TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Итна седница на српскиот парламент за Косово

А1 - 25.07.2010

Српската Влада упати барање до парламентот за закажување на итна седница во понеделник, по повод советодавното мислење на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, според кое, независноста на Косово не е ...

Бериша: Ставот на Меѓународиот суд значаен за мирот во регионот

Алсат-М - 25.07.2010

Албанскиот премиер Сали Бериша по средбата со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу изјави дека одлуката на Меѓународниот суд за правда е многу значајна за мирот и стабилноста на Косово и регионот.

Гувернерот на Централната банка на Косово доби 30-дневен притвор

Алсат-М - 25.07.2010

Судот во Приштина му изрече мерка притвор во траење од 30 дена на Хашим Реџепи, гувернер на Централна банка на Косово. Како што јави дописникот на МИА судското тело го отфрли барањето на одбраната на ...

Тачи:Мислењето на МСП ќе го освести Белград

Алсат-М - 25.07.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи, по враќањето од официјалната посета во САД ја повика уште еднаш српската Влада да ја признае независноста на Косово па и двете земји меѓусебно да си помогнат во ...

Косово и Македонија

Дневник - 25.07.2010

Одлуката на Меѓународниот суд на правото ме изненади, морам така да кажам, пријатно. Иако Косово и Србија ја подготвуваа својата јавност дека ќе било „нерешено“, сепак се надеваа на позитивен исход.

Ставот на Меѓународиот суд значаен за мирот во регионот

Кирилица - 25.07.2010

Сејдиу: Косово посакува добри меѓусоседски односи со Србија, како две рамноправни држави Oдлуката на Меѓународниот суд за правда е многу значајна за мирот и стабилноста на Косово и регионот, изјави ...

Рохан - Сите членки на ЕУ да го признаат Косово

Inpress - 25.07.2010

Берлин, 25. јули 2010 (ИНПРЕС) Петте земји членки на ЕУ, кои се уште на ја признале независноста на Косово, Грција, Романија, Словачка, Шпанија и Кипар, треба да се на иста линија со мнозинството, ...

Притворен гувернерот на Централната банка на Косово за перење пари

Форум - 25.07.2010

Судот во Приштина му изрече мерка притвор во траење од 30 дена на Хашим Реџепи, гувернер на Централна банка на Косово кој е осомничен за перење пари Доцна синоќа, Хашим Реџеп и беше притворен а ...

Притвор за гувернерот на Косово

Р.С.Европа - 25.07.2010

Судот во Приштина му изрече мерка притвор во траење од 30 дена на Хашим Реџепи, гувернер на Централна банка на Косово. Тој беше уапсен во петокот од инспекторите на одделот за борба против ...

Гувернерот на Централната банка на Косово доби 30-дневен притвор

Сител - 25.07.2010

Судот во Приштина му изрече мерка притвор во траење од 30 дена на Хашим Реџепи, гувернер на Централна банка на Косово. Судското тело го отфрли барањето на одбраната на Реџепи за ослободување.

Бериша:Ставот на судот значаен за стабилноста во регионот

Р.С.Европа - 25.07.2010

Албанскиот премиер Сали Бериша по средбата со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу изјавил дека одлуката на Меѓународниот суд за правда е многу значајна за мирот и стабилноста на Косово и регионот.

Еден месец притвор за гувернерот на ЦБ на Косово

Inpress - 25.07.2010

Приштина, 25. јули (ИНПРЕС) На гувернерот на Централната банка на Косово, Хашим Реџепи, му е одреден еден месец притвор, соопшти ЕУЛЕКС.

Итна седница на српскиот парламент за Косово

Макфакс - 25.07.2010

Српската Влада упати барање до парламентот за закажување на итна седница во понеделник, по повод советодавното мислење на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, според кое, независноста на Косово не е ...

Триесет дневен притвор за Гувернерот на Централната банка на Косово

Кирилица - 25.07.2010

Првиот банкар на Косово беше уапсен во петокот од инспекторите на одделот за борба против корупцијата на косовската полиција Судот во Приштина му изрече мерка притвор во траење од 30 дена на Хашим ...

Итна седница на српскиот Парламент за Косово

Р.С.Европа - 25.07.2010

Српската Влада упати барање до парламентот за закажување на итна седница во понеделник, на која ќе се разговара за мислењето на Меѓународниот суд на според кое, независноста на Косово не е во ...

ЕУ утре ќе понуди дијалог на Приштина и Белград

Р.С.Европа - 25.07.2010

Министрите за надворешни работи на Европската Унија утре во Брисел ќе разгледуваат што точно значи советодавното мислење на Меѓународниот суд за правда за Косово и ќе понудат услуги на Приштина и ...

Бериша: Ставот на Меѓународиот суд значаен за мирот во регионот

Алфа - 25.07.2010

Албанскиот премиер Сали Бериша по средбата со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу изјави дека одлуката на Меѓународниот суд за правда е многу значајна за мирот и стабилноста на Косово и регионот.

Тачи :сега сите може да го признаат Косово

Р.С.Европа - 25.07.2010

Премиерот на Косово Хашим Тачи изјавил денеска дека по соопштувањето на мислењето на Меѓународниот суд за правда, ни една држава нема причина да не ја признае независноста на Приштина.

Гувернерот на Централната банка на Косово доби 30-дневен притвор

Алфа - 25.07.2010

Судот во Приштина му изрече мерка притвор во траење од 30 дена на Хашим Реџепи, гувернер на Централна банка на Косово. Како што јави дописникот на МИА судското тело го отфрли барањето на одбраната на ...

Можно е и Србите од БИХ да го следат примерот на Косово

Вечер Прес - 25.07.2010

Еден милион Срби во Босна и Херцеговина можат да го следат примерот на Косово и да бараат отцепување од државата, изјави премиерот на Република Српска, Милорад Додик.

За Реџепи 30-дневен притвор

Вечер Прес - 25.07.2010

Судот во Приштина му изрече мерка притвор во траење од 30 дена на Хашим Реџепи, гувернер на Централна банка на Косово. Претходно судското тело го отфрли барањето на одбраната на Реџепи за ...

Додик: Може да се случи босанските Срби да го следат примерот на Косово

А1 - 24.07.2010

Еден милион Срби во Босна и Херцеговина можат да го следат примерот на Косово и да бараат отцепување од државата, изјави денеска премиерот на Република Српска Милорад Додик.

Сејдиу најавува барање за членство во ОН

А1 - 24.07.2010

Претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу најави дека неговата земја во 2011 би можела да поднесе барање за членство во Обединетите Нации, пренесува Бета.

Сејдиу: Косово ќе бара членство во Обединетите Нации

Канал5 - 24.07.2010

Претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу, најавува дека следната година Косово би можело да поднесе барање за членство во Обединетите Нации.

Сејдиу: Нова ера за Косово

Алсат-М - 24.07.2010

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, кој се наоѓа во неофицијална посета на Тирана, денеска оствари средба со неговиот албански колега Бамир Топи.

Сите членки на ЕУ да го признаат Косово

Алсат-М - 24.07.2010

Петте земји членки на ЕУ, кои се уште на ја признале независноста на Косово, Грција, Романија, Словакија, Шпанија и Кипар, треба да се на иста линија со мнозинството, значи, треба да го признаат ...

Уапсен гувернерот на централната банка на Косово

Утрински - 24.07.2010

ПРИШТИНА - Гувернерот на централната банка на Косово, Хашим Реџепи, вчера беше уапсен откако полицијата ги претресе неговиот дом и канцеларијата во рамките на истрагата за корупција, соопшти мисијата ...

Хаг за отрезнување

Утрински - 24.07.2010

Македонија нема што да бара веќе во Хаг. По пресудата на Меѓународниот суд на правдата за легалноста на отцепувањето на Косово, нема дилема дека неговите одлуки се на линија на политиката на САД и ЕУ.

Типувањето на Хаг не гарантира победа

Утрински - 24.07.2010

Можеби треба да уплатиме за лото и на друга комбинација, освен на онаа дека Меѓународниот суд на правдата во Хаг ќе ни донесе позитивна пресуда во спорот со Грција за кршење на привремената спогодба.

ЕУ се понуди за олеснувач меѓу Србија и Косово

Утрински - 24.07.2010

БРИСЕЛ - Европската унија ги повика Србија и Косово да ги подобрат односите за да ги зајакнат нивните шанси за приклучување во Унијата откако Меѓународниот суд во четвртокот донесе одлука дека ...

Од пораз во нови победи

Утрински - 24.07.2010

Од нашиот дописник БЕЛГРАД - Иако советодавното мислење на Меѓународниот суд на правдата (МСП) уште долго внимателно ќе се проучува и анализира, со неговиот став дека декларацијата за независност на ...

