TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

Канал5 - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги", ...

Договорот од Преспа главна тема во медиумите во Грција

Фокус - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, ...

Жбогар: Останувам оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

24 Вести - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни. И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го видиме и во Грчкиот парламент ...

Жбогар за Договорот од Преспа: Беше тежок и болен процес, но ЕУ тоа го препозна

Фокус - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни. И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го видиме и во Грчкиот парламент ...

Договорот од Преспа е централната тема во грчките медиуми

Телма - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, ...

Жбогар: Останувам оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Канал5 - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни. И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го видиме и во Грчкиот парламент ...

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

Канал5 - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

Димитров: Договорот од Преспа е премногу значаен за да пропадне

Фокус - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

Ципрас: Ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

24 Вести - 20.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност. Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги“ го ...

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

Телма - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

24 Вести - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од целиот свет му дават ...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

24 Вести - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

Телма - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

Ципрас: Имавме доволно граѓанска омраза во историјата на нашата земја

Фокус - 20.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност. Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги“ го ...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

Канал5 - 20.01.2019

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија додава дека договорот е против „националното чувство" и без согласност од другите партии, но и дека признава македонски јазик и идентитет. Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да ...

Мицотакис: Милиони Грци се против Договорот, нивниот глас мора да го слушнеме

Фокус - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

Договорот од Преспа во сите грчки медиуми, денеска масовни протести низ Грција

ТВ21 - 20.01.2019

Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција денеска се најде во речиси сите пишани и електронски медиуми кај нашиот јужен сосед. За денеска најавени се масовни протести низ Атина, како и низ Солун и другите градови низ Грција против прифаќање на ...

Жбогар оптимист дека Преспанскиот договор ќе помине во грчкиот парламент

Алсат-М - 20.01.2019

Амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, е оптимист дека Преспанскиот договор наскоро ќе биде ратификуван и во грчкиот парламент. Според него, покажаното лидерство во Македонија, ќе се потврди и во Грција.

Екстремно десничарски групи, поддржувачи на Златна зора, како и свештени лица жестоко и насилно кажаа „не“ за ...

Телма - 20.01.2019

Камење, стапови, плочки од платото пред грчкиот парлемнт и по некоја чадна бомба, ова беа главните средства кои ги користеа демонстрантите за време на насилните протести денеска во Атина. Насилните судири избија меѓу група демонстранти кои се обидоа ...

Патот на Македонија кон ЕУ – Жбогар: Не гледам пречки за интеграција

ТВ21 - 20.01.2019

Евро амбасадорот во Македонија, Самуел Жбогар, верува дека Преспанскиот договор ќе се спроведе и во грчкиот парламент. Тој во интервјуто за Радио Слободна Европа изјави дека гледа голема посветеност од страна на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, за ...

Договорот од Преспа се очекува са биде гласан неделава во грчкиот парламент

Телма - 20.01.2019

Договорот од Преспа станува мајка на битката меѓу левичарската Сириза и десничарската Нова демократија, оценува грчкиот печат. Договорот се очекува да биде гласан во грчкиот парламент во текот на оваа недела.

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

Слободен Печат - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

А1 On - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

Press24 - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа, дел од весниците го објавија целиот текст

МКД - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, ...

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

МКД - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за турската агенција Анадолија . Тој вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од целиот свет му дават ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

Press24 - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. Ова се дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, весникот што ...

Ципрас: Ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Нетпрес - 20.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност. Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги“ го ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

Нова ТВ - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, ...

Ципрас: Договорот од Преспа ги отвора патиштата на прогресивните сили

МКД - 20.01.2019

Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги“ го обвини лидерот на најголемата опозициска партија Нова демократија, Киријакос Мицотакис поради залажување на јавноста и опасно поигрување со екстремната десница и политика на омраза ...

Ципрас: Ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

+инфо - 20.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност. Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги“ го ...

Ципрас: Ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Независен - 20.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност. Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги“ го ...

Жбогар: Не очекувам пречки на вашиот пат кон ЕУ

Нова ТВ - 20.01.2019

Прво морам да кажам дека за да се постигне договорот од Преспа беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни. И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го ...

Жбогар: Не очекувам пречки на вашиот пат кон ЕУ

Press24 - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни. И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го видиме и во Грчкиот парламент ...

Ципрас: Ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Слободен Печат - 20.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност. Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги” го ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

Сител - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, ...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

Слободен Печат - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

Жбогар: Допрва треба да ги видиме промените во судството

Независен - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни. И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го видиме и во Грчкиот парламент ...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

А1 On - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

+инфо - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

Жбогар: Вистински реформи би значеле целосно независно судство

Нетпрес - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни. И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го видиме и во Грчкиот парламент ...

Жбогар: Останувам оптимист за Договорот од Преспа, гледам посветеност од двете страни

МКД - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни. И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го видиме и во грчкиот парламент ...

Жбогар: Останувам оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Сител - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни. И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го видиме и во Грчкиот парламент ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

А1 On - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

Слободен Печат - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги”, ...

Жбогар – Не очекувам пречки на вашиот пат кон ЕУ

Р.С.Европа - 20.01.2019

Што доколку во Грција не помине Преспанскиот договор и дали и ЕУ ќе се држи до ветеното за отворање на преговорите со Македонија во јуни доколку Македонија испорача реформи се дел од темите во неделното интервју со евроамбасадорот Самуел Жбогар за ...

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот, а ќе го почитува и Мицотакис, иако е против него

МКД - 20.01.2019

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од сегашниот лидер на опозицијата Кирјакос Мицотакис, тој јасно кажа дека е против него, но ќе го ...

Жбогар: Треба да се пресмета дали ќе има доволно време и за избори и за реформи

+инфо - 20.01.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар не очекува да има пречи на патот на Македонија кон ЕУ. Тој во интервју за Радио Слободна Европа вели дека во следните неколку месеци потребно е да се спроведат реформи, а за барањето за предвремени избори потенцира дека ...

Димитров: Членството во НАТО на почетокот на следната година

Р.С.Европа - 20.01.2019

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во интервју за турската новинаска агенција Анадолија, изјави дека приемот на Македонија во НАТО најверојатно ќе се случи околу март следната година и дека Преспанскиот договор е премногу важен за ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

Алфа - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. „Авги“, весникот што важи за гласило на СИРИЗА има интервју со ...

Ципрас: Ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

А1 On - 20.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност. Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги“ го ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

+инфо - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

Независен - 20.01.2019

Грција – Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот.

Димитров: Формално, членството во НАТО ќе биде на почетокот на 2020 година

+инфо - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

Независен - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

Вечер Прес - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

Либертас - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. „Авги“, весникот што важи за гласило на СИРИЗА има интервју со ...

Жбогар: Не очекувам пречки на вашиот пат кон ЕУ

Локално - 20.01.2019

Што доколку во Грција не помине Преспанскиот договор и дали и ЕУ ќе се држи до ветеното за отворање на преговорите со Македонија во јуни доколку Македонија испорача реформи се дел од темите во неделното интервју со евроамбасадорот Самуел Жбогар за ...

Ципрас: Ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Либертас - 20.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност. Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги“ го ...

Ципрас: Ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Вечер Прес - 20.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност. Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги“ го ...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

24Инфо - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

Мицотакис: Нова Демократија ќе биде во првите редови во битката да не се ратификува Договорот од Преспа

Република - 20.01.2019

Кирјакос Мицотакис во изјавата по денешниот протест во центарот на Атина против Договорот од Преспа. Лидерот на најголемата грчка опозициска партија додава дека договорот е против „националното чувство“ и без согласност од другите партии, но и дека ...

