TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николиќ и Дачиќ во Зебрњак, Кумановско

24 Вести - 28.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска во присуство на премиерот Ивица Дачиќ, ќе ја предводи државната манифестација на брдото Зебрњак кај Куманово по повод одбележувањето на 100 години од ...

Николиќ и Дачиќ во Зебрњак одбележуваат сто години од кумановската битка

24 Вести - 28.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ придружуван од српскиот премиер Дачиќ денес во месноста Зебрњак одбележуваат сто години од кумановската битка, датум и место кој за Србија ја означува победата ...

Прослава на 100 годишнината од Кумановската битка со македонска и српска химна

24 Вести - 28.10.2012

Дозволата на македонската влада за прослава на кумановската битка е голем чекор за Србија, изјави српскиот премиер Ивица Дачиќ од Куманово.

Николиќ: Одбележувањето на Кумановската битка е порака за мир во регионот

Р.С.Европа - 28.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави денеска во Куманово дека Македонија и Србија испраќаат порака во светот за мир и разбирање со одбележувањето на 100 годишнината од кумановската битка.

ТМРО: Српската окупација беше една од најсвирепите за Македонија

МКД - 28.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ е водач на четничкото движење, а неговата посета во земјава е провокација за секој Македонец.

Николиќ, Дачиќ и Канческа заедно ја прославија 100-годишнината од Кумановската битка

МКД - 28.10.2012

Претседателот и премиерот нa Република Србија Томислав Николиќ и иВица Дачиќ денеска присуствуваа на одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка пред споменикот Зебрњак, во кумановската ...

(ФОТО) Србите славеа во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ се правда

Утрински - 28.10.2012

Во Зебрњак прослава на 100-годишнината од Кумановската битка, на „домаќинот“ Николиќ му дојдоа Дачиќ и Додик . ЗЕБРЊАК - Неколку илјади Срби од Македонија и од Србија на кумановското брдо Зебрњак ...

Одбележувањето на куmановската битка како порака за мир

Телма - 28.10.2012

Највисокото државно раководство на Република Србија, денеска на македонска територија, на споменикот Зебрњак кај Куманово ја одбележа 100 годишнината од Кумановската битка.

Николиќ: Одбележувањето на Кумановската битка е порака за мир во регионот

А1 On - 28.10.2012

Одбележувањето на 100 години од Кумановската битка претставува порака за мир, соработка и разбирање што Македонија и Србија ја испраќаат до регионот и светот.

Николиќ: Србија и Македонија праќаат порака за мир од Куманово

Кајгана - 28.10.2012

Одбележувањето на 100 години од Кумановската битка претставува порака за мир, соработка и разбирање што Македонија и Србија ја испраќаат до регионот и светот.

Српскиот врв во Куманово ја славеше победата над Турците

Алфа - 28.10.2012

Претседателот и премиерот на Србија Николиќ и Дачиќ, Додик од Република Српска, претставници на српската православна црква, но и претставници на Србите во Македонија – сите на исто место во исто ...

Николиќ: Одбележувањето на Kумановската битка е порака на мирот

Дневник - 28.10.2012

Владата на Србија е задоволна што се прославува во договор и со македонската Влада, но не даде гаранции дека в година и ние непречено ќе го славиме АСНОМ во манастирот „Прохор Пчињски“ Највисокото ...

ТМРО ја разбра посетата на Николиќ како провокација

+инфо - 28.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ е водач на четничкото движење, а неговата посета во земјава е провокација за секој Македонец, истакна во своето соопштение десно ориентираната политичка партија ...

Николиќ: Проблемите се решаваат со промислени потези

+инфо - 28.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави денеска дека Македонија и Србија испраќаат порака во светот за мир и разбирање со одбележувањето на 100 годишнината од кумановската битка.

Николиќ и Дачиќ на Зебрњак кај Куманово

Сител - 28.10.2012

Претседателот и премиерот на Србија, Томислав Николиќ и Ивица Дачиќ, денеска ќе ја предводат државната манифестација на ридот Зебрњак кај Куманово по повод одбележувањето на 100 годишнината од ...

Српските лидери прославија 100 години од Кумановската битка

Канал5 - 28.10.2012

Српските највисоки функционери денеска пристигнаа и прославија на местото каде што пред сто години на македонска територија се судрија старите и новите окупатори на македонскиот народ.

Српскиот претседател Николиќ на одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка

Сител - 28.10.2012

Претседателот нa Република Србија Томислав Николиќ денеска присуствуваше на одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка пред споменикот Зебрњак, во кумановската општина Старо Нагоричане.

Николиќ: Зебрњак е порака за мир

Вечер Прес - 28.10.2012

Одбележувањето на стогодишницата од Кумановската битка и прославата во пријателска Македонија е порака за мир која двете држави ја испраќаат во регионот и светот, изјави претседателот на Република ...

