TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интервју на премиерот Бучковски за Радио Слободна Европа

Канал5 - 18.06.2006

Премиерот Владо Бучковски во интервју за Радио Слободна Европа истакнува дека врз основа на сето она што е сработено во изминатиот период, сега реално може да се процени дека постојат сите предуслови за зголемен економски раст, кој го проектираат да биде меѓу пет и шест проценти.

Бучковски: Го направивме Чаир безбеден за живеење

А1 - 17.06.2006

Чаир е општина која за четиригодишно владеење ја направивме безбедна за живеење и го вратиме меѓуетничкиот соживот, предизборно оцени претседателот на СДСМ Бучковски. На митингот во Чаир тој од сите, и од граѓаните, но и од политичките партии побара мирни избори, наспроти серијата предизборни ...

Бучковски: Задоволство е изборната трка да се почне од Струмица

А1 - 17.06.2006

Задоволство е оваа изборна трка да се почне од Струмица. Поарно место и не можевме да најдеме, не само поради успесите на Зоран Заев, туку и поради се што заеднички како влада и локална самоуправа направивме за овој град, рече Владо Бучковски на синоќешниот митинг на коалицијата „За Македонија ...

Меркел не го поканила Бучковски

Време - 17.06.2006

СКАНДАЛ СО ПРОТОКОЛОТ НА МАКЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР Кабинетот на премиерот Бучковски на 9 јуни соопшти дека тој на отворањето на Светското фудбалско првенство отишол по покана од германската канцеларка Ангела Меркел. Од германската влада информираат дека организатор на Светското првенство е ФИФА и дека ...

Партискиот лидер пушти владин канал

Време - 17.06.2006

БУЧКОВСКИ ВО ДВОЈНА МИСИЈА ВО МУРТИНО Владо Бучковски, од позиција на лидер на СДСМ, синоќа во Струмичко требаше да ги пушти во употреба одводните канали за чие чистење дел од средствата донирале Владата и локалната самоуправа.

Бучковски: Груевски е страшливец

Време - 17.06.2006

ПОЧНАА ПРЕДИЗБОРНИТЕ ПРЕПУКУВАЊА Груевски е силен само на говорница или кога одговара на нарачани прашања. Неговиот кукавичлук е незабележан во поновата македонска историја. Ниту еден лидер на опозициска партија не одбил дуел со претставниците од власта, изјави вчера во Струга премиерот Владо ...

Бучковски: Во октомври очекуваме позитивен извештај за ЕУ

Утрински - 17.06.2006

СТРУГА - Во предизборието внимателно треба да се следат сигналите од европските институции и не треба да се злоупотребуваат за политички цели, изјави вчера во Струга премиерот и лидер на СДСМ, Владо Бучковски. По отворањето на Регионалната конференција на извозно-кредитните агенции и развојни банки ...

Бучковски посакува 300 илјади гласа за нов мандат

Утрински - 16.06.2006

Водечките социјалдемократи оценуваат дека десницата станала порадикална, поконзервативна и против интересите на државата Коалицијата предводена од СДСМ бара уште еден мандат од граѓаните за да ги заврши започнатите проекти и најави победа на парламентарните избори.

Најневозможна е коалиција со СДСМ

Дневник - 16.06.2006

Коалиција со СДСМ е најневозможната варијанта, рече синоќа во Дојран Веле Митаноски, носител на листата на Новата социјалдемократска партија во „четворката“. Според него изјавата на Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ дека Тито Петковски ги собира на купче гласовите за да им ги даде на Владо Бучковски и ...

Бучковски очекува 300.000 гласови за подобра иднина

Дневник - 16.06.2006

Во 2002 година Македонија ја немаше на европската карта, зашто некој оттука и' ги уништи шансите, а ние ја вративме на нозе, порача Радмила Шеќеринска Сега, кога политички и безбедносно ја стабилизиравме државата, нема да дозволиме нова авантура.

Изборна конвенција на СДСМ

А1 - 15.06.2006

Социјалдемократите од изборната конвенција испратија порака дека тимот што во наредниве четири години и треба на Македонија се луѓето од коалицијата „За Македонија заедно“. Тимот што единствено може да го одработи, како што изјавија, европскиот проект кој, како што рече Бучковски, не се прави само ...

Бучко и Ердоган лапнаа симит во Скопската чаршија

Вест - 15.06.2006

Премиерот Бучковски вчера ги прошета своите гости од Турција - премиерот Реџеп Таип Ердоган и неговата сопруга Емине низ Старата скопска чаршија. Свитата што ги пратеше премиерите влегуваше низ дуќани, се сликаше и разговараше со сите оние што се затекнаа по чаршиските сокаци, а Ердоган и неговата ...

Турските гиганти не ја познаваат Македонија

Време - 15.06.2006

БИЗНИСМЕНИТЕ НА ЕРДОГАН ВОЗДРЖАНИ Бизнисмените што ги донесе турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган покажале само декларативен интерес за влегување со свој капитал во Македонија, зашто прво сакале подобро да ги анализираат нејзините можности.

На добрите македонско-турски односи им треба економска корекција

Утрински - 15.06.2006

Капацитет за задржување на пријателските односи постои, а бизнисмените треба да го дадат својот удел Димитар Чулев Со заедничка прошетка низ Старата чаршија, Камениот мост и плоштадот „Македонија" заврши престојот на турскиот премиер Таип Реџеп Ердоган на Скопје.

Ердоган: Аирлија да ви се изборите!

