TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров и Коѕијас не пееја во Охрид

Република - 14.04.2018

Премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Анализа беше запрашан дали министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид запејале како што Ивица Дачиќ му отпеа на неговиот грчки колега при приемот во Белград, „Колку што знам двајцата ...

Што пишуваат грчките медиуми за средбата во Охрид?

iPortal - 14.04.2018

За вчерашната средба на министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид грчките медиуми ја пренесуваат изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања.

Грчки медиуми: Постигнат напредок во Охрид

Фокус - 13.04.2018

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и ...

Тешките прашања за името остануваат отворени, коментираат грчките медиуми

МКД - 13.04.2018

Изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, како и изјавата на македонскиот министер за надворешни работи дека е разговарано и за временскиот рок за имплементирање на ...

Грчки медиуми: Постигнат напредок во Охрид, но отворени остануваат потешките прашања

Либертас - 13.04.2018

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и ...

Грчки медиуми: Постигнат напредок во Охрид, но отворени остануваат потешките прашања

Канал5 - 13.04.2018

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и ...

Грчки медиуми: Постигнат напредок во Охрид, но отворени остануваат потешките прашања

Сител - 13.04.2018

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и ...

Грчки медиуми: Постигнат напредок во Охрид, но отворени остануваат потешките прашања

Република - 13.04.2018

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и ...

Грчки медиуми: Постигнат напредок во Охрид, но отворени остануваат потешките прашања

Кајгана - 13.04.2018

Атина, 13 април 2018 (МИА) - Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат ...

Грчки медиуми: Постигнат напредок во Охрид, но отворени остануваат потешките прашања

А1 On - 13.04.2018

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и ...

Грчки медиуми: Постигнат напредок во Охрид, но отворени остануваат потешките прашања

+инфо - 13.04.2018

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и ...

Самитот во Софија – можност за нови разговори меѓу Ципрас и Заев

Либертас - 13.04.2018

Иако засега не се најавува средба меѓу премиерите Ципрас и Заев за името, тие ќе се сретнат на Самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија на 17 мај. Не е исклучено да имаат посебна средба посветена на разговори за името, пишува Дојче веле .

Грчки медиуми: Постигнат напредок во Охрид, но отворени остануваат потешките прашања

Курир - 13.04.2018

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и ...

Што пишуваат грчките медиуми за средбата во Охрид?

Фактор - 13.04.2018

За вчерашната средба на министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид грчките медиуми ја пренесуваат изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања.

Грчки медиуми: Постигнат напредок во Охрид, но отворени остануваат потешките прашања

Локално - 13.04.2018

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и ...

Грчки медиуми: Постигнат напредок во Охрид, но отворени остануваат потешките прашања

CivilMedia - 13.04.2018

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и ...

Грчки медиуми: Постигнат напредок во Охрид, но отворени остануваат потешките прашања

Стандард - 13.04.2018

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и ...

Самитот во Софија – можност за нови разговори меѓу Ципрас и Заев

iPortal - 13.04.2018

Иако засега не се најавува средба меѓу премиерите Ципрас и Заев за името, тие ќе се сретнат на Самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија на 17 мај. Не е исклучено да имаат посебна средба посветена на разговори за името, пишува Дојче веле .

Заев: Димитров и Коѕијас не пееја во Охрид, ама се оптимисти

Фактор - 13.04.2018

Премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Анализа беше запрашан дали министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид запејале како што Ивица Дачиќ му отпеа на неговиот грчки колега при приемот во Белград, „Колку што знам двајцата ...

Грчки медиуми: Направени чекори напред во Охрид

24Инфо - 13.04.2018

Грчки медиуми: Направени чекори напред во Охрид Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека ...

Грчки медиуми: Проблем останува ерга омнес употребата на името, Уставот и националноста

еМагазин - 13.04.2018

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и ...

Нова рунда преговори меѓу Димитров и Коѕијас во Охрид

Фокус - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас денеска во Охрид ќе имаат средба како дел од најновата рунда преговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

По три часа заврши средбата меѓу Димитров и Коѕијас во Охрид

Фокус - 12.04.2018

Во владината вила во Охрид завршија тричасовните разговори на шефовите на македонската и на грчката дипломатија Никола Димитров и Коѕијас за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Димитров: Ова беше разговор без надмудрувања

Фокус - 12.04.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по тричасовната средба со грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас, изјави дека разговорите биле искрени и отворени. Министрите разговарале за разликите околу прашањето за името.

Коѕијас му се заблагодари на Димитров за гостопримството во „Вила Билјана“

Фокус - 12.04.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, му се заблагодари на својот македонски колега, Никола Димитров, за гостопримството во охридската вила Билјана каде дипломатите на двете земји денеска одржаа средба.

По вчерашната работна вечера, Димитров и Коѕијас почнаа нова рунда разговори за името

МКД - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Нова преговарачка рунда меѓу Димитров и Коѕијас во Охрид

Алсат-М - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас денеска во Охрид ќе имаат средба како дел од најновата рунда преговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Коѕијас ја откажа прес конференцијата во Приштина

Алсат-М - 12.04.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој попладнево пристигна во прва официјална посета на Приштина, ја откажа прес конференцијата што требаше да ја одржат со неговиот домаќин,Беџет Пацоли.

Започна средбата на Димитров и Коѕијас во Охрид

Алсат-М - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на разликите во спорот за името.

Заврши средбата Димитров – Коѕијас во Охрид

Алсат-М - 12.04.2018

Во владината вила во Охрид завршија тричасовните разговори на шефовите на македонската и на грчката дипломатија Никола Димитров и Коѕијас за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Коѕијас во Oхрид - нова преговарачка рунда

24 Вести - 12.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас од вчера попладне е во официјална посета на Македонија. Тој во Охрид беше пречекан од високи претставници од Министерството за надворешни работи, по што имаше работна средба со неговиот колега, македонскиот ...

Почна средбата Димитров – Коѕијас во Охрид

Телма - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот околу името.

Средба Димитров – Коѕијас во Охрид

Телма - 12.04.2018

Шефовите на дипломатиите на на Македонија и Грција денеска по завршувањето на претпладневната сесија разговори за името, излегоа со оптимистични изјави дека дел од отворените прашања се решени.

Коѕијас - Димитров: За нешто имаме согласност, ама има уште разлики, како на пример за иредентизмот

МКД - 12.04.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција по денешната средба во Охрид уште еднаш се согласија дека добро соработуваат, дека ги разбираат разликите и потребите на другиот, но и тоа дека и натаму има тешки прашања, разлики за кои ќе разговараат ...

