TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Норвешка ја одбележува годишнината од масакарот на островот Утоја

Утрински - 22.07.2012

На 22 јули 2011 година во младински камп на островот Утоја, Андерс Брејвик уби 69, а рани 60 лица Во Норвешка денеска им се оддава почит на жртвите на масовното убиство на островот Утоја и бомбашкиот ...

Една година по масакрот на Утоја - бавно враќање кон нормала

Deutsche Welle - 22.07.2012

Норвежаните денеска (22.07) се сеќаваат на жртвите во масакрот што се случи пред една година. По масовното убиство, премиерот Столтенберг рече: „Норвешка останува отворена и либерална“.

Во Норвешка се одбележува годишнината од масовното убиство на Брејвик

24 Вести - 22.07.2012

Во Норвешка денеска им се оддава почит на жртвите на масовното убиство на островот Утоја и бомбашкиот напад во Осло, извршени пред точно една година од страна на екстремистот Андерс Брејвик, кој уби ...

Столтенберг: Брејвик не успеа, луѓето победија

24 Вести - 22.07.2012

Во Норвешка денеска се одблежува годишнината од терористичките напади и масакрот, кои на островот Утоја и во Осло ги изврши масовниот убиец Андерс Беринг Брејвик.

Многу отворени прашања на годишнината од масакрот во Норвешка

Канал5 - 22.07.2012

Норвешка е истата отворена земја, Брејвик не успеа да ја промени, рече норвешкиот премиер Столтенберг на церемонијата во чест на 77 - те жртви од масакрот на островот Утоја.

Годишнина од масакрот во Норвешка

Телма - 22.07.2012

Една година по грозоморното масовно убиство на островот Утоја и бомбашкиот напад во Осло, Норвешка сеуште живее во тага и жал за 77-те жртви на Андерс Брејвик.

Столтенберг: Брејвик не успеа - луѓето победија

Press24 - 22.07.2012

Во Норвешка денеска се одблежува годишнината од терористичките напади и масакрот, кои на островот Утоја и во Осло ги изврши масовниот убиец Андерс Беринг Брејвик.

Столтенберг: Брејвик не успеа, луѓето победија

Алфа - 22.07.2012

Во Норвешка денеска се одблежува годишнината од терористичките напади и масакрот, кои на островот Утоја и во Осло ги изврши масовниот убиец Андерс Беринг Брејвик.

Брејвик не успеа да го промени норвешкото општество

+инфо - 22.07.2012

Н орвешкиот премиер Јенс Столтенберг изјави денеска дека Андрес Беринг Брејвик кој пред точно една година усмрти 77 луѓе, не успеа во својот обид да го промени општеството во Норвешка.

Во Норвешка се одбележува годишнината од масовното убиство на островот Утоја

МРТ - 22.07.2012

Во Норвешка денеска им се оддава почит на жртвите на масовното убиство на островот Утоја и бомбашкиот напад во Осло, извршени пред точно една година од страна на екстремистот Андерс Брејвик, кој уби ...

Една година по масакрот на Утоја – бавно враќање кон нормала

МКД - 22.07.2012

Норвежаните денеска се сеќаваат на жртвите во масакрот што се случи пред една година. По масовното убиство, премиерот Столтенберг рече: „Норвешка останува отворена и либерална“.

Столтенберг: Брејвик не успеа, луѓето победија

Сител - 22.07.2012

Во Норвешка денеска се одблежува годишнината од терористичките напади и масакрот, кои на островот Утоја и во Осло ги изврши масовниот убиец Андерс Беринг Брејвик.

Една година по масакрот - Норвешка им оддава почит на жртвите на Брејвик

Inpress - 22.07.2012

Осло, 22. јули 2012 (ИНПРЕС) Норвешка денеска им оддава почит на жртвите на двојниот терористички акт, извршен од Андерс Брејвик на 22-ри јули 2011 во Осло и на островот Утоја.

Годишнина од масакрот во Норвешка

Макфакс - 22.07.2012

Норвежаните во недела низ целата земја на разни начини се сеќаваат на крвавиот масакр на екстремниот десничар Андерс Бехринг Брејвик,кој точно пред една година ладнокрвно уби 77 главно млади луѓе.

Една година од нападите на Брејвик во Норвешка

Р.С.Европа - 22.07.2012

Во Норевешка денеска се одбележува првата годишнина од нападите од страна на Андрес Беринг Брејвик при кои загинаа 77 луѓе.

ФОТО: Една година од масакрот во Норвешка

Курир - 22.07.2012

На денешен ден минатата година стравичниот масакр првин во Осло, а потоа и на норвешкиот остров Утоја го шокираше целиот свет. Андерс Брејвик тогаш за само неколку часа уби 77 млади луѓе.

Една година од масакрот во Норвешка

Нетпрес - 22.07.2012

Помина точно една година откако екстремниот десничар Андерс Беринг Брејвик ладнокрво уби 77 лица во норвешката престолнина и на островот Утоја.

Видео - Норвешкиот масакар: Низ умот на убиецот

Факултети - 22.07.2012

Во Норвешка денес им се оддава почит на жртвите на двојниот терористички акт, извршен од Андерс Брејвик на 22-ри јули 2011 во Осло и на островот Утоја. Загинаа 77 лица, а над 150 беа повредени.

Столтенберг - Брејвик не успеа да го промени норвешката општество

Inpress - 22.07.2012

Осло, 22. јули 2012 (ИНПРЕС) Премиерот на Норвешка Јенс Столтенберг изјави дека крајно десничарскиот екстремист Андерс Брејвик не успеа во обидот да го промени норвешката општество, пренесе АФП.

