TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Женско писмо со ангажирана порака

Време - 14.09.2007

ФЕСТИВАЛСКА ПРОЕКЦИЈА НА „ЈАС СУМ ОД ТИТОВ ВЕЛЕС“ ВО ТОРОНТО Од нашиот известувач од Торонто Јасна Франговска Суптилен, искрен и длабоко хуман - таков е новиот филм на Теона Стругар-Митевска „Јас сум од Титов Велес“, прикажан завчеравечер во киносалата „Версити 2“, во рамките на програмата ...

„Јас сум од Титов Велес“ оди на Берлинале

Дневник - 14.09.2007

Теона Стругар Митевска направи храбар македонски филм, рече Гркот Димитри Еипидес, еден од селекторите на Фестивалот во Торонто Филмот на Теона Стругар Митевска, „Јас сум од Титов Велес“, доби покана да биде дел од програмата на следното издание на Берлинскиот филмски фестивал, што ќе се одржи на ...

„Јас сум од Титов Велес“ тргнува од Торонто

Време - 13.09.2007

ФЕСТИВАЛСКА ПРОМОЦИЈА Од нашиот известувач од Торонто Јасна Франговска „Јас сум од Титов Велес“, новиот филм на режисерката Теона Стругар-Митевска, синоќа беше прикажан во програмата „Откритија“ на Филмскиот фестивал во Торонто.

Кошмарен лет на Лабина

Дневник - 13.09.2007

“ До ноември филмот на Теона Митевска ќе оди на 14 фестивали на сите континенти филмот „Јас сум од Титов Велес“ на нашата Теона Стругар Митевска синоќа имаше фестивалска проекција, овде во Торонто, каде што се одржува големиот Интернационален филмски фестивал.

Македонска премиера на филмот од Теона

Вечер Прес - 13.09.2007

Убавата традиција на претставување македонски филм на фестивалот "Браќа Манаки" продолжува. Оваа година, покрај "Превртено" на Игор Иванов, македонска премиера ќе има и најновиот македонски филм "Јас сум од Титов Велес" во режија на Теона Стругар Митевска.

Врати го тоа што не е твое

Време - 12.09.2007

ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ ВО ТОРОНТО Од нашиот известувач од Торонто Јасна Франговска Важно ми беше дотука да го донесам филмот, понатаму друг ќе му бере гајле, ја објаснува Милчо Манчевски ситуацијата со неговото најново остварување „Сенки“, еден ден по официјалната светска премиера на филмот, на тековниот ...

Филмот на Теона во програмата "Откритија"

Вест - 12.09.2007

ВЕЧЕРВА НА ТОРОНТО ФИЛМ ФЕСТИВАЛ Вториот игран филм на Теона Стругар - Митевска "Јас сум од Титов Велес" вечерва ја има првата, од двете јавни проекции на Торонто филм фестивал. Филмот во продукција на "Сестрите и братот Митевски" се прикажува во селекцијата "Откритија"што е програм Вториот игран ...

„Ал џезира“ му направи интервју на Манчевски

Дневник - 12.09.2007

Нашиот режисер, барем од прашањата што најчесто му ги поставувале, добил впечаток дека нема ударни политички читања на филмот Десетината интервјуа, во првиот ден по светската промоција на „Сенки“, даде македонскиот режисер Милчо Манчевски, овде во Торонто, каде што се одржува големиот ...

Страшен филм на Милчо Манчевски

Време - 11.09.2007

ПО СВЕТСКАТА ПРЕМИЕРА НА „СЕНКИ“ ВО ТОРОНТО Од нашиот известувач од Торонто Јасна Франговска Новиот филм на Милчо Манчевски „Сенки“ ја доживеа својата светска премиера на четвртиот ден на Филмскиот фестивал во Торонто, кога осамна и на насловната страница на фестивалскиот весник „Скрин“.

„Сенки“ освојува со мистичното и духовното

Дневник - 11.09.2007

Според обвивката е американски производ, но според темата „Врати го тоа што не е твое“ е емотивна, европска, повеќе македонска приказна за бремето што се носи од наследните одговорности „Сенки“ е локална приказна со универзална порака: „Живеј го денот, утре нема да бидеме тука“.

"Сенки" осветлен со громогласен аплауз

Вест - 11.09.2007

ФИЛМОТ НА МАНЧЕВСКИ ИМАШЕ СВЕТСКА ПРЕМИЕРА ВО ТОРОНТО Со громогласен аплауз и преполна сала, во Торонто прексиноќа мина светската премиера на филмот "Сенки" на Милчо Манчевски. Филмот, кој игра во престижната фестивалска програма "Специјални презентации", пред публиката го претставија режисерот Ман ...

Премиера на филмот „Сенки“ во Торонто

А1 - 10.09.2007

Премиера на филмот „Сенки“ на режисерот Милчо Манчевски. Светската премиера беше синоќа на еден од најпрестижните филмски фестивали во Торонто. Филмот се прикажа во специјална програма, надвор од натпреварувачка селекција. „Сенки“ е трет игран филм на Манчевски, за кој режисерот изјави дека е ...

Торонто ги дочека на нозе Бред Пит и Анџелина Џоли

Дневник - 10.09.2007

Во атмосфера што ја загреа доаѓањето на филмските ѕвезди, синоќа беше премиерата на „Сенки“ на Милчо Манчевски , а утревечер следува „Јас сум од Титов Велес“ на Теона Стругар-Митевска Неколкуилјадна публика врескаше колку што ја држеше гласот кога Бред Пит и Анџелина Џоли стапнаа на црвениот килим, ...

Блиски контакти со Бранџолина

Време - 10.09.2007

ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ ВО ТОРОНТО Од нашиот известувач од Торонто Јасна Франговска Илјадници посветеници на филмот со часови чекаа пред саботната проекција на филмот „Убиството на Џеси Џејмс од Роберт Форд“ во киносалата „Елгин“ во центарот на Торонто, за да го видат Бред Пит, ѕвездата на новиот филм на ...

Сенки прикажан на фестивалот во Торонто

Вечер Прес - 10.09.2007

Покрај "Сенки" на Манчевски на филмскиот фестивал во Торонто проекции ќе има и најновиот филм на Теона Митевска "Јас сум од Титов Велес" Третиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски "Сенки" својата светска премиера ја имаше синоќа на филмскиот фестивал во Торонто, во специјалната програма.