре

Форум - 14.05.2009

Поради откажување на компјутерскиот систем на владиниот авион, средбата на премиерот, Никола Груевски, со француискиот претседател, Никола Саркози, е одложена за утре попладне Средбата е одложена поради поради ...

Средбата Груевски-Саркози ќе се оддржи утре

Р.С.Европа - 14.05.2009

Средбата на премиерот Никола Груевски со францускиот претседател Никола Саркози, наместо попладнево, како што беше првично закaжана, ќе се одржи утре, откако македонската владина делегација не успеа на време ...

Средба Груевски - Саркози

Сител - 14.05.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Париз ќе се сретне со францускиот претседател Никола Саркози. На средбата во Елисејската палата, Груевски ќе побара поддршка од Франција за што поскоро симнување ...

Средбата Саркози - Груевски одложена за утре

Сител - 14.05.2009

Средбата на премиерот Никола Груевски со француискиот претседател Никола Саркози, наместо попладнево, како што беше првично закжана, ќе се одржи утре во 16 часот.

Средбата Саркози - Груевски одложена за утре

МРТ - 14.05.2009

Средбата на премиерот Никола Груевски со француискиот претседател Никола Саркози, наместо попладнево, како што беше првично закжана, ќе се одржи утре во 16 часот, јави известувачот на МИА од Париз.

Груевски во Париз на средба со Саркози

Алфа - 14.05.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Париз ќе се сретне со францускиот претседател Никола Саркози. На средбата во Елисејската палата, Груевски ќе побара поддршка од Франција за што поскоро симнување ...

Груевски во Париз на средба со Саркози

МРТ - 14.05.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Париз ќе се сретне со францускиот претседател Никола Саркози. На средбата во Елисејската палата, Груевски ќе побара поддршка од Франција за што поскоро симнување ...

Груевски денеска кај Саркози

Форум - 14.05.2009

Претседателот на Франција Саркози денеска во Париз ќе го прими македонскиот премиер Груевски, инфромираат од кабинетот на претседателот на Владата на РМ Според најавите, се очекува Н икола Груевски и Николас ...

Денеска средба Саркози - Груевски во Париз

Р.С.Европа - 14.05.2009

На средбата во Елисејската Палата, премиерот Груевски ќе бара поддршка од францускиот претседател Саркози за визната либерализација, а ќе го информира и за македонските позиции за спорот со името со Грција ...

Неизвесна средбата меѓу Груевски и Саркози?

Р.С.Европа - 14.05.2009

За време на летот на владиниот авион со кој претседателот на Владата Никола Груевски, неговиот шеф на Кабинетот Мартин Протоѓер и членовите на обезбедувањето патуваа од Брисел до Париз откажале сите копјутери ...

Средбата Саркози - Груевски одложена за утре

Н.Македонија - 14.05.2009

Париз, 14 мај (МИА) – Средбата на премиерот Никола Груевски со француискиот претседател Никола Саркози, наместо попладнево, како што беше првично закжана, ќе се одржи утре во 16 часот, јави известувачот на МИА ...

Премиерот во Париз по поддршка од Саркози

Дневник - 13.05.2009

Македонија ја посакува француската поддршка за визната либерализација и за препорака за добивање датум за преговори со ЕУ за да може поспокојно да ги очекува одлуките на Европската комисија.

Груевски ќе се сретне со Саркози

Утрински - 13.05.2009

Претседателот на Франција, Никола Саркози, в четврток во Париз ќе го прими македонскиот премиер Никола Груевски. Средбата е најавена од кабинетот на францускиот претседател.

Премиерот Груевски утре на средба со Никола Саркози

Сител - 13.05.2009

Француско ДА на визната либерализација е главната тема на која ќе разговара Премиерот Груевски со францускиот Претседател Никола Саркози, во Париз.