Договорот од Преспа денес централна тема на грчките насловни страници: од „Тајните на Преспа“ и „Во стапицата на ...

Вечер Прес - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, ...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

MTM - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

MTM - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

Договорот од Преспа речиси на сите насловни страници во Грција

MTM - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги", ...

Патот на Македонија кон ЕУ – Жбогар: Не гледам пречки за интеграција

4NEWS - 20.01.2019

Евро амбасадорот во Македонија, Самуел Жбогар, верува дека Преспанскиот договор ќе се спроведе и во грчкиот парламент. Тој во интервјуто за Радио Слободна Европа изјави дека гледа голема посветеност од страна на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, за ...

Ципрас: Ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Локално - 20.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност. Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги“ го ...

Ципрас: Ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

24Инфо - 20.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност. Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги” го ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа, дел од весниците го објавија целиот текст

Република - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, ...

Жбогар: Останувам оптимист за Договорот од Преспа, гледам посветеност од двете страни

Вечер Прес - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни. И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го видиме и во грчкиот парламент ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

Локално - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, ...

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Фактор - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни. И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го видиме и во Грчкиот парламент ...

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Фактор - 20.01.2019

Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје смета колегата на Зоран Заев , грчкиот премиер Алексис Ципрас. Тој денеска порача дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност.

Преспанскиот договор главна тема во грчките весници

CivilMedia - 20.01.2019

Во речиси сите грчки весници вчера и денес, главната вест е Договорот од Преспа. По најавата од грчката Влада, за објективното информирање на граѓаните, се спроведе кампања и Договорот од Преспа се достави до весниците за да го објават во целост, а ...

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

24Инфо - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

Договорот од Преспа во сите грчки медиуми, денеска масовни протести низ Грција

4NEWS - 20.01.2019

Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција денеска се најде во речиси сите пишани и електронски медиуми кај нашиот јужен сосед. За денеска најавени се масовни протести низ Атина, како и низ Солун и другите градови низ Грција против прифаќање на ...

„Тајните на Преспа“, „Во стапицата на Преспа“: Договорот за името осамна во грчките медиуми, 66% од Грците велат OXI

еМагазин - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“ , ...

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

Опсервер - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

Ципрас ги обвини "екстремистичките елементи" за насилството на протестите во Атина

MTM - 20.01.2019

Алексис Ципрас ги обвини екстремистичките членови на десничарската партија "Златна зора" за судирите за време на протестот против Договорот од Преспа. Ова се наведува во соопштението на канцеларијата на грчкиот премиер цитиран од весникот Катимерини.

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

Либертас - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

Опсервер - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. МИА пренесува дел од насловните страници на медиумите: „Авги“, ...

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

Локално - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, кое го пренесува МИА, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од ...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

Локално - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

Жбогар: Останувам оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Н.Македонија - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа, беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни и тоа е забележано со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, истакна евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервјуто за „Радио ...

Ципрас: Ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

1tv - 20.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот претставува патриотска должност. Тој во денеска објавеното интервју за грчкиот весник „Авги“ го ...

(Видео) Жбогар: Останувам оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

1tv - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни. И тоа го видовме со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, а јас сум оптимист дека тоа ќе го видиме и во Грчкиот парламент ...

(ВИДЕО) Демонстрантите се судрија со полицијата во Атина

Скопје1 - 20.01.2019

Судир помеѓу демонстрантите и полицијата на протестот во Атина против Договорот од Преспа. Најмалку 15 повредени. Маскирани со фантомки, дел од демонстрантите се обидуваа да го поминат полицискиот кордон и ги нападнаа полицајците со предмети и ...

Димитров: Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне

1tv - 20.01.2019

Договорот од Преспа е презначаен за да пропадне, нагласи шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој во интервју за турската агенција Анадолија, вели дека влоговите што се направени, како и позитивните пораки од целиот свет му дават ...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

1tv - 20.01.2019

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се подготвуваат да го гласаат без да имаат таков мандат од нивните гласачи, вели претседателот на ...

Грчките медиуми преплавени со Договорот од Преспа

1tv - 20.01.2019

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат и целиот текст од договорот. „Авги“, весникот што важи за гласило на СИРИЗА има интервју со ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа стигна во грчкиот Парламент

Фокус - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Кусата рака на Кремљ

Deutsche Welle - 19.01.2019

Русија во обидот да го зголеми своето влијание на Балканот и него да го зачува како област на хаос и несигурност, го прави токму спротивното. Таа ги оддалечува и нејзините долгогодишни пријатели.

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

ТВ21 - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да биде ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

Канал5 - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент. Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

24 Вести - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

Press24 - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

За договорот од Преспа и неговите коментари

+инфо - 19.01.2019

Единствено за сега, треба да им се верува на Зоран Заев и Алексис Ципрас. Не затоа што овој договор навистина ќе ги влоши реалните животи на луѓето, туку јасно ќе ги исфрли од игра сите оние провинциски „шушлупкари“ со скромни можности и цели, ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

А1 On - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Нацрт-законот за Преспанскиот договор доставен до грчкиот Парламент

Р.С.Европа - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

Алфа - 19.01.2019

Преспанскиот Договор во понеделник влегува во собраниска процедура – до петок се очекува ратификација во грчкиот Парламент. Нацрт-законот со кој Договорот ќе стапи на сила, денеска беше доставен во Собранието.

Нацрт законот за Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

Нова ТВ - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

Независен - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Во грчкиот парламент почна процедурата за ратификација на Договорот од Преспа

МКД - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Ратификација на Договорот од Преспа стигна со грчките пратеници

Слободен Печат - 19.01.2019

Нацрт-законот со кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се изгласа ...

За договорот од Преспа и неговите коментари

Слободен Печат - 19.01.2019

Единствено за сега, треба да им се верува на Зоран Заев и Алексис Ципрас. Не затоа што овој договор навистина ќе ги влоши реалните животи на луѓето, туку јасно ќе ги исфрли од игра сите оние провинциски „шушлупкари“ со скромни можности и цели, ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

+инфо - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Внесен предлог законот за ратификација на Преспанскиот договор во грчкиот парламент

Република - 19.01.2019

Предлог­-законот со кој се ратификува и влегува во сила Преспанскиот договор беше претставен во грчкиот парламент. Најверојатно во понеделник документот ќе биде разгледан од страна на комисијата за национална одбрана и надворешни работи и се очекува ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

24Инфо - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Ако Договорот не се спроведе, тогаш имаме проблем!

Вечер Прес - 19.01.2019

Денеска напладне, претседателот на Парламентот, Никос Вуцис ќе одржи состанок со неговите потпретседатели за да се одреди парламентарната процедура. Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа викендов беше доставен ...

ЌЕ ИЗВИСИ ИЛИ ЌЕ ОСТАНЕ ДОСЛЕДНА НА ДОГОВОРОТ: Грција пред важна одлука за Македонија

Фактор - 19.01.2019

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на следната недела, пишува грчкиот весник Катимерини.

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

4NEWS - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да биде ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

Либертас - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

Локално - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Кусата рака на Кремљ

Локално - 19.01.2019

Русија во обидот да го зголеми своето влијание на Балканот и него да го зачува како област на хаос и несигурност, го прави токму спротивното. Таа ги оддалечува и нејзините долгогодишни пријатели, анализиара колумнистот Љупчо Поповски за Дојче Веле.

