TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделен печат – Идентитетот и лустрацијата

Р.С.Европа - 08.12.2013

Изјавата на американскиот амбасадор во земјава, Пол Волерс за идентитетот и за лустрацијата на македонски начин, пишуваат неделниците. Република - Големата навреда за големите пријатели Изјавата на ...

Тогаш кога амбасадорот Волерс проговори

Вест - 07.12.2013

Американскиот амбасадор ги крена на нозе џелатите и кољачите - тогаш кога проговори за идентитетот... Пишува Биљана СЕКУЛОВСКА Еден краток говор неделава на американскиот амбасадор Пол Волерс ...

За нештата за кои не смее да се разговара

Капитал - 06.12.2013

„Името не значи ништо. Розата би мирисала исто и пак би била роза и со друго име“ – Вилијам Шекспир... Оние кои мислат дека Шекспир пред пет века сакал да порача дека Македонија треба да го смени ...

Волерс: Македонци – не треба да има!

МКД - 05.12.2013

Пораката на американскиот амбасадор не може поинаку да се толкува. Тоа е нова потврда дека американскиот прагматизам нема граници. Штом ќе дојде моментот, без скрупули ги отвораат картите.

Волерс: Горди сме на Македонија како сојузник

Deutsche Welle - 04.12.2013

Американскиот амбасадор во Скопје Пол Волерс по повод 20-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи со Македонија истакна дека пријателството и партнерството се силни и покрај многу случувања.

Волерс - Сакаме Македонија интегрирана во евроатлантската заедница

Р.С.Европа - 04.12.2013

Мисијата на САД во Македонија не е промената од првиот ден. Со гордост ја нарекуваме Македонија наш пријател и сојузник и сакаме да видиме како оваа извонредна земја го остварува својот потенцијал ...

20 години дипломатски односи Македонија - САД

Глас на Америка - 04.12.2013

Сите веруваме дека меѓу САД и Македонија ќе има уште многу години на продуктивен, позитивен и взаемно корисен однос“, кажа амбасадорот Волерс. На 3-ти декември 1993-та во Скопје беше отворена ...

20 години Македонија-САД

Нова ТВ - 04.12.2013

Синоќа во Американската амбасада во Македонија, во чест на 20 години од воспоставувањето дипломатски односи САД-Ма­ке­до­ни­ја, се одржа прием на кој, сегашниот амбасадор, Пол Волерс, изјави дека ...

Волерс: Сакаме Македонија да ја видиме во ЕУ

Вест - 04.12.2013

Во чест на 20 години од воспоставувањето дипломатски односи на САД со Македонија, се одржа прием во американската амбасада во Скопје. "Знам дека многумина што сте присутни, бевте со нас кога ...

Мисијата на САД од првиот ден до денес не е променета

Идивиди - 04.12.2013

Скопје, 3 декември 2013 (МИА) - САД и Република Македонија воспоставија дипломатски односи пред точно 20 години. Во изминатиот период се случија многу работи, но пријателството и партнерството меѓу ...

Волерс: Македонија да го оствари својот потенцијал во евроатланските интеграции

Кајгана - 04.12.2013

Сакаме да видиме како оваа извонредна земја го остварува својот потенцијал како силна, динамична и просперитетна демократија, целосно интегрирана во евроатлантската заедница, истакнал американскиот ...

Пол Волерс: Сакаме Македонија интегрирана во евроатлантската заедница

Здраво - 04.12.2013

Мисијата на САД во Македонија не е промената од првиот ден. Со гордост ја нарекуваме Македонија наш пријател и сојузник и сакаме да видиме како оваа извонредна земја го остварува својот потенцијал ...

Волерс: Со гордост ја нарекуваме Македонија наш пријател и сојузник

Канал5 - 04.12.2013

Со гордост ја нарекуваме Македонија наш пријател и сојузник и сакаме да видиме како оваа извонредна земја го остварува својот потенцијал како силна, динамична и просперитетна демократија, целосно ...

Волерс: Со гордост ја нарекуваме Македонија наш пријател и сојузник

Вечер - 04.12.2013

- Со гордост ја нарекуваме Македонија наш пријател и сојузник и сакаме да видиме како оваа извонредна земја го остварува својот потенцијал како силна динамична и просперитетна демократија целосно ...

Волерс: Македонија да го оствари својот потенцијал во евроатланските интеграции

Тера - 04.12.2013

Сакаме да видиме како оваа извонредна земја го остварува својот потенцијал како силна динамична и просперитетна демократија, целосно интегрирана во евроатлантската заедница, истакнал американскиот ...

Волерс: Со гордост ја нарекуваме Македонија пријател и сакаме да ја видиме во ЕУ

Press24 - 04.12.2013

За време на своето обраќање на свеченоста во Американската амбасада во Скопје, амбасадорот Пол Волерс, синоќа пред присутните истакна дека САД и Македонија воспоставиле дипломатски односи пред 20 ...

Волерс: Македонија да го оствари својот потенцијал во евроатланските интеграции

Хајд Парк - 04.12.2013

Сакаме да видиме како оваа извонредна земја го остварува својот потенцијал како силна динамична и просперитетна демократија, целосно интегрирана во евроатлантската заедница, истакнал американскиот ...

Волерс: Македонија да го оствари својот потенцијал во евроатланските интеграции

Portal - 04.12.2013

Сакаме да видиме како оваа извонредна земја го остварува својот потенцијал како силна динамична и просперитетна демократија, целосно интегрирана во евроатлантската заедница, истакнал американскиот ...

Волерс: Македонија да го оствари својот потенцијал во евроатланските интеграции

Макфакс - 04.12.2013

Сакаме да видиме како оваа извонредна земја го остварува својот потенцијал како силна динамична и просперитетна демократија, целосно интегрирана во евроатлантската заедница, истакнал американскиот ...

Амбасадорот Волерс - Сакаме да ја видиме Македонија интегрирана во евроатлантската заедница

Inpress - 04.12.2013

Скопје, 4. декенври 2013 (ИНПРЕС) Мисијата на САД во Македонија не е промената од првиот ден. Со гордост ја нарекуваме Македонија наш пријател и сојузник и сакаме да видиме како оваа извонредна земја ...

Волерс: „Македонија со гордост ја нарекуваме наш пријател и сојузник“

Денешен - 04.12.2013

Во обраќањето на свеченоста во американската амбасада во Скопје по повод одбележувањето на 20-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Соединетите држави и република Македонија, ...

Волерс: Со гордост ја нарекуваме Македонија наш пријател и сојузник

Falanga - 04.12.2013

Соединетите држави имаат обезбедено повеќе од милијарда американски долари помош за Македонија. Со гордост ја нарекуваме Македонија наш пријател и сојузник и сакаме да видиме како оваа извонредна ...

Волерс: Македонија е наш пријател и сојузник

Нова ТВ - 03.12.2013

На 20- годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу САД и Македонија, американскиот амбасадор Пол Волерс истакна дека од првиот ден пријателството и партнерството меѓу двете земји ...

(ФОТО) Волерс: Мисијата на САД од првиот ден до денес не е променета

Утрински - 03.12.2013

САД и Република Македонија воспоставија дипломатски односи пред точно 20 години. Во изминатиот период се случија многу работи, но пријателството и партнерството меѓу двете земји останаа силни.

Волерс: Нашето партнерство ќе потрае уште многу, многу години

МКД - 03.12.2013

Со гордост ја нарекуваме Македонија наш пријател и сојузник и сакаме да видиме како оваа извонредна земја го остварува својот потенцијал како силна динамична и просперитетна демократија целосно ...

20 години билатерални односи Македонија и САД

Алфа - 03.12.2013

Македонија и САД оваа година одбележуваат 20 години од воспоставувањето на дипломатските односи. Дведецениското пријателство меѓу двете земји вечерва свечено ќе се одбележи во амбасадат на САД.

Одбележани 20 години дипломатски односи помеѓу САД и Македонија

Н.Македонија - 03.12.2013

Вечерва во американската амбасада се одбележа 20 годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Македонија и САД На денешен ден САД ја отвориле првата канцеларија за врски во Скопје.

Волерс: Македонија со гордост ја нарекуваме пријател

Алсат-М - 03.12.2013

На 20-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу САД и Македонија беше потврдено силното пријателството и партнерство на двете земји.

Волерс: Мисијата на САД од првиот ден до денес не е променета

А1 On - 03.12.2013

САД и Република Македонија воспоставија дипломатски односи пред точно 20 години. Во изминатиот период се случија многу работи, но пријателството и партнерството меѓу двете земји останаа силни.

ГАЛЕРИЈА 20 години дипломатски односи САД - Република Македонија

+инфо - 03.12.2013

Амбасадорот на САД, Пол Волерс и посака на Македонија успех и подобра иднина, на вечерашниот прием во амбасадата на САД во Скопје, кој беше приреден во чест на 20 години од воспоставувањето на ...

Волерс: Мисијата на САД од првиот ден до денес не е променета

Сител - 03.12.2013

САД и Република Македонија воспоставија дипломатски односи пред точно 20 години. Во изминатиот период се случија многу работи, но пријателството и партнерството меѓу двете земји останаа силни.

Волерс: Мисијата на САД од првиот ден до денес не е променета

Локално - 03.12.2013

САД и Република Македонија воспоставија дипломатски односи пред точно 20 години. Во изминатиот период се случија многу работи, но пријателството и партнерството меѓу двете земји останаа силни.

Волерс: Мисијата на САД од првиот ден до денес не е променета

Канал5 - 03.12.2013

САД и Република Македонија воспоставија дипломатски односи пред точно 20 години. Во изминатиот период се случија многу работи, но пријателството и партнерството меѓу двете земји останаа силни.

Волерс: „Американско-македонското партнерство ќе трае уште долго“

Либертас - 03.12.2013

„САД и Република Македонија воспоставија дипломатски односи пред точно 20 години. Во изминатиот период се случија многу работи, но пријателството и партнерството меѓу двете земји останаа силни.

ВОЛЕРС: Мисијата на САД не е променета

Телеграф - 03.12.2013

Ова го истакна вечерва амбасадорот на САД Пол Волерс во обраќањето на свеченоста во Американската амбасада во Скопје по повод одбележувањето на 20-годишнината од воспоствувањето на дипломатските ...

Волерс: Горди сме што сме пријатели со Македонија

Република - 03.12.2013

По повод дваесет годишнината од отварањето на дипломатската канцеларија на САД во Македонија, Пол Волерс на неговото обраќање рече дека тие не подржуваат во целост, а нашата земја ја сметаат за ...