TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партиски голгетер на кого не му треба топка

Дневник - 22.06.2002

Портрет: Марјан Ѓорчев, Министер за земјоделство Во сите коментари на популарниот Дар-Мар, во кои се појавува премиерот Љубчо Георгиевски, речиси неизоставно ѕирка една мала, симпатично пополнета фигура, чие лице е обраснато со брада.

"Со лигушите од ДПМНЕ коалиција нема"

Дневник - 22.06.2002

Хари Костов - Полемика Во саботниот број на "Дневник", Владимир Ѓорчев, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ пренесува некој свој личен став под наслов "Учете се лигуши" и на сите во Македонија им порачува да вклучат Си-ен-ен и Би-би-си и да ги гледаат настапите на израелските политичари во време кога нивната ...

СДСМ не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ која ќе биде во опозиција

Утрински - 21.06.2002

Најголемата опозициска политичка партија за здружувањето, за патните исправи, за процените на изборите... КАТИЦА ЧАНГОВА Официјалната писмена понуда од ВМРО-ДПМНЕ за меѓусебно коалицирање со СДСМ во шестата изборна единица тргнува од формирање двојна коалиција само меѓу две политички партии што ги ...

Доста била поканета, ама преку возачот

Вест - 21.06.2002

ВМРО-ДПМНЕ ДЕМАНТИРА ДЕКА ЗА РОДЕНДЕНСКИОТ КОКТЕЛ НЕ БИЛЕ ПОКАНЕТИ ДИМОВСКА И ТРАЈКОВСКИ Наспроти тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ, извори од кабинетот на шефот на државата и натаму велат дека Борис Трајковски не добил никаква покана за прославата на партиската годишнина ВМРО-ДПМНЕ тврди дека за големиот ...

СДСМ не коалицира со оние што треба да ги порази

А1 - 20.06.2002

Опозициониот Социјалдемократски сојуз на Македонија и официјално ја одбива понудата на владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ за формирање на коалиција во шестата изборна единица во западна Македонија, соопшти денеска потпретседателот на партијата Никола Поповски.

Коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМможе да ја подели државата

Дневник - 19.06.2002

ЕКСПЕРТИ ЗА ПОНУДАТА НА ГЕОРГИЕВСКИ Таквата соработка веднаш е осудена на разурнување на државното ткиво, и тоа однатре, вели Гордана Силјановска, професорка на Правниот факултет во Скопје Создавањето на голема коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ по изборите може да предизвика поделба на државата по ...

Борис, Доста и Кадиевски сами го славеа роденденот на ВМРО-ДПМНЕ

Вест - 19.06.2002

НЕКОИ НОВИ ДИСИДЕНТИ Доскорешната најблиска соработничка на Георгиевски, Доста Димовска, Душко Кадиевски, еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ, и претседателот Борис Трајковски, завчеравечер не биле поканети на големиот коктел по повод роденденот на партијата, па затоа сами Претседателот Борис ...

ВМРО-ДПМНЕ го прослави 12-от роденден

А1 - 18.06.2002

Синоќа во Музејот на современа уметност на скопското Кале ВМРО-ДПМНЕ приреди прием по повод 12 годишнината од партијата. Гостите беа пречекувани на влезот во Музејот, за нивниот прием беа задолжени партискиот претседател Љубчо Георгиевски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Марјан Ѓорчев и министерот ...

Од срам и од страв, Љубчо не ја покани Доста на прославата

Вест - 18.06.2002

12-ТИОТ РОДЕНДЕН НА ВМРО-ДПМНЕ ПРОСЛАВЕН БЕЗ ДОАЈЕНКАТА И ЕДЕН ОД СТОЛБОВИТЕ НА ПАРТИЈАТА Доста Димовска ги напушти владините и партиски функции, но не направи ни раскол во неа ни нова партија, иако е свесна дека на своја страна има голем дел од членството, па за голем дел од членството на ...

Македонските интереси не ги штитат само ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Дневник - 18.06.2002

КОАЛИЦИСКИ ШЕМИ ВО ШЕСТАТА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА Ние прифаќаме само настап врз рамноправни основи и со заеднички договор на сите македонски партии, изјави Павле Трајанов, лидерот на ДС ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не можат да претендираат да бидат решавачки фактори за составување на заедничката пропорционална листа ...

Коалиција ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ е неприфатлива за плурализмот

Утрински - 18.06.2002

Сензационалната понуда на Георгиевски одбиена и од политичарите и од теоретичарите Соња Крамарска Иако одбиена, понудата на премиерот Георгиевски за коалиција со најголемата опозициска партија СДСМ, и вчера беше актуелна тема во политичките кругови во земјава.

Охридскиот договор не е крај на македонската агонија

Дневник - 17.06.2002

георгиевски на ГОДИШНО СОБРАНИЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ВО ОХРИД Македонија ќе остане и во наредниот период заложник на косовското прашање. Треба да се случат тектонски промени на земјата за тоа да не биде така, прогнозираше Љубчо Георгиевски, претседател на владејачката ВМРО-ДПМНЕ по Годишното собрание на ...

Љупчо Георгиевски најави тешки искушенија за Македонија

Утрински - 17.06.2002

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ зад затворени врати викендов ја одржа Годишната конференција во Охрид ОХРИД - †Ние се наоѓаме во конфликтна ситуација која Македонија ќе ја мачи уште десетина година", изјави вчера по завршувањето на Годишната конференција на ВМРО-ДПМНЕ, лидерот Љупчо Георгиевски, притоа ...

Георгиевски му нуди постизборна коалиција на СДСМ

Вест - 17.06.2002

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ очекува безбедносни искушенија, без разлика како ќе завршат изборите Лидерот на владејачката ВМРО - ДПМНЕ Љубчо Георгивски, вчера, по завршувањето на годишната конференција на неговата партија, која се одржа во Охрид, му понуди постизборна коалиција на СДСМ за да ...

Наместо коалиција, СДСМ му најави изборен пораз на ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 17.06.2002

ЦРВЕНКОВСКИ ОДГОВОРИ СДСМ на овие избори треба да ја порази ВМРО-ДПМНЕ, а не со нејзе да коалицира изјави вчера лидерот на социјалдемократите, Бранко Црвенковски одговарајќи така на писмената покана од оваа партија за заеднички настап во шестата изборна единица, што ги опфаќа Тетово, Гостивар и ...

Црвенковски: Со ВМРО-ДПМНЕ, дефинитивно, нема коалицирање

Вест - 17.06.2002

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски, вчера повторно ја отфрли понудата за изборно коалицирање, упатена до партијата од ВМРО - ДПМНЕ. "На овие претстојни парламентарни избори мораат да бидат поразени неморалот, неодговорноста, криминалот, корупцијата.