Кусата рака на Кремљ

Либертас - 19.01.2019

Русија во обидот да го зголеми своето влијание на Балканот и него да го зачува како област на хаос и несигурност, го прави токму спротивното. Таа ги оддалечува и нејзините долгогодишни пријатели Можете да гледате на триумфот на Владимир Путин во ...

Ципрас тактизира со ратификацијата на спогодбата од Преспа

Н.Македонија - 19.01.2019

Откако во средата владата на премиерот Алексис Ципрас доби доверба од мнозинството пратеници во грчкиот парламент, сега на ред е ратификацијата на спогодбата од Преспа, така што уште неколку дена ќе биде присутна дилемата дали Ципрас повторно ќе го ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

Н.Македонија - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Докос за 1ТВ: Потребна е добра волја за спроведување на Договорот од Преспа

1tv - 19.01.2019

Новинарката Кристина Атовска која во Атина го следеше гласањето на доверба на владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, разговараше со грчки експерти во врска со Договорот од Преспа. Нејзиниот соговорник, Танос Докос, генерален директор на ...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот Парламент

1tv - 19.01.2019

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се разгледа на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи, а се очекува да се ...

Ципрас тактизира со ратификацијата на спогодбата од Преспа

Скопје1 - 19.01.2019

Откако во средата владата на премиерот Алексис Ципрас доби доверба од мнозинството пратеници во грчкиот парламент, сега на ред е ратификацијата на спогодбата од Преспа, така што уште неколку дена ќе биде присутна дилемата дали Ципрас повторно ќе го ...

Центристичката „Река“ ќе гласа за договорот од Преспа

Канал5 - 18.01.2019

Наместо на ТВ дуел, соочување на избори, бара лидерот на опозицијата Мицотакис, кој категорично ја отфрли понудата на Ципрас за ТВ дебата и за јавна пресметка за Преспанскиот договор. -Имаме предлог за него: нека распише сега, веднаш избори и на ...

Вуцис: За Договорот од Преспа ќе се гласа следнава недела

Алсат-М - 18.01.2019

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека гласањето за Преспанскиот договор во собранието ќе се случи кон крајот на следната недела, пренесува Катимерини . По состанокот со претставници од владејачката СИРИЗА, Вуцис рече дека ...

Следната недела Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент

Канал5 - 18.01.2019

Договорот од Преспа ќе биде ставен на гласање во грчкиот парламент кон крајот на следната недела, соопшти денеска претседателот на собранието, Никос Вуцис. Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што ...

Помина гласањето за доверба на Владата на Ципрас, на ред е договорот од Преспа

ТВ21 - 18.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас доби зелено светло при гласањето доверба во грчкиот парламент. По ова гласање, во парламентот ќе започне расправа по Преспанскиот договор за која не се открива колку ќе трае.

Мицотакис ја одби поканата за ТВ дуел: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

Фокус - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Каков е распоредот на силите во грчкиот Парламент пред ратификацијата на Договорот од Преспа

24 Вести - 18.01.2019

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето би можело да се случи дури и во текот на следната седмица, јави ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

Канал5 - 18.01.2019

-Ако господинот Ципрас се брза за дебата, имаме предлог за него: нека распише сега, веднаш избори и на предизборните дебати, граѓаните ќе донесат свои заклучоци. Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот ...

Неофицијално, гласањето за Договорот од Преспа во грчкиот Парламент во понеделник?

ТВ21 - 18.01.2019

По добивањето на доверба на Владата од грчкиот Парламент, премиерот Алексис Ципрас следно што очекува е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето е можно да се случи дури и во текот на следната седмица.

Ципрас и Преспанскиот договор: Ретка државничка доблест

Deutsche Welle - 18.01.2019

Германскиот печат не штеди комплименти за грчкиот премиер Ципрас и неговиот напор да го истурка Преспанскиот договор во парламентот. Ципрас и Заев се прогласени за предводници на новата генерација балкански политичари.

Договорот од Преспа главна тема во Грција

24 Вести - 18.01.2019

Нема да избереме брзи процедури за Договорот од Преспа и имаме намера да биде информиран секој грчки граѓанин за аспектите на договорот, а сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата.

Вуцис: За Договорот од Преспа ќе се гласа до крајот на следната недела

Нова ТВ - 18.01.2019

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека гласањето за Преспанскиот договор во собранието ќе се случи кон крајот на следната недела, објави Катимерини . По состанокот со претставници од владејачката СИРИЗА, Вуцис рече дека процесот ...

Гласањето за Преспанскиот договор во грчкиот парламент кон крајот на следната недела

Независен - 18.01.2019

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека гласањето за Преспанскиот договор во парламентот ќе се случи кон крајот на следната недела. По состанокот со претставници од владејачката СИРИЗА, Вуцис рече дека процесот ќе почне во ...

Вуцис: До крајот на следната седмица ратификација на Договорот од Преспа

Курир - 18.01.2019

Од понеделник ќе започнат процедурите во грчиот Парламент, а до крајот на следната седмица ќе биде ратификуван Договорот од Преспа, рекол Никос Вуцис во разговор со грчките новинари, јави дописничката на МИА од Атина.

Кој ќе гласа „за“ Договорот од Преспа во грчкиот Парламент?

+инфо - 18.01.2019

Ратификацијата, законски, може да помине и со помалку од 151 глас, потребно е да има мнозинство од присутните пратеници на гласањето, меѓутоа целта на грчката Влада е Договорот од Преспа да се изгласа со апсолутно мнозинство.

Грчкиот премиер Ципрас се подготвува за ратификација на Договорот од Преспа

Сител - 18.01.2019

По изгласаната доверба за грчката Влада, на ред е ратификацијата на Преспанскиот догвор. Според најавите, договорот прво ке помине низ надлежните собраниски комисии, а потоа ќе се дебатира и гласа во парламентот.

Секој Грк ќе добие копија од Преспанскиот договор

Нетпрес - 18.01.2019

Грчката влада ќе гу убедува Грците дека постигнала добар договор со македонија така што секој Грк ќе добие копија од Преспанскиот договор и ќе може во мир да го проучува. Владата на Ципрас ќе отпечати десетици илјади примероци од договорот за ...

Каков е распоредот на силите во грчкиот парламент пред ратификацијата на Договорот од Преспа

Слободен Печат - 18.01.2019

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето би можело да се случи дури и во текот на следната седмица, јави ...

Ратификацијата може да помине и со помалку од 151 глас-колку засега има Ципрас

Нова ТВ - 18.01.2019

Гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент би можело да се случи во текот на следната седмица, јави МИА од Атина. Се работи за процедура според која, Договорот, прво ќе треба да мине низ надлежните комисии во Парламентот, ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

Независен - 18.01.2019

Грција– Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

А1 On - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

И во Атина неизвесен е распоредот на силите пред ратификацијата на Договорот од Преспа

МКД - 18.01.2019

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за Владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето би можело да се случи дури и во текот на следната седмица.

Ципрас ќе му даде на секој Грк по една копија од Договорот од Преспа

Press24 - 18.01.2019

Грчката влада ќе гу убедува Грците дека постигнала добар договор со македонија така што секој Грк ќе добие копија од Преспанскиот договор и ќе може во мир да го проучува. Владата на Ципрас ќе отпечати десетици илјади примероци од договорот за ...

