TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новата Европска комисија денеска го почнува својот петгодишен мандат

Телма - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Со Урсула фон дер Лајен на чело, Европската комисија за првпат добива жена претседател.

Новата Европска комисија денеска го почнува својот петгодишен мандат

Сител - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по својот состав и функции наликува на влада.

Новата Европска комисија денеска го почнува петгодишниот мандат

+инфо - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по својот состав и функции наликува на влада.

Новиот состав на Европската комисија започна со работа

Макфакс - 01.12.2019

Почнува со работа Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен. Претседателката на Комисијата објави дека во фокусот на работата на нејзиниот тим во текот на следните пет години ќе биде зајакнување на улогата на ЕУ во ...

Новата Европска комисија денеска го почнува својот петгодишен мандат

А1 On - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по својот состав и функции наликува на влада.

ЕУ: Нов почеток на солидни основи

А1 On - 01.12.2019

Претседателите на четирите најважни институции на Европска Унија – Европски совет, Комисијата, Парламентот и Централната банка на денешната церемонија во Брисел го одбележаа почетокот на мандатот како и десетгодишнината од примена на Лисабонскиот ...

Новата Европска комисија денеска го почнува својот мандат

Слободен Печат - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по својот состав и функции наликува на влада.

Фон дер Лајен ја презема функцијата претседател на ЕК

Р.С.Европа - 01.12.2019

Поранешната германска министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен ја презема функцијата претседател на Европската комисија. Чарлс Мишел кој ја презема функцијата претседател на Европскиот совет изјави дека време е европскиот блок да стане ...

Новиот состав на Европската комисија го почна својот петгодишен мандат

Нова ТВ - 01.12.2019

Денеска почнува со работа новата Европската комисија (ЕК) на чело со Урсула фон дер Лајен, прва дама на функцијата. Главното извршно тело на Европската унија (ЕУ) по својот состав и функции наликува на влада со тоа наместо терминот министер се ...

Почна со работа новиот состав на Европската комисија

ММС - 01.12.2019

Новата Европска комисија, со која претседава Урсула фон дер Лаејн, денеска го започна својот мандатот. По најдолгите преговори за составот на Комисијата, конечно се случи инаугурацијата на првата претседателка.

Новиот состав на Европската комисија започна со работа

MTM - 01.12.2019

Почнува со работа Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен. Претседателката на Комисијата објави дека во фокусот на работата на нејзиниот тим во текот на следните пет години ќе биде зајакнување на улогата на ЕУ во ...

ЕУ: Новата евровлада денеска го почнува 5-годишниот мандат

Денешен - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по својот состав и функции наликува на влада.

Новиот состав на Европската комисија започна со работа

Точка - 01.12.2019

Почнува со работа Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен. Претседателката на Комисијата објави дека во фокусот на работата на нејзиниот тим во текот на следните пет години ќе биде зајакнување на улогата на ЕУ во ...

Новата Европска комисија денеска го почнува својот петгодишен мандат

Локално - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по својот состав и функции наликува на влада.

ЕУ: Нов почеток на солидни основи

24Инфо - 01.12.2019

Претседателите на четирите најважни институции на Европска Унија – Европски совет, Комисијата, Парламентот и Централната банка на денешната церемонија во Брисел го одбележаа почетокот на мандатот како и десетгодишнината од примена на Лисабонскиот ...

Новата Европска комисија денеска го почнува својот петгодишен мандат

24Инфо - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по својот состав и функции наликува на влада.

ЕУ: Нов почеток на солидни основи

Опсервер - 01.12.2019

Претседателите на четирите најважни институции на Европска Унија – Европски совет, Комисијата, Парламентот и Централната банка на денешната церемонија во Брисел го одбележаа почетокот на мандатот како и десетгодишнината од примена на Лисабонскиот ...

ЕУ: Нов почеток на солидни основи

Либертас - 01.12.2019

Претседателите на четирите најважни институции на Европска Унија – Европски совет, Комисијата, Парламентот и Централната банка на денешната церемонија во Брисел го одбележаа почетокот на мандатот како и десетгодишнината од примена на Лисабонскиот ...

Новата Европска комисија денеска го почнува својот петгодишен мандат

Либертас - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по својот состав и функции наликува на влада.

Денеска започнува петгодишниот мандат на новиот состав на ЕК

Република - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по својот состав и функции наликува на влада.