ФОТО: Една година од масакрот во Норвешка - илјадници лица запалија свеќа за трагично починатите

Press24 - 22.07.2012

Минатата година на овој ден масовниот убиец Брејвик уби 77 млади луѓе во Норвешка. Брејвик минатата година на овој ден прво подметна бомба во близина на зградата на норвешката влада во Осло.

Една година од масакрот во Норвешка

А1 On - 22.07.2012

Точно пред една година Андерс Брејвик во експлозија на владината зграда и на островот Утоја уби 77 луѓе, од кои поголемиот број беа тинејџери.

Една година од масакрот на Брејвик во Норвешка

+инфо - 22.07.2012

В о Норевешка денеска се одбележува првата годишнина од нападите од страна на Андрес Беринг Брејвик при кои загинаа 77 луѓе.

Брејвик не успеа да го промени норвешкото општество

Р.С.Европа - 22.07.2012

Норвешкиот премиер Јенс Столтенберг изјави денеска дека Андрес Беринг Брејвик кој пред точно една година усмрти 77 луѓе, не успеа во својот обид да го промени општеството во Норвешка.

Годишнина од масакрот во Норвешка

Алфа - 22.07.2012

Норвежаните низ целата земја на разни начини се сеќаваат на крвавиот масакр на екстремниот десничар Андерс Бехринг Брејвик,кој точно пред една година ладнокрвно уби 77 главно млади луѓе.

Дали масакрот на Брејвик ја промени норвешката политика?

Окно - 22.07.2012

Слабичок маж внимателно излегува од шумата и се искачува по карпите кон банката на островот Утоја. Тоа е местото каде на карпите се поставени свеќи и писма во сеќавање на 69-те жртви, кои тука беа ...

Според Столенберг Брејвик не успеа, луѓето победија

Курир - 22.07.2012

Денеска во Норвешка се одблежува годишнината од терористичките напади и масакрот, кои на островот Утоја и во Осло ги изврши масовниот убиец Андерс Беринг Брејвик.

Столтенберг: Брејвик не успеа да ја измени Норвешка

Макфакс - 22.07.2012

Норвешкиот премиер Јенс Столтерберг во неделата изјави дека екстремистот Андерс Бехринг Брејвик, кој точно пред една година уби 77 лица во својата „мисија за заштита на Норвешка од ...

Во Норвешка се одбележува годишнината од масовното убиство на островот Утоја

Сител - 22.07.2012

Во Норвешка денеска им се оддава почит на жртвите на масовното убиство на островот Утоја и бомбашкиот напад во Осло, извршени пред точно една година од страна на екстремистот Андерс Брејвик, кој уби ...

САД и Норвешка во тага

Алфа - 22.07.2012

Полицијата ги деактивира сите експлозиви поставени во станот на масовниот убиец од Колорадо, 24 годишниот Џејмс Холмс, кој на премиерата од новото продолжение на филмот Бетмен уби 12 и рани 60 луѓе.

Норвешка се подготвува за годишницата од Брејвик

Денешен - 22.07.2012

Во Норвешка денеска им се оддава почит на жртвите на масовното убиство на островот Утоја и бомбашкиот напад во Осло, извршени пред точно една година од страна на екстремистот Андерс Брејвик, кој уби ...

Фото: Една година масакрот на Брејвик

Денешен - 22.07.2012

На денешен ден минатата година стравичниот масакр првин во Осло, а потоа и на норвешкиот остров Утоја го шокираше целиот свет. Андерс Брејвик тогаш за само неколку часа уби 77 млади луѓе.

Норвешка ја одбележува годишнината од масакрот во Осло и на островот Утоја

Sky - 22.07.2012

Норвешка денеска одбележува годишнина од масакрот над 77 лица, убиени во напади во Осло и на островот Утоја. Премиерот Џенс Столтенберг положи венец во Осло, а неколку стотици луѓе ќе му се придружат ...

Столтенберг: Брејвик не успеа да го промени општеството во Норвешка

Либертас - 22.07.2012

Бомбите и куршумите на Брејвик имаа за цел да ја променат Норвешка. Норвешкиот народ на тоа одговори така што уште повеќе застана зад своите вредности.

Една година од масакрот на Брејвик

Либертас - 22.07.2012

Во Осло денес ќе бидат положени венци на местото на експлозијата. Во 11.00 часот по локално време во целата земја ќе се служи комеморација.

Столтенберг: Брејвик не успеа, луѓето победија

Вечер Прес - 22.07.2012

Намерата со бомбите и куршумите беше да се смени Норвешка, но Брејвик не успеа да го постигне тоа што го сакашее, изјави норвешкиот премиер Во Норвешка вчера им се оддаде почит на жртвите на ...

Годишнина од масакрот на островот Утоја и бомбашкиот напад во Осло

Н.Македонија - 22.07.2012

Во Норвешка денеска им се оддава почит на жртвите на масовното убиство на островот Утоја и бомбашкиот напад во Осло, извршени пред точно една година од страна на екстремистот Андерс Брејвик, кој уби ...

Столтенберг: Масакрот на Брејвик ја унапреди демократијата

Нетпрес - 21.07.2012

Демократијата во Норвешка е унапредена откако Андерс Беринг Брејвик на 22-ри јули минатата години уби 77 лица во Осло и на островот Утоја, изјавил норвешкиот премиер Јенс Столтенберг, еден ден пред ...

Столтенберг: Масакрот на Брејвик ја унапреди демократијата

Точка - 21.07.2012

Демократијата во Норвешка е унапредена откако Андерс Беринг Брејвик на 22-ри јули минатата години уби 77 лица во Осло и на островот Утоја, изјавил норвешкиот премиер Јенс Столтенберг, еден ден пред ...