Нова демократија до Ципрас: Зошто им даде македонска националност и јазик

Р.С.Европа - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

Press24 - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

Сител - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

+инфо - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

МИА анализира: Каков е распоредот на силите во грчкиот Парламент пред ратификацијата на Договорот од Преспа

Сител - 18.01.2019

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето би можело да се случи дури и во текот на следната седмица, јави ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

Слободен Печат - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Нова демократија бара избори за народот да одлучи за Преспанскиот договор

Нетпрес - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Пратениците од То Потами со поддршка за Договорот од Преспа

А1 On - 18.01.2019

Центристичката грчка партија То Потами соопшти дека планира да ја поддржи ратификацијата на договорот за новото име на Македонија, објави весникот „Катимерини“. По претпоставките за тоа дали и како ќе се изјасни партијата, То Потами официјално ...

Неа демократиа: Ципрас во Парламентот ќе каже зошто на Скопјаните им даде македонска националност и јазик

МКД - 18.01.2019

Грчката опозициска партија Неа демократиа ја отфрли поканата за ТВ дуел меѓу лидерот Кирјакос Мицотакис и премиерот Алексис Ципрас и соопшти дека Ципрас ќе треба да одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува, како што велат, „штетниот ...

По Преспа, реформи за почеток на преговори со ЕУ

Р.С.Европа - 18.01.2019

На Европскиот Совет во јуни, министрите ќе оценуваат како се спроведени реформите во изминатиот период, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар. И домашните аналитичари потсетуваат дека со договорот од Преспа e отстранета само една од пречките за влез во ...

Мицотакис го одби повикот на Ципрас за ТВ-дуел

Макфакс - 18.01.2019

Најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, го одби повикот на премиерот на Грција, Алексис Ципрас упатен до лидерот на опозициската партија, Кириакос Мицотакис за телевизиско соочување.

То Потами ќе го поддржи преспанскиот договор

Макфакс - 18.01.2019

Центристичката грчка партија „То Потами“ соопшти дека планира да ја поддржи ратификацијата на договорот за новото име на Македонија, објави весникот „Катимерини“. По претпоставките околу тоа дали како ќе се изјасни партијата, „То Потами“ официјално ...

Погледот на Балканот кон Брисел, а намигнувањето кон Москва не е добра можност

А1 On - 18.01.2019

Балканскиот регион е дел од хибридниот конфликт меѓу Западот и Руската Федерација. Потребно е да се подигне нивото на свесност за ширењето на руското влијание и интереси на Балканот кое е силно изразено и негативно за регионот, може да се истакне по ...

Договорот од Преспа во понеделник во грчкиот парламент

А1 On - 18.01.2019

Парламентарните процедури за ратификација на Преспанскиот договор во грчкиот парламент ќе започнат во понеделник, соопшти грчката државна новинска агенција „АНА-МПА“, повикувајќи се на извори од владејачката партија СИРИЗА.

Македонската и грчката влада на различен начин читаат ист Договор?

Алфа - 18.01.2019

Македонската и грчката влада се на иста линија дека вербалната нота од нашето МНР до Атина е јасен доказ оти терминот „македонски/граѓани на Република Македонија“ се однесува на државјанството а не на етничката припадност, но изгледа дека на ...

Вуцис: До крајот на следната седмица ратификација на Договорот од Преспа

Слободен Печат - 18.01.2019

Од понеделник ќе започнат процедурите во грчиот Парламент, а до крајот на следната седимица ќе биде ратификуван Договорот од Преспа, рекол Никос Вуцис во разговор со грчките новинари, јави дописничката на МИА од Атина.

Вуцис: До крајот на следната седмица ратификација на Договорот од Преспа

Press24 - 18.01.2019

Од понеделник ќе започнат процедурите во грчиот Парламент, а до крајот на следната седимица ќе биде ратификуван Договорот од Преспа, рекол Никос Вуцис во разговор со грчките новинари, јави дописничката на МИА од Атина.

Ципрас собира гласови за ратификација, Мицотакис се придружува на протестот против Преспанскиот Договор

Алфа - 18.01.2019

Ратификација на Преспанскиот Договор е можна уште следната недела – Ципрас брои гласови, а Нова демократија повикува на протести. Иако законски Договорот може да помине и со помалку од 151 пратеник, целта на грчката Влада е апсолутно мнозинство.

Вуцис очекува ратификација на Договорот од Преспа до крајот на следната недела

Р.С.Европа - 18.01.2019

Од понеделник ќе започнат процедурите во грчиот Парламент, а до крајот на следната седимица ќе биде ратификуван Договорот од Преспа, претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис, јави дописничката на МИА од Атина.

Преспанскиот договор в понеделник влегува во собраниска процедура во Грција

Макфакс - 18.01.2019

Парламентарните процедури за ратификација на преспанскиот договор во грчкиот парламент ќе започнат во понеделник, соопшти грчката државна новинска агенција „АНА-МПА“, повикувајќи се на извори од владејачката партија СИРИЗА.

Мицотакис го одби повикот на Ципрас за ТВ дуел

Точка - 18.01.2019

Најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, го одби повикот на премиерот на Грција, Алексис Ципрас упатен до лидерот на опозициската партија, Кириакос Мицотакис за телевизиско соочување.

„То Потами“ ќе го поддржи преспанскиот договор

Точка - 18.01.2019

Центристичката грчка партија „То Потами“ соопшти дека планира да ја поддржи ратификацијата на договорот за новото име на Македонија, објави весникот „Катимерини“. По претпоставките околу тоа дали како ќе се изјасни партијата, „То Потами“ официјално ...

Неофицијално, гласањето за Договорот од Преспа во грчкиот Парламент во понеделник?

4NEWS - 18.01.2019

По добивањето на доверба на Владата од грчкиот Парламент, премиерот Алексис Ципрас следно што очекува е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето е можно да се случи дури и во текот на следната седмица.

Преспанскиот договор в понеделник влегува во собраниска процедура во Грција

24Инфо - 18.01.2019

Парламентарните процедури за ратификација на преспанскиот договор во грчкиот парламент ќе започнат во понеделник, соопшти грчката државна новинска агенција „АНА-МПА“, повикувајќи се на извори од владејачката партија СИРИЗА.

МИА анализира: Каков е распоредот на силите во грчкиот Парламент пред ратификацијата на Договорот од Преспа

24Инфо - 18.01.2019

МИА анализира: Каков е распоредот на силите во грчкиот Парламент пред ратификацијата на Договорот од Преспа Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ...

Преспанскиот договор в понеделник влегува во собраниска процедура во Грција

Точка - 18.01.2019

Парламентарните процедури за ратификација на преспанскиот договор во грчкиот парламент ќе почнат в понеделник, соопшти грчката државна новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на извори од владејачката партија СИРИЗА.

МИА анализира: Каков е распоредот на силите во грчкиот Парламент пред ратификацијата на Договорот од Преспа

Опсервер - 18.01.2019

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето би можело да се случи дури и во текот на следната седмица, јави ...

Вуцис: До крајот на следната седмица ратификација на Договорот од Преспа

Вечер Прес - 18.01.2019

Од понеделник ќе започнат процедурите во грчиот Парламент, а до крајот на следната седимица ќе биде ратификуван Договорот од Преспа, рекол Никос Вуцис во разговор со грчките новинари, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчката влада печати копии од преспанскиот договор за граѓаните

Centar - 18.01.2019

Грчката влада ќе достави до граѓаните десетина илјади копии од преспанскиот договор со цел тие да се информираат во пресрет на парламентарната дебата за ратификација на спогодбата. Кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, соопшти дека ...

