TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Марковиќ победник на „Мерцедес Опен“

А1 - 15.06.2008

Саша Марковиќ е победник на третиот по ред фјучерс „Мерцедес Опен 2008“, што се играше на терените на ТК Југ во Скопје. 19-ет годишната босанска надеж во финалето на 10.000 долари вредниот турнир го совлада петтиот носител Холанѓанецот Барт Бекс со 6:4 и 6:3 во сетови.

Магдинчев и Русевски во полуфиналето во Софија

Утрински - 14.06.2008

Македонските тенисери Лазар Магдинчев и Предраг Русевски денеска ќе играат во полуфиналето во двојки на челинџерот Бугарија опен во Софија, кој се игра на земјена подлога и за награден фонд од 42.500 евра. Тандемот од Дејвис куп репрезентацијата на Македонија, кој е трет носител, во четврт-финалето ...

Русевски и Магдинчев се пласираа во финалето во двојки во Софија

А1 - 13.06.2008

Најдобрите македонски тенисери Предраг Русевски и Лазар Магдинчев се пласираа во финалето во двојки на челинџер турнирот во Софија. Во денешниот полуфинален меч, тие со 2:0 во сетови го совладаа бугарскиот тандем Димитров - Енев, по што се на најдобар пат да изборат највисок ранкинг во дубл досега ...

Димитар Грабуловски во четврт-финале

Време - 13.06.2008

ФЈУЧРС-ТУРНИР „МЕРЦЕДЕС ОПЕН“ ВО СКОПЈЕ Македонскиот тенисер Димитар Грабуловски со 7-5, 7-5 го победи првиот носител, Србинот Давид Савиќ. Тој успеа да обезбеди пласман во четврт-финалето, а негов противник во следното коло ќе биде победникот меѓу Стефан Дмитровиќ и Барт Бекс.

Русевски и Магдинчев во полуфиналето во Софија

А1 - 12.06.2008

Македонскиот Дејвис куп тандем Русевски - Магдинчев во полуфиналето во Софија, Грабуловски и Мартиноски во најдобрата осумка во Скопје. Русевски и Магдинчев на челинџерот во Софија вреден 42.000 евра, обезбедија пласман меѓу четирите најдобри двојки.

Победа и пораз на Русевски

Време - 12.06.2008

„ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ“ ПОВТОРНО НА СУДНАМАЛЕНА ПРЕДНОСТА НА БОСТОНЧЕЛИНЏ-ТУРНИР Предраг Русевски е поразен од првиот носител, Романецот Адриан Крусијат 7-5, 6-3 во првото коло од челинџ-турнирот во Софија. Најдобриот македонски тенисер не успеа, вторпат во кариерата, да го „преживее“ стартот на еден ...

Фуриозен старт на Мартиноски на „Мерцедес опен“

Утрински - 12.06.2008

Илија Мартиноски за само 50 минути ја заврши работата и се пласира во второто коло на 5. „Мерцедес опен“ во Скопје, со награден фонд од 10.000 американски долари. Дејвис куп репрезентативецот на Македонија, пријавен како 1013.

Победа на Мартиновски

Време - 12.06.2008

ПОДГОТОВКИ ЗА РЕВАНШОТ СО ИСЛАНДТЕНИС Македонскиот тенисер Илија Мартиновски го победи Мариќ со 6-1, 6-0,а Томислав Јотовски загуби со 1-6, 1-6 од Никола Мектиќ на стартот на фјучрс-турнирот Мерцедес опен во Скопје, кој се игра за награден фонд од 10.000 американски долари.

Мартиноски убедлив на стартот

Вест - 12.06.2008

ТЕНИС - МЕРЦЕДЕС ОПЕН Македонскиот тенисер Илија Мартиноски го прегази осмиот носител Александар Мариќ од Босна и Херцеговина со 6:1, 6:0 во првото коло од фјучерс турнирот "Мерцедес опен", што се одржува на терените на ТК Југ во Скопје.

Магдинчев и Русевски во четврт-финалето во Софија

Утрински - 12.06.2008

Третите носители Лазар Магдинчев и Предраг Русевски се пласираа во четврт-финалето во двојки на тенискиот челинџер Бугарија опен во Софија, кој се игра на земјена подлога и за награден фонд од 42.500 евра. Тие на стартот ги совладаа Шпанците Хавиер Џенаро-Мартинез и Пере Риба со 7-5, 6-4, што им ...

Успешен ден за нашите тенисери на „Мерцедес Опен“

А1 - 11.06.2008

Успешен ден за македонките тенисери на ИТФ турнирот што се одржува на терените на „Југ“ во Скопје. Нашиот најголем адут Илија Мартиноски беше убедлив против осмиот носител Александар Мариќ од Босна и Херцеговина. На противникот му препушти само еден гем во двата сета и се избори за настап во ...

Русевски поразен на стартот во Софија

Утрински - 11.06.2008

Предраг Русевски го заврши уште во првото коло и челинџерот Бугарија опен во Софија, кој се игра на земјена подлога и за награден фонд од 42.500 евра. Непремостлива пречка за најдобриот македонски тенисер, кој оваа седмица е 364. на АТП-листата, беше првиот носител Адријан Кручат (156.

Неуспешно профи-деби на Јотовски во Скопје

Утрински - 11.06.2008

Најмладиот член на Дејвис куп решрезентацијата на Македонија, 17-годишниот Томислав Јотовски, загуби во своето деби во професионална конкуренција. На стартот од фјучерсот „Мерцедес опен“ во Скопје, со награден фонд од 10.000 долари, Јотовски беше поразен со 6-1, 6-1 од четвртиот носител Никола ...

Мектиќ го елиминира Јотовски

Дневник - 11.06.2008

Хрватот Никола Мектиќ уверливо со само 2 загубени гејма (6-1, 6-1) го елиминира Томислав Јотовски на стартот од скопскиот турнир од фјучрс-серијата, што се игра на земјените терени на ТК Југ со фонд од 10 илјади долари. Јотовски не ја исполни целта да го мине 1.

Русевски и Магдинчев победнички на ИТФ турнирот

А1 - 10.06.2008

Најдобрите македонски тенисери Предраг Русевски и Лазар Магдинчев имаа победнички почеток во двојки на ИТФ челинџер турнирот во Софија. Рангирани како трети носители, тие се пласираа во осминафиналето со триумфот од 7:5 и 6:4 по сетови над шпанците Џенаро - Мартинез и Риба - Мадрид.

Мартиновски во потрага по ланскиот успех на Русевски

Време - 10.06.2008

ТЕНИС Трета година по ред на терените на ТК „Југ“ во Градскиот парк во Скопје ќе се одржи фјучрс-турнирот „Мерцедес опен“, што се игра на земјена подлога за награден фонд од 10.000 американски долари. Во отсуство на минатогодишниот победник, најдобриот македонски тенисер Предраг Русевски, кој ...

Четворица македонски тенисери на „Мерцедес опен“

Утрински - 10.06.2008

Русевски и Магдинчев, место во Скопје, на челинџер во Софија Четворица македонски тенисери ќе играат на главниот турнир на третиот по ред ИТФ-фјучерс „Мерцедес опен“ што неделава се одржува на терените на Југ во Скопје за награден фонд од 10.000 американски долари.

Шанса за помладите

Вест - 10.06.2008

МЕРЦЕДЕС ОПЕН 2008 Без двајцата најдоброрангирани македонски тенисери, Предраг Русевски и Лазар Магдинчев, денеска (10 ч.) на терените на ТК Југ почнува третото издание на фјучерс турнирот "Мерцедес опен" со награден фонд од 10.000 долари.

Незгоден распоред за нашите

Дневник - 10.06.2008

Дејвис-куп репрезентативците на Македонија, Илија Мартиноски и Томислав Јотовски, немаа среќа при ждрепката за тенискиот турнир од фјучрс-серијата што од денеска до недела ќе се игра на терените на ТК Југ во Скопје. Мартиноски во 1. коло ќе игра со 8.

Трет тениски турнир „Мерцедес Опен“ во Скопје

А1 - 09.06.2008

МТФ трет пат по ред го организира ИТФ турнирот вреден 10.000 долари. Тениските вљубеници во нашиот главен град, во наредната седмица ќе имаат шанса да се запознаат со идните тениски ѕвезди кои собираат АТП поени. Прогрес на светската ранг листа и зацврстување на позициите на талентираните млади ...