Хаг пресече со мерка

Дневник - 24.07.2010

Ескпертската јавност различно ја толкува одлуката на Меѓународниот суд на правдата за независноста на Косово, но во едно е согласна - дека таа и да беше поинаква, немаше да влијае на фактичката ...

Уапсен првиот банкар на Косово

Дневник - 24.07.2010

Гувернерот на Централна банка на Косово, Хашим Реџепи, беше уапсен вчера од инспекторите на одделот за борба против корупцијата на косовската полиција.

Судот одлучи, погледите свртени кон ОН

Дневник - 24.07.2010

Ден по соопштеното мислење на Меѓународниот суд во Хаг дека едностраната независност на Косово не го крши меѓународното право, ситуацијата во северниот дел на Косовска Митровица е мирна, соопшти ...

Независноста на Косово е неповратна

Deutsche Welle - 24.07.2010

Што по мислењето на Меѓународниот суд на правдата во врска со независноста на Косово? ДВ разговараше со експерти и со политичари во Брисел за следните чекори кои ги очекуваат Белград и Приштина Франц ...

Поента - Косово е тука, каде сме ние?

Време - 24.07.2010

Игор Чавески По одлуката на Меѓународниот суд на правдата дека прогласувањето на независноста на Косово не ги прекршило меѓународните норми, во Белград и во Приштина разбирливо владее сосема различно ...

Македонија - Од север дуваат силни ветришта

Време - 24.07.2010

Игор Чавески За партиите од албанскиот блок историска потврда, а за државните институции потврда на исправноста на политиката која Владата ја води во однос на Косово, е оценката во политичките ...

Македонија - Косово оди напред, Србите не отстапуваат

Време - 24.07.2010

Одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг за легалноста на косовската независност предизвика огромно задоволство и сенародна радост во Приштина, наспроти гневот, очајот и лутината во Србија и ...

Фото на неделата - Косовска реалност

Вест - 24.07.2010

Косовската независност не се коси со меѓународното право. Така завчера одлучи Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг.

Додик: Може да се случи босанските Срби да го следат примерот на Косово

Сител - 24.07.2010

Еден милион Срби во Босна и Херцеговина можат да го следат примерот на Косово и да бараат отцепување од државата, изјави денеска премиерот на Република Српска Милорад Додик.

Сејдиу најавува барање за членство во ОН

Форум - 24.07.2010

Претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу најави дека неговата земја во 2011 би можела да поднесе барање за членство во Обединетите Нации „Ќе ни требаат нови признавања, но сакам да верувам дека ...

Сејдиу: Косово влезе во нова ера

Кирилица - 24.07.2010

Топи оцени дека ниту Косово, ниту Албанија не се зависни од политичките движења во Србија Фатмир Сејдиу е во неофицијална посета на Тирана каде оствари срдба со неговиот албански колега Бамир Топи.

Косово и Балканот по одлуката на Хаг околу независноста

Алфа - 24.07.2010

Откако во четвртокот, Меѓународниот суд на правдата во Хаг, одлучи дека прогласувањето на независноста на Косово, не било во спротивност со меѓународното право, косовскиот претседателот Фатмир ...

Продолжуваат дебатите за независноста на Косово и одлуката на МСП

Сител - 24.07.2010

По одлуката на Меѓународниот суд на правдата дека независноста на Косово е во склад со меѓународното право и натаму се водат дебати дали Балканот го очекуваат мирни денови или е можна дестабилизација.

Сејдиу: Нова ера за Косово

Сител - 24.07.2010

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, кој се наоѓа во неофицијална посета на Тирана, денеска оствари срдба со неговиот албански колега Бамир Топи, јави дописникот на МИА.

Србија ја продолжува битката во ОН

Нетпрес - 24.07.2010

Министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ во разговорот за “Блиц“ најавил дека главната борба на Србија сега ќе биде во ОН, затоа што Меѓународниот суд на правдата одбил да се изјасни за ...

Регионот по судската одлука за Косово

Inpress - 24.07.2010

Лондон, 24. јули 2010 (ИНПРЕС) Какви последици врз односите во регионот ќе остави одлуката на Меѓународниот суд на правдата дека отцепувањето на Косово не е спротивно на меѓународниот закон? Според ...

Сејдиу најавува барање за членство на ОН

Нетпрес - 24.07.2010

Претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу по средбата со францускиот државен секретар Пјер Лелуш најави дека во 2011 година Косово би можело да поднесе барање за членство во Обединети нации, пренесуваат ...

Сејдиу најавува барање за членство во ОН

Макфакс - 24.07.2010

Претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу најави дека неговата земја во 2011 би можела да поднесе барање за членство во Обединетите Нации, пренесува Бета.

Сејдиу:барање за членство во ОН наредната година

Р.С.Европа - 24.07.2010

Претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу најави дека во 2011 неговата земја би можела да поднесе барање за членство во Обединетите Нации.

Босанските Срби ќе го следат примерот на Косово?!

Форум - 24.07.2010

Еден милион Срби во Босна и Херцеговина можат да го следат примерот на Косово и да бараат отцепување од државата, изјави денеска премиерот на Република Српска, Милорад Додик Милорад Додик, во ...

Додик: Мислењето за Косово можност Република Српска да го направи истото

Макфакс - 24.07.2010

Мислењето на Меѓународниот суд на правдата во Хаг ќе влијае врз ситуацијата во Босна и Херцеговина (БиХ) и отвора хипотетичка можност Република Српска да го направи она што го направија косовските ...

Додиќ:босанските Срби може да го следат примерот на Косово

Р.С.Европа - 24.07.2010

Еден милион Срби во Босна и Херцеговина можат да го следат примерот на Косово и да бараат отцепување од државата, изјавил денеска премиерот на Република Српска Милорад Додиќ.

Додиќ: Решението на МСП нема да остане без последици за Босна

Кирилица - 24.07.2010

Додик рече дека „хипотетички“ може да се случи србите ќе го следат примерот на косовските Албанци Еден милион Срби во Босна и Херцеговина можат да го следат примерот на Косово и да бараат отцепување ...

Косово може да се претвори во замрзнат конфликт

Нетпрес - 24.07.2010

Косово може да се претвори во следен замрзнат конфликт ако останатите држави не ја признаат независноста, предупредил за австрискиот весник “Ди Пресе“ Албер Роан поранешен заменик на специјалниот ...

Сејдиу:за Косово настапува нова ера

Р.С.Европа - 24.07.2010

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу кој е во посета на Албанија, заедно со неговиот албански колега Бамир Топи побарале од Србија да го признае Косово и да покаже поголема подготвеност за соработка ...

Сејдиу - Настапува нова ера за Косово

Inpress - 24.07.2010

Тирана, 24. јули 2010 (ИНПРЕС) Србија да го признае Косово и да покаже поголема подготвеност за соработка во регионот, побараа косовскиот претседател Фатмир Сејдиу кој е во посета на Албанија, и ...

Нови одлуки, стари стравови

Н.Македонија - 24.07.2010

Мислењето на судот може да го искористат сите што сонуваат за независност, без оглед дали се Каталонци, Шкоти, Квебечани, а најнепосреден бенефит ќе имаат Осетија и Абхазија, сметаат некои ...

ЕУ понуди помош за дијалог меѓу Белград и Приштина

Н.Македонија - 24.07.2010

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон ја изрази подготвеноста на Унијата да помогне во идниот дијалог меѓу Србија и Косово, кој ќе придонесе за приближување на двете земји кон ЕУ Шефицата ...

Уапсен гувернерот на Централната банка на Косово

Н.Македонија - 24.07.2010

Гувернерот на Централната банка на Косово Хашим Реџепи вчера бил уапсен, откако косовската полиција претходно ги претресе неговиот дом и канцеларијата во рамки на големата истрага против корупцијата ...

Со Косово, Хаг и се заканува на Македонија

Н.Македонија - 24.07.2010

Која е пораката што Македонија може да ја прими од советодавното мислење на Меѓународниот суд во Хаг во врска со косовско-српскиот случај? Клучната е дека Судот, колку и да се труди некој да го ...

Косово ќе бара членство во ОН

eReporter - 24.07.2010

Косово во 20011 година би можело да поднесе барање за членство во Обединетите Нации , најави косовскиот претседател Фатмир Сејдиу.

Американците притиснаа-Грција наскоро ќе го признае Косово!?

eReporter - 24.07.2010

Властите во Атина се под голем притисок на ЕУ и САД да го признаат Косово по „пресудата“ на судот во Хаг, а Грција истовремено се обидува тоа што подобро да го испазари за да добие што е можно ...