Вуцис: До крајот на следната седмица ратификација на Договорот од Преспа

Либертас - 18.01.2019

Од понеделник ќе започнат процедурите во грчиот Парламент, а до крајот на следната седимица ќе биде ратификуван Договорот од Преспа, рекол Никос Вуцис во разговор со грчките новинари. Претседателот на грчкиот Парламент по завршувањето на состанокот ...

Вуцис: До крајот на следната седмица ратификација на Договорот од Преспа

Република - 18.01.2019

Од понеделник ќе започнат процедурите во грчиот Парламент, а до крајот на следната седимица ќе биде ратификуван Договорот од Преспа, рекол Никос Вуцис во разговор со грчките новинари, јави дописничката на МИА од Атина.

Каков е распоредот на силите во грчкиот Парламент пред ратификацијата на Договорот од Преспа

Локално - 18.01.2019

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето би можело да се случи дури и во текот на следната седмица, јави ...

Кои партии ќе треба да си ги променат имињата, согласно Договорот од Преспа?

еМагазин - 18.01.2019

Според најавите, Договорот од Преспа следната недела треба да стигне на ратификација и во грчкиот Парламент. Од грчката Влада неколку пати повторија дека нема дилема дека Договорот ќе помине и во Грција, по што во Македонија треба да започне ...

Секој Грк ќе добие копија од Преспанскиот договор

Република - 18.01.2019

Грчката влада ќе гу убедува Грците дека постигнала добар договор со македонија така што секој Грк ќе добие копија од Преспанскиот договор и ќе може во мир да го проучува. Владата на Ципрас ќе отпечати десетици илјади примероци од договорот за ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

Локално - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

Бриф - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Познато кога во Грција ќе се гласа за Договорот од Преспа

iPortal - 18.01.2019

Кон крајот на идната недела ќе треба во грчкиот Парламент да се гласа за Договорот од Преспа. Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, изјави дека гласањето за Преспанскиот договор во Собранието ќе се случи кон крајот на следната недела, ...

Владата на Ципрас плати дистрибуција на Преспанскиот договор во грчки весници

Фактор - 18.01.2019

Владата на Грција ќе отпелати десет илјади копии од Преспанскиот договор помеѓу Атина и Скопје со цел подобро да ја информира јавноста пред започнувањето на парламентарната дебата за ратификација на Спогодбата, соопшти грчката новинска агенција.

Помина гласањето за доверба на Владата на Ципрас, на ред е договорот од Преспа

4NEWS - 18.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас доби зелено светло при гласањето доверба во грчкиот парламент. По ова гласање, во парламентот ќе започне расправа по Преспанскиот договор за која не се открива колку ќе трае.

Преспанскиот договор и помирувањето меѓу Македонците и Грците, влијанието на Русија на Балканот

Либертас - 18.01.2019

Репортерите на 1ТВ Кристина Атовска и Христијан Баневски изминатите денови ги проследија настаните кај нашите соседи, односно изгласувањето доверба на Владата на Ципрас и посетата на рускиот претседател Владимир Путин во Србија, а во Отвореното ...

Ексклузивно интервју на 1ТВ со член на Потами

Либертас - 18.01.2019

Ексклузивно интервју за 1ТВ со советничката за односи со јавност на партијата Потами која исклучи член од своите редови затоа што гласаше за доверба на владата на Ципрас. Партијата не крие дека ќе гласа за Преспанскиот договор иако не се согласува ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

24Инфо - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Мицотакис не сака ТВ дуел со Ципрас

еМагазин - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

MTM - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

АНАЛИЗА: Каков е распоредот на силите во грчкиот Парламент пред ратификацијата на Договорот од Преспа

Либертас - 18.01.2019

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето би можело да се случи дури и во текот на следната седмица, јави ...

МИА анализира: Каков е распоредот на силите во грчкиот Парламент пред ратификацијата на Договорот од Преспа

еМагазин - 18.01.2019

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето би можело да се случи дури и во текот на следната седмица, јави ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

Опсервер - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Мицотакис го одби повикот на Ципрас за ТВ дуел

24Инфо - 18.01.2019

Најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, го одби повикот на премиерот на Грција, Алексис Ципрас упатен до лидерот на опозициската партија, Кириакос Мицотакис за телевизиско соочување.

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

Либертас - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

„То Потами“ ќе го поддржи преспанскиот договор

24Инфо - 18.01.2019

Центристичката грчка партија „То Потами“ соопшти дека планира да ја поддржи ратификацијата на договорот за новото име на Македонија, објави весникот „Катимерини“. По претпоставките околу тоа дали како ќе се изјасни партијата, „То Потами“ официјално ...

Познато кога во Грција ќе се гласа за Договорот од Преспа

Фактор - 18.01.2019

Кон крајот на идната недела ќе треба во грчкиот Парламент да се гласа за Договорот од Преспа. Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, изјави дека гласањето за Преспанскиот договор во Собранието ќе се случи кон крајот на следната недела, ...

Тактичарот Ципрас ќе ја осигури ратификацијата со испробана стратегија

Н.Македонија - 18.01.2019

Добрите вести од Балканот се реткост. Дури и кога премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев се согласија да стават крај на 27-годишниот спор, во јуни минатата година, малкумина познавачи на состојбата можеа да се обложат оти ...

Вуцис: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван до крајот на следната недела

Н.Македонија - 18.01.2019

Од понеделник ќе започнат процедурите во грчкиот Парламент, а до крајот на следната седимица ќе биде ратификуван Договорот од Преспа, рекол Никос Вуцис во разговор со грчките новинари, јави дописничката на МИА од Атина.

Распоредот на силите во грчкиот парламент останува нејасен

Н.Македонија - 18.01.2019

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето би можело да се случи дури и во текот на следната седмица, јави ...

Распоредот на силите во грчкиот Парламент пред ратификацијата на Договорот од Преспа

1tv - 18.01.2019

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето би можело да се случи дури и во текот на следната седмица.

Преспанскиот договор и помирувањето меѓу Македонците и Грците, влијанието на Русија на Балканот

1tv - 18.01.2019

Репортерите на 1ТВ Кристина Атовска и Христијан Баневски изминатите денови ги проследија настаните кај нашите соседи, односно изгласувањето доверба на Владата на Ципрас и посетата на рускиот претседател Владимир Путин во Србија, а во Отвореното ...

Вуцис: До крајот на следната седмица ратификација на Договорот од Преспа

1tv - 18.01.2019

Од понеделник ќе започнат процедурите во грчиот Парламент, а до крајот на следната седимица ќе биде ратификуван Договорот од Преспа, рекол Никос Вуцис во разговор со грчките новинари. Претседателот на грчкиот Парламент по завршувањето на состанокот ...

Ексклузивно интервју на 1ТВ со член на Потами

1tv - 18.01.2019

Ексклузивно интервју за 1ТВ со советничката за односи со јавност на партијата Потами која исклучи член од своите редови затоа што гласаше за доверба на владата на Ципрас. Партијата не крие дека ќе гласа за Преспанскиот договор иако не се согласува ...

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

1tv - 18.01.2019

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска националност и јазик, нешто што ниту една претходна влада не го имаше помислено, велат ...

