TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Палестинците на референдум на 26.јули

А1 - 11.06.2006

Палестинскиот претседател Махмуд Абас, на 26. јули закажа референдум, кој претставува политичка иницијатива за признавање на Израел, пренесоа синоќа палестинските медиуми. „Го повикувам палестинскиот народ, да гласа на референдумот, со кој ќе се даде национална согласност за признавање на Израел“, ...

Хамас испука ракети на Израел прв пат по 16 месеци

А1 - 10.06.2006

За прв пат по 16 месеци, радикалната палестинска организација Хамас го ракетираше Израел. Хамас потврди дека испукала ракети на Израел од Појасот Газа. Нападот е одмазда за убиството на седуммина цивили во вчерашното израелско гранатирање на плажи во северниот дел на Газа, каде загинаа три деца кои ...

Референдум за палестинска држава

Време - 10.06.2006

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ АБАС ПОТПИША УКАЗ Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера потпишал указ за одржување референдум за палестинската држава, но индиректно и за признавање на Израел, јави новинската агенција АФП. Палестинскиот референдум ќе се одржи на 31 јули во појасот Газа и во западниот Брег.

За прв пат по 16 месеци Хамас го ракетираше Израел

Канал5 - 10.06.2006

Радикалната палестинска организација Хамас соопшти денеска дека испукала ракети на Израел од Појасот Газа, прв пат откако се согласи на неформален прекин на огнот пред 16 месеци Тел Авив, 10 јуни (МИА) - Радикалната палестинска организација Хамас соопшти денеска дека испукала ракети на Израел од ...

Газа: Хамас против референдум

А1 - 09.06.2006

Палестинскиот премиер Исмаил Ханија денеска изјави дека на Палестинците не им треба референдум што претседателот Махмуд Абаз има намера да го закаже, со цел да ја извлече земјата од политичка и финансиска криза. „Не ни треба никаков референдум.

Заседание на Организацијата за исламска конференција

Макфакс - 09.06.2006

Баку Палестинските движења Хамас и Фатах треба да ја спречат граѓанската војна на палестинските територии, оценија денеска шефовите на дипломатии на Организацијата за исламска конференција (ОИК). “Палестинските сили не смеат да дозволат граѓанска војна“, изјави шефот на малезиската дипломатија ...

Хамас против референдум

Макфакс - 09.06.2006

Газа Палестинскиот премиер Исмаил Ханија денеска изјави дека на Палестинците не им треба референдум што претседателот Махмуд Абаз има намера да го закаже, со цел да ја извлече земјата од политичка и финансиска криза. „Не ни треба никаков референдум.

Уапсени повеќе министри на Хамас, заложникот убиен

Макфакс - 09.06.2006

Газа Израелските сили изутрината уапсија осум министри и 20 парламентарци од движењето Хамас, со намера да го засилат притисокот за ослободување на грабнатиот војник. Ова го соопшти официјален претставник на палестинците. Израелската војска се уште официјално не ја потврди оваа вест.

Палестинците на референдум за признавањето на Израел

Макфакс - 09.06.2006

Рамала Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска го потпиша декретот со кој на 31 јули се распишува референдум на кој би требало да се заврши со меѓупалестинската криза, изјавија неименувани функционери Абас би требало официјално да го објави датумот на референдумот утре на прес-конференција.

Закани за убиство на војникот - Русија и Франција го осудија Израел

Макфакс - 09.06.2006

Газа/Москва Палестинската вооружена група „Комитети за народен отпор" се закани дека ќе го убие киднапираниот израелски војник, ако израелската офанзива продолжи. Заканата дојде откако изминатата ноќ израелската армија уапси 64 министри, пратеници и други официјални претставници на Хамас.

Можен договор на Палестинците за признавање на Израел

Макфакс - 09.06.2006

Газа Палестинските групи синоќа биле многу блиску до постигнување на договор со кој премолчано би го признале Израел, би ги запреле внатрешните немири и овозможиле продолжување на меѓународната помош. Постигнување на ваков договор би значело откажување на референдумот, закажан за 26 јуни, појасни ...