Притвор за гувернерот на Косово поради перење пари

eReporter - 24.07.2010

Судот во Приштина му одреди денеска едномесечен притвор на гувернерот на Централната банка на Косово Хашим Реџепи, осомничен за корупција и перење пари.

Република Српска може да се отцепи по примерот на Косово

eReporter - 24.07.2010

Еден милион Срби во Босна и Херцеговина можат да го следат примерот на Косово и да бараат отцепување од државата , смета премиерот на Република Српска Милорад Додиќ .

Регионот по судската одлука за Косово

BBC - 23.07.2010

Какви последици врз односите во регионот ќе остави вчерашната одлука на Меѓународниот суд на правдата дека отцепувањето на Косово не е спротивно на меѓународниот закон? Според едни, ова ќе значи ...

Апел за признавање на косовската независност

А1 - 23.07.2010

Косово и САД испратија апел до земјите кои не ја признале косовската независност, да го сторат тоа во догледно време. Апелот на американскиот државен секретар Хилари Клинтон и косовскиот премиер ...

Србија ја отфрли пресудата за Косово

BBC - 23.07.2010

Србија ја отфрли пресудата за независноста на Косово Србија соопшти дека никогаш нема да ја признае косовската независност, откако судиите на Обединетите Нации пресудија дека отцепувањето во 2008 не ...

Приведен гувернерот на Централната банка на Косово

А1 - 23.07.2010

Косовската полиција го приведе гувернерот на централната банка на Косово, Хашим Реџепи, во рамките на истрагата за финансиски малверзации и корупција.

„Тајмс“: Одлуката за легалноста на косовската независност е разумно решение

Алсат-М - 23.07.2010

Србија и Косово, што весникот ги сугерира, прво ќе ги надминат можните судирања, а потоа ќе резултираат со заеднички влез во ЕУ.

Уапсен гувернерот на Централната банка на Косово

Алсат-М - 23.07.2010

Гувернерот на Централната банка на Косово Хашим Реџепи денеска е упасен, откако полицијата претходно ги претресе неговиот дом и канцеларијата во рамки на истрага за корупција, соопшти мисијата на ЕУ ...

Притворен гувернерот на Централната банка на Косово

Канал5 - 23.07.2010

Гувернерот на Централната банка на Косово Хашим Реџепи е притворен во рамките на истрагата за финансиски малверзации и корупција.

Нова димензија на меѓународното право

Deutsche Welle - 23.07.2010

Одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг ја коментираат и германските дневни весници. „Франкфуртер алгемајне“ на насловната страница донесува коментар под наслов: „Нема победа за Србија“, во ...

МНР:Хаг го потврди кредибилитетот на политиката на Македонија кон Косово

Канал5 - 23.07.2010

МНР оцени дека одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг за легалноста на декларацијата за независност на Косово го потврдува меѓународно правниот кредибилитет на политиката на Република ...

Република Српска ќе донесе декларација за независност

Алсат-М - 23.07.2010

Србите од Босна и Херцеговина го дигнаа гласот и јасно изразија намера да прогласат независност врз основа на ставовите изнесени вчера за Косово од страна на Меѓународниот суд на правдата во Хаг.

Косовското собрание со декларација ја поздрави ослуката на МСП

Алсат-М - 23.07.2010

Косовското собрание усвои декларација со која го поздрави вчерашното советодавно мислење на Меѓународниот суд на правдата за законитоста на независноста на Косово.

Белград го призна поразот, но нема да се откаже од Косово

Канал5 - 23.07.2010

Неуспехот во меѓународниот суд во Хаг нема да ја поколеба Србија во кампањата против независноста на Косово туку напротив, ќе ја зацврсти нејзината решителност.

МНР:Oдлуката за Косово ја потврди политиката на Македонија

Алсат-М - 23.07.2010

Министерството за надворешни работи соопшти дека со особено внимание го проследи донесувањето на одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во однос на побараното советодавно мислење за ...

Косово ја доби битката во Хаг

Утрински - 23.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг вчера оцени дека косовската декларација за независност од Србија не го прекршила меѓународното право.

Светот го очекуваше расплетот за Косово

Утрински - 23.07.2010

ХАГ - Меѓународниот суд донесе одлука за унилатералната сецесија на Косово од Србија во случај што би можел да има импликации за сепаратистичките движења низ целиот свет, како и за замрените ...

Мислењето на Судот за Косово е во полза на Македонија

Deutsche Welle - 23.07.2010

Кај аналитичарите во Македонија преовладува тезата дека мислењето на Меѓународниот суд на правдата во Хаг за Косово е во полза на Македонија и на стабилноста на регионот.

Одлука „тешка“ за Србија, „историска“ за Косово

Deutsche Welle - 23.07.2010

Меѓународниот суд во Хаг потврди дека декларацијата за независност на Косово не го повредила меѓународното право, затоа што тоа не содржи забрана за такви декларациии.

Мислењето на мпс - поттик за унапредување на соседството

Телма - 23.07.2010

Министерството за надворешни работи соопшти дека со особено внимание го проследи донесувањето на одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во однос на побараното советодавно мислење за ...

Одлуката на меѓународниот суд ја поздрави државниот врв на Албанија

Канал5 - 23.07.2010

Одлуката на Меѓународниот суд за правда ја поздрави албанскиот државен врв и сите политички партии во земјата, оценувајќи ја без ислкучок како историска и чекор напред за Косово.

Македонија - Македонија да се држи настрана

Време - 23.07.2010

Игор Чавески Во ситуација кога Македонија настојува да има добри односи и со Белград и со Приштина, државниот врв треба да остане настрана и да не се впушта во никакви оцени или, пак, да поздравува ...

Македонија - Србија ја загуби битката со Косово

Време - 23.07.2010

Самопрогласената независност на Косово не е во спротивност со меѓународното право, гласи одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, објавија светските агенции.

Taчи: Пресудата во Хаг е повик за сите земји да го признаат Косово

Канал5 - 23.07.2010

Независноста на Косово е реалност, рече косовскиот премиер Хашим Тачи непосредно по одлуката на Меѓународниот суд на правдата која според него е повик до сите земји да ја признаат независноста на ...

За едните потврда, за другите политика

Deutsche Welle - 23.07.2010

За најголем дел од земјите што го имаат признато Косово, пресудата на Меѓународниот суд на правдата претставува потврда за нивниот став.

Во Косовска Митровица е мирно

Алсат-М - 23.07.2010

Ден по искажаното мислење на Меѓународниот суд во Хаг дека едностраната независност на Косово не го прекрши меѓународното право, ситуацијата во северниот дел на Косовска Митровица е мирна, соопшти ...

Одлуката на Хаг – добра основа за регионална соработка

Форум - 23.07.2010

Македонското министерство за надворешни работи смета дека вчерашното советодавно мислење на Меѓународниот суд во правдата (ICJ) во врска со едностраното прогласување на независноста на Косово ...

МНР - Одлуката на Судот за Косовската независност позитивна

Р.С.Европа - 23.07.2010

Министерството за надворешни работи соопшти дека со особено внимание го проследи донесувањето на мислењето на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во однос на побараното советодавно мислење за ...

Киднапери на изгубеното Косово

Окно - 23.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во советодавното мислење за законитоста на прогласената независност на Косово изнесе став дека тој чин не е спротивен на општите норми на меѓународното право, ...

Светските медиуми за одлуката на Меѓународниот суд на правдата

Сител - 23.07.2010

За одлуката на Меѓународниот суд на правдата дека со прогласувањето на незвисноста на Косово не е прекршено меѓународното право, светските медиуми со најразлични извештаи.

Приведен гувернерот на Централната банка на Косово

Макфакс - 23.07.2010

Косовската полиција го приведе гувернерот на централната банка на Косово, Хашим Реџепи, во рамките на истрагата за финансиски малверзации и корупција.Ова, за белградската агенција Бета, го потврди ...

Уапсен гувернерот на косовската Централна банка

Нетпрес - 23.07.2010

Гувернерот на Централната банка на Косово Хашим Реџепи е притворен во рамките на истрагата за финансиски малверзации и корупција, потврдил портпаролот на косовската полиција Арбер Бека за српската ...

Одлуката за Косово добра за стабилноста

Р.С.Европа - 23.07.2010

Според домашните аналитичари одлуката на Меѓународниот суд кој ја потврди косовската независност, е добра од аспект на регионалната стабилност.