Грција ќе го печати Договорот од Преспа и ќе им го дели на Грците

Фокус - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа за да ги информира Грците

Канал5 - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Ципрас го извести парламентот за Вербалната нота од македонското МНР

Канал5 - 17.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Парламент, кусо пред гласањето доверба, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските.

Ципрас го повика Мицотакис на ТВ дуел за Договорот од Преспа

Фокус - 17.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Pарламент, кусо пред гласањето доверба, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските согласно ...

Ципрас: Соседите во вербалната нота појаснуваат дека терминот „националност“ се однесува на државјанството

Алсат-М - 17.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Парламент, кусо пред гласањето доверба на владата, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските ...

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

Канал5 - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за дискусија и ратификација. И во никој случај нема кришум да донесеме еден договор клучен за иднината на Грција и стабилноста во регионот. Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде ...

Ципрас: Nationality се однесува исклучиво на државјанството, а не на македонска националност

Канал5 - 17.01.2019

Гласањето доверба е минато, почнува последното пребројување за Преспанскиот Договор во грчкиот парламент. Се уште официјално не се открива кога спогодбата ќе биде ставена на гласање, иако се очекува тоа да се случи кон почетокот на следната недела.

Грчката влада: нема да се оди по брза постапка за Договорот од Преспа

Телма - 17.01.2019

Грчката влада денеска соопшти дека нема се оди по брза постапка за Договорот од Преспа. „Имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; ...

По изгласаната доверба, грчката влада се фокусира на договорот од Преспа

24 Вести - 17.01.2019

Дали македонското членство во НАТО не оди според предвиденото со оглед дека грчкиот парламент дефинитивно нема на иста седница да ги ратификува Преспанскиот договор и македонскиот протокол за НАТО.

Владата на Ципрас ќе го печати Договорот од Преспа за да ги информира Грците

МКД - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Ципрас го извести парламентот за Вербалната нота од македонското МНР

Алфа - 17.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Pарламент, кусо пред гласањето доверба, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските согласно ...

Ципрас го извести парламентот за Вербалната нота од македонското МНР

Press24 - 17.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Pарламент, кусо пред гласањето доверба, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските согласно ...

Дописот на Димитров до Ципрас ги разобличува тврдењата дека е зачуван македонскиот национален идентитет

Нетпрес - 17.01.2019

Министерството за надворешни работи синоќа испрати Вербална нота до грчкото Министерство за надворешни работи, со која го информира дека се исполнети сите законски услови пропишани со Преспанскиот договор за ставање крај на деценискиот спор за името.

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

Независен - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

+инфо - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

А1 On - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

Сител - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

Ципрас: ја добивме македонската вербална нота за Договорот од Преспа

Р.С.Европа - 17.01.2019

Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас го преживеа гласањето доверба во парламентот со 151 глас „за“ и 148 „против“. Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Парламент, кусо пред гласањето доверба на владата, ги извести ...

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

Press24 - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

Грчката Влада ќе го испечати Договорот од Преспа за да ги информира Грците

+инфо - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Ципрас извести за Вербалната нота од македонското МНР и го повика Мицотакис на ТВ дуел

МКД - 17.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Парламент, кусо пред гласањето доверба, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските согласно ...

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа за да ги информира Грците

Нова ТВ - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа за да ги информира Грците

Слободен Печат - 17.01.2019

Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти дека тој документ ќе биде објавен во неделното издание на весниците во Грција. Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со ...

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа за да ги информира Грците

Независен - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа: Ќе го информираме и последниот грчки граѓанин

Press24 - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Ципрас го извести парламентот за Вербалната нота од македонското МНР

Курир - 17.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Pарламент, кусо пред гласањето доверба, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските согласно ...

Разобличени лагите на Заев и Димитров: Допис кој докажува дека по нивниот договор престанавме да бидеме Македонци ...

Курир - 17.01.2019

Министерството за надворешни работи синоќа испрати Вербална нота до грчкото Министерство за надворешни работи, со која го информира дека се исполнети сите законски услови пропишани со Преспанскиот договор за ставање крај на деценискиот спор за името.

МНР формално признава дека во Македонија нема Македонци според етничка припадност!

Алфа - 17.01.2019

Министерството за надворешни работи и формално и потврдува на Атина дека термините македонско, македонски, Macedonian не се етничка или национална припадност туку само државјанство. Во вербалната нота до грчкото Министерство за надворешни работи, со ...

Кога „јазикот“ е побрз од разумот

Независен - 17.01.2019

Александра М. Митевска Третиот вторник од почетокот на оваа 2019 година ќе остане запаметен како датум кога во Македонија, по долго време, конечно се најде политичка тема која го потисна во втор план договорот за името на државата.

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа за да ги информира Грците

Курир - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, денеска соопшти ...

Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

Р.С.Европа - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

„Бетонот“ распука: МНР и објасни на Грција дека „македонско“ не значи етничка припадност

Таратур - 17.01.2019

И покрај тоа што пред референдумот за промена на уставното име, властите уверуваа дека „ги забетонирале македонскиот јазик и идентитет“, вчера нашето МНР испрати допис до грчките власти каде што потенцираат дека терминот „македонски“ не се однесува ...

Што содржи македонската нота, што Ципрас ја искористи како аргумент пред гласањето за довербата на неговата влада

Сител - 17.01.2019

Нотата која вчера македонското министерство за надворешни работи ја испрати до грчката дипломатија за тоа дека Македонија ги исполни своите обврски од Спогодбата со Преспа отвори дилема за тоа кое значењето на зборот „македонско“ кој се користи во ...

Ципрас го извести парламентот за Вербалната нота од македонското МНР

Сител - 17.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Pарламент, кусо пред гласањето доверба, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските согласно ...

Грчката влада печати копии од преспанскиот договор за граѓаните

Макфакс - 17.01.2019

Грчката влада ќе достави до граѓаните десетина илјади копии од преспанскиот договор со цел тие да се информираат во пресрет на парламентарната дебата за ратификација на спогодбата. Кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, соопшти дека ...

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа за да ги информира Грците

А1 On - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Ципрас: Соседите во вербалната нота појаснуваат дека терминот „националност“ се однесува на државјанството

Република - 17.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Парламент, кусо пред гласањето доверба на владата, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските ...

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа за да ги информира Грците

Либертас - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Ципрас: Договорот со Македонија да успее и по цена да падне владата

iPortal - 17.01.2019

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас денеска пред пратениците изјави дека одлучил да стави крај на 27-годишниот спор за името со Македонија и дека сака да ја искористи оваа огромна прилика, и покрај политичката цена која би ја платила неговата влада, ...

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа за да ги информира Грците

MTM - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

Либертас - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

Грчката Влада со илјадници копии од Договорот од Преспа ќе ги информира Грците

еМагазин - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа за да ги информира Грците

Опсервер - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

MTM - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

Еве Димитров што испратил. Државјанството не означува етничка припадност. Јако сме го зачувале ИДЕНТИТЕТОТ ЕПТЕН!

Пулс24 - 17.01.2019

Еве Димитров што испратил. Државјанството не означува етничка припадност. Во писмото кое денес Димитров му го испрати на Ципрас потврдено е уништувањето на се што е Македонско! Писмото е испратено непосредно по објавувањето на Преспа во Службен ...