Новата Европска комисија денеска го почнува својот петгодишен мандат

Опсервер - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по својот состав и функции наликува на влада.

Новата Европска комисија денеска го почнува својот петгодишен мандат

Вечер Прес - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по својот состав и функции наликува на влада.

Новиот состав на Европската комисија започна со работа

Н.Македонија - 01.12.2019

Почнува со работа Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен. Претседателката на Комисијата објави дека во фокусот на работата на нејзиниот тим во текот на следните пет години ќе биде зајакнување на улогата на ЕУ во ...

12 жени на чело на клучни ресори во новиот состав на Европската Комисија

AKO - 01.12.2019

Од денеска Европската Комисија предводена од Урсула фон дер Лајен го започнува својот петгодишен мандат. Во овој состав на комисијата има 12 жени и 15 мажи. Дубравка Шуица од Хрватска, поранешна градоначалничка на Дубровник е позиционирана на ...

ЕУ: Нов почеток на солидни основи

MakPress - 01.12.2019

Претседателите на четирите најважни институции на Европска Унија – Европски совет, Комисијата, Парламентот и Централната банка на денешната церемонија во Брисел го одбележаа почетокот на мандатот како и десетгодишнината од примена на Лисабонскиот ...

Новата Европска комисија денеска го почнува својот петгодишен мандат

MakPress - 01.12.2019

Европската комисија во новиот состав, предводена од Урсула фон дер Лајен, денеска почнува со работа. Европската комисија е главно извршно тело на ЕУ, која по својот состав и функции наликува на влада.

Комисијата на Фон Дер Лајен со амбициозни планови

Deutsche Welle - 28.11.2019

Заштита на климата и дигитализација се клучните теми на новата Европска комисија. Убаво кажано – но сега Урсула фон дер Лајен мора пред да се погрижи за земјите членки и за парите, смета Бернд Ригерт.

Фон дер Лајен: Скопје и Тирана заслужија да почнат преговори со ЕУ

Либертас - 28.11.2019

Новата претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен се заложи за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија. Таа ја потврди „европската перспектива“ на земјите од Западниот Балкан, пишува Дојче веле .

Лајен: Вратата на ЕУ останува отворена за земјите од Западен Балкан

ТВ21 - 27.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претставувајќи ја програмата на новата Европска Комисија, порача дека вратата на ЕУ останува отворена за земјите од Западен Балкан.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

Телма - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Европска Комисија: „Тимот на Урсула“ на стартната позиција

Deutsche Welle - 27.11.2019

Новиот состав на Еврокомисијата наскоро ќе биде потврден и еврокомесарите можат да се „фрлат на работа“. Претседателката Фон Дер Лајен најави геополитичка Комисија која треба да помогне и за евроинтеграцијата на Балканот За тимот на Урсула фон фон ...

Фон дер Лајен целосно поддржува преговори со Северна Македонија и Албанија

24 Вести - 27.11.2019

Новизбраната претседателка на Европската комисија, говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, истакна дека целосно го поддржува предлогот за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија.

Изгласана новата Европска комисија

Алсат-М - 27.11.2019

Европскиот парламент со 461 глас „за“ го поддржа новиот состав на Европската комисија. Против предлогот гласаа 157 пратеници, а 89 беа воздржани. Европската комисија, на чело со претседателката, Урсула фон дер Лајен, својот петгодишен мандат ќе го ...

Изгласан новиот состав на Европската Комисија

24 Вести - 27.11.2019

Целосна поддршка за отворање преговори со Македонија и Албанија, испрати новата Претседателка на Европската Комисија. Со доцнење од еден месец, Европарламентот денеска ја крена рампата за тимот на Урсула Фон Дер Лајен кој допрва има рок од два ...

Фон дер Лајен: Скопје и Тирана заслужија да почнат преговори со ЕУ

Deutsche Welle - 27.11.2019

Новата претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен се заложи за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија. Таа ја потврди „европската перспектива“ на земјите од Западниот Балкан.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

Нетпрес - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

Курир - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Новата претседателка на Европската комисија поддржува отворање на преговори со Македонија и Албанија

Слободен Печат - 27.11.2019

Процесот на пристапување нуди единствена можност за промовирање и споделување на нашите основни вредности и интереси, потенцираше таа. Новизбраната претседателка на Европската комисија, говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, истакна дека ...