Време - 14.06.2006

ТУРСКИОТ ПРЕМИЕР ВО СКОПЈЕ Аирлија да ви се изборите, нека бидат аирлија за мирот и стабилноста и за напредокот на Македонија, му посака денеска во Скопје турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на неговиот домаќин, македонскиот премиер Владо Бучковски.

Ердоган: Аирлија добри избори

Вест - 14.06.2006

Премиерот Владо Бучковски во два дена по вторпат дочека официјален гостин пред Владата со црвен килим, воена музика и почесна гарда. Вчера на гости му дојде турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, кој два дена ќе биде во официјална посета на Македонија на покана на Бучковски.

Велосипеди од Анета, 2500 евра од Емине

Вест - 14.06.2006

СОПРУГИТЕ НА ПРЕМИЕРИТЕ БУЧКОВСКИ И ЕРДОГАН ГО ПОСЕТИЈА ДОМОТ ЗА ДЕЦА БЕЗ РОДИТЕЛИ Сопругите на македонскиот и на турскиот премиер Анета Бучковска и Емине Ердоган вчера ги посетија децата без родители во домот "11 Октомври" во Скопје.

Зачудувачки мала трговска размена меѓу Македонија и Турција

Утрински - 14.06.2006

Вредноста на турските инвестиции во Македонија е повеќе од скромна - само сто милиони долари Димитар Чулев Само сто милиони долари е вредноста на турските инвестиции во Македонија и тоа не одговара на вистинските можности кои стојат отворени помеѓу двете земји и иако трговската размена на годишно ...

Петковски ги чува гласовите на СДСМ

Дневник - 14.06.2006

Новата социјалдемократската партија на Тито Петковски послужи за надминување на тензијата помеѓу шефот на државата Бранко Црвенковски и премиерот Владо Бучковски, оцени завчера во Кавадарци Силвана Бонева, носителка на листата на ВМРО-ДПМНЕ во четвртата изборна единица.

Мора да се зачува унитарна Македонија

Дневник - 14.06.2006

Успешни и плодни резултати на парламентарните избори во интерес на мирот и стабилноста и во Македонија и во регионот е пораката со која допатува вчера турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган Успешни и плодни резултати на парламентарните избори во интерес на мирот и стабилноста и во Македонија и во ...

Ердоган побара правична застапеност на Турците во АРМ

А1 - 13.06.2006

Турција и Македонија имаат одлични односи, но тие ќе бидат уште подобри ако Турците во Македонија добијат правична застапеност во структурите на македонската армија. Ова е едно од барањата што на својот колега Бучковски му го упатил денеска турскиот премиер Таип Реџеп Ердоган.

Турскиот премиер Ердоган денес во Македонија

Утрински - 13.06.2006

ПОСЕТА Скопjе - Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган придружуван од висока делегација од својата земја од денес е во дводневна официјална посета на Македонија. Во текот на билатералните разговори со својот домаќин, премиерот Владо Бучковски, се очекува да доминираат темите околу унапредувањето на ...

На чиј трошок Бучковски беше во Германија

Дневник - 13.06.2006

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го критикуваше премиерот Владо Бучковски за неговата блиц-посета на Германија за да присуствува на отворањето на Светското фудбалско првенство. - Не сум слушнал дали Бучковски се сретнал со Ангела Меркел, ниту со што патувал.

Ердоган доаѓа со голема бизнис-делегација

Дневник - 13.06.2006

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска со висока делегација од својата земја ќе допатува во дводневна официјална посета на Македонија, при што ќе се сретне со премиерот Владо Бучковски. Според најавите, во делегацијата ќе бидат и околу 200 турски бизнисмени.

Бучковски-Ердоган: Економската соработка заостанува зад одличните политчки односи

Канал5 - 13.06.2006

Македонија и Турција одлично соработуваат на политички план, но економската соработка заостанува и треба да се интензивира. Премиерите Бучковски и Ердоган денеска се заложија за продолжување на традиционалното македонско – турско пријателство.

Турскиот премиер во посета на Македонија

А1 - 12.06.2006

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган утре треба да пристигне во дводневна официјална посета на Македонија. Турскиот премиер во Скопје ќе има средби со претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Владо Бучковски, како и со претседателот на Собранието Љупчо Јордановски.

Бучковски се сретна со Меркел на Мундијалот

Утрински - 12.06.2006

Премиерот Бучковски како гостин на отворањето на Мундијалот во Минхен се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел и со германскиот претседател Хорст Келер, соопшти Кабинетот на претседателот на Владата на Република Македонија.

Македонците од дијаспората навредени од Бучковски и Георгиевски

Дневник - 12.06.2006

Активностите на државата што ни ја препорачува премиерот се провокација и сериозна навреда за македонскиот идентитет, реагира Обединетата македонска дијаспора од Вашингтон Македонците од дијаспората се лути на премиерот Владо Бучковски, но и на лидерот во сенка на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, ...

Со три „е“ по втор мандат

Дневник - 12.06.2006

СДСМ вчера ја претстави изборната програма со која ќе настапи на парламентарните избори за да бара втор мандат од граѓаните СДСМ вчера ја претстави изборната програма со која ќе настапи на парламентарните избори за да бара втор мандат од граѓаните.

Непристојно ветување на Бучковски

Вечер Прес - 12.06.2006

-Крајно непристојно, - вака претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска го оквалификува потпишаниот меморандум и предизборното ветување на премиерот Бучковски за зголемување на пензиите за десет проценти и воедно ослободување од партиципација за лековите кај постаритеод 65 години.