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

Вечер Прес - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

Потписот на Димитров со кој престанавме да бидеме Македонци

Република - 17.01.2019

Министерството за надворешни работи синоќа испрати Вербална нота до грчкото Министерство за надворешни работи, со која го информира дека се исполнети сите законски услови пропишани со Преспанскиот договор за ставање крај на деценискиот спор за името.

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

Опсервер - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

Грчката влада прави десетина илјади копии од преспанскиот договор за граѓаните

24Инфо - 17.01.2019

Грчката влада ќе достави до граѓаните десетина илјади копии од преспанскиот договор со цел тие да се информираат во пресрет на парламентарната дебата за ратификација на спогодбата. Кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, соопшти дека ...

Владата за интервјуто на Путин: Не сакаме да коментираме различни личности

Република - 17.01.2019

Не сакаме да коментираме интервјуа на различни личности, бидејќи Владата е посветена на својата цел – нашето зачленување во НАТО и ЕУ, рече на денешната редовна прес-конференција владиниот портпарол, Муамед Хоџа.

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа за да ги информира Грците

Локално - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

Локално - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа за да ги информира Грците

Вечер Прес - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

АНА-МПА: Тројца пратеници од „То Потами“ ќе гласаат за Договорот од Преспа

Република - 17.01.2019

Исклучениот пратеник од редовите на „То Потами“ Спирос Данелис, во изјава за агенцијата АНА-МПА, потврди дека ќе гласа за Договорот од Преспа. Според него, договорот за името е огромна можност за земјата и уште рече дека го става националниот ...

Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

24Инфо - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

Што наведe македонската страна во нотата испратена до Грците?

Фактор - 17.01.2019

Mакедонското Mинистерство за надворешни работи вчера до грчката дипломатија испрати нота за тоа дека Македонија ги исполни своите обврски од Спогодбата со Преспа. Тоа отвори дилема за значењето на зборот „македонско“.

Ципрас го извести парламентот за Вербалната нота од македонското МНР

Опсервер - 17.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Pарламент, кусо пред гласањето доверба, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските согласно ...

Грчката влада прави десетина илјади копии од преспанскиот договор за граѓаните

Точка - 17.01.2019

Грчката влада ќе достави до граѓаните десетина илјади копии од преспанскиот договор со цел тие да се информираат во пресрет на парламентарната дебата за ратификација на спогодбата. Кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, соопшти дека ...

Ципрас го повика Мицотакис на тв дуел за Договорот од Преспа

Либертас - 17.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Pарламент, кусо пред гласањето доверба, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските согласно ...

ЦИПРАС НЕ БРЗА: Со копии и последниот граѓанин ќе го информира за Договорот од Преспа

Фактор - 17.01.2019

Владата во Грција нема да брза, и прави десетина илјади копии од Договорот од Преспа за граѓаните. Тој ќе биде објавен и во неделното издание на весниците. Целта е граѓаните да се информираат што содржи Договорот.

(Видео) Грчкиот пратеник Корумпилис за 1ТВ: Никогаш не би поддржал договор што не гарантира мир

Либертас - 17.01.2019

Новинарката на 1ТВ Кристина Атовска, која известува од Атина за последните случувања околу гласањето на доверба на владата на грчкиот премиер Ципрас и иднината на Преспанскиот договор, разговараше со пратеникот на владејачкото мнозинство Панајотис ...

Жбогар верува дека Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во Грција

Опсервер - 17.01.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар се надева на позитивен исход и ратификација на Договорот од Преспа од страна на Атина. Верува дека грчкиот премиер ќе го доведе Договорот до крај. Во интервју за телевизија „Телма“, евроамбасадорот оценува дека ...

„То Вима“: Владата има солидно мнозинство за ратификација на Преспанскиот договор

Н.Македонија - 17.01.2019

Дури и ако Ставрос Теодоракис, основач и лидер на партијата То Потами(Река), се воздржи од гласање за Преспанскиот договор, како што објави синоќа, грчката влада има солидно мнозинство од 149 пратеници, пишуван „То Вима“ во електронското издание.

Ципрас: Нема брзи процедури за Договорот од Преспа

Н.Македонија - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

И последниот грчки граѓанин ќе биде информиран за Преспанскиот договор

Н.Македонија - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

АНА-МПА: Тројца пратеници од „То Потами“ ќе гласаат за Договорот од Преспа

Н.Македонија - 17.01.2019

Исклучениот пратеник од редовите на „То Потами“ Спирос Данелис, во изјава за агенцијата АНА-МПА, потврди дека ќе гласа за Договорот од Преспа. Според него, договорот за името е огромна можност за земјата и уште рече дека го става националниот ...

Кабинет на Ципрас: Сите Грци треба да ја дознаат вистината за Договорот од Преспа

1tv - 17.01.2019

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека е важно да се одржи ТВ дуел со лидерот на опозицијата; неделните изданија на весниците ќе го ...

Грчката Влада ќе испечати копии од Договорот од Преспа за да ги информира Грците

1tv - 17.01.2019

Грчката Влада ќе испечати десетици илјади копии од договорот за нормализација на односите со Македонија со цел граѓаните да се информираат пред парламентарната дебата за ратификација. Канцеларијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска соопшти ...

Случајот „Икс против Македонија“ – тема во Централниот дневник на 1ТВ

1tv - 17.01.2019

Во Централниот дневник на 1ТВ, преку линковски јавувања, новинарот Христијан Баневски известуваше за посетата на рускиот претседател Владимир Путин, а Христина Атовска од Атина ја пренесе атмосферата во Грција, по изгласувањето доверба на премиерот ...

Владата без коментар на ставот на Путин за членството на Македонија во НАТО

Канал5 - 16.01.2019

Владата на Република Македонија е посветена на својата цел за членство во НАТО и ЕУ и очекува таа да се постигне со ратификацијата на Преспанскиот договор и во грчкиот Парламент. Владата на Република Македонија е посветена на својата цел за членство ...

Вуцис: Не е неопходно мнозинство од 151 пратеник

Канал5 - 16.01.2019

Во Грција се подготвува терен парламентот да го ратификува преспанскиот договор и без 151 глас за, од 300 члениот парламент. Ова прв го најави претседателот на собранието Никос Вуцис, кој во разговор со грчките новинари им кажал дека би било добро, ...

Ципрас чека да му се изгласа доверба

Телма - 16.01.2019

Трае расправата во грчкиот парламент. Сите најави се дека Ципрас ќе ја добие потребната доверба од 151 глас. Но, сите очи се свртени кон ратификација на Преспанскиот договор, кој е заднина на сите политички турбуленции на грчката политичка сцена.

Грчкиот парламент му изгласа доверба на Ципрас, отварајќи пат за ратификација на договорот со Македонија

Сакам да кажам - 16.01.2019

Грчкиот парламент изгласа доверба на Владата на Алексис Ципрас со што се отвара патот Парламентот да го ратификува договорот со кој се става крај на долгогодишниот спор за името со Македонија.

Хоџа: Не коментираме за други, Македонија е посветена на својата цел за членство во НАТО и ЕУ

ТВ21 - 16.01.2019

„Владата на Република Македонија е посветена на својата цел за членство во НАТО и ЕУ и очекува таа да се постигне со ратификацијата на Преспанскиот договор и во грчкиот Парламент, рече на денешната редовна прес-конференција владиниот портпарол“, ...

Жбогар: Верувам дека Грција ќе го ратификува Договорот

Фокус - 16.01.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар се надева на позитивен исход и ратификација на Договорот од Преспа од страна на Атина. Верува дека грчкиот премиер ќе го доведе Договорот до крај. Во интервју за телевизија „Телма“, евроамбасадорот оценува дека ...