Фон дер Лајен: Нашите врати остануваат отворени за Северна Македонија и за Албанија

+инфо - 27.11.2019

Покрај Западен Балкан, првата заложба на Комисијата, според зборовите на претседателката на Комисијата ќе биде „Зелениот договор“ (Green Deal), кој наспроти загриженоста за климатските промени, треба да биде презентиран на 11 декември во пресрет на ...

Европскиот Парламент денеска ќе ја избере новата Европска Комисија

Слободен Печат - 27.11.2019

Гласањето ќе се одржи точно на пладне денеска во Стразбур. Пред тоа, избраната претседателка ќе се соочи со европратениците на кои ќе им го презентира нејзиниот тим на членови на Европската Комисија.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

Сител - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Вратата на ЕУ за Западен Балкан останува отворена

Слободен Печат - 27.11.2019

Според претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, ЕУ не е само политика. закони и пазари, туку на прво место се луѓето и нивните аспирации за слобода, вредности и подобра иднина.

Фон дер Лајен целосно поддржува преговори со Северна Македонија и Албанија

А1 On - 27.11.2019

Новизбраната претседателка на Европската комисија, говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, истакна дека целосно го поддржува предлогот за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лајен - Вратите на ЕУ остануваат отворени за Западен Балкан

Р.С.Европа - 27.11.2019

Новизбраната претседателка на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, рече дека вратите на ЕУ остануваат отворени за Западен Балкан. Претставувајќи ја програмата и составот на новата Европска ...

Фон дер Лајен целосно поддржува преговори со Северна Македонија и Албанија

Нова ТВ - 27.11.2019

Новоизбраната претседателка на Европската комисија, говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, истакна дека целосно го поддржува предлогот за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија.

Изгласан новиот состав на Европската Комисија

Р.С.Европа - 27.11.2019

Европскиот парламент го изгласа новиот состав на Европската комисија. Европратениците денеска одобрија германската конзервативка Урсула вон дел Лајен да ја предводи Европска комисијата, која треба да почне со работи на 1 декември.

Избрана новата Европска комисија

Макфакс - 27.11.2019

Европскиот парламент со 461 глас ЗА, 157 гласови против и 89 воздржани, го поддржа новиот состав на Европската комисија. Европските парламентарци на пленарната седница во Стразбур гласаа за давање мандат на целиот нов состав на ЕК, вклучително и на ...

Европарламентот го усвои составот на новата Европска комисија

МКД - 27.11.2019

Европскиот парламент го усвои составот на новата Европска комисија, предводена од Урсула фон дер Лаен. Во Стразбур имаше 461 глас за, 157 против и 89 воздржани. ЕК со ова го почнува својот петгодишен мандат на 1 декември.

Изгласан новиот состав на Европската комисија

Академик - 27.11.2019

Европскиот парламент го изгласа новиот состав на Европската комисија. Претседателка на Комисијата е Урсула фон дер Лајен, која ќе го почне својот петгодишен мандат на 1 декември. Таа денеска изјави дека како Комисија ќе бидат посветени на ...

Фон дер Лајен: Северна Македонија и Албанија требаше да започнат со преговорите

+инфо - 27.11.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веднаш по изборот на составот на Комисијата од страна на Европскиот парламент, пред новинарите изјави дека Северна Македонија и Албанија заслужија да започнат со преговори, јавува ...

Лајен: Нашата врата е отворена за Западен Балкан

А1 On - 27.11.2019

Именуваната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претставувајќи ја програмата на новата Европска Комисија, порача дека вратата на ЕУ останува отворена за земјите од Западен Балкан.

Изгласан новиот состав на Европската Комисија

Сител - 27.11.2019

Изгласан новиот состав на Европската Комисија. На чело со првата жена претседател Урсула фон дер Лајен и со тимот од 26-те нови комесари, негова задача ќе биде во следните пет години да ја зајакне кохезивноста на Европскатата унија, но и нејзината ...

Лајен: Нашата врата е отворена за Западен Балкан

Нетпрес - 27.11.2019

Именуваната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претставувајќи ја програмата на новата Европска Комисија, порача дека вратата на ЕУ останува отворена за земјите од Западен Балкан.