Постигнат е напредок во разговорите за спорот со името

Телма - 12.04.2018

Постигнат е напредок во разговорите за спорот со името, објавија министрите Никола Димитров и Никос Коѕијас по нивната средба во Охрид. Тие се наоѓаат на половина пат, но останува да се изоди потешкиот дел, кој според дипломатски извори е решение за ...

Димитров и Коѕијас во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за името

Либертас - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Започна охридската рунда преговори за името

Република - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Димитров и Коѕијас во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за името

ТВ21 - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Димитров и Коѕијас ги почнаа разговорите за името

+инфо - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Димитров и Коѕијас во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за името

Сител - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Во Охрид нова рунда преговори меѓу Димитров и Коѕијас

Р.С.Европа - 12.04.2018

Министрите за надворешни рабити на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид ги почнуваат разговорите кои ќе бидат продолжение на преговорите за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република ...

Имал поважни теми – Коѕијас ја откажа прес конференцијата во Приштина

Република - 12.04.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој попладнево пристигна во прва официјална посета на Приштина, ја откажа прес конференцијата што требаше да ја одржат со неговиот домаќин,Беџет Пацоли.

Заврши средбата Димитров – Коѕијас во Охрид

ТВ21 - 12.04.2018

Во владината вила во Охрид завршија тричасовните разговори на шефовите на македонската и на грчката дипломатија Никола Димитров и Коѕијас за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Коѕијас ја откажа прес конференцијата во Приштина

Сител - 12.04.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој попладнево пристигна во прва официјална посета на Приштина, ја откажа прес конференцијата што требаше да ја одржат со неговиот домаќин,Беџет Пацоли.

(Видео) Димитров: Разговаравме за временската рамка и начинот на имплементирање на решението

Правдико - 12.04.2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров по средбата со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас изјави дека имале искрени и отворени разговори преку кои се постигнал планираниот напредок.

Коѕијас ја откажа прес конференцијата во Приштина

+инфо - 12.04.2018

Коѕијас кусо рекол дека има многу побитни теми за разговор и оти нема време за конференција. Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој попладнево пристигна во прва официјална посета на Приштина, ја откажа прес конференцијата што требаше да ја ...

(Видео) Коѕијас: Остануваат уште многу малку прашања, но тие се најтешките за решавање

Правдико - 12.04.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, по средбата со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, изјави дека постигнат е значителен напредок во преговорите и дека остануваат уште многу малку прашања, но тие се ...

Коѕијас, сепак, го виде Сонцето од Кутлеш (ФОТО)

Република - 12.04.2018

Искинато е платното со кое беше прекриено 16 кракото сонце од Кутлеш на хотелот „Престол“, кој се наоѓа спроти хотелот „Гранит“, каде што е сместен шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас.

ВИДЕО: Топло добредојде за Коѕијас во Охрид

А1 On - 12.04.2018

Штотуку започна средбата помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров. Денешната средба која се одржува во Охрид претставува нова рунда преговори за надминување на проблемот со името.

(Видео) Коѕијас: Остануваат уште многу малку прашања, но тие се најтешките за решавање

Макфакс - 12.04.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, по средбата со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, изјави дека постигнат е значителен напредок во преговорите и дека остануваат уште многу малку прашања, но тие се ...

(Видео) Димитров: Разговаравме за временската рамка и начинот на имплементирање на решението

Макфакс - 12.04.2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров по средбата со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас изјави дека имале искрени и отворени разговори преку кои се постигнал планираниот напредок.

Димитров: Прв пат разговаравме за временската рамка и за чекорите доколку се постигне решение

Република - 12.04.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по тричасовната средба со грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас, изјави дека разговорите биле искрени и отворени. Министрите разговарале за разликите околу прашањето за името.

Македонија си ја покри гордоста за да не се навреди Коѕијас (ФОТО)

Република - 12.04.2018

За да не се навреди Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, Македонските власти го покриле 16 кракото сонце од Кутлеш кое се наоѓа на правиатниот угостителски објект “Хотел Престол“ кој се наоѓа на триесетина метри од местото каде што ...

ВИДЕО: Изјава на Димитров и Коѕијас

Либертас - 12.04.2018

Следете ја ВО ЖИВО ОД ОХРИД изјавата на министрите Димитров и Коѕијас по нивната средба. Видео – ...

Пречекот на Коѕијас во Охрид (Видео)

Република - 12.04.2018

Средбата на Димитров и Коѕијас, шефовите на грчката и македонската дипломатија во Охрид веќе е во тек. Започна охридската рунда преговори за името На видеото на Макфакс е прикажано како беше пречекан Коѕијас.

Започна средбата на Димитров и Коѕијас во Охрид

Р.С.Европа - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на разликите во спорот за името.

ВИДЕО: Прес-конференција на Димитров и Коѕијас

А1 On - 12.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Охрид остварија средба. Оваа средба претставува нова рунда преговори во напорите за решавање на спорот за ...

Средба Димитров-Коѕијас во Охрид

Република - 12.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат средба во Охрид. Ова ќе биде трета средба на двајцата министри за кус период. Минатиот месец Коѕијас беше во Скопје, а потоа заедно со Димитров ...

Димитров не знае да пее како Дачиќ

+инфо - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров се пошегува со твитерџија во контекст на естрадниот настап на министерот за надворешни работо на Србија, Ивица Дачиќ, кој на вечерата со колегата од Грција, Никос Коѕијас му пееше и развеселе скрши ...

Димитров: Имавме отворен и искрен разговор

ТВ21 - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров по денешната средба со грчкиот колега, Никос Коѕијас, даде оптимизам, кога станува збор за решението за спорот со името. „Имавме отворени и искрени разговори.

Искинато платното со кое беше прекриено 16 кракото сонце од Кутлеш во Охрид

Сител - 12.04.2018

Искинато е платното со кое беше прекриено 16 кракото сонце од Кутлеш на хотелот „Престол“, кој се наоѓа наспроти хотелот „Гранит“ каде е сместен шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас.

Димитров и Коѕијас во Охрид со нова рунда преговори за името

Сакам да кажам - 12.04.2018

Во Охрид во тек е средбата меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, нова рунда преговори за надминување на спорот за името. Од Министерството за надворешни работи велат дека се очекува нова рунда ...

(Видео) Почна средбата Димитров-Коѕијас во Охрид

Макфакс - 12.04.2018

Штотуку започна средбата помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров. Денешната средба која се одржува во Охрид претставува нова рунда преговори за надминување на проблемот со името.

Средба Димитров-Коѕијас во Охрид

Макфакс - 12.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат средба во Охрид. Ова ќе биде трета средба на двајцата министри за кус период. Минатиот месец Коѕијас беше во Скопје, а потоа заедно со Димитров ...