Џонсон: Храброста на Заев и Ципрас ја придвижи Македонија кон НАТО и ЕУ

Канал5 - 16.01.2019

– Ова е одлична вест. Јас бев во Македонија и Грција во септември, пред референдумот. Овој е уште еден од оние договори кој решава проблем што се провлекува со години, како што беше случајот со Косово и Црна Гора, изјави Џонсон за Гласот на Америка.

Вуцис: Договорот треба да биде изгласан од 151 пратеник

Канал5 - 16.01.2019

-Договорот од Преспа, иако Уставот не го налага тоа, треба да биде изгласан од 151 пратеник за да има силна моќ, како во внатрешноста на земјата, така и во меѓународните организации, им рекол Вуцис на новинарите.

Вуцис: Договорот треба да биде изгласан од 151 пратеник

Телма - 16.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, во разговор со грчките новинари рекол дека Договорот од Преспа треба да биде изгласан од 151 пратеник, бидејќи тоа е добро за земјата и дека ова мнозинство постои, објави грчката новинска агенција ...

Вуцис очекува мнозинство во грчкиот Парламент за Договорот од Преспа

Алсат-М - 16.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис изјави дека Договорот од Преспа треба да биде изгласан од 151 пратеник, бидејќи, според него, тоа е добро за земјата. „Договорот од Преспа, иако Уставот не го налага тоа, треба да биде изгласан од 151 ...

Ѕанакопулос: Владата има цел Договорот од Преспа да добие над 151 глас

Канал5 - 16.01.2019

Целта на Владата во Грција е Договорот од Преспа да помине со најмалку 151 глас. Целта на Владата е Договорот од Преспа да помине со најмалку 151 глас, технички ова не е потребно, но мојата проценка е дека додека да дојде договорот, во следниот ...

Претседателот на грчкото Собрание смета дека Договорот од Преспа е историски моќен

Макфакс - 16.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, тоа е добро за Грција, објави агенцијата АНА-МПА, а пренесе „Танјуг“.

САД го поздрави, Русија го спори процесот на спроведување на Преспанскиот договор

Алфа - 16.01.2019

Русија нема ништо против Договорот помеѓу Скопје и Атина, но го смета за спорен легитимитетот на процесот. Официјална Москва реагира дека САД и други западни земји со сила сакале да ги вовлечат во НАТО, Македонија и другите земји од регионот.

Ципрас гo повика Мицотакис на ТВ дуел за Договорот од Преспа

Независен - 16.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Парламент, кусо пред гласањето доверба на владата, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските ...

Владата за Путин: Не коментираме интервјуа

+инфо - 16.01.2019

Владата на Република Македонија е посветена на својата цел за членство во НАТО и ЕУ и очекува таа да се постигне со ратификацијата на Преспанскиот договор и во грчкиот Парламент, рече на денешната редовна прес-конференција владиниот портпарол, ...

Уставните измени и Договорот од Преспа ги скараа Вашингтон и Москва - Ципрас пред гласање доверба за владата

Сител - 16.01.2019

Русија има сериозни забелешки за легитимноста на процесот на усвојување на Преспанскиот договор. Претседателот Путин во интервју за српските медиуми вели дека договорот е усвоен под притисок од надвор, а притоа вољата на македонскиот народ не е ...

Жбогар: Договорот од Преспа го претвора вашиот сосед во партнер и пријател

МКД - 16.01.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар се надева на позитивен исход и ратификација на Договорот од Преспа од страна на Атина. Верува дека грчкиот премиер ќе го доведе Договорот до крај. Во интервју за телевизија „Телма", евроамбасадорот оценува дека ...

Ципрас го извести парламентот за Вербалната нота и го повика Мицотакис на ТВ дуел за Договорот од Преспа

А1 On - 16.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Парламент, кусо пред гласањето доверба на владата, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските ...

Жбогар: Постојат повеќе услови освен договорот со Грција за отворање на пристапните преговори со ЕУ

Курир - 16.01.2019

Во денешната емисија „Топ Тема“ на телевизија Телма гостуваше евро амбасадорот Самуел Жбогар кој кажа дека иако Македонија го постигнала договорот со Грција за името постојат повеќе услови за отворање на престапните преговори со ЕУ.

Жбогар: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во Грција

Press24 - 16.01.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар се надева на позитивен исход и ратификација на Договорот од Преспа од страна на Атина. Верува дека грчкиот премиер ќе го доведе Договорот до крај. Во интервју за телевизија „Телма“, евроамбасадорот оценува дека ...

Вуцис: Договорот треба да биде изгласан од 151 пратеник, зошто тоа е добро за земјата

Press24 - 16.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, во разговор со грчките новинари рекол дека Договорот од Преспа треба да биде изгласан од 151 пратеник, бидејќи тоа е добро за земјата и дека ова мнозинство постои, објави грчката новинска агенција ...

Ципрас го извести парламентот за Вербалната нота и го повика Мицотакис на ТВ дуел за Договорот од Преспа

Сител - 16.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Парламент, кусо пред гласањето доверба на владата, ги извести пратениците дека Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР во која се соопштува дека се исполнети обврските ...

Вуцис: Договорот треба да биде изгласан од 151 пратеник

Слободен Печат - 16.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, во разговор со грчките новинари рекол дека Договорот од Преспа треба да биде изгласан од 151 пратеник, бидејќи тоа е добро за земјата и дека ова мнозинство постои, објави грчката новинска агенција ...

Џонсон: Русија не нуди стабилност, храброста на Заев и Ципрас ја придвижи Македонија кон НАТО и ЕУ

МКД - 16.01.2019

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе ѝ овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската Унија, оцени републиканскиот сенатор Рон Џонсон, коментирајќи ја одлуката на македонскиот Парламент ...

Вуцис: Договорот треба да биде изгласан од 151 пратеник

А1 On - 16.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, во разговор со грчките новинари рекол дека Договорот од Преспа треба да биде изгласан од 151 пратеник, бидејќи тоа е добро за земјата и дека ова мнозинство постои, објави грчката новинска агенција ...

Вуцис: Договорот од Преспа, иако Уставот не го налага тоа, треба да биде изгласан од 151 пратеник

МКД - 16.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, во разговор со грчките новинари рекол дека Договорот од Преспа треба да биде изгласан од 151 пратеник, бидејќи тоа е добро за земјата и дека ова мнозинство постои, објави грчката новинска агенција ...

Џонсон: Храброста на Заев и Ципрас ја придвижи Македонија кон НАТО и ЕУ

+инфо - 16.01.2019

Русија не нуди ништо освен нестабилност и можеби нафта и гас, но, нив можеме да ги добиеме и на друго место. Членството во НАТО ќе биде добра работа за Македонија - изјави Џонсон. Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен ...

Џонсон: Храброста на Заев и Ципрас ја придвижи Македонија кон НАТО и ЕУ

Слободен Печат - 16.01.2019

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, оцени републиканскиот сенатор Рон Џонсон, коментирајќи ја одлуката на македонскиот Парламент ...

Џонсон: Храброста на Заев и Ципрас ја придвижи Македонија кон НАТО и ЕУ

Независен - 16.01.2019

САД – Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, оцени републиканскиот сенатор Рон Џонсон, коментирајќи ја одлуката на македонскиот ...