Фон дер Лајен целосно поддржува преговори со Северна Македонија и Албанија

Нетпрес - 27.11.2019

Новизбраната претседателка на Европската комисија, говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, истакна дека целосно го поддржува предлогот за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лајен: Македонија и Албанија требаше да започнат со преговорите

Сител - 27.11.2019

– Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веднаш по изборот на составот на Комисијата од страна на Европскиот парламент, пред новинарите изјави дека Македонија и Албанија заслужија да започнат со преговори, јавува дописникот на ...

Фон дер Лајен: Скопје и Тирана требаше да започнат со преговорите

А1 On - 27.11.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веднаш по изборот на составот на Комисијата од страна на Европскиот парламент, пред новинарите изјави дека Северна Македонија и Албанија заслужија да започнат со преговори.

Фон дер Лејен: Северна Македонија и Албанија требаше да започнат со преговорите

Слободен Печат - 27.11.2019

Според неа, легитимно е Советот да поставува прашање за процесот на проширувањето, но оти за двете земји новите правила не треба да важат. Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веднаш по изборот на составот на Комисијата од ...

Фон дер Лајен: Северна Македонија и Албанија требаше да започнат со преговорите

Press24 - 27.11.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веднаш по изборот на составот на Комисијата од страна на Европскиот парламент, пред новинарите изјави дека Македонија и Албанија заслужија да започнат со преговори, јавува дописникот на МИА.

Фон дер Лајен: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да немаат нови правила на проширување

Р.С.Европа - 27.11.2019

По изборот на составот на Комисијата од страна на Европскиот парламент, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, пред новинарите изјави дека Северна Македонија и Албанија заслужија да започнат со преговори, јави МИА.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

Нова ТВ - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избраната претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Фон дер Лајен целосно поддржува преговори со Северна Македонија и Албанија

Вечер Прес - 27.11.2019

Новизбраната претседателка на Европската комисија, говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, истакна дека целосно го поддржува предлогот за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лајен: Македонија и Албанија требаше да започнат со преговорите

Опсервер - 27.11.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веднаш по изборот на составот на Комисијата од страна на Европскиот парламент, пред новинарите изјави дека Северна Македонија и Албанија заслужија да започнат со преговори, јавува ...

Фон дер Лајен: За Скопје и Тирана не треба да важат новите правила за проширување

Република - 27.11.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веднаш по изборот на составот на Комисијата од страна на Европскиот парламент, пред новинарите изјави дека Македонија и Албанија заслужија да започнат со преговори, јавува дописникот на МИА.

Изгласан новиот состав на Европската Комисија

4NEWS - 27.11.2019

Изгласан новиот состав на Европската Комисија. На чело со првата жена претседател Урсула фон дер Лајен и со тимот од 26-те нови комесари, негова задача ќе биде во следните пет години да ја зајакне кохезивноста на Европскатата унија, но и нејзината ...

Фон дер Лејен поддржува преговори со Северна Македонија

Локално - 27.11.2019

Новизбраната претседателка на Европската комисија, говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, истакна дека целосно го поддржува предлогот за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

Опсервер - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

Вечер Прес - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Европскиот Парламент ќе гласа за новата Европска Комисија

iPortal - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

CivilMedia - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Европа е подготвена: Потврден мандатот на новата Европска комисија

Фактор - 27.11.2019

Европскиот парламент денеска со 461 глас „за“, 157 гласа „против“ и 89 „воздржани“ го изгласа новиот состав на Европската комисија. Европската комсија, на чело со претседателката Урсула фон дер Лајен, ќе го почне својот петгодишен мандат за 1 ...

Фон дер Лејен ја потврди европската перспектива на Западен Балкан

iPortal - 27.11.2019

Новизбраната претседателка на Европската комисија, говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, истакна дека целосно го поддржува предлогот за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија.

Лајен: Нашата врата е отворена за Западен Балкан

Опсервер - 27.11.2019

Именуваната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претставувајќи ја програмата на новата Европска Комисија, порача дека вратата на ЕУ останува отворена за земјите од Западен Балкан.

Фон дер Лајен целосно поддржува преговори со Македонија и Албанија

Опсервер - 27.11.2019

Новизбраната претседателка на Европската комисија, говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, истакна дека целосно го поддржува предлогот за отворање преговори со Македонија и Албанија.

Лајен: Нашата врата е отворена за Западен Балкан

Либертас - 27.11.2019

Именуваната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претставувајќи ја програмата на новата Европска Комисија, порача дека вратата на ЕУ останува отворена за земјите од Западен Балкан.