Ден по мислењето на Меѓународниот суд во Хаг ситуацијата во Косовска Митровица е мирна

Сител - 23.07.2010

Ден по искажаното мислење на Меѓународниот суд во Хаг дека едностраната независност на Косово не го прекрши меѓународното право, ситуацијата во северниот дел на Косовска Митровица е мирна, соопшти ...

Притворен гувернерот на Централната банка на Косово

Р.С.Европа - 23.07.2010

Портпаролот на косовската полиција Арбер Бека денеска изјави дека гувернерот на Централната банка на Косово Хашим Реџепи бил притворен во рамките на истрагата за финансиски малврезации и корупција.

МНР: Одлуката на Хаг – добра основа за регионална соработка

Кајгана - 23.07.2010

Македонското министерство за надворешни работи смета дека вчерашното советодавно мислење на Меѓународниот суд во правдата (МСП) во врска со едностраното прогласување на независноста на Косово ...

Србија: Хаг не одговори на суштинското прашање

Форум - 23.07.2010

Српската Влада во петок усвои извештај во кој е заклучено дека Меѓународниот суд на правдата во Хаг не одговорил на суштинското прашање за легалноста на прогласената независност на Косово, пренесува ...

Приведен гувернерот на Централната банка на Косово

Форум - 23.07.2010

Косовската полиција го приведе гувернерот на централната банка на Косово, Хашим Реџепи, во рамките на истрагата за финансиски малверзации и корупција.Ова, за белградската агенција Бета, го потврди ...

Приведен гувернерот на Централната банка на Косово

Кајгана - 23.07.2010

Косовската полиција го приведе гувернерот на централната банка на Косово, Хашим Реџепи, во рамките на истрагата за финансиски малверзации и корупција.Ова, за белградската агенција Бета, го потврди ...

Еулекс: Уапсен косовскиот гувернер

Кирилица - 23.07.2010

„Претресите се извршени во врска со финансиската истрага за корупција и сомневање за злоупотреба на службената положба или овластување, земање поткуп, затајување на данок, злоупотреба на влијание и ...

ЕУ ќе помогне во дијалогот меѓу Србија и Косово

Кирилица - 23.07.2010

ЕУ е подготвена да помогне во дијалогот меѓу Србија и Косово, кој ќе ги зајакне нивните шанси за приклучување кон Унијата, изјави денеска шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон Ештон истакна ...

Зад решетки гувернерот на косовската Централна банка

Inpress - 23.07.2010

Приштина, 23. јули (ИНПРЕС) Портпаролот на косовската полиција Арбер Бека за белградската агенција “Бета“, потврдил дека утрово во Приштина е уапсен гувернерот на Централната банка на Косово Хашим ...

Романија отфрли можност за признавање на Косово

Inpress - 23.07.2010

Букурешт, 23.јули(ИНПРЕС) Романија нема да ја признае независноста на Косово, и покрај одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, пренесе Франс прес, цитирајќи извештај на романското ...

МНР за одлуката на Меѓународниот суд на правдата за Косово

Сител - 23.07.2010

Министерството за надворешни работи соопшти дека со особено внимание го проследи донесувањето на одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во однос на побараното советодавно мислење за ...

Апел за признавање на косовската независност

Р.С.Европа - 23.07.2010

Лидерите на Косово и Соединетите американски држави испратија апел до земјите кои не ја признале косовската независност, да го сторат тоа во догледно време.

МНР: Одлуката на Хаг – добра основа за регионална соработка

Макфакс - 23.07.2010

Македонското министерство за надворешни работи смета дека вчерашното советодавно мислење на Меѓународниот суд во правдата (МСП) во врска со едностраното прогласување на независноста на Косово ...

Ројтерс - Србија доби сериозен удар со одлуката во Хаг

Inpress - 23.07.2010

Белград, 23. јули (ИНПРЕС) Србија доби сериозен дипломатски удар со одлуката на Меѓународниот суд на правдата, дека Косово не го нарушило меѓународното право со прогласувањето на независност во 2008.

Тадиќ - Србија бара расправа во ОН за Косово

Р.С.Европа - 23.07.2010

Српскиот Претседател Борис Тадиќ побара Генералното Собрание на Обединетите нации да расправа за мислењето на Меѓународниот Суд дека косовската декларација за независност е легална.

Косовската независност легална

МРТ - 23.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска утврди дека прогласувањето на косовската независност не го нарушува меѓународното право, пренесува Ројтерс.

Романија нема да ја признае независноста на Косово

Нетпрес - 23.07.2010

Романија нема да ја признае независноста на Косово, и наспроти одлукатана Меѓународниот суд во Хаг, пренесува АФП, повикувајќи се на соопштение од романското министерство за надворешни работи.

Германија: Одлуката на МСП е неприменлива за Кипар

Макфакс - 23.07.2010

Шефот на германската дипломатија, Гидо Вестервеле во петок изјави дека одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, според која едностраното прогласување на независноста на Косово не претставува ...

Вестервеле - Мислењето на Судот за Косово е уникатна одлука

Р.С.Европа - 23.07.2010

Германскиот министер за надворешни работи Гуидо Вестервеле изјави дека мислењето на Меѓународниот суд дека косовската декларација е легална е уникатна одлука која не прави преседан за другите ...

ЕУ нуди дијалог меѓу Србија и Косово

Макфакс - 23.07.2010

Високиот претставник на Европската унија(ЕУ) за безбедност и надворешна политика Кетрин Ештон изрази подготвеност Унијата да го помогне дијалогот меѓу Приштина и Белград по мислењето на Судот на ...

Србија не отстапува

МРТ - 23.07.2010

Шефот на српската дипломатија, Вук Јеремиќ, во четврток во Хаг изјави дека Србија ќе продолжи со принципиелната политичка борба за зачувување на интегритетот и суверенитетот на Србија, пренесува ...

Реакции на одлуката на судот на ОН за независноста на Косово

Оn.net - 23.07.2010

Додека САД ги повикува на признавање на независноста, Русија не го менува ставот а сепаратистите од поранешен СССР и Шпанија имаат свои причини за поддршка на с тавот на Меѓународниот суд за правда, ...

Кетрин Ештон им предложи дијалог на Тадиќ и Тачи

Кирилица - 23.07.2010

Шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон оствари телефонски разговори со српскиот претседател Борис Тадиќ и со косовскиот премиер Хашим Тачи, во кои ја изрази подготвеноста на ЕУ да помогне во ...

Одлуката на МСП за Косово е потврда за исправноста на признавањето

Сител - 23.07.2010

Македонија да се држи настрана од евентуалните сценарија за поделба на територии меѓу Косово и Србија - совет од експертската јавност.

Декларацијата за независноста на Косово е легална

Нетпрес - 23.07.2010

Едностраната декларацијата за независноста на Косово не го прекршува меѓународното право, резолуцијата 1244, меѓународниот правен поредок на Косово, потврди Меѓународниот суд на правдата во Хаг, јави ...

Македонија ја поздрави одлуката на Меѓународниот суд на правдата

Inpress - 23.07.2010

Скопје, 23. јули (ИНПРЕС) Република Македонија, официјално, преку Македонското министерство за надворешни работи, се огласи за вчерашното советодавно мислење на Меѓународниот суд во правдата, а во ...

Реакции за Косово по мислењето на Меѓународниот суд на правда

Алфа - 23.07.2010

Косово и САД испратија апел до земјите кои не ја признале косовската независност. Апелот на американскиот државен секретар Хилари Клинтон и косовскиот премиер Хашим Тачи следи по вчера објавеното ...

Србија: Хаг не одговори на суштинското прашање

Макфакс - 23.07.2010

Српската Влада во петок усвои извештај во кој е заклучено дека Меѓународниот суд на правдата во Хаг не одговорил на суштинското прашање за легалноста на прогласената независност на Косово, пренесува ...

Косово со Декларација се заблагодари до МСП за одлуката

Кирилица - 23.07.2010

Во декларацијата наведено е дека "историското решение на МСП ќе придонесе за мирот и стабилноста не само во република Косово, туку и на целиот регион" Косовскиот Парламент задоволен од одлуката на ...

Шпанија нема да го признае Косово

Р.С.Европа - 23.07.2010

Шпанија соопшти денеска дека нема да го признае Косово како независна држава и покрај мислењето на Меѓународниот суд на правдата.

Седница на српската влада за Косово

Р.С.Европа - 23.07.2010

Српската Влада на денешната седница реши да му предложи на Парламентот усвојување документ со кој ќе биде остварено единство по прашањето за територијаленот интегритет на Србија.