Николиќ и Дачиќ на Зебрњак кај Куманово

Нетпрес - 28.10.2012

Претседателот и премиерот на Србија, Томислав Николиќ и Ивица Дачиќ, денеска ќе ја предводат државната манифестација на ридот Зебрњак кај Куманово по повод одбележувањето на 100 годишнината од ...

ТМРО: Присуството на Зебрњак на водачот на четничкото движење е антимакедонска провокација

Нетпрес - 28.10.2012

Да се слави денот на окупацијата врз сопствената држава за ТМРО е надвор од здрав разум. “Битката која српскиот претседател заедно со Македонски државни претставници ја одбележи кај Зебрњак ...

Николиќ и Дачиќ денеска во кумановско Зебрњак

Sky - 28.10.2012

Денеска по повод 100 години од Кумановската битка, на брдото Зебрњак кај Куманово ќе се одржи свечена манифестација на која специјални гости ќе бидат српскиот претседател Томислав Николиќ и премиерот ...

Николиќ: Одбележувањето на Кумановската битка е порака за мир во регионот

Нетпрес - 28.10.2012

Српскиот претседател, Томислав Николиќ, рече дека одбележувањето на Кумановската битка е порака за мир и сеќавање на цивилизацискиот пресврт на Балканот, Европа и светот, јави “Танјуг“.

Според ТМРО доаѓањето на Николиќ во Македонија е провокација

Sky - 28.10.2012

Во своето соопштение ТМРО наведува дека претседателот на Србија, Томислав Николиќ е водач на четничко движење и според нив секоја негова посета во Македонија претставува провокација за секој ...

Дачиќ контра ДПМНЕ: Прославата е одржана во организација и во договор со македонската Влада (ВИДЕО)

Sky - 28.10.2012

- Одбележувањето на 100-годишнината од кумановската битка е и порака за мир соработка и разбирање, кое Србија и Македонија ја праќаат во регионот и во целиот свет.

Николиќ од Куманово: Македонија и Србија испрааќаат порака за мир и соработка

Press24 - 28.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ одговарајќи на новинарко прашање дали ќе се приклучи на идејата на претседателот на Србија за решавање на спорот помеѓу МПЦ и СПЦ, рече дека Македонија и Србија имаат ...

Николиќ: Србија и Македонија испраќаат порака за мир

Курир - 28.10.2012

Претседателот нa Република Србија Томислав Николиќ денеска присуствуваше на одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка пред споменикот Зебрњак, во кумановската општина Старо Нагоричане.

Србија во Македонија ја одбележува 100-годишнината од Кумановската битка

Макфакс - 28.10.2012

Највисокиот државен врв на Србија во недела присуствува во околината на Куманово на официјална државна манифестација, на која се одбележува 100-годишнината од Кумановската битка, со која започнала ...

Николиќ: Србија и Македонија праќаат порака за мир со одбележувањето во Куманово

Макфакс - 28.10.2012

Одбележувањето на 100 години од Кумановската битка претставува порака за мир, соработка и разбирање што Македонија и Србија ја испраќаат до регионот и светот.

Српскиот претседател Николиќ на одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка

Денешен - 28.10.2012

Претседателот нa Република Србија Томислав Николиќ денеска присуствуваше на одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка пред споменикот Зебрњак, во кумановската општина Старо Нагоричане.

Специјални безбедносни мерки околу „Зебрњак“

+инфо - 27.10.2012

По повод одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка, утре на спомен костурницата „Зебрњак“ кај селото Младо Нагоричане ќе биде воведен посебен режим на сообраќај, а ќе бидат зголемени и ...

Средба Иванов – Николиќ, теми на разговорите МПЦ-СПЦ, Прохор Пчињски, ЕУ, Косово…

МКД - 26.10.2012

Томислав Николиќ Томислав Николиќ , претседателот на Србија денеска, утре и задутре ќе престојува во официјална посета на Македонија.

Македонија и Србија заедно ќе ја слават годишнината од српската окупација врз земјава

МКД - 26.10.2012

Балканските војни се синоним за окупации и за освојување на територии, и никако не ја симболизираат слободата на Македонија, смета историчарот Новица Вељановски .

Српски свештеници со панихида во Зебрњак, МПЦ не е информирана

24 Вести - 22.10.2012

Српски свештеници од понизок ранг ќе држат панихида на сто годишнината од битката на кумановското брдо Зебрњак. Ниту Комисијата за односи со верски заедници, ниту МПЦ не се инфомирани.

МПЦ не знае оти српски попови ќе држат панахида во Кумановско

+инфо - 22.10.2012

Српски свештеници од понизок ранг ќе држат панихида на стогодишнината од битката на кумановското брдо Зебрњак. Ниту Комисијата за односи со верски заедници, ниту МПЦ не се инфомирани за тоа.

СПЦ ќе држи панихида во Кумановско, МПЦ не знае ништо

Sky - 22.10.2012

Нити Комисијата за односи со верските заедници нити МПЦ не се информирани дека Српската православна црква ќе одржи панихида на сто годишнината од битката кај кумановското село Зебрњак.