Коѕијас: Верувам дека ќе ги решиме тешките проблеми

ТВ21 - 12.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас испрати благодарност за гостопримството на неговиот колега од Македонија, Никола Димитров. Како што посочи Коѕијас, верува дека ќе бидат решени сите проблеми наскоро.

(ВИДЕО) Коѕијас: Остануваат помалку проблеми, но тие се најтешките

А1 On - 12.04.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас по средбата со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров изјави дека постигнат е значителен напредок во преговорите и дека остануваат уште многу малку прашања, но тие се ...

(ВИДЕО) Димитров: Разговаравме за временската рамка и начинот на имплементирање на решението

А1 On - 12.04.2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров по средбата со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас изјави дека имале искрени и отворени разговори преку кои се постигнал планираниот напредок.

Првпат разговаравме за временската рамка за имплементација на евентуалното решение, кажа Димитров по средбата со ...

Сакам да кажам - 12.04.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров рече дека со грчкиот колега Никос Коѕијас на денешната средба во Охрид првпат разговарале за временската рамка, како ќе изгледа и како ќе се имплементира решението на спорот за името, под услов да се ...

Коѕијас - Димитров: Уште неколку спорни, но најтешки точки

Р.С.Европа - 12.04.2018

Повеќе од три часа траеа разговорите за името меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во вилата Билјана во Охрид. За дел од прашањата постигнат е напредок, за дел се уште постојат разлики, рекоа ...

Димитров и Коѕијас во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за името

Курир - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Заврши средбата Димитров – Коѕијас во Охрид

Курир - 12.04.2018

Во владината вила во Охрид завршија тричасовните разговори на шефовите на македонската и на грчката дипломатија Никола Димитров и Коѕијас за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Коѕијас ја откажа прес конференцијата во Приштина, имал поважни теми

Курир - 12.04.2018

Грција е една од петте земји членки на ЕУ кои ја немаат признато независноста на Косово, но има „помек“ став и ги признава косовските пасоши. Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој попладнево пристигна во прва официјална посета на ...

Започна охридската рунда преговори за името – Димитров и Коѕијас во Охрид

МК News - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Почна средбата на Димитров и Коѕијас во Охрид

Независен - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Димитров и Коѕиас во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за името

Стандард - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕиас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Димитров и Коѕијас во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за името

CivilMedia - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Заврши средбата Димитров – Коѕијас во Охрид

Локално - 12.04.2018

Во владината вила во Охрид завршија тричасовните разговори на шефовите на македонската и на грчката дипломатија Никола Димитров и Коѕијас за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Од Охрид Коѕијас замина за Приштина, закажаната прес конференција ја откажа

Орбис - 12.04.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој попладнево пристигна во прва официјална посета на Приштина, ја откажа прес конференцијата што требаше да ја одржат со неговиот домаќин,Беџет Пацоли.

Заврши средбата Димитров – Коѕијас во Охрид

CivilMedia - 12.04.2018

Во владината вила во Охрид завршија тричасовните разговори на шефовите на македонската и на грчката дипломатија Никола Димитров и Коѕијас за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

(ВО ЖИВО) Заврши средбата Димитров - Коѕијас, следуваат изјави

Независен - 12.04.2018

Во владината вила во Охрид завршија тричасовните разговори на шефовите на македонската и на грчката дипломатија Никола Димитров и Коѕијас за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Коѕијас ја откажа прес конференцијата во Приштина

Независен - 12.04.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој попладнево пристигна во прва официјална посета на Приштина, ја откажа прес конференцијата што требаше да ја одржат со неговиот домаќин,Беџет Пацоли.

ВИДЕО: Почна средбата Димитров-Коѕијас во Охрид

Точка - 12.04.2018

Штотуку започна средбата помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров. Денешната средба која се одржува во Охрид претставува нова рунда преговори за надминување на проблемот со името.

Коѕијас: Остануваат уште многу малку прашања, но тие се најтешките за решавање

Точка - 12.04.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, по средбата со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, изјави дека постигнат е значителен напредок во преговорите и дека остануваат уште многу малку прашања, но тие се ...

Димитров: Ова беше искрен и отворен разговор, без надмудрувања

Слободен Печат - 12.04.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по тричасовната средба со грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас, изјави дека разговорите биле искрени и отворени, јави Фокус. Министрите разговарале за разликите околу прашањето за името.

Ќе се види ли денес прагматизмот и реализмот на Коѕијас во Охрид?

iPortal - 12.04.2018

Откако вчера во Охрид на аеродромот Апостол Павле слета грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, денес се очекува целосна и детална средба со неговиот македонски колега Никола Димитров, при што ќе се разговара детално за следните чекори ...

ПРОВОКАЦИЈА: Искинато платното со коешто беше прекриено 16-кракото сонце

Фактор - 12.04.2018

Искинато е платното со коешто беше прекриено 16-кракото сонце од Кутлеш на хотелот „Престол“, кој се наоѓа спроти хотелот „Гранит“ каде што е сместен шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас.

Средба Димитров-Коѕијас во Охрид

Локално - 12.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска треба да се сретнат во Охрид, што е трета средба на двајцата министри за кус период. Минатиот месец Коѕијас беше во Скопје, а потоа заедно со Димитров ...

Заврши средбата Димитров – Коѕијас во Охрид

Бриф - 12.04.2018

Во владината вила во Охрид завршија тричасовните разговори на шефовите на македонската и на грчката дипломатија Никола Димитров и Коѕијас за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

По работната вечера во Охрид, Димитров и Коѕиас на нова преговарачка рунда

Мета - 12.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас од вчера попладне е во официјална посета на Македонија. Тој во Охрид беше пречекан од високи претставници од Министерството за надворешни работи, по што имаше работна вечера со неговиот колега, Никола ...

За кои прашања Димитров и Коѕијас имаат напредок?

Фактор - 12.04.2018

Mинистрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, по средбата во Охрид рекоа дека за дел од прашањата постигнат е напредок, за дел постојат разлики. Нова средба најавија за 3 и 4 мај во Солун.

ЖИВОТОТ МУ ГО НАПРАВИЛЕ ПОЛЕСЕН: Коѕијас се заблагодари на Димитров и останатите по средбата во вила Билјана

Фактор - 12.04.2018

Никос Коѕијас, шефот на грчката дипломатија, му се заблагодари на својот колега, Никола Димитров, за гостопримството во охридската вила Билјана. Дипломатите на двете земји денеска имаа средба во таа вила.