Парламентот на Косово го поздрави мислењето на МСП

Р.С.Европа - 23.07.2010

Косовскиот парламент денеска донесе декларација со која се поздравува мислењето на Меѓународниот суд на правдата во Хаг дека декларацијата за независноста на Косово во 2008 година не го прекршила ...

Цветковиќ: Потребно е национално единство за територијален инегритет на Србија

Сител - 23.07.2010

Српската Влада на денешната седница одлучи да му предложи на Парламентот усвојување на „соодветен документ“, со кој ќе биде остварено единство по прашањето за територијален интегритет на Србија.

Парламентот на Косово донесе декларација со која го поздравува решението на МСП

Сител - 23.07.2010

Косовскиот Парламент денеска донесе декларација со која се поздравува одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг дека признавањето на независноста на Косово во 2008 година не го прекршило ...

Одлуката на Хаг е голема победа за Косово

МРТ - 23.07.2010

Заменикот премиер на Косово, Хајредин Кучи оцени дека одлуката на Меѓународниот суд на правдата, според кое косовската независност не е во спротивност со меѓународното право е голема победа за Косово ...

Светските медиуми за одлуката на МСП

Нетпрес - 23.07.2010

За одлуката на Меѓународниот суд на правдата дека со прогласувањето на незвисноста на Косово не е прекршено меѓународното право, светските медиуми со најразлични извештаи.

Апели за признавање на Косово

Р.С.Европа - 23.07.2010

Радост, разочараност, апели за признавање, но и страхување од негативни импликации. Вакви, накусо, се реакциите во светот на мислењето на Меѓународниот суд на правдата дека косовската декларација за ...

Додик: одлуката за Косово добар патоказ за РС

Р.С.Европа - 23.07.2010

Премиерот на Република Српска Милорад Додик изјави дека мислењето на Меѓународниот суд на правдата за независноста на Косово може да послужи како добар патоказ за Република Српска за натамошна борба ...

Во севернииот дел на Косовска Митровица е мирно

Р.С.Европа - 23.07.2010

Ситуацијата во северниот дел на Косовска Митровица е мирна по искажаното мислење на Меѓународниот суд во Хаг дека едностраната независност на Косово не го прекрши меѓународното право, јавија ...

Уапсен гувернерот Хашим Реџепи

Вечер Прес - 23.07.2010

Гувернерот на Централната банка на Косово Хашим Реџепи вчера е уапсен во рамките на истрагата за финансиски малверзации и корупција, а полицијата претходно ги претресе неговиот дом и канцеларијата во ...

Поддршка на независноста на Косово

Канал 77 - 23.07.2010

Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден во разговорот со косовскиот премиер Хашим Тачи, кој е во посета на САД ја поддржал независноста на Косово, соопшти Белата Куќа, пренесуваат странските медиуми.

Хаг го благослови сецесионизмот и сепаратизмот

Вечер Прес - 23.07.2010

Сепаратистите и сецесионистите од Тајван, преку Сомалија до Грузија го поздравија мислењето на МСП. И "Фајненшл тајмс" очекува дека одлуката на МСП е поттик и за други региони кои се стремат кон ...

Независноста на Косово во согласност со меѓународното право

Канал 77 - 23.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг попладнево го објави советодавното мислење според кое декларацијата за независност на Косово е во согласност со меѓународното право.

МСП: Косовската независност е легална

Н.Македонија - 23.07.2010

Меѓународниот суд на правдата оцени дека декларацијата на косовскиот парламент за независноста на Косово не е во спротивност на меѓународното право Меѓународниот суд на правдата оцени дека ...

САД повикуваат на признавање на независноста на Косово

eReporter - 23.07.2010

САД ги повикаа сите земји кои се уште не го признале Косово тоа да го сторат откако вчера Меѓунардониот суд за правда со својата необврзувачка одлука ја отстрани незивесноста за легалноста на ...

Одлуката на МСП за Косово може да ги поттикне сепаратистите ширум светот

Идивиди - 23.07.2010

Хаг, 22 јули 2010 (МИА) - Одлуката на Меѓународниот суд на правдата дека со прогласувањето на косовската независност не е прекршено меѓународното право, ќе резултира со зголемување бројот на земјите ...

Ден по мислењето на Меѓународниот суд во Хаг ситуацијата во Косовска Митровица е мирна

Идивиди - 23.07.2010

Приштина, 23 јули 2010 (МИА) - Ден по искажаното мислење на Меѓународниот суд во Хаг дека едностраната независност на Косово не го прекрши меѓународното право, ситуацијата во северниот дел на ...

МНР за одлуката на Меѓународниот суд на правдата за Косово

Идивиди - 23.07.2010

Скопје, 23 јули 2010 (МИА) - Министерството за надворешни работи соопшти дека со особено внимание го проследи донесувањето на одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во однос на побараното ...

Хаг: Косовската независност е легална

А1 - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска утврди дека прогласувањето на косовската независност не го нарушува меѓународното право, пренесува Ројтерс.

Косовската незавизност е легална

BBC - 22.07.2010

Сецесијата на мнозинството косовски Албанци се случи 9 години по војната меѓу српските сили и албанските сепаратисти на Косово, која заврши со бомбардирањето на НАТО врз Србија и Црна Гора, која ...

„Косово не го скрши меѓународниот закон“

BBC - 22.07.2010

Мислењето од Судот пред две години го побара Генералното собрание на Обединетите нации. Косово прогласи независност неколку години по бомбардирањето на НАТО кое резултираше со „де факто" отцепување ...

Белград и Приштина во очекување

Deutsche Welle - 22.07.2010

Во Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска се соопштува мислењето на судот околу прогласената независност на Косово. Одлуката е советодавна и нема никаков обврзувачки карактер.

Хаг: косовската независност не е кршење на меѓународното право

Телма - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска утврди дека прогласувањето на косовската независност не го нарушува меѓународното право, пренесува Ројтерс Советодавното мислење беше соопштено на јавна ...

МСП:Декларацијата за независност на Косово не ги урива меѓународните норми

Алсат-М - 22.07.2010

Читањето на мислењето почна во 15 часот во зградата на судот во Хаг „Декларацијата за независност на Косово не гo повредува меѓународното право затоа што тоа не содржи забрана за таков тип ...

Денеска одлука за Косово

Алсат-М - 22.07.2010

Читањето на мислењето почнува во 15 часот во зградата на судот во Хаг и на него ќе присуствуваат претставници на Белград и Приштина Меѓународниот суд на правда денеска ќе го соопшти своето мислење за ...

Хаг се изјасни -декларацијата за независност на Косово не е спротивна на меѓународното право

Канал5 - 22.07.2010

Меѓународниот суд во Хаг се произнесе позитивно за легалноста на прогласувањето на независност на Косово од Србија. Нагласувајќи дека мислењето на судот не е обврзувачко и дека надлежноста во ваквото ...

Независноста на Косово не го крши меѓународното право

Deutsche Welle - 22.07.2010

Декларацијата за независност на Косово не го прекршила меѓународното право - пресуди денеска Меѓународниот суд на правата во Хаг.

Косово ја прославува одлуката на МСП

Алсат-М - 22.07.2010

Конечната одлука на МСП која е во корист на Косово се очекува да го отвори патот за нови признавања Граѓаните на Косово со голем интерес ја проследија седницата на Меѓународниот Суд на Правдата, и по ...

ЕУ подготвена да помогне во дијалогот меѓу Србија и Косово

Алсат-М - 22.07.2010

ЕУ е подготвена да воспостави процес на дијалог меѓу Приштина и Белград ЕУ е подготвена да помогне во дијалогот меѓу Србија и Косово, кој ќе ги зајакне нивните шанси за приклучување кон Унијата, ...

Тадиќ: Србија никогаш нема да ја признае независноста на Косово

Алсат-М - 22.07.2010

Србија никогаш нема да ја признае независноста на Косово, изјави српскиот претседател Борис Тадиќ откако Меѓународниот суд на правдата во Хаг се иснесе дека прогласувањето на независноста на Косово ...

Одлуката на МСП позитивен сигнал за регионот

Алсат-М - 22.07.2010

Одлуката на Меѓународниот суд за правда за независноста на Косово, е позитивен сигнал не само за Косово туку за целиот регион.

Србија ја изгуби косовската битка

Дневник - 22.07.2010

Едностраното прогласување на независноста на Косово не е во спротивност со меѓународното право, е суштината на одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг.

Реакции по одлуката на МСП

Алсат-М - 22.07.2010

САД и Западот ја поздрави Москва ја критикува одлуката на МСП Соединетите држави го поздравија мислењето на Меѓународниот суд на правдата дека со прогласувањето на независноста на Косово не е ...

Одлуката за Косово порака и за Македонија

Утрински - 22.07.2010

Да го следи ли Македонија српското сценарио и, место да преговара за спорот за името, да се фокусира на моќта на Судот за правда во Хаг, е дилема која ќе добие некаков одговор денеска, кога оваа ...

Одлука за Косово

Deutsche Welle - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска треба да реши дали декларацијата за независноста на Косово од Србија е во согласност со меѓународното право.

Џо Бајден ја потврди поддршката на САД за независно Косово

Алсат-М - 22.07.2010

Бајден ја потврдил целосната поддршка на САД за едно независно, демократско, обединето и мултиетничко Косово Американскиот потпретседател Џо Бајден ја потврди целосната поддршка на САД за ...

Хаг ќе го соопшти мислењето за независно Косово

Канал5 - 22.07.2010

Денеска во 15 часот целото внимание на Белград и Приштина, но и на регионот и пошироко ќе биде свртено во Хаг, каде што првиот човек на Меѓународниот суд на правдата Хисаши Овада ќе прочита дали ...

Свет - Денеска одлука за независноста на Косово

Време - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата денеска ќе го соопшти мислењето во врска со независноста на Косово по жалбата на Србија. Српските експерти очекуваат дека ставот на судот ќе биде избалансиран и ќе ...

Хаг ќе го соопшти мислењето за независноста на Косово

Форум - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг во четврток ќе даде советодавно мислење во врска со едностраното прогласување на независност на Косово во 2008-ма година, пренесуваат српските медиуми Судот треба ...

Јеремиќ: Србија не отстапува

Макфакс - 22.07.2010

Шефот на српската дипломатија, Вук Јеремиќ, во четврток во Хаг изјави дека Србија ќе продолжи со принципиелната политичка борба за зачувување на интегритетот и суверенитетот на Србија, пренесува ...

Бајден и Тадиќ за независноста на Косово

Р.С.Европа - 22.07.2010

Американскиот потпретседател Џо Бајден денеска во телефонски разговор со српскиот претседател Борис Тадиќ ја потврди целосната поддршка на Вашингтон за демократско и мултиетничко Косово, соопшти ...

Шок и неверување во Белград-радост во Приштина

Inpress - 22.07.2010

Хаг, 22. јули (ИНПРЕС) Со прогласувањето на независноста на Косово во 2008 година не е прекршено меѓународното право. Вака се произнесе Меѓународниот суд на правдата во Хаг.

Вук Јеремиќ - Никогаш нема да ја признаеме независноста на Косово

Inpress - 22.07.2010

Белград, 22. Јули (ИНПРЕС) Србија ќе продолжи со својата принципиелна политика и мирна политичка борба за зачувување на територијалниот интегритет.

Хисени: Србија сега ќе треба да разговара со Косово како со суверена држава

Кирилица - 22.07.2010

Во судското решение се посочува дека во меѓунардоното право не постојат одредби кои забрануваат прогласување независност По одлуката на Меѓунардониот суд на правдата, Србија сега ќе треба да ...

Кучи: Одлуката на Хаг е голема победа за Косово

Макфакс - 22.07.2010

Заменикот премиер на Косово, Хајредин Кучи оцени дека одлуката на Меѓународниот суд на правдата, според кое косовската независност не е во спротивност со меѓународното право е голема победа за Косово ...

Независноста на Косово не е во спротивност со меѓународното право

Алфа - 22.07.2010

Усвојувањето на декларацијата за независност на Косово не е во спротивност со меѓународното право, резолуцијата 1244 и уставот на Косово.

Реакции по одлуката за Косово

Р.С.Европа - 22.07.2010

Србија ја отфрли одлуката на Меѓународниот суд за правда кој денеска го соопшти советодавното мислење дека прогласувањето на независност на Косово е според меѓународното право.

Независноста на Косово е легална, оцени Меѓународниот суд на правдата

Сител - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг утврди дека едностраната декларација за независноста на Косово не е спротивна на меѓународното право, затоа што тоа не содржи забрана за такви декларации.

Јеремиќ: Од МСП не слушнавме дали некој има право на отцепување

Кирилица - 22.07.2010

Судското мислење наскоро ќе биде проследено од Генералното собрание на ОН, кое ќе даде политички заклучок за овој проблем Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска одлучи само во техничка смисла ...

Србија нема да го признае Косово

Форум - 22.07.2010

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ по одлуката на ICJ во Хаг, изјави дека Белград никогаш нема да ја признае независноста на Приштина, од каде порачаа Белград да се однесува кон ...

САД го поздравија мислењето на Меѓународниот суд

Р.С.Европа - 22.07.2010

Соединетите држави го поздравија мислењето на Меѓународниот суд на правдата дека со прогласувањето на независноста на Косово не е прекршено меѓународното право и ги повикаа земјите-членки на ЕУ да го ...

МСП: Независноста на Косово не го прекршува меѓународното право

Кирилица - 22.07.2010

Српскиот претседател на ова изјави дека Србија никогаш нема да ја признае неговата независност Меѓународниот суд за правада се изјасни дека прогласувањето на независноста на Косово не го прекршува ...

Хаг ќе го соопшти мислењето за независноста на Косово

Алфа - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правда денеска ќе го соопшти своето мислење за легалноста на прогласувањето независност на Косово. Мислењето се соопштува врз основа на барањето на Генералното собрание на ...

Хаг ќе го соопшти мислењето за независноста на Косово

Макфакс - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг во четврток ќе даде советодавно мислење во врска со едностраното прогласување на независност на Косово во 2008-ма година, пренесува српските медиуми.

Бајден: независноста на Косово неповратна

Р.С.Европа - 22.07.2010

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден изјави во Вашингтон дека независноста на Косово е неповратна и дека пред Косово се напредокот во економските и интегративните процеси.

Меѓународниот суд ќе се изјасни за независноста на Косово

Р.С.Европа - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг попладне ќе го даде своето советодавно мислење за унилатералното прогласување независност на Косово од Србија.

Косовските Срби најавија протести во Митровица

Сител - 22.07.2010

Организции и здрженија на Србите од Косово за вечерва најавиа протестен собир на главниот плоштад во северниот дел на Косовска Митовица, на кој се очекува да го изразат своето незадоволство од ...

Германија и Франција задоволни, Русија со тврд став по мислењето на ICJ за Косово

Форум - 22.07.2010

По одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг (ICJ) дека прогласената независност на Косово не е во спротивност со меѓународното право, повеќето реакции од светот остануваат непроменети како и ...

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе го соопшти мислењето за независноста на Косово

Кирилица - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правда денеска ќе го соопшти своето мислење за легалноста на прогласувањето независност на Косово Мислењето се соопштува врз основа на барањето на Генералното собрание на ...

Хашкиот суд денес ќе одлучи за легитимноста на независноста на Косово

Нетпрес - 22.07.2010

Меѓународен суд на правдата во Хаг денеска ќе донесе конечна одлуката со која ќе се утврди дали едностраната декларацијата за независност на Косово кореспондира со меѓународното право, пренесуваат ...

„Гардијан“: сепаритистите во светот ја исчекуваат одлуката за Косово на Меѓународниот суд во Хаг

Кирилица - 22.07.2010

Сепаритистите од разни делови на светот ја исчекуваат со големо внимание одлуката што Меѓународиот суд на правдата треба денеска да ја донесе за едностраното прогласување независност на Косово, ...

Џо Бајден ја потврди поддршката на САД за независно Косово

Алфа - 22.07.2010

Американскиот потпретседател Џо Бајден ја потврди целосната поддршка на САД за независноста на Косово, јавија светските агенции.

Меѓународниот суд на правда денеска ќе го соопшти мислењето за независноста на Косово

Сител - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правда денеска ќе го соопшти своето мислење за легалноста на прогласувањето независност на Косово. Мислењето се соопштува врз основа на барањето на Генералното собрание на ...

Денеска одлука на Мегународниот суд за косовската независност

Inpress - 22.07.2010

Приштина, 22. јули (ИНПРЕС) Меѓународниот суд за правда на ОН, денеска треба да го објави долгоочекуваното мислење за легалноста на едностраното донесување на независност на Косово од Србија во ...

Јеремиќ: Не очекуваме право на отцепување на косовските Албанци

Нетпрес - 22.07.2010

“Не очекуваме дека денешната одлука за легитимноста на независноста на Косово на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, ќе им даде право на сецесија на косовските Албанци, изјавил утрово Вук Јеремиќ, ...

Поддршка на независноста на Косово

Нетпрес - 22.07.2010

Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден во разговорот со косовскиот премиер Хашим Тачи, кој е во посета на САД ја поддржал независноста на Косово, соопшти Белата Куќа, пренесуваат странските медиуми.

Хаг ќе го соопшти мислењето за независноста на Косово

Кајгана - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг во четврток ќе даде советодавно мислење во врска со едностраното прогласување на независност на Косово во 2008-ма година, пренесувaат српските медиуми.

„Гардијан“: Сепаритистите во светот ја исчекуваат одлуката за Косово

Сител - 22.07.2010

Сепаритистите од разни делови на светот ја исчекуваат со големо внимание одлуката што Меѓународиот суд на правдата треба денеска да ја донесе за едностраното прогласување независност на Косово, ...

Лондонскиот печат за мислењето на МСП

Нетпрес - 22.07.2010

Британски “Гардијан“ во написот под наслов “Сепаратистите ширум светот ја исчекуваат одлуката на судот“ оценува дека последиците од изјаснувањето на Меѓународниот суд за правда за легалноста на ...

Хаг: Косовска независност легална

Форум - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска утврди дека прогласувањето на косовската независност не го нарушува меѓународното право, пренесува Reuters Советодавното мислење беше соопштено на јавна ...

Хаг: Косовската независност легална

Кајгана - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска утврди дека прогласувањето на косовската независност не го нарушува меѓународното право, пренесува Ројтерс.

Џо Бајден ја потврди поддршката на САД за независно Косово

Кирилица - 22.07.2010

Американскиот потпретседател Џо Бајден ја потврди целосната поддршка на САД за независноста на Косово, јавија светските агенции На средбата во Вашинготн со косовскиот премиер Хашим Тачи, Бајден ја ...

Хаг: Косовската независност легална

Макфакс - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска утврди дека прогласувањето на косовската независност не го нарушува меѓународното право, пренесува Ројтерс.

Негативна одлука е невозможна

МРТ - 22.07.2010

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу оцени дека Меѓународниот суд на правдата има толку силни аргументи, да е невозможно да донесе негативно мислење за независноста на Косово.

Независноста на Косово во согласност со меѓународното право

Р.С.Европа - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг попладнево го објави советодавното мислење според кое декларацијата за независност на Косово е во согласност со меѓународното право.

Започна седницата на судот за правда за независноста на Косово

Р.С.Европа - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг ја започна седницата накое треба да го даде советодавното мислење за тоа дали прогласувањето на независност на Косово е во согласност со меѓународното право На ...

Косово не го прекршило меѓународното право

Р.С.Европа - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг соопшти дека Косово во 2008 та со прогласување на независноста не го прекршило меѓународното ...

МСП:Независноста на Косово во согласност со меѓународното право

Р.С.Европа - 22.07.2010

Меѓународниот суд з аправда во Хаг утврди дека едностраната декларација за независноста на Косово е во согласност со меѓународното право, зато што во правото не се содржани забрани за такви ...

Почна изнесувањето на одлуката за Косово

Нетпрес - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг почна со изнесување на советодавна мислење за едностраната одлука за прогласување независност на Косово и Метохија.

Независноста на Косово не го крши меѓународното право

Оn.net - 22.07.2010

Едностраната декларација за независноста на Косово не го повредила меѓународното право, затоа што тоа право не содржи забрана за такви декларации, соопшти претседателот на Меѓународниот суд за ...

Меѓународниот суд на правда денеска ќе го соопшти мислењето за независноста на Косово

МРТ - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правда денеска ќе го соопшти своето мислење за легалноста на прогласувањето независност на Косово. Мислењето се соопштува врз основа на барањето на Генералното собрание на ...

Косовската независност не е во спротивност со меѓународното право

Вечер Прес - 22.07.2010

Меѓународните правни норми немаат никаква активна одредба со која се ограничуваат декларациите за независност. Според тоа можеме да заклучиме дека Декларацијата од 17 февруари не ги нарушува ...

Проблем е економијата, а не кој кого признава

Н.Македонија - 22.07.2010

Петровиќ е претседател на Самостојната либерална странка (СЛС) на Србите на Косово, која учествува во работата на институциите и има двајца министри во владата на Хашим Тачи.

Србија не сака без пари да се откаже од Косово

Н.Македонија - 22.07.2010

Идеите за размена на територии меѓу Белград и Приштина, Шкељзен Малиќи ги оценува како нереални, бидејќи со нив би се направил преседан, кој би имал големи последици врз целиот регион, вклучувајќи ја ...

Судот ќе го соопшти мислењето за независноста на Косово

Идивиди - 22.07.2010

Хаг, 22 јули 2010 (МИА) - Меѓународниот суд на правда денеска ќе го соопшти своето мислење за легалноста на прогласувањето независност на Косово.

Британија: Одлуката на Хаг за Косово без губитници?

eReporter - 22.07.2010

Повеќето аналитичари, во исчекување на пресудата на Меѓународниот суд на правдата за легалноста на косовската независност, оценуваат дека мислењето би можело да биде формулирано на начин по што и ...

Приштина и Тирана- "Ова е голем ден за Косово", Скопје не коментира

eReporter - 22.07.2010

Официјална Приштина и Тирана изразија попладнево задоволство од одлуката на Меѓународниот суд за правда за Косово. Од своја страна властите во Белград нагласуваат дека Србија ќе ја продолжи својата ...

Судиите за независнота на Косово гласале со 10:4

eReporter - 22.07.2010

Претседателот на највисокиот суд на ОН Хисаши Овада рече денеска во Хаг дека одлуката за Косово била донесена со гласовите на 10 судии, а четворица биле против.

Независноста на Косово не е против меѓународното право

eReporter - 22.07.2010

Меѓународниот суд на правдата соопшти дека прогласувањето на независноста на Косово не го прекршилo меѓународното ...

Хаг ќе даде свое мислење за независноста на Косово

А1 - 21.07.2010

Меѓународниот суд на правдата во Хаг утре попладне ќе го даде своето мислење за унилатералното прогласување независност на Косово од Србија.

Во очекување на одлуката на МПС за Косово

Алсат-М - 21.07.2010

Меѓународниот суд на правдата, кој утре треба да се изјасни по иницијативата на Србија за оценување на легитимноста на независноста на Косово, има три опции, од кои две би биле во интерес на ...

Сејдиу:Судот ќе даде позитивно мислење за легалноста на независноста на Косово

Канал5 - 21.07.2010

Во пресрет на утрешното објавување на одлуката на Меѓународниот суд за правда за легалноста на прогласувањето на независноста на Косово,претседателот Сејдиу е убеден дека негативно мислење не е можно.

Србија очекува избалансиран став на Меѓународниот суд

Deutsche Welle - 21.07.2010

Меѓународниот суд на правдата треба утре (22.07.2010) да го соопшти мислењето околу независноста на Косово. Експертите во Србија очекуваат дека ставот на Судот ќе биде избалансиран и ќе создаде ...

Сејдиу:негативно мислење е невозможно

Р.С.Европа - 21.07.2010

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу оцени дека Меѓународниот суд на правдата неможе да донесе негативно мислење за независноста на Косово, бидејќи има многу силни аргументи.

Сејдиу:Негативна одлука е невозможна

Форум - 21.07.2010

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу оцени дека Меѓународниот суд на правдата има толку силни аргументи, да е невозможно да донесе негативно мислење за независноста на Косово „Судот, со аргументите ...

Русија и одлуката на Меѓународниот суд на правдата

Макфакс - 21.07.2010

На 22 јули во три часот попладне по локално време, Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг ќе го обелодени своето советодавно мислење за унилатералното прогласување на независност на Косово од ...

Србија ќе поднесе „балансирана“ нацрт- резолуција за Косово

Р.С.Европа - 21.07.2010

Србија е подготвена во Генералното собрание на ОН да поднесе „балансирана“ нацрт-резолуција за Косово по објавениот став на Меѓународниот суд во Хаг за легитимноста на прогласената независност на ...

Косово очекува позитивно мислење од Меѓународниот суд

Р.С.Европа - 21.07.2010

Претседателот на косовскиот парламент Јакуп Красниќи изјави дека сите знаци говорат оти Меѓународниот суд на правдата во своето мислење ќе изрази признавање на независна и суверена држава Косово.

Јеремиќ : Компромисно решение за Косово е неопходно за мирот на Балканот

Нетпрес - 21.07.2010

По утрешната одлуката на Меѓународниот суд на правдата за легитимноста на прогласувањето на независноста на Косово, Владата на Србија очекува нови преговори со Приштина, пренесуваат српските медиуми.

Јеремиќ : Компромисно решение за Косово е неопходно за мирот на Балканот

Сител - 21.07.2010

По утрешната одлуката на Меѓународниот суд на правдата за легитимноста на прогласувањето на независноста на Косово, Владата на Србија очекува нови преговори со Приштина, пренесуваат српските медиуми.

