TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

5 загинати, 12 повредени во експлозија во Ирак

А1 - 17.07.2004

Петмина Ирачани загинаа, а 12 се повредени во денешната експлозија на автомобил-бомба пред зградата на Ирачката национална гарда во градот Махмудија, 30 километри јужно од Багдад. Припадниците на Националната гарда го забележале автомобилот кога се приближувал кон зградата и отвориле оган врз него, ...

Автомобил бомба уби 10 полициски службеници

Вест - 16.07.2004

ИРАК, 16 јули, (Би-Би-Си) - Автомобил-бомба експлодира вчера во близина на главната полициска станица и владините канцеларии во ирачкиот град Хадита, при што најмалку 10 луѓе загинале, а 27 биле ранети. Експлозијата се случила во момент кога почнала утринската смена во полицијата.

Во нов бомбашки напад уште 10 човечки жртви

Утрински - 16.07.2004

За две дена два смртоносни терористички напади во Ирак Во нападот биле повредени 40 лица, а меѓу загинатите има две деца и банкарски работници ХАДИТА - Десет лица, меѓу кои неколку ирачки полицајци, загинаа вчера од експлозија на автомобил-бомба во Хадита, северозападно од Багдад, еден ден по ...

Самоубиец бомбаш уби 11-мина во Багдад

Вест - 15.07.2004

БАГДАД, 15 јули, (АП) - Самоубиец бомбаш вчера активирал голема автомобил-бомба кај контролен пункт во близина на британската амбасада и седиштето на преодната ирачка влада, при што 11-мина загинале, а 40 биле ранети, меѓу кои и еден американски војник.

Автомобил-бомба уби 10 луѓе во "Зелената зона " во Багдад

Утрински - 15.07.2004

Прв голем бомбашки напад откако привремената ирачка влада ја презеде власта Експлозијата се случи пред влезот во областа каде што се наоѓаат владини кацеларии и американската и британската амбасада БАГДАД - Во експлозија на автомобил-бомба што се случи вчера во Багдад загинаа 10 лица, а 40 беа ...

Неколку жртви во напад со автомобил-бомба во Багдад

А1 - 14.07.2004

Во Багдад продолжуваат вооружените нереди, во кои денеска се убиени 10, а 40 други лица се повредени во експлозија на автомобил-бомба. Експлозијата се случи на еден од влезовите на таканаречената „зелена зона“ каде што се сместени зградите на ирачката Влада и Амбасадата на САД.