Фон дер Лајен целосно поддржува преговори со Северна Македонија и Албанија

CivilMedia - 27.11.2019

Новизбраната претседателка на Европската комисија, говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, истакна дека целосно го поддржува предлогот за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија.

Урсула вон дел Лајен е прва жена претседател на Европската комисија

Република - 27.11.2019

Европскиот парламент го изгласа новиот состав на Европската комисија. Европратениците денеска одобрија германската конзервативка Урсула вон дел Лајен да ја предводи Европска комисијата, која треба да почне со работи на 1 декември.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

Република - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

Либертас - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Лајен: Нашата врата е отворена за Западен Балкан

CivilMedia - 27.11.2019

Именуваната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претставувајќи ја програмата на новата Европска Комисија, порача дека вратата на ЕУ останува отворена за земјите од Западен Балкан.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

Локално - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Фон дер Лајен: Македонија и Албанија требаше да започнат со преговорите

4NEWS - 27.11.2019

– Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веднаш по изборот на составот на Комисијата од страна на Европскиот парламент, пред новинарите изјави дека Македонија и Албанија заслужија да започнат со преговори, јавува дописникот на ...

Фон дер Лајен целосно поддржува преговори со Северна Македонија и Албанија

24Инфо - 27.11.2019

Новизбраната претседателка на Европската комисија, говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, истакна дека целосно го поддржува предлогот за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

24Инфо - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Фон дер Лајен: Северна Македонија и Албанија требаше да започнат со преговорите

Либертас - 27.11.2019

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веднаш по изборот на составот на Комисијата од страна на Европскиот парламент, пред новинарите изјави дека Северна Македонија и Албанија заслужија да започнат со преговори, јавува ...

Лајен: Нашата врата е отворена за Западен Балкан

MakPress - 27.11.2019

Именуваната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претставувајќи ја програмата на новата Европска Комисија, порача дека вратата на ЕУ останува отворена за земјите од Западен Балкан.

Лајен: Скопје и Тирана заслужија да добијат датум за преговори

AKO - 27.11.2019

Ова го изјави на прес конференција веднаш по изборот на новата Европска Комисија претседателката Урсула фон дер Лајен. Таа не се согласува со менување на правилата сред процес: ,,Овие две земји заслужуваа датум на преговори и тие не заслужија да ги ...

Фон дер Лајен поддржува преговори со Македонија и Албанија

MakPress - 27.11.2019

Новизбраната претседателка на Европската комисија, говорејќи пред Европскиот парламент во Стразбур, истакна дека целосно го поддржува предлогот за отворање преговори со Македонија и Албанија.

Европскиот Парламент денеска гласа за новата Европска Комисија

MakPress - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Денеска ќе биде изгласана новата Европска комисија

Expres - 27.11.2019

Европратениците на пленарна седница денеска точно на пладне треба да ја потврдат новата Европска Комисија на Урсула фон дер Лајен. Доколку добие зелено светло, избрана претседателка ќе може да почне со работа на втори декември.

Фон дер Лејн бара од наследникот на Хан силна поддршка за Македонија и Албанија

Press24 - 26.11.2019

П ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Македонија и Албанија.

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

Телма - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

Курир - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

Нетпрес - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Советот на ЕУ го одобри новиот состав на Европската комисија, на потег се европратениците

Нова ТВ - 25.11.2019

Советот на Европската унија (ЕУ) даде зелено светло за тимот на претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен чиј состав останува да биде потврден и од Европскиот Парламент во среда.

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

Сител - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Тимот на Урсула фон дер Лајн доби зелено светло од Советот на ЕУ

+инфо - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

А1 On - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

Слободен Печат - 25.11.2019

Советот и Парламентот се двете ко-одлучувачки тела на Европската Унија. Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на ...

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

Либертас - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

Република - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

24Инфо - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

Локално - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Тимот на Урсула фон дер Лајн доби зелено од светло од Советот на ЕУ

iPortal - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

Опсервер - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

Точка - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.

Советот го одобри новиот состав на Европската Комисија

MakPress - 25.11.2019

Тимот на избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајн, доби зелено од светло од Советот на ЕУ утрово, останува новата ЕК да биде одобрена од страна на Европскиот Парламент во среда.