Палестински милитанти истрелаа ракети врз јужен Израел

А1 - 08.06.2006

Палестински милитанти денеска истрелаз две рачно изработени ракети врз јужен Израел, соопштија израелските власти. При нападите нема повредени, но една Израелка е пренесена в болница во состојба на шок предизвикана од експлозиите.

Палестинските милитанти истрелаа ракети врз јужен Израел

Канал5 - 08.06.2006

Палестински милитанти денеска истрелаз две рачно изработени ракети врз јужен Израел, соопштија израелските власти. Газа, 8 јуни (МИА) - Палестински милитанти денеска истрелаз две рачно изработени ракети врз јужен Израел, соопштија израелските власти.

Абас го обвини Израел за злосторство против човештвото

Макфакс - 08.06.2006

Газа Палестинскиот претседател Махмуд Абас го обвини Израел за злосторство против човештвото поради упадот на израелската војска во Појасот Газа. „Агресија чија цел е уништување цивилна инфраструктура е колективно казнување и злосторство против човештвото“, соопшти денеска кабинетот на ...

Хамас негира дека го признал Израел

Макфакс - 08.06.2006

Тел Авив Претставници на владеачката палестинска партија Хамас синоќа ја демантираа веста која го обиколи светот дека согласиле со ривалскиот Фатах и другите палестински фракции индиректно да го признаат Израел. Палестинскиот министер Абдел Рахман Зеидан од Хамас изјави за Би-Би-Си (ББЦ) дека за ...

Можна екстремна акција за ослободување на војникот

Макфакс - 08.06.2006

Ерусалим Израелските власти најавија “екстремна акција“ за ослободување на киднапираниот војник, наспроти укажувањето на Хамас дека неговиот живот зависи од идните чекори на Израел. “Нема да се воздржуваме ниту од екстремна акција како би го вратиле Гилад на неговото семејство“, порача денеска ...

Израел повторно влезе во Газа

Макфакс - 08.06.2006

Ерусалим Израелската армија рано изутрина започна копнена офанзива во јужниот дел на појасот Газа, соопшти официјален претставник на армијата. Формално оправдување за акцијата е оценката на посредниците, дека се многу мали шансите да биде ослободен израелскиот војник, кој беше уапсен во неделата од ...

Израелските сили влегоа во појасот Газа

Макфакс - 08.06.2006

Газа Израелската Армија рано изутрина започна копнена офанзива во јужниот дел на појасот Газа, соопшти официјален претставник на армијата. Ваквата одлука е донесена откако посредниците оценија дека се многу мали шансите да биде ослободен израелскиот војник, кој беше уапсен во неделата од страна на ...

Хамас да го признае Израел за три дена

Утрински - 07.06.2006

Абас РАМАЛАХ - Палестинскиот претседател Махмуд Абас е на чекор до одлучната пресметка со владата предводена од Хамас откако повика на референдум за државен проглас со кој имплицитно се признава Израел. Референдумот, кој се очекува да се одржи во јули, ќе биде виден како гласање за доверба во ...

Палестинците на референдум за својата, но и израелската држава

Време - 07.06.2006

БЛИСКИ ИСТОК Палестинскиот претседател Махмуд Абас, кој е среде борба за превласт со терористичката група Хамас, најави референдум на кој Палестинците ќе се изјаснат дали се за формирање своја држава, но истовремено и за индиректно признавање на Израел.

Абас му даде на Хамас три дена да го признае Израел

Вест - 07.06.2006

РАМАЛА - Палестинскиот претседател Махмуд Абас за уште три дена го продолжи рокот што му го постави на владејачкото Исламското движење на отпорот (Хамас) да го признае постоењето на Израел. Првичниот рок што Абас му го даде на Хамас истече вчера.