Средба Саркози - Груевски

А1 - 12.05.2009

Претседателот на Франција Никола Саркози во четврток во Париз ќе го прими македонскиот премиер Никола Груевски. Средбата, како што пренесува Макфакс, е најавена од кабинетот на францускиот претседател.

Турција партнер на ЕУ, а не член

Време - 12.05.2009

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека не гледа смисла Европската унија постојано да се проширува ако тоа пречи заедницата да биде ефикасна.

Средба Груевски - Саркози во Париз

Алсат-М - 12.05.2009

Претседателот на Франција Никола Саркози во четврток во Париз ќе го прими македонскиот премиер Никола Груевски. Средбата, како што пренесува Макфакс, е најавена од кабинетот на францускиот претседател.

Средба Саркози – Груевски

Форум - 12.05.2009

Претседателот на Франција Никола Саркози во четврток во Париз ќе го прими македонскиот премиер Никола Груевски. Средбата, како што пренесува Макфакс, е најавена од кабинетот на францускиот претседател.

Средба Саркози – Груевски

Макфакс - 12.05.2009

Претседателот на Франција Никола Саркози денеска во Париз ќе го прими македонскиот премиер Никола Груевски. Според најавите, се очекува Груевски и Саркози да разговараат во врска со визната либерализација за ...

Средба Саркози - Груевски

Вечер Прес - 12.05.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски утре за време на посетата на Париз ќе се сретне со претседателот на Франција, Никола Саркози.

Меркел и Саркози против Турција во ЕУ

Н.Македонија - 12.05.2009

Германската канцеларка Ангела Меркел не гледа смисла ЕУ постојано да се проширува, ако тоа пречи Унијата да биде ефикасна. Таа се залага за привилегирано партнерство, а не за полноправно членство на Турција во ...

Меркел: Турција - не член, туку партнер на ЕУ

А1 - 11.05.2009

Партнерство на Турција со Европската унија, кое не значи и полноправно членство. Со ваков предлог истапија германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози.

Меркел и Саркози против бескрајното проширување на ЕУ

Алсат-М - 11.05.2009

Против бескрајно проширување на Европската унија (ЕУ), конкретно против членството на Турција, се изјаснија германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози.

Ангела Меркел и Никола Саркози ја изразија скептичноста кон членството на Турција во ЕУ

Канал5 - 11.05.2009

Германската Канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател, Никола Саркози уште еднаш ја изразија скептичноста кон членството на Турција во Европската Унија.

Меркел и Саркози скептични за прашањето за членство на Турција во ЕУ

Алфа - 11.05.2009

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека не гледа смисла Европската унија постојано да се проширува ако тоа пречи заедницата да биде ефикасна.

Меркел и Саркози против бескрајното проширување на ЕУ

Форум - 11.05.2009

Против бескрајно проширување на Европската унија (ЕУ), конкретно против членството на Турција, се изјаснија германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози.

Меркел и Саркози ја сакаат Турција за привилегиран партнер на ЕУ

Кирилица - 11.05.2009

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека не гледа смисла Европската унија постојано да се проширува ако тоа пречи заедницата да биде ефикасна На средба со млади лидери на владејачки конзервативни партии ...

Франција и Германија се за непотполно членство на Турција во ЕУ

Р.С.Европа - 11.05.2009

Лидерите на Германија и на Франција, вчера, во пресрет на јунските избори за Европскиот парламент, ја објавија идејата за „неодредено“ проширување на ЕУ со нови земји како што е Турција.

Германија и Франција со понуда до Турција за партнерство со ЕУ

Нетпрес - 11.05.2009

Челниците на Германија и Франција на Турција и понудиле партнерство со Европската унија, кое не значи и полноправно членство. Предлогот доаѓа во очи на изборите за Европскиот парламент што треба да се одржат ...

Меркел и Саркози против бескрајното проширување на ЕУ

Макфакс - 11.05.2009

Против бескрајно проширување на Европската унија (ЕУ), конкретно против членството на Турција, се изјаснија германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози.