TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган со намера да побара од парламентот дозвола за воен упад во Ирак

Утрински - 12.10.2007

Турскиот премиер е под голем притисок да реагира откако во бунтовничките напади во неделата загинаа 15 војници Тенкови на турската армија се движат кон границата со Ирак, каде што еден ден порано во борби со курдските бунтовници загинаа 15 турски војници ИСТАНБУЛ - Турскиот премиер Реџеп Таип ...

Солана: Турција да не навлегува во северен Ирак

А1 - 11.10.2007

Високиот претставник на Европската Унија за безбедност и надворешна политика Хавиер Солана ја предупреди Турција да не навлегува во северен Ирак за да се пресметува со курдските сепаратисти. „Ниту една можност, што дополнително би ја усложнило ситуацијата во Ирак не може да биде преземена, и тоа е ...

Армијата се спрема да влезе во Северен Ирак

Време - 11.10.2007

ВЕСТИ ОД ТУРЦИЈА Турската влада реши да побара од парламентот одобрение за спроведување воена операција во северен Ирак за ликвидирање на курдските бунтовници, кои се кријат во пограничниот дел, јави турскиот телевизиски канал „Си-ен-ен турк“.

Ердоган ги потврди плановите за навлегување во северен Ирак

А1 - 10.10.2007

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска потврди дека Владата подготвува планови за воена интервенција во северен Ирак, во случај да има потреба од интервенција против курдските сепаратисти. „Изготвувањето на планот започна и е во тек“, рече Ердоган, одговарајќи на новинарско прашање по ...

Турската Влада бара одобрение од Парламентот за операција против ПКК во северен Ирак

Канал5 - 10.10.2007

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган потврди денеска дека Владата подготвува план за добивање одобрение од Парламентот за спроведување воена операција против курдските бунтовници во северен Ирак. Анкара, 10 октомври (МИА) - Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган потврди денеска дека Владата подготвува ...

Турција спремна за интервенција во Северен Ирак

Вест - 10.10.2007

АНКАРА, 10 октомври (Ројтерс) - Турскиот премиер Тајип Ердоган вчера даде зелено светло за евентуална воена интервенција во северен Ирак за разбивање на курдските бунтовници по серијата крвави напади врз турските безбедносни сили.

САД ги осудија курдските напади во Турција

А1 - 09.10.2007

САД ги осудија двата неодамнешни напади на курдските сепаратисти во источна Турција, во кои загинаа 25 војници и цивили. „САД ги осудуваат нападите на 7 октомври и 29 септември, веројатно извршени од терористи од Курдската работничка партија (ПКК), во кои што загинаа 13 турски војници и 12 цивили“, ...

Армијата на САД три години ќе се опоравува од Ирак

А1 - 09.10.2007

Три до четири години ќе им бидат потребни на копнените сили на САД за да се вратат во нормалното темпо по засилените мисии во Ирак, и покрај предвиденото повлекување на дел од војниците предвидено за идната година, изјави началникот на штабот на копнените сили генерал Џорџ Кејси.

Курдски герилци убија 14 турски војници

Дневник - 09.10.2007

Припадници на сепаратистичката Курдска работничка партија (ПКК) убија 13 турски војници при вооружен напад во близина на границата со Ирак, а уште еден загина при експлозија на мина, јави Макфакс. - Во терористичкиот напад во реонот на Сирнак се убиени вкупно 13 припадници на нашите армиски сили - ...

Курдски бунтовници убија 13 турски војници

Утрински - 09.10.2007

Курдски борци од сепаратистичката група ПКК убија 13 турски војници во нападот што го извршија во близина на границата со Ирак. Ова е една од најтешките загуби што турската армија ги претрпела во судирите со оваа група. Во извештаите се наведува дека само еден борец на ПКК е убиен.

Ердоган го повика Багдад да ги затвори камповите на ПКК

Макфакс - 09.10.2007

Анкара Турскиот премиер Реџеп Тајп Ердоган ја повика ирачката Влада да ги затвори „еднаш засекогаш“ камповите на бунтовниците од Работничката партија на Курдите (ПКК) во северен Ирак и да ги предаде нивните лидери. Тој го оцени како „позитивен факт“ тоа што што Владата во Багдад, предводена од Нури ...

Турција стационира војска до границата со Ирак

Макфакс - 09.10.2007

Анкара Бројни турски воени единици се стационираат во пограничните реони со Ирак, јавуваат денеска турските медиуми. Долж границата е подигната борбената готовност, а забележливо е засилено стационирање на пешадија и тенкови. Конвоите се движат со поддршка на хеликоптери, наведуваат медиумите.

Турција се закани со воена операција во северен Ирак

Макфакс - 09.10.2007

Анкара Турција денеска одлучи да преземе нови мерки против курдските сепаратисти, вклучувајќи и трансгранична воена операција во северен Ирак, доколку тоа биде неопходно. Мерките ќе бидат преземени со цел да се неутрализираат камповите на бунтовниците од редовите на Работничката партија на Курдите ...

Курдски сепаратисти убија 13 турски војници

А1 - 08.10.2007

Припадници на сепаратистичката Курдска работничка партија (ПКК) убија денеска 13 турски војници во напад во близина на границата со Ирак. Станува збор за инцидент во кој на турската армија и се нанесени најголеми загуби во последно време во судирите со ПКК.

Најмалку 3.800 загинати војници на САД во Ирак

Макфакс - 08.10.2007

Вашингтон Најмалку 3.815 припадници на американските оружени сили загинаа од почетокот на војната во Ирак во 2003 година, според податоците на американската новинска агенција Асошиејтед прес. Оваа бројка вклучува и седум цивилни припадници на оружените сили.

Ердоган ја обвини ЕУ за неиспорачување на курдските сепаратисти

Макфакс - 08.10.2007

Анкара Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја обвини Европската унија (ЕУ) за неиспорачување на припадниците на Курдската работничка партија(ПКК). „Ниту една членка на ЕУ до сега не и испорачала на Турција член на ПКК и покрај тоа што Унијата оваа организација ја прогласи за терористичка“, Изјави ...

Ирачки Курдистан повика на директни преговори со Анкара

Макфакс - 08.10.2007

Ербил Владата на ирачки Курдистан ја повика денеска Анкара на директни преговори за да се реши прашањето на курдските бунтовници во северен Ирак каде е можна турска воена интервенција против герилците. Регионалната курдска влада, како што соопшти, “нема никому да дозволи од териториите под нејзин ...

Курдски сепаратисти убија 13 турски војници

Макфакс - 08.10.2007

Анкара Припадници на сепаратистичката Курдска работничка партија (ПКК) убија денеска 13 турски војници во напад во близина на границата со Ирак. Станува збор за инцидент во кој на турската армија и се нанесени најголеми загуби во последно време во судирите со ПКК.

Ирачките Курди ја повикаа Анкара на дијалог

Макфакс - 08.10.2007

Багдад Регионалната власт на Курдите во Ирак денеска ја повика официјална Анкара на непосреден дијалог за прашањето за бунтовници од Работничката партија на Курдистан (ПКК), ден откако турскиот парламент одобри интервенција во северен Ирак.