ХАМАС се согласи да го признае Израел

Макфакс - 07.06.2006

Лондон Палестинското движење ХАМАС, кое е на власт во Палестина, реши да го признае постоењето на Израел. Ова попладнево го јави ББЦ, повикувајќи се на официјален претставник на ХАМАС, со напомена дека официјалната одлука и деталите, подоцна вечерва ќе ги соопштат премиерот Исмаил Ханија и ...

Палестинците одбиваат да го ослободат израелскиот војник

Макфакс - 07.06.2006

Ерусалим Вооружените палестински бунтовници одбиваат да го ослободат израелскиот војник, што го киднапираа во неделата во појасот Газа, изјави гласноговорникот на Комитетот за народен отпор. „Бараме да бидат ослободени сите жени и деца од израелските затвори во замена слободата на војникот“, изјави ...

Израел распоредува тенкови и пешадија до појасот Газа

Макфакс - 07.06.2006

Ерусалим Повеќе десетина израелски тенкови и засилена пешадија распоредени се изутринава на појасот Газа за евентуална опсежна акција за ослободување на војникот кој беше киднапиран во неделата. Хамас одбива да го ослободи израелскиот војник, а неименуван посредник во преговорите изјави дека Хамас ...

Хамас ќе го признае Израел?

Вечер Прес - 07.06.2006

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера за уште три дена го продолжи рокот што му го постави на владејачкото Исламското движење на отпорот (Хамас) да го признае постоењето на Израел. На вчерашната седница Извршното биро на Движењето за ослободување на Палестина (Фатах) на Абас усвои документ со ...

Абас ќе распише референдум за идните граници на независна Палестина

А1 - 06.06.2006

Палестинскиот претседател Махмуд Абас оценувајќи дека се пропаднати напорите Владата на Хамас да го поддржи предлогот за дводржавно решение на судирот со Израел, најави дека ќе распише национален референдум за идните граници на независна Палестина.

Ерусалим: Ракетиран град во јужен Израел, еден повреден

А1 - 06.06.2006

Три ракети истрелани денеска од подрачјето на северниот дел на појасот Газа експлодирале во градот Сдерот, во јужен Израел, при што едно лице беше повредено, соопштено е од воени извори. Според истиот извор, ракетата погодила една куќа во Сдерот, при што го повредила сопственикот на ...

Абас му даде на Хамас рок од три дена да го признае Израел

А1 - 06.06.2006

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска за уште три дена го продолжи рокот што му го постави на владејачкото Исламското движење на отпорот (Хамас) да го признае постоењето на Израел. Првичниот рок што Абас му го даде на Хамас истекува денеска.

Палестинци упаднаа во банка по своите плати

Вест - 06.06.2006

ГАЗА, 6 јуни - Околу 30 лица вчера насилно влегоа во главната филијала на Арапската банка во Газа со барање да им бидат исплатени платите, кои им ги вети владата. Луѓето упаднаа во канцеларијата на раководителот на банката, заради што службениците повикале полиција, која ги изнела надвор, а банката ...

Абас свика седница за определување дата за одржување референдум

Канал5 - 06.06.2006

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска претседателствува со седницата на Извршниот комитет на Организацијата за ослободување на Палестина (ООП) и со раководителите на парламентарните групи за определување дата за одржување референдум за мир со Израел Рамала, 6 јуни (МИА) - Палестинскиот ...

Вонредна состојба по судирите на Хамас и на Фатах

Време - 06.06.2006

ПАЛЕСТИНСКИТЕ ТЕРИТОРИИ Палестинските власти прогласиле вонредна состојба на својата автономна територија, поради зачестените судири меѓу владејачката терористичка група Хамас и до скоро владејачката група Фатах. Само во неделата биле убиени пет лица, меѓу кои и една бремена жена, јави МИА.

Абас му даде на Хамас рок од три дена да го признае Израел

Канал5 - 06.06.2006

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска за уште три дена го продолжи рокот што му го постави на владејачкото Исламското движење на отпорот (Хамас) да го признае постоењето на Израел Рамалах, 6 јуни (МИА) - Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска за уште три дена го продолжи рокот што му ...

ЕУ одобри 100 милиони евра помош за Палестинците

Макфакс - 06.06.2006

Брисел Лидерите на земјите - членки на Европската унија (ЕУ) одобрија денеска пакет - помош во висина од 100 милиони евра наменети за Палестинците, пренесуваат агенциите. Парите ќе бидат испратени преку посебен фонд, со цел да се заобиколи палестинската влада, раководена од радикалното движење ...

Партијата на Абаз го одобри референдумот за признавање на Израел

Макфакс - 06.06.2006

Ерусалим Извршниот комитет на Организацијата за ослободување на Палестина (ООП) го одобри спроведувањето на референдум за признавање на Израел. Идејата за референдумот беше предложена од палестинскиот лидер Махмуд Абаз, кој ќе го објави датумот на референдумот кон крајот на неделата, соопшти ...

Ракетиран град во јужен Израел, еден повреден

Макфакс - 06.06.2006

Ерусалим Три ракети истрелани денеска од подрачјето на северниот дел на појасот Газа експлодирале во градот Сдерот, во јужен Израел, при што едно лице беше повредено, соопштено е од воени извори. Според истиот извор, ракетата погодила една куќа во Сдерот, при што го повредила сопственикот на ...

Израел се воздржа од итен одговор на палестинскиот напад

Макфакс - 06.06.2006

Тел Авив Израелскиот кабинет ќе се воздржи од воен одговор на нападот што палестинските екстремисти го извршија врз команден пункт на југот на Израел, додека Армијата не ја утврди точната локација на војникот киднапиран во операцијата.

Убиени пет Палестинци во престрелка меѓу Хамас и Фатах

А1 - 05.06.2006

Во престрелка меѓу приврзаниците на Хамас и Фатах, синоќа се убиени пет Палестинци, јави ИТАР - ТАСС. Непознати лица отвориле оган врз автомобилот на Мохамад ал Галбан, локален функционер на Хамас при што ја убиле неговата бремена жена.

Прогласена вонредна состојба во Палестинската управа

Канал5 - 05.06.2006

Палестинските власти прогласија вонредна состојба во Палестинската управа поради судирите помеѓу владејачкиот радикален Хамас и опозицискиот Фатах во Појасот Газа, во кои вчера загинаа пет лица, вклучувајќи и една трудна жена.

Палестинци упаднаа во банка по своите плати

Канал5 - 05.06.2006

Околу 30 лица денеска насилно влегоа во главната филијала на Арапската банка во Газа со барање да им бидат исплатени платите, кои им ги вети владата. Газа, 5 јуни (МИА) - Околу 30 лица денеска насилно влегоа во главната филијала на Арапската банка во Газа со барање да им бидат исплатени платите, ...

Убиени пет Палестинци во престрелка меѓу Хамас и Фатах

Канал5 - 05.06.2006

Во престрелка меѓу приврзаниците на Хамас и Фатах, синоќа се убиени пет Палестинци, јави ИТАР - ТАСС. Ерусалим, 5 јуни (МИА) - Во престрелка меѓу приврзаниците на Хамас и Фатах, синоќа се убиени пет Палестинци, јави ИТАР - ТАСС.

Израел испорача оружје за Абас

Макфакс - 05.06.2006

Ерусалим Израел испрати речиси илјада пушки М-16 на силите лојални на палестинскиот претседател Махмуд Абас, со што се обидува да му помогне во борбата против Хамас, објавија денеска израелските медиуми, а потврди премиерот Ехуд Олмерт.

Абаз со рок до Хамас да свика референдум за признавање на Израел

Макфакс - 05.06.2006

Рамала Претседателот на Палестинската автономија, Махмуд Абаз и даде рок до утре на владата предводена од Хамас, да реши дали ќе спроведе референдум за признавање на Израел. Според западните агенции, Абаз изјавил дека нема да се откаже од планот за воспоставување на две држави, израелска и ...