Русија и одлуката на Меѓународниот суд на правдата

МРТ - 21.07.2010

На 22 јули во три часот попладне по локално време, Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг ќе го обелодени своето советодавно мислење за унилатералното прогласување на независност на Косово од ...

Сејдиу:Негативна одлука е невозможна

Макфакс - 21.07.2010

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу оцени дека Меѓународниот суд на правдата има толку силни аргументи, да е невозможно да донесе негативно мислење за независноста на Косово.

Хаг со три можни опции за Косово

Кирилица - 21.07.2010

Меѓународниот суд на правдата, кој утре треба да се изјасни по иницијативата на Србија за оценување на легитимноста на независноста на Косово, има три опции, од кои две би биле во интерес на ...

Еулекс: Итна е потребата во судовите на Косово да работат домашни судии

Кирилица - 21.07.2010

Поради големиот број на заостанати случаи „дојде времето за враќање на косовските Срби и косовските Албанци судии и обвинители" Мисија на ЕУ во Косово, оценува дека поради големиот број на заостанати ...

Вук Јеремиќ, министер за надворешни работи на Србија

Вечер Прес - 21.07.2010

Компромисно решение за Косово е неопходно за мирот на ...

Македонија во ист вител со Косово и со Босна и Херцеговина

Н.Македонија - 21.07.2010

Статусот на Косово, изборите во БиХ, името во Македонија. Овие три предизвици најавуваат жешка есен во регионот. Сигурно е дека откако утре Меѓународниот суд на правдата во Хаг ќе го објави ставот за ...

Србија е за „балансирана“ нацрт-резолуција за Косово

Идивиди - 21.07.2010

Белград, 20 јули 2010 (МИА) - Србија е подготвена да поднесе во Генералното собрание на ОН „балансирана“ нацрт-резолуција за Косово по објавениот став в четврток на Меѓународниот суд во Хаг за ...

САД со план да натераат уште 40 држави да го признаат Косово!?

eReporter - 21.07.2010

Американците имаат „пеколен“ план до почетокот на Генералното собрание на ОН во септември да натераат барем уште 40 земји да го признаат Косово.

Меѓународниот суд за правда се изјаснува за Косово

eReporter - 22.07.2010

Меѓународниот суд за правда, највисоката судска инстанца на Обединетите нации, денеска попладне во Хаг ќе го соопшти своето мислење дали самоупрогласувањето на незавосноста на Косово е во склад со ...

Три опции за мислењето на Меѓународниот суд на правдата за Косово

Идивиди - 21.07.2010

Приштина, 21 јули 2010 (МИА) - Меѓународниот суд на правдата, кој утре треба да се изјасни по иницијативата на Србија за оценување на легитимноста на независноста на Косово, има три опции, од кои две ...

Реџепи не очекува проблеми по одлуката на МСП

Алсат-М - 20.07.2010

Министерот за внатрешни работи на Косово, Бајрам Реџепи изрази уверување дека одлуката на Меѓународниот суд на правдата за независноста нема да ја загрози безбедносната ситуацијаво северниот дел на ...

Чиј кредибилитет се урива?

Утрински - 20.07.2010

БЕЛГРАД - Задутре, на 22 јули, Меѓународниот суд на правдата во Хаг ќе го соопшти своето (советодавно) мислење за легалноста на (само)прогласената косовска независност.

Меѓу Белград и Приштина страдаат студентите

Deutsche Welle - 20.07.2010

Припадниците на малцинствата во Косово, претежно Бошњаците, Турците и Ромите не можат да се запишат ниту на Универзитетот во Приштина, ниту на српскиот Универзитет во Митровица.

Меѓународниот Суд за Правда внимателен за Косовската независност?

Р.С.Европа - 20.07.2010

Мислењето на Меѓународниот Суд за Правда за легалноста на прогласувањето на косовската независност, според некои експерти, ќе биде многу внимателно формулирано.

Вести онлајн: САД призна дека Косово е дел од Србија

Нетпрес - 20.07.2010

Обвинителството на САД побарало од судот во Косовска Митровица да го екстрадираат на властите во Северна Каролина Бајрам Аслани, уапсен за тероризам, пренесува српскиот интернет портал Вести онлајн.

Притисок за косовската независност

Р.С.Европа - 20.07.2010

По засилувањето на српскиот дипломатски притисок, во МНР велат дека за Македонија признавањето на независноста на Косово е решено прашање.

Нема да има дестабилизација на Косово по соопштувањето на одлуката на МСП

Кирилица - 20.07.2010

Реџепи за весникот „Зери“, вели дека сепак, доколку е потребно, специјалните полициски сили се подготвени да интервенираат во секој момент Министерот за внатрешни работи на Косово, Бајрам Реџепи, ...

ЕУ сака со Србија заеднички да ја пишуваат резолуцијата за Косово

Н.Македонија - 20.07.2010

Европската Унија и понудила на Србија заедно да ја подготват резолуцијата што ќе биде поднесена пред Генералното собрание на Обединетите нации откако Меѓународниот суд на правдата ќе се произнесе за ...

Веќе се знае одлуката за Косово?

Алсат-М - 19.07.2010

Приштина и Белград неофицијално веќе го добиле мислењето на Меѓународниот суд за правдата околу законитоста на прогласувањето на независноста на Косово.

Косовската полиција со повеќе полицајци на северот

Макфакс - 19.07.2010

Косовската полиција во наредниот период ќе го зголеми бројот на специјалната полиција во северниот дел на Косово, најави вршителот на должноста директор на косовската полиција Бехар Селими.

Косовската полиција со повеќе полицајци на северот

МРТ - 19.07.2010

Косовската полиција во наредниот период ќе го зголеми бројот на специјалната полиција во северниот дел на Косово, најави вршителот на должноста директор на косовската полиција Бехар Селими.

ЕУ и нуди на Србија заедничка резолуција за Косово

МРТ - 19.07.2010

Европската унија(ЕУ) и нуди на Србија заеднички да ја напишат резолуцијата што ќе биде поднесена до Генералното собрание на Обединетите нации (ОН), веднаш по мислењето за Косово на Меѓународниот суд ...

Поделбата на Косово, нереална

Р.С.Европа - 19.07.2010

Какво и да биде мислењето на Меѓународниот суд за правда за незвисноста на Косово, тоа нема побитно да ја смени состојбата на теренот.

Тачи во посета на САД

Р.С.Европа - 19.07.2010

Премиерот на Косово Хашим Тачи денеска ја почнува посетата на Соединетите држави каде што, меѓу другото, ќе разговара и со американскиот потпретседател Џозеф Бајден.

Премиерот Тачи во посета на САД

Нетпрес - 19.07.2010

Премиерот на Косово Хашим Тачи од денес ја започнува посетата на Соединетите Американски Држави. За време на престојот Тачи ќе има средби со претставници на Белата куќа и Стејт Департментот.

ЕУ и нуди на Србија заедничка резолуција за Косово

Макфакс - 19.07.2010

Европската унија(ЕУ) и нуди на Србија заеднички да ја напишат резолуцијата што ќе биде поднесена до Генералното собрание на Обединетите нации (ОН), веднаш по мислењето за Косово на Меѓународниот суд ...

ЕУЛЕКС нема да испрати специјални сили на северот на Косово

Кирилица - 19.07.2010

ЕУЛЕКС учествувал од почетокот на истрагата во врска со неодамнешните инциденти во Косовска Митровица Заменик шефот на ЕУЛЕКС, Рој Рив, изјави за „Вечерни Новости“ дека ЕУЛЕКС нема да испрати ...

Опозицијата во Србија бара расправа по одлуката за Косово

Р.С.Европа - 19.07.2010

Либерално демократската пaртија во Србија бара од владата веднаш по соопштувањето на ставот на Меѓународниот суд за правда по прашањето за независноста на Косово да се одржи специјалн владина седница ...

ЕУ и нуди на Србија заедничка резолуција за Косово

Канал 77 - 19.07.2010

Европската унија(ЕУ) и нуди на Србија заеднички да ја напишат резолуцијата што ќе биде поднесена до Генералното собрание на Обединетите нации (ОН), веднаш по мислењето за Косово на Меѓународниот суд ...

Тадиќ: Србија е подготвена за компромис за Косово

Н.Македонија - 19.07.2010

Белград е подготвен за компромис за Косово, но никогаш и никој во Србија нема да ја признае косовската независност, изјави српскиот претседател Борис Тадиќ - Подготвени сме за компромис.