Средба Димитров-Коѕијас во Охрид

CivilMedia - 12.04.2018

Средбата меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид ја проследија околу 70 македонски и над 30 грчки медиуми. Тричасовните разговори меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција за надминување на спорот со името заврши, а ...

Средба Димитров – Коѕијас

iPortal - 12.04.2018

Денеска во Вила Охрид, министерот за надворешни работи, Никола Димитров се сретна со неговиот колега од Грција, министерот Никос Коѕијас. На средбата која се одржа во отворена атмосфера, се разговараше за сите аспекти за разликата околу името.

Ќе се види ли денес прагматизмот и реализмот на Коѕијас во Охрид?

Фактор - 12.04.2018

Откако вчера во Охрид на аеродромот Апостол Павле слета грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, денес се очекува целосна и детална средба со неговиот македонски колега Никола Димитров, при што ќе се разговара детално за следните чекори ...

Димитров и Коѕиас имале „разговор без надмудрување“ и дефинирале временска рамка

Мета - 12.04.2018

Разговаравме за првпат за временската рамка и за чекорите кои ќе следат, доколку се постигне решение, односно како тоа ќе изгледа и ќе се имплементира. Ова беше разговор без надмудрување, со големо разбирање за потребите на другиот.

Димитров и Коѕијас во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за името

еМагазин - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Нова рунда преговори меѓу Димитров и Коѕијас во Охрид

Пулс24 - 12.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас денеска во Охрид ќе имаат средба како дел од најновата рунда преговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

(Видео) Димитров: Разговаравме за временската рамка и начинот на имплементирање на решението

Sky - 12.04.2018

 Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров по средбата со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас изјави дека имале искрени и отворени разговори преку кои се постигнал планираниот напредок.

Средба Димитров-Коѕијас во Охрид

Sky - 12.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат средба во Охрид. Ова ќе биде трета средба на двајцата министри за кус период. Минатиот месец Коѕијас беше во Скопје, а потоа заедно со Димитров ...

СКАНДАЛ ЗА ВРЕМЕ НА ПОСЕТАТА НА КОЅИЈАС: За да не се навреди, Димитров наредил да се покрие „Сонцето од Кутлеш“ на ...

Маркукуле - 12.04.2018

За да не се навреди Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, Македонските власти го покриле 16 кракото сонце од Кутлеш кое се наоѓа на правиатниот угостителски објект “Хотел Престол“ кој се наоѓа на триесетина метри од местото каде што ...

Немал време: Коѕијас ја откажа прес конференцијата во Приштина

еМагазин - 12.04.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој попладнево пристигна во прва официјална посета на Приштина, ја откажа прес конференцијата што требаше да ја одржат со неговиот домаќин,Беџет Пацоли.

(Фото) Поради Коѕијас во Охрид покриено со платно сонцето од Кутлеш на приватен имот

еМагазин - 12.04.2018

Лавина од реакции на социјалните мрежи предизвика фотографијата која ја објави Охриѓани од шеснаесеткратното сонце од Кутлеш на објектот на хотелот Престол во Охрид, кое поради посетата на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, било ...

Коѕијас денеска на работна вечера со Димитров, утре на официјална средба

Фокус - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Коѕијас пристигна во Охрид, Димитров не го пречека на аеродром

Фокус - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас попладнево со грчкиот владин авион слета на охридскиот аеродром. Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, не беше меѓу делегацијата која го пречека Коѕијас на аеродромот, Свети ...

ВИДЕО Дачиќ му запеа на Коѕијас на грчки јазик, а му исполни и музичка желба

Фокус - 11.04.2018

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивицџа Дачиќ, синоќа му приреди вистинска забава на својот грчки колега, Никос Коѕијас. Како што објави спрски „Блиц“, Дачиќ, во свој стил, за добредојде му отпеа на Коѕијас песна на неговиот мајчин јазик.

(ГАЛЕРИЈА) Коѕијас и Димитров на вечера во Охрид

Фокус - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас попладнево слета на аеродромот во Охрид, а вечерва е на работна вечера со неговиот македонски колега, Никола Димитров. ФОТО: Томислав Георгиев 1 на ...

Коѕијас вечерва пристигнува во Охрид – Димитров се надева на прогрес

Нова ТВ - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името.

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба

Телма - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Нимиц им пиша на Димитров и Коѕијас во пресрет на новата средба во Охрид

Телма - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Нимиц им пиша на Димитров и Коѕијас за точките за кои има согласување и за оние за кои има разлики

МКД - 11.04.2018

Посредникот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Нимиц им пиша на Димитров и Коѕијас во пресрет на новата средба во Охрид

24 Вести - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Коѕијас: Реализам и прагматизам е клучот за решавање на проблемот

Нова ТВ - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и дека „реализам и прагматизам е клучот за решавање на проблемот и сфаќањето оти е потребен компромис“.

Нимиц им пиша на Димитров и на Коѕијас

Алсат-М - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Коѕијас: Направен е напредок кон решение за името, неопходен е компромис

Алсат-М - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис. – Реализам и прагматизам е клучот на решението.

Коѕијас пред доаѓањето во Охрид: Направен е напредок кон решение за името, неопходен е компромис

МКД - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис. „Реализам и прагматизам е клучот на решението.

Димитров очекува напредок на разговорите за името во Охрид

МКД - 11.04.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров очекува напредок во преговорите за решавање на името на утрешната средба со грчкиот министер Никос Коѕијас во Охрид. „Прашањето е толку важно што по дефиниција сите рунди разговори се тешки, така што ...

Што ќе донесе охридската средба на Димитров и Коѕијас

Нова ТВ - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Коѕијас во Белград: Србија му припаѓа на европското семејство

Алсат-М - 11.04.2018

Меѓу Србија и Грција нема отворени прашања, порачаа денеска министрите за надворешни работи на двете земји Ивица Дачиќ и Никос Коѕијас, кои разговараа за продлабочување на соработката и зачувување на стабилноста во регионот.

Димитров и Коѕијас во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за името

24 Вести - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба

МКД - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Шефот на грчката дипломатија пристигна во Охрид

МКД - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас попладнево допатува во Охрид. Предвидено е тој вечерва да има работна вечера со неговиот домаќин шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додека официјалниот дел од средбата е предвиден ...

Дачиќ му пееше на Коѕијас на грчки, овој му ја нарача и „Тамо далеко“ (ВИДЕО)

МКД - 11.04.2018

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, синоќа на свечената вечера во чест на својот грчки колега, Никос Коѕијас, запеа песна на мајчиниот јазик на гостинот. Коѕијас имал и посебна музичка желба.

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид

Алсат-М - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Ивица Дачиќ му пееше на Коѕијас

24 Вести - 11.04.2018

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ го прими шефот на грчката дипломатија, Никос КоЅијас во Вила Мир, а српските медиуми веќе пренесуваат видео на кое може да се слушне дека Дачиќ пее познатата грчка песна.

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба

24 Вести - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас попладнево ќе допатува во Охрид, по што ќе има работна вечера со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Официјалната средба е закажана за утре.

Димитров: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

24 Вести - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името.

Коѕијас пристигна во Охрид

Алсат-М - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, попладнево пристигна во Охрид со грчки владин авион. Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, не беше меѓу делегацијата која го пречека Коѕијас на Охридскиот аеродром, Свети ...

Коѕијас во Охрид - Од утре нова преговарачка рунда

24 Вести - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас пред малку допатува во Охрид. Уште вечерва, Коѕијас е на работна вечера со неговиот колега, Димитров а од утре стартува и официјалната преговарачка рунда за спорот со името.

Преговарачка рунда за спорот со името во Охрид

24 Вести - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров кој денеска во Скопје го пречека украинскиот колега Павло Климкин вели дека очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на ...

Коѕијас и Димитров на вечера во Охрид

Република - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Грчките медиуми за писмото на Нимиц до Димитров и Коѕијас во пресрет на новата средба во Охрид

Либертас - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Вечер работна, утре формална средба: Коѕијас и Димитров на средба во Охрид

Таратур - 11.04.2018

Првите дипломати на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денес и утре во Охрид ќе одржат нови средби, една неформална и една формална. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки ...

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров

ТВ21 - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Коѕијас доаѓа во Охрид на клучна средба со Димитров

+инфо - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Коѕијас: Направен е напредок кон решение за името, неопходен е компромис, но не гнил компромис

Либертас - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис. – Реализам и прагматизам е клучот на решението.

Димитров изрази надеж за напредок во разговорите за името

Р.С.Европа - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска изрази надеж дека на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид ќе биде постигнат напредок во решавањето на спорот за името.

Нимиц им пиша на Димитров и Коѕијас во пресрет на новата средба во Охрид

Канал5 - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба

Сител - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Димитров: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

Канал5 - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името.

Нимиц им пиша на Димитров и Коѕијас во пресрет на новата средба во Охрид

Кајгана - 11.04.2018

Атина, 11 април 2018 (МИА) - Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има ...

Коѕијас: Направен е напредок кон решение за името, неопходен е компромис

Канал5 - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис. - Реализам и прагматизам е клучот на решението.

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба

Канал5 - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас пристигна во Охрид

Република - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, попладнево допатува во Охрид. Предвидено е тој вечерва да има работна вечера со неговиот домаќин, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додека официјалниот дел од средбата е предвиден ...

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба

А1 On - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Димитров и Коѕијас во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за името

Канал5 - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Димитров: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

Либертас - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името.

Нимиц им пиша на Димитров и Коѕијас во пресрет на новата средба во Охрид

Сител - 11.04.2018

- Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Коѕијас: Потребен е компромис, но не гнил компромис

+инфо - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис. – Реализам и прагматизам е клучот на решението.

Димитров: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

Кајгана - 11.04.2018

Скопје, 11 април 2018 (МИА) – Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името.

Нимиц им пиша на Димитров и Коѕијас во пресрет на новата средба во Охрид

А1 On - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Коѕијас во Белград: Србија му припаѓа на европското семејство

Сител - 11.04.2018

Меѓу Србија и Грција нема отворени прашања, порачаа денеска министрите за надворешни работи на двете земји Ивица Дачиќ и Никос Коѕијас, кои разговараа за продлабочување на соработката и зачувување на стабилноста во регионот.

Димитров: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

Сител - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името.

Димитров и Коѕијас утре ќе се сретнат во Охрид

Макфакс - 11.04.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија и неговиот грчки колега Никос Коѕијас утре ќе се сретнат во Охрид, соопшти Министерството за надворешни работи. Од министерството образложија дека посетата на Коѕијас е во рамките на ...

Коѕијас ќе вечера во Охрид

+инфо - 11.04.2018

Грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас, попладнево слета во Охрид со грчки владин авион. Вечерва тој ќе има работна вечера, а официјалната средба е закажана за утре во 9 часот во Охрид.

Коѕијас во Белград: Србија му припаѓа на европското семејство

А1 On - 11.04.2018

Меѓу Србија и Грција нема отворени прашања, порачаа денеска министрите за надворешни работи на двете земји Ивица Дачиќ и Никос Коѕијас, кои разговараа за продлабочување на соработката и зачувување на стабилноста во регионот.

Коѕијас: Направен е напредок кон решение за името, неопходен е компромис

А1 On - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис. – Реализам и прагматизам е клучот на решението.

Ивица Дачиќ му пееше на Коѕијас (ВИДЕО)

+инфо - 11.04.2018

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ приреди синоќа вечера во чест на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во Вила Мир, а за добредојде му отпеа на гостинот позната грчка песна.

Димитров: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

А1 On - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името.

ФОТО: Коѕијас пристигна во Охрид

Либертас - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, попладнево пристигна во Охрид со грчки владин авион. Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, не беше меѓу делегацијата која го пречека Коѕијас на Охридскиот аеродром, Свети ...

Коѕијас: Реализам и прагматизам е клучот на решението за името

Р.С.Европа - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска по средбата со неговиот српски колега Ивица Дачиќ во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис.

Димитров и Коѕијас на работна вечера во Охрид (фото)

Република - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров го пречека својот грчки колега Никос Коѕијас, кој попладнево слета на аеродромот во Охрид. Вечерва, двајцата министри имаа работна вечера во еден од охридските ресторани, а веќе за утре е предвидена ...

Пред да се сретнат во Охрид, Димитров и Коѕијас ќе читаат писмо од Нимиц

+инфо - 11.04.2018

Грчкото МНР, ниту ја потврдува ниту ја демантира веста во грчките медиуми дека Нимиц испратил допис до Димитров и Коѕијас. Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, ...

Дачиќ му запеа на увце на Коѕијас (видео)

Република - 11.04.2018

Ивица Дачиќ , шефот на српската дипломатија за време на вечерата му запеал песна на грчки јазик на грчкиот колега Коѕијас, објави српски „Блиц“. Во знак на пријателството му ја отпеал песната „Mi mu timonis matia mu“ на што Коѕијас многу се ...

Коѕијас во Белград: Србија му припаѓа на европското семејство

+инфо - 11.04.2018

Меѓу Србија и Грција нема отворени прашања, порачаа денеска министрите за надворешни работи на двете земји Ивица Дачиќ и Никос Коѕијас, кои разговараа за продлабочување на соработката и зачувување на стабилноста во регионот.

Коѕијас: Направен е напредок кон решение за името, неопходен е компромис

Кајгана - 11.04.2018

Белград, 11 април 2018 (МИА) - Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис.

Димитров: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

+инфо - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името.

Шефот на грчката дипломатија пристигна во Охрид

Кајгана - 11.04.2018

Охрид, 11 април 2018 (МИА) – Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас попладнево допатува во Охрид. Предвидено е тој вечерва да има работна вечера со неговиот домаќин шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додека официјалниот ...

Видео: Српскиот министер Дачиќ му пееше на Коѕијас на грчки

Канал5 - 11.04.2018

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ ја продолжи својата традиција на високите гости да им испее по една песна. Вчера тој приредил вечера во чест на грчкиот колега Никос Коѕијас кој е на турнеја низ Балканот, во чии рамки вечерва ќе ...

(Видео) Дачиќ му пееше на грчки на Коѕијас

Макфакс - 11.04.2018

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ за време на вечерата во знак на пријателство му запеа песна на грчки јазик, на грчкиот колега Коѕијас, објави српски „Блиц“. Дачиќ му ја отпеа песната „Mi mu timonis matia mu“ на што Коѕијас многу се ...

Дачиќ му запеа на Коѕијас и на грчки и на српски

Сакам да кажам - 11.04.2018

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, синоќа организираше вечера во чест на својот грчки колега Никос Коѕијас, кој денеска доаѓа во Охрид на нова рунда преговори за името.

Коѕијас пристигна во Охрид - од Белград порача: Не може да се добие се во преговорите

Сител - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас попладнево допатува во Охрид. Предвидено е тој вечерва да има работна вечера со неговиот домаќин шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додека официјалниот дел од средбата е предвиден ...

Коѕијас: Направен е напредок кон решение за името, неопходен е компромис

Сител - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис. - Реализам и прагматизам е клучот на решението.

Грчкиот министер за надворешни работи Коѕијас дојде во Охрид

Сакам да кажам - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијасоколу 17 часот слета на охридскиот аеродром „Свети апостол Павле“. Од аеродромот, министерот Коѕијас замина за Охрид каде треба да има работна вечера со министерот за надворешни работи Никола ...

Трета средба за името во Охрид

Р.С.Европа - 11.04.2018

Третата по ред рунда разговори за името за неполн месец овојпат се одржува во Охрид. Министерот за надворешни работи Никола Димитров се надева дека „духот на македонскиот бисер“ ќе им ги олесни тешките и темелни разговори, кои, како што вели ...

Димитров очекува тешка рунда разговори за спорот за името со Коѕијас, но е оптимист дека ќе се постигне напредок

Сител - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија е оптимист за напредок пред утрешната средба со Никос Коѕијас во охрид, иако смета дека разговорите ќе бидат тешки. Димитров вели дека процесот се наоѓа во деликатна фаза, но сепак очекува прогерс.

Коѕијас пристигна во Охрид - Вечерва неформално, утре официјално

Р.С.Европа - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас допатува во Охрид на трета средба со неговиот македонски колега Никола Димитров, како дел од најновата рунда преговори за спорот за името. Предвидено е тој вечерва да има работна вечера со неговиот домаќин, ...

Коѕијас попладнево доаѓа во Охрид

Канал5 - 11.04.2018

Дали духот на древен Охрид, како што се надева министерот Димитров, ќе ги стопи разликите во спорот за името со Атина на третата средба со грчкиот колега Коѕијас за само 20 дена. Шефот на македонската дипломатија очекува темелни разговори и уште ...

Коѕијас утре во Охрид, Димитров вели дека процесот е во деликатна фаза

ТВ21 - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, утре во Охрид ќе остварат нови средби. Посетата на Коѕијс е во рамките на постојаниот дијалог меѓу двајцата министри за решавање на прашањето за името и ...

Нова преговарачка рунда меѓу Димитров и Коѕијас во Охрид

А1 On - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас денеска во Охрид ќе имаат средба како дел од најновата рунда преговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид

Курир - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Коѕијас слета на охридскиот аеродром, утре официјална средба за преговорите за името

Курир - 11.04.2018

Грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас, попладнево слета на охридскиот аеродром со грчки владин авион. Вечерва тој ќе има работна вечера, а официјалната средба е закажана за утре во 9 часот во Охрид.

Нимиц им пиша на Димитров и Коѕијас во пресрет на новата средба во Охрид

Курир - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Коѕијас во Белград: Србија му припаѓа на европското семејство

Курир - 11.04.2018

Меѓу Србија и Грција нема отворени прашања, порачаа денеска министрите за надворешни работи на двете земји Ивица Дачиќ и Никос Коѕијас, кои разговараа за продлабочување на соработката и зачувување на стабилноста во регионот.

Коѕијас пристигна во Охрид

Независен - 11.04.2018

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас попладнево пристигна во Охрид. Вечерва тој ќе има работна вечера со неговиот домаќин Никола Димитров во еден од познатите охридски ресторани во центарот на градот.

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба

Бриф - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Нимиц им пишал на Димитров и Коѕиас во пресрет на нивната средба во Охрид

Мета - 11.04.2018

Медијаторот во решавањето на спорот за името, Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои ...

Коѕиас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров

Стандард - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕиас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Димитров: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

CivilMedia - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името.

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба

Слободен Печат - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба

Локално - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Димитров: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

Локално - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името.

Нимиц им пиша на Димитров и Коѕијас во пресрет на новата средба во Охрид

Независен - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Коѕијас: Направен е напредок кон решение за името, неопходен е компромис

CivilMedia - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис. – Реализам и прагматизам е клучот на решението.

Димитров: Процесот е во деликатна фаза, се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

Слободен Печат - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името.

Шефот на грчката дипломатија пристигна во Охрид

Бриф - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас попладнево допатува во Охрид. Предвидено е тој вечерва да има работна вечера со неговиот домаќин шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додека официјалниот дел од средбата е предвиден ...

Грчки медиуми: Нимиц им пиша на Димитров и Коѕијас во пресрет на новата средба во Охрид

Слободен Печат - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Коѕиас од Белград: Направен е напредок кон решение за името, неопходен е компромис

Стандард - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис. – Реализам и прагматизам е клучот на решението.

Нимиц им пиша на Димитров и Коѕијас во пресрет на новата средба во Охрид

Локално - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Коѕијас: Направен е напредок кон решение за името, неопходен е компромис

Слободен Печат - 11.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис. – Реализам и прагматизам е клучот на решението.

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид

CivilMedia - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Димитров и Коѕијас утре ќе се сретнат во Охрид

Точка - 11.04.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија и неговиот грчки колега Никос Коѕијас утре ќе се сретнат во Охрид, соопшти Министерството за надворешни работи. Од министерството образложија дека посетата на Коѕијас е во рамките на ...

Коѕијас пристигна во Охрид

iPortal - 11.04.2018

Грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас, попладнево слета во Охрид со грчки владин авион. Вечерва тој ќе има работна вечера, а официјалната средба е закажана за утре во 9 часот во Охрид.

Коѕијас од Белград за името: Двете страни нема да добијат се

Фактор - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи на денешната средба со неговиот српски колега Ивица Дачиќ во Белград истакна дека спорот за името со Македонија може да се реши со компромис кој ќе го направат двете страни за што веќе е направен чекор напред.

(Видео) Ивица Дачиќ му пееше на Коѕијас

Репортер - 11.04.2018

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ го прими шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во Вила Мир, а српските медиуми веќе пренесуваат видео на кое може да се слушне дека Дачиќ пее познатата грчка песна.

Нимиц им пиша на Димитров и Коѕиас во пресрет на новата средба во Охрид

Стандард - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои има ...

Коѕијас денеска во Охрид на работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба

Мета - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас попладнево ќе допатува во Охрид, по што ќе има работна вечера со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Официјалната средба на двајцата министри за надворешни работи е закажана за утре.

Работна вечера Димитров-Коѕијас во Охрид

Локално - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас попладнево допатува во Охрид. Предвидено е тој вечерва да има работна вечера со неговиот домаќин шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додека официјалниот дел од средбата е предвиден ...

(ВИДЕО) Дачиќ му пееше на Коѕијас

Репортер - 11.04.2018

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ му приреди незаборавна вечер на неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Дачиќ речиси секоја прилика ја користи да запее, а овојпат на грчки му ја пееше песната „Mi mu timonis matia mu“ на увце на ...

ВИДЕО: Дачиќ му пееше на Коѕијас на грчки, тој му ја нарача и „Тамо далеко“

Слободен Печат - 11.04.2018

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, синоќа на свечената вечера во чест на својот грчки колега, Никос Коѕијас, запеа песна на мајчиниот јазик на гостинот. Коѕијас имал и посебна музичка желба.

Пред клучната средба утре во Охрид: Нимиц испратил потсетник до Димитров и Коѕијас

Независен - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц испратил писмо до министрите Никос Коѕијас и Никола Димитров спроти нивната средба утре во Охрид, која се оценува како клучна за решавање на спорот за името.Во писмото Нимиц ги навел точките по кои двете страни имаат договор ...

Ивица Дачиќ му пее на Никос Коѕијас

Фактор - 11.04.2018

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ на средба со Коѕијас. Нивната официјална средба започна во 10:30 часот. Тој го прими шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во Вила Мир, а српските медиуми веќе пренесуваат видео на кое може да ...

(ВИДЕО) Дачиќ му пее на Коѕијас и крши чинии

Независен - 11.04.2018

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ му приреди незаборавна вечер на неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Дачиќ речиси секоја прилика ја користи да запее, а овојпат на грчки му ја пееше песната „Mi mu timonis matia mu“ на увце на ...

Дачиќ му пееше на Коѕијас на грчки и на српски(Видео)

Локално - 11.04.2018

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, синоќа на свечената вечера во чест на својот грчки колега, Никос Коѕијас, запеа песна на грчки јазик. Коѕијас имал и посебна музичка желба.

(Видео) Дачиќ му пееше на грчки на Коѕијас

Шеталиште - 11.04.2018

Министерот за надворешки работи на Србија, Ивица Дачиќ синоќа приреди вечера во чест на грчкиот колега Никос Коѕијас. Кога е во прашање српскиот шеф на допломатијата, тоа не поминува без песна.

Коѕијас слета во Охрид - каква агенда го чека утре?

Фактор - 11.04.2018

Грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас, попладнево слета во Охрид со грчки владин авион. Вечерва тој ќе има работна вечера, а официјалната средба е закажана за утре во 9 часот во Охрид.

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба

Канал 77 - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид

Пулс24 - 11.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за надворешни работи наведуваат дека посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог ...

Димитров очекува прогрес во преговорите за името на средбата со Коѕијас

еМагазин - 11.04.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името. „Прашањето е толку важно што по дефиниција сите рунди ...

Што им пиша Нимиц на Димитров и Коѕијас пред утрешната средба во Охрид

еМагазин - 11.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои ...

Димитров: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

Канал 77 - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето на прашањето за името.

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба

24Инфо - 11.04.2018

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров, а утре и официјална средба Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас попладнево ќе допатува во Охрид, по што ќе има работна вечера со шефот на македонската дипломатија ...

Коѕијас и Димитров на вечера во Охрид

24Инфо - 11.04.2018

Коѕијас и Димитров на вечера во Охрид Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас допатува во Охрид на трета средба со неговиот македонски колега Никола Димитров, како дел од најновата рунда преговори за спорот за името.

Коѕијас пристигна на Охридскиот аеродром

еМагазин - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, попладнево пристигна во Охрид со грчки владин авион. Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, не беше меѓу делегацијата која го пречека Коѕијас на Охридскиот аеродром, Свети ...

Дачиќ му запеа на увце и на Козијас (ВИДЕО)

Поглед - 11.04.2018

Српски портал “Блиц“ информира дека шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ во знак на пријателство синоќа му приредил вистинска забава и му отпеал на Козијас песна на грчки јазик. Според видеото што го објави „Блиц“, Дачиќ му ја отпеал на Коѕијас ...

(ВИДЕО) Дачиќ на грчки му пееше на увце на Коѕијас

еМагазин - 11.04.2018

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, уште еднаш по којзнае кој пат ги покажа своите музички квалитети. На свечената вечера во чест на неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, запеа и на грчки јазик, пренесуваат српските медиуми Дачиќ го ...

Коѕијас: Направен е напредок кон решение за името, неопходен е компромис

еМагазин - 11.04.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас денеска во Белград изјави дека е направен чекор напред во решавање на спорот за името и оти за негово затворање е потребен компромис, пренесуваат српските медиуми.

ФОТО: Димитров и Коѕијас на работна вечера во Охрид

Поглед - 11.04.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров го пречека својот грчки колега Никос Коѕијас, кој попладнево слета на аеродромот во Охрид. Вечерва, двајцата министри имаа работна вечера во еден од охридските ресторани, а веќе за утре е предвидена ...

Името влегува во финале

Телма - 10.04.2018

По најавата на новата средба Димитров – Коѕијас на 12 април во Охрид и оптимистичките изјави на премиерот Зоран Заев, се оценува дека спорот за името влегува во завршница. Премиерот Заев, во неделното интервју за МИА истакна дека верува оти ...

Богата надворешно-политичка агенда, името влегува во финале

24 Вести - 10.04.2018

По најавата на новата средба Димитров - Коѕијас на 12 април во Охрид и оптимистичките изјави на премиерот Зоран Заев, се оценува дека спорот за името влегува во завршница. Премиерот Заев, во неделното интервју за Миа изјави дека верува дека ...

Коѕијас ја почнува мини балканската турнеја, в четврток во Охрид

24 Вести - 10.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска ја започнува мини балканската турнеја, а во четврток, 12 април, во Охрид ќе се сретне со неговиот македонски колега Никола Димитров. Како што јави дописничката на МИА од Атина, патувањето на ...

Придвижување на преговорите во пресрет на Извештајот на ЕК

Нова ТВ - 10.04.2018

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас на 12 април повторно доаѓа во посета на Македонија, овојпат во Охрид на средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Посетата на Коѕијас, и во Македонија и во Грција се оценува како ...

Грчки медиуми: На 12 април нова средба Димитров – Коѕијас

Алсат-М - 10.04.2018

Шефовите на македонската и на грчката дипломатија, Никола Димитров и Никос Коѕијас, на 12 април ќе остварат нова средба повторно во Скопје, објавија грчките медиуми, јави дописничката ...

Коѕијас ја почнува мини балканската турнеја, в четврток во Охрид

Алсат-М - 10.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска ја започнува мини балканската турнеја, а во четврток, 12 април, во Охрид ќе се сретне со неговиот македонски колега Никола Димитров. Како што јави дописничката ...

Преговорите за името во фокусот на средбата Коѕијас-Генимата

Алсат-М - 10.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и лидерката на ПАСОК и Движењето за промени Фофи Генимата на нивната денешна 90-минутна средба во грчкиот Парламент разговарале единствено за прашањето за името, објави грчката новинска агенција АНА- МПА.

Коѕијас на 12 април во Охрид на средба со Димитров

Алсат-М - 10.04.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на 12 април ќе се сретнат во Охрид. Коѕијас ќе допатува во Охрид од Белград, а претходно ќе ја посети и Приштина, објави reader.gr.

Коѕијас: Проблемите со Скопје може да се решат со смелост

Алсат-М - 10.04.2018

Разликите со Скопје можат да се решат со смелост, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју за германскиот весник „Шпигел“. – Разликите со Скопје се проблеми со историски карактер, со идентитет, со наследство и ...

Пацоли: Никогаш нема да разговараме за размена на територии

Алсат-М - 10.04.2018

Косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли изјави дека Приштина никогаш нема да разговара со Белград за можноста за размена на територии. Тој на Твитер напиша дека двете страни „мора да разговараат за нормализација на односите и меѓусебно ...

Кумуцакос: По брифингот со Коѕијас за името, загриженоста ни се зголеми

Алсат-М - 10.04.2018

По брифингот со Коѕијас интензивирана е нашата загриженост, вели одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, по вчерашната средба со шефот на грчката дипломатија.

Муслиу: Прашањето за името доби соодветна насока

Алсат-М - 10.04.2018

Следниот круг преговори помеѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Коѕијас и Димитров ќе биде технички каде ќе се настојува на завршување на разликите кои постојат, оценува аналитичарот Алберт Муслиу.

Коѕијас во четврток ќе се сретне со Димитров

ТВ21 - 10.04.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас денеска ја започнува својата мини балканската турнеја, а во четврток, на 12 април, во Охрид ќе се сретне со Никола Димитров. Според информациите во медиумите, министерот за надворешни работи на Грција, ...

Димитров и Коѕијас во четврток ќе се сретнат во Охрид

Либертас - 10.04.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в четврток ќе остварат работна средба во Охрид, соопшти Министерството за надворешни работи. Од Министерството образложија дека посетата на Коѕијас е во рамките на ...

Димитров и Коѕијас в четврток ќе се сретнат во Охрид

Макфакс - 10.04.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в четврток ќе остварат работна средба во Охрид, соопшти Министерството за надворешни работи. Од Министерството образложија дека посетата на Коѕијас е во рамки на ...

Димитров и Коѕијас ќе се сретнат задутре во Охрид

+инфо - 10.04.2018

Посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог меѓу двајцата министри, во контекст на напорите за надминување на разликата околу името, како и генералното унапредување на односите помеѓу двете земји.

Нимиц со писма до Димитров и Коѕиас во пресрет на круцијалните преговори во Охрид

Сител - 10.04.2018

Медијаторот Метју Нимиц во петокот испратил писмо до министрите Коѕијас и Димитров, спроти нивната средба во четврток во Охрид, која се оценува како круцијална за решавње на спорот за името.

Коѕиас почна мини балканската турнеја, в четврток во Охрид

Мета - 10.04.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас денеска ја започнува мини балканската турнеја, а во четврток, 12 април, во Охрид ќе се сретне со неговиот македонски колега Никола Димитров. Како што јави дописничката на МИА од Атина, патувањето на Коѕиас, ...

Малески: Коѕијас и Димитров го трчаат последниот круг

Слободен Печат - 10.04.2018

Премиерот Зоран Заев јасно рече дека главното финале за решавање на спорот за името ќе го одиграат двајцата премиери на двете држави, па ако тоа се смета за финале, тогаш претстојната средба меѓу Коѕијас и Димитров во Охрид треба да претставува ...

ШТО МОЖЕ ДА СЕ ОЧЕКУВА: Задутре нова средба Димитров - Коѕијас

Фактор - 10.04.2018

Mинистрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в четврток ќе остварат работна средба во Охрид, соопштија од Министерството за надворешни работи. Од Министерството објаснија дека посетата на Коѕијас е во ...

Реален ли е оптимизмот за „голем исчекор” на средбата Димитров – Коѕијас во Охрид?

Канал5 - 09.04.2018

Различни се очекувањата од средбата Димитров – Коѕијас најавена за в четврток во Охрид. Се уште е непознато точното време на состанокот и кој се ќе биде во делегациите, имајќи во предвид дека Коѕиас во земјава доаѓа како дел од неговата регионална ...

Пацоли: Никој не може да го спречи учеството на Косово на самитот во Софија

Стандард - 09.04.2018

Косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли, рече дека никој не може да го оспори и оневозможи целосното и рамноправно учество